teisipäev, jaanuar 19, 2016

Pullerits: Mida vastab suusaasjatundja rumalaile plõksijaile?

TÄIENDATUD LÕPUS KRIITIKAGA.
Mõned asjatundmatud anonüümikud on jälle suud pruukinud. Et minu uisutehnika polevat suurem asi (vt eelmise sissekande kommentaarium). Unfortunately, they couldn’t be further from the truth.

Arutasime mu uisutehnikat Margus Aderiga, endise Eesti laskesuusakoondislasega, kes 19 aastat tagasi võitis juunioride MMil 7. koha ja tuli EMil pronksile ning sai mullu talvel kinnisvara- ja mitteanonüümse (sic!) spordivõistluste kommenteerimistöö kõrvalt Tartu maratonil 3:15.07ga 89. koha. (Vaevalt ta selleks harjutas...) Seega, igati kõva sõidumees - eriti võrreldes suupruukijatega -, ja mõistagi asjatundja, sest ega asjatundmatuid suupruukijaid võistlusi, eriti telesse, kommenteerima lastaks.

Ja tal oli öelda vaat mida.

Ader ütles, et Eesti harrastussuusataja kohta on minu uisutehnika – ja siin tsiteerin teda sõna-sõnalt, seepärast kasutangi jutumärke; ühtlasi on see kinnitus, et olen tema sõnu edastanud ülitäpselt – «väga hea» ja «kõrgtase». Ta ütles, et talle «väga meeldib» see, kuidas ma uisku sõidan, sest mu liigutustes on «loogika, kergus ja lõtvus». Ta avaldas heameelt, et vähemalt keegi – pidades silmas mind – Eesti harrastajatest on viimastel aastatel selgelt arenenud. Asjatundjana ütles Ader, et mu uisutehnika meenutab Ole Einar Björndaleni sõidustiili (sellele järgnes veidi pikem üksikasjaline põhjendus, kuid neist finessidest teid siinkohal säästan). Björndalen on võitnud taliolümpial kõige rohkem medaleid, kolmteist. Neist kaheksa on kuldsed.

Eeltoodud hinnangu andis Ader minu wassbergi sõiduviisile. Huvitav, mida ütleks ta siis, kui kommenteeriks minu mogreni sõiduviisi, mida ta ise, erinevalt wassbergist, mille olen omandanud omal käel, mulle paar hooaega tagasi õpetas? Usun, et seal oleks pilt veelgi parem.

Mis siis teistel uisutehnikas puudu jääb? Esiteks see, et sõidetakse sirgete jalgadega. Teiseks see, et tõuget ei sooritata lõpuni, vaid lõpetatakse loiult. Seda, et keegi reied ka tööle paneks, on juba väga palju tahta. Edasi: käed vajuvad küünarnukkidest läbi. Tõuke algfaas on pehme, pigem keppidele toetav, kui keppe raksakaga lumme lööv. Lõpufaasis on sirutus tarbetult pikk - see vehkimine, mis toimub puusadest tagapool, ei anna enam midagi juurde. Nüüd kehast. See on püsti nagu telefonipost. Puudub agressiivne hoiak ettepoole, mis, muide, algab juba pea asendist - kui ikka kullipilguga eesootavat distantsi ei ründa (vaadake ülal paremal, sissekande teisel pildil Nikita Krjukovi kehaasendit!), siis jääb kogu keha loiuks. Kui aga keha on loid, ei tule sealt ka võimsust välja. Kui paljud teevad enne kätelööki kehast korraliku sirutuse, ajavad keha strammi (vaadake selle lõigu juures olevat Krjukovi pilti!), et siis kehasse pingestatud energia just kehaga, mitte isegi niivõrd kätega lumme suunata?

Ja kõige krooniks: häälestus on vajalik, õige häälestus, ja sealt edasi enesedistsipliin, vaimne kontsentratsioon - need moodustavad vundamendi. Kui need pole paigas, ärge parem rajale tulgegi. Jääge koju.
******
A faint jeep road at the back side of the eastern edge of San Rafael Swell, Utah, 1. mai 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Priit Pullerits (sinises dressis) võtmas mullu jaanuaris Tehvandi staadionil tõusu Venemaa koondislase Nikita Krjukovi tuules. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Fotod 2 ja 3: Venemaa koondislane Nikita Krjukov näitamas mullu talvel Otepääl Priit Pulleritsule, kuidas tuleb laskumisele minnes hoogu koguda. Fotode autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

19 Kommentaarid:

At 19:58, Anonymous Ahto said...

Püüan anda konstruktiivset tagasisidet, nõnda, nagu mulle supikal teie liikumine välja näeb.
This is the naked truth.
Ei soovi teid kuidagi halvustada, teadmiseks, enamjaolt olete must kiirem, kuid hr Aderi laseks selle ilusa vale eest (Björndalen!!!) tiimist lahti, kui tiim oleks ja mul selleks voli oleks. Muuseas, laskesuusa kommenteerijana hindan teda väga kõrgelt, rääkimata kõva suusamees olemisest.
Aga asi selge, lõpetan.

 
At 21:59, Anonymous Anonüümne said...

Nõuame videot.

 
At 21:59, Anonymous Martin, spordisemiootika, TLÜ said...

Nonii, 19:58 penetreeris meisterlikult hr Pulleritsu järjekordse egomulli.
Pärast mida polegi midagi öelda.
Hr Aderi jutt oleks loogiline, kui ta pärast hr Teppaniga pilke vahetades nimetissõrme oimu kohal keerutaks.. Aga kes neist Supika mängudest siit kaugelt pealinnast vaadates aru saab.
Füsioloogiliselt on selge, et 50+ ei areneta. Eriti tehnika osas. Ammugi põlve-, randmehäda ja 0 rullimahu pealt.

 
At 07:49, Anonymous Seenior semiootik said...

Kuule Martin, ei ole vaja igas asjas spetsialistiks tikkuda. Te ei ole PPd suusatamas näinud ega Tähtvere radadel käinud, nii et palun ärge targutage. Mõnikord võiks tark inimene kasutada võimalust vait olla. Mul on õigesti meeles, et hr Teppan rääkis ka PP stiili kohta tunnustavalt. Kaks asjatundjat ei saa eksida.

 
At 08:28, Blogger Priit Pullerits said...

Margus Ader saatis eile, kui oli teada saanud, et on siin blogis peategelaseks sattunud, mulle sõnumi:
"See on kunst, mida sa, mees, rajal teed!"
Mille peale vastasin:
"Kunst ei ole kunsti teha, kunst on kunstis kunsti näha."

 
At 08:45, Anonymous Anonüümne said...

Kas Pullerits on hakanud kandma keskpaika toestavat tõstjavööd?

 
At 10:46, Anonymous Hans von Risbieter said...

Poisid-poisid, millest äkitsi selline kisa ja kära?!
Asjalood on ju nõndaviisi, et tegelikult olen mina Liivimaa parim suusataja. Lihtne.
Aga nüüd minge ja arenege, niisama lobisemist on liialt palju.

 
At 18:48, Anonymous Anonüümne said...

Rahu ja vaikus, kõik arenevad?
Huvitav...

 
At 19:31, Anonymous Anonüümne said...

Noh, tugitooli soojendajad, õppige vanameistritelt:
"Kui ma vaatan omaealisi sõpru, siis neil on juba pea iga asja jaoks mõni tablett, mida nad regulaarselt võtma peavad. Mina ei võta mingeid rohtusid ning saan elu täiel rinnal nautida. Minu isa elas 96-aastaseks ja kui peaksin sama kaua vastu pidama, siis on veel pikk tee käia. Leian, et spordil on selles väga suur roll. Võimlen igal hommikul ning päeva teises pooles võtan ette mõne matka, sõidan rattaga, käin ujumas, tegelen vehklemise või suusatamisega. Oleneb võimalustest ja oludest," teeb Blake oma tervise heaks midagi vähemalt viiel või kuuel päeval nädalas.

Austraallane, kes armastab Eesti talve: olge aktiivsed, sportige!

 
At 19:48, Anonymous Anonüümne said...

Kas praegu ei peaks mitte hoopis pajuvitstest korve punuma ja aitama eidel lõnga kedrata?
Priit, kui sina suusatad, kas oled pigem jahil, või oled jänes, kes põgeneb tagaajajate eest?

 
At 20:59, Anonymous Anonüümne said...

Kas tänases spordiAK-s hõigatakse välja, et Viru maratoni stardinimekirja on kantud Pullerits.
Loodame, et nüüd vahendatakse blogis rajainfot korraldajalt.

 
At 21:04, Anonymous Anonüümne said...

See kauge maa onu saab vist laupäeval mõnuga Mõedaku põhiraja tõuse kaks korda nühkida ja armastus Eestimaa vastu suureneb veelgi

 
At 23:44, Anonymous Anonüümne said...

Täna ei pidanud kannatus enam vastu. Tuli meeletu isu paaristõugete järele. See ikka on sõltuvus, millele on mõttetu vastu panna. Väljas pealegi paistis suusahunte kutsuv sinine kuuvalgus ja ühesõnaga võtsin oma määrimata suusad ja panin kloostri taha metsa. Seekord aga tekkis kihk proovida paaristõuke keppe. Kepid sindrid paindusid silma järgi ca 10 cm. Ei tea mitu % sinna powerit kaotsi läheb. Peab vist jäigemad isendid kuskilt otsima. OneWay paistab liiga pehme mark olevat (ups reklaam). Üldiselt oli vara paaristõugetega jahmerdada, sest keha pole veel piisavas toonuses. No aga nüüd vähemalt on aus mark maas, et mis seis siis on. No seis oli selline mittemaratoni kõlbulik. Keskmine kiirus 11,1 km/h. Juba 2 km sõidu pärast sain aru, et selja lihased ei kannata momendil seda koormust kuidagi välja ja aeroobne võimekus oli kah suutlikuse piiril. Sel hetkel sai punnitatud ca 15 km/h paaristõugetega. Oleks ju võinud rahulikult matkata aga kahjuks tehisvalguses on vaateväli kasin ning seetõttu ka maru igav. Ainsat meelelahutust pakkusid uisklevad piigad, kelle järel oli mõnus paaristõugete rütmi sättida. Proovisin alguses küll eest ikka ära minna aga no kui kuulsin kuidas teised selja taga vabalt juttu sädistasid siis sain aru oma silme eest mustaks kippuva pingutuse mõttetusest ja võtsin kah sellise lõdva tempo millega sai rahulikult mööduvat rongi jälgida. Täna rajal tilulilutajaid ei hänginud. Üldiselt käis ikka tempokas sahmerdamine. Kui viimane kord oli ikka laskumisetel dilemma, et kas panna eesmisele suusatajannale tagant sisse või niita külje peale tikkunud sünkroonis laskuma asunud daam mõnusalt maha, siis täna ei tekkinud ühtegi huvitavat eksessi. Siit järeldus, pimedal ajal pole mõtet suusarajale elamusi jahtima minna. Kuidas Priit nüüd ütleski, et tööpäeviti tuleb üks päev vahet pidada. No üks on vähe, parema tulemuse saab kahega. Sellisel juhul saab nädalavahetusel sõita valges ja tööpäeval teha vaid ühe hullunud suusahundi moodi sõidu. Nii on suusatamine ikka fann ja ei muutu mingiks asendustegevuseks.

 
At 00:28, Anonymous Anonüümne said...

Kloostritagune paaristõukaja - jõudu lihakogumiseks, toonust tulgu iga päev! Iga keskmise km/h kiiruse täisarvu lisandumisel küünal kabelimetsa!

 
At 06:28, Anonymous Martin said...

Samamoodi nagu spordipargi ovaalil, ringleb ka Tartu vaimuelu. Samad tegijad, samad mõtted. Samad mõttemallid ja -käigud. Tänaval üksteist kohates kergitatakse kaabut. Vähese väljundiga, iseennast taastootev süsteem, mida vaid harva raputavad õõvastavad roimad. Nendegi järellainetus vaibub kiirelt. Vaim on vardas, kirjutas üks Tartu intellektuaal.
Supilinna tiirutajad!
Aga kui mõni neist peaks pealinna sattuma, siis ettevaatust! Kui kaklus on vältimatu, siis tuleb lüüa esimesena. See on sadamalinnade seadus.

 
At 03:29, Blogger Meiqing Xu said...

20160317meiqing
louis vuitton outlet
coach factorty outlet
tods outlet
jordan 4 toro
abercrombie and fitch
louis vuitton outlet stores
air jordan retro
replica watches
louis vuitton handbags
nike running shoes
true religion jeans
ugg boots
abercrombie and fitch
prada handbags
canada goose outlet
adidas uk
nike trainers
ugg outlet
ugg outlet
oakley sunglasses
mcm outlet
pandora jewelry
christian louboutin shoes
coach outlet
louis vuitton handbags
ugg slippers
coach outlet
cheap nfl jerseys
nike trainers
ugg outlet
giuseppe zanotti sneakers
cheap oakleys
celine
timberland boots
michael kors outlet
oakley sunglasses wholesale
ugg outlet
toms shoes
replica watches
cheap uggs

 
At 08:48, Blogger 柯云 said...

2016-03-18keyun
michael kors outlet
nike trainers uk
canada goose
louis vuitton outlet
tiffany and co
prada bags
air jordan 8
louis vuitton handbags
ugg boots
louis vuitton handbags
ralph lauren outlet
michael kors outlet
coach factorty outlet online
replica watches
air jordans
supra shoes
michael kors outlet store
cheap ugg boots
coach outlet
ray bans
ray ban sunglasses
coach factory outlet
nike uk
coach outlet
cheap jordans
rolex watches
cartier watches
adidas uk
abercrombie and fitch new york
air jordan 13
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses outlet
toms shoes
louis vuitton handbags
nike trainers
coach factory outlet
michael kors
cheap air max
cheap oakley sunglasses

 
At 11:30, Blogger Gege Dai said...

JIANBIN0704
adidas wings
iphone case uk
coach outlet
ralph lauren uk
ray ban sunglasses
christian louboutin online
air max 90
louis vuitton pas cher
fitflop clearance
links of london
beats by dr dre
jordan shoes 2015
calvin klein underwear
prada outlet online
beats by dre
swarovski crystal
replica watches
coach outlet
ray-ban sunglasses
ferragamo shoes
michael kors handbags
ralph lauren polo shirts
futbol baratas
fitflops sale
michael kors handbags
juicy couture tracksuit
lululemon outlet
asics
kate spade handbags
air max 2015
longchamp outlet online
tiffany and co
polo ralph lauren
ferragamo shoes

 
At 05:55, Blogger 郑佳颖 said...

michael kors outlet online
pandora charms
yeezy shoes
longchamp
hogan outlet
kobe shoes
yeezy boost
longchamp bags
air max 95
jordan retro

 

Postita kommentaar

<< Esileht