teisipäev, oktoober 23, 2007

Pullerits: Andmed avalikuks!

Nii mõnedki on aeg-ajalt püüdnud tõstatada teemat, miks ma kõiki treeningusse puutuvaid detaile siin ei avalda, miks ma osa asju vaid enda teada jätan. Justkui ma salatseks. Ei salatse! Täna panen siin välja sellised näitajad, mis Eestis kui mitte kogu avaliku sfääri, siis spordisfääri ajaloos peaks olema ajaloolised. Selles mõttes, et erakordsed ja esimesed.

Mu jooksutreener Meelis Minn rõhutas suvel korduvalt, et tervislikku seisundit tuleb lasta arstil kontrollida ja kasulik on teha aeg-ajalt vereproove, mis annab pildi organismi üldseisundist. Tema juhiste järgi tegingi vereproovi augusti lõpus, kui Tallinna sügisjooksu ettevalmistus hakkas ühele poole saama. Ja järgmise vereproovi tegin eelmisel nädalal, suusaettevalmistuse esimese neljanädalase tsükli viimase, kergeima nädala keskel.

Esialgu oli selle teise proovi mõte kontrollida, kuidas suurenenud koormused on mõjunud.
Aga nagu siin kirjutatud, tabas mind ülemöödunud nädalal haigus - kõva nohu, mis läks kergelt üle koguni põskkoopa turseks, nagu röntgen näitas. Nii kujunes tollest eelmise nädala vereproovist hoopis test näitamaks, kuidas haigus ning selle ravi on organismile mõjunud.

Alljärgnevalt leiate mu vereproovide näitajad augusti lõpust ja oktoobri keskpaigast. Nende avaldamisel on kaks põhjust.

Esiteks, kuigi kahe proovi tulemuste võrdlus näitab ilmselgelt, et oktoobri proovi kõik näitajad on augusti lõpu omadest märgatavalt viletsamad, ütles mu perearst, et teine vereproov on korras. Tema vaatevinklist kindlasti ongi: ta on ju ilmselt harjunud vaatama tavainimeste ehk mittetreenijate vereproove (enamasti küllap halbu vereproove) ning usun, et nondega võrreldes on mu näitajad igati korralikud. Tõsi, ka mu vend, Rootsi tunnustatumaid allergolooge, ütles kahe proovi võrdluse kohta, kui küsisin, et mis nüüd tegema pean, et näitajaid parandada:

"Mitte midagi ei tule teha. Absoluutselt füsioloogilised kõikumised. Maksa haigekassale ilma asjata võetud proovide eest."

Veel üks tark mees, kellega konsulteerisin ja kes tunneb sporti, mainis aga, et veri on lahja, andes märku raua ja vitamiinide puudusele, ning viitab üleväsimusele ja haigusele.

Äkki leidub siinse blogi lugejate seas veel asjatundjaid, kes oskavad tarka nõu anda, mida ette võtta? See, et saaks laialt avalikkuselt tagasisidet, ongi esimene põhjus, miks need näitajad avaldan.

Ja teine põhjus nende avaldamiseks on Eestis levinud lausa paranoiline kartus igasuguste terviseandmete publitseerimise suhtes. Oma näitajaid siin avaldades tahan lihtsalt tõestada, et nende teatavaks saamisest ei juhtu mitte kui midagi halba ega hullu. Ja miks peakski juhtuma? Mida on nende näitajatega kellelgi peale hakata? Ega nende teadmine aita kellelgi vormi paremaks saada ega treeningute tulemuslikkust tõsta. Mida, öelge, mida on nende nn sensitiivsete isikuandmete avaldamisest peljata? Mitte ei saa aru sellest üleüldisest paranoiast...

