neljapäev, aprill 24, 2025

Pullerits: Miks naisõiguslased on spordis naisi reetnud ehk millal lõpeb transsportlaste travestia?

Enam ei aita isegi see, et oled vähemuse esindaja – kui sinu vastas on veel väiksema vähemuse esindaja.

Eelmise kuu lõpus juhtus Marylandi ülikoolis College Parkis (fotol paremal ja all vasakul), kus veetsin 1997. aasta septembrist järgmise aasta jaanuarini viis kuus Fulbrighti teadusstipendiaadina, selline lugu, mida kaine mõistus tõrgub vastu võtmast. Nimelt läks seal peetud naiste vehklemisvõistlusel 31-aastane mulatitar Stephanie Turner vastamisi 20-aastase Redmond Sullivaniga. Nad tõmbasid mõlemad maskid näo ette ja seadsid end rajal duelliks valmis, kui Turner laskus ühtäkki vasakule põlvele ja võttis maski eest. Ta keeldus Sullivaniga võistlemast.

Sellepärast, et Sullivan oli sündinud mehena.

Kui floretiturniiri meeskohtunik ligi astus, et uurida, milles asi, ütles Turner talle sõna-sõnalt nii: „Vabandust, aga ma ei saa seda teha. Mina olen naine ja tema on mees ja see siin on naiste võistlus. Ma ei võistle selle isiku vastu.” Sullivan oli veel alles hiljuti võistelnud tudengina meeste arvestuses.

Selle keeldumise eest sai Turner 12-kuulise võistluskeelu. USA vehklemisliit toetas transsoolist Sullivani.

Võiks arvata, et feministid, naisõiguslased, astuvad naiste kaitseks välja. Aga ei. Nad on vait. Vait olles toetavad nad endisi mehi. Feministid on enamiku naisi reetnud.

Väheseid, kes suu kriitiliselt lahti tegi, oli endine profitennisist Martina Navratilova (fotol paremal), kes varem määratles end biseksuaalsena, aga nüüd määratleb lesbina. Ta ütles USA vehklemisliidu positsiooni arvustades: „Vaat, mis juhtub, kui naissportlased protestivad! Kas keegi peab seda [karistust] õiglaseks??? Olen maruvihane... ja häbi USA vehklemisliidule, häbi sellise otsuse eest. Kuidas te küll söandate visata naisi sooküsimuse sitavankri alla!!!” (Täpsuse nimel: Navratilova kasutas väljendit „gender bulls--- bus”.)

Väheseid kuulsusi, kes toetas avalikult Turnerit, oli Harry Pottery lugude autor JK Rowling, kes kuulutas: „Selline näeb välja kangelanna.”

Midagi on sel rindel, kus naistel on tulnud hakata rinda pistma endiste meestega, siiski normaalsuse poole tagasi muutumas. USA mittetulunduslik spordiorganisatsioon National Collegiate Athletic Association (NCAA), mis tegeleb peamiselt üliõpilasspordiga, muutis veebruaris oma senist seisukohta: nüüdsest tohivad nende võistlustel osaleda naiste võistlusklassis ainult need, kelle sooks on vahetult pärast sündi märgitud naine. (Marylandi ülikoolis peetud vehklemisvõistlus ei toimunud NCAA egiidi all.)

Sel kuul langetas ka Suurbritannias Londonis kohus otsuse, et isiku sugu määratakse vahetult tema sünni järel füüsiliste tunnuste järgi, mis on kuuldavasti andnud sealsetele naiste ausa ja õiglase spordi eest võitlejaile tugeva argumendi transsooliste sportlaste keelustamiseks naiste võistlusklassis. Nende hulka, kes on kaitsnud ausat ja õiglast naiste sporti endiste meeste eest, kuulub ka minu noorusaja absoluutne lemmik keskmaajooksja Sebastian Coe (ülal parempoolsel fotol paremal, koos Priit Pulleritsuga). Coe tervitas seda kohtuotsust, põhjendades, et esiteks on see tervemõistuslik ning teiseks kõrvaldab sooküsimuses palju ebaselget ja tõlgendatavat.

