reede, juuni 01, 2007

Pullerits: Kas naised on alaväärtuslikud?

Head lugejad, ise tõstatasite teema, koos peame selle nüüd lõpuni hammustama. Selles mõttes on blogindus ikka hästi paindlik ja interaktiivne, eks ole, et saab esiteks lugejate huvidele-soovidele kohe vastu tulla ja teiseks lugejaid aktiivselt arutellu kaasata.

Teisipäevase sissekande järel («Keerulised ralliküsimused») kerkis kommentaariumis selline küsimus: kas ma oskan seletada (välja uurida), miks autasustatakse naisi väiksemate (odavamate) autasudega (näiteks 1. naine saab sama summa, mis 3. mees, jmt) ja/või miks autasustatakse näiteks 6 naist ja 12 meest?

Seletada ei oska, aga uurida saan küll. Helistasin Indrek Kelgule, Klubi Tartu Maraton juhatuse esimehele ja Tartu rattaralli direktorile. Tema sõnul on põhjus selles, et naisi on osalejate seas vähem ning nende konkurents on väiksem. Seetõttu saidki auhinna rattaralli kuus paremat naist ja üldarvestuses kaksteist paremat meest. Kuid Kelk lisas, et juhul, kui mõni naine tulnuks üldarvestuses 12 parema sekka, siis ega keegi talle seda auhinda keelanuks, mis 12 parema hulka tuleku eest oli ette nähtud.

Rahalisi auhindu rattarallil ei olnud, aga Hawaii Expressi kinkekaardid, mille paremad said, olid naistel väiksema summaga kui meestel, möönis Kelk.

Kuigi ka Tartu jooksumaratonil on naistel-meestel erineva suurusega auhinnad, siis Tartu suusamaratonil saab naiste ja meeste esikuuik võrdsed auhinnad, märkis Kelk. Tartu rattamaratoni auhindade suurus on reguleeritud UCI reeglitega, lisas Kelk, ning need näevad tõepoolest naistele ette väiksem auhinnaraha kui meestele.

Naiste ja meeste erinevate auhindade teema näib paljusid erutavat. Isegi hea tuttav Veiko Ulp, kes on Otepää suusaspordiürituste pressipealikuna pidanud taluma minu kapriissusi (kord nõudsin lisaks mulliveele, mida ma ei armasta, ja õllele, mida ma ei joo, pressitelki ka kokakoolat ning järgmiseks päevaks ta korraldaski selle asja ära), saatis sel teemal vihje: «Viimase aasta jooksul on maailma spordis minu mäletamist mööda olnud üks tõsine naiste jaoks positiivne nihe – Wimbledoni ja French Openi tenniseturniirid.» Selles mõttes, et auhinnaraha on meestel-naistel seal võrdsustunud.

Blogi kommentaarides võttis auhindade teemal sõna ka rattarallil naiste arvestuses 3:23ga kümnendaks tulnud Tea Lang (N40 – 1.): «See naiste diskrimineerimise teema on tõesti tobe. Ka Elion sarjas on põhisõidul ainult kaks gruppi: naised kuni 30 ja naised 30+. Kuigi M60 jne on olemas ka väheste osavõtjatega. Kirjutasin sel teemal erinevates foorumites, kuid sain ainult hävitava kriitika osaliseks naised kõtts pliidi äärde. Äkki on asi meeste hirmus: peale sõitu ei saa kiidelda, et olin kõigist naistest parem?»

Ega naised treeni meestest vähem, toetab Langi Prohveti-nimeline stammkommentaator. Ja lisab justkui naisi pliidi äärde tagasi tirijaile vastuseks: «Jah, naisi osaleb vähem, aga seda enam saaks [võrdsete auhindadega] meelitada neid ju spordi juurde pliidi juurest, kus nad meestele süüa keedavad, ja neid väheseid naisi, kes siiski treenivad ja võistlevad, eriti hoida ja motiveerida. Arusaadav on ka, et parimad naised ei ole parimate meeste füüsiliste võimete tasemel ning ei saa ka kunagi olema looduse seaduste järgi, aga kui on juba eraldi arvestus naistele ja meestele, siis miks on naiste saavutused spordis vähem tähtsad kui meeste omad? /---/ Eriti, mis puudutab rahvasporti: miks selline vahetegemine, sest minu meelest 12. naine pole vähem treeninud kui 12. mees. Pigem vastupidi. Või mis?»