Niisiis, siin mu vereproovi tulemused (esimene arv augusti lõpust ja teine oktoobri keskelt):

WBC 6,0 ja 5,2 10 astmes 9/l
LYMF 37,7 ja 25,3 %
MID 6,7 ja 7,3 %
GRAN 55,6 ja 67,4 %
LYMF L 2,2 ja 1,3 10 astmes 9/l
MID 0,5 ja 0,4 10 astmes 9/l
GRAN --- ja 3,5 10 astmes 9/l

RBC 4,35 ja 4,54 10 astmes 12/l
HGB 1,46 ja 1,42 g/l
HCT 43,9 ja 39,5 %
MCV=H 100,8 ja 87,0 fl
MCH=H 33,6 ja 31,4 pg
MCHC 333 ja 361 g/l
RDW% 13,8 ja 13,6 %

PLT 211 ja 254 10 astmes 9/l
PCT 0,15 ja 0,17 %
MPV 7,1 ja 7,0 fl
PDW=L 12,0 ja 11,9 fl

Leidub siin blogi lugejate seas tarku, kes jagavad nii spordist kui meditsiinist?

Foto 1: Erakliiniku AS SL Meedik pereõde Kristina Angerjärv võtab vereproovi. Foto autor: Liis Treimann, Postimees / Scanpix
Foto 2: Vereproovi võtmine Tartu linna polikliinikus. Foto autor: Ove Maidla, Postimees / Scanpix
Foto 3: Eesti Geenivaramu labor. Pildil laborant Anne Krips fraktsioneeritud vereproovidega. Foto autor: Ove Maidla, Postimees / Scanpix
NB: Pildil olevad isikud pole Priit Pulleritsu vereproovi ega selle võtmisega seotud!

23 Kommentaarid:

At 10:48, Anonymous Anonüümne said...

praktilist erinevust pole - su vennal on tõepoolest õigus - füsioloogiline kõikumine. Selline minimaalne erinevus erinevus võib tekkida ka täiesti probleemivabal inimesel nädalase vahega!
Sul on pigem paranoia haiguse ees - mida tegelikult pole!

 
At 11:02, Blogger Vana Kala said...

Mina pole arst, mina seda värki ei jaga. Samas spikker oma näitajate võrdluseks asub siin. Igatahes minu teadmiste järgi on su hemoglobiin suusataja jaoks liiga madal. Sellise numbriga on 100 hulka rebimine TRM-l peaaegu ime, mille täitumise puhul on põhjust kirikusse küünal viia, sest peale hea ettevalmistuse tuleb sul loota ka lihtsalt heale õnnele, samas päev alpimajas teeb jälle imet, eks sa ise tead.

 
At 13:55, Anonymous Anonüümne said...

Kindlasti ei ole sa esimene Eesti TREENIV sportlane, kes on oma spordiarsti ja vereproovi tulemusi internetis avalikustanud. Sellest rõõmust võid suu puhtaks pühkida.

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

!!

 
At 15:18, Anonymous Anonüümne said...

Ei tea kas Priit alpimaja ka kasutab?

 
At 15:37, Anonymous Anonüümne said...

Koormustesti tulemusi on rahvas näinud.Treeningmahtudest ja metoodikast hakkab ka pilt selginema.Täna siis vereproovid.
Siit edasi oleks loogiline jätk :
"Mida Sa sööd? Ja kui palju ?"
Miks mulle tundub,et seal oleks veel potentsiaali ?

 
At 17:02, Blogger Priit Pullerits said...

Ei, alpimaja ma ei kasuta, aga kui see aitab vajalikul hetkel hemoglobiini või mida iganes üles ajada, siis tuleb kasutada.

Jah, õige see on - toitumise ja söömise arvelt on ikka kõvasti reservi. See esimene on väga lünklik, eriti lõuna ajal, kuid tõhus hommikul ja õhtul pärast trenni. Selle eest suur tänu abikaasale. Teises on ka arengureserve: enda ja naise tehtud õunamahlas võib küll olla hulganisti vajalikke aineid, kuid ega keemiliste spordijookide vastu see tõhususelt vist ei saa.

 
At 17:11, Anonymous Anonüümne said...

miks otsid sa nüüd keemilistest jookidest abi (ehk igasugu abivahenditest, kus olid need joogid nurmekivil-virkusel

 
At 17:13, Anonymous Anonüümne said...

NÄITEKS: No HMGLB on mul samas suurusjärgus:
140-145 (nooremana 10 a eest, kui vastupidavusaladega ei tegelenud, oli ka 152 korra kunagi).
Trt Mrtn üle-eelmine aasta 100 sees (esimene start), eelmine 50 sees, see aasta jäi haiguse tõttu tulemus saamata (kuskil 65-85 koha kanti oleks hinnanguliselt saanud "tervena").
Seega ma ei tähsustaks seda HMBGL värki üle, nagu siisn Jyrx väidab. Aga suusk peab vähemalt norm. olema.
Al.

 
At 20:33, Anonymous Anonüümne said...

to: Anonüümne kell 17:13

Tõesti HGB ainult ei aita, kuid sa oled ka 5 aastat Priidust noorem ning 2006 olid sa 36 Priidu 43 vastu järgmine aasta. On ju kõva vahe. Pealegi sa isegi jooksed Priidust 23 km kiiremini, seega sul on tunduvalt rohkem potentsiaali kui Priidul.

Priidu õnneks saab aga hemoglobiini üles ajada.

 
At 21:07, Anonymous Anonüümne said...

Hemoglobiin on sul ju täitsa normaalne. Kust leidis su vend, et sul on vitamiinide ja raua puudus? Mitte miski ei viita sellele - rauapuuduse korral peaks olema sul hemoglobiin madalam ja MVC alla 80 . Pealegi, sa pole maininud, olid sa enne vereproovi andmist söönud ja millal viimati. Need tegurid mõjutavad ka su verenäitajaid.
Jooksja tarkvaras (samuti vastupidavusala) mainiti, et pikamaajooksjatel ongi iseloomulik madal hemoglobiin, mida siis, veelkord, sul küll ei ole. Hoiatus! Kõrgem hemoglobiin (mis tähendab ka punaliblede hulga suurenemist) teeb vere paksemaks ning suurendab trombide ohtu.

 
At 21:14, Anonymous Anonüümne said...

Kommenteeriks siis kah
1. Mu jooksutreener Meelis Minn rõhutas suvel korduvalt, et tervislikku seisundit tuleb lasta arstil kontrollida ja kasulik on teha aeg-ajalt vereproove, mis annab pildi organismi üldseisundist- Küsiks vastu, mis asi see organismi üldseisund on ja millised vereproovid peegeldavad seda müstilist üldseisundit. Ei ole olemas sellist asja nagu vereproov, verest ja tema komponentidest saab teha sadu kui mitte tuhandeid erinevaid analüüse, millel igaühel on oma kindel kliiniline väärtus, rääkimata spetsiifilisusest ja sensitiivsusest. Millised näitajad teostatud analüüsis on sinu jaoks olulised ja millises suunas muutusi sa alarmeerivaks pead?
2. Esialgu oli selle teise proovi mõte kontrollida, kuidas suurenenud koormused on mõjunud- teostatud on vere automaatuuring kolmeosalise leukogrammiga. Füüsiline koormus suudab mõjutada leukotsüütide (WBC) üldarvu ja erinevate leukotsüütide omavahelist vahekorda, aga seda pigem lühiajaliselt koormuse ajal ja vahetult koormuse järgselt ning hemoglobiini kontsentratsiooni (HGB), mis võiks ju treeninguga veidi tõusta. Vahetult suurte koormuste järgselt on hgb kontsentratsioon pigem madalam kui tavaliselt. Tavakõrgustel treenimisega on hemoglobiini hulka väga raske mõjutada, küll aga keskmäestikus viibides või alpimajas elades.
3. Nii kujunes tollest eelmise nädala vereproovist hoopis test näitamaks, kuidas haigus ning selle ravi on organismile mõjunud- sellise väikse kurguvalu ja nohu puhul kliinilise vere analüüsis tavaliselt mingeid olulisi muutusi ei toimu.
4. Esiteks, kuigi kahe proovi tulemuste võrdlus näitab ilmselgelt, et oktoobri proovi kõik näitajad on augusti lõpu omadest märgatavalt viletsamad- ei näe ühtegi olulist parameetrit, mille kõikumine ületaks tavalise füsioloogilise kõikumise määra. Hemoglobiini kontsentratsiooni langus on vaid 2,7%. Ainuke asi, mis silma jääb on MCV (erütrotsüüdi keskmine maht) muutus, mis on 13,7%. Kuid pigem on siin tegemist analüüsi võtmise ja analüüsimise kvaliteediprobleemidega kui reaalsete organismis toimunud muutustega.
5. Veel üks tark mees, kellega konsulteerisin ja kes tunneb sporti, mainis aga, et veri on lahja, andes märku raua ja vitamiinide puudusele, ning viitab üleväsimusele ja haigusele- tark ja sporti tundev võib see mees olla, aga antud analüüsi interpretatsioon jätab küll soovida. Raua (MCV alla normi), B12 vitamiini ja foolhappe puudusele (MCV üle normi) küll see analüüs kuidagi ei viita, samuti pole siin ühtegi viidet haigusele ning üleväsimuse jutt on hoopis arusaamatu. Jah, hemoglobiini kontsentratsioon võiks olla kõrgem, kuid kõrge hemoglobiini väärtus on pigem kaasasündinud eeldus kui treeningutega saavutatav. Normaalselt toituva inimese organismis ei tohiks küll olla ei raua, vitamiin B12 ega foolhappe defitsiiti.
6. "Mitte midagi ei tule teha. Absoluutselt füsioloogilised kõikumised. Maksa haigekassale ilma asjata võetud proovide eest."- antud sissekande kõige õigem mõte. Selliste analüüside teostamine ei võimalda kuidagi paremini juhtida treeningprotsesse ega vii sind kuidagi lähemale ihaldatud kohale esisajas, pigem tekitab sinus asjatuid pingeid.

P.S. Ise teen vere analüüsi kord kahe aasta jooksul töötervishoiuarsti juures, sest see on kohustuslik. Muidu ei teeks üldse.

 
At 23:29, Anonymous Anonüümne said...

Eks igal omad kiiksud, kes jälgib kellaga pulssi, kes vereproovide numbrei. Peaasi, et usk üritusse ei kaoks.

 
At 08:17, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh Ainile põhjaliku lahkamistöö (sic!) eest! Nüüd olen veendunud, et arstiteadus on ilmselt tõepoolest ainus eriala, mis Tartu Ülikoolis õpetatavatest ainetest ikka tõsise teaduse alla mahub.

Nagu eelmine kommenteerija tabavalt märkis, ja nagu Aini analüüsi lõppu lugedes endalgi mõte tekkis, siis tuleb see vereproovi asi ära unustada, sest muidu, tjah, saab vereproovist minu pulsikell - ja teate ju küll, mida ma selle viimase ületähtsustamise kohta arvan.

Ja mis kõige tähtsam: kõik on korras, tuleb vaid edasi treenida.

 
At 13:28, Anonymous Anonüümne said...

Mind huvitaks siiski vastus hr Ain (Kaare?) esimesele küsimusele. Mida hr Minn ikkagi vereproovide puhul silmas pidas?

 
At 20:34, Anonymous Anonüümne said...

Hemoglobiin madal jah. Ise treenin priidust oluliselt vähem, aga viimati oli 155. Isiklik rekord oli 15 aastasena mõõdetud 179, kui veel niiöelda lootustandev noorsportlane olin ja suures spordis läbi lüüa tahtsin.

 
At 07:36, Anonymous Anonüümne said...

very very nice for this blog and post, i like it very much, thanks for you guys!

Jachtos nuoma
limuzinu nuoma
buitine technika
DVIRACIAI

 
At 07:34, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 07:40, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 07:46, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 07:49, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 
At 05:50, Blogger chenminghui said...

kate spade outlet store
coach outlet online
pandora charms
kate spade outlet
coach outlet
pandora outlet
kate spade outlet
nike shoes outlet
snapbacks wholesale
canada goose outlet store
chenminghui20180322

 
At 09:01, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.5.14
canada goose outlet
seahawks jersey
pandora jewelry
nfl jerseys
nike air max
ralph lauren uk
moncler uk
true religion outlet
canada goose jackets
michael kors outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht