Pullerits: Kuidas sõita nii, et võita? (Üksikasjaline tehnikaõpetus)
Olen kui kits kahe heinakuhja vahel. Ühed küsivad: "Priit, kus on su tehnikanõuanded, nagu lubasid?" Teised manitsevad: "Kirjuta, Pullerits, millest tahad, peaasi et sa tehnikast ei kirjuta."
Kirjutan ikka, ja teate miks? Sest eile, kui oli kavas paari lühikiirendusega trenn, haakis õhtul kella üheksa ajal harjutuskorra lõpus keegi mulle sappa ja püsis seal tükk aega. Siis ühel hetkel tegi häält: "Sõidan juba tükk aega su taga ja naudin tehnikat."
See oli Margus Ader, kes, kui mäletate, möödunud nädalalõpul mu klassikastiili sättis. Eile käis sõit vabatehnikas. Seejärel lisas ta: "Mõtlen, kas panna sulle hindeks kolm pluss või neli miinus. Harrastaja kohta peaks sulle panema neli miinus, aga arvestades, et su eesmärgid on kõrgemad, siis peaks motivatsiooniks ruumi jätma." (Tsitaadid reprodutseeritud peast, seetõttu võib neis esineda mõningaid sõnalisi, kuid kindlasti mitte olulisi faktieksimusi.)
Sedasi toimus eile Aderi juhendamisel uisutehnika näidistund. Aga enne, kui selleni jõuame, räägime lõpuni tolle eelmise nädalavahetuse klassikatehnika näidistunni nüansid. Lugege, jätke meelde, tehke järele! Ja kindlasti pidage silmas, et ma ei pea end pädevaks teistele suusatehnikat õpetada, sest olen ise alles õppija, kuid mul on olnud head õpetajad; seetõttu olgu see tekst siin n-ö alus- ehk baastekstiks, millele asjatundjad on teretulnud kommentaarides täpsustusi lisama.
Niisiis, sõitsid vana konkurent Art Soonets ja onkoarst Ain Kaare paaristõugetega klassikat, kui hüüdsin neile, et mehed, teil on 16 protsenti reservi. Kus?
Nüüd tulevad mängu asjatundjad, nagu Tallinna Ülikooli suusaõppejõud Kaarel Zilmer. Ta seletas mulle peast, ilma raamatuist järele kontrollimata, aga asja iva oli selles, et tuleb hooliigutusi ära kasutada: kui tõusta enne keppide lumme löömist varvastele, siis pidi käte ja kere ettetoomisest saama inertsi, mis Zilmeri mälu järgi andvat umbes 16 protsenti tõukele jõudu juurde.
Vaadake nüüd, kuidas enamik paaristõukeid kasutab: seisavad täistallaga suusal, töötavad ainult õlgadest. Aga kergitage end veidike üles ja tunnete, kuidas langete keha ja käte raskusega keppidele ja saate palju suurema hoo. Eks need, kes Tähtvere spordipargis on suusatanud, ole näinud, kuidas ma pisut-pisutki end pöiale tõstes olen saanud nendest möödumiseks olulise lisahoo.
Tõsi, et seesugust sõiduviisi suuta rakendada, peab olema piisavalt treeninud. Esiteks peab olema hea tasakaalutunnetus ja teiseks on vajalik kõhu-, selja- ja küljelihaste ettevalmistus. Olen sellega tegelenud tasapisi suvest saadik, mistõttu tunnen, et suudan ka kere enam-vähem stabiilsena hoida. Siit koorub üks õppetund: võin ju tehnikanõkse jagada, aga kui puudub vajalik treenitus, siis kuigi kaua aega te neid nõkse järgida ei suuda. Seega, suusatamises pole imerelva, mille kiire omandamine annab imelise tulemuse. Kõik suusatamise komponendid on omavahel seotud, n-ö komplekssed.
Suurim oht, mis paaristõugete puhul seirab, on allaiste, mida anonüümsed kõrvaltvaatajad mulgi pisut täheldanud. Tänu Margus Aderilt saadud õppetunnile olen seda rohkem jälginud ja loodetavasti probleemi vähendanud. Milles on asi?
Nimelt selles, et tõuke ajal tikuvad jalad põlvest liiga kõverduma ja tagumik taha vajuma. Nagu Ader seletas, toob see kaasa selle, et tõuke alguses tuleb hakata end taas alt üles vedama. Mis see omakorda tähendab? Istuge taburetil ja tõuske sealt järjest muudkui püsti - siis saate kähku aru, mida see tähendab.
Mida ette võtta? Ader näitas seda üksjagu järsul tõusul. Seal surus ta põlved üksjagu ette, langes keharaskusega keppidele ja vedas jalad alt järele. Võrdluseks: laske tagumik taha vajuda ja saate isegi aru, et seesugusest asendist Aderi näidatule vastast pole.
Paraku ei saa sedagi nippi ilma vastava ettevalmistuseta omandada. Nagu Ader seletas, on selleks vaja tugevaid kõhulihaseid, mis tuleb tõuke ajal n-ö lukustada ehk siis pingele tõmmata. Mu jooksutreener lisas, et siin on lisaks kõhulihastele vajalik mängu tuua ka alaseljalihased ja tagareielihaste kinnituskohad. Nende arendamiseks olen tema soovitusel teinud suvest saati õhtuti harjutusi.
Jõuate veel jälgida või on toss juba väljas? (Ärge andke alla: kui siin loobute, siis kuidas loodate üldse maratonis lõpuni vastu pidada?) Vaatame nüüd ühesammulist ja vahelduvtõukelist sõiduviisi.
Nagu mu juhendaja Kalmer Tramm, Eesti naiste suusakoondise treener, juba mullu osutas, on oht seal kehaga liiga ette vajuda. Aga vaadake, kuidas sõidab näiteks Axel Teichmann - täitsa püsti. Ja ega teised ka rohkem ette kaldu lange, mis tähendab, et kui ässad ette ei kummardu, siis pole põhjust teilgi seda teha. Efekti järelikult ei ole (peale kontraefekti).
Kuid kõige kriitilisem, paistab, on tagant vabajala ettetoomine. Olen jälginud, et paljud asetavad selle maha liugleva jala taha. Aga niiviisi ju pidurdate oma hoogu! Jätke meelde, nagu Zilmer ja Tramm on mind juhendanud: tagant tuleb jalg tuua kergelt hooga libiseva jala ette - nii lähete hooga edasi.
Kuidas seda teha, küsite. Vaat nii: tagant järele toodavat jalga tuleb puusast veidi tõsta. Paraku, jällegi, on see asi, mida niisama kergelt ei saavuta. Taas on mängus tasakaal ja lihaste ettevalmistus. Kuid üks abinõu siiski on: sõitke ilma keppideta. See peaks pikapeale aitama.
Aga käed - mida teevad käed? Paljudel on need klassikasõidus kas liiga kramplikult sirged või vajuvad küünarnukist läbi või "lendavad" paaristõuke lõpus, nagu Ader eile näitas, laiali nagu liblika tiivad.
Kalmer Tramm on mind õpetanud nii: seisa püsti, kujuta ette, et kummagi külje peal hoiad kätega arbuusi, siis viska arbuusid minema ja hoia sellist käteasendit kogu sõidu vältel. Mõned nimetavad seda vist kangiefektiks. Ader tõi eile sellise võrdluse: kujuta ette, kuidas on lihtsam palki tõsta - kas sirgete käte või kõverdatud kätega. Selle vastuse leiate küllap ka ilma minu abita.
Lisaks pidage meeles, et kepid ei ole üksnes tasakaalu hoidmiseks, vaid ka hoo lisamiseks. Ja nagu Zilmer nentis, siis paljude algajate viga on just selles, et nad lasevad hool liiga langeda - mistõttu nad peavad uut tõuget alustades jälle hoogu üles koguma. See on aga, mõistagi, väsitav. Palju kergem on ju sõita, kui hooog üleval püsib - siis peab palju vähem jõudu rakendama.
Ja selleks, et hoog püsiks, on Tramm mind õpetanud, et kepid tuleb lumme lüüa teravalt. Ja vaadake, et kepid ei läheks lumme liiga ees - siis töötate paratamatult oma liikumissuunale vastu - ega liiga taga - siis ei ole nendega vehkimisest suurt abi, sest tõuge jääb lühikeseks.
Klassikateema lõpetuseks veel üks väärt nõuanne Zilmerilt: ei tohi pead õlgade vahele tõmmata, sest siis ülakeha kangestub ja pingestub. "Lase ülakeha lõdvaks ja tunneta lõtva liikumist!" kõlab tema soovitus.
Aga nüüd uisutehnikast, mida Margus Ader mulle samuti kahel korral on seletanud ja näidanud. Kui ta seda korrigeerimistööd esimest korda tegi ning see siin blogis kajastust leidis, olid mitmed tüübid temaga ühendust võtnud, küll treeningnõuandeid küsinud, küll palunud appi tehnikat sättima. Ader on nii fantastiline mees, mõnusa (ja kui klišeed kasutada) avatud olekuga, innustava sõnaga, abivalmis, näeb detaile ja oskab nii ette näidata kui seletada - no ma kujutan ette, millise abipalvete laviini ta nüüd võib saada.
Eilegi oli nii, et sõitsin ees ja Ader juhendas mind juhuslikult kujunenud eratunnis tagant, kui vaatasin, et kellegi punane tagumik tuleb meile vastu. No muidugi, Art Soonets. Ta ei saa ka muidu, kui peab kogu aega peale passima, mida ma teen. Aga teate, mis temaga üleeile juhtus?
Soonets on samuti tuntud äärmiselt abivalmis mehena. Oli ta siis vaadanud üleeile õhtul, et sõidab üks patsiga naisterahvas, aga käed ja kepid on nii valesti kui olla saab. Läks siis Soonets õpetama, ja vaatab, et naine seitsmendat kuud rase. Asus siis Soonets õpetama, kui järsku lähenes tagantpoolt üks kahemeetrine tüüp, suur-suur. Ilmselgelt, nagu kohe selgeks sai, tolle naisterahvaga lähedalt seotud. "Mis, on probleemi või?" küsis mees. Aga ega Soonetsit verest välja löö. "Ehee, teil on ka kepid valesti käes," suskas ta vastu. Vaat siis, milles oli probleem.
Kuid tagasi uisutehnika juurde. Siin on kaks tüüpviga, mida Ader on aidanud mul korrigeerida, kuid mis paljudel teistel endiselt küljes on, sest nüüd oskan neid vigu märgata. Esiteks, sirgete jalgade ja kangete puusadega sõit ning teiseks sirgete ettesirutatud kätega töötamine. Minu viga oli senimaani samuti see, et töötasin valdavalt üksnes kätega, ja sedagi valesti.
Aga nagu Ader seletas, tuleb ka uisustiilis kasutada nn kangimeetodit: käed küünarnukkidest kõverdada, suruda küünarnukid väljapoole (mitte lasta neil alla vajuda) ja mitte lüüa keppe suusasaapast tagapool lumme (sest siis ei saa suurt hoogu).
Jalgade töös, seletas Ader, on vajalik ka reied ja puusad rohkem tööle panna, et saada jäsemetega hoogu anda. Seda on nüüd pisut keeruline mul piltlikustada, aga tuleb tõuke ajal rohkem reiest suusale suruda ja selleks on vaja puusast end kergelt alla lasta. Ning tõuke järel tuleb saada jalaga tagasi rahulikku puhkefaasi. Igal juhul vältida trikksirgete jalgadega liuglemist.
Üks asi, mida olen märganud, on see, et uisku sõidetakse, jalad liiga laiali ja harkis. Aga nii libisevad ka suusad rohkem kõrvale. Kuid vaja on, et toimuks siiski edasilibisemine. Mu arvates võiks seda hästi õppida Tobias Angererilt, kuidas tema sõidab uisku ideaalilähedase sirge joonja trajektooriga.
Eile juhtis Ader tähelepanu veel ühele puudujäägile. Et sõidan uisku kogu aeg ühtemoodi, ilma puhkefaasideta. Tõepoolest, pärast seda, kui õppisin mõni aasta tagasi ära tempovariandi ja olen õlavöödet tugevaks treeninud (õigem on vist öelda sitkeks, mitte tugevaks), olen harrastanud jõudemonstratsioone ja sõitnud ka Estoloppeti maratonidel tõuse tempoversiooniga.
Aga eile näitas Ader, miks vahepeal tuleb sõita ka mogrenit ja mitte kogu aeg wassbergi. Wassberg on küll jõuline moodus, aga see ei lase puhata. Puhkamiseks on vaja ümber lülitada mogrenile, mis pidi andma nii vaheldust kui puhkust, sest saab ära kasutada hooglemise hoogu. Õppisin siis Aderi juhendamisel ühelt sõiduviisilt teisele üleminekut ning mõlema tehnika otstarbekat rakendamist ning sain eilselt õpetajalt kiidusõnu.
Ta avaldas koguni arvamust, et kui niiviisi sõidan, siis Estoloppeti maratonidel võin...
No ega kõike pea ka reetma, mida öeldud. Ja mis tähtsus sel on, mida Ader mulle prognoosis - ega selle teadmine aita teistel tulemusi paremaks teha. Keskenduge nüüd pigem sellele, et siinsest tehnikatunnist maksimum võtta - kuni vihm ja torm ja soe kunstlund lõplikult minema ei pühi.
Foto 1: Axel Teichmanni vahelduvtõukelise klassikastiili näide Tour de Skil. Foto autor: AFP / Scanpix
Foto 2: Margus Ader uisustiilis hoogu üles võtmas kaks aastat tagasi Eesti meistrivõistlustel laskesuusatamises. Foto autor: Jarek Jõepera, SL Õhtuleht / Scanpix
Foto 3: Odd-Björn Hjelmeset tõuseb paaristõuke algfaasis varvastele ja võidab mulluse Holmenkolleni MK-etapi 50 km maratoni. Foto autor: AFP / Scanpix
Foto 4: Odd-Björn Hjelmeset viimasel Davosi MK-etapil paaristõuke lõppfaasis. Foto autor: Reuters / Scanpix
Foto 5: Odd-Björn Hjelmeset lööb Davosi MK-etapil paaristõukelises sõiduviisis kepid hooga lumme. Foto autor: Keystone / Scanpix
Foto 6: Tobias Angerer võidab uisustiilis mulluse MK-etapi Hiinas. Foto autor: AP / Scanpix
Foto 7: Axel Teichmanni uisustiili näide Sapporo MMil, kus ta võitis suusavahetusega sõidu. Foto autor: Reuters / Scanpix
Foto 8: Axel Teichmanni uisustiili näide viimasel Beitostöleni MK-etapil. Foto autor: Reuters / Scanpix
31 Kommentaarid:
"..vajalik ka reied ja puusad rohkem tööle panna, et saada jäsemetega hoogu anda."
Jah-see viga on ka sinul tõesti! Ei hakka pikemalt seletama-veast lahtisaamiseks tuleks keppideta uisutamist harjutada.
Hea Priit
Julgen sind lohutada, kui Sind hetketi peaks tabama kõhklus, kas on õige tehnikanippe paljastada.
Kuidas on kõige efektiivsem midagi õpetada? Aga nii.
20 prossa asjast õpib inimene asjast lugedes
40 prossa asja teistega arutades
60 prossa seda asja teostades
ja 80 prossa (mis on ju peaaegu ideaal, sest surelik inimloom ei saa iial täiuslikuks ega ideaalseks) seda asja teistele õpetades.
Seega peaks Su siinse sissekande kasutegur suur olema. Töötasid uuesti õpitu läbi, omandasid, jagasid teistega, uus omandamine ja analüüs...
Ja tunnustuseks pean ütlema veel üht. Oleks meil lumiseid talvi, asuksin tõsimeeli omale uuesti suusavarustust tekitama. See on muide omaette ooper, sest olen üle kahe meetri pikk, kaalun kusagil 115 ja mu saapanumber on 51 ja pool.
Aga suusaisu ajab peale ikka.
Huvilistele nii palju infoks Viru maratoni kohta, mis sai selle nädala pühapäevalt esialgu edasi lükatud järgmise nädala pühapäevaks, 27. jaanuariks: peakorraldaja Anu Kilki ütles, et on Estoloppeti sarja peakorteriga kokku leppinud, et enne uue nädala teisipäeva mingit otsust 27. jaanuari osas vastu ei võeta. Ta lisas, et esialgu on Viru maraton ikkagi kavas 27. kuupäeval, ent nentis, et tõenäosus selle toimumiseks on väike.
Head treeningindu kõigile nädalavahetuseks!
noh Priit, ETV pani nüüd Postimehele oma suusaportaaliga pika puuga ära...mis ette võtad? Vot on - ega see oma treeningutega kiitlemine ja ainult enda vastu võistlema kutsumine kuhugi ei vii...
Aga miks peaks seda kõike,kui võitlust meedia*gigantide* vahel võtma? Mina loen seda siin kasulik-lõbusa kirjandusena.Ja sümpaatiast kirjaniku vastu-neid,kes nii pühendunult teises nooruses millegagi tegeleks pole just palju.Ja tulemuslikult tegeleks.Olgu selle suusatamine nagu on (seda ta ei tee tõrvatud puusuuskadega vähemalt) aga jalgrattaasi avaldab eelkõige muljet:)
Tjah, mitte et ma nüüd kohe uudishimust tahtsin minna väidetavat Zilmeri mainitud 16% numbrit kontrollima, aga täiesti juhtumisi käisin täna hommikul Vomaxis koormustestil ja tegin ka hüppevõimete testi.
Lõpuks anti selline paber (paljude teiste tarkade paberite seas), kus on olemas ka lahter nimega "Kätehoo kasutegur". Ja selle taga seisis milline number? Muidugi 16%.
Jõudu!
Halvad uudised suusatajatele ja maratonidel osalejatele.
Kuna tõsist lumikatet arvatavasti ei teki veebruaris on märts juba päris kevade kuu.
Dets ja jaanuar prognoositi seal hulga külmemaks kui tegelikult oli. Veebruari algus tundub küll puhta sula tulevat ja järgmise nädala lõpp tuleb jälle sula koos tormiga.
http://www.physic.ut.ee/~mkaasik/pikkilm.htm
Ma soovitaks teatud info vahetamiseks ka õigem kanal valida. Kaamerad! Veebi!
Vikerraadio Ummafon on palju parem ja põhjalikum, kui mingi ÄP artikkel. Kuku Välismääraja kõrval on ETV Välisilm naeruväärne. Jne.
Kas see mees viimase pildi peal ei ole mitte Rene Sommerfeldt?
Mitte vist, vaid päris kindlasti on see Rene Sommerfeldt.
Ku viimasel pildil on Rene S., siis on Scanpixi fotoarhiivi pildikirjeldus vigane. Mulle endale ei tundu ka too suusataja väga Axeli moodi, aga mul pole ka vettpidavat argumenti, et Scanpixile vastu vaielda - ega sealt sirmi alt mees õigesti välja paista, et saaks 100 % aru, kellega tegu.
Aga rohkem üllatab mind see, et mitte keegi ei ole mu tehnikaõppetunnis vigu avastanud. Ju siis on asi vähemalt teoorias õigeks saanud - vaja vaid kõik praktikas ellu viia.
no mis vigu seal ikka leida, teada tuntud tõed, ainult et ennast kõrvalt ei näe ja seetõttu tuleb lihtsalt konkreetselt tunde võtta, ega muudmoodi sea tehniakt väga ei paranda ... aga ühte ma ütlen, inimesed on individuaalsed ka, igale ühele ei sobi kõike täpselt nii teha nagu mõni õpetab... ja teeb oma tulemuse teistmoodi ikka väga tugevalt ära. teichmann on muidugi eriline püstisõitja (aga ta oli selles asendis ka siis kui tal koduste võistluste hooaeg p..sse läks), mõne pideva esikümne profi kohta võiks öelda, et krt mees võta tehnikatunde, aga ta ikka sõidab hästi... ja ka sellel maratonil on vanu maratonihunte palju kes sulle , pullerits, ära teevad... missest et tehniliselt ei pruugi nad väga head olla , vabat nad enamuses üldse ei "oska" aga sõidavad nii pole midagi.
aga ühest ja peamisest te siin ei pajata keegi - ei ole see tehnika ega treenimine... no ok need on mudugi ka olulised, aga kui nendega on enamvähem kõik tehtud siis on palju olulisematki ... aga tolles asjas on raske nõu teisele inimesele üldse anda ...
ja mul on veidi häbi, et pullerits nii kehva internetikasutaja on, fis'i kodulehel on võistluste protokollid olemas, vaadake ise kes on numbriga 76, pole see teps mitte axel, kes oli tookord numbriga 77... muidugi kui võrrelda õige axeli õlavöödet ülemisel pildid ja rene pilti allpoolt siis on vahe ka ilmselge, et pole tegemist ühe ja sama mehega
Suusainfi nii palju, et Tähtvere spordipargis kannatab sõita küll, ehkki ainult uisku, klassikajäljed on omadega õhtal... Kuigi rada on loperdav ja sageli vajub kepp läbi ja stardisirgel on karm vastutuul... No mis seal salata - tagasirgel sai see-eest pärituulega nii hea hoo, koguni liiga hea hoo, nii et kepp lendas kuidagi suusale ette ja kündsin lõuaga lund, nii et veri järel.
Aga üks asi üllatab küll, et keegi ei küsi viimase sissekande kohta, mis on mogren ja mis on wassberg. Kaks võimalust: kas kõik on nii targad, et teavad isegi, või häbelikud, et ei tihka küsida. Kui õige on esimene variant, siis olen mina selle blogi kõige lollim tegelane (sest kuulsin neid termineid alles paar päeva tagasi Margus Aderilt).
Priit, Priit, kus küll sina elanud oled...
Mogren ja Wassberg on küll nii levinud terminid, et isegi ei tule selle peale, et kellelegi need uudiseks on. Aga tegelikult pole ju vahet kas tead kuidas neid nimetatakse, vaid see, et neid kasutada oskad.
Mogreni poole pealt veel niipalju, et selgeks tuleks saada nii vasaku kui parema jala pealt tõukamine, seegi annab võimaluse keha mõlemat poolt ühtlasemalt koormata.
Esimese lugemise ajal kõiki pilte lahti ei teinud, aga nüüd siis vaatasin. Siin pole ju mingit kahtlust, et tegemist pole Teichmanniga. Juba näokuju ei sarnane üldse, nägu ju sellel pildidl selgelt eristatav. Kes juba mõned korrad MK ülekandeid on vaadanud, neil peaks ikka näod enamvähem meeles olema. Kuidas siin siis PP-l sai ainult kahtlus tekkida!! Kas siis ülekandeid üldse ei jälgi või!! Ise suurvõistlustel (OM)kohal käinud mees!!
Mul on ka väga häbi Priidu kommentaari pärast piltide kohta. Sellise suhtumise ja loogikaga peaksid Sa minema Kroonikasse tööle. Kui uuriva ajakirjanduse esindaja ei suuda kindlaks teha, et neil kahel viimasel pildil on kaks täiesti erinevat meest, siis ei peaks see inimene sel alal tegutsema. Eksida võivad kõik - ka Scanpix - kuid lähemal nägude vaatlusel ja rinnanumbrite võrdlemisel saab iga normaalse mõistusega inimene aru, et see pole sama mees. See juhtum läks samasse ämbrisse nagu Äripäeva eksimus. Ainult Priidu või Scanpixi eksimusest ei juhtu midagi.
Teiseks - tehnikast rääkides tuleb meelde Michel Johnsoni näide. Tema jooksutehnikat ka kritiseeriti, kuid ükski kriitik ei suutnud teda võita. Üks asi on teooria ja teine praktika. Eks sellised üldised põhitõed on jah olemas, kuid areng käib ikka järkjärguliselt ja individuaalselt. Aga jällegi...las igaüks mõtleb ikka oma peaga ja teeb omad järeldused.
Kolmandaks tahaks mainida veel eelmise artikliga seotud koerte teemat. Avalikus kohas ei tohi keegi jalutada koera ilma rihmata, isegi kui ta on täiesti "ohutu". Siis on juba hilja, kui koer ründab - ta ei peagi inimest lõhki rebima, piisab ka lõrisemisest. Mul näiteks tõuseb pulss ja vererõhk tunduvalt, kui näen koera kusagil avalikus kohas lahtiselt jooksmas, sest olen saanud mitmeid kordi hammustada. Koer pole muidugi alguses süüdi, kui ta peremees nii rumal on, aga kui koer on ka sama rumal ja ründab inimest, siis tuleks see koer magama panna. Milles on võõras inimene süüdi, et talle põhjustatakse füüsilisi ja psüühilisi kahjustusi??? Seega ei tohi ka kasvõi suusakoondise liige oma koera lahtiselt jalutada.
Eelmisele: mitte Michel Johnson - sellist meest pole kunagi tippjooksjate hulgas olnud.
Ikka Michael Johnson.
Nii et enne kui teiste kallal tänitama hakata ja epistlit lugema tulla, võiks ise...
Suht mõtetu on vaielda ühe pildi pärast, kui teemaks on hoopis tehnikaõpetus.
Tõe huvides siiski niipalju, et Scanpixi meestel on viga (mul on ka ligipääs sinna)
76 oli Beitöstölenis Rene Sommerfeldt, Teichmann kandis numbrit 77 ja võitis.
http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=CC&raceid=13580
Jõudu!
Viimase aja vaieldamatult parim sissekanne :-)
Pisut vürtsi, sutike vestet ja paras ports sõbralikke ning tulusaid nõuandeid. Hakka või uskuma, et autor on püsilugejate kommentaare kuulda võtnud ja slohtuleheliku õiendamise asemel kirjutab jälle asjast.
Edu!
Priit on etteaimatav nagu 2-aastane laps. Kui jätta mingi viga sisse, siis ta haarab sellest kinni, närib tükkideks ja sülitab välja. Ma ei maininud tiitleid, ei lisanud pilti vms - ainult imelikku jooksutehnikat ja sarnast nime. Loodetavasti ei võta Priit nüüd terve maailma nimesid ette ja ei hakka otsima, et kas Michel Johnson on üldse olemas või mitte.
Aga nüüd tuleb õppetund nr 1 Priidule. Kui eksitakse, siis tuleb oma eksimust tunnistada, mitte pugeda mingite jaburate vabanduste taha. Antud juhul pidasin muidugi silmas Michael Duane Johnson'it, 5-kordset olümpiavõitjat.
Loodetavasti ei jäänud nüüd ühtegi kirja- või muud viga sisse, sest muidu erutub Priit veelgi rohkem ja see ei tee head ta vanale südamele.
Michel Johnson on täiesti olemas, mitte nii tubli blogija ja ilmselt ka Priidust kehvem suusataja :) http://johm61.monblogue.branchez-vous.com/
Aga tõepoolest, ega see pole praegu teemaks:)
Kuidas seda videot kommenteerida? Jerry istub ju ja Andrus mitte?
http://etvsport.ee/suusk.php?0566291
irw. ma pigem kommenteeriks blogipidaja asjatundlikust suusatehnikaõpetuse koostamisel ja presenteerimisel :D
kahjuks on mul targematki teha, kui õpetuse nüansidega tutvuda ja siis sel teemal mõttetult targutada, sest PP ju vaidlemisest ei väsi ja alati peab talle viimane sõna jääma.
seda varvastele tõusu vist ei jõua enamus maratoonareid küll kuigi palju teha, kui siis ehk spurtide ajal. MK-dest olen jälginud, et ega ka tippud 100% ajast nii ei sõida.
Njah, minule ei ütle need mogreni ja wassbergi stiilide nimetused midagi. Tean, et nad on olnud kuulsad suusatajad - eriti esimest mäletan õlekannetest, aga kes, miks, kuhu ja mida ... pole aimugi. Aga ega siin küsimine pole kerge - parem uurin ise välja. Sest kui ei saa autori käest kriitikat siis kommenteerijad suudavad kindlasti meele mõruks oma sajatustega teha. Huvitav kas inimesed ongi õelad või on nad seda ainult "anonüümsus garanteeritud" võimalusel, aga siis täiega?
PS Artikel on hea! Aitähh!
Kidrale:
vastuse küsimusele leiab mu tänasest Postimehe loost "Lihtne uisustiil varjab salatrikke", vt link: http://www.postimees.ee/230108/esileht/olulised_teemad/tarbija24/tervis/307707.php
Vabandust, ma nüüd selle märkusega "teen pulleritsu" ehk siis olen oma romantilise talupojajonniga teaduse vastu, aga mulle tundub, et kuigi suurem jagu tehnilisi nüansse on kindlasti õpitavad, aga tundega (!) sõites ja teisi jälgides tulevad nad lõpuks ise.
Ma pole kunagi suusatehnikat õppinud, olen ainult titest peale klassikat ja uisku suusatanud, suusahüpanud, slaalomit sõitnud, "minikatega" sõitnud, lauaga sõitnud, kelgutanud jne jne.
Aga näiteks see varvastele tõusmine enne tõuget -- ma pole eales sellest midagi kuulnud, aga mõtlesin järele ja tegin toas vaibal paar instinktiivset liigutust ning avastasin, et ma teen seda. Paaristõukel korraks kükki laskumise kohta kahtlustan, et teen seda. Aga ainult siis, kui tõugete vahe on piisavalt pikk, nt puhkefaasis kellegi järel sõites. Kas peaks välja juurima? Ma kahtlustan ühtlasi, et ka sellele "kükitamisele" on oma koht mingis kindlas olukorras, kindla kallakuga, kindla lumega, kindla väsimusastmega. Näib, et nii saab vähemalt ajutiselt pikemad tõuked teha (finišisirge kohta, kus tehakse keskmiselt neli tõuget sekundis, see ilmselt ei käi).
Ma usun, et "õige" tehnika sõltub lisaks ka indiviidi füsioloogilistest parameetritest.
Tähendab, minu eneseuhkusele mõjus küll igati hästi see, et hr Pullerits sai Adra käest puusade eest vatti (poetasin ka selle kohta märkuse siin blogis, olin Pulleritsu siis ainult üks kord mööda tuhisemas näinud). Ja miks ma sellest räägin, on see, et mingis mõttes usun, et keskmise tasemega algajale märksa tähtsamad kui üksikud tehnilised märkused võiks olla üldjuhised või printsiibid sõitmiseks. Eriti kuna Pullerits ikkagi eriti mastaapseid juhised klassikasammuks ei andnud. Fabuleerin...
1) Dünaamika ja ökonoomsus. Suusatamine on motoorselt monotoonne ala, kus on vaja pikalt sooritada samu või sarnaseid liigutusi. Seega on tähtis, et need liigutused oleksid sujuvad ning läheksid üksteiseks üle sujuvalt, kui üks liigutus lõpeb, siis teine juba algab või kui liigutuste vahele jääb raja iseloomu vms tõttu paus, siis toimub lõdvestus, mis läheb taas sujuvalt üle liigutuseks. Ei ole võimalik sõita nii, et teed programmiliselt 100 jõulist ja karmi tehnilist tõuget ja siis tõmbad hinge ja lõdvestad. See peab olema protsessi integreeritud. Seega on oma tehnika talupoeglikuks lihvimiseks kõige etem püüda muuta seda võimalikult voolavaks ning leida igale liigutusele oma koht ning kui tehnikas on auk, siis püüda see täita mingi otstarbeka liigutusega (nt sirutada jalga ette, tõusta varbale, valmistada ette järgmist liigutust, hingata jne). Selles mõttes võiks olla suusatajale kasulik võtta nt tai-chi tunde, mille sisu on ökonoomse-ringja motoorika kujundamine. Või siis võtta tantsutunde, eelkõige pidades silmas sambat-tšatšat (kiire samm) ja valssi (pikk jõuline samm). Suusatamises on õige rütmi sujuv ja nurkadeta tabamine täpselt sama oluline kui tantsimisel.
2) Kompaktsus ja stabiilsus. Suusatamisel on kiirused kohati päris suured, tuuletakistus on oluline konkurentsivõime komponent. Tähtis on kasutada sõiduks voolujoonelisi asendeid ja liigutuste puhul kõige optimaasemaid trajektoore. Seepärast ei tohi suusataja kõikuda tsentrist välja ühelepoole-teiselepoole, vaid peab püsima mingis ühes stabiilses keskmes. See käib ka käte kohta: suusataja käed peavad minema ette otse ja mitte kuidagi väljast -- kõige parem kui paaristõuke ajal lähevad käed ees peaaegu kokku nii, et suusataja keha moodustab voolujoonelise terviku nagu (umbes aastast 2000 kasutusest kõrvaldatud) Concorde'i lennuk. Ja sama käib ka jalgade ette ja taha liikumise kohta: jalad peavad oma piirasendisse liikuma sujuvalt ning ei saa sealt alla kolksatada (nii, et suusad kolisevad vastu rada), vaid liikumine peab toimuma sujuvas ringis. Tuleks leida oma liikmete maksimaalne ulatus (ei saa sõita kuidagi kängus, vaid iga vajalikku lihast peab saama sirutada, ka selg ei tohi olla längus!) ning moodustada selle piires sujuvad-rütmilised ringliikumised ümber stabiilse keskme. Selleks keskmeks on puusade töö, millest algavad kõik liigutused.
3) Isiklik tunnetus ja pidev katsetamine. Oma liigutusi peab tunnetama, peab proovima ja tajuma erinevaid liigutusi, peab sõitma eri inimeste järel ja tegema neid järgi (ka kõige kobamatelt võib midagi huvitavat õppida). Ja peamine -- suusatamine on sellise füüsikalise nähtuse nagu libisemine ärakasutamine. Tuleb tunnetada tõuget ja libisemist ega tohi hakata hüpeldes suuskadega jooksma (kui mitte just järsust tõusust üles), ei tohi ka libisemist ühekülgselt teha ainult käte abil saavutatuks. Pikad libisevad ja kaugusse ettepoole sirutuvad-küünitavad sammud käivad ka vahelduvsammu juurde. Sellist libisemise tajumist saab treenida just ilma keppideta sõites. Lõpuks leiab igaüks ise endale õiged liigutused ning nende vaheldamise mustrid...
Ja ilgelt huvitav oleks nüüd kuulda, kas suusatehnika juhised algajatele erinevad väga minu talupojamõistusega pakutud asjadest (erinevalt Pulleritsust puudub mul õnneks lindprii kommenteerijana igasugune ajakirjanduslik vastutus ja kriitilisus).
I like this! good! :)
Roletai
automobiliu nuoma kaune
meksika
DVIRACIAI
Postita kommentaar
<< Esileht