Prohvet küsib: «Kas oleks kuidagi võimalik korraldajatele selgeks teha, et sport pole ammu enam ainult meeste mängumaa?»

Aga veel fakte. Üks anonüümne kirjutaja on jätnud sellise teate: «Hansapanga mägirattasarjal pole isegi järelkasvule mõeldud naiste seas, sest tüdrukute ja neidude osas peetakse ühist arvestust poiste ning noormeestega. Miks peavad neiud tõestama, et poodiumile pääsemiseks peavad nad mõni aasta noorematest noormeestest kõvemast puust olema? Ausalt öeldes on häbi vaadata, et selline diskrimineerimine toimub Hansapanga üritusel. Kust see järelkasv siis tulema peab, kui eeldused omasugustega võistlemiseks puuduvad?!»

Selle kohta ootaks, jah, Hansapanga kommentaari ja seletust. Ehkki selle sissekande esimene kommentaator juhtis mu tähelepanu, et õige vastaja pole siin siiski Hansapank, vaid Eesti Spordiselts Kalev ja Jaanus Prükkel, sarja korraldaja.

Ent las saavad veel blogi lugejad sõna, miks auhinna peaks saama ka 12 naist, mitte ainult 12 meest: «Konkurentsi vähesus pole ju tegelikult argument auhindade jagamisel – see [konkurents] suureneb aasta-aastalt mu meelest viimasel ajal. Loomulikult ei suuda naisosalejate arv meesosalejatega võrdlusse astuda, aga need, kes osalevad, pole omas kategoorias sugugi kehvemad kui teised – see on asja iva minu jaoks. Panna mehed ja naised ainult üldarvestusse, ühtsesse võrdlusesse, on küll ajast ja arust, sest ei saa võrrelda võrreldamatut.»

Eks ole seegi huvitav küsimus: kas tõesti on inimesi, kes arvavad, et näiteks Toomas Tarm on jooksjana tublim kui Olga Andrejeva või on Andrus Veerpalu tublim kui Kristina Šmigun?

Head lugejad, rivaalid ja konkurendid, mis on teie arvamus? Andke teada, teeme ühise resultaadina uutmoodi ajakirjandust: panen siia jäetud arvamusavalduste põhjal kokku esimese blogipõhise spordikommentaari Eesti ajakirjanduses ja avaldan selle Postimehes. Vaat, kuidas te saate kõik suure ajakirjanduse tegemises sõna sekka öelda!

Foto 1: Bikiiinid, naiste rannavolle tõmbenumber. Pildil Tian Jia Hiinast. Foto autor: Reuters / Scanpix
Fotod 2-4: Naiste stammülesandeid meeste rattaspordis on jagada võitjaile põsemusi. Fotodel ülalt alla Giro d'Italia pjedestaalil Danilo Di Luca (2. ja 4. fotol) ning Alessandro Petacchi (3. fotol). Fotode autorid: Reuters ja 2x AP / Scanpix
Foto 5: Sakslannast maailmameister Regina Halmich võitlemas Kölnis näidismatšis Stefan Raabi vastu. Foto autor: Reuters / Scanpix
Foto 6: Taanlanna Anne Christensen maadluse EMil Sofias kehakaalu 63 kg veerandfinaalis. Foto autor: Scanpix

25 Kommentaarid:

At 12:59, Anonymous Anonüümne said...

Kallis Priit. Ühes asjas paned sa küll kõvasti mööda. Hansapanga mägirattasarja puhul küsi ikka korraldajatelt, mitte üritusele nime andnud sponsorilt. Ehk siis Eesti Spordiselt Kalevilt ja Jaanus Prükkelilt. Sest meil oli ametlikult ju SEB Ühispanga rattaralli ja siin sa ei pöördunud SEB-i vaid Tartu Maratoni kui korraldaja poole.

