teisipäev, jaanuar 21, 2014

Pullerits: Mis ootab ees Viru maratonil?

Vaatasin ja kuulasin maad, ja mis ma kuulsin ja nägin: ei midagi erilist, käib üks üldine hämamine ja targutamine Viru maratonist, aga et keegi ka võtaks asja kätte ja lähemalt uuriks – ei, kõik on sündides ja isetargad. Ikka oodatakse, et mina teeks seda, mida te ise samuti väga hästi teha oskate: helistada.

Helistasin siis Evi Tormile, Viru maratoni peakorraldajale, ja sain kinnituse: Viru maraton toimub. Laupäeval algusega kell 11.00 ühel 42 km pikkusel ringil. Aga kõige uuemate ja kallimate suuskadega ei soovita Torm starti tulla. Ta seletas, et lund ei ole siiski sadanud nii palju, et rajameister võiks freesiga rajapõhja kallale minna, mis tähendab, et rada võib kohati olla konarlik, kuid lisas, et kivihunnikuid ja suuri mullalaike siiski kartma ei pea. «Metsaalune lumi on puu otsas,» nentis ta seletamaks, miks lumekate maapinnal on õhuke.

Torm ütles, et 99-protsendilise tõenäosusega jäävad lõputõusud ära, sest lund napib, v.a see viimane tõus, kui suusatajad on laskunud suusastaadioni lähedusse ning teevad seal kaare ning peavad siis peagi mäkke ronima. Kust rada enne lõputõuse ära keerab, pärisin. Vastus: «Seitsmepoolese pealt tuleb lõpp ära.» Nonii, saite aru?

Teisipäeva õhtul enne pimenemist sain toru otsa ka rajameistri Hannes Tiinase. Tema soovitus kõlas samuti, et uute suuskadega ei maksa sõitma tulla. «Eks igaüks võtab oma riski,» lisas ta. Jah, näiliselt on lund justkui palju, tõdes ta – ja seda on siin kommentaarides väitnud nii mitmedki isetargad –, aga kokkupressituna paraku mitte. Mõnes kohas leidub mutimullahunnikute kolooniaid, kirjeldas Tiinas. Mullavalle tema kinnitusel siiski pole, v.a üksikud teede ületuste kohad, kus neid valle tekitavad sahad.

Tiinas tunnistas, et rada ei ole võimalik siledaks teha, sest puhtfüüsiliselt ei suudaks keegi auke ja lohke täita. Ta seletas, et kavatseb rada tallata rajalinttraktoriga, sest freesida ei saa, kuna siis tõmbaks ta hunnikud ja mättad laiali. Teisisõnu tähendab see esiteks, et tavapäraste pikitriipude (fotol ülal paremal) asemel on Viru maratoni rajal ristitriibud, ja teiseks, et võistlejail tuleb olla valmis lainetavaks rajaks. Mäletan sellist üle-eelmisest aastast, ja peab tunnistama, et tuli näha üksjagu vaeva, et tasakaalu hoida ja õiget sõidurütmi saavutada. Keha tikkus ikka üksjagu suuskadel pöörlema.

Ka rajameister Tiinas kinnitas, et lõputõusud jäävad seekord ära, ning lisas, et ta on pidanud varasemaga võrreldes rada seitsmes kohas muutma: küll olid ees oksavirnad, küll talunike põllud. Lühikese maa sõitjatele on tal uudis, et nende rada ei lähe üldse mägedesse.

Ohtlikem koht rajal on Tiinase hinnangul enne esimest joogipunkti, 5. ja 6. kilomeetri vahel, kus on kitas, auklik ja laineline laskumine. Jätke see meelde! Ärge seal üksteisele selga kihutage! Samuti soovitas ta metsa vahel silmad lahti hoida, sest paljudes kohtades on lumi puude oksad madalale raja kohale painutanud ning tark on jälgida, et need silma ei satu. Isegi kui lumi okstelt maha lüüa, lisas ta, ei tõuse oksad sellest veel kõrgemale. Ta mainis, et keset rada on kindlasti ohutum sõita kui ääres. Vähemasti vesiseid kohti kartma ei pea, kinnitas Tiinas.

Nii, see on enam-vähem maksimaalne, mida suulise kirjeldusega kahe allika, ent igati kompetentse allika vahendusel saab arusaadavas keeles edasi anda. Eks näis, kas selle eest leidub mõni, kes on nõus mulle auto peal kohta pakkuma (hoidkem kütust kokku, ärme saata loodust!). Igal juhul saan talle tagada selle, et kusagile kaugele põllu peale ta oma masinat selle külmaga küll parkima ei pea.

