esmaspäev, november 26, 2007

Pullerits: Miks üksi on parem kui kambas

Värskes Suusalehes, mis sel sügisel ei ilmu enam minu, vaid Eesti Päevalehe toimetamisel, sest suusaliidu peasekretäri Jüri Järve sõnul said nad Päevalehelt lihtsalt sedavõrd soodsa pakkumise - näha on: läikepaberi asemel on kasutusele läinud hallikarva läiketa paber -, ütleb sprinter Timo Simonlatser, et ta on valmis ka ihuüksinda äärmuslikes oludes tööd tegema. "Kuid seda tööd on kergem teha koos sparringupartneritega," lisab ta. "Kui keegi veab treeningu käima, lähen alati kaasa - see meeldib mulle."

Kellele ei meeldiks. Aga sporti ei saa teha meeldimise järgi. Kui siin nüüd suusakoondislaste sõnu väänata, siis ega võistluste ajal küsi keegi, kas sulle meeldib parajasti võistelda või ei meeldi. (Väänata selles mõttes, et nemad on seda meeldimise mõtet ilmastiku kohta väljendanud.)

Vaevalt vaidleb keegi vastu sellele, et kambas on kergem ja mõnusem trenni teha. Aga see ei tähenda, et ka parem ja tulemuslikum.

Laupäeval sõitsin kaks tundi rullidel. Kalmer Tramm, Eesti naiste suusakoondise treener, oli ette näinud tempo, mis lubab rahulikult ringi vaadata. Pidin taastuma kahest raskest jõutrennist. Ja ausalt öeldes tundsingi, et ega eriti pingutada jõua. Särtsu polnud. Akud oli tühjavõitu. Läbisin selle ajaga vaid 27 km. Pärast olin rampväsinud. (Muidugi, ega olud kõige soodsamad olnud: algul oli märg, mis teeb aeglaste rullide veeremise veelgi raskemaks, ja hiljem hakkas külmetama, nii et osa rajast muutus jäiseks. Aga ega olud siis sega, kui enesetunne hea; segavad siis, kui enesetunne närb.)

Kuid kujutagem ette, mis oleks saanud siis, kui oleksin harjutanud kellegagi koos. Ilmselt oleksin üle pingutanud. Siin tulevad seega põhjused, miks üksinda on mõttekam harjutada kui mitmekesi kambas.

1. Üksinda harjutades ei teki võistluskirge, mis on nii kerge tulema, kui harjutada grupis - siis on paratamatu, et keegi hakkab tempot kruvima, kas või trenni lõpuosas, ning nii lähebki tasapisi laastavaks võistluseks. Olen kuulnud, et jalgratturitel pidi see tüüpilisi hädasid olema - lõpus hakatakse paugutama.

2. Üksinda harjutades saad teha tõepoolest oma trenni: oma rütmis, oma kiirusega, oma intensiivsusega, nii nagu treeningplaan ette näeb. On ju peaaegu võimatu, et leidub kaks võrdset sportlast, kel on vaja täpselt samal päeval teha täpselt samasugust trenni. Igaühel on oma individuaalsed iseärasused ja plaanid. Aga kui teha trenni kambas, siis see tähendab, et keegi peab end teise järgi sättima või kohendama hakkama. Ja treening ei täida enam oma eesmärki.

3. Üksinda harjutades keskendud trennile, mitte kõrvalistele asjadele, alates tarbetust võistlemisest ja lõpetades jutuajamisega. Kõik need segavad keskendumist tempo või tehnika jälgimisele. Ehk teisisõnu: üksinda harjutades on treeningu kvaliteet parem. Siis tegeled iseendaga, mitte näiteks vestluse ülalhoidmisega. Sel samal põhjusel ei kasuta ma enam ka tütre mp3-mängijaga ühendatud kõrvaklappe nagu mullu rasketel imitatsioonitreeningutel, sest siis jälgid pigem muusika, mitte sammude rütmi.

4. Üksinda harjutamine kasvatab iseloomu. Võistlustel tuleb ju olla väljas üksinda iseenda eest, seal ei tule keegi sulle seltsiliseks, muidugi, kui rattasport arvestamata jätta. Võistlusel peab suutma oma sooritusele keskenduda, kõigest jõust ise pingutama - tuleb võidelda ihuüksinda. Aga kui treening on olnud enamasti mõnus seltsielu, siis karta on, et ega maksimaalsest pingutamisest suurt asja saa.

5. Ja lõpuks: üksinda trenni minnes lähed trenni just siis, kui saad ja kui selleks on parim aeg, mitte ei pea ootama, kunas kamraadid saavad kodus prügiämbri välja viidud ja autole teises linnaotsas bensiin võetud, et treeningupaika jõuda. Teiste järele oodates venib niigi pikk treeninguaeg vaid veelgi pikemaks.

6. Ja lõppude lõpuks: vastupidavussport, eriti suusatamine, ongi rangelt ja üdini individualistlik ala. Kus siin on meeskonnasõit? Mitte kuskil.

Fotod: Priit Pullerits ülemöödunud nädala laupäeval Tartus Tähtvere spordipargis ihuüksinda kahe ja poole tunni pikkusel suusatreeningul. Fotode autor: Jelena Jakovljevic, Tartu Kõrgem Kunstikool

21 Kommentaarid:

At 08:53, Anonymous Anonüümne said...

Koostreenimise ainuke hea asi on selles, et treenigkaaslase tõttu ronid alati välja trenni, aga see ka sisuliselt kõik.
Ülejäänud osaga olen täiesti nõus. Mingi mööndustega muidugi ehk kogu elu ka erak ei saa olla. Vahel on koostreenimst väga vaja aga sellise mahuladumise aegu on küll parem üksi teha.
Koos on hea lõike lasta, nii pingutab rohkem ja seal on tõesti võistlusmomenti ja -närvi vaja.

 
At 09:32, Blogger Rivo said...

harrastajana osalt nõus, osalt mitte. olin ka kevadel skeptiline ühistreeningute suhtes, sest näiteks pikamaajooks on kohati üsna individualistlik ala. aga nüüd olen meelt muutnud. trenne jagades on palju lihtsam end joonel hoida, saab lobiseda (ei ole tarbetu;)) ja muidu igavaks muutuv teekond ei käigi eriti pinda.

lisaks on näiteks lõigutrennis jänesega distantsi läbida on oluliselt lihtsam kui üksinda meetreid tormata. samuti on näiteks mahutrenni

ja muusika rütmi jälgimise asemel tasub pulsikella kasutada. kippusin ka varem loo tempos minema, kuid pärast pulsikella kasutama hakkamist ei ole enam ette võetud tempo jälgimine probleem. pealegi tasub kasutada näiteks mikse ehk mitte üksikuid lugusid, vaid kokku pandud lugudejada, siis ei häiri lugude vaheldumised ja tempo ka sama või vähemalt sarnane.

enamvähem võrdse tasemel ja koormusel treenijaid võib kolleegide-harrastajate seast leida küll. Priidul muidugi võib keeruline olla, tema taset arvestades. harrastajail aga peaks suht lihtne olema. meie maratoonaritel on tiimis keegi ikka paariliseks passiv.

ja ootamise saab lihtsalt nullida, leppides kokku kindla aja, mil alustatakse. toimib küll.

 
At 10:12, Anonymous Anonüümne said...

Ma kuulan parem raadiosaateid, jutusaateid. ER ja Kuku jutusaateid võimalik alla vinnata netist. Eetris oleku ajal neid tavaliselt nii kui nii mahti kuulata pole. Aga trenni hea kaasa võtta. Saab väikest vaimutoitu ka spordi ajal. Heliraamatute peale olen ka mõelnud, näiteks Potterit lugeda kindlasti ei viitsiks. Aga ehk ühe aasta trennidega kuulaks asja ära küll.

 
At 12:38, Anonymous Anonüümne said...

Nii on ja nagu öeldakse: varblased lendavad parves, kotkad aga üksinda!

 
At 13:12, Blogger Priit Pullerits said...

Vau, braavo - see varblaste ja kotkaste võrdlus on parimaid, mida viimasel ajal kuulnud! Mulle meeldib! Aitäh toetuse eest!

 
At 20:57, Anonymous Anonüümne said...

Üks Hansapanga tippjuhtidest rääkis, kuidas tema juht kord ütles talle: "Tead, ..., on olemas kolm tüüpi juhte, esimesed(kõige rumalamad) arvavad, et kõik on kas must või valge, teised(natuke targemad) saavad aru, et on olemas ka muud toonid ning kolmandad(kõige targemad), kes teavad, et on palju erinevaid toone, aga oskavad neid must-valgena käsitleda, ja ma ei saa aru, kas sa oled esimesest või komandast gruppist". Mul on sama probleem, Priit, ma ei saa aru, kas sa oled esimesest või kolmandast gruppist.

