kolmapäev, detsember 06, 2006

Pullerits: Venelaste uskumatud seiklused välismaal

Mis nüüdisajal suusatajail viga: kasseerivad preemiaraha sisse ja õnn ongi õuel. Aga vaat kuidas vanasti asjad käisid...

Juhtus endine tippmees Arne Sirel koos Nõukogude ametiühingute koondisega umbes kaks ja pool kümnendit tagasi Itaalias Rode suusamäärdevabrikut külastama. Ega itaallased tahtnud neid eriti vastu võtta - ametiühingud ju kommunistide sabarakud, mäletab Sirel nende tõrksuse võimaliku põhjusena -, aga koondise juht käis neile sedavõrd peale, et lõpuks sai oma tahtmise.

Võeti siis nõukogudelased tehases vastu. Delegatsiooni juht kinkis vastuvõtjaile Leningradi vaatega postkaardi ning seletas juurde, et näete, see on meie Veneetsia.

Rode esindajad pakkusid punast veini ja külalislahkusest ütlesid, et kingiks hea meelega mõned määrded ka.

Aga Nõukogude delegatsiooni juhile ei sobinud mitte igasugune määre. Tema tahtis ainult eriti külma ilma määrdeid, -10 kuni -30. Põhjus: need läksid külmal Venemaal hästi kaubaks, umbes 15 rubla purk.

Lõpuks tulid suusatajad Rode tehasest tulema kolme määrdekastiga. Delegatsiooni juht andis korralduse, et need tuleb tema tuppa viia.

Ent suusatajad ei kuulanud sõna. Nad otsustasid määrded kõigi vahel vennalikult ära jagada. Delegatsiooni juht sai ka muidugi oma osa - aga või see teda rahuldas. Kus sa sellega! Sirel pakub, et kokku võis kastides olla 300-400 purki määret, seega ligi 6000 rubla väärtuses. Selle eest sai tollal ju Zhiguli.

Delegatsiooni pealikul jäi Zhiguli-raha saamata. Aga suusatajate omavoli ei jäänud ka karistuseta. Delegatsiooni juhist sai varsti Moskvas üleliidulises spordikomitees ametiühingute talialade osakonna juhataja ning siis saabus payback time - tasumise tund. Igatahes Sirelil ametiühingute ridades välismaale võistlusreisidele enam pääsu polnud. Isegi vennalikku Poolasse mitte.

Nõukogude vaesus ajas tollal suusatajaid välismaal üldse peast pisut sassi. Uno Leist mäletab samuti üht juhtumit Itaalias, kus ta venelasest tiimikaaslane astus ühel päeval hotelli, kallid ja tuttuued spordisussid näpus. Kui Leist uuris, kust ta need sai, vastas vene poiss, et tänaval kaupluse eest korvist lihtsalt võttis.

Ta ei saanud aru, et need jalanõud olid seal väljas reklaamiks. Suures ähmis ei pannud ta isegi tähele, et need olid ju mõlemad sama jala jalavarjud - just selleks, et kellelgi ei tekiks isu neid pihta panna. Leist lasi koondisekaaslasel need tagasi viia ja suur pahandus jäi sündimata.

Ent ühel teisel korral polnud skandaalist pääsu. Selle juhtumi kohta on kaks pisut erinevat versiooni.

Leist mäletab, kuidas võistluste korraldajad Itaalias Liidu ametühingute koondise kauplusse viisid, et valige sealt üks asi, mida soovite, korraldajafirma maksab kinni. Üks naissuusataja oli Leisti sõnul rabanud kasuka, mis maksnud nõukogude vääringus vähemalt mitu tuhat rubla. Teised kõik olid aru saanud, et see on liiga kallis, ning tundsid tema valiku pärast isegi piinlikkust. Kuid naissuusataja ei suutnud sellest kuidagi loobuda. Oli pisarsilmi sellest kinni hoidnud. Mis võõrustajail üle jäi, kui oma lihtsameelsust kahetseda ja kasukas kinni maksta. Ent seejärel, mäletab Leist, oli too naissuusataja koondisest minema löödud.

Sireli mällu on too seik 1980. aastate algusest jäädvustunud pisut teisiti. Ta mäletab ka naissuusataja nime, Masha Nikitina, kuid Sireli sõnul ei valinud ta kasukat, vaid pigem nahkmantli. Tõsi, rääkis mulle Sirel, Nikitina oli proovinud ka kasukat. Kuid Sirel oli enda väitel talle seletanud, et see on liiga kallis. Ehkki Nikitina oli vastanud, et eks ta maksab kululimiiti ületava summa omast taskust juurde, oli ta lõpuks valinud siiski nahkjope. Ent seegi oli üksjagu kallis. Mille peale oli Rosalin Bakijev Sireli mäletamist mööda öelnud, et tema ei tihka miskit võtta, sest Nikitina on liiga kalli asja võtnud. Sirel oli Bakijeviga solidaarne.

