kolmapäev, oktoober 28, 2015

Pullerits: Valus hoiatus enne talve – õlg on kinni!

Probleem on õlas. Vasakus õlas. See, nagu spetsialistilt kuulsin, on mul kinni.

Ja see ei ole aja jooksul iseenesest paremaks ega lahtisemaks läinud, pigem halvemaks ja kinnisemaks. Nii et ei paranda aeg sugugi haavu. Ja seda ei maksa lootagi, nagu ütles Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku sporditraumatoloogia keskuse ortopeed-traumatoloog dr Leho Rips (uhh, ega teil selle pika ametitiitli lugemisest hing kinni jäänud?), kes õlga eile vaatas.

Ega ta palja silmaga vaadanud. Saatis esmalt röntgenisse. Röntgenipilt ei näidanud midagi. Õnneks. Aga see ei tähenda, et probleemi poleks. Dr Rips painutas mu vasakut kätt siia-sinna ning veendus, et selle liikuvus on oluliselt piiratud.

Teadsin isegi, et asi pole õige ega korras. Vasak käsi paindub teatud asenditesse piiratult ja valu tekitades. Viimasel nädalal oli õlg hakanud juba magamist segama, kui end vasakule küljele sättisin. Siis tuli alati ettevaatlikult jälgida, et õlale valu ei teeks.

Kusjuures kummaline on see, et ei meenu ainsatki põhjust, mille tõttu vasak õlg oleks võinud umbes kuu aega tagasi valulikuks muutuda. Häda tekkis justkui iseenesest. Ja on ajaga ainult süvenenud.

Kuid ükski häda ei teki iseenesest. Igal hädal on põhjus. Ei pea kaugele tagasi vaatama, et mäletada, mis juhtus augusti keskel. Maandusin, nagu teate, Võru rattarallil kukkudes vasakule küljele. Kui avaldasin dr Ripsile kahtlust, kas see võib ikka olla õlavalu põhjus, sest õlg ei andnud pärast kukkumist vähemalt kuu aega endast üldse tunda, vastas ta, et ega pidanudki andma; et tõenäoliselt ei pannud ma seda muude probleemide kõrval tähelegi (tõsi, mulle tekitasid rohkem muret kaks nädalat hiljem ilmnenud valud rindkere vasakus pooles, mis olid ilmselgelt kukkumisest tingitud); et niisugused probleemid võivadki ilmneda alles mõne aja pärast.

Selleks, et probleemist põhjalikumat pilti saada, saatis dr Rips mind ultraheliuuringutele, veendumaks, et ega äkki mõni kõõlus ole rebenenud. Need uuringud saan teha nädala pärast. Aga seni? Seni tuleb teha enda kallal tööd.

Füsioterapeut Tauno Koovit, kes oli just tulnud Eesti vehklejatega Itaaliast MK-etapilt – ja pakkus mulle seni, kui pidin ootama, mil ta teiste hädalistega tegeles, Itaaliast toodud magusaid šokolaadikomme –, näitas ette viis harjutust. Tegin need tema juhendamisel läbi. Aga et need kõik meelde jääksid, joonistasin need endale koos kirjeldusega paberile üles. Nüüd on mu ülesanne leida päevas mitut puhku vaba aega, et õla kallal vaeva näha. Kui ma seda ei tee, ähvardas Koovit, ei jää edaspidi üle muud, kui arstidel-füsioterapeutidel tuleb mulle haiget teha. Ta pakkus, et seda ma väga ei tahaks.

Seega on praeguse seisuga talihooaeg suure küsimärgi all. Selge on see, et niisuguse õlaga, nagu nüüd, paaristõukeid juba ei tee. Isegi uisutehnikas sõit oleks küsitav. Mis tähendab, et kuulun nende leeri, kes pigem sooviks, et talv see aasta tulemata jääks. Ilmaprognoosid annavadki selleks 50-protsendilise tõenäosuse.

