Esmaspäev, juuni 02, 2008

Pullerits: Miks iraanlase ketas kaugele lendab (ja mis see kaasa toob)

Spekuleerigem pisut. Küsigem, miks 23-aastane iraanlane Ehsan Hadadi ühtäkki nii kaugele ketast heitma on hakanud? Ja kust Iraanil üldse kettaheite know-how? Nad pole ju veel õiget tuumapommigi kokku saanud.

Kes on näinud Hadadit teleris ja teab, mis moodi tegelikult iraanlased välja näevad, ei sel kahtlust ole, et tegu on vägilasega. Kuidas vägilaseks saab? Treenides, mõistagi. Aga ka õigeid aineid süües-süstides. Näiteks anaboolseid steroide, mis aitavad lihast kasvatada, ja mille kohta siinsest eelmisest sissekandest lugeda sai, et nende pruukimise jäljed pole sugugi igaühe organismist avastatavad.

Eriti halvasti on anaboolsete steroidide, antud juhul testosterooni jäljed leitavad aasia päritolu meeste organismist, kellest tervelt kahel kolmandikul puudub geen, mis laseb lagundada testosterooni nii, et selle laguproduktid oleks uriinist tuvastatavad.

Iraan asub teatavasti Aasias. Liiati on Iraan riik, kuhu lihtsurelikku niisama ringi liikuma ei lasta - ja vaevalt ka WADA dopingukütte -, nii et huvitav oleks teada, kui palju toda Hadadit üldse kontrollida on saadud. Ja tagatipuks arvestades, kui pingsalt töötab Iraan tuumaprogrammi kallal, on enam kui kindel, et Iraanil jätkub jaksu ka biotehnoloogiasse panustamiseks, sest selle tulemusi saab samuti relvastuses kasutada, näiteks biorelvades.

Hadadi võib ju praegu kaugele heita, aga küsimus on selles, mis saab temast lähitulevikus. Florence Joyner-Griffithit mäletate? Ta tegi ka ühtäkki imejookse, aga pärast spordiga lõpparve tegemist heitis peagi hinge. Organism oli igasugust saasta täis.

Ükski dopinguaine pole kõrvalmõjudeta, ja need avalduvad sageli alles hiljem, nagu seletas mulle hiljuti Eesti tuntud dopinguasjatundja Mihkel Mardna. Näiteks ajate testosterooniga lihased punni. Seejuures muutuvad suuremaks ka südamelihased. Aga kui spordiga hüvasti jätate, ei jätku organismil enam jõudu, et neid suuri südamelihaseid pumbata. Ja saabubki lõpp.

Hiljuti sattus näppu üks ajakiri, kus reklaampildil ilutses kuus Ameerika kuulsat sportlast. Igaüks tervisega kimpus. Kuue peale kokku olid nad võitnud tervelt 19 olümpiakulda. Mis neil siis viga on?

Eks proovige nimed ja hädad õigesti kokku viia:

Jackie Joyner-Kersee, Bob Beamon, Greg Louganis, Bruce Jenner, Peggy Fleming, Mark Spitz;

astma, suhkrutõbi, HIV, artriit, rinnavähk, kõrge kolesterool.

Ei, mul pole vähimaidki andmeid väitmaks, et keegi neist on tarvitanud dopingut. Aga tervis, nagu näete, jätab neil kõvasti soovida. (Iga nime all on just see haigus, mida ta põeb, seega näiteks Beamon diabeeti ja Jenner liigesepõletikku.) Aga mõelge, mis juhtub siis, kui igasugu keemiaga organismi veelgi rohkem untsu keerata.

Eks ootame põnevusega uusi uudiseid Hadadi kohta. Ja võimalik, et oodata tuleb väga kaua.

Foto 1: Iraanlane Ehsan Hadadi heitmas pühapäeval Berliinis ketast. Foto autor: AP / Scanpix
Foto 2:
Tervisehädadega kimpus USA endised spordikuulsused Jackie Joyner-Kersee, Bob Beamon, Greg Louganis, Bruce Jenner, Peggy Fleming, Mark Spitz firma Medco reklaamil. Foto autor: Medco

21 Kommentaarid:

At 15:45, Anonymous Anonüümne said...

Priit suutis taas kord oma võhiklikkust näidata.