 
At 13:24, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh täpsustuse eest! Võtan kindlasti arvesse ja pehmendan oma sissekandes Hansapanga kohta öeldut - seegi bloginduses hea, et saab kohe signaalidele reageerida.
Siiski oleks huvitav kuulda ka Hansapanga seisukohta, mis pank arvab sellest, et tema nimega üritusel niimoodi ebavõrdselt auhinnatakse. Nagu oleks huvitav kuulda ka SEB Ühispanga seisukohta Tartu nelikürituse auhindamise aadressil.

 
At 13:37, Anonymous Anonüümne said...

Kui otsida diskrimineerimise põhjendusi, siis ainuke "AUS" viis sellele on see, et ühe ja sama võistluse üldarvestuses on naine (tavaliselt) madalamal kohal kui mees, ja sellest siis ka see, et auhind on väiksem - ehk siis arvestatakse üldtugevust.

Kui naiste osas peetakse eraldi arvestust, ja toimub eraldi võistlus neile, siis selline diskrimineerimine ei ole põhjendatud.

Kuna mehed ja naised ei ole füüsiliselt looduse poolt võrdsed, siis ei ole ka naiste toppimine üldtugevusjärjekorda põhjendatud - seega, samal nt jooksul naistele sama suured auhinnad!

Seda diskrimineerimist ei ole näha ainult auhindade pealt, vaid ka spordiuudised toodavad seda. Kord saatsin spordilehele e-kirja selle kohta, et neil oli jooksu tulemuste kajastamine poolik - ära toodi meeste kolm esimest ja naistest ainult võitja. Kuna nendel seppadel ei ole haridust, siis nad sellele ei mõelnudki mitte.

Kui vaadata suuri võistlusi, siis maailmas minnakse hetkel seda teed, et naistele hakatakse samas väärtuses meestega auhindu andma. Eesti väiklasi inimesi vaadates - meil tuleb seda vist kaua oodata.

 
At 14:36, Anonymous Anonüümne said...

Õli tulle valades tuletan meelde,et rattaralli järgsetes ETV õhtustes spordiuudistes jahuti pikalt vormel 1-st ja mingist eesti laste kardisõidust,jalgpallist ja veel millestki.
Lõpetuseks mainiti.et toimus Tartu Rattaralli mille võitis .......,parima eestlasena oli.....Ja kõik.
Vähe sellest,et ma ei saanud teada,kes naistest võitis-isegi üldarvestuse teist kohta ei peetud märkimisväärseks.

 
At 17:41, Anonymous Anonüümne said...

Võrdsust võib ju ka nii defineerida, et juhendisse on sisse kirjutatud:"Iga klassi auhinnafondiks on 10% vastava klassi osavõtutasudest."

Siinkohal ka paar arvutust. Lihtsustamise eesmärgil olgu vaid 2 osavõtuklassi - naised ja mehed. Tartu Maratoni koduleht ütleb, et 2007.a. rattarallil osales 126km distantsil 83 naist ja 1571 meest. Tehes veel ühe lihtsustuse eeldame, et kõik registreerusid enne 4.maid e. osavõtutasuga 400EEK.

Tulemus:
Naiste auhinnafond: 83 x 400EEK x 0,1 = 3320EEK
Meeste auhinnafond: 1571 x 400EEK x 0,1 = 62840EEK

 
At 20:29, Anonymous Anonüümne said...

Võib lõputult vastaseise leida, kui aga tahtmist on: mehed-naised, noored -vanad, gayd-heterod, lihasööjad-taimetoitlased jne. Naiste tippsport on lahjem kui meeste oma ja alla 180cm pikkuste kossuliiga poleks ka nii populaarne kui absoluutliiga. Spordiüritustel osalemine on vabatahtlik ja kui keegi ei lähe spordivõistlustela argumendiga, et N45 vanusklassi 12. kohale puudub auhind, siis on see tema isiklik traagika.

Hansapanga mägirattasarja õige nimi on minu teada Hansapanga NOORTE mägirattasari. Seega peaks seal loogilistelt olema auhinnad ainult noorteklassidele ja täiskasvanud - nii mehed kui naised - peaksid käppa imema, ometi saavad nad auhindu ja olgu õnnelikud.

PS. Kristina Smigun on tegija mutt ja teenib oma elatise ka naisena ära, pole kuulnud teda veel vinguvat, et meestel kõik parem.

 
At 21:41, Anonymous Anonüümne said...

Eelmisele,

HPNS-l on ainult meeste klassid. Naised võivad kaasa lüüa vaid harrastajatena ühes klassis. Ma pole veel kuulnud, et noored on kesksoost, küll aga on HPNS viinud sisse kesksoost noorte klassid, kus tütarlapsed ja neiud saavad vaid händikäpina mürgeldada ja trügida endast paar aastat nooremate ning agressiivsemate poistega. Arusaamatu, kuidas sihukest noorte diskrimineerimist tähistatakse HP nimega.

Mis puutub osavõtjate arvu, siis see kipub paratamatult olema võrdeline pakutavate auhindade väärtusega. Mind küll auhinnad ei morjenda, kuid millegipärast kopsakam auhinnalaud tõmbab rahvast rohkem ligi.

 
At 21:43, Anonymous Anonüümne said...

Enamusel aladel ei saagi naisi ja mehi 100% võrdselt premeerida ja teles näidata, kuna meeste konkurents on tihtipeale 3-10x tihedam. Pealegi pole naiste sport eriti vaatemänguline. Naised võiksid sellega leppida, et loodus pole neile samal määral meestega powerit andnud, naiste sport on igav(va iluuisutamine jne sellised alad)

 
At 22:02, Anonymous Anonüümne said...

Reeglina määravad auhinnarahade suuruse siiski korraldajad ning nende otsustada on, millise signaali nad sellega annavad. Ise olen seda meelt, et nii meeste kui naiste parimad saaksid (au)hinnatud võrdselt, kuid tulenevalt konkurentsi erinevusest võiks auhinnasaajate arv olla siiski meeste kasuks (nt mehed 6 esimest, naised 3 vms). Sest kuiväga me ka ei püüaks, siis eestlane kuute last sünnitama ei hakka ning ka naised meestega samas mahus sportima ei hakka. Kui tuua näide elust enesest, siis vaatamata vägagi korralikule treenitusele jäävad reeglina minu tulemused omas klassis alla minu kümme korda vähem treeniva naise tulemustele...

 
At 23:02, Anonymous Anonüümne said...

Praegustes kommentaarides räägitakse kahest erinevast asjast. Keegi ei väidagi, et naiste tase on nõrgem ning, et neid võistleb vähem. Küsimuse mõte oli lihtsalt auhindade jagamises ja nende rahalises väärtuses. Näiteid "ebaõiglusest" võib tuua sellisel juhul teisigi. Kui tavainimene tahab võistelda, siis ta peab reeglina maksma. Aga kui kutsutakse näiteks mõni maailmatipp võistlusele, siis tuleb temaga hoopiski läbirääkimisi pidada ja kõvasti peale maksta. Tartu Rattaralli erineb teistest nelikürituste aladest veel sellepoolest, et seal osaleb nii palju profe. Kui jooksus võidab harrastussportlane, siis rattasõidus seda ei juhtu ja ei hakkagi juhtuma. Ainuüksi naiste auhindade suurendamine ei too mitu korda rohkem naisi võistlusspordi juurde ega pane neid palju rohkem treenima. Naised eelistavad puhtakujulist tervisesporti. Meestele meeldib hasart, adrenaliin ning teistega mõõduvõtmine. Naised peavad tähtsamaks niisama liigutamist. Mida rohkem võistluslikum üritus, seda vähem naisi osaleb. Aga samas on kepikõndijate hulgas naisi tunduvalt rohkem, samuti nt rattasõidus lühemal maal, sest seal võisteldakse pigem iseendaga. Tulles tagasi siiski esialgse probleemi juurde, siis eetiline oleks, et mehi ja naisi autasustatakse võrdsetel alustel. Aga ükski seadus ei kohusta korraldajaid niimoodi käituma. Aga hea, et selline diskussioon on tekkinud, sest võibolla hakkavad nii mõnedki korraldajad teistmoodi mõtlema ning me ei pea ootama 20a, et millal korraldajad ise sellisele järeldusele jõuavad.

 
At 21:46, Anonymous Anonüümne said...

Ma nigu ei mõista, et kui Kiku tuli olümpiavõitjaks, siis keegi ei iitsatanudki, et naised kõtt pliidi äärde. Kui aga läheb jutt tulevastele "Kikudele" võistlemisvõimaluse andmiseks omasugustega, siis hakkavad mõned väitma, et naised ei pea üldse sportima (neile vist meeldivad pekimäed) ja, et naised on meestest nõrgemad. Ometi ei oma rahvaspordivõistlused mingit vaatemängu peale osalejate kellegile teisele, kuid auhindu jagatakse isegi 12 kohale tulijale. Ma tahan teada, et kus on asja point? Pigem olgu võidud väärtuslikumad esikolmikule ja vanuse/soo klasside võitjatele, kuid milleks 12 kohale tulijale preemiat maksta!? Sellised mõtted siis. Naisi ei tasuks ikkagi diskrimineerida.

 
At 00:05, Anonymous Anonüümne said...

Kaugel ei olnud ajad, mil naistele mindi kätega kallale. (Nüüdses mõttes tagurlik) kohtunik, kes siin pildil üritab Kathrine Switzerit maratonilt eemaldada, sai muuseas kuue aasta pärast vaat, et jooksunaise parimaks sõbraks;) Kuulake podcasti.

Kunagi vaadatakse samamoodi meie aja tagurlikke auhindajaid.

1 - http://www.running4women.com/uploads/boston_revolution.jpg
2 - http://www.thefinalsprint.com/category/special-features/podcasts/page/2/

 
At 00:06, Anonymous Anonüümne said...

http://www.running4women.com/uploads/boston_revolution.jpg

 
At 00:07, Anonymous Anonüümne said...

http://www.running4women.com/
/uploads/boston_revolution.jpg

 
At 09:56, Anonymous Anonüümne said...

Natuke ebasobiv näide on võrdse auhinnaraha-alana toodud naiste tennis. Tegemist ühe vähese spordialaga (minu arust (ranna)võrkpalli kõrval), kus naiste sport on sama paeluv ja populaarne kui meestesport.
Eks need auhinnarahad ole ikka pealtvaatajates ja harrastajate arvus kinni.
Samamoodi võib vaielda, miks jalgpallis liiguvad suuremad rahad kui orienteerumises, või et miks ei ole populaarne poksis kärbeskaalu maailmameistrid, suuri rahasid makstakse ikka vendade Klitškode ja Cassius Clay'de vaatamise/võistlemise eest.

Siinkohal on kergem tõesti järgida maailma trende, et panustada rahaliselt sinna, kui on rahva huvi. Kui igalepoole võrdselt panustada, see muudaks spordi rahastamise juba mingilmääral sotsiaal-reguleerivaks meetmeks.

 
At 08:43, Blogger Kidra said...

njah. Kui siin on ristlõige meie ühiskonnas olevates arvamustest, siis on kõik nagu korras ju. Et nagu naiste sport ongi igav!!! Naine kohe jookseb igavamalt kui mees ja suusatab ka kuidagi uimaselt. Veider arvamus - võistlusest naised ei otsigi adrenaliini jne ... Kas mõtted ja soovid on tõesti sookohased?!
Erinevast soost osalejate tasudega auhinnaks on nii nagu maksumaksja ja maksusaajaga (pensionär, lapsed jmt). See lihtsalt on nii!
Ja olgem realistid - osalustasudest ei tule küll kunagi auhindu - selleks on ikka ja alti sponsorid.

No ma ei nimetaks antud asja (auhindade jagamine) nagu otseselt diskrimineerimiseks, sest rahvaspordis ei ole auhind (ja ei tohigi olla) liikuma panevaks jõuks (hkhm - hr Pullerits - ei meeste aga naiste puhul), aga ma lihtsalt ei saa nagu just sellest aru, miks just nagu naisi kohe tahetakse hoida spordist eemale - jutt ei ole ju tippspordist antud juhul.

Jah meeste konkurents spordis on tugevam kui naistel, aga mina arvan, et see on peatselt ümber lükatud nii et ... eks siis pea naised sinnani ootama :P

Ja lugupeetud rahavasportlased - kuidas saaksid teie naised treenida sama palju kui teie? Kes siis sel ajal lastega tegeleb? Mõlemad ei saa peres trennis olla ju kogu töövälise aja enne magama minekut :P. Mõelge, kas teie teine pool saab aega oma harrastuseks päevas sama palju kui teie seda nõuate omale?

Kokkuvõtvalt, mehed, ärge ahnitsege, kuna mehed on juba nii palju andekamad(?) spordis, siis aidake upitada naiste (rahva)sporti igal tasemel - kodus ja võistlustel:)

 
At 09:59, Anonymous Anonüümne said...

Kuna adrenaliini jutt käis minu kohta (arvatavasti), siis selgitaksin seda lähemalt. Ma ei ole näinud rattarallidel ühtegi nii uljast naist, kes kimaks laskumistest täie hooga alla. Seevastu selliseid mehi on sadu. Seega on minu lühike arvamus see, et naised ei otsigi võistlustelt sellist põnevust. Oleneb jah, kuidas keegi saab sellest adrenaliini asjast aru. Kui naistel piisab põnevuseks kiirusest 25km/h, siis ma olen asjast valesti aru saanud. Kui palju naisi üldse tegeleb ekstreemaladega? Ja ei maksa jälle ütlema tulla, et neid "hoitakse" sealt eemale.
Konkurentsist veelkord - minu silmad küll seda aega ei näe, et naiste konkurents on tihedam kui meeste oma. Mitte, et mul selle vastu oleks midagi.
Treenimiseks kuluva aja kohta on jah seal üks üliväike tõetera sees. Aga esiteks - kus on nt need noored naised, kel pole veel lapsi ega peret? Teiseks - ma ise käisin varasematel aastatel niimoodi võistlustel, et ei teinud absoluutselt trenni (andekusest ei saa siinkohal rääkida). Kolmandaks - ma olen näinud päris palju naisi, kes sörgivad või teevad kepikõndi. Kuid miks ei näe neid naisi võistlustel. Need naised kulutavad sellise aktiivse tegevuse peale kindlasti rohkem aega kui nt mina. Aga võibolla on nad siis sellistest peredest, kus mees ei tegelegi spordiga? Asi on pigem selles, et nelikürituses on tõsised vastupidavusalad. Ja üksi naine ei taha tulla ilma erilise treeninguta sinna.
Alguses räägiti ebavõrdsetest auhindadest, kuid nüüd on läinud jutt sujuvalt üle naiste eemale hoidmisele. Me ei ela enam ammu keskajal. Keegi ei hoia ju naisi eemal. Mõne arvates ei tahagi naised vist seepärast võislema tulla, et auhindasid jagatakse ebavõrdselt. Tule taevas appi - mul on ka 100x suurem võimalus võita loosiauhinnaga, kui tulla mingis eraldi alal esikümnesse. Rääkides neliküritusest, siis pikkadel distantsidel osalevad eelkõige need naised, kes on registreerunud neliküritusele või tegelevad selle üksikalaga tõsisemalt. Nt Aleksejeva ainult jookseb ja Treier sõidab ratast. Aga lühikestel distantsidel osaleb naisi tunduvalt rohkem.
Nelikürituse koefitsendi arvutamise meetod on ka juba natuke vananenud. Suusatamises on väga palju niiöelda ühekordseid osavõtjaid (nad ei osale teistel aladel) ning see viib osavõtjate arvu üles. Suusatamisest võtavad osa maailmatippu kuuluvad mehed, kes viivad võitja aja väga kõrgele. Seevastu on jooksus kõige vähem osavõtjaid ning võitjaks harrastussportlane. Rattarallis on jällegi maailmatasemel sõitjad.

 
At 11:11, Anonymous Anonüümne said...

Veidi uitmõtteid:
Sport on ju algselt olnud meeste ajaviide ja spordialad ka meeste poolt välja mõeldud. Naiste ponnistused meeste aladel ei olnud ehk eriti vaatemängulised. Naiste võistlused ei olnud kommertsiaalselt meestega võrdselt edukad ja sellest neile ka väiksemad auhinnad. Puht pragmaatilised kaalutlused: maksta saab niipalju, kui asi sisse toob. Mehed võistlesid "päriselt" ja naised nagu ka midagi sinnapoole. Spordi kui showbisnise arenguga on leitud naistele "päris omad" alad nagu rannavõrkpall, mida käiakse vaatamas ka naiste endi pärast. Samuti surub peale poliitiline korrektsus - korraldajad ei julge naisorganisatsioonidega tülli minna - kaotavad veel rohkem. Ja muidugi on naised ise ka tublimaks muutunud :)

 
At 11:29, Anonymous Anonüümne said...

Keegi võiks väljatuua ka summad, see lisaks asjale oluliselt selgust.

Kuna

Ma usun, et Tartu Nelikürituse kogukuludega võrreldes, moodustab tänane vahe auhinnafondides (meeste ja naiste oma võrdluses), tõenäoliselt küllaltki marginaalse summa. Kuna tegemist ei ole eeldatavasti olulise potentsiaalse kokkuhoiu koha vaid rohkem põhimõttelist laadi küsimusega, kõlavad Indrek Kelgu poolt selgitusena antud majanduslikust loogikast lähtuvad argumendid (i.e. vähem osavõtjaid (tulusid) - väiksem auhinnafond) siinkohal pisut kohatutena. Ühe soliidse ja usaldusväärse MTÜ (mida MTÜ Klubi Tartu Maraton kahtlemata ka on)ei tohiks taolise otsuse tegemine (auhinnafondid võrdseks) küll mingi küsimuse koht olema.

madis

 
At 11:58, Blogger Priit Pullerits said...

Mulle meeldisid väga Prohveti 09:59 ja anonüümse 11:11 mõtted. Väga huvitavad ja mõtlemapanevad argumendid. Tundub, et heade lugejate abil pean kirjutama mitte mingi kolumni, vaid lausa mastaapse essee meeste ja naiste võistluste ja auhindade erinevustest - nii palju on põnevaid väiteid mängu toodud. Aitäh!

 
At 11:18, Anonymous Anonüümne said...

kirjutan ka paar rida võistleva naise seisukohast lähtudes. Ise ei pea oluliseks seda, et auhindade materiaalne väärtus oleks võrdne, see võrdsuse tagaajamine ei ole ju eesmärk omaette. tähtis oleks aga see, et väärtustataks naiste võitjaid samas suuruses, ehk siis kui kuus paremat meest, siis ka kuus paremat naist, kutsuge poodiumile, suruge kätt ja soovige õnne, tore kui oleks ka lilled või midagi auhinnaks ka, aga see on teisjärguline. tunnustus on tähtis. ükski naine ei võistle selle pärast, et olla meestega võrdne, aga nad annavad oma parima! Üks mõte veel, et meeste- ehk siis üldarvestuse tipule on ühe konkreetse ala puhul see ju töö, ehk siis leiva teenimine, naiste puhul see nüanss ikkagi puudub. Kui teema tõstatus ja korraldajate kommentaarid olid auhinna materiaalse vääruse põhised, siis kallid korraldajad- tunnustage naisi ka, ja neile ei olegi see nii oluline, kas ta saab auhinnaks 1000.- või 2000.- kroonise kinkekaardi vaid edukogemus ja tunnustatus ja see ei maksa ju midagi, aga annab palju. seda võiksid ka järgida meie ajakirjanikud, tuues ära meeste ja naiste parimad samas mahus.

 
At 05:48, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 05:48, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 05:50, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 
At 17:56, Blogger Unknown said...

http://plombieralfortville.urgenceartisanpascher.com/

http://plombiercachan.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierchampignysurmarne.urgenceartisanpascher.com/

http://plombiercharentonlepont.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierchoisyleroi.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierchoisyleroi.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierfresnes.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierivrysurseine.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierleperreuxsurmarne.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierlhaylesroses.urgenceartisanpascher.com/

http://plombiermaisonsalfort.urgenceartisanpascher.com/

http://plombiernogentsurmarne.urgenceartisanpascher.com/

http://plombiersaintmaurdesfosses.urgenceartisanpascher.com/

http://plombiersucyenbrie.urgenceartisanpascher.com/

http://plombierthiais.urgenceartisanpascher.com/

 

Postita kommentaar

<< Esileht