reede, veebruar 09, 2018

Pullerits: Mida pakub talve põnevaim nädalavahetus suusatamises?

Endine laskesuusataja ja nüüdne spordikommentaator Margus Ader kiitis nagu alati, kui vaatas, kuidas ma Vooremäel tõusust üles läksin, aga siis ütles ühtäkki nii: «Puusadest oled kinni. Sul on vaja rohkem puusaharjutusi teha.»

Seda puusade kinnisust tean isegi, ja juba ammusest ajast. Siis, kui olin talle lausikul kandu näidanud ning tal Lemeksi suusasarja stardi-finišialas järele lasin tulla, ütlesin: «Tead, kui mul puusad rohkem lahti oleks, oleks Eesti 800 meetri jooksu rekord minu nimel.»

Kuskilt ilmus seks ajaks me kõrvale ka Hiina suusakoondise abitreener Vahur Teppan, kes ütles: «Priit, kui Margus Aderil oleks VO2max 95, oleks ta kolmekordne olümpiavõitja.»

Tühja ta oleks, mõtlesin omaette (aga ei hakanud tüli kiskuma, sest oleksin jäänud üksinda kahe vastu). Sest nagunii oleks ta viimases püstitiirus kaks märki üles jätnud ning oleks uhke kulla asemel pidanud leppima mingi näruse pronksiga. Täpselt nagu pidi leppima Teppan aastaid tagasi Ameerika Ühendriikide meistrivõistlustel sprindis (millest ma sellegipoolest Postimehele arvestatava pikkusega loo kirjutasin).

Vooremäe rajad on Eesti suusaspordi avastamata saladus. Kõigepealt teed umbes kilomeetrise lauge ringi tee serval ja läbi metsa ning siis ootab ees vähemalt poolekilomeetrine tõus. Sõitsin toda tõusu enne kolmapäevase Lemeksi sarja ühisstardist 4,2 km vabatehnikas sõitu kaks korda, et tunnetada, kui suure hooga võiks seda rünnata. Hoolimata pikkusest on tõus äärmiselt inimlik, aga trikiga kohad tulevad alles seejärel, kui ülalt alla hakkad sõitma.

Niisiis lasin tugevamatel meestel kohe stardist oma teed minna ega hakanud trügima. Mõned, kes raja ääres ergutasid, said mult sõbraliku naeratuse ja remargi, et pole kiiret kusagile. Väga tore on võistelda, kui nägu pole kõver ees, vaid on aega ka kõrvalseisjatega suhelda. Pikal tõusul võtsin oma rütmi sisse, lasin tagant veel ühel mehel mööda rapsida ning jälgisin pigem tehnikat, et saaks suusad ilusasti libisema. Mäe tipus keerasin ringi ja läksin laskumisele. Kahest soojendussõidust teadsin, et esimene laskumine on problemaatiline.

Nimelt läheb kiirus väga suureks, rada keerab laskumisel algul laugelt vasakule ja siis, kui jõuab «pommiaugu» põhja, keerab järsemalt vasakule ja teravalt vastumäge. Kuid võistluse ajaks, võrreldes soojendussõiduga, oli lisatud veel üks nüanss: valgus oli kustutatud. Pimedas ei saanud pihta, kust see rada täpselt keerab, ega näinud, millal asendub laskumine järsu tõusunukiga. Nii avastasin peagi, et põrutan valli ja sealt otse edasi padrikusse. Suuremate õnnetuste vältimiseks oli tark end küljele kukutada. Üks terav oks andis sellegipoolest nähvaka vastu nägu. Hea, et prillid ees olid.

Aga see polnud veel kõik.

Ajasin end kallakul lumest ja risust püsti ning läksin pärast parempööret järgmisele laskumisele. Seal oli olukord veelgi hullem. Seal valitses kottpimedus. Sahatades tõmbasin kiirust vähemaks. Hea, et olin soojendusel seda lõiku sõitnud, sest vastasel juhul poleks üldse aru saanud, kuhu tuleb suunduda, rääkimata sellest, et profiil, mis on põndakutega, jäi pimeduses täiesti tabamatuks. Vähemasti jäin püsti.