Kuid õlg tuleb korda saada hoolimata sellest, kas lumi tuleb või jääb tulemata. Sest teatud staatilises asendis annab õlg mõnikord tunda isegi maanteel jalgrattaga sõites. Nagu näete, ei ole palju vaja – ei ole pealtnäha justkui midagi vaja –, et mõni ootamatu trauma plaanid sassi lööks. Konkurendid võivad sellest muidugi rõõmustada (pigem kahjurõõmustada). Mina seda nende asemel ei teeks. Sest ükski suusasõit ei ole seda väärt ega anna seda õiget tunnet, kui neil pole võimalust minuga mõõtu võtta. Praeguse seisuga ei ole.

Järgmise nädala lõpuks olen targem ja saan anda õla seisukorrast üksikasjalikuma ülevaate. Kuid kinnitan, et te ei pea uusi ja üllatavaid sõnumeid nii kaua ootama. Sest see, mis ma õla kohta rääkisin, ei ole veel kõik. Kui hinnatud doktori palge ette pääsed, tuleb ikka kõik hädad letti lüüa. Üks probleem on veel varuks. Aga sellest juba järgmisel korral. Sest kes kannatab, see kaua elab.
******
The bottom of Horseshoe Canyon, Canyonlands National Park, Utah 30. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Vene tennisist Maris Šarapova on 2008. aasta 30. juulil (Priit Pulleritsu sünnipäev) hädas õlaga ja vajab abi. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 2: Utah Jazzi korvpallus Enes Kanter on nihestanud vasakut õlga. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 3: Arst näitab kuu aega tagasi Filipiinide kuulsaimale poksijale Manny Pacquiaole, kuidas teha vigastatud õla taastamiseks harjutusi. Foto autor: AFP/Scanpix

46 Kommentaarid:

At 12:49, Anonymous Anonüümne said...

Läbitud-põetud.
Kui lund tuleb, siis saad suusatada nii et lumi tuiskab! Ainult ei maksa selleks talveks kõrgeid tulemusi eesmärgiks seada. Võta seda nagu PÄRIS SPORTLASED organismi taasatmise vaheaastana ja kihutamise asemel naudi protsessi ning viimistle tehnikat. Küll kõik siis paika loksub.

PS. Ja neid ettenäidatud harjutusi tulebki jääda elulõpuni tegema - ainult nii on püsivalt kasu.

 
At 13:07, Anonymous Suusaspetsialist said...

Pole hullu midagi, harjutustega regulaarselt edasi ja siis kergelt ka rullidele lükkama ning lume tulekuks liigub juba piisavalt.
Tõenäoliselt, jah, peamine põhjus on kukkumine, kuid kindlasti on omajagu süüd ka selles, et pooleaastase ainitise väntamise tõttu on ülakeha nõrgemaks, et mitte öelda nõrgaks jäänud.
Ka suvel aeg-ajalt rulle tehes, rääkimata jõusaalis käies, jääksid talve hakul paljud ülakeha hädad olemata.
Priit, on mida järgmiseks aastaks kõrva taha panna? :)

 
At 16:22, Anonymous Anonüümne said...

Kas noid joonistusi koos kirjeldusega tuhandetega kah jagate, igaühel ju pole sellist häda võtta. Ehk kõlbavad ka tervetel proovimist.
Head paranemist!

 
At 16:33, Blogger Priit Pullerits said...

Iga probleem on individuaalne. Ka probleemide põhjused on erinevad. Seetõttu oleks minu kui patsiendi poolt juhiste jagamine vastutustundetu, sest äkki mõni, kellel on hoopis tõsisem probleem, saab tehes neid harjutusi, mis minu probleemi puhul soovitati, hoopis hullema trauma ehk üksnes süvendab oma häda. Üldjoontes on tegemist terve hulga erinevate staatiliste venitustega kuni valu piirini, siis lõdvestusega, siis taas uus venitus. Tuleb teha pikalt, kümneid minuteid, ja soovitavalt mitu korda päevas.

 
At 16:48, Anonymous Anonüümne said...

Kas Tauno Kooviti konsultatsioon oli tasuline või tasuta?

 
At 16:49, Blogger Priit Pullerits said...

Hakkab pihta!
Mitte miski siin ilmas pole tasuta.

 
At 18:31, Anonymous Anonüümne said...

Hakkab tulema.Rattasport ja hea tervis kokku ei käi,see peks selge olema.

 
At 19:20, Anonymous Anonüümne said...

Priit, oled jälle käinud tööajast blogis. Tööpäev kestab teil, ikka viieni?