Kuidas siis vorm on? Eile, esmaspäeva õhtul sain Vahur Teppanilt kiita. Ta tunnustas, et sõitsin õige ja pasliku kiirusega, rahulikult. Läbisin Tartus Tähtvere spordipargi 850-meetrisel omanimelisel ovaalil 30 ringi ehk 25,5 km 1:40.25-ga. Rada oli õhtuks hirmus libedaks hõõrutud. Korra kukkusin isegi külili. Sinna need sekundid kadusid... Aga oleks te näinud, kuidas Vahur Teppan sõitis! Pealtnäha ei teinud ta peaaegu mitte midagi, kuid läks minust ja kõigist teistest mängeldes mööda. Arvan, et ei liialda, kui ütlen, et sellal, kui mina läbisin kolm ringi, läbis Teppan neli. Täna hommikul küsisin, kui kiiresti ta sõitis. Ta oletas mu etteantud vastuse peale, et jah, kiirus võis olla 2.40 ringi kohta. Aga äkki oli hoopis 2.30? Ja pulss? Seda teadis ta täpselt öelda: 140. Ehk ühe mehe – ja ta ei ole Eesti koondise mees – aeroobne tase on seal, et enamik ülejäänuid ei suuda isegi võistlustempoga sõites tal järel püsida.

Mis on meiesuguste suusatamise mõte?
******
Utah State Route 128, Moab, Utah. 23. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Lund justkui oleks, aga... Vinni-Rakvere talvejooks Virumaal 12. jaanuaril. Foto autor: Marianne Loorents, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 2: Talv, nagu näha, ei ole jooksmiseks... libe on. Vinni-Rakvere talvejooks Virumaal 12. jaanuaril. Foto autor: Marianne Loorents, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 3: 25. km joogipunkt tunamullusel Viru maratonil. Foto autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 4: Tunamulluse Viru maratoni juhtgrupp 10. kilomeetril. Foto autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 5: Vahur Teppan tunamulluse Tartu maratoni finišis. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

44 Kommentaarid:

At 18:49, Anonymous Anonüümne said...

Nüüd siis on Viru maratoni korraldaja seadnud eelduseks, et suusatajal on kindlasti olemas mullasuusad. Loe: korraldaja rahaahnus on prioriteet raja kvaliteedi ja võistlejate rahulolu ees. Kui lund ei ole, siis lükatakse võistlus edasi ütleks minu loogika.

 
At 18:59, Anonymous Anonüümne said...

Just, ja kui üldse lund ei ole, siis on võistlus klassikarulliga. Need peavad ka olemas olema. See oli regades peenes kirjas tingimustes olemas.

 
At 19:56, Anonymous Jooksuharrastaja said...

Kas see mullasuusatamine ohtlik ei ole? Mõtlen, et kui keegi kinni jääb või ninali paneb.

 
At 20:08, Anonymous Anonüümne said...

Priit, miks sa ei valinud Kõrvemaad? Ausalt palun

 
At 20:15, Anonymous Anonüümne said...

PP saab hea koha, sest osalejaid on vähe ja Kõrvemaa võtab ka veel oma.

 
At 20:20, Anonymous Anonüümne said...

Kõvemad mehed lähevad Kõrvemaale. Selge see.

 
At 20:28, Anonymous Anonüümne said...

... viletsamad Virumaale

Priit, räägi mis eesmärgid Virule seadnud oled. Sportlikud eesmärgid nimelt.

 
At 20:38, Blogger Andres P said...

Siit ja sealt kõrva kostnud info põhjal pole Kõrvemaa tingimused sugugi paremad. Pada sõimab katelt ??

 
At 20:57, Anonymous Anonüümne said...

Kui lugeda sport.err.ee/lumeinfo viimaste päevade kommentaare, siis Kõrvemaa rajaolud on ikka tublisti kehvemad kui Virus. Kõrvel on ka mingid jobud ATV-dega rajapõhja vaaludesse kündnud ja see on jäetud enne külmi tasaseks lükkamata.
Edasi võib igaüks ise mõelda, kuidas sellisel pinnasel mõnesendise lumega sõita oleks.

 
At 21:12, Blogger Priit Pullerits said...

20:08 - ma ei ole kunagi Kõrvemaal võistlemas käinud, olen eelistanud Estoloppeti maratone ja jään ka sel hooajal oma valikule truuks.

20:28 - arvestades raja olukorda, siis rahulikult ja mõnusalt läbi sõita, nii et varustus kui ka ise terveks jääks ja hea enesetunne säiliks.

 
At 21:16, Anonymous Anonüümne said...

20:28. Priidu eesmärgid on teada, jõuda virus punktikohale.

 
At 22:08, Blogger Lauri said...

Kas Priit ei ole isegi Estoloppeti sarja kuuluval Tallinna suusamaratonil osalenud, mis ka ju Kõrvemaa radadel aset leiab?

 
At 07:59, Anonymous Anonüümne said...

Sain maili, kus Klubi Tartu Maraton kutsub võistlema. Igale poole kohe. Viru, Tamsalu, Alutaguse jne maratonidele. Ja Mõedakule. Ja järgmises lauses juba Mõedakale. Ja nii mitu korda, kord "u"-ga, kord "a"-ga. Mine võta nüüd kinni.

 
At 08:53, Anonymous Anonüümne said...

Näe, Holden kirjutab oma blogis, et tema on 1400 km suusad bussis tühja maha sõitnud ega lähe enam ühelegi maratonile.

 
At 08:54, Anonymous Anonüümne said...

Põhja-Korea sünoptikud lubavad 8 veebruarist Tartusse korralikku lund. Ei jää see talvine suusapidu ära, kõik see mees treeningutele! Praegu põhjarannikul korralikult pilves ja kerget lund sajab, ehk läheb Harku ring ka paremaks. Võiks ju minna ise labidaga lund Harku ringile juurde kühveldama aga ei saa kuna olen Priidu blogist sõltuvuses ja pean silma blogil peal hoidma.Parem kui sex ma ütlen!

Tervitades

Indrek

 
At 13:53, Anonymous Kaidi, sportlik naisterahvas said...

Mina olen ka Priidu blogist sõltuvuses ja käin 16x päevas komme lugemas.Parem kui shokolaad! Parem kui seks! Soovitasin paarile oma sõbrantsile ka aga nad ei ole küllalt intelligentsed et Priidu blogist suudaksid nautida. Oma viga!

 
At 14:09, Anonymous Anonüümne said...

Priidu blogi kommentaarium on parem kui Reuters. Delfist ja Postimehest ma ei räägigi, sinna jõuab kõik olulise nihkega.

 
At 14:30, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsu blogist käivad peavoolumeedia ajakirjanikud ja mitte ainult - teemasid varastamas. Kui Priit uue teema avab või uudse vaatenurgaga välja tuleb, siis peavad kõik endast lugupidavad spordiblogijad vajalikuks oma blogides vähemalt haugatada.
Rääkimata arvututest Pulleritsu unikaalse kirjutuslaadi ahvijatest ja jäljendajatest [kes reeglina küll ei küüni haleda imitatsiooni tasemest kõrgemale9.

 
At 14:35, Anonymous I.Kelk said...

Suured tänud Priit põhjaliku ülevaate eest Virus valitsevatest rajaoludest. Kogu see tarkus võiks olla copytud ka Viru foorumisse, et kõik osalejad saaksid tutvuda aga see ei ole vist lubatud. Viide siia blogile seal vähemalt on.
Osalejana ei saa ma aru inimestest, kes nõuavad maratoni ära jätmist või edasi lükkamist kui lumeolud ei ole ideaalilähedased. Minu arvamus on, (kui see lubatakse välja öelda) et igal juhul on toimuv maraaton parem kui ärajäänud maraton! Mis me sellest võidame kui ära jätame? Kes kardab suuski kahjustada siis on võimalik ju mitte starti tulla ja uskuge keegi ei pahanda teie peale. Seni on Eesti Vabariigis vähemalt rahvasport ju vabatahtlik ja mingit sundust pole. Minul on igal juhul hea meel, et saab aasta esimese pikema suusasõidu teha! Püüan silmad lahti hoida ja rahulikult võtta ja usun, et päris künnivagusid mööda ajada ei tule kindlasti. Nii palju võib Viru rajameistrit ja korraldajaid usaldada küll. Tuleb kindlasti ilus nädalavahetus!

 
At 14:46, Anonymous Anonüümne said...

Tühja nendest kohalikest maratonidest!
Pulleritsu blogi teoreetikud ja filosoofid võiks parem arutada kas Sotsis midagi juhtub kah või lõpeb lugu nagu parimas muinasjutus.

 
At 15:06, Anonymous Anonüümne said...

Äkki tulevad korraldajad ise selle peale, et maratoni lõppu suuskade utiliseerimisvõimalused luua. Koju pole neid, eriti tagantpoolt startivatel mullasuusatajatel, ilmselt mõtet enam viia.

 
At 15:14, Anonymous Anonüümne said...

Eelmisele. Käisin Viru Maratoni rajal sõitmas. Lumega pole küll priisata, aga see, mis on kinnipressitud on väga kõva ja seda, et tagumistel ainult mulla rada jääb ei ole mõtet karta.

 
At 15:16, Anonymous Anonüümne said...

14.30
Priit, sina, või??

 
At 15:22, Anonymous Anonüümne said...

14:30 on väga õige jutt. Kirjutan kahe käega alla. Priidu bloogis seisukohad küll vahest muutuvad, aga suur idee on ainukordne. Nagu öeldakse "meistrit tunnet pintslitõmbest". Priit võiks kirjutamise jätta (loodame et ta seda siiski ei tee) kuid tema kuulsus sellest ei väheneks.

 
At 15:43, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav ärimudel, I.Kelk 14:35
Oletame, et mina olen talumees Jaan ja võtan sinult kevadel ettemaksu, lubades sügisel 3 kotti talvekartulit tuua. Toon kartuli kohale, aga see on mäda mis mäda. Kui sa kurtma hakkad või ei taha pakutut vastu võtta, vastan sulle (kui sa lubad seda välja öelda), et igal juhul on mäda kartul parem kui mittekartul! Ja lisan juurde, et Eesti Vabariigis on kartuli söömine vabatahtlik ja mingit sundust pole. Ja hoia süües silmad lahti, mädaste kohtade vahel on ka ilusat kartulit! Talumeest võib ju usaldada küll. Tuleb kindlasti ilus kartulisöömine talvel!

 
At 16:31, Anonymous Anonüümne said...

15:43 jutt ilmut jumet :)

 
At 16:32, Blogger Priit Pullerits said...

...Oh õelutsejaid...

Ei, 14:30 ei ole minu kirjutatud ega ka 15:22. Miks te arvate, 15:16, et kõik peaks minusse suhtuma vaenulikult, pahatahtlikult, parastavalt? Uskuge, neid on väga palju, kes nii ei suhtu, ja ma tean ja tunnen neid, ja nende arvamus läheb mulle palju rohkem korda kui pahatahtlike ja õelate anonüümikute oma.

 
At 17:10, Anonymous Anonüümne said...

15:43 väljatoodud küsimust reguleerib Võlaõigusseadus. Peaks olema selge, et korraldaja ei saa 8000 või 9000 osavõtjaga üritust välja kuulutada, kui selleks puuduvad vastavad tingimused. TM puhul aega veel on, loodame, et sajab lund juurde. Viru maratoni juhendis on sees väga selged ja karmid punktid: "p 17 Maratoni ärajäämisel või ilmastikuoludest tuleneval toimumisaja muutumisel korraldajatest mitteolenevatel põhjustel osavõtumaksu ei tagastata" ja "p 9: Osavõtt maratonist toimub omal riisikol."
Küsida võib aga, kas pole tegu osavõtjate huve ebaproportsionaalselt kahjustavate sätetega. Võlaõiguse üldpõhimõte on, et lepingud peavad olema tasakaalustatud. Meie ilmastikutingimusi vaadates pole üheselt selge, kas korraldaja saab ilmastikutingimustele kui force majeure tegurile tugineda. On ju üldteada (Pullerits siinsamas blogis esitas vastavat statistikat alles hiljuti), et iga 3-4 aasta järel tuleb aasta, kus maratone ei ole võimalik läbi viia.

 
At 17:14, Anonymous Anonüümne said...

Arvestada tuleb ka lepinguosaliste positsiooni ja mõjuvõimu lepingu sõlmimisel. Maratonikorraldaja on avaldanud ürituse juhendi. Spordihuvilisel on valida ainult kahe võimaluse vahel: nõustuda maratonikorrraldaja poolt juhendis ühepoolselt sätestatud tingimustega või üldse loobuda maratonil osalemisest. Läbirääkimisruum ja üldse võimalus läbi rääkida puudub. Selliste tarbijalepingute kohta näeb kehtiv õigus ette erinõudeid.

 
At 17:37, Anonymous Anonüümne said...

VÕS annab tellijale (praegusel juhul - maratonil osalejale) õiguse vähendada lepingutasu, kui tarnija ei ole oma kohustisi nõuetekohaselt täitnud. (vt ka Riigikohtu tsiviilkolleegiumi otsus 3-2-1-50-97). Näiteks kui korraldaja on distantsi lühendanud, siis see võib põhimõtteliselt olla alus lepingutasu vähendamise kui õiguskaitsevahendi rakendamiseks. Küsimuse tuum taandub siis sellele, kas ja kuidas kartulite ostus kokku leppimisel jagati riskid lepingu poolte vahel.

 
At 19:48, Blogger Priit said...

Laupäeval olid rajaolud väljadel ja avaramatel metsalõikudel rahuldavad -
ebatasane aga sõidetav. Mõedaku suusaradadel (10km ringi tagamuine pool) polnud kohati sõita võimalik sest rajatraktor oli mulla ja kivid tõusudel väga kõvasti maast välja toonud.

Pariisis on lumeolud pisut paremad ja Tamsalu Neeruti maratoni rada oli seal kohati hea kohati s..t. Kõrge kuusemetsa vahel tuli mõõda lumega määritud mulda sõita.
Pariisi 5km rajal oli üks tõus, kus korraliku suusaga suustajad kõndisid jalgsi üles(kivid muld), muidu oli ringi kvaliteet suhteliselt hea.

Kokkuvõtteks väljadel ja madala "lepavõsa" vahel on lund piisavalt maratoni läbiviimiseks aga kõrge ja tiheda kuusematesa vahel ei ole sõidulusti.
Soovitan arvestada suuskade ettevalmistamisel mustemate rajalõikudega, kuigi pisut tuleb lund igapäevaselt juurde.

 
At 21:59, Anonymous Andrus, lellepoeg said...

Ilma Priiduta ukerdaksime mullas.
Seega Priit peaks blogimise eest 3x kodaniku palka saama

 
At 22:09, Anonymous Anonüümne said...

"Seega Priit peaks blogimise eest 3x kodaniku palka saama"

Ehk oleks parem lahendus stipendium, mida Priit siin ise ühes postituses küsis ja ametiauto.

 
At 22:11, Anonymous Anonüümne said...

NB! Tugeva lumesaju tõttu Tallinnas Holdeni väljakuulutatud 25.01 maratoni Pääsküla rabas toimumine kahtluse all!

 
At 06:48, Blogger Lauri said...

Viimasele. Jooks toimub iga ilmaga ja lumesadu oli mõõdukas. Käisin sel ajal jooksmas. Väga normaalne ilm. Värsket lund vast 5cm

 
At 08:40, Anonymous Anonüümne said...

Õnnitlused Priidule järjekordse spordiajakirjanduse edendamise preemia saamise eest.

 
At 10:26, Anonymous Ants said...

Priit avas ennast vahelduseks intervjuus:
http://www.sportos.eu/ee/et/uudised?news_id=37

 
At 04:25, Blogger Shijun Lin said...

shijun 4.8 2
louis vuitton outlet
ray ban eyeglasses
cheap jerseys
coach purses
kate spade totes
ray-ban sunglasses
coach outlet store online
coach outlet store online
ray ban sunglass
ray ban sunglasses wholesale
coach factory outlet
michael kors purse
prada uk
louis vuitton handbags
tory burch handbags
chanel purses
michael kors outlet sale
coach factorty outlet
louis vuitton handbags
michael kors bags
toms shoes
michael kors canada
michael kors outlet
ray ban eyeglasses
coach factory outlet online
concord 11
michael kors handbags
jordan 9
fake watches
louis vuitton
louis vuitton outlet
jordan retro 3
abercrombie & fitch
prada sunglasses
louis vuitton handbags
abercrombie
louis vuitton handbags
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet
michael kors uk

 
At 11:54, Blogger Lin Shijun said...

shijun 7.9
michael kors outlet
jordan 6s
hollister kids
hollister kids
white timberland boots
ray ban sunglasses
hollister co
coach outlet online
jordan 4 retro
coach factory outlet
longchamp handbags
ray ban sunglass
jordan 13s
oakley frogskins
cheap chanel handbags
michael kors outlet
louboutin femme pas cher
abercrombie & fitch
louis vuitton outlet
louis vuitton
coach factory outlet
michael kors
chanel outlet online
michael kors handbags
air max shoes
louis vuitton purses
true religion sale
abercrombie store new york
michael kors outlet
mont blanc pen
michael kors uk
cheap jerseys wholesale
michael kors outlet online
chanel bags
hollister outlet
louis vuitton handbags
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet
pandora rings
polo ralph lauren

 
At 03:36, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 03:45, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 03:48, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 03:51, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 05:05, Blogger 小 Gg said...

ysl outlet online
nike free
hollister shirts
michael kors outlet store
coach outlet store
chicago blackhawks
ugg clearance
timberland outlet
tiffany jewellery
coach outlet online
rayban sunglasses
chanel handbags
nike roshe run
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
mizuno shoes
snow boots outlet
pandora charms
hermes outlet online
ugg uk outlet
true religion jeans
ugg outlet
oakley sunglasses cheap
moncler outlet
louis vuitton outlet online
beats by dr dre
cheng1203

 

Postita kommentaar

<< Esileht