1) Hadadi tehnikatreeninguid on viimasel 3-4 aastal juhendanud Valgevene ja Venemaa spetsialistid

2) Iraanil on endal piisavalt kompetentsi jõualadel, võta kasvõi kahe viimase olümpia kullaomanik tõstmise raskekaalus Hossein Reza Zadeh

3) pane juurde loomupärane kiirus ja käte siruulatus ning 69 meetrit ei ole sellise mehe jaoks mingi piir

 
At 19:00, Blogger Vana Kala said...

No me võime igasugust jama spekuleerides pakkuda, kui me ei tunne inimese treeningmetoodikat. Loomulikult on kauge islamimaailma sportlase üle arvustamine suht ohutu tegevus, sest keegi asjaga kursis olev nägu ei saa ju teda kaitsta.

Kuid enne kui dopingu kahtluste loopimisele asuda võiks ikka mõelda kas kõik muud variandid on välistatud. Näiteks nagu eelkommenteerija vihjab ida-euroopa päritolu treeneritele, tuleb mulle meelde, et NL kehakultuurlased omasid ühte väga huvitavat treeningmetoodikat, millest arusaamine oli võimatu, kuid uskuda tuli treeneri püha käsku. Omast kogemusest tuleb mulle meelde, et üle 30 aasta tagasi pärast intensiivset treeningut raudteekooli võimlas Tehnika tänaval, kargas Eesti judo (ja selle OM-tippude vaimne-)isa meile riietusruumi sisse ja nägi ühe poisi käes Kellukese pudelit ning pidas selle peale kõigile kuivavate suudega poistele veerandtunnise valjuhäälse käskivas kõneviisis epistli, kui kahjulik on vedeliku tarbimine kohe pärast treeningut (rääkimata treeningu ajal). Esimese lonksu tohtis NL kehakultuuritippteadust propageerinud treeneri arvates võtta alles tund pärast treeningut! Loomulikult oli märksõnaks süda, et see ei pidanud sellisele värgile vastupidama ja pidi toimuma südamelihaste suurenemine.

Nagu näete praegusest blogikandest, nimetab PP südamelihaste suurendamise pea ainuvõimaliku viisina momendil anaboolseid steroide, mis tähendab, et sisuliselt tuleb panna "=" märk anaboolsete steroidide tarvitamisele ja vee joomisele treeningu ajal, sest mõlemad mõjuvad ühte moodi! Kas sa Priit ikka mõtlesid oma südame laienemisele kui Trammi käest jooksu ajal joogipudeli haarasid? Aga võib-olla oli Eesti judo isal siiski õigus ning just see jooginipp on venelaste salarelv millega nad Ehsani tippvormi praegu lihvivad?!

 
At 21:37, Anonymous Anonüümne said...

pooled skandinaavia suusatajad ju astmaatikud

 
At 22:17, Anonymous Anonüümne said...

Priit huvitav mida see Bruce Jenner sõi, päris naise nägu läinud teine

 
At 23:44, Anonymous Anonüümne said...

Teeks nüüd araablaste ja asiaatide vahel siiski vahet?

 
At 03:42, Anonymous Anonüümne said...

Kui eelmist kommentaatorit parandada, siis iraanlased pole ei araablased ega asiaadid (kollase rassi esindajad), vaid pärslased.

 
At 10:04, Anonymous Anonüümne said...

Lisaks kuuluvad nii iraanlased kui araablased valge rassi alla, ehk kollasest rassist sama kaugel kui eestlased.

 
At 10:46, Anonymous Anonüümne said...

Iraagis on 75% rahvastikust araablased, keeleks araabia keel. Pärslasi ei ole sisuliselt kusagil säilinud. Teine suurem rahvusgrupp on Kurdid.

 
At 11:21, Blogger Tiit said...

Ärge lahmige!!!
Iraanis elab araablisi umbes 3%, ja tõesti on pea kogu iraani rahvastik asiaadid sama palju kui eestlased. Lugege Wikit, kui muidu ei usu ( http://en.wikipedia.org/wiki/Iran#Demography).
iraani riigikeel on parsi, nagu nad ise seda nimetavad, araablaste tõttu nimetatakse seda ka farsi keeleks.

Samas peaks see lahmimise jutt kõima ka Pulleritsu kohta. Kas tõesti pole ajakirjanikul midagi targemat teha kui eesti medalilootuse konkurentite pihta asjatult pori loopida. Soovitaks tutvuda enne natuke Iraani spordiprogrammiga kui selle kohta dopingulugusid kirjutama hakkad.

 
At 09:02, Anonymous Anonüümne said...

Väga mage kedagi heade tulemuste pärast automaatselt dopinguvõtmises süüdistada. tundub rohkem selline külanaiste jutt igaljuhul mitte spordiajakirjaniku oma.

 
At 10:20, Anonymous Anonüümne said...

3.06 Kadrioru staadionil oli kaamera paigutatud kettheiteringi väga õigesse kohta. Kõik, kes vähegi midagi asjast jagavad, nägid, et Hadadi tehnika oli suurepärane, eriti just ketta käest lahtilaskmise osas, võrreldes Kanteriga. Kanter paiskab ketta õhku nii, et ketas on 45 kraadise nurga all(nagu lennuk stardib) ja sama nurga all ketas ka lendab. Sellise vastutuulega, nagu eile oli pidurdab tuul ju ketta lendu. Hadadi aga saadab ketta teele praktiliselt horisontaalselt, ketta serv on õige kergelt tõstetud(nii nagu lennuk jõuab punktist A, punkti B), st. tuule tõstejõu max.abiga planeerides ja äärmiselt ökonoomselt. Siit ka ilusad pikkad kaared - mees on (tehnika)trenni teinud. Ja vaadates Hadadi keha, ei paista kuskilt musklites "testovenda"! Pigem vastupidi, lõtv ja pisut pekine ning üsna peene õlavarrega kettaheitja kohta. Datlite, arahiisi ja halvaa peal kasvanud tüüpiline lõunamaa mehepoeg:) Tema trump ongi lihaste lõtvus ja hea tehnika!

 
At 11:24, Anonymous Anonüümne said...

"Liiati on Iraan riik, kuhu lihtsurelikku niisama ringi liikuma ei lasta."

Jälle demonstreerid oma lollust. Võta Iraani viisa ja liigu ringi nii palju kui kulub.

 
At 13:39, Blogger Priit Pullerits said...

Kuni viisat aetakse, et dopingu jäljed ammuilma haihtunud. Sama keiss, mis Venemaaga.

 
At 15:53, Anonymous Anonüümne said...

Haa haaa :D hea...Priit käis võõraste naistega saunas. Ma ei usu, et sul oma naine sellist jama ajab. Ta tundub sul spordikauge inimene olevat ja arvatavasti ei tea kas Kanter esindab Eestit või Iraani.

Hadadi võiks sind sellise pulli-kaka eest kohtusse anda. No tõsiselt...nii mustata ka ei tasu. Oleks veel mingeid tõendeid. Puhas lahmimine.

 
At 17:42, Blogger Priit Pullerits said...

Eelmisele: rahu, ainult rahu! Ilma vähimagi enesekiituseta julgen öelda, et olen ajakirjanikuna ja sõnaseadjana piisavalt kogenud ja oskan sõnadega nii ümber käia, et kirjutada sedasi, et kohtus ei ole küll kusagilt kinni hakata, sest ühtegi süüdistust tekstis ju ei ole. Trikk on selles, et sõnadega saab väga hästi ja edukalt asju esitada nii, et esmalugemisel tundub, et kohe annan miljoni dollari kahjutasu saamiseks kohtusse, aga kui siis teksti kiretult analüüsida - sest ainult kiretu analüüs saab olla erapooletu kohtu otsuse aluseks -, selgub, et võta näpust: üle ei jää muud, kui hagemisest loobuda, või kui siiski hageda, piirdub rahateema sellega, et tuleb hagemisega seotud kulud ja ka vastaspoole kulud hagejal endal katta.

Meeldigu see või mitte, aga nii need asjad kohtus käivad ja nii nende pealtnäha justkui laimavate tekstidega need lood paraku on.

 
At 19:32, Anonymous Anonüümne said...

et siis JOKK?

Aga pärslasi asiaatideks pidada on suht hale lati alt läbihüpe küll.

 
At 08:29, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:31, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:33, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:36, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:29, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht