reede, veebruar 05, 2010

Pullerits: Kes väärib Eestit esindama?

Eesti üks koomilisemaid etteasteid taliolümpial juhtus 16 aastat tagasi Lillehammeris. Meeste kiirlaskumises asus starti olümpiaeelsel suvel Eesti passi saanud väliseestlane Connor Olev Martin O’Brien. Aga kaasaelamist 32-aastasele rahandusspetsialistile jagus vaid paariks sekundiks. Vanemate kodumaa lipu all sõites kaotas ta juba esimestel meetritel suusa jalast ja kihutas piirdeaeda. Enam pole Eestis temast keegi midagi kuulnud.

Nüüd üritab mäesuusatamises O’Brieni võtet olümpiale pääsuks kasutada teine ameeriklane, 17-aastane Warren Cummings Smith. Ainult et seekord kisub lugu koomiliseks juba enne olümpia algust.

Mullu suvel pöördus USA ja Eesti passiga Smith, kelle ema on eesti juurtega, kuid kes ise eesti keelt ei räägi, Eesti Suusaliidu poole sooviga pürida sinimustvalge all Vancouveri olümpiale. Suusaliit ütles, et andku aga minna, nemad takistusi ei sea. Aga suusaliidu mäesuusatamise alakomitee otsustas möödunud kuul viimaseid võistlustulemusi vaagides, et Eestit esindab olümpial siiski Deyvid Oprja, samuti võõrapärase nimega, kuid läbi ja lõhki põline eesti mees, kes sõitis Eesti eest ka Torino talimängudel.

Seepeale tegi Smithi leer ehtameerikaliku sammu: nad kutsusid appi juristid, kelle kaudu süüdistavad Oprjat eelistanud Eesti Suusaliitu olümpiaharta rikkumises ja – Welcome to America! – diskrimineerimises.

Kuigi mäesuusatamise alarühma juhatuse liige on Jüri Oprja, Deyvid Oprja isa, ja kuigi viimaste startide põhjal on vaieldav, kumb mäesuusatajatest võiks praegu parem olla, on advokaatide mängu kiskumine tragikoomiline. Sest olümpiakoondise koosseisu on alati määranud ja jääb ka edaspidi määrama organ, kes on selleks pädevaim. Eesti Suusaliit ja Eesti Olümpiakomitee on siin pädevamad kui ükskõik kui kallis advokaadibüroo. See on nii Eestis ja see on nii ka Ameerikas.

Aga selles kohtu suunas kiskuvas kraakluses ei tohi unustada ühte veelgi kõnekamat tõsiasja. Nimelt: Eesti ei ole mingi odav ja müüdav rendiriik, mille seljas võiks iga soovija oma isiklikku olümpiaambitsiooni rahuldada. Selleks et Eestit esindada, mitte O’Brieni kombel naeruvääristada, peab enne Eestile ka midagi vastu andma. Nagu on andnud Kanada päritolu mäesuusataja Tiiu Nurmberg, kes on õppinud selgeks eesti keele, Eestis elanud ja treeninud, siin noorigi õpetanud ja innustanud. Smithi senine panus Eesti heaks on null.

Kas ma ütleksin Smithi Eesti esindamise soovile «ei» ka siis, kui ta võiks Vancouveris medalile pretendeerida? Aga siis ta vaevalt Eesti lipu alla võistlema tikuks. Mis omakorda kinnitab, et Eesti pole Ameerika noormehele rohkem kui riik, mida oma huvides ekspluateerida.
******New York-New York Hotel & casino, Las Vegas Boulevard South, Las Vegas, Nevada, 20. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Šveitslane Carlo Janka startima Wengeni kiirlaskumisrajale. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Austerlane Hans Grugger Kitzbüheli kuulsal rajal. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 3: Rootslanna Anja Pärson Cortina d'Ampezzo rajal. Foto autor: AP/Scanpix

28 Kommentaarid:

At 14:55, Anonymous Anonüümne said...

Mis trikiga sellel tegealsel 2 passi võib olla?

P

 
At 15:20, Anonymous Anonüümne said...

Mis §-e siis olümpiahartas rikuti?

T.

 
At 15:48, Blogger Priit Pullerits said...

Nii palju võin lisada, et vähemasti ei olnud nooruk Smith endale Eesti passi viimasel hetkel teinud, enne kui ESLi jutule ilmus. Nii kinnitas mulle ESLi esindaja. Samuti ütles ta, et tema teada on Smithil topeltkodakondsus.