 
At 20:02, Anonymous Martin said...

Hr Pullerits!
Nii, esimest korda on tuled teile vilkunud. Juba hea mitme aasta eest. Selle põlve teemaga.
Nüüd siis teist korda.
Tuled vilguvad veel ehk kolmandat korda.
Aga mitte enam.
Ja siis läheb kiiresti pimedaks.
Eesriie avaneb, aga mis seal taga on (kui on), selle kohta võime meie siin ainult oletusi teha.
Need ei ole muutused, mis enam ise paranevad.
Neid muutusi ei saa valu piiril ega ka läbi valu normi ajada.
Rahunemise ja selginemise aeg on kätte jõudmas.
Vaatame rahulikult passi ja mõtleme, mida järelejäänud ajaga
saame veel ära teha. Endale ja teistele.

 
At 20:18, Anonymous Risto Mehine said...

http://sport.postimees.ee/3377861/video-margus-hunt-treenis-koos-kuulsa-usa-spordikaunitariga

 
At 21:15, Anonymous Anonüümne said...

Tehisintellekti vastu peabki võitlema, kasvõi lõpuni.

 
At 22:12, Anonymous Anonüümne said...

Risto, tegelikult on see teema ikkagi hr Martinsoni teenindada...

 
At 22:56, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsu blogi on tasuta ajupesu kõigile soovijatele!

 
At 22:56, Anonymous Anonüümne said...

22:12, siin sa nüüd natuke siiski eksid.
Mister Hunt on hr Martinsoni teenindada, Miss Cunt ja teised kaunitarid aga (libe) noorsand Risto teenindada.

 
At 23:46, Anonymous Anonüümne said...

22.56, omal tuli kah vist väike eksimus sisse. Risto pole mingi noorsand, vaid samasugune küps keskealine töll nagu meiegi.

 
At 00:19, Anonymous Anonüümne said...

Tjah, selles on sul pigem tõesti tuline õigus.
Enamus kordadel, kui ma Risto allkirja näen, tsementeerub silmade ette jaa kiilaneva peaga kõhukas ehk ebasportlik PP (see teine).
Samas, ennist ikka ka lootsin, et äkki on tegu nooremapoolse atleetlikuma mehega ja ma eksin.
Aga nagu välja tuleb, mu lootus seisis kõigest savijalgadel. Kurb...
22:56

 
At 00:55, Anonymous Anonüümne said...

Kui tavaline inimene soovib Tauno Kooviti jutule saada, siis on kaks võimalust - kas ootad mitu nädalat või pakutakse tasuline vastuvõtt minimaalse ooteajaga.

 
At 07:18, Anonymous Karvajalg Harku vallast said...

Mehed, selliste vigastuste vastu aitab ainult tussukompress! Asi toimib ja kõrvalmõjud puuduvad! Ettevalmistused TM-ks käivad, hetkel tagasihoidlikud 400km rulli selja taga aga vorm juba tuleb. Tabasalu mäest paaristõugetega üles, nii et asfalt taga kortsus. Üleval tõmban jalaga tee sirgu nagu vaiba.

 
At 10:07, Anonymous Anonüümne said...

00.55, siin blogis ei ole tegemist tavainimestega.

 
At 10:38, Anonymous Anonüümne said...

Karvajalg tunneb juba asja, rõõm näha!
Ise olen ka muidu kõva entusiast, aga seda tuleb muidugi kohe ära öelda, et asfalti kortsu ei ole veel suutnud sõita, kuid keppe ja laagreid läheb küll nagu sportlasel vett. Rebasest sõitsin kogemata üle. Sinna kraavi ta ka kooles. Inetult kukkus välja.

 
At 11:14, Anonymous Anonüümne said...

krt ja mina sõitsin sellele rebasele otsa ja kukkusin. kuna asfaldil sõitmine rullidega ei anna minusugusele mingit koormust, siis ma lasengi mööda kraave. saab ülakehale ja eriti vasakule õlale normaalse koormuse kätte. pikki trenne ma muidugi madala pulsiga ei tee, sest see on puhas ajaraisk. aga sellised 45-60 minutilised intensiivsed sutsakad. keskmine kiirus kuskil 48 km/h. saab korralikult higiseks ja pärast hea tuju ka veel pealekauba. tartu suusamaratoni osas nii optimistlik ei ole, sest seal on raja ääres kraave vähevõitu.

