teisipäev, mai 29, 2007

Pullerits: Keerulised ralliküsimused (täiendatud!)

Väga imelik see Tartu rattaralli, eriti kui võrrelda Tartu jooksumaratoniga - või isegi Loskutov Cupi tänavajooksuga. Järeldus on selline: parem 126 km lõõsaga ratta seljas, kui 22,4 või isegi ainult 10 km jooksurajal. Jooks on ikka tõepoolest valus, juba teisest kilomeetrist hakkab igalt poolt tasapisi "keevitama", kolmandast-neljandast kilomeetrist on lausa hing niidiga kaelas. Rattarallil oli isegi 5 km enne lõppu hingamine nagu hommikul voodis ärgates - ausõna, ma ei liialda; täheldasin pärast Ülenurmet, et kopsud töötavad justkui argirežiimil - ja järelikult ei saanud ka pulss kuigi kõrgel olla (ma pulsomeetrit ega igasugu kompuutreid ei kasuta, sest nagu Jaak Mae on maininud: trenni tuleb ikkagi ju endal teha).

Aga küsimused, mille ralli eel esitasin, osutusid liiga keeruliseks.

1. Kes võidab rattaralli? Õige vastus: Lukasz Podolski (Poola).

Õigeid vastuseid polnud, kuid kaks tükki pakkusid esimeseks ühte teist poolakat, Wojciech Pawlakit. Pakkujad olid KK02 ja AM36 - teatud mõttes oli nende prognoos tõele kõige lähemal, ehkki Podolski ja Pawlak sõitisid sootuks eri tiimides.

2. Mis ajaga lõpetab Priit Pullerits rattaralli? Õige vastus: 3:44.

Õigeid vastuseid polnud. Kõige lähemale sai AA71, kes pakkus 3:49. Tema oli ka ainus, kes uskus aega alla nelja tunni (kui jätta arvestamata üks pakkumine, et lõpetan ralli kümne sekundiga - ilmselt oli mõeldud kummi purunemist, kukkumist või muul viisil katkestamist). Võrdlemisi hästi pakkus ka ML74 - 4:02.

3. Mis koha saab Priit Pullerits rattarallil? Õige vastus: 709. (NB - see on mitteametlik tulemus!)

Õigeid vastuseid polnud. Kõige tõelähedasemalt pakkus Indrek E. 39 - 726. koht. Ei usu, et lõpp-protokollis nii palju muudatusi tuleb, et veel 17 kohta tahapoole langen ja Indrek E. pakkumine tõeks saab, ehkki võrrldes eilsega olen langenud ühe ja võrreldes üleeilsega kaks kohta. Täpsuselt järgmised olid Andres L. 80 ja AA72 (kes oli täpseim ka eelmisele küsimusele vastates) - nemad pakkusid kohta 650. Kaugele ei jäänud neist ka Siim S. 91, kelle prognoos oli 776. koht.

Kahju küll - vastajate poolelt vaadates -, aga õigete vastuste puudumisel jäävad seekord auhinnad välja andmata. Aga sümboolne võit läheb ilmselt AA72-le, sest tema oli kahe küsimuse puhul täpseimate seas. Kuid suur aitäh sellegipoolest kõigile kaasa löömast. Kindlasti tuleb seesugune võistlus tulevikus kordamisele ja siis teen seekordsest rattarallist lähtudes pisut kergemad küsimused, sest see pole ikka mingi võistlus, kus võitjaid ei olegi.

Aga rattaralli tekitas veel küsimusi, millele mina küll vastust ei tea. Äkki keegi teine teab?

1. Millega seletada, Tartu suusamaratonil, kus sõitsin parima Fischeri varustusega ja milleks olin põhjalikult valmistunud Kalmer Trammi käe all, kaotasin võitjale 30,8 %, aga rattarallil, kus sõitsin alla 4000-kroonise maastiku-Optimaga ja milleks valmistumine piirdus viie rattasõiduga, polnud kaotus võitjale sugugi oluliselt suurem - 32,4 %? Ja jooksus, kus ma oma arust olen kõige tugevam (vähemalt olen seda nooruses harrastanud ja jooks on ka ilmselt mulle enim konti mööda) oli kaotus võitjale peaaegu sama, mis suusamaratonil ja rattarallil - 31,9 %?

2. Kui suusamaratonil sõitsin end esimesel korral 2200 numbri alt 720. kohale ja järgmisel korral juba 213. kohale, kas siis siit võib teha järelduse, et kui nüüd sõitsin rattarallil viimasest stardigrupist numbri 1292 alt 709. kohale, suudaksin järgmine kord sõita rattarallil samuti kolmanda saja sisse?

3. Kuidas on võimalik, et rattasõidus oleksin naiste arvestuses alles 20., samas kui jooksus oleksin kolmas ja suusatamises üheksas (ehkki, tuletan meelde, kaotuse protsent võitjale on kõigil kolmel jõuproovil enam-vähem ühesugune)? Üleüldse on see kuidagi ebaloomulik, kui üle kahe-kolme naise sinust ettepoole tuleb, kas pole nii?

4. Millega seletada, et kui jooksus sain 98. koha, leidus siin blogis kirjutajate seas küllaga neid, kes arvasid, et pidanuksin hulga eespool olema, aga kui rattasõidus sain koha kaheksanda saja alguses, oli enamiku seisukoht, et küll on ikka uskumatult tubli tulemus? (Ja ärge hakake siin ratta kvaliteedist rääkima, sest väidetavalt oli minu tasemel veelgi selliseid x-varustusega sõitjaid olnud.)

5. Ja kõige suurem küsimus: kas mul on lootust võita rattarallis Art Soonetsit ja mida tuleks seetarvis teha? Soonets oli seekord minust 38 ja pool minutit kiirem.

Foto 1: Priit Pullerits proovimas minekut Tartu minirallil. Foto autor: Silja Paavle
Foto 2: Rattaralli võitjate autasustamine, vasakult Gediminas Bagdonas, võitja Lukasz Podolski ja Olegs Melehs. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / Scanpix
Foto 3. Europarlamendi liige ja Eesti Suusaliidu president Toomas Savi rattaralli stardis. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / Scanpix
Foto 4: Grete Treier, naiste arvestuse võitja Tartu rattarallil. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / Scanpix

40 Kommentaarid:

At 13:21, Anonymous Anonüümne said...