Ma ka ei tea, mis paragrahve rikuti. See on tema advokaatide väide. Aga mulle on huvitav see diskrimineerimise süüdistus.

 
At 17:17, Anonymous Anonüümne said...

Kui sa oled EW-aegsete kodanike järglane, siis sa saad ka teise passi.
Kui sa oled lihtsalt välismaalane, siis sa pead oma kodakondsusest loobuma.
Minuteada on asjad nii.

mp.

 
At 17:54, Blogger Madis said...

§1. Eesti kodanik

(1) Eesti kodanik on isik, kes käesoleva seaduse jõustumisel on Eesti kodakondsuses, samuti isik, kes on käesoleva seaduse alusel omandanud, saanud või taastanud Eesti kodakondsuse.

(2) Eesti kodanik ei või olla samal ajal mõne muu riigi kodakondsuses.

§3. Mitme kodakondsuse vältimine

Isik, kes lisaks Eesti kodakondsusele omandab sünniga ka mõne muu riigi kodakondsuse, peab 18-aastaseks saamisel kolme aasta jooksul loobuma kas Eesti või mõne muu riigi kodakondsusest.

 
At 18:04, Anonymous Anonüümne said...

Praktikas on siiski nii, et sünnipärast kodakondsust ei saa kuidagi ära võtta. Seega on selline vastuoluline olukord, kus üks seadus keelab topeltkodakondsuse, aga reaalselt paljudel siiski on.

 
At 19:30, Blogger sull said...

hehe, Madise jutule lisaks - kui loete täpsemalt pp kirjutist, siis noormees on 17 aastane. nii et ta võib veel täiel rinnal pea neli aastat topeltkodakondsusega mõlemat riiki esindada.

 
At 20:02, Anonymous Anonüümne said...

Nüüd ei saa enam öelda, et Priit on suusatamisele palju andnud.
Ta on ka tennisele oma panuse andnud.
Hea kui meie hulgas on nii võimekaid.
(kuidas jääb ajakirjandusliku põhimõttega, kõigile osapooltele sõna anda. Väärikusest pole mõtet iitsatadagi)

 
At 20:05, Anonymous Anonüümne said...

Pealkiri peaks olema:

"Pullerits, kes väärib Eestit esindama"

 
At 04:33, Blogger eero said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 10:23, Anonymous Anonüümne said...

Samas ei saa asja vaadata jälle ühe hunniku otsast.
Nagu ma aru san, siis käib mõnedel siin nurisemine ühe tennisetegelase teemal ilmunud arvamusartikkli põhjal. Esimene asi, mis mul sellele järgnevaid reaktsioone lugedes pähe tuli oli, et nimelt ei suudeta aru saada, mis asi on oma arvamus.
Teiseks, ei inimesed ei suuda tõele näkku vaadata. Asja tahetakse ilustatult ajada kuni ei tea mis hetkeni, lootes mingile parandavale imele. Ja kui siis keegi tuleb ja hakkab nö härjal sarvist haarama, siis tembeldatakse see hakkaja inimene asja mitte jagavaks ja muuks selle taoliseks. See ei ole ainult selle arvamusartikli probleemi korral nii, see on Eestis igapäevane asi.
Kui aga hakata segmenteerima, kes suudab mõelda (mitte üheselt võetavatel teematel nagu näiteks matemaatika), ja kes ei suuda, siis tekib minul probleem, et mille põhjal .
Oletame, et keegi mõtles midagi (humanitaar värki), aga seda mõtet on vaja hinnata mingi etalon mõttega, mille peab keegi teine välja mõtlema. Kes ütleb, et see etalon mõte on siin just õige?
n:
A:See on hea söök!
B:Sa oled ikka täiesti loll, see söök ei kõlba mitte kuskile.
A: kõlbab küll.
B: ei kõlba. jne

Veel ühe näite saab tuua sellise, mis oli paljudel kindlasti kooli ajal või mingil hetkel, kus keegi (näiteks õpetaja või kaasõpilane, kes asja hästi oskab) seletab mingit teemat millest kuulaja (kes ei tea, et sesetaja asja jagab) midagi aru ei saa. Siis arvab ka suure tõenäosusega see kuulaja ,et see sllel seletajal kruvid logisevad.

P

 
At 11:25, Anonymous Anonüümne said...

