reede, oktoober 23, 2015

Pullerits: Kas ajakirjanik peab sportlasi teenindama?

Isegi karune Peep Pahv (fotol paremal) oli jahmunud. Kergitas kulme ja küsis, mis kuradi asi see on. Ta oli enda ette laotanud neljapäevase Eesti Päevalehe spordiküljed ja tsiteeris seal igati asjaliku teemapüstitusega kirjutisest «Sportlane versus meedia ehk Mis tunne on?» võrkpalluri Renee Teppani lauset loo kõige lõpus: «Minu jaoks on võrkpalli kajastavad ja kaasa reisivad spordiajakirjanikud osa võistkonnast.»

Hämmastav! Eesti tippsportlased on aastaid suhelnud tihedalt ajakirjanikega, seega peaks neil jaguma meediakogemust; samuti tean, et paljudele sportlastele on korraldatud meediakoolitust (näiteks enne olümpiat), ent uskumatul kombel leidub nende hulgas endiselt selliseid, kes arvavad, et ajakirjanikud on nende teenistuses ja nende teenindamiseks. Isegi kui mõned on – mida ei saa kuidagi ühegi kandi pealt õigustada ega heaks kiita –, ei saa seda pidada normaalseks.

Kas see oleks normaalne, kui poliitikaajakirjanikud teenindaksid poliitikuid ja majandusajakirjanikud ärimehi? Nad ei tee ju seda. Vaadake uudiste- ja majanduskülgi, kuidas seal muud ei leiagi, kui poliitikute ja ärimeeste pitsitamist, neile ebamugavate küsimuste esitamist.

Aga millegipärast arvavad mõned sportlased, et nemad peavad jääma väljapoole kriitikat, et ajakirjanikud peavad neid kätel kandma ja ümmardama. Uskumatu, et sellist arvamust kohtab veel aastal 2015.

Ilmselt arvavad sportlased, et kuna nemad esindavad Eestit, peavad ajakirjanikud olema patriotismist alati nende poolt. Ei pea. Eestist aeg-ajalt väljaspool tegutsevad poliitikud esindavad ka Eestit – näiteks minister Hanno Pevkur, kes käis itaallastega pagulaste asjus läbi rääkimas –, aga see ei tähenda, et ajakirjanikud peaks hoidma tema poole. Ega arukad hoiagi. (Kuigi viimasel ajal leiab just pagulasküsimuses ka pugejaid, kahjuks.)

Ilmselt arvavad sportlased, et kuna sport on vabatahtlik tegevus, pole põhjust ega õigust neile kraesse karata. Jättes pikalt kordamata kulunud fakti, et tiitlivõistlustel esindavad nad riigi ehk rahva raha eest Eestit, mis paneb neile suure vastutuse, olgu mainitud, et ka poliitika on vabatahtlik tegevus. Ometi ei tee see poliitikuid ajakirjanduse kriitikast priiks.

Olen seekord ka positiivne ning tunnustan neid kolleege, kes sportlastele ei poe, ennekõike Pahvi ja Jaan Martinsoni (vasakpoolsel fotol paremal). Pahv on tuntud korvpallisõber, aga sageli ilmuvad kõige kriitilisemad korvpallilood just temalt. Martinson on kirglik suusatamise kajastaja, aga enamasti ilmuvad kõige valusamad suusalood just temalt. Just see teebki need Eesti spordiajakirjanduse kaks grand not-so-old mani usaldusväärseks, et neilt ei pea kartma, et nad teravad teemad kalevi alla lükkaks.

Mõelge, kui vastik, jäle ja nüri see oleks, kui Pahvi lood kiirgaks vaid jäägitut armastust korvpalli vastu, ükskõik kui kehv selle ala seis ka poleks, ning Martinson kirjutaks suusatajatest ainult head ja paremat, ükskõik kui olematud ja tühised nende tulemused poleks. Kas sportlastel, kes eeldavad, et ajakirjandus peaks olema nendega ühes leeris ja ühes paadis, endal sellistest kirjutistest piinlik ei hakkaks? Lugejail – ja neid on kümneid tuhandeid –, olen kindel, küll hakkaks.

Eelkirjeldatu on minu kui ajakirjaniku vaatepunkt. Teie kui spordihuviliste ja meediatarbijate vaatepunkt võib olla hoopis teistsugune. Huvitav oleks lugeda, argumenteeritult, milline. Ja keda teie usaldusväärsete spordiajakirjanikena esile tõstaksite? Äkki pakub mõni koguni välja nende pingerea, mul Eesti ajakirjanduse insiderina ei sobi seda teha.
******
Horseshoe Canyon, Canyonlands National Park, Utah 30. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Postimehe sporditoimetuse juht Peep Pahv oma töölaua taga. Foto autor: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix
Foto 2: Mehed, kes on seotud meediaga, aga sportlasi ei teeninda. Mälestus aastast 2007 enne Tartu rattaralli starti. Vasakult Scanpixi Baltimaade juht Art Soonets, Postimehe sporditoimetuse juht Peep Pahv, Postimehe vanemtoimetaja Priit Pullerits ja nüüdne Kuku Raadio peatoimetaja Hindrek Riikoja. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 3: Neiud aplodeerivad. Korvpalliareenile astub aastal 2005 ajakirjanik Peep Pahv. Foto autor: Kalev Lilleorg, Õhtuleht/Scanpix
Foto 4: Jaan Martinson usutlemas ligi viis aastat tagasi elulooraamatu "Kristina" esitlusel Kristina Šmigun-Vähit. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix

28 Kommentaarid:

At 15:05, Anonymous Anonüümne said...

Ma pole küll olnud olümpiamees, aga ajakirjanike pugemist pole ma ise tunnetanud. Ju siis pole olnud ka põhjust. Samas ajakirjanikele sporti tehes kommentaare jagades olen ma olnud endaarust üsna väljapeetud ja lakooline, see tähendab seda, et ma pole soovinud ühegi ajakirjanikuga langeda olukorda, kus ma võiks öelda, et mul on kuskil oma "jope". Ka nüüd kaks aastakümend hiljem, ei ütle mina ega nemad mulle teregi- ja ma leian, et see on õige suhtumine.

 
At 15:26, Anonymous Anonüümne said...

Võib-olla tutvute selle TÜ osakonna õppekavaga, kus õpetate ja uurite natuke, kas tööpõllul ajakirjaniku-PR-töö vahel tõmmatud piir enam eksisteerib. Lihtsalt mõnede näidete läbi vaatamine võib küsimustele vastamisel abiks olla.

 
At 15:33, Anonymous Anonüümne said...

Elegantselt:
"/--/ aga see ei tähenda, et ajakirjanikud peaks hoidma tema poole. Ega arukad hoiagi. (Kuigi viimasel ajal leiab just pagulasküsimuses ka pugejaid, kahjuks.)"

Nätaki, nätaki, nätaki. :)
Kiidame heaks!

 
At 15:55, Anonymous Anonüümne said...

Priit, sa reageerid üle. Oleks öeldud, et ajakirjanikud on vaenlased, siis sa kirjutaksid siin, kuidas see nii ikkagi ei ole. Ja kui ennekuulmatu see on, et ajakirjanikke vaenlasteks nimetatakse ja neisse nii suhtutakse. Vaevalt, et selle lausega mõeldi, et ajakirjanikud on osa meeskonnast, kes sportlasi kõiges tingimusteta toetaksid. Pigem oli selle lause mõte ikka selles, et ajakirjanikud on osa süsteemist kuigi omade ülesannetega. ja see, et sportlased spordiajakirjanikke nii võtavad, on pigem ikkagi positiivne. Ja kui me päris ausalt räägime, siis ei olnud see just väga ammu, kui spordiajakirjanikud olid just sedasorti ajakirjanikud, kellel sportlastega suheldes oma roll segi läks.
Sinu praegune reageering on ebaadekvaatselt äärmuslik, mis sunnib küsima, et miks küll sellise süütu lause peale nii valuline reageering. Kas tabas pisut märki:)?
Hindrek

 
At 16:35, Anonymous Anonüümne said...

Minu arvates on väljatoodud lauset “Minu jaoks on võrkpalli kajastavad ja kaasa reisivad spordiajakirjanikud osa võistkonnast.“ niivõrd valesti tõlgendatud blogipostituse kontekstis.

See lause on ju ilmselgelt positiivse tooniga öeldud ajakirjanike suunas. Kuna meedia tähelepanu on viimasel ajal olnud suur nt just võrkpalli osas, siis mõeldaksegi, et sportlased on meedia tähelepanuga harjunud, vahet pole kas on põhjust kriitikaks või on väärt heaks kiita. See ei tähendagi ju, et spordiajakirjanikud peaksid kellegi teenistuses olema.

Lisaks on välja toodud vaid üks pisike lause kogu tekstist. Kui natuke muud teksti ka lugeda, siis on ju pilt hoopis juba midagi muud:

Milline on Eesti meedia? Võrkpallurid kinnitavad, et neil pole probleeme olnud. „Meedia teeb tööd kriitika seisukohast mõõdukalt,” hindas Teppan. „Asjatundlik kriitika käib spordiga käsikäes. Kui sportlane läheb platsile vingus näoga ning ka spordikauge inimene mõistab, et ta isegi ei ürita parimat anda, väärib ta kriitikat. Teisalt ei poolda ma nii-öelda sopaga loopimist. Õnneks Eesti meedias seda tihti näinud ei ole.”

Teppan võttis teema kokku positiivselt: „Võrkpallist kirjutavad need, kes on asjaga kursis, teavad siseinfot ega mõtle kõmu tekitamiseks välja halvustavaid lõike. Võrkpallurid ja ajakirjanikud saavad väga hästi läbi. Minu jaoks on võrkpalli kajastavad ja kaasa reisivad spordiajakirjanikud osa võistkonnast.”

Kuidas nendest lausetest sellise sisuga blogiposti sai üldse tekitada, aru ma ei saa :)

Kaire

 
At 17:00, Blogger Priit Pullerits said...

Oi-oi-oi, Hindrek, kas nii kergesti saabki tänapäeval äärmuslikkuse sildi külge??? ("Sinu praegune reageering on ebaadekvaatselt äärmuslik.") Kui jah, siis oleme jõudnud mitte ainult ebaadekvaatsesse, vaid lausa hullu aega. Milles ma, muide, viimasel ajal järjest vähem kahtlen. Kahjuks.

 
At 17:27, Anonymous Anonüümne said...

Kaire ja Hindrekuga 99% nõus. Ainus täpsustus oleks, et reageering pole mitte ebaadekvaatselt äärmuslik vaid ehedalt pulleritslik. Kas tõesti oli nädala lõpus nii palju klikke puudu, et oli möödapääsmatu taoline tõlgendus fabritseerida? Kui seni eristus Pullerits teistest sp.ajakirjanikest faktidega "eksimise" poolest, siis lõppeval nädalal saab ta eriauhinna vahu kloppimise eest. Ei talitsenud teda ka eileõhtune treeningkaaslase sissekanne, täna paneb veel hullemalt üle võlli.

 
At 17:40, Blogger Priit Pullerits said...

Okei, vist sai see tekst enamiku jaoks üle võlli, inimesed lihtsalt ei taju ajakirjanduse klassikalist suurt probleemi ega mõista seda - ja ega neid saa selles süüdistada, sest ega mina ka ajukirurgide spetsiifilistest probleemidest aru saa. Olen teinud elu jooksul kümneid ajakirjanduskoolitusi, ka väga tarkadele ja lugupeetud ja haritud ja laia silmaringiga inimestele, ning sealgi olen näinud, et arusaamine ajakirjanduse asjadest on väga pinnapealne ja õhuke. Kõik ei ole ju õppinud Columbia University Graduate School of Journalismis, kus üks suur reedene aine oli pühendatud just juriidilistele ja ajakirjanduseetilistele nüanssidele.
Vabandust, ülehindasin auditooriumi.

 
At 18:29, Anonymous Anonüümne said...

1. Pullerits annab mõista, et Kuku Raadio peatoimetaja ei taju ajakirjanduse klassikalist suurt probleemi... Tõepoolest - nätaki, nätaki, nätaki...

2. Püüdsin aru saada, mis tüüpi spordiajakirjanik loeks Teppani suhteliselt süütust lausest välja, et ajakirjanik peab sportlasi teenindama. Kas need saavad olla tegelased, kes kunagi ise toda patust teenindamise teed käinud ja nüüd näevad tonti seal, kus seda pole? Ükskõik, kas on teenindatud mingit koondist, sportlast või kasvõi konkreetset alaliidu juhatuse liiget.

 
At 19:12, Anonymous Anonüümne said...

Pilt nr 4, Jaan-poiss olla selle Kiku raamatuga püsti rikkaks saanud.

 
At 19:47, Anonymous Artur said...

Paar ääremärkust:
> Kas see oleks normaalne, kui poliitikaajakirjanikud teenindaksid poliitikuid ja majandusajakirjanikud ärimehi?

Kapitalistlikus ühiskonnas see ongi normaalne. Nii nagu teie "Arteriga" teenindate - ei, mitte lugejaid! - Jürgen Ligi, Andrus Ansipit, Hanno Pevkurit, Jüri Käod.

> Nad ei tee ju seda.

Etendate lihtsameelset, Mister Twister-Pullerits! Sest see oma teenindava rolli eitamine kuulub ju "vaba ajakirjanduse" olemusse. Everybody knows.

Mäletate Sergei Mihhalkovi (teie vanuses inimesed tõenäoliselt pidid seda lapsena õppima): Кто же был он, этот важный,
Любознательный турист?
Это просто был продажный
Буржуазный журналист.

> Võib-olla tutvute selle TÜ osakonna õppekavaga, kus õpetate ja uurite natuke, kas tööpõllul ajakirjaniku-PR-töö vahel tõmmatud piir enam eksisteerib.

Ajakirjanikud ajakirjanikeks, aga ülikool peaks küll kapitalistliku ühiskonna ajakirjaniku habitust suutma avada (Deleuze, Foucault, Agamben abiks). Või piirdub ülikool teenrite ettevalmistamisega?

 
At 14:30, Blogger Priit Pullerits said...

Okei, ma saan aru, miks paljud ei saa teemast aru. Sest nad ei ole sportlaste ja ajakirjanike suhteid lähedalt näinud. Üks tegureid, mis ajakirjanikke tagasi ehk vaos hoiab, on sageli kartus jääda ilma sportlase soosingust, st kui kirjutad midagi kriitiliselt, siis järgmine kord ta äkki enam intervjuud ei anna. See oli ju ka EPLi loo ajend, kui tähele panite - et Kr Kangur ei tahtnud Riias enam ajakirjanikega väga rääkida, kui koondis oli viletsate mängude eest meedialt peksa saanud. Võrkpallurite kasutamine tos loo allikana polnud kõige parem, sest võrkpallurid mängisid ju hästi, nende kohta polnud midagi paha öelda. Kõige kuulsam näide viimasest ajast on aga Novosjolovi näide, kes ei andnud aasta-kaks pärast seda, kui ajakirjandus kirjutas tema ja Embrichi kaklusest rahaküsimustes, mingeid intervjuusid ega vastanud kõnedele. Võrdluseks on jällegi hämmastav see, et intervjueeritava kaotamise kartus on nt poliitikaajakirjanikel palju väiksem, õigemini, seda võimalikku tagajärge ei arvestatagi. Ega Savisaar ju nagunii intervjuud ei anna, kuid ega seepärast temast ka kirjutamata jää - ta saab ikkagi igalt poolt nii, mis tolmab. Ainus, millest ta põtkides ennast ilma jätab, on võimalus intervjuud andes oma sõnumit levitada. Samas, sel teemal ei ole ka mina spetsialist, kuid oletan, et kultuuriajakirjanduseski toimivad samad kartustegurid mis spordiajakirjanduses, mistõttu, kas teile ei tundu, on kultuuriajakirjandus äkki kõige suurem oma "kangelaste" teenindaja - eriti, mis puudutab neid kultuuritegelasi, ilma kelleta ajakirjandus hakkama ei saa; kolmanda järgu muusikule võib ikka kubemesse äsada, sest ega temast midagi sõltu ja kahe aasta pärast ei mäleta teda enam keegi, aga võtta kriitiliselt ette mõni tõeline kultuurikorüfee või -heeros - kas keegi mäletab midagi sellist? Oletan, et seal on tsunftlus veelgi suurem, ainult et see ei paista väga välja, sest kunst on subjektiivne - isegi kui kunstnik situb purki, saab seda vaadata kunstina, erinevalt sellest, et kui poliitik kuseb nurka, on see labane huligaansus.

 
At 16:37, Anonymous Anonüümne said...