 
At 23:26, Blogger Svensson said...

Sama problem siin, mitte ei saa aru.
Tihti ei ole tema väljaütlemistega päri, aga ehk tahabki ta lugejaid mõtlema panna. Loodetavasti.
Edu igaljuhul, peatsete kohtumisteni võistlustandril!

 
At 11:04, Anonymous Anonüümne said...

kotkad pidid olema ühed rumalamad ja väiksema adaptiivsusvõimega linnud! PP, kas sa tõesti tahad olla nagu kotkas "uhke, aga rumal"

 
At 11:26, Anonymous Anonüümne said...

Ta ju ongi uhke.
Ei suuda isegi tehnika arengut omaks võtta.

 
At 12:03, Blogger Priit Pullerits said...

Vaadake, sõbrad, kui ma kirjutan siin üdini tasakaalustatud lugusid, et viis põhjust grupitrenni kasuks ja viis põhjust eralditrenni kasuks, keda see siis mõtlema paneb? Hea lugu on see, mis lugejale ka mõtteruumi jätab. Mina annan teile poole ja teie kõik panete omalt poolt kollektiivse poole - nagu olen öelnud: see blogi siin võib ju kanda mu nime, aga see on meie kõigi ühine omand. Nii et head kaasamõtlemist ja -elamist!

 
At 09:51, Blogger Kidra said...

Igati nõus Priiduga selle kohapealt, et alati on lihtsam leida vabandusi ja põhjendusi trenni mitte minna kui organiseerida ja kompromissitada endale võimalused ning ajad trenni teha. Kõigil meil on töö ja pere ja sugulased.

 
At 07:44, Anonymous Anonüümne said...

I like this! good! :)

Roletai
automobiliu nuoma kaune
meksika
DVIRACIAI

 
At 05:32, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
chanel handbags
michael kors
black timberland boots
louis vuitton purses
abercrombie
michael kors outlet
coach outlet store online
toms outlet
coach factory outlet
mont blanc pens
christian louboutin sale
coach factory outlet
michael kors outlet
toms shoes
michael kors outlet online
jordan 11 gamma blue
michael kors handbags
adidas outlet store
prada
louis vuitton outlet
mulberry uk
prada outlet
beats solo
coach outlet online
pandora charms
gucci handbags
oakley sunglasses cheap
christian louboutin
coach factory outlet online
christian louboutin shoes
coach factory outlet
abercrombie store
gucci outlet
michael kors
fendi
coach outlet store online

 
At 07:34, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 07:41, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 07:47, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 07:49, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 
At 12:38, Blogger Unknown said...

www0516
cheap jordans
pandora charms
michael kors uk
oakley sunglasses wholesale
ugg outlet
uggs
michael kors handbags
michael kors outlet
salomon shoes
air jordan release dates

 
At 11:19, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.6.22
pandora jewelry
ralph lauren outlet
nike chaussure
nike air max 90
canada goose outlet
mbt shoes outlet
jordan shoes
michael kors outlet
canada goose outlet
moncler outlet

 
At 05:08, Blogger jeje said...

asics gel lyte 5 desert pack Autour de la Nike asics gel lyte 5 avis Dunk Mario serait le personnage célèbre, avec son bonnet rouge, sa moustache et ses basket nike free run 2 femme chaussures noire blanche gants blancs. Former une équipe virtuelle multiculturelle peut aider chaussure de course asics homme pas cher le cabinet Nike à exploiter le marché émergent en introduisant asics gel lyte 3 soldes femme des produits spéciaux et des solutions dans différents pays, chaussures nike internationalist femme comme des chaussures bon marché spécifiquement pour le Brésil (Fischlmayr & air jordan 11 gs Lahteenmaki, 2005). Discutant des méthodes de génération d'une fonction d'équipe virtuelle, asics running homme moins cher Grazier déplore que la motivation soit un ingrédient clé pour surmonter air jordan 11 pour bebe les défis.

 
At 10:33, Blogger Unknown said...

www1020

ugg outlet clearance
louboutin shoes
coach outlet online
salomon shoes
ultra boost 3.0
kate spade outlet
salomon shoes
birken stock
nike shoes
red bottom shoes

 

Postita kommentaar

<< Esileht