Aga järgmine päev tõi kaupluse omanik nii Bakijevile kui Sirelile ilusad joped, põhjendades, et eelmisel päeval ei olnud nemad midagi saanud. Siis olid jällegi teised Nõukogude koondislased - peale Nikitina, muidugi - solvunud, et miks Bakijev ja Sirel said nii ilusad asjad.

"Me, eestlased, sõitsime venelastega võrreldes välismaal paremini," väitis mulle Leist. "Venelastel oli kokkupuude erineva kultuuriga nii suur, et nad väsitasid nagu lapsed ringivaatamisega oma energia ära."

Ühte nõukogulastele tüüpilist piinlikku olukorda Itaalias mäletab Leist veel. Mingi sealne kommunistlik ajaleht korraldas oma pidustuste raames suusavõistlused ja kutsus kohale ka kolm Nõukogude suusatajat. Ühel jõuproovil, staadionisprindis, sai Leist teise, ning teisel alal, 30 km ühisstardist sõidus, kolmanda koha. (Pange tähele, kui kaasaegses formaadis võistlusi pidasid kommunistid juba aastal 1981!) Aga Leisti sõnul käis üks vene sportlane selle asemel, et võistlusvälisel ajal heades oludes trenni teha, talle hirmsasti peale, et tulgu Leist temaga linna kaasa, tal on vaja kaupa osta.

Leist aga ei võtnud vedu. Siis rääkis noor vene spordimees augu pähe delegatsiooni giidile. Nõnda nad siis linnas ära käisidki - ja mille järel! Vene mees, kes Leisti mälu järgi oli just aasta varem tulnud Liidu meistriks 70 km sõidus, tahtis apteegist kondoome osta. Pärast, kui teised sellest teada said, ei suutnud nad ära imestada, miks tal, noorel abielumehel, neid küll vaja läks.

***

Spordialast kirjandust on hakanud kõvasti ilmuma. Eile sain trükivärske kõvakaanelise teose "Eesti olümpiamedalivõitjad", kaanel Erki Noole kõrval Andrus Veerpalu ja Kristina Šmigun. Ma pole selle raamatu ilmumisega kuidagi seotud, nii et see siin pole reklaam ega promo, kuid minu arust sobiks see igale spordisõbrale suurepäraseks jõulukingiks.


Korralikult kujundatud informatiivne ja väärikas teos, ainult et peatükis, kus juttu Veerpalu hõbemedalivõidust Salt Lake Citys, oleks võinud juures olla ikka pilt tollest sõidust, mitte mingist Beitostoleni uisustiilis jõuproovist. Täpselt sama käib ka Veerpalu Salt Lake City kullsaõidu kohta: selle juures on fotod samuti muudelt võistlustelt.

Kaarel Zilmer on andnud välja pehmekaanelise, ent see-eest suureformaadilise "Juku suusakooli". See kulub ära vanemaile, kes tahavad, et nende lapsed ka suusatamise selgeks saaksid. Kasulike põhitõdede meeldetuletust leiab sealt ka tavaharrastaja.

Head lugemist, sest lund niipea vist loota pole...

Foto 1: Pildil on Arne Sirel
Foto autor: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Foto 2:
Pildil on Uno Leist
Foto autor: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Foto 3: Pildil on Andrus Veerpalu ja Kristina Šmigun.
Foto autor: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

15 Kommentaarid:

At 23:25, Blogger Unknown said...


Профсоюзы вредят очень своим членам.Потому что я обратился к профсоюзам за помощью у меня появились серозные проблемы и я потерял много денег и здоровья.У меня суд в марте 2015 в Великобритании в Edmonton County Court 59 Fore Street, London N18 2TN суд против профсоюза GMB, если кто-то сможет мне помочь, я был бы очень рад включая интернет и пресс. Этот суд это также суд против британской справедливости, которая здесь очень плохая.
Я был во всех британских судах включая Страсбург против Великобритании никто не хотел мне помочь я всё програл.Живу больше десять лет в Лондоне плачу налоги но в Великобритании справедливость найти для иностранцев почти невозможно.Я Поляк говорю по русски,германцки и английски я прожил больше шестнадцать лет в Германии, я побывал почти в всём Советском Союзе.
Я был чемпионом Польши взрослых по борьбе в 1986.Совсем я был больше 30 лет борцом- в Польше в нацйионалной команде а в Германий я боролся в Бундеслигие и в Советском Союзе где я выступал за Москонцерт как кечист со знаменитом борцом Поляком Анджей Супрон и со страны Советской команды чемпионом мира Женя Артюхин
Если можете опубликовать мою просьбу за помочь потому что я опасаюсь, что я могу програть этот суд потому что профсоюзы обладают большими деньгами а в британском суде не возможно говорить о справедливости.
Я знаю точно что у меня могут быть проблемы со страны британской власти но меня всё равно я не хочу здесь жить могут меня убить,посадить в тюрьму здесь всё возможно но меня всё равно больше терпеть британскую несправедливость невозможно
Marian Lukasik
Email:technik888@gazeta.pl
Tel:00447985284791http://polscott24.com/english/worker-sues-trade-union/
Trade Unions cheat members and get rich on the proceeds
http://polscott24.com/english/marian-lukasik-london/
http://anti-trade-unionists.blog.onet.pl/2013/06/ http://www.youtube.com/watch?v=ukeWDrtqviw

 
At 03:24, Blogger Unknown said...

michael kors handbags
new york jets jerseys
nike roshe run
the north face outlet
lebron shoes
louis vuitton outlet online
versace
oakley sunglasses
boston celtics
longchamp le pliage

 
At 11:40, Blogger Unknown said...

salomon boots
north face
ecco
michael kors handbags
jacksonville jaguars jersey
steelers jerseys
versace shoes
ghd flat iron
omega watches for sale
vikings jerseys
20170317

 
At 05:13, Blogger yanmaneee said...

cheap jordans
paul george shoes
nike air max 90
nike basketball shoes
adidas nmd
golden goose
nike air force 1
fitflops
hermes handbags
nike football boots

 
At 04:07, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.4.27
issey miyake perfume
kate spade outlet
coach outlet online
kate spade outlet online
fitflops sale
coach outlet online
hermes belt
nike outlet
true religion outlet
adidas yeezy

 
At 06:02, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.5.19
canada goose jackets
prada shoes
pandora
coach outlet online
coach outlet
nike roshe run
true religion jeans
pandora charms
nike trainers uk
fitflops sale clearance

 
At 05:32, Blogger Unknown said...

qzz0606
oakley sunglasses
michael kors outlet
air jordan shoes
coach outlet
louboutin pas cher
adidas outlet
jordan shoes
isabel marant shoes
ray ban sunglasses
canada goose jackets

 
At 06:59, Blogger Unknown said...

www0803

adidas football soldes
uggs outlet
pandora jewelry outlet
fitflops sale
issey miyake perfume
pandora jewelry
ugg boots
nike shoes
air jordan uk
vibram five fingers


 
At 05:35, Blogger Unknown said...

www0820


kate spade outlet online
salomon
nike air max 2017
fitflops sale clearance
cheap nba jerseys
uggs outlet
coach factory outlet
skechers shoes
reebok
moncler online

 
At 05:50, Blogger Unknown said...

www0912


coach outlet
clarks outlet
coach outlet
christian louboutin
ugg outlet
christian louboutin outlet
ralph lauren uk
pandora outlet
coach factory outlet
coach outlet

 
At 04:14, Blogger Unknown said...

jinyi921
moncler outlet
coach outlet
coach outlet
canada goose outlet
ferragamo belt
ralph lauren polo
true religion
nike shoes
off white jordan
adidas outlet

 
At 08:59, Blogger Unknown said...

www1006
coach outlet online
ugg outlet clearance
coach outlet
christian louboutin outlet
fidget spinner
pandora jewelry
converse trainer
kate spade outlet
ugg boots clearance
nike shoes

 
At 10:37, Blogger Unknown said...

www1020

vibram five fingers
adidas yeezy
true religion jeans outlet
superdry uk
ugg outlet boots
moncler outlet
longchamp outlet
mbt shoes
canada goose
asics shoes

 
At 22:35, Blogger yanmaneee said...

jordan shoes
supreme new york
supreme clothing
hermes belt
jordan shoes
golden goose sneakers
golden goose shoes
supreme clothing
jordan shoes
giannis antetokounmpo shoes

 
At 10:17, Blogger yanmaneee said...

jordan shoes
lebron shoes
cheap jordans
100% real jordans for cheap
off white
golden goose
chrome hearts outlet
kobe byrant shoes
westbrook shoes
nike off white

 

Postita kommentaar

<< Esileht