Küsimus pole mitte artikli sisus, vaid eelkäige väljendusviisis. Kui ma oleksin Kaia Kanepi tuttav, siis ma annaks Priidule "hüsteerilise eide" eest lõuga. Ja ma olen väga rahumeelne inimene.

 
At 12:52, Anonymous Anonüümne said...

Ma lugesin ka seda artiklit, sõna eite seal polnud. Kurb kui ka rahumeelsel inimesel rohkem mõistust ei ole kui lõuga anda.

eero

 
At 14:17, Anonymous Anonüümne said...

eerokene, õpi lugema!

PP: "Tippsportlast pole Kanepis enam ollagi, järele on jäänud hüsteeriline eit."

 
At 14:29, Blogger Madis said...

Teksti ON retušeeritud:

Tippsportlast pole Kanepis enam ollagi, järele on jäänud hüsteeriline naisterahvas.

 
At 15:32, Anonymous Anonüümne said...

Küllap Priit on mõne Kanepi tuttavaga juba kohtunud, et PM võrguväljaandes on sõnastust leebemaks muudetud ;) Kes julges staarajakirjanikku mõjutada?

AM

 
At 18:28, Anonymous Anonüümne said...

tšekkasin kodus oleva Tartu Postimehe üle, selles on endiselt sõnad "hüsteeriline eit".
Kunas tullakse teksti korrigeerima (retušeerima)?

 
At 18:40, Anonymous Anonüümne said...

Kui juba Pulleritsu ilmunud teksti muutma peab, siis on asi tõsine.
Mida PP-l selle kohta öelda on?
Kas vastus on jälle, et see pole ajakirjandus ja tema pole ajakirjanik?

 
At 19:17, Blogger eero said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 20:18, Anonymous Anonüümne said...

Kui 45 aastane mees nimetab 24 aastast naist (tippsportlast) vanaeideks, siis on see mees hüsteeriline.

 
At 22:56, Anonymous Anonüümne said...

Artiklist rääkides, asi pole pooltki nii hull. Kõik saavad sõbralikult läbi , see oli vaid arusaamatus. Smithil on samad õigused kui kõikkidel muudelgi.

 
At 05:13, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 06:46, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 02:49, Blogger 柯云 said...

2016-02-27keyun
concords 11
polo ralph lauren
ralph lauren home
air max 95
coach factory outlet online
air jordans
kd 8
true religion jeans
ugg outlet online
louis vuitton purses
chanel bags
the north face jackets
cheap toms
louis vuitton outlet
ugg boots
hollister clothing
oakley sunglasses wholesale
hollister clothing
concord 11
oakley outlet
canada goose outlet online
christian louboutin shoes
timberlands
ray-ban sunglasses
hollister clearance
louis vuitton outlet stores
michael kors outlet online
toms
replica rolex watches
ray ban sunglasses
air force 1 trainers
retro 11
uggs sale
cheap nfl jerseys
ray ban sunglasses
nike free 5.0
oakley sunglasses
ugg boots
cheap jordans
instyler

 
At 03:40, Blogger Meiqing Xu said...

20160317meiqing
ray ban sunglasses
true religion jeans
louis vuitton
louis vuitton outlet
michael kors outlet
mont blanc pens
kate spade
louis vuitton bags
coach outlet
jordan 8
nike sb shoes
canada goose outlet
true religion jeans
coach factory outlet
nike free run
hollister uk
ralph lauren outlet
toms shoes
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
longchamp outlet
oakley store
ugg boots
michael kors outlet
ray ban sunglasses
replica watches for sale
ray bans
ralph lauren outlet
toms shoes
ray ban sunglasses
coach outlet
ray ban sunglasses
coach outlet store online
michael kors
ugg boots
oakley sunglasses
tory burch outlet
coach outlet
gucci handbags
asics shoes

 
At 11:32, Blogger Unknown said...

the north face
moncler outlet
49ers jersey
ecco shoes outlet
pandora charms
nike blazer
bills jerseys
michael kors handbags outlet
michael kors
michael kors handbags
20170317

 
At 09:15, Blogger GIL BERT said...

coach outlet
coach outlet
coach outlet online
coach handbags
michael kors handbags outlet
kate spade
snapbacks wholesale
nike trainers
atlanta falcons jersey
ecco shoes

 
At 12:28, Blogger Yaro Gabriel said...

www0516
fitflops
polo ralph lauren
swarovski crystal
longchamp outlet
kate spade outlet
oakley sunglasses
nike shoes
coach outlet
pacers jerseys
michael kors outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht