kolmapäev, detsember 12, 2012

Pullerits: Kas rahvuslik põlv nr 2 lubab maratonidel startida?

Tänasega saab parema põlve operatsioonist täpselt neli nädalat. Pealispinnal paistab, et seis pole teab mis lootusetu. Operatsiooni teinud dr Leho Rips hindas kaheksa päeva pärast lõikust jala olukorra päris heaks, kinnitas koguni, et tema patsientide seas kuulun sedalaadi operatsioonist taastumise poolest kindlasti ülemise kümne protsendi hulka.

Kümnendal päeval pärast lõikust läksin dr Ripsi loal juba rullidega Tähtvere spordipargi ringile sõitma. Seal nägigi mind ajaloolane Pärtel Piirimäe, üks Harta 12-le allakirjutanust, kelle kohta siin mõni aeg tagasi küsimuse esitasin, et mis saladust teavad neli inimest. Esimesel korral sõitsin ainult paaristõugetega kuus ringi ehk 5,1 km. Järgmistel päevadel tõstsin dr Ripsi loal rullisõidu pikkust ringi-kahe kaupa. Kaks nädalat tagasi teisipäeval, pärast kümne ringi läbimist, nägi mind õhtul Tähtvere spordipargi tagusest mäest koduteel paaristõugetega üles kangutamas – nii et One Way kepid lausa kõverdusid! – endine suusataja, nüüd sitke rattur Peip Reedi, teine saladuse hoidja.

Aga siis tuli lumi maha ning neljapäeval kaks nädala tagasi võtsin oma vanad sinihallid Fischerid välja ning tegin nendega dendropargis kaks 4,7 km pikkust ringi. Sama reedel. Laupäeval oli lund juba rohkem, nii et vahetasin odavad Fischerid korralike RCSide vastu ning tegin kolm ringi, pühapäeval koguni neli. Ühtekokku kogunes üle-eelmisel nädalal puhast suuskadel-rullidel viibimise aega vaid pool minutit alla seitsme tunni. Suusakilomeetreid sain kokku 57 ja rullikilomeetreid 19. Kui veidi arvutate, siis näete, et kiirust polnud ollagi. Ega pidanudki olema.

Sama mõõdukalt jätkasin ka eelmisel nädalal. Lausikul olen kasutanud ainult sammuta paaristõukeid, tõuse võtnud samuti ainult paaristõugetega või siis rahulikult astunud. Veidi olen proovinud tõuse ka sõita, ent olen tajunud, et opereeritud põlve tõttu ei söanda parema jalaga suuska kinni vajutada. Ei ole ka tahtnud jalale liigset koormust anda. Eelmisel laupäeval tegin dendropargis viis ringi (+700 m spordipargis) ehk 24,2 km 1:59.20ga ning pühapäeval kuus ringi (+700 m) ehk 28,9 km 2:16ga. Pühapäeval, tõsi, kippus parem põlv eelviimasele ringile minnes veidi tuimaks muutuma. Kokku viibisin eelmisel nädalal suuskadel 8:02 ja suusatasin 98,9 km.

So far, so good, ütlevad ühed ameeriklased. Ehk olukord paistab justkui päris hea.

Not so fast, hoiatavad teised ameeriklased. Ehk: ei maksa järeldustega kiirustada.

Praegune järeldus on pigem see, et rahvuslik põlv number 2 Estoloppeti maratonidel startida ei luba.

Tohoh, imestate?

Vaatame nüüd asja rahulikult, ilma adrenaliinita. Küsimus ei ole selles, kas jõuan piisavalt palju harjutada, et jaksaksin maratonid läbi sõita. Selles pole kahtlust – jaksan igal juhul. Küsimus on selles, millise hinnaga.

Juhin tähelepanu, et senised sõidud on olnud väga ettevaatlikud. Olen hoolega jälginud, et põlvele kuidagi liiga ei teeks. See on tähendanud just tõusudel rahulikku astumist. Samas olen keskendunud parema jala tegevusele, et see tõusudel põlvest kuidagi ei väänduks. Seega oleksin tõusudel teistele suur pidur ja segaja. Aga küllap antaks see mulle andeks (eriti, kui kinnitaksin seljale sildi: «Ettevaatust, haige põlv – võtan rahulikult!»).

Aga maratonidel ootavad hoopis teistsugused olud, kui on dendropargis sõites. Seal, koos massiga, võib paratamatult rohkem tormama hakata, kui vaja oleks. Teate ju isegi, kuidas võistlussituatsioonis kõigil reaalsustaju kaob. See ei tähenda, et hakkaksin ponnistama 100 protsendiga, aga piisab, kui lubatud 70 protsendi asemel sõidan 80ga – ja teengi liiga.

Teiseks, kahtlemata saavad problemaatiliseks rajaolud – just see ongi peamine. Kui hakkan sõitma 300.-500. koha kandis, siis ei kujuta hästi ettegi, mis puder seal valitseb. Aga suuskade valitsemisega on opereeritud põlvega tõelised raskused. Laupäeval jäi dendropargi ringi kolmanda laskumise järel kiires vasakkurvis keegi ette, jälg oli seal siledaks nühitud, ei saanud ega julgenud kitsastes ja ebastabiilsetes oludes jalgu piisavalt kiiresti liigutada, sest kartsin põlvele haiget teha, mistõttu valisin otsetee ehk sõitsin paksu lumme ja heitsin seal vasakule küljele maha, et mitte kogemata paremale poole prantsatada. Aga kui palju on selliseid ohtlikke kohti näiteks Estoloppeti sarja esimesel, Viru maratonil! Just kiired ja kurvidega ja tugeva jäljeta laskumised võivad saatuslikuks saada.

Seega, rahvuslik põlv number 2 talvistest maratonidest osa võtta ei luba.
******
Bull Canyon, Moab, Utah. 18. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks kikkida piltidele.)

Foto 1: Priit Pullerits eelmisel talvel Tamsalu-Neeruti maratonil. Foto autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 2: Traktor üle-eelmise nädala neljapäeval Tartu dendropargis suusaradu sisse ajamas. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix
Foto 3: Hommikune Lossi tänav Tartus Toomemäel, vaade Inglisillalt. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 4: Eelmise talve Tamsalu-Neeruti maratoni liidergrupp pärast starti. Foto autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix

34 Kommentaarid:

At 11:08, Anonymous Anonüümne said...

Veame tuhande euro peale kihla, et PP on Viru maratonil stardis nagu operaator Kõps seeneriigis?
Manipulaator

 
At 11:24, Anonymous Anonüümne said...

Esimese pildi abil võiks Zilmer analüüsida. Tundub, et mingi viga on selles asendis sees.

 
At 12:01, Anonymous Anonüümne said...

Lubab startida, lubab!

Äkkist võtaksid mõnusa vahe-aasta ning stardiks ainult klassikas ja ilma koha saavutamise pingeta - vaata, mis tagaotsas toimub, võid saada huvitavat infot maast/inimestest ning toreda üldfüüsilise ettevalmistuse suveks.

 
At 12:19, Anonymous Anonüümne said...

Spordimehe rasked valikud:
- minna taastuva põlvega siiski võistlema, natuke pingutada ja sõita ennast 200 parima sisse. Au ja kuulsus garanteeritud. Samas on risk, et edaspidi läheb raskeks, kui mitte võimatuks ka 2000 sisse sõitmine;
- teisalt mitte minna võistlema ja leppida teadmisega, et oled pehmo. Eelkõige iseenda silmis.

Esimesel juhul siis füüsilise vigastuse oht, teisel juhul vaimse vigastuse oht.

Karmid valikud või mis?

Ning need kes hakkavad Priitu hukkamõistma, kui ta ka valib esimese variandi peaksid mõtlema oma valikutele. Vähe on neid sportlasi kes ei oleks kordagi võistelnud ebasobiva tervisliku seisundiga. Vahel läheb õnneks vahel mitte. Valiku teeb igaüks ise.

Üheltpoolt oleks muidugi meeldiv Priidule suusrajal ära teha, kuid teisalt oleks kahju kui see jääbki esimeseks ja viimaseks korraks. Nii, et raske valik ka mulle:
- sõimata Priitu siiski pehmoks ja sundida teda seeläbi siiski võistlema;
- soovitada Priidul siiski mitte võsitelda ja jätta magus ärategemise rõõm hilisemaks.

Siim

 
At 12:24, Anonymous Karvajalg said...

Mitut paari Fischereid näete

See Fischeri hullus on puhas Eesti kompleks!

Kohtume siis rajal 2014

 
At 12:29, Anonymous Anonüümne said...

Mis vahet seal on millised suusad figureerivad stardis. Oluline on, millised on poodiumil.
Ja Priit, lõpeta irriteerimine, seda ei usu keegi, et sa maratonile ei lähe.
Teet

 
At 13:21, Anonymous Anonüümne said...

Oluline on, millised on poodiumil.

?! Poodiumil on need suusad mida kasutasid selle päeva parimad suusatajad.

 
At 13:26, Anonymous Anonüümne said...

Isiksuse valikud:
pehmo
masohhismo
sadismo

 
At 15:11, Anonymous Anonüümne said...

Selles jutus on iva.Alles eelmise postituse lõpus manitsesin Priitu mõistlikkusele,aga tundub,et tegin seda ennatlikult.Ja seekord ma usun Priitu.Aga ära maratonidel osalemise kohta veel otsust tee,aega ja võimalusi veel on.

 
At 15:19, Anonymous Helmut, endine koondisemees said...

Priit on mees kes teeb mida ise tahab. Isegi Putin ei ole oma valikutes vaba. Isegi Ansip ei ole oma valikutes vaba. Priit aga on. Kõikse austus temale selle eest.

 
At 16:30, Anonymous Karvajalg said...

Poodiumil on:

Jizerska Padesatka 2012 50km

Dolomitenlauf 2012

Marcialonga 70km CT

König-Ludwig-Lauf 2012

La Transjurassienne 2012

Tartu Maraton 50km CT

Finlandia Hiihto 50km CT

Finlandia Hiihto 50km CT

Engadin Skimarathon 42km FT

Birkebeinerrennet 54km CT

Vasaloppet 90km CT

 
At 16:36, Anonymous Anonüümne said...

Super töö, Karvajalg! 8)

 
At 17:06, Anonymous Anonüümne said...

Kallis Teet

Kuidas saavad olla poodimuil suusad, mida stardis ei ole :-) ?


Anonüümne ütles ...
Mis vahet seal on millised suusad figureerivad stardis. Oluline on, millised on poodiumil.
Ja Priit, lõpeta irriteerimine, seda ei usu keegi, et sa maratonile ei lähe.
Teet

12:29

 
At 20:36, Anonymous Anonüümne said...

Pane siis oma stardikoht müüki. I või II grupi eest võib vist head raha saada.
Aga Sa, ei ole vist eriti ärimees. Vaata, et RCSid käes hapuks ei lähe. Poole hooaja pealt ei osta neid sul keegi.

 
At 23:05, Anonymous Anonüümne said...

Üksiku pildi järgi on raske midagi anlüüsida. Või siis tuleb eelduseks võtta et see pilt iseloomustab järjepidevalt ja representatiivselt suusataja kehahoiakut.
Mingid soovitused muidugi võib anda.
AndresP

 
At 23:32, Anonymous Karvajalg said...

Mõni aeg hiljem potsatas mulle postkasti esimene kava. Tegin selle lahti ja pidin ära minestama. ”KAS SEE ON MINGI NALI?” Esimeseks trenniks oli mul märgitud 30min jooksu ja pulsiga SADAKOLMKÜMMEND? Päris napakaks läinud või? Ma ise jooksin alati ikka 160-170ga, rahulikuma jooksuga 150-160.

Pulsi-šhokk

 
At 00:06, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav viit, Karvajalg.
Pirksaare äri on ilusti käima läinud. Tal käib neid naisi seal oma paarkümmend, annab kokku hea teenistuse. Kuigi seal käiakse vist peamiselt seltkonna pärast, jooksuharjutuste komplekt on oma 8-10 harjutust, neid ei pea ju treeneri silma all tegema. See 30 min madala pulsiga jooks on ju ka vana tuntud asi, mõned õpetavad seda isegi 30 min/120 slm.
Seda blogi lugedes on selgelt näha, kuidas meil kirjutusoskus õudselt alla käib, labane ja madal stiil levib, ning teisiti ei osatagi enam kirjutada.
See on ka Pulleritsu blogi populaarsuse üks peamisi põhjusi. Korrektses ja heas keeles kirjutamise oskus annab tänapäeval juba suure eelise.

 
At 01:24, Anonymous Anonüümne said...

PP populaarsuse garanteerib see, et mees lubab enda üle naerda. Karm värk, aga tsirkus tagab suure auditooriumi.

 
At 01:32, Anonymous Anonüümne said...

"Suusatamine on tehnikaala samuti, nagu see on vastupidavus- ja jõuala." --Priit Pullerits eelmise blogikande kommentaaris.

Kas 45+ vanuselt, kümmekonna tiheda harrastusspordi tegemise pinnalt on veel võimalik areneda? See, et Pullerits on nüüd selle tähtsa tõdemuseni jõudnud, näitab, et on küll võimalik.

 
At 08:03, Anonymous Anonüümne said...

Lahe lugemine see tibiblogi küll. Jinglish ja emootikumid läbisegi. Jutt naiiv-labane. Onje!

 
At 10:28, Anonymous Anonüümne said...

Täna on neljapäev, Eesti Ekspressi päev. Homme reede, Suusablogi reedese sissekande päev. Pullerits keerab "Arteri" tegemisega töönädala jooksul närvid nii krussi, et reedel on vaja pinge ja aur välja lasta! Hoia ja keela, siis saavad vasakpoolsed ja liberaalid, homod ja samasoolised, jalgpallurid ja tennisistid - nii et haara või peast kinni!!!!

 
At 14:26, Blogger Priit Pullerits said...

01:24 - kuulake nüüd seda: nõrk on see, kes ennast ülemäära tõsiselt võtab!
See mu esimene aforism - teie kommentaari lugedes tekkis. Aitäh teile loomeimpulsi andmise eest!

10:28 - just, reedel laseme auru välja. Võin juba teema ka ette teatada... aga siis läheb siin liiga vara aruteluks, nii et kannatage veel. Eile hankisin asjatundjalt lisateavet, nii et homme siis käivitame taas suure vaidluse.

Suur aitäh neile, kes on hea ja korrektse keele kohta meeldiva sõna öelnud!

 
At 16:35, Blogger Priit Pullerits said...

Elu24-s andis lugejatele intervjuu superstaarisaates 4. koha saanud Karl-Erik Taukar. Sealt kaks küsimust ja vastust.

Tartu Ülikoolist: Mis mälestused ja muljed on Priit Pulleritsu raskete nõudmistega uudise kursusest?

Huvitav, et Pulleritsu loengute kohta on siin mitu küsimust. Mäletan unetuid öid ja neljapäevahommikust uduse pilguga Lossi tänava suunas kulgemist. Sisukas kursus, väga motiveeriv õppejõud.

Enn Mäeorg: Mida arvad eelmisel kevadel läbitud uudise sotsioloogia kursusest? Mitmendaks jäid?

Huvitav kursus, mis nõuab järjepidevust ja töökust. Minul hetkel ligipääsu sellele pingereale ei ole, kuid kui Sind väga huvitab, siis soovitan pöörduda Priit Pulleritsu poole.
*
Aitäh, Karl-Erik Taukar! Edu edasiseks!

 
At 17:13, Anonymous Anonüümne said...

Ma loen Taukari viimasest vastusest välja loa avaldada tema tulemus PP pingereas.
Mitmendaks ta siis jäi/sai?

 
At 17:24, Anonymous Anonüümne said...

Pingeridade koostamine on halb ja iganenud pedagoogiline praktika. Pulerits väga tõenäoliselt rikub TÜ õppekorralduse eeskirja, päris kindlasti rikub aga EL hariduspoliitika direktiive ja hartasid! See märkmikus pingeread pidamine on täiesti ebalegaalne, Priit! Pea meeles, et Sa ei tohi üht tudengit teisega kõrvutada. Kõik peavad olema võrdsed.

 
At 17:31, Anonymous Anonüümne said...

...väga motiveeriv õppejõud...

Pullerits on Taukari muusa?!

 
At 22:03, Blogger Madis said...

Priit on viimasel ajal kooli tööpostile minnes/tulles pilte tegema hakanud. Huvitav, kas süda kripeldab millegipärast?

 
At 23:13, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits tahab kontrollida, kas tal on "saba" taga. Stalini poolt 1946. a käiku lastud salarelv Ameerika hävitamiseks - homokultuur - on kontrolli alt väljunud, maakerale ringi peale teinud ja Eestisse jõudnud. Ainult agent Pullerits (kes mängib topeltmängu) võib situatsiooni päästa.

 
At 07:51, Blogger Priit Pullerits said...

Väga kift teema, 17:24! Ma ei hakka siin pikalt peatuma sellel, miks ma pingeridasid koostan, seda seletan ja põhjendan iga aasta neile, kes sinna pingeritta satuvad - ja nagu ütles Jürgen Ligi, samuti hea suusamees, muide, et ma enam ei viitsi (siin midagi seletada) -, aga need igasugused eeskirjad ja määrused mind lihtsalt, ütlen otse, ei koti. Sest need on idiootsed, ja idiootsustele tuleb lihtsalt kõrge kaarega lasta.

 
At 02:34, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 02:37, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 02:50, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 02:55, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 03:05, Blogger Fahrezy agra said...

If you have a history of illness that is difficult to recover, maybe our next article will help you to recover

Obat Penghilang Benjolan di Leher
Cara Melacarkan Haid
Cara Mengatasi Pengapuran Tulang
Obat Keputihan alami
Walatra Propolis Brazil

 

Postita kommentaar

<< Esileht