Endalgi oli üllatavalt väga hea tunne enamuse ajast ning hiljem ei valutanud jalad üldse. Sellisel võistlusel on tähtsad kaks näitajat: keskmine kiirus ning samas maksimumvõimekus. Grupist jäädaksegi ju tihti seepärast maha, et ei suudeta isegi grupi tuules sõita. Umbes samasuguse võrdluse võiks tuua jooksu kohta, et on mehi, kes jooksevad maratoni läbi 4min/km, kuid 1km lõiku suudavad max 3.30 joosta. See näitab, et üldine vastupidavus on väga hea, aga lühiajaline kiirendus on kehv. Kui ma loksusin ka vahepeal vähemalt 300-lises grupis, siis mõtlesin, et sellest ikka maha ei saa jääda. Aga piisas ühest grupisisesest kukkumisest ja minu valest positsioonist ning grupp oli pooleks ning enam ei jõudnudki sinna järgi. Eriti distantsi esimeses pooles on vaja seda väga head kiirendusvõimet ja et suudetaks mõni kilomeeter suht maksimaalselt pingutada. See eelmainitud suurgrupp loksus meil veel mitu kilomeetrit 150m kaugusel, kuid kellelgi polnud sellist jõudu ja tahtmist, et teha kõvasti tööd, et see väike vahe kinni sõita. Sellest hoolimata tuli mul lõplikuks keskmiseks kiiruseks 36km/h. Minu viga on muidugi see, et ma hoian ennast grupi tagumisse otsa, et kukkumistest pääseda, sest grupi eesotsas ma ei suudaks ka pikalt tööd teha.
Küsimused olid normaalsed, aga koha ja aja suhtes oleks võinud jätta eksimisvõimaluse. Isegi jalgpallitulemusi on suhteliselt keeruline ennustada, mis siis veel rääkida koha ennustamisest, kui on üle 1400 võistleja ning aeg sõltub ka rattasõidus paljudest teguritest. Jooksus võib jah ennustada minuti täpsusega, aga rattasõidus on see väga suur õnnemäng.

 
At 13:53, Blogger Priit Pullerits said...

Prohvet, mis lause see nüüd on:
"Minu viga on muidugi see, et ma hoian ennast grupi tagumisse otsa, et kukkumistest pääseda."
Siin blogis ja ka minu lehelugudes on spetsialistid rääkinud, et just tagumises otsas on lootus kukkumistest pääseda väike ja et eesotsas on palju ohutum.
Millest seesugused kardinaalselt erinevad arvamused?
Ise kaldun ikka eessõidu ohutusse ja tagasõidu ohtlikkusse uskuma...

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

Taga on ka tõesti ohutum kui nt keskel, kuna näed eeldatavasti kõike ees toimuvat. Samas on kõva risk grupist maha jääda kui tõmmatakse või kui siis kuskil eespool kägar pandi. Parim variant ohutuse osas on ikka ees või siis küljel.

 
At 14:22, Anonymous Anonüümne said...

eri võistlusaladel oma tulemuse võrdlemiseks oleks ehk paremaks näitajaks see, et kui mitmele naisele kaotasid või kui palju kaotasid parimale naisele.

 
At 14:24, Anonymous Anonüümne said...

Oma meenutustes oled ise vastanud miks sul rattarallis nii hea tulemus tuli. Sul lihtsalt vedas. Sind tõmmati mitu korda gruppi, millele sa enam järgi ei jõudnud spurtida. Rattasõit koosnebki vastupidavusest ja spurtidest. Viimasega jäid sa jänni halva treenituse tõttu. Vastupidavust sul oli piisavalt selle tempo jaoks grupis püsimiseks ja ilmselt on sul lihtsalt mingid realiseerimata eeldused rattasõiduks.

Kuna ükskord panin ennustamisega sinu puhul puusse, siis ei hakka ma midagi väitma, sest lihtsalt ei tunne sinu võimeid. reegel on see, et kes treenib, selle tulemused ka paranevad. Kui palju see sõltub juba treeningumetoodikast ja viimase sobilikust indiviidile. Tulemus võib paraneda samade olude korral ka ainult 1% või 5% või isegi 20%. See selgub aga kahjuks alles järgmisel võistlusel.


Naistest rääkides - mehed lihtsalt jooksevad kiiremini kui naised. Suusatamine näitab, kus sa oleksid naistega võrreldes treenituna ka rattasõidus. Kuna suusk ja jooks on madalamatel kiirustel, siis rattasõidus on väiksematel (naistel) lihtsam olla suurte (meeste)tuulekotis ja seega saavutada ka nats parem tulemus.

Arti võitmiseks osta korralik ratas, tee trenni, harjuta sprinte ja väldi viimase 5 km kräshhe.

Ah jaa ammu oleks aeg ka mingi pulsokas endale muretseda.

 
At 14:29, Anonymous Anonüümne said...

Saan aru probleemist. Minu järeldused ohtudest on sellised, et grupi peas on muidugi kõige ohutum (aga seal tuleb ka rohkem tööd teha ning ma pole eriti tugev töötegija - ei suuda ennast piisavalt heasse vormi ajada rattaralliks). Grupi keskosas on kõige suurem oht kukkumiseks, sest seal ollakse tihti karbis ning ei jõuagi reageerida või kuhugi eest ära põigata. Grupi tagaotsas sõitmisega pean seda silmas, et ma sõidan eelviimastest umbes 10m tagapool. Siiamaani olen ma suutnud niimoodi kukkumisi vältida, sest mul on piisavalt ruumi ja aega reageerimiseks. See eeldab muidugi teatud kogemust ning seda, et jälgitakse hoolega eessõitjaid. Viimastel aastatel olengi vähese treenituse tõttu elanud enamuse ajast teiste najal ehk sõitnud grupi tuules, kuid hoides vähemalt 5m distantsi. Ja seepärast jäängi tihti grupidest maha, et kui esimesed tõstavad tempot, siis kusagilt keskelt ei suudeta sellega kaasa minna, tekib vahe ning kui mina omakorda sealt täitsa tagant nende mahajääjate ette jõuan, siis on juba esimesed liiga kaugel.
Loodetavasti sai see probleem nüüd parema seletuse. Eks igaühel ole erinev taktika, kuid see ei tähenda, et ma ei nõustuks nende spetsialistidega. Selline stiil on mul lihtsalt aastatega välja kujunenud ning olen külakuhjadest pääsenud.

 
At 14:32, Anonymous Anonüümne said...

Taga olla on ohutu, kuid probleemiks on äraminekud ja kummipaela efekt. Ohutus seisneb selles, et kräshh käib ikka kuskil ees mingi raginaga, mis annab piisavalt reageerimisaega möödasõiduks või pidurdamiseks. Äärtes on oht küljetuule alla jääda.

 
At 14:37, Anonymous Anonüümne said...

Külakuhjad tekivad ikka nii et EES keegi kukub ja tagumised lendavad peale,järeldus...

Vastused sinu küsimustele tulevad imho ratta ja grupisõidu spetsiifikast.
1.Olnuks eraldistart ,olnuks ka kaotus võitjale kindlasti suurem.Nagu varem öeldud -jooksus jäi sul oma tegelik potentsiaal välja käimata,ligi 5 min jäi vb just pikkade trennide puudumise taha.
2. Võimalik,potentsiaal on olemas,vaid spetsiifilist trenni oleks vaja teha.Ja ka õnne on vaja.
3.Kas peaksid normaalseks seisu kui sul oleks kevadest seljataga juba 10 000 km rattatrenni ja mingi 5 trenni teinud ajakirjanik sust mööda uhaks?
Samuti näitab see alaga professionaalselt tegelevate naiste rohkust.
4.Koht 8 saja alguses ON tubli tulemus.
5.Esiteks muretseda maanteeratas,teiseks läbida tuhandeid kilomeetreid rattal(mis paratamatult tähendab allakäiku jooksus ja suusas,korraga kõike lihtsalt ei saa).Oleks ju ülekohtune kümnevõistlejalt nõuda ühe ala meestega võrdset esinemist üksikalal.

 
At 16:20, Blogger Priit Pullerits said...

To: anonüümne 14:24.
Väide oli selline:
"Sul lihtsalt vedas. Sind tõmmati mitu korda gruppi, millele sa enam järgi ei jõudnud spurtida. Rattasõit koosnebki vastupidavusest ja spurtidest. Viimasega jäid sa jänni halva treenituse tõttu."
Ei tahaks nõustuda. Asi ei olnud selles, et ma ei oleks jõudnud spurtida - lihtsalt lasin kahes toidupunktis oma kogenematusest vahe suureks. Arvasin, et punt on hästi suur, et ega ta eest lähe, aga kui söödud-joodud sain, tuli välja, et pundi tuumik oli peatumata edasi pannud. Seda pikka vahet ei ole üksinda kerge tagasi sõita.
Spurtida jõudsin küll, ega ma muidu oleks käinud grupi eesotsas tõmblemas, et teiste tempot kontrollida.

 
At 17:43, Anonymous Anonüümne said...

Üks kord võib juhtuda kogenematusest, teist korda mitte. Peatumisel töötab ju süda edasi ja kogub spurtimiseks vajalikku energiat, millega pole probleemi paigaltstardist grupile järgi veereda. Juhul kui pole spets treeningut teinud, siis lihtsalt puudub jaks kasvõi minut või kaks täiega panna. 15 sekundit ja toss väljas :( Pealegi Optima lisab oma massiga seisuinertsi, mis pärsib kiirendusvõimet. Grupi peas tuleb lisaks vähem pingutada kui gruppi tagaajades. Rattaralli käibki tsainikutel vaid esimesed 10 km, seks ajaks pannaksegi oma grupp ja koht paika. Selleks, et korralik grupp kätte saada tuleb alguses omada kõrget kiirust. Edasi tuleb vaid loksumine ja kannatamine paugutamiste ajal. Iga tühine probleem grupis võib lõppeda grupist mahajäämisega ning järgmise grupi ootamisega. Mõnikord veab ja keegi tirib sind veel tagasi gruppi. Tavaliselt aga ei vea kui endal powerit ei jätku üksi sprintimiseks, seega sul oli õnne.

Need kes korralikule grupile selg ees vastu tulevad ongi tsainikud, kes eelmist suurt gruppi kas kätte ei saanud või sealt liig kõva tempo tõttu välja pudenesid ning ootavad vaid tagant korraliku rongi kuhu sappa haakida.

Ma ei mõista, et mida sa seal TP-s sõid ja jõid? Alla 4 tunni meestel on kõik vajalik ju kaasas. Sul oli ka 5 pakki geeli sic! Ma kasutan tavaliselt neid 0-2. Joogipudelid on alati raami peal ja lisajook vajadusel taskus.

 
At 21:05, Anonymous Anonüümne said...

Nats tegin sulle liiga Priit, õnne puudumise korral oleksid tulnud igal juhul lõpuni alla 4 tundi ja 900 sisse. Mis on samuti super tulemus sinu kohta. Kui sa protokolli järgi suudad aru saada, et kus olid pundid ja kus pundist mahajääjad, siis sa mõistad, et üks väike probleem võib tähendada üle saja koha ja isegi kümmet minutit ning siis saad sa ka aru, mis on õnne väärtus.

 
At 21:15, Anonymous Anonüümne said...

Kõik kolm ala on taktika poolest küllaltki erinevad. Suusatamises loeb päris palju ju määre ning teistest mööda saamine on keerulisem kui jooksus või rattas. Samuti sõltub suusatamises päris palju tehnikast. Seal annab päris palju juurde see, kui starditakse eespool, sest suusatamises tatsatakse kõige rohkem paigal stardis. Jooksus ja maanteerattas pole stardikoht nii väga oluline. Jooks on sellepoolest hea, et möödaminemine pole kunagi probleem, pole kukkumisi ja igaüks saab vabalt oma tempot valida. Suusatamises pole ka üksteise tuules sõitmine määrava tähtsusega. Aga rattarallil ongi kogu võti grupisõidus. Keegi ei sõidaks eraldistardist sama aega välja.
Naistele kaotamisest nii palju, et tuleks vaadata üldist seisu sel konkreetsel alal. Suusatamises leidub piisavalt palju tugevaid naisi. Pikamaajooks ei sobi eriti naistele ning seepärast ongi neid nii vähe eesotsas. Rattasõidus hakkab järjest rohkem noori tüdrukuid peale kasvama. Juba mitmed sõidavad välismaa klubides. Naistele kaotamisest nii palju, et kõik Sinust eespool olevad naised tegelevadki peaasjalikult ainult selle alaga. Sina aga tahad kõikidel aladel väga head tulemust. Kui Sa teeksid aastaringselt ainult rattatrenni, siis oleks Su tulemus oluliselt parem. Kõik need naised teevad Sinust rohkem trenni sel konkreetsel alal.
Jooksus ja rattas on Sul veel piisavalt arenguruumi. Kuigi juba sel aastal esinesid neil kahel alal väga hästi. Jooksus pole tase nii nõrk, et treenimata tüübid pääseksid saja hulka. Saja hulka jõudmine on juba piisav tunnustus, seda enam, et Sa pole teinud piisavalt pikki otsi. Maanteerattas jääb Sul ka kindlasti natuke kogemustest puudu, kuid Sa oled väga hästi nõuannetest õppust võtnud.
Stardikoha parandamine on ka erinev igal alal. Kui suusatama minna esimesel aastal, siis on päris raske kuhugi ette jõuda. Jooksus on täiesti võimalik jõuda juba esimesel aastal lõpust alustades esimese saja hulka. Ka maanteerattasõidus ei ole tagant startimine probleem. Mulle räägiti, et sel aastal jäi võistleja nr 240 umbes 10min starti hiljaks ning pidi autode vahelt endale teed rajama, kuid ta jõudis siiski 3.40 peale.
Sellest ma ka ei saa eriti aru, et miks tuleb mitu korda TP-s peatuda. Ratta peale mahub jook ära (võib kasutada ka spetsiaalset joogikotti) ning selja peal olevatesse taskutesse mahub kogu söök ära. Ma olen ainult siis võtnud TP-s jooki, kui olen gruppidest maha jäänud. Tihti kasutavadki grupi tuumikud seda olukorda ära, et konkurentidest vabaneda. Mida tugevamas grupis oled, seda suurem tõenäosus on peale TP-s peatumist maha jääda. Sellel on kaks põhjust. Esiteks: tugevamad sõitjad ei peatugi üheski TP-s. Teiseks: tugevad sõitjad kerivad kiiresti kiirused nii kõrgele, et isegi mitmekesi ei suudeta seda gruppi kinni võtta.
Art Soonetsi tasemele jõudmine pole mingi imetrikk, kuid see siiski eeldab paremat varustust ning oluliselt mahukamat treeningut. Mida tipule lähemale, seda tihedamaks läheb konkurents. Mina parandasin enda aega võrreldes eelmise aastaga 30min, aga profid "ainult" 11min. Kusagilt tuleb ju ikka võimetepiir vastu. Sprinterid teevad ka aasta otsa tööd, et enda aega 1 sajandikuga parandada, kui ollakse tipus. Aga minusugune jookseb 100m praegu 15sek ja kui spetstrenni teeks, siis varsti jookseks 13sek - areng missugune.
Lõpuks võiks veel selle ühe vähemainitud õpetuse välja tuua, et kui tahta rattasõidus võimalikult head tulemust, siis ei tohiks TP-s peatuda, vaid tuleks kõik vajalik ise kaasas tassida.

 
At 21:26, Anonymous Anonüümne said...

Soovitasin sul enne sõitu avaldatud küsitluses kihutada Riia mäe tõusul nii, et silme eest must.
Ehk sa midagi sellist ka tegid ja jõudsid endale sobivasse gruppi. Ja nüüd algas grupisõit. Viilimine, ökonoomitsemine ükspuha, kuidas seda nimetatakse, aga grupis, kus tõmbamisi on vähe või mille eest pääsetakse minema paari-kolme kaupa, võib ka vähese spetstreeninguga ja Optima rattaga päris kaua püsida.
Kui sa arvad, et sinu grupis sõitsid kõik võimete piiril ega tahtnud eest ära minna, siis tõenäoliselt sa eksid. Aga üksi ju pole mõtet (sellest said ka ise aru). Tuleks leida kaasatulijad, kellega tööd teha ja eesolijaid püüda, aga sellist gruppi on mõnikord hirmus raske kokku saada.
Seega on täiesti tõenäoline, et nii mõnegi mehe pulss võib grupisõidu puhul olla kõige kõrgem stardikanga all (ärevusest). Siis sõidab aga üliökonoomselt, on õigel ajal õiges kohas ning lõpetab väga hea kohaga.
Grupi tagumisse ossa hoidmine on alati ohtlik.
1. Taga olles tuleb tihti rohkem tööd teha, sest väsijad jätavad õhuvahe sisse ja nii tuleb lõpus olijal justkui pidevalt gruppi püüda.
2. Oht kukkuda või ratast lõhkuda on palju suurem, sest eespool toimuvat võid sa vaid aimata.
3. Kui ees peaks tekkima seltskond, kes ründab, siis 50-mehelise grupi lõpus võid sa lahkujatele vaid lehvitada.
Kokkuvõttes on rattasõidus ka rattaralli 700. koha mehel palju ära teha õige taktika ja strateegiaga, erinevalt ehk jooksust, kus toores jõud loeb palju-palju enam.

 
At 00:10, Anonymous Anonüümne said...

Sarnaselt prohvetile hoian ka mina tavaliselt grupi tagaotsa. Selge, et päris ees on ohutum, kuid seal peab tööd tegema. Mina taga sõitmise pärast kordagi grupist maha ei jäänud. Seda küll seetõttu, et minu võimed ja treenitus olid ilmselgelt grupi keskmisest suuremad. Jäin sellisesse gruppi, kuna ei tahtnud stardirüsinas esimestel kilomeetritel rabeleda - seal on rohkem kaotada kui võita, nägin juba esimeses kurvis kukkumist. Kokkuvõttes pole minu meelest vahet, kas lõpetada 700. või 900. kohal, sõita oli mõnus ja kukkumisi õnnestus vältida. Erinevalt eelmisest aastast polnud isegi kustumise tunnet. Mitu korda läksin ka grupi etteotsa tempot tegema, kuid kukkus välja nii, et sõitsin grupi eest ära. Lõpuks õnnestus grupp ära võita, kuigi üks konkurent oli väga tugev.

 
At 00:26, Anonymous Anonüümne said...

nagu arvata, oli ennustusvõistlus sellises formaadis täisesti mõttetu. õigus oli sellel kommenteerijal, kes ütles, et vahet pole kas auhind on 1000 kr või miljon. natuke jääb lihtsalt mulje, et ongi kindla peale välja mindud selle peale, et auhinda kunagi reaalselt välja maksma ei pea.

 
At 02:27, Anonymous Anonüümne said...

"Kuidas on võimalik, et rattasõidus oleksin naiste arvestuses alles 20., samas kui jooksus oleksin kolmas ja suusatamises üheksas (ehkki, tuletan meelde, kaotuse protsent võitjale on kõigil kolmel jõuproovil enam-vähem ühesugune)? Üleüldse on see kuidagi ebaloomulik, kui üle kahe-kolme naise sinust ettepoole tuleb, kas pole nii?"
Ma saan aru küll, et oma särk on ... teadagi millele lähemal. Sa võinuks neid kolme peetud võistluse protokolle natuke rohkem uurida, siis saanuksid oma küsimusele ka vastuse. Ütlesid, et kaotasid kõigil üritustel parimale umbes 30-34%. Oleksid võinud vaadata, palju kaotas kõigil üritustel parim naine esikohale. Suusas kaotas parim naine 15,4%; jooksus 26% ning rattas kaotais esimesed kolm naist kõik võitjale 1,2% (sic!).
Enne kui sa küsid kuidas, sa said rattas olla naiste arvestuses 20., siis selles valguses on minu jaoks palju müstilisem, kuidas parim naine kaotas parimale mehele ainult 1,2%. Ja näiteks oli vaid 18 kohta tagapool Jaan Kirsipuust, kelle jaoks oli see aasta üks tähtsaim võistlus.
Tuues selle võrdluse sulle tuttavamasse suusamaailma, siis, kui Veerpalu võidaks Hollemkolleni maratoni ajaga 2.05.00, siis Kristiina Shmigun kaotaks talle vaid pooleteise minutiga. (Sellise kaotusega on kõnesoleval maratonil reaalselt võidetud kohti poodiumil). Kui selline asi juhtuks, jätaks Veerpalu päeva pealt suusatamise maha ja orienteeruks ümber naisekandmisele või kummikuviskele.
Ja nüüd siis vastus sinu küsimusele - seda on siin kümned eelkommenteerijad juba maininud, kuid miskipärast sa ei taha nende juttu (vähemalt 100%) tõena võtta - see on GRUPISÕIT! Sellele loomulikult lisaks tehnika ja treenitus, kuid eelkõige grupisõit on see võlusõna mis naiste ja meeste tippude vahe nii olematuks sulatab. Eraldistardist poole lühemal distantsil oleks rattas ka naiste ja meeste vahe ka ca 15-20%.
Lisaks tuleb neid protsente vaadates välja, et kõige suurema varuga ala on sul ratas (protsentuaalne kaotus parimale naisele). Targema sõidu, külmema pea ja isegi odavaima maanteerattaga ennustan, et oleksid juba sel aastal 20-30 minutit parema aja sõitnud.
Jooks on neist aladest kõige lihtsam ja puhtalt füüsisel põhinev ala ja seal on ka naiste ja meeste vahed kõige suuremad. Suusas ja rattas on kümneid nüansse, mis aitavad naiste füüsilist allajäämist meestele kompenseerida.

 
At 09:28, Blogger Kidra said...

Iseenesest, antud juhul, teemaväline, ehk siis rattaralli väline (kaudselt), teema. Vabandan juba ette.
Aga kuna siin on tulnud jutuks juba naiste ja meeste sportimine, siis mul on küsimus/ettepanek Priidule - oskad Sa seletada (välja uurida) fenomeni, miks autasustatakse naisi väiksemate (odavamate) autasudega (a la 1 naine saab sama summa mis 3 mees jmt) ja/või miks autasustakase näiteks 6 naist ja 12 meest? Siin oli just lugeda, et on ju arusaadav, et ega naised ei treeni vähem. Jah - naisi osaleb vähem, aga seda enam saaks neid meelitada ju spordi juurde pliidi juurest, kus nad meestele süüa keedavad ja neid väheseid naisi kes siiski treenivad ja võistlevad, eriti hoida ja motiveerida :) Arusaadav on ka, et parimad naised ei ole parimate meeste füüsiliste võimete tasemel ning ei saa ka kunagi olema looduse seaduste järgi, aga kui on juba eraldi arvestus - naised ja mehed, siis miks on naiste saavutused spordis vähem tähtsad kui meeste omad?
Loodan, et jutt ei lähe väga feministlikuks (see pole eesmärk - ausalt), aga mulle tundub see kuidagi ... kohatu ja põhjendamatu. Eriti, mis puudutab rahvasporti - miks selline vahetegemine, sest minu meelest 12 naine pole vähem treeninud kui 12 mees. Pigem vastupidi. Või mis?
Tennises vist (ma ei tea kust ja kuidas see info minu kõrvade vahele on jäänud) eelmisest aastast lõpetati selline tobe vahe tegemine ja viidi kogu autasustamise süsteem täiesti võrdsetele alustele.
Kas oleks kuidagi võimalik korraldajatele selgeks teha, et sport pole ammu enam AINULT meeste mängumaa :)

Ja ma ei arva, et mehed ei ole parimad spordis - kindlasti on :) Aga naised on ikka ka hirmus tublid! Aga väljapaistab teisiti.

Huvitav kas see muutub kunagi ja miks see ikkagi nii on üldse kujunenud?!

Ma loodan, et siin kommijad mind päris ära ei materda vaid annavad ikka arutust. Sealjuures ma ise ei küüni kahjuks või õnneks mitte ühelgil spordialal sinna esi otsa, nii et omakasu ma selle jutuga taga ei aja ;)

Ja õnntlused loomulikult Sulle, Priit, eduka esinemise eest spordis, sest sport võidab alati!

PS Olenemata sellest, et ma ei ole rattavõistlustel kunagi osalenud on jube kaasahaarav lugeda Sinu lugusid ning mulle hakkab tunduma, et see polegi siis NII kohutavalt hirmus ikka. Jõudu!

 
At 09:36, Anonymous Anonüümne said...

Väga õige tähelepanek. Toetan seda ühtlustamise asja kahe käega.

 
At 09:56, Anonymous Anonüümne said...

Mis vahetegemine? Hansapanga mägirattasarjal pole isegi järelkasvule mõeldud naiste seas, sest tüdrukute ja neidude osas peetakse ühist arvestust poiste ning noormeestega. Miks peavad neiud tõestama, et poodiumile pääsemiseks peavad nad mõni aasta noorematest noormeestest kõvemast puust olema? Ausalt öeldes on häbi vaadata, et selline diskrimineerimine toimub Hansapanga üritusel. Kust see järelkasv siis tulema peab kui eeldused omasugustega võistlemiseks puuduvad?!

 
At 10:10, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh kirjutamast, püüan vastata.

Et mis ma TPdes tegin? Hoidsin oma varusid kokku. Mul on Optimal vaid üks pudelihoidja, tasku panin ka ühe väikse pudeli, ja kuna oli hoiatatud, et vett kulub palju, siis hoidsin raamipealset pudelit Otepää-Tartu lõiguks ja kasutasin vahepeal Kanepi ja Otepää TPde teenuseid. Tahke söömine ja geelid olid, jah, küll kõik endal kaasas.

Jah, eks mul oli tõesti õnne, et kahe TP järel grupist maha ei jäänud, ja ühel puhul, nagu ka kiitsin, võlgnen grupi püüdmise eest tänu Jaak Teppanile.

Prohvetile suur tänu põhjaliku ja asjaliku analüüsi eest. See vastab paljudele mu küsimustele.

Jah, Riia mäest panin suhteliselt kõvasti üles, nagu sai õpetatud - nii et suur tänu nende õpetussõnade eest! Muidu poleks küll osanud ega julgenud seal peaaegu kõike välja panna.

Nagu Spectatoril, nii päädisid ka minul grupi etteotsa minekut - no mitte just päris eest ärasõiduga (v.a üks kord), aga mõttetu ponnistusega küll.

Aitäh, Tarmo, samuti huvitava ja põhjaliku ja mõtlemapaneva analüüsi eest! Lugesin tähelepanelikult ja olen päri. See naiste -1,2% rattasõidus on mõtlemapanev fakt ja küllap hakkan ka grupisõidu fenomenist aru saama. Teisalt, kui grupis saab niiviisi lasta end kaasa imeda, siis see on ikka sutsu ebaaus ega näita kokkuvõttes midagi, kui tugev keegi tegelikult võiks olla.

Ja Kidra - tere tagasi tulemast! Just jõusin mõelda, et kuhu Kidra on jäänud. Seda naiste teemat uurisin mõni aasta tagasi Alar Arukuuselt seoses suusamaratonidega, ja kui õigesti mäletan, siis ta seletas, et naiste konkurents on väiksem, seepärast on ka auhinnad väiksemad, ja teiseks oli vist see argument, et tegelikult on arvestuse aluseks üldarvestus ja kuna üldarvestuses on mehed eesotsas, siis paratamatult lähevad neile ka kopsakamad preemiad.

Mina jällegi arvan, et ega naised peakski end spordirajal ribadeks pingutama. Suur sport on tervisele ikka kahjulik ja mulle ei tundu see mõistlik, kui naisi kehutataks tervist rikkuma.

 
At 10:12, Blogger Priit Pullerits said...

Tundub, 19. kommentaari lugedes, et naiste ja meeste erinevate auhindade teema on paljudele väga närvidelekäiv - seetõttu võtan selle lähiajal uurida.

Kas kellelgi on ebaõiglase auhinnajagamise kohta veel näiteid tuua?

 
At 13:59, Anonymous Anonüümne said...

Näiteid ei oska tuua, aga ma ei saa tegelt väga aru miks peab 12 meest auhinnatud saama? Ei tea küll ühtegi teist näidet välismaalt kus nii paljud saavad auhinnad. On ju meiegi proffid maininud, et ainult Eestis hinnatakse kohti peale esimese. Mujal ei ole sa mitte keegi kui ei ole just esimene.
Eriti hea on vaadata seda teemat siis kui lugeda milliseid eeliseid annab grupisõit.

 
At 14:47, Blogger Kidra said...

Ei, ei - mitte et 12 ei peaks saama - las saavad - mida rohkem seda toredam ju :) Aga siis võiksid saada ka 12 naist! Mitte, et kõik võrdselt vähe, vaid lihtsalt võrdselt. Konkurentsi vähesus pole ju tegelikult argument auhindade jagamisel - see suureneb aasta aastalt mu meelest viimasel ajal, aga loomulikult ei suuda naisosalejate arv meesosalejatega võrdlusse astuda, aga need, kes osalevad, pole omas kategoorias sugugi kehvemad kui teised - see on asja iva minu jaoks.
Ja panna mehed ja naised ainult üldarvestusse, ühtsesse võrdlusesse, on nüüd küll ajast ja arust, sest ei saa võrrelda võrreldamatut. Ja olgem ausad - naistele peetakse eraldi arvestust, igal alal on nad eraldi järjestuse saanud. Tänud sellegi eest :P Naised ei võida mitte kunagi mehi spordis?!?!?! Ei saa ju olla ometi selline väide? Uskumatu!
Samuti on egatõenäoline, et juuniori klassi jooksja võidaks meeste klassi võitjat.
Siis olgugi ainult üldarvestus ning arvan, et kiirelt kaovad Eesti (rahva)spordist üldse naised ja noored :) Võibolla hakatakse siis hoopis eraldi võistlusi korraldama - meeste võistlus, naiste võistlus noorukite võistlused jne. Aga sellega kaotavad tegelikult nii osalejad kui korraldajad. Kas me tõesti läheme tagasi Vanase-Kreekasse, kus sport oli vaid meeste ala?!?!
Loomulikult ei arva ma, et KÕIK auhinnajahil osalevad, aga väga paljusid see siiski motiveeriks - täpselt nagu mehigi.
No ega see Suur Sport pole meeste tervisele sugugi kahjulikum kui naistele :) Lihtsalt erinev. Ja mina arvan, et kes ikka tahab (rahva)spordiga tegeleda (olenemata soost), see tegelegu; ja kui seda võistlustel hinnatakse, siis ikka kena oleks kui võrdsetel alustel.

Aga ega ma pole maailmamuutja. Lihtsalt vahel mõtisklen autasustamistel, et kas tõesti on inimesi, kes arvavad, et näiteks T. Tarm on tublim kui O. Andrejeva või on A. Veerpalu tublim kui K. Shmigun?

PS Pole ma kadunud kuhugi - ootan lund - natuke muidugi vantsin ja sõidan ka rattaga (ise nimetan ikka trenniks), aga ... treenitust ei tule nagu kuskilt ;) Ei kergust ega miskit. Vaim hakkab alla andma :) Aga seda mõnusam on teiste (nii Sinu kui kommentaatorite) muljeid lugeda erinevatelt ettevalmistustelt, võistlustelt.

Jaksu kõigile!

 
At 14:57, Anonymous Anonüümne said...

See naiste diskrimineerimise teema on tõesti tobe. Ka Elion sarjas on põhisõidul ainult 2 gruppi - naised kuni 30 ja naised 30+. Kuigi M60 jne on olemas ka väheste osavõtjatega. Kirjutasin sel teemal ka erinevates foorumites, kuid sain ainult hävitava kriitika osaliseks - naised kõtts pliidi äärde. Äkki on asi meeste hirmus - peale sõitu ei saa kiidelda - olin kõigist naistest parem.
Olin seekord RR siis N10 :) Miks siis mina pole väärt mingit (H)autasu :). Okei N40-1, aga see pole see. Sain oma karika tugeva käepigistuse vastu ja eelmine aasta käisin üldse Klubis TM ise järel - natu piinlik oli.
Blogi autori iseenda võrdlus naistega on tobe veidi, sest nii suusas kui rattas tuleb võistelda tõeliste oma ala erinevate proffidega(naistega), kellele see on töö.
Lugesin huviga suusakommentaare ja PP arengut - kade olin - oleks tahtnud isegi, suuska suuremal määral treenda. Kaotasin PP ca tunniga. Peale suuska loobusin jooksumaratonist ja alustasin treenimist ainult spetsiaalselt RR-ks. Kasu oli olemas. Nii head enesetunnet pole ammu olnud. Järeldus - iga ala tuleb spetsiaalselt treenida, et edu saavutada olenemata soolistest ja vanuselistest iseärasustest.
Lugupidamisega
Tea

 
At 19:10, Blogger Priit Pullerits said...

Ütleme nii, ja seda ikka väikse naljaga pooleks, et kui meestest jõud ja jaks üle ei käi, siis ei jää muud üle, kui püüda end naistega võrrelda.
Tegelikult olgem ausad, paljud mehed ju vaatavad, kui mitmendad nad naiste arvestuses olnuks. Ja mu meelest ei maksa sellepärast mehepoegi hukka mõista - see ju loomulik isaste instinkt. Kindlasti leidub ka naisi, kes vaatavad, millistest meestest nad paremad olid, ning hoolivad sellest, kui mitmendad nad üldarvestuses (ehk meeste konkurentsis!) olid.

 
At 20:51, Anonymous Anonüümne said...

M/N teema jätkuks:
See võrdsete auhinnarahade asi saab minu mälu järgi teoks esmakordselt selle aasta Wimbledoni turniiril. Aga igal pool mujal on mälu järgi erinevus sees (kus on nii M ja N turniirid koos - a'la GrandSlam turniirid).
Aga need on ka maailma tipud.
Kergejõustikus ju jooksevad-hüppavad-heidavad MjaN ikka eraldi. Ainult rahvasport ja segapaarismäng tennis(t)es (-milline tobe võistlus minu arvates) on M ja N koos.

See erinevate alade vahe on juba piisavalt siin ära selgitatud, arvan.

NB! veel tähelepanek - et ega eraldistarti rattasõidus (mis oleks kuidagi võrdsem võrdlus joooksu ja suusaga) keegi nii pikka ka ei teeks. Ega tehta tuuridel ka.
Nii pikad ongi minu arvates distantsid grupisõidu (loe: paljuski loksumise - pulsid esiotsa meestel 135-145 vahel v.a. spurdid jne. puhul tõttu.
Jooksus ikka peale maratoni kuu aega normaalselt ei võistle /kogu pingutuse idee traditsioonilises maratonis (42,2km) on joosta võimalikult kiirelt ja pikka aega anaeroobse läve all täpselt enamasti SLS kuskil 165- 175 olenevalt indiviidist/ - rattas on pikemad tuurid vist 2,5 kuni 3 nädalat! No seal ei anna iga päev anaeroobse all uhada lihtsalt

 
At 21:33, Anonymous Anonüümne said...

ratas lihtsalt ei lõhu lihast nagu jooks, sest isegi maksimaalselt spurtides ei käi lihased oma maksimaalse venituse piirides ära( olete kuulnud, et rattas keegi spurtides lihase ära tõmbaks), lihas aint väsib, aga samas taastub kiiresti....samuti puudub põrutus(just selle tõttu olen peale maratoni nädal aega rivist väljas).....muide 14 aastased ratturid peaksid 126km vähemalt 3,5 tunniga sõitma.....ei hakka kiitma ennast, aga omalajal rattarallidel eakaaslastega sõitsime umbes sellise ajaga

 
At 00:48, Anonymous Anonüümne said...