 
At 13:20, Anonymous Anonüümne said...

See rebane oli metsaline, elab metsa sees, sõitsin minagi selle otsa.

 
At 15:32, Anonymous Anonüümne said...

Mis saab meie määrdemeestest, võetakse ka norrakate palgale?
See on nii idiootne jutt, et ma ei taha isegi seda nonsenssi kommenteerida. Ma pole mingi reetur.

 
At 16:10, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, kas tahate rikkaks saada?
Pavo Raudsepp, kes on ligi sada kilo, lubab mul siin parajasti telefoni otsas, kui neid sõnu tipin, et tuleb Tartu maratonil saja sekka. Kes ei usu, saab sõlmida temaga kihlveo - mitte midagi ei pea tegema muud, kui ainult vaatama, kuidas ta Tartu maratonil saja sekka ei tule.
Kas pigistame temast tulemuse välja?

 
At 16:14, Anonymous Anonüümne said...

Mis vahele läheb?

 
At 16:53, Anonymous A7K said...

Oleneb stardipositsioonist. Kui stardib kõige tagant, ei ole mingit võimalust; kui saab soodsa stardipositsiooni ja ajab ennast natuke vormi, on isegi võimalik. Kui sellel tasemel sõidab isegi rulluisutaja, siis miks Pavo Raudsepp seda suutma ei peaks :)

 
At 16:56, Blogger Priit Pullerits said...

Vahele läheb see, mille kihla vedajad ise vahele panevad.

 
At 17:05, Anonymous Anonüümne said...

Priit, ja mille ise vahele panite?

 
At 17:45, Anonymous Kärna Ärni said...

Kuidas Pirita Purakas tulevaks talveks valmistub?
Karvajalg igatahes on suvisest õllereziimist välja roomanud.

 
At 17:52, Anonymous Anonüümne said...

Veaks parem kihla mitu meie tippsuusatajat tuleval talvel MK-l punnikohale jõuab.

Toksijatele:
http://www.fis-ski.com/cross-country/news-multimedia/videos/video=olympic-champion-alexander-legkov-training.html

 
At 22:19, Anonymous H ja K said...

raudsepp ei tule ehk saja hulka, a leheneegrile vajutab vabalt ära. trennita.

 
At 23:21, Anonymous Anonüümne said...

17.52 võtsid oma videoga igasuguse sportimise sooviraasukese ära. Liiga karm ja hullunud pühendumine.

 
At 01:08, Anonymous Anonüümne said...

Mingi täielik pehmo oled, 23:21?
Siin ongi pühendunud ja karmide meeste koht.

Näiteks nagu see mees*: juhtus äpardus, tegi järeldused, palus andeks, jätkas veelgi pühendunumalt ja tulemuslikumalt.
Ja kui satubki sündmuskohale, laseb pilgul üle nurme käia, kuid ainult viivu! Kohe seejärel täiega edasi, ei mingit põdemist. Sest põdemised on põetud ja case closed.

* vajuta avaneva lk paremas alumises nurgas olevale kolmnurgale, avaneb pildiriba ja sealt vali esimene pilt: Katastrofen (otseaadress puudub).

 
At 08:05, Blogger Priit Pullerits said...

17.05 - ma ei vea kihla siis, kui tulemus ei sõltu minust.
22.19 - viimati võitsin Raudseppa Tartu maratonil, kui ta võistles reporter Hugona, viimase 4 km märgis panin möda, ta ütles pärast, et kurat, nii kõva ja otsustavat minekut ei näinud ta terve maratoni jooksul mitte kelleltki. Tulin tõusul tagant ja uhasin mööda. Ja viimati võitsin teda Estoloppetil, oli vist Aegviidul, kui panin pikal tõusul ca 5-6 km enne lõppu mööda, Raudsepp vaid vandus, et kurat, seda ma kartsin. Nüüd rääkige ka enda saavutustest, H ja K, ei ole ilus end teiste sulgedega (pealegi võltssulgedega) ehtida. St iga mees võiks siin rääkida ainult enda eest, mitte teiste saavutustega vehkida. Selge?

