Pullerits: Milles seisneb jooksumaratoni paradoks?
Tähelepanu ja ettevaatust: siin tuleb väga keeruline ja raske ja paradoksaalne küsimus, millega võib end enne pühapäevast nn jooksumaratoni paigast nikastada.
Olete päri, et võrreldes maailma tipptasemega on Tartu nn jooksumaratoni esimeste suutlikkus nelikürituse sarja kuuluvatest aladest kõige kehvem? Sel jõuproovil ei osale ju ühtegi rahvusvahelisel tasemel vähegi arvestatavat tegijat. (Pavel Loskutovi viimane tulemus pärineb aastast 2005.) Aga kuidas on võimalik, et hoolimata tagasihoidlikust kohalikust tipptasemest on mu kaotusprotsent võitjale nn jooksumaratonil suurem kui Tartu suusamaratonil ja isegi suurem kui Tartu rattarallil, kusjuures koht on samas hoopis kõige parem?
Faktilised näitajad on järgmised. Nn jooksumaratonil kaotasin tunamullu Vjatšeslev Košelevile 19 ja pool minutit ehk 24,9 % (1:37.13 versus 1:17.50), aga koht oli nii hea nagu 63. See on mu parim nn jooksumaratoni aeg ja tulemus. Tänavusel suusamaratonil kaotasin võitjale kolmveerand tundi ehk 24,7 %, aga koht oli sellele vaatamata alles 146. Mullusel rattarallil kaotasin võitjale pisut üle 21 minuti ehk kõigest 12,4 %, aga koht oli neljandas sajas - 324.
Ainus loogiline tulemus on mulluselt rattamaratonilt, kui kaotasin Euroopa meistriks tulnud Allan Orasele tervelt 55 minutiga ehk 35,6 % ja sain selle tagasihoidliku esituse eest alles 725. koha.
Põhiküsimus on ikkagi see, miks jooksus, mis on mu tugevaim ala, on kaotus (kui rattamaraton arvestamata jätta, sest sellele alale ei ole ma siiamaani üldse pihta saanud) protsentuaalselt kõige suurem, aga koht pika puuga kõige parem.
Tartu jooksumaratonil võiks eelnevat paradoksaalsust arvestades püstitada küsimuse, kumb lõpetab pühapäeval enne, kas mina või olümpiasuusataja Karel Tammjärv. Seejuures tasub pidada silmas, et kaks aastat tagasi edestasin Aivar Rehemaad, kes on nobedam suusataja kui Tammjärv, umbes minutiga.
Tehke oma panused, härrased!
******Virgin River Narrows, Zion National Park, Utah. 24. juuni 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Foto 1: Nii jooksevad Londoni maratoni liidrid. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Nii kastetakse jooksjad Madridi maratonil aprilli lõpus. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 3: Minema vistaud joogipudelid Londoni maratonil. Foto autor: PA Wire / Scanpix
46 Kommentaarid:
Isiklikult teen neliku kõige madalamad punktid just jooksul ja rattarallil-põhjust pole raske ära arvata-aega treenimiseks pärast suusahooaega jääb napiks.Kui jooks oli sügisel olid ka tulemused märgatavalt paremad.
Jooksumaratoni võitjad treenivad aastaringselt ainult jooksu,neil on vastavad geneetilised eeldused,puuduvad üleliigsed ülakeha- ja jalalihased mille sina tahtmatult suusatades või rattaga sõites "hangid" .
Sinu kogu tänavune jooksukilometraaz on ilmselt nende 2 nädala koormus jne.jne.
Ralli on erandlik-tänu grupisõidule võib oluliselt nõrgem mees tugevamate tuules istudes hea koha välja sõita (eraldistardis oleksid terad sõkaldest aga taas eraldatud).
Suusatamine ja rattasõit on mugavusalad, jooksmine ei ole.
Kuigi pikk ots rattasadulas eriti mugav tegelikult ju ei ole.
Mis rõõmu on nende põletikuliste ja valutavate kandadega jooksust, mingitest kohtadest ja protsentkaotustest (kui kaotus on nagunii käes, siis protsentkaotusega saab võitjale ikka ära panna - n "hähhh, eelmise aasta võitjalt sain ma mitu protsenti rohkem suhkamisse").
Kahju, et vaatamata siinsetele arukatele hoiatajatele-soovitajatele ikka jalgadele liiga sai tehtud. Soovitajatel on kindlasti häbi, et ei pööranud piisavalt tähelepanu ja ei suutnud ettenähtut ära hoida.
Suvel siis ravime kõõluseid..
Mul just vastupidi suusatamises koguneb kaotust võitjale tavaliselt üle 50%, a jooksmise on senini jooksumaratoni parim aeg 1.39, ehk umbes siis 30% ligi kautost. Tihti peale neid kellele suusatamises poole tunniga kaotan võidan jooksus 10-15 minutit.
Mul just vastupidi suusatamises koguneb kaotust võitjale tavaliselt üle 50%, a jooksmise on senini jooksumaratoni parim aeg 1.39, ehk umbes siis 30% ligi kautost. Tihti peale neid kellele suusatamises poole tunniga kaotan võidan jooksus 10-15 minutit.
Kui Otepäält Elvasse kulgevat 23km pikkust pikamaajooksu võistlust nimetatakse JOOKSUMARATONIKS, siis miks ei võiks Priit Pulleritsu nimetada KIRJANIKUKS?
Vabanda, Priit aga mul ajab s.ta keema, kui ka sina valesid termineid kasutad:(((
Olgu nende ratta-, suusa-, jne. maratonidega kuidas on aga jooksumaraton on üle ilma kõigile arusaadavalt 42,195km
Alari
5'000m staadionijooks ja maastikujooks on erinevad alad. Maastikujooks vajab rohkem jõudu (nagu ka rattaga maastikusõit). Seega ei saa üldistada - olen jooksus hea, seega peaksin ka sellel distantsil hästi jooksma. Suusa- ja rattasport kasutavad edasi liikumiseks nn olulisi abivahendeid. Seega spordivahendid mõjutavad tulemust. Ning mitte vähem oluline ei ole ratta või suusarajal tekkivad puhkehetked (N mäest alla sõit), mille kestel harrastaja taastub. Jooksmisel puhkepause pole ja seega käriseb vahe väga heade, heade ja keskmiste vahel protsentides väga suureks. Kui sinu kaotus Tartu Maratoni suusarajal maailma parimale on 20-30 protsenti kandis, siis tõenäoliselt oleks Tartu maastikujooksu rajal mulluse võitja kaotus maailma esinumbrile võrreldav sinu kaotusega mullusele võitjale. Seda saab muidugi kontrollida vaid maailma esinumbrit Tartu maastikujooksu võistlusele kutsudes.
to Alari
Mul ajavad jälle p*sa keema need igakevadised vasikad kes ikka uuesti ja uuesti antud teema üles võtavad...
Jooksumaraton ja maratonijooks(või maraton) ei ole üks ja seesama, kuigi keeleliselt nagu erilist vahet polegi .
http://et.wikipedia.org/wiki/Maraton
Tammjärvelt saad ära!
Ö.
Pakun, et võidad Tammjärve. Miks?
Suusatajatel on just lõppenud puhkus ning alustatakse nende mõistes saiavormi pealt uut makrotsüklit. Tammjärv ei ole oma kehatüübilt samuti just jooksuks heade eeldustega oma 190cm pikkuse ning 80+ kehakaaluga. Rääkimata, et vaevalt tema ettevalmistus jooksumaratoniks rihitud on.
Tammjärv ei tarvitse täiega joosta, kui ta seda teeb, siis ärapanemisest juttu pole. Sõnaga, see ennustamine on mõttetu ja ka pärastine tulemus ei näita midagi.