Nii, PP kapituleerus. Ammu oleks aeg lauluvanadele kes riigitellimust täidavad kubemesse tõmmata. Alustaks DigiTV promojatest. Keegi ei julge tunnistada, et kõrgema kvaliteedi eest tuleb rohkem maksta. Selle asemel antakse kallist jura. Nt ETV d pole mõtet HD na vaadata kuna pilt soditakse ajaliste mittelineaarsete moonutustega saatetraktis täiesti ära. Kunagi aga promos üks laulukunn seda jura täiest kõrist.

 
At 23:18, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits tunnistas viga ja palus vabandust. OK. Andestagem eksinule.

 
At 23:51, Anonymous Anonüümne said...

Kas "Columbia University Graduate School of Journalismis" ei õpetatud, et selline ühe lause kontekstist välja kiskumine ja meelevaldse tõlgenduse seljas ratsutamine on ebaeetiline?

Priit proovib teha Washington Posti, aga välja tuleb Washington Times, muig.

 
At 07:42, Blogger Priit Pullerits said...

Siin pole midagi tõlgendada, lause on selgemast selge.

 
At 10:01, Anonymous Anonüümne said...

juu, ess and ei stiilis ajakirjandus pole kassimustagi väärt. ja mingi kooli rõhutamine on lihtsalt maitsetuse tipp.

 
At 11:03, Blogger Priit Pullerits said...

...räägib see, kel endal pole küllap haridust ollagi.

 
At 11:09, Blogger snaperski said...

Tegelikult on ajakirjanikud jäänud selle meediateoreetikute kuulutatud "medium is a message" orjusesse, kus äristrateegia eeldab intriigi - seega ei vahendata spordisündmuse reaalsust, vaid luuakse oma intrigeeritud variant sellest. Ninnunännutava kallutatusega pole suuremat tegu, minu meelest. Lihtsalt mõni, mitte leides olemasolevat konflikti, hakkab seda kõigepealt looma ja siis justkui analüüsiva artikli maski all seda analüüsima.

Lisaks on selline rappiv stiil, kusjuures rappija ise (üks teine PP) näikse spordiga hakkuvat vaid emotsionaalsel (ehk selles kontekstis pinnapealsel ehk mitte-kehalisel) tasandil , maotu. Tugitoolist või kontoritoolist spordiajakirjandust teha ei tohiks.

Raivo

 
At 13:05, Anonymous Anonüümne said...

11.03
Pullerits jaatab haridust, näete.

 
At 13:17, Anonymous Anonüümne said...

Priit, millal sa lõpetad?

 
At 13:27, Blogger Priit Pullerits said...

Mille?

 
At 13:38, Anonymous Anonüümne said...

Töö ajal blogi lugemise. Tee tööd!

 
At 13:39, Anonymous Anonüümne said...

...ajakirjandus, kui ühiskonna valvekoer...

 
At 02:38, Blogger Minko Chen said...

kobe 9
nhl jerseys
nike air max
air max 90
mcm backpack
ugg outlet online
hermes belt for sale
ugg outlet store
ralph lauren outlet
louis vuitton outlet store
ralph lauren uk
juicy couture tracksuit
coach outlet
lacoste shirts
abercrombie and fitch
snow boots
true religion jeans
longchamp handbags
hermes outlet store
1205minko

 
At 03:48, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 08:50, Blogger 柯云 said...

2016-03-18keyun
true religion jeans outlet
air jordan pas cher
uggs for women
instyler max
louis vuitton
beats solo
jordans for sale
true religion outlet
ralph lauren outlet
ray ban
michael kors outlet
nike huarache
hollister clothing
giuseppe zanotti
christian louboutin outlet
louis vuitton handbags
louis vuitton outlet
coach factory outlet
ray ban outlet
canada goose jackets
louis vuitton
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
louis vuitton purses
gucci shoes
coach factory
uggs on sale
louis vuitton bags
fitflops sale clearance
louis vuitton handbags
ugg slippers
vans shoes sale
michael kors outlet online
michael kors handbags
cheap jerseys
ray ban sunglasses
abercrombie outlet
oakley sunglasses cheap
ray bans

 
At 05:49, Blogger chenminghui said...

kate spade outlet store
coach outlet online
pandora charms
kate spade outlet
coach outlet
pandora outlet
kate spade outlet
nike shoes outlet
snapbacks wholesale
canada goose outlet store
chenminghui20180322

 

Postita kommentaar

<< Esileht