 
At 11:05, Anonymous Anonüümne said...

Vaatan, et lobeda jutuga Raudsepp oskab kallitele konkurentidele heaste ka mett mokale määrida. :)

Kuid selleks, et ta saja sisse see talv sõidaks, peaks siiski päris korralikult trenni tegema ja ma ei tea, kuidas tal täna kaaluga on, aga vähemalt eelmise aasta tasemelt peaks ka u 10 kilo kärpima.
Vastasel korral on see vats ikka üks häda ja viletsus igal tõukel kaasas.

Aga initsiatiivi kindlasti tervitame!

 
At 11:36, Anonymous 23.21 said...

01.08 Nohik olen. Ilmselt räägid sellest "kadunud" lingist.

 
At 12:44, Anonymous Anonüümne said...

Väga hea, 23:21, tnx!
No näed, pole sa nii äpu midagi, nohikust ikka kasu ka. :)
Northugtv lehel see otselink enam ei tööta (vähemalt eile mitte), aga sinu viide on ok.

 
At 13:35, Anonymous Anonüümne said...

08.05 Priit Pullerits, su jutt on haige. Möödunudaastane lumi ei loe, loeb täna ja homme, mitte "olin kõva mees"!

 
At 13:44, Anonymous Anonüümne said...

... siia sobiks selline lausung veel:
http://f.pmo.ee/f/2013/11/04/2597730t81h94d8.jpg

 
At 14:00, Anonymous Anonüümne said...

Haiged ja vanurid saavad hinnasoodustust, Priit ära solvu.

 
At 15:25, Blogger Priit Pullerits said...

Ei solvu, sest ei saanud hinnasoodustust.

 
At 15:26, Anonymous 23.21 said...

12.44 Selle kohta öeldakse, et hommik on õhtust targem!

 
At 02:38, Blogger Minko Chen said...

kobe 9
nhl jerseys
nike air max
air max 90
mcm backpack
ugg outlet online
hermes belt for sale
ugg outlet store
ralph lauren outlet
louis vuitton outlet store
ralph lauren uk
juicy couture tracksuit
coach outlet
lacoste shirts
abercrombie and fitch
snow boots
true religion jeans
longchamp handbags
hermes outlet store
1205minko

 
At 03:41, Blogger Meiqing Xu said...

20160317meiqing
ray ban sunglasses
true religion jeans
louis vuitton
louis vuitton outlet
michael kors outlet
mont blanc pens
kate spade
louis vuitton bags
coach outlet
jordan 8
nike sb shoes
canada goose outlet
true religion jeans
coach factory outlet
nike free run
hollister uk
ralph lauren outlet
toms shoes
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
longchamp outlet
oakley store
ugg boots
michael kors outlet
ray ban sunglasses
replica watches for sale
ray bans
ralph lauren outlet
toms shoes
ray ban sunglasses
coach outlet
ray ban sunglasses
coach outlet store online
michael kors
ugg boots
oakley sunglasses
tory burch outlet
coach outlet
gucci handbags
asics shoes

 
At 08:50, Blogger 柯云 said...

2016-03-18keyun
true religion jeans outlet
air jordan pas cher
uggs for women
instyler max
louis vuitton
beats solo
jordans for sale
true religion outlet
ralph lauren outlet
ray ban
michael kors outlet
nike huarache
hollister clothing
giuseppe zanotti
christian louboutin outlet
louis vuitton handbags
louis vuitton outlet
coach factory outlet
ray ban outlet
canada goose jackets
louis vuitton
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
louis vuitton purses
gucci shoes
coach factory
uggs on sale
louis vuitton bags
fitflops sale clearance
louis vuitton handbags
ugg slippers
vans shoes sale
michael kors outlet online
michael kors handbags
cheap jerseys
ray ban sunglasses
abercrombie outlet
oakley sunglasses cheap
ray bans

 
At 05:48, Blogger chenminghui said...

kate spade outlet store
coach outlet online
pandora charms
kate spade outlet
coach outlet
pandora outlet
kate spade outlet
nike shoes outlet
snapbacks wholesale
canada goose outlet store
chenminghui20180322

 

Postita kommentaar

<< Esileht