Ausa ja õiglase naiste spordi eest võitleva ühenduse Sex Matters juht Fiona McAnena ütles Londoni kohtu otsuse peale: „Enam ei ole ühtegi õigustust neile spordialaliitudele, mis lubavad transmääratlusega meestel osaleda naiste võistlusklassis.”

Lootust, et absurdeks kiskunud olukord, kus vähemuste kaitse kiiluvees on saanud endised mehed imbuda naiste sporti, pööratakse ümber, suurendab see, et peale rahvusvahelise kergejõustikuliidu on ka rahvusvaheline jalgrattaliit ja ujumisliit asunud liberaalseks läinud seisukohta korrigeerima ning on väidetavalt liikumas selles suunas, et sugu vahetanud meeste osavõtt naiste võistlustest ja naiste võistlusklassis ära keelata.

Sel teemal on veel üks oluline otsus, mis tuleb küll riigist, mis on viimastel kuudel enamiku normaalsete inimeste silmis oma igasuguse autoriteedi kaotanud. Teatavasti andis tolle riigi president, kes on küllap kõige kohutavam president tolle riigi ajaloos, välja korralduse, mille järgi ei tohi transsoolised sportlased enam naiste klassis võistelda. New York Timesi andmeil on tolle riigi valitsus andnud üle maailma oma konsulaarametnikele juhised, et nad keelduksid andmast sissesõiduviisat transsoolistele inimestele, kes tahavad nende riiki võistlema tulla. Vähe sellest, nood riskivad eluaegse sissesõidukeeluga tollesse riiki, kui nad märgivad oma viisataotluses sooks selle soo, mis neil ei olnud sündides, vaid mille nad on võtnud hiljem.

Üks tolle suurriigi ametnik oli New York Timesi andmeil koguni öelnud, et see, kes tuleb nende riiki naiste vastu võistlema ja on märkinud oma sooks naine, aga on tegelikult mees, on tolle riigi silmis toime pannud pettuse.

Loodan, et normaalsus tuleb naiste sporti tagasi.

Foto 1: Endine ujuja Riley Gaines, kes võitleb transsooliste sportlaste vastu naiste spordis, esinemas 10. aprillil Marylandi ülikoolis College Parkis. Kiri tema särgil ütleb: "Naiste sport on naistele." Foto autor: ZUMAPress.com/Scanpix
Foto 2: Marylandi ülikooli linnak College Parkis. Foto autor: MPI34 / Capital Pictures / Scanpix
Foto 3: Martina Navratilova 2021. aasta sügisel. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 4: Kolmekordne kiirjooksu olümpiavõitja Gabby Thomas (nr 7083) NCAA võistlustel märtsi lõpus Austinis Texases. Foto autor: ZUMAPress.com/Scanpix
Foto 5: Priit Pullerits ja Sebastian Coe 2013. aasta oktoobris Tallinnas. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
Foto 6: See on Montreali olümpiavõitja kümnevõistluses Bruce Jenner, nüüd Caitlyn Jenner. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 7: Nasite 200 meetri teine eeljooks Pariisi olümpial. Foto autor: Reuters/Scanpix

24 Kommentaarid:

At 17:53, Anonymous Anonüümne said...

Tuleb empaatiat rakendada. Kui terve mõistus võidab (loodetavasti võidab naiste õiglase spordi vaates), siis mida teha meestega, kellel pole enam mitte emmigi, ja kes investeerisid võistlusklassi muutmisesse nõnda radikaalselt, et mitte öelda heauskselt?
Kas PP ei tahaks teha üht tummist intervjuud nt hr Pordiga, et tuua teemasse selgust, mida üks trans tähendab, milliseid füüsilisi ja hormonaalseid muutuseid peab mees taluma, et kauniks ja tugevaks naiseks saada (eelarve ka ikka), ja mis võiks nonde perspektiiv olla - võistlemine meeste klassis, luua eraldi võistlusklass, saata ravile või midagi muud?

 
At 18:22, Anonymous Anonüümne said...

Ma ei mõista inimesi, kes näevad seda probleemi inimõiguste küsimusena. Teatud võistlusklassis võistlemine pole mitte kunagi olnud, ei ole ega ole ka tulevikus inimõigus.

 
At 18:57, Anonymous Anonüümne said...

Tartu rattamaratonil sügisel uus distants 126 km ja ajalimiiti mahtumiseks vaja hoida vähemalt 25 km/h peal. Start peale kõik teisi distantse kell 14.00. Kui tuleb 2019. aasta sarnane mudarada saab põnev olema, et palju ajalimiiti mahtujaid oleks. Sadakond ratturit? Uus distants on selge suunitlusega pigem väiksemale seltskonnale. Kuiva ilmaga pole probleemi ajalimiiti mahtumisega, kuid kehva ilma ja korraliku muda puhul tuleb valida mesikäpa distants ja ümberkolida 89 km peale.

 
At 19:54, Blogger Priit Pullerits said...

Vastan sellele ettepanekule, ja seda heatahtlikult: who gives a fuck! Ehk eesti keeles: keda see kotib, mida mõned on oma kehaga teinud? Nagu tänapäeval öeldakse: oma keha, teen, mis tahan. Tegite - olge rahul. Ärge minult küll tulge mingit kaastunnet lunima.

 
At 20:31, Anonymous Anonüümne said...

No kuulge, see on ju peaaegu sama lapsik nagu Trump nn vaherahuläbirääkimistel - kui Ukraina tingimusi vastu ei võta, siis jalutab minema. Jalutab minema, kuid probleem jääb. Kui transe peetakse probleemiks, siis tuleb see ka lahendada. Kuidas kõlab, kui mina oleksin Universumi spordijuht, siis transe polekski?
Hea küll, olete kõva naiste õiguste eest seisja, kuid Eestis on palgalõhe ikka suur. Postimehes on juhtivatel kohtadel ikka vettinud mägrad: Hõbemägi, Raudsaar, Reinap ja teised. Kaua võib? Palju teil on loengus mehi, palju naisi? Aga miks jorsid pääsevad parema palga peale, ah? Naised on ka kokkuvõttes kõrgema haridusega. Ja väiksema palgaga. Nii et siin mängite kõva õiguslast, toote Orbani korda esile, kuid ebaõiglus siin ei vähene.

 
At 20:53, Blogger Priit Pullerits said...

Nüüd läks teil küll mõttekäik lappesse, segamini on kõik universum ja Orban, Trump ja Reinap, palgalõhe ja vaherahuläbirääkimised. Ärge pange pahaks, aga minu jaoks on seda ühekorraga liiga palju.
Mina tegelen siin praegu ainult sellega, et naiste võistlustelt saaks kõrvaldatud kõik need, kes on sündinud bioloogilise mehena. Palgalõhega tegelevad teised inimesed. Te ju ei eelda ometi palgalõhega tegelejailt, et nad kõrvaldaks spordist endised mehed? Aga miks te minult nõuate kõigi küsimuste korraga lahendamist? Ma saan aru küll, et peate mind kõvaks meheks, aga nii kõva ei ole isegi mina, et teie kõik probleemid siin korraga ette võtta ja ära klaarida.

 
At 21:01, Anonymous Anonüümne said...

Mõistlik lähenemine. Survestada tuleb ikka seda, kellel nõrgad kaardid käes.

Kuulge, öelge ausalt, millega Reinap teie ettevõttes tegeleb?

 
At 21:25, Anonymous Anonüümne said...

126 km on kirjutatud gravel ehk siis ei peaks mudaralli olema. Gravel on olemuslikult kruusatee.

 
At 10:46, Blogger Priit Pullerits said...

Oppaa, sain pildi, et laskesuusakoondise ikka veel peatreener ei olegi enam haiguslehel, vaid rändab mööda Euroopat ringi. Läheb põnevaks!

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

Kas ta on ka transsooline, et peab hopst teisele teemale hüppama? Peakese jaoks liiga palju teemasid korraga ei ole või?

 
At 13:52, Blogger Priit Pullerits said...

Ajakirjanikuna pead suutma korraga vähemalt kolme teemat hallata.

 
At 14:11, Blogger Priit Pullerits said...

Siin see on:

https://sport.postimees.ee/8237109/laskesuusakoondise-haiguslehel-peatreener-esineb-rahvusvahelisel-koolitusel-austrias

 
At 15:46, Anonymous Anonüümne said...

Väidetavalt teadmistelt sobimatu ja kogenematu treener teeb IBU-le treenerikoolitusi. Kuidas siis nii hr Pullerits?

 
At 16:08, Blogger Priit Pullerits said...

Väidetavalt teadmistel pole viga, aga küsimus on selles, et treeneriks ta ei sobi.

Siin aga, kui keegi aru ei saanud, on teema see, et peatreener on ametlikult esitanud tööandjale, et viibib haiguslehel, aga tegelikult teeb samal ajal mujal tööd. Ja siis lähebki asi ära juriidiliseks. Peatreenerile mitte soodsas suunas.

 
At 18:03, Anonymous Anonüümne said...

Saame hästi aru. Treeneriks ei sobi, aga treenerite koolitajaks sobib, nii nagu mõni ajakirjanikuks ei sobi, aga ajakirjanike õpetajaks sobib.

 
At 18:06, Anonymous Anonüümne said...

Gravel distants on 126 km pikk ning koosneb uuest 40 km pikkusest Valga-, Võru- ja Põlvamaa kruusateedel kulgevast lõigust ning varasemast 86 km pikkusest põhirajast. Kui paartuhant MTB on läbi sõitnud ja seejärel kruusarattaga mudalõikudele jõuad on garanteeritud huvitav elamus. Kõva risk on sita ilma korral sees, et hea idee läheb kraavi. Millest oleks kahju.

 
At 21:18, Anonymous Anonüümne said...

Uue pommuudise valguses viib 11.36 mõtte sellele, et vb on peakese jaoks ka liiga palju olla korraga spordijuht ja ärijuht? Vastasseisu olukorras ei suuda piisavalt infot koguda ja vastane sõidab üle.

 
At 11:03, Anonymous Anonüümne said...

Hästi öeldud)

 
At 12:08, Blogger Priit Pullerits said...

Mulle õnneks sobivad mõlemad ideaalselt, nagu rusikas silmaauku.

 
At 23:50, Anonymous Anonüümne said...

Lindinger on oma sobivuse osas ilmselt täpselt samal arvamusel kui PP...

 
At 10:36, Anonymous Anonüümne said...

Ma olen filosoofias nõrgaks jäänud. Aga miks mitte-binaarsed jms ei raja teed kolmandale võistlusklassile, kus nad saaksid koos tähistada ja eraldi südamlikult suuremaid ja uhkemaid mitte-binaarseid medaleid jagada?

 
At 12:12, Blogger Priit Pullerits said...

Sest neid on nii vähe, et igaüks, kes starti tuleks, saaks medali.
Ja keda nende eraldi võistlus üldse huvitaks?

 
At 13:19, Anonymous Anonüümne said...

Küll ajakirjandus selle eraldi võistluse huvitavaks käsitleks, selles võib kindel olla.

 
At 15:47, Anonymous Anonüümne said...

Nagu friikshow või nii?

 

Postita kommentaar

<< Esileht