PP:"Kuidas on võimalik, et rattasõidus oleksin naiste arvestuses alles 20., samas kui jooksus oleksin kolmas.../-/"

Jooksus ikka kolmas ei oleks, on veel küllaga naisi, kes kiiremini jooksevad, aga neid ei olnd lihtsalt kohal - Patjuk, Valdre, Tross jne.

 
At 09:35, Anonymous Anonüümne said...

Jutul on jah mõte sees. Kõikidel aladel ei võtagi Eesti parimad naised osa, kuid jooksus polegi olukord nii hea. Ma ei suutnud leida kusagilt nende nimetatud naiste tulemusi poolmaratonis. Patjuk ei jooksegi vist nii pikki maid võistlustel. Ma ei tea kas nad käivad isegi nt Viljandi järve jooksul. Ja isegi kui käivad, siis nende tulemused pole eriti kiita. Ja kui nad jooksevadki hooaja jooksul ühe poolmaratoni, siis niikuinii kusagil maanteel vms. Loo moraal on see, et need nimetatud naised võiksid ka käia nendel rahvaüritustel ja siis saab öelda kui tugevad nad on. 5km võivad nad väga hästi joosta, kuid poolmaraton on hoopis teine tera.

 
At 10:12, Anonymous Anonüümne said...

Patjuk -arvatavasti ikka treenib, et staadionil "tavakergejõustikus" võistelda.
Valdre - olla Tartus katkestanud, sügisel poolmaraton 1.18 või 1.19 mälu järgi.
Tross - pole eelmisel ega sel suvel trehvanud võistlemas.

Ega see polegi minu arvates õige, et mehed end naistega võrdlevad.

Ja lisaks et rahvasport on ikka rahvasport - ja kellel sportlikumad eesmrgid (a'la Valdre maratonis vist ihkab ikka 2:45 läbi hammustada) need end igal rahvajooksul Andrejeva kombel ei kuluta. Lisaks veel tegi Andrejeva targa lükke ja enne Tartu 22.5 km-i jooksis eelmine päev Viimsi jooksul 10km. Sealt ka selge väsimine distantsi gteisel poolel ja võidu mängimine KadriK. kätte.

 
At 14:40, Anonymous Anonüümne said...

Selge. Aitäh täpsustava informatsiooni eest. Rattasõidus ongi kõige paremini parimad naised esindatud. Võrrelda võib ikka teistega, kuid seepärast ei maksa uhkust tunda või alaväärsuskompleksi põdeda. Võistlus peaks käima eelkõige iseendaga ning ka selles suhtes on erinevad arusaamad. Varasematel aastatel oli peale rattarallit nii läbi, et mõtlesin, et milleks seda kõike üldse vaja on. Polnud eriti trenni teinud, aga võistlustel tahtsin maksimumi anda ja siis olngi pärast ribadel. Varasematel aastatel on jooksumaratonil mõned lausa koomasse ennast jooksunud ja ka äkksurmi on juhtunud.
Treenimise ja nõuannete kohapealt veel nii palju, et igaüks peab leidma ikka tema jaoks kõige sobilikuma variandi. See, kui mina räägin, et hoian nt grupi lõppu vms, on ainult minu arvamus. Ka laskumistel hoian ennast tagasi, et mitte kukkuda.
Me pole ju siin selleks, et üksteist sõimata või maha teha vms. Vahva on enda kogemusi ja emotsioone vahetada. Rahvaspordiüritustega peabki koos käima ühtsusetunne, mitte nii nagu profispordis, et varjatakse kiivalt enda treeningplaane jms. Vähe on neid, kellele sobivad kõik nelikürituse alad ühtemoodi hästi. Ma olen nt jooksus esisajas, aga suusatamises üle 5 tunni mees. Nagu Priitki on öelnud, et tema hoopis ei panustagi rattasõidule.

 
At 16:46, Anonymous Anonüümne said...

Olla jooksmises esisajas tähendab minu jaoks olla seal Viljandi järvejooksul, teised ei läe nii alati arvesse, kuna on harilikult tasemelt nõrgemad. Kuid, kui see enesetunnet parandab, siis mis seal ikka;)

Vaadake nt selle aasta avapauku Nõmme maanteejooksul 5 km, see on rahvajooksu tase;) Palju nii tasemel jookse ei ole aastas.

 
At 01:51, Anonymous Anonüümne said...

Yes exactly, in some moments I can reveal that I jibe consent to with you, but you may be making allowance for other options.
to the article there is stationary a without question as you did in the fall issue of this solicitation www.google.com/ie?as_q=somayeh tohidloo ?
I noticed the catch-phrase you have not used. Or you functioning the dark methods of promotion of the resource. I take a week and do necheg

 
At 07:21, Anonymous Anonüümne said...

plastikiniai langai
kvepalai
mobilieji telefonai
darbas anglijoje

 
At 05:40, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 05:41, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 05:42, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 05:43, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 
At 05:21, Blogger Unknown said...

nike roshe run women
nike outlet factory
canada goose jackets
michael kors uk outlet
michael kors factory outlet
tiffany jewellery
uggs outlet
ugg outlet
omega outlet
fitflops uk
swarovski outlet
tiffany jewelry
discount ugg boots
ray ban sunglasses
ugg boots outlet,ugg outlet
snow boots
parajumpers coats
hollister clothing store
beats headphones
nike outlet store
fitflops clearance
lululemon uk
rolex watches,rolex watches,swiss watches,watches for men,watches for women,omega watches,replica watches,rolex watches for sale,rolex replica,rolex watch,cartier watches,rolex submariner,fake rolex,rolex replica watches,replica rolex
fitflops clearance
burberry outlet store
ray ban sunglasses
cheap jordans
mulberry outlet,mulberry handbags outlet
nike roshe
burberry outlet sale
burberry outlet online
ray-ban sunglasses
kate spade outlet
louis vuitton outlet
nike outlet store
ugg outlet
oakley sunglasses
michael kors uk

 
At 07:27, Blogger omar ail said...

Your site is very helpful
http://antiinsectss.over-blog.com/
https://foryourh.wordpress.com/proker/
http://antiinsect.zohosites.com/
https://www.prokr.net/ksa/jeddah-water-leaks-detection-isolate-companies/
http://jeddahh.com/

 

Postita kommentaar

<< Esileht