Parimaid kohti ei maksaks võrrelda.
Miks? kuna harrastajate keskmised tasemed on erinevad.
Võrdle (kuidagi) palju on tugeval tasemel jooksjaid, kes soovivad jooksumaratonil osaleda ja palju on tugeval tasemel suustajaid kes soovivad suusamaratonil osaleda.
Suusamaraton on kui aasta ülim üritus, kus suusaharrastaja peab kõige paremas vormis olema ja see pakub tõepoolest pinget ja motivatsiooni tugevalt treenida.
Küsige endalt kas jooksumaraton on seda - aasta ülim jooksvõistlus?
Pigem mitte - on küll oluline jooksuüritus kus kõik soovivad hästi esineda aga ei tehta selliseid tugevaid treeninguid kui suusaürituseks. Pole piisavalt aegagi ettevalmistuseks.
Lisaks ka suurel arvul kõrgel tasemel välsivõistlejate osalemine.
Ehk jooskumaratonil on arenguruumi!?
IMHO
Arvestades kontrolltreeningu head aega ja kiirusi varasematel treeningutel pakun Sulle i.rekordit selle rajal, enda oma üritan ka üle lüüa.
Võrdluses suusatajaga teed kindlalt ära, põhjused on siin juba varem välja pakutud.
Pakun välja, et asi on konkurentsis. Suusatamises ja rattasõidus on konkurents oluliselt tihedam kui jooksmises. Seetõttu mahubki suusatamises ja rattasõidus sinu ja võitja vahele rohkem inimesi kui jooksmises, kuigi protsentuaalselt kaotad võitjale vähem.
Lihtsalt fakt. Londoni maratonist niipalju, et kui täna ennast kirja panna, siis jooksma saad 5 aasta pärast.
nu nüüd läks küll kogu kommentaarium õnge. onkel kirjutas juba mitu postitust tagasi, et treeneriga koos kirjeldavad nad põletikku (mitte lihasvalu ega kergestimööduvat ülekoormust). aga siin ikka et .. "ette sellest" "taha tollest"
no ei ole mõtet!
samas on näha, et kirjutavad teised näod
Ratast ei kommenteeri, see teine ala. Aga klassikat ja jooksu võib võrrelda küll. Väidan, et suusamaratoni 146. koht on parem, kui jooksumaratoni 63.koht. Tõestus: suusamaratonil oli osalejaid 5053, jooksus 1530. Järelikult olid jooksus Sinust paremad 4% osalenutest, suusatamises ainult 2,8%.
r.
13:57
Arutlus vigane.
See, et suusamaratonil tuleb rohkem osalejaid kui jooksus, ei tähenda seda, et nende jaotus on ühtlane. Rohkem tuleb just nõrgemaid.
Suusamaratonis on PP-st eespool umbes 50 välismaalast, jooksul neid ei ole.
Miks vigane? Seda enam ei ole suusatamise tulemus jooksuga võrreldes kehvem, nagu PP ise väidab - kaotusprotsent on sama, mis jooksus; eespool on ports välismaalasi ja kui need välja jätta, siis pole kohas ka suurt erinevust. Ning suusamaratoni võitjad on oma ala maailma tipp, mida jooksu kohta kuidagi öelda ei saa.
r.
Päris huvitav arutelu. Eriti tänan nimekaimu minusse uskumast.
Tegin ka luuret ja helistasin Karelile, kuidas vorm on, et kas läheb konkureerimiseks. Karel ütles, et on jooksnud umbes 50 km, oli pikka aega Egiptuses (selleks pikka aega, et jäi tuhapilve vangi), ja arvas, et ega ta väga konkureerima tule. Aga see võib olla muidugi kaval taktika minu uinutamiseks, nii et seda väga uskuda ei saa.
Kes veel minuga võistelda tahab? Seda küsin selleks, et siis oleks algusest peale teada, kes on konkurendid, ja et pärast ei oleks nii, et need, kes kaotasid, on vait ja teevad näo, et ega nad võistelnudki, ja need, kes leiavad pärast protokollist, et "ohoo, PP ka võistles kaasa, aga lõpetasin temast eespool", ei läheks uhkusest upakile, et nad mulle ära tegid, sest ma ju ei teadnudki, et pean nendega võistlema.
Nii et nimed kirja siia, kes mind edestada tahavad. Tarmo Mõttus, alustame just Sinust! (Ja aitäh Sulle eilse kommentaari eest, rattakolumn on Postimehes parajalt furoori tekitanud.)
See aasta on kõrvalised söötjad ja jootjad rajal keelatud, välja arvatud ametlikes toitlustus punktides.
Priit, kas aretad sõnale "furoor" uut tähendust? Kas selle all tuleb mõista keskpärast hulka kommentaare? Või hoopis seda, et autor enamike nn furoori tekitajate käest verbaalselt pasunasse saab?
2 tundi - pähh!
6 tundi - libahunt.kutimuti.ee
:-D
Tahaks Põlvamaalt parim olla, samas teile oleks ka tore ära teha. Jooksutrenni olen teinud 1,5 kuud ja seda päris korralikult, et ühe jala tald põrutustest paistes ja veidi valus. Siiski loodan nooruse peale ;)
Kaarel Kure
Vähemasti üks julge mees, Kaarel! Tubli! Väljakutse vastu võetud. Kui mahti saate, andke enne starti endast märku, olen nr 63.
Võtan väljakutse vastu. Haanjas ei jäänud palju puudu ja jooksurajal polegi jõudnud veel mõõtu võtta. Stardin küll tagantpoolt (nr. 393), aga seda suurema hooga tulen :)
Aga on ka üks küsimus. Sirvisin siin vanemaid sissekandeid ja üllatuslikult jäi silma, et Su treening sisaldab ka 100-meetriseid lõike. Kas teed neid treeneri soovitusel ning mis on tema põhjendus nende vajalikkuse kohta poolmaratoniks treenimisel? Valmistumine vägevaks lõpuspurdiks? Kirjandusest jääb mulje, et alla 300-400m lõike pole pikamaajooksuks tarvis; ise olen piirdunud kiiruse arendamisel 800-2000m lõikudega. Kas talitan valesti?
Ja mis puutub jooksumaratoni paradoksi, siis üks seni mainimata, aga oluline faktor on see, et suusas ja rattas laskuvad harrastajad pea sama kiiresti kui tipud, mis kokkuvõttes kaotusprotsenti vähendab. Jooksus kaotab keskmine harrastaja laskumistel tippudele tõenäoliselt veelgi rohkem kui tõusudel, sest puhkeasendit siin pole ja jooksutehnika loeb üsna palju.
16:23-le.
Kust pärineb info, et oma jootjad on tänavu keelatud? Juhendist seda ei leia. Ainus märgatav muudatus on järgmine: "Jalgratastel võistlusrajal liikumine ja võistluse jälgimine keelatud" - see puudutab järelikult jootjate kaasasõitmist rattal.
To Pärtel
Need ei ole lõigud-ingliskeelses kirjanduses nimetatakse neid "stride"-ideks(sammuharjutused).
Tavaliselt 30-80m,maksimaalselt 200m kiirenevas tempos kuid lõdvalt.Piimhapet need lakke ei aja nii et neid võib teha korra -paar nädalas mistahes perioodil.
http://www.runnersworld.com/article/0,7120,s6-238-263--12544-0,00.html
Viimase paarikümne aasta teooriad toetavad siiski sammuharjutustele lisaks ka kiirendusjookse ja lühikesi sprinte, mis peaks aktiveerima kiiremaid (jõuharjutusena) lihaskiude ja hapnikutarbimist. Laktaati tõepoolest välditakse, kuid uuringuidki on tehtud lähtuvalt hapnikutarbimisest ning ühegi sellise harjutuse puhul ei mõõdetagi laktaaditaset. Jälgib põhieesmärki - kiirest jooksjast saab tempoka kestvusjooksja, ilma kiirusjõuta jooksjast aga mitte
Kas geeli tasub ka kaasa võtta?