Edasine oli pärast veel ühte pikemat, pakuks, et ligi 200-meetrist tõusu, laial ja hästi valgustatud rajal vormistamise küsimus. Sain 14.38ga omas klassis viienda koha. Pärast kuulsin, et minu sõit, mis algas kell kuus, oligi valgustuse poolest kõige hullem, mistõttu nois kriitilistes kohtades olid kukkunud mitmed teisedki, hiljutine Eesti Meedia kolleeg Sille Rell lausa kaks korda.

Nii enne Lemeksi etappi kui pärast seda käis jätkuvalt Tartu teatemaratoniks meeskonna PSJJ komplekteerimine. Jaanus Laidvee oli algusest peale kambas, aga Indrek Teppol ja Silver Eensaarel, kellega neljakesi juba esimesel teatemaratonil korraliku 7. koha välja sõitsime, olid muud plaanid. Helistasin Eesti jalgpallikoondise kauasele kaptenile Raio Piirojale, aga jäin päeva hiljaks. Ta vandus tuld ja tõrva, et oli end ühte teise võistkonda juba ära lubanud. Seejärel kergitasin latti veelgi kõrgemale, asusin läbirääkimistesse olümpia pronksmedali ja MMi hõbedamehe Jaak Maega. Aga tal olid nädalavahetuseks muud plaanid, liiati hindas ta oma sõiduvormi Tartu maratoniks nelja tunni kanti. Seejärel läksid kõned ja päringud Eesti teistele tugevatele suusameestele, kellest üks oli lahkelt nõus, lubas teisegi kõva mehe kampa tuua, aga viimaks astus ta enda klubi vahele ja andis korralduse, et tuleb leivaisa eest lahingusse minna. Olin juba püssi põõsasse viskamas, ütlesin Laidveele, et ju siis saatus ei taha, et me võistkonna kokku saame ega ole mõtet läbi halli kivi murda, mille peale tema vastas, et kui alla anda, siis ei juhtu tõesti midagi. Ja jätkas tegutsemist.

Järgmise päeva, st neljapäeva hommikuks tõmbas ta meeskonda mitmekordse Tarttu nelikürituse võitja Rait Pallo ja Kristina Šmigun-Vähi kauase määrdemehe Assar Jõepera. Etappide järjekorra määrasid kõvemad mehed sellise: Jõepera – Pallo – Laidvee – Pullerits. Kuigi eelistanuks ise avavahetust sõita, sest siis tekitan pikemate etappidega võrreldes võimalikult väikse hävingu.

Enne pühapäevast teatemaratoni tuleb aga laupäeval teha kaasa Alutaguse 39 km pikkune klassikamaraton (nr 87). Eile, neljapäeval õhtul tegin selle hooaja esimese klassikasõidu, kui läbisin kolme euro eest määritud Fischeri RCSidega Tähtvere spordipargis peamiselt sprindiringil tunni ja kahe minutiga 14,2 km. Sain küngastest üles küll.

Kes vajab nädalavahetuse startideks emotsionaalset laengut, peab kindlasti lugema Postimehe Arteris mu intervjuud Venemaa suusakoondise hooldemeeskonna juhi Urmas Välbega. Näiteks räägib ta Lillehammeri olümpiast, kus nägi kuulsustest vaid Thomas Alsgaardi:

«Ainus, keda nägin, oli [norralane Thomas] Alsgaard, kes sõi hamburgereid. Meilgi oli juba infot, kuidas toituda – Mati Alaver tõi seda. Et kana koorin ära, kananahka ei söö. Aga olümpial vaatan, mida Alsgaard sööb: friikartulid ja ketšup hunnikus, megahamburger ees – ja vitsutab! Järgmisel päeval võidab 30 kilomeetrit ära. Siis vaatasin: unusta oma toitumine! Mingit vahet pole, mida sööd. Panna on vaja! Nii lihtne see elu ongi.»

Siin veel Välbelt motivatsioonikõnet. Küsisin: «Aga miks venelased nii head on?»

Välbe (parempoolsel fotol paremal) vastas: «Seal ei ole mingit probleemi. Näiteks nimed: Sergei Ustjugov, Aleksandr Bolšunov, Aleksei Tšervotkin, Deniss Spitsov, Aleksandr Legkov. Nad ei olnud kõrva tagant isegi piima ära pühkinud, aga juba ladusid maailmas [tulemusi]. Tšervotkin oli kaks aastat tagasi 20-aastane, pääses MK-le peale ja sai 6. koha. Mis sa arvad, kas ta on treenima hakanud? Ta pole isegi suusakeppe kätte võtnud. Talle anti korraks võimalus ja ta tuli maailmas kuuendaks! Need inimesed on andekad. Üliandekad. Või [norralane Johannes Hösflot] Klaebo – kas tema on treenima hakanud? Ta pole üldse midagi teinud. Ta alles sündis eile, ja juba on maailma parim. Jumal on andnud, midagi pole teha. Smirnov oli samasugune, Gunde Svan ja Björn Daehlie ka – nad ei teadnud, mis nende nimigi on, ja juba ladusid.»

Vaat nii, mehed, laduda on vaja!

Foto 1: Priit Pullerits teeb Vilniuses Eesti meedia auhinnagalal rahva tuju heaks ja näitab, kui kerge sammuga peab õige spordimees lavale jooksma. Foto: Eesti Meedia
Foto 2: Priit Pulleritsu võidurõõm Vilniuses pärast The Most Professional Execution auhinna kättesaamist. Foto: Eesti Meedia
Fotod 3 ja 5: Eesti Meedia juht Sven Nuutmann õnnitleb Vilniuses Priit Pulleritsu võidu puhul. Fotod: Eesti Meedia
Foto 4: Priit Pullerits võtab Vilniuses lava peal sõna. Foto: Eesti Meedia
Foto 6: Priit Pullerits valmistub eelmisel nädalal Lemeksi suusasarja 3., sprindietapil startima. Autos istub ajavõtukohtunik Jaak Teppan. Foto autor: Ergo Kukk
Foto 7: Priit Pullerits on lõpetanud eelmisel nädalal Lemeksi suusasarja 3., sprindietapi. Foto autor: Ergo Kukk
Foto 8: Urmas Välbe poja Frederikuga Nõmme spordikeskuses kaks päeva enne äralendu eelmise nädala reedel Pyeongchangi taliolümpiale. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

38 Kommentaarid:

At 15:21, Anonymous Anonüümne said...

No jah tänud et veidi kopitud seda osa mida tasuta lugeda ei saa.

 
At 15:47, Anonymous Anonüümne said...

Oh Issand
Oh Issand
Oh Issand
Päästa Eestimaa kui see veel kuidagi võimalik on

Kaljulaidi arvamised :
https://m.postimees.ee/section/127/4403765

 
At 16:09, Anonymous Anonüümne said...

No vot. Ja see Kaljulaidi mula on tasuta?

 
At 16:27, Anonymous Anonüümne said...

https://www.youtube.com/watch?v=wQWauR8wZfs - õppige sõnad pähe ja laduma

 
At 16:30, Anonymous Anonüümne said...

Priit on esinduslik ja sile poiss. Ülikond kindlasti lääne kaubamajast. Võiks täitsa Putini administratsiooni tööle saada kui meil ideoloogilist eesriiet vahel poleks.

 
At 17:22, Anonymous Anonüümne said...

Esimene sportlane delegatsioonis juba aige. Okei, saame aru et meil ei ole nii suurt valikut talente, meil ei ole nii nutikaid keemikuid kui suurtel riikidel.
Aga et ei suudeta haigeks mitte jääda näitab puhast ebaprofessionaalsust. Lennuta sportlane teisele poole maakera, pane kaasa veel posu treenereid, arste, massööre, füsioterapeute, ja siis hopsti, sportlane kelle heaks kogu see kammajaa valmis pandud nohus ja köhas. Ärge ainult hakake laulma seda mantrat kuidas tippvormis sportlane bla blaa blaa ...

Peaasi et president sai oma tiiru ära teha.

 
At 07:06, Anonymous Anonüümne said...

Ega see, kes võtab vene naise, õige mees ei ole. Eks oma mõju see ju avaldab ka nüüdki, olles Venemaal määrdemeister, kohe ikka kisub sinna. Ja tekst on ka ju säärane, mis omane pigem madrusele.

 
At 09:04, Anonymous Isafiguur Roobert said...

Noh, mehed!
Kõik on kahtlaselt vait kui kuldid rukkis.
Kui nüüd siiski rahulikult järele mõelda, siis midagi väga kummalist selles polegi. Täna on tegemist hooaja esimese tõsise mõõduvõtuga ja isegi kõvad mehed, rääkimata sitakottidest, on üksjagu stressis ning mõtted harali.
Sest täna eralduvad terad sõkaldest ja andmine on nii kõva, et vend ei tunne venda, tera ei tunne sõkalt!
Aga kaua pole enam jäänud saamaks teada, kes võidumehed, kes tšainikud.
Head närvi, võhmamehed!

 
At 09:07, Anonymous Anonüümne said...

Vilnjuse glamuurist: Valdkonnas töötava inimesena:
Tehniliselt vilets. Kogu raha ja aur läinud led ekraanile, mis tuleb tunnistada on korralik ja tihe. Lava ilusti plastikuga kaetud, lambid laval? Nujaah ega muud võimalust pole kui ruum selline madal hotelli konverentsi saal. Tossu-udumasinat kasutada pole lubatud, niisiis kaob ka nende mõte ja tõhusus ära. Kuid see pole kõige hullem.
Kõige rohkem virisemiseks annab põhjust ruum ja selle valgustus.
Olematu. Sellise ürituse puhul peaks olema vahekord 60-40, või siis vähemalt 70-30. Saal on pime ja "värvimata". äkki ka see tingitud ruumist endast?
Peo keskne sümbol jääskuptuur on täiesti pimedas seal nurgas.
Raha tundub et on siiski olevat.
Väite sellekõrval Eesti Spordiauhindade gala viletsamaks on ....idiootsus.

 
At 09:09, Anonymous Anonüümne said...

Jõudu Alutagusele ja Tartu radadele, mul jäävad ära. Suusavormi pole.

Huu

 
At 11:11, Anonymous Anonüümne said...

Vigiseks jälle Postimehe kallal. Olümpiavõistluse pealkiri seisab et Kalla tegi ajalugu ?? Sisus aga pole enam juttugi, et milles see ajalugu seisneb. Eesti ja Tonga suguste riikide kes saavad medali kord 50 aasta jooksul võib jahuda ajaloost kui medalike tuleb. Murdmasuusk on alati olnud skandinaavia riikide siseasi ja neil seda medalipuru nii palju et üksikut medalit, olgu või kuldset mingiks eriliseks ajalooks ei peeta.

Björgeni puhul saab tõsi laulda ajaloost. Et rohkem medaleid kui Jegoroval ja Smetaninal. Hädine "ajalugu" küll. Vene naiste ajal oli programmis vaid 3 ala - 5 10 ja teade. Täna on kui palju starte? Vähemalt 6. Kusjuures ühisstardid lubavad mängida oma kuninganna eduks. Stiilis et lasta iidol spurtima ja abilised hoiavad punti kinni et keegi sappa ei saaks võtta.

 
At 11:50, Anonymous Anonüümne said...

Riburada avaldatakse kuulsat Pullerits - Välbe intervjuud :

----------------------------
Pullerits:
Äkki seepärast, et varem julges Alaver piiri peal mängida, aga siis läks üle piiri, millest tuli suur jama, ja seejärel tuli riske vähemaks võtta, mistõttu viimane vint jääb ettevalmistuses peale keeramata?

Väga huvitav küsimus, Alaver mängis piiri peal? Mida oodati selle küsimuse vastuseks?

 
At 11:50, Anonymous Anonüümne said...

Jegorova ja Smetanina ajal lubati starti kõik, kelle piss pimedas ei helendanud.

 
At 12:26, Anonymous Anonüümne said...

11:50 mida see teemasse puutub?

 
At 13:01, Anonymous Anonüümne said...

IF Roobertilt suurepärane sissejuhatus-üleskutse

 
At 14:53, Blogger Priit Pullerits said...

Kas on abivalmis mehi, kes võtaks pera peale ja viik homme, pühapäeval kl 9-ks Tartust Otepääle? Vaeva hüvitan.

 
At 15:17, Blogger Priit Pullerits said...

09:07, te räägite vaid ruumist ja valgusest, mis on given, aga ei sõnagi show'st, mis enda orgunnida. Selline ühekülgne lähenemine on... idiootsus.

 
At 15:56, Anonymous Anonüümne said...

Praktika.
Puudub või ülimalt komplitseeritud,võimalus teha surematut showd ruumis mille kõrgus on 3.50

 
At 18:53, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsu mansa liikmed täna Alutagusel: 25, 60. ja 144. koht

 
At 18:54, Anonymous Anonüümne said...

3.50? Mul kodus 5.30! Üldiselt on raske viibida väljamaal, seat koonerdamissoov ei luba endale samaväärset apaartmenti võimaldada. Seega tuleb alati keskenduda hotellitoavälisele programmile kus laed on kah 5 m kõrgused.

 
At 21:44, Blogger Priit Pullerits said...

Homme peavad kolme esimese vahetuse mehed ränka vaeva nägema. Ikka tõsiselt ennast ületama.

 
At 21:55, Anonymous Anonüümne said...

Miks?

 
At 22:02, Anonymous Anonüümne said...

Ma arvan ka et poisid peavad panema nii et kannad kuklas. Et ankrumees Padre saaks finišeerida selg ees nagu kuulus Björn Dähli. Või oli see legendaarne Svante Börjessön?

 
At 23:21, Anonymous Anonüümne said...

No ma saan aru, et plaanis on langeva lehe taktika, mis eesmiste vahetuste meeste jaoks on üpriski demotiveeriv. Teed ise hea sõidu, aga tead, et sealt läheb ainult kehvemaks tulemus.

 
At 23:29, Anonymous Anonüümne said...

Peab siis kuulutama, et teised meeskonnad ei laseks selga sirgeks , sest viimases vahetuses tuleb veel Pullerits selg eest vastu.

 
At 00:33, Anonymous MargusM said...

njah, need keldrisaali pildid küll erilist showd ei ennusta.
Sellest madala laega ruumis päästabki ainult täismõõdus videosein ja kõva heli- nii kõva pidu oli et midagi ei mäleta..

Kuid Välbe intekas on nagu kohtumine tsirkuseartistiga. Muidugi elukogemust ja valusat tõtt on seal parasjagu, ehk peaks ka Eestis mingi talendiprogrammi käivitama.
Välbe kirjeldus oma trennidest on suht sarnane Priidu omadele ja ikka lausa puust ja punaseks kirjeldab mis valesti läks.. ja siis proffesionaalselt? sulesepalt loeme siin postituse kokkuvõtteks et panna on vaja.. et nagu päriselt ka, üldse ei suuda aru saada või?
Lõpetuseks ei oskagi muud kui tsiteerida Priidu ennast: "Selline ühekülgne lähenemine on... idiootsus." #iq 007

 
At 12:00, Anonymous Anonüümne said...

Padre teeb viimases vahetuses ülikõva esituse ja sitakotid jäävad jõuetus vihas küüsi närima. Nii on see alati olnud. Saate näha.

 
At 12:40, Anonymous Anonüümne said...

Ma siiralt usun, et Priit ei väida nüüd, et ta käis elu eest panemas. 20% kaotust on lihtsalt too much matšo jutu ajamiseks. Tark on rääkida raja ja ilma nautimisest. Rajal tagasi hoidmisest, et lõpusirgel kaamerate ees looma, jänest, karu, lõvi, pnatrit välja lasta. Mis mõte oleks pealtvaatajateta metsavahel tõmmelda?

 
At 13:05, Anonymous Anonüümne said...

12:40 et karu sulle kurku situks. Olen näinud Priitu metsa vahel sõitmas, oli vist Tamsalu maraton. Tuli tubli kiirusega ilusa pika klassika sammuga, Veerpalugi oleks nutma jäänud nii ideaalset sammu nähes. Aga sina ....

 
At 14:35, Anonymous Anonüümne said...

Suusk on määrimata, kurk on pekkis, apteek on kapitalistlikel kaalutlustel likvideerinud müügist ainsa toimiva abivahendi, müügimees ajab lolli juttu ja sa tuled küsima, et aga mina. No mis sa kostad? Hoian tagasi. Ilm on ilus. Tegelikult on OM jätnud täitsa vaadatava ja kuulatava mulje. Üle ootuste. Tunduvalt.

 
At 15:06, Anonymous Anonüümne said...

Kuulatava mulje? Otsi kõrvad üles mees. Küsige meediaspetsialist Pulleritsult arvamust mida arvata sellisest haledast keelekasutusest millega paistavad silma meie kommentaatorid.

 
At 15:25, Anonymous Anonüümne said...

Priit suusatab. Otsib kadunud noorust. Tatrapuder pidi sportimise asemel aitama. Ma muide proovisingi sedasi. Aasta pidasin vastu. Maitsel polnudki väga viga. Sel oli täitsa positiivseid efekte. Muutusin oluliselt tolerantsemaks häält kähedaks karjuvate inimeste vastu. Üle viskas aga see, et urineerimisel hakkas levima pudru aroomi. Soovitan. Kui tolerants on väike, siis tatar teeb selle palju laiemaks.

 
At 15:44, Anonymous Anonüümne said...

Kus on värsked uudised? Kas Pulleritsu tiim tegi Eesti parima tulemuse olümpial?

 
At 15:57, Anonymous Anonüümne said...

7. koht - kas olümpial lüüakse see üle?

http://www.championchip.ee/results/989

 
At 16:02, Anonymous Anonüümne said...

20% kaotust võitjale on juba olümpial üle löödud. Padre jäi alla. 7 koht näitab, et ässad pulli ei tee ja mõttetusel tuleb neid kohale poodiumi jagu.

 
At 19:24, Anonymous Anonüümne said...

Just 16:02
Ärme lase Pulleritslikult kallutatud "faktipõhisel" loogikal oma meeli hägustada. Vaatame väheke neid aegu mis sõideti, kes ja kui palju oli osavõtjaid.
10 meeskonda osales ja lõpetas?

 
At 21:13, Blogger Priit Pullerits said...

Tuleb-tuleb tänasest teatemaratonist lugu! Ja eilsest Alutaguse maratonist ka! Te ei pea palju ootama, luban. Seal paljastub nii mõnigi saladus ja nipp.

 
At 05:29, Blogger Yaro Gabriel said...

www0525

ugg boots
longchamp pliage
polo ralph lauren
polo ralph lauren
uggs outlet
ugg outlet
cheap jordans
air huarache
moncler outlet
true religion jeans

 

Postita kommentaar

<< Esileht