23km on ju üpriski pikk.
Tere, Pärtel! Võistleme siis!
Kiireid lõike olen teinud, jah, kiiremini, kui treener on soovitanud. Aga 19:54 vastab sellele küsimusele päris ammendavalt. Pelgan seda, et kogu aeg aeglaselt joostes tekib rutiin, lihaseid ja muid osasid endas peab vahel teistmoodi ärritama. Ja kui eelmisel laupäeval 8x100 m tegin, oli pühapäeval väga hea tunne: jalad olid n-ö lahti.
Pärtel, millist juhendit Sa lugesid, et jootmiskeeldu ei leidnud?
Juhendi p. 2 ütleb väga konkreetselt, et "28. JM korraldatakse vastavalt Eesti Kergejõustikuliidu võistlusmäärustele". Miks loodad, et Sinu jaoks see punkt ei kehti?
Anonüümne,
Su sarkasm on lõikav, ent küsimusele jätad paraku ikkagi vastamata.
Lugesin kodulehel olevat juhendit, kus kirjas mitmeid keelde, osade puhul (nt valest koridorist startimine) ähvardatakse isegi diskvalifitseerimisega. Jootmiskeeldu pole otseselt nimetatud, mistõttu selle nimetamine "väga konkreetseks" on enam kui küsitav.
Olgu, juhid tähelepanu "Eesti Kergejõustikuliidu võistlusmäärustele", millele viitab punkt 2. Oletame, et kõik 2000 registeerunut on piisavalt kohusetundlikud, et märkavad seda punkti ja liiguvad EKJL kodulehele, et need määrused välja uurida, vältimaks võimalikke eksimusi rajal. Paraku satuvad nad segadusse, sest http://www.ekjl.ee/voistlusmaarused viitab mahukate inglisekeelsete IAAFi reegliteni. Oletame, et kõik nad oskavad piisavalt inglise keelt. Ikkagi see ei aita, sest TJM-i juhend ei sätesta, millised konkreetselt reeglid rakenduvad. Jootmiskeeld väljaspool joogipunkte on kirjas "road race" reeglites (rule 240), aga TJM ei ole "road race", sest ei vasta seal ettenähtud standarddistantsidele. Ilmselt on tegu "cross country" jooksuga (rule 250), aga neis reeglites jootmiskeeldu pole; ning olemasolevadki reeglid on pigem "guidelines" võistluste korraldajatele kui ranged määrused.
Kui kuskil on veel mingid reeglid, mida ma ei leia, siis paluksin teravmeelsest sarkasmist loobuda ning konkreetse määruse konkreetne paragrahv või vastav link üles panna. Samuti selgita, kas siis eelmisel aastal EKJL võistlusmäärused ei kehtinud, et saame väita "See aasta on kõrvalised söötjad ja jootjad rajal keelatud".
Ja tõeliselt jabur on tõlgendada minu küsimust reeglite kohta kui lootust, et minu kohta reeglid ei kehti...
Siin ütleb Tartu Jooksumaratoni peakohtunik Andres Nirk selges Eesti keeles, et kõrvalised söötjad ja jootjad on rajal keelatud, välja arvatud ametlikes toitlustus punktides.
AUDIO: räägime Tartu Jooksumaratonist ja sellega seonduvast
http://www.tartumaraton.ee/?sisu=uudis_edasi&lang=est&id=825&mid=10&www=oeZFywblj3pVIklKeSOKW7YWdP3
Võib-olla peaks raja kõrvale panema sildid "Jooksjate jootmine keelatud". 8)
Individuaalne jootmine paneks võistlejad ebavõrdsetesse tingimustesse. Sellest on mitmes Eesti jooksufoorumis juttu olnud, vist ka siin. Saagem ometi kultuurmaaks! 8)
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Ärge siin nüüd lõikude jooksmisega üle ka pingutage. Distants tuleb ju ikkagi 23 km. Sellise pikkusega krossijooksul on eelkõige tähtis ühtlase tempoga lõpuni kesta. Suured lõigumehed tavaliselt hakkavad viimastel kilomeetritel ära andma mitte üksnes sekundeid, vaid pigem minuteid.
Braavo, Pärtel! Fantastiline töö! Minu lugupidamine, et selle ette võtsid ja veensid, et rahv-vah. ja EKJL reeglitele viitamisest ei ole siin kasu. Sest need reeglid selle võistluse kohta lihtsalt ei kehti, nagu on must valgel näha.
See, kui peakohtunik midagi ütleb, minu meelest ei maksa, sest 1) igaüks ei pea kuskilt linkidelt otsima ja kuulama, mida keegi kuskil öelda suvatseb, ja 2) kui kõrvalise jootmise keelu punkti ei ole juhendis must valgel kirjas, siis seda seal juhendis lihtsalt ei ole ja punkt. Ma pole veel kuulnud, et mingite suusasõnaliste ütlemistega kuskil võistlustel reegleid kehtestatakse.
Ja igasugused õelutsejad ja vaenu külvavad anonüümikud, nagu 10:06, on siin very mush not welcome and will be disqualified without any further explanation. Kerget jalga, Pärtel! Ja veel kord, suur tänu põhjaliku taustatöö eest!
Ära siis alt vea-koht 50 sees ja isiklik rekord olgu olla !!
Eks ma püüan su elu kibedamaks (loe. närvilisemaks) teha, olen ju varasemaga võrreldes 200 korda rohkem jooksmist treeninud ;-) Väledale jooksumehele pole kunagi häbi kaotada.
Kui oleks minu teha, siis lubaksin kõigil juua-joota palju süda lustib, lõpuni peab ikkagi ise jõudma joosta. Jooksjaid segada ei tohi, see kogu asja point ongi. Ega keegi ometi kade ei ole, kui konkurent igal kilomeetril juua saab, aga tal pole nõnda häid sõpru võtta, kes aitavad.
Kas siis on 100% tõsi, et Tartu Jooksumaratoni peakohtuniku Andres Nirgi selges Eesti keeles öeldud jootmise keeld, väljaspool tp on täiesti vale?
Selle teema võiks lõpuni selgeks teha, muidu kestavad häma ja süüdistused edasi siin juba teist aastat järjest.
TM on niivõrd väikse tähtsusega (ei midagi isiklikku ega halvustavat) võistlus, et siin võiks juua kus iganes. Ongi toredam, kui abilisi saa kaasaelama ja kaasa tundma panna. Peaasi, et ei segataks rajaolijaid.
ja tulemus on?
Ohoo, 156, andis otsida.
"TM on niivõrd väikse tähtsusega võistlus.."
Ja mis siis tähtsam on? Esimese otsa meestele muidugi meistrikad ja tiitlivõistlused ,rahvasportlase elu keerleb ikkagi ümber tartu neliku.
Kõik need elionid,järvejooksud,rajatagused maratonid,xdreamid,triatlonid,neljapäevakud või loppeti suusasõidud pole eesmärgid iseeneses vaid ikkagi kaugema eesmärgiga-TM üritusel hea tulemus teha.
zzzzz2018.5.14
vibram five fingers
prada shoes
ray ban sunglasses
coach outlet online
nike store
hugo boss sale
bottega veneta
oklahoma city thunder jerseys
cowboys jerseys
houston texans jerseys
Postita kommentaar
<< Esileht