teisipäev, september 23, 2008

Pullerits: Mõttetu võistlus ja masendavad arvud

Nüüd on kõige krooniks selgunud, et pühapäevane Tartu rattamaraton oli suisa mõttetu. See ei andnud absoluutselt mitte midagi. Haanja Rattaklubi liige Ain-Ivar Tupp lõi kolmikürituseks taandunud nelikürituse punktid klubi lõikes kokku ja sai sellised tulemused:

Tarmo Mõttus (1971) 3,440
Viljar Kannimäe (1987) 3,496
Kermo Tsäro (1977) 3,519
Margus Tinno (1974) 3,625
Tõnu Hendrikson (1973) 3,642
Priit Pullerits (1965) 3,727
Art Soonets (1967) 3,737
Ahto Vink (1969) 3,741
Ain-Ivar Tupp (1967) 4,012

Siit on näha (ehkki mööndusega, et tulemused on mitteametlikud), et olen klubi arvestuses kuues, mis tähendab, et minu ponnistustest ja rabelemistest polnud ühise hüvangu nimel mitte vähimatki tolku. Nelikürituses läheb klubide konkurentsis minu teada arvesse viis paremat, ei enam.

Ma ei imesta, kui klubi korraldab sügisel aruandluskoosoleku ja mu oma ridadest välja heidab. Pole kahtlust, et Haanja mehed oskavad samuti viieni lugeda - ja siis nad avastavad, et näe, ajame Pulleritsule siin rattad alla ja puha, aga mida ei ole ega tule, see on tulemus.

Mis veel eriti hull: eile selgus, et ma ei olnud Tartu rattamaratonil isegi mitte kõige parem ajakirjanik. Sajakilone Sten Teppan Raadio 2st ja Kanal 2st, kes startis numbri 1084 all, sai ajaga 3:31.05 499. koha, edestades isegi kaheksanda naisena lõpetanud Maris Nurme. Mind lõi ta rohkem kui 11 minutiga. Jah, ta lohutas küll, et mu 190 km enne võistlust on sama hea kui null kilomeetrit ning lisas, et tal endal on treeningkilomeetreid umbes 7000. Sedasi parandas ta mullust aega 50 minutit. Samuti trööstis ta, et ilmselt on neid massiüritustel kümneid, kui mitte sadu (jah, täpselt nii ta ütles), kes minu järgi oma võimeid mõõdavad, mistõttu pidas ta vajalikuks edastada mulle üldsuse tänud, et ennast avalikuks sihtmärgiks söandan seada.

Aitäh moraali kõrgel hoidmast, aga kaotus jääb kaotuseks. Või pean end lohutama sellega, et suutsin kolme alla kokkuvõttes siiski edestada Art Soonetsit, kes oma kahe trumpalaga, rattasõiduga, ei suutnud üle lüüa minu ühte trumpala, jooksu? Või tuleb trööstida end sellega, et mu 63. koht jooksus jäi siiski Haanja meeste parimaks üksikala kohaks üldse? Või võtta arvesse n-ö vanuse koefitsient - olin Haanja klubilastest ikkagi kõige vanem vähemasti nende tosina kõige edukama hulgas?

Aga ükski neist lisanüanssidest ei muuda tulemust: kuues koht on jama, kui Kaido Kaaberma Barcelona olümpial öeldu ümber sõnastada.

Ain-Ivar Tupp tegi aga veelgi matemaatikat, mis näitab, et ka üksainus mees suudab Klubi Tartu Maraton rehkendustele silmad ette teha. Ta lõi kokku esialgse kolmikürituse pingerea ja sai teada, et tänavu õnnestus Allan Orasel lõpuks jagu saada Hansapanga (või mis selle panga nimi nüüd ongi...) ässast Rait Pallost. Teades, kui palju ja visalt on Oras seda üldvõitu jahtinud, siis palju õnne talle! Kes temaga kokku ei ole puutunud, siis olgu neile kinnitanud, et Oras on üks hirmus vahva ja mõnus tegelane, ilma vähimagi märgita mingisugusest tuusakompleksist, mis nii mõnegi kõva spordimehega teinekord kaasas kipub käima. Aga eks ta sai oma üldvõidu vähemasti osalt seetõttu, et Tartu suusamaraton jäi tänavu kavast välja. Ja väga tahaks uskuda ning loota, et ehk Haanja mehed halastavad mulle mu armetul debüüthooajal nende ridades, et ilmselt kustutas minugi lootused kõrgemale üldkohale suusavõistluse ärajäämine.

Sellegipoolest oli huvitav näha, et tänavu, kui kavas ei olnud mu tugevuselt teist ala, suusatamist, õnnestus mul vähemasti Ain-Ivar Tupi koostatud kolmikürituse esialgses mitteametlikus pingereas kerkida kõvasti ettepoole. Mullu olin 56. ja Soonets oli 58., tänavu olen 38. ja Soonets on 40.

Vaat siin on analüütikutele kõva pähkel pureda: seletage see näiline edasiminek lahti, arvestades, et arvesse läinud kolmest alast kaks olid mu nõrgimad! Kelle mõistus käib sellest mõistatusest üle?
******Capitol Reef National Park, Utah. 29. juuni 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Jaan Kirsipuu võidab Martin Loo ees Tart rattamaratoni. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 2: Pisut vähem kui tund pärast Jaan Kirsipuu lõpetamist ületab finišijoone Priit Pullerits. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 3: Tartu rattamaratoni stardisirge. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 4: Toomas Kirsipuu (vasakul) ületab rattamaratoni lõpujoone käsikäes Sigvard Kukega, kes sai esialgsetel andmetel Tartu kolmiküritusel kolmanda koha. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix

31 Kommentaarid:

At 10:13, Anonymous Anonüümne said...

Arvatavasti kukud veel ühe koha, sest Pait Hirv, kes enne TRM-i oli üldarvestuses 9. kohal on jäänud lõpuprotokollist arusaamatutel põhjustel välja. Oletatavalt sõitis ta kuhugi 230. koha kanti.
Järgmisel aastal oled taas oodatud seltskonda ja vähemalt ühele rattasõidule paneme su klippidega peale ;-)

Vigurivänt

 
At 11:08, Anonymous Anonüümne said...

Parandasid tänavu oma koefitsente jooksus ja just eriti rattarallil. Kui haanjameeste arvutus on õige siis rattamaratonil sõitsid umbes-täpselt sama tulemuse mis mullu: +- 1-2 kohta.

 
At 11:23, Anonymous Anonüümne said...

Priit!
Sinu 2007 koef'id olid järgmised:
JM 1,191
RR 1,405
RM 1,329
Selle aasta tulemused vastavalt:
JM 1,146
RR 1,250
RM 1,331
Kui siia lisada nö potentsiaalne tulemus TM-ilt, oleks nelja ala koefitsient ca 4,9, mis peaks viima esi 30 sisse. Tänavuse aasta (nelik)kolmik on üldse tugevalt rattameeste poole kaldu. Ise olen ta tavapärase 50. koha asemel alles 83.
Ootame talve ja siis näitame....

 
At 12:14, Anonymous Anonüümne said...

Priit, lisaks olematule kilometraazile osutus ka rehvivalik R.Järvelaineni rattal nigelaks(kui pilti vaadata, paistab rehv üsna sile olevat), märjal ja libedal pole sellest üldse abi! Paneme siia juurde Sinu ketsid ja tavapedaalid ja saame tulemuseks, et Sul puudus võimalus kasutada eeliseid, mis olid klippidega sõitjatel ja poole vajutamisenergiast tallasidki tuulde!
Rattasport mulle sellepärast ei meeldigi, et see on läinud nii tehnikaspordiks, et kui sõidad nn. "harju keskmisega" ja mul pole võimalust(ja oleme ausad see on ka üsna tüütu, kuna täiesti toimivate asjade asemele tuleb lihtsalt osta uued, sest muidu ei mahu rongile) tehnika arenguga kaasas käia, vahidki kurvalt, kuidas sajakilone vend sajakilose rattaga, kergelt mööda liugleb.
Selles mõttes olen Sinuga nõus, et kõige õigem võimekuse näitaja on jooksmine:) Ja siin ei maksa pugeda kaalu taha, on palju massiga vendi, kes jooksevad võimsalt. Ain-Alar Juhanson, Margus Püvi, Ants Einsalu ja ega maratonihunt Meelis Atonen ka alla 85 kg. kaalu, aga maratoni jookseb 3 tunniga ja tsipake peale.

Loodame, et talv tuleb sellel aastal korralik!

 
At 12:37, Blogger Priit Pullerits said...

Õige jutt eelmisel! Ma ise ka mõtlesin rattamaratoni ajal, kui väga tüütuks läks, et peaks nüüd kõik mehed nende klippidega ja rehvidega imeriistapuudelt maha kamandama ning tegema ikka tõelise, tehnikast lörtsimata võistluse mano o mano ehk mees mehe vastu - ja siis vaatame, kes on tõeliselt kiire ja sitke ja vastupidav. Jah, ma ei sõitnud seekord küll sapakaga, päris korralik BMW oli istumise all, aga teistel meestel olid ikka Ferrarid ja muud sellised sõiduriistad, mis käristasidki vahe lootusetult suureks.

Nii et midagi pole parata, tuleb soostuda eelkirjutajaga: jooks on ikka kõige ausam ja universaalsem sportliku võimekuse näitaja. Isegi jalanõud ei määra midagi: Abebe Bikila võitis olümpiamaratoni isegi paljajalu, nagu võttis oma võite ka Zola Budd.

 
At 12:55, Anonymous Anonüümne said...

:DDDD mis on mehe mõõt? rattasõit pole, sõjavägi pole (peep vain) :DD. suusatamine (? ka varustusest sõltuv). kätekõverdused? laste arv? naiste arv? pudelite arv? alluvate arv? kullakogus? absoluutskaalat tegelikult ju polegi. ei tasu kõike teha mõeldes mingile edetabelile. see tõmbab suunurgad alla ;(

 
At 13:00, Anonymous Anonüümne said...

Viinamarjad hapud ,jah?
Tehnika ja varustuse mõttes on jooks kahtlemata kõige demokraatlikum ala,samas kui ratas on tsipake demokraatlikum erinevate kehaehituste suhtes. Kuid siingi kehtib sama reegel mis jooksus - kergemal on kergem.

 
At 13:16, Anonymous Anonüümne said...

See tehnika jutt on muidugi omal kohal, aga rajal olles mul küll kordagi mõtet ei tekkinud, et kui oleks praegu tiba parem ratas, aga siis alles paneks... Ise sõitsin Priidu kasutatavast 4x odavama rattaga, lõpetasin Priidust tiba ees, aga ainus mõte, mis rajal oli ikka see, et krt trenni tuleb rohkem teha. Eks nendest vidinatest loeb kokkuvõttes päris palju, aga ise see atribuutika ei liigu.

 
At 13:22, Anonymous Anonüümne said...

ah kuulge minge oma rehvijutuga, ise sõitsin 2,25 Furious Frediga ja ei olnud mingit probleemi, eriti tugevalt sõitsin just lõigud Astuvere-palu ja Palu-Hellenurme, kus seda metsarada oli kõige rohkem, üldiselt seal polnudki ju mingit muda, paar 100m mudalõiku 89 km ei ole küll muda. Olen nõus et klippide taha jäi küll palju aega aga mitte rehvi taha. BMW ja Ferrari võrdlus on väga kohatu, minu ratas jääb sinu laenurattale alla nii hinnas kui juppides ja ma sõitsin esikahesajasse. Ära aja siin mingit tehnikapläma.

 
At 13:29, Anonymous Anonüümne said...

kjllk

 
At 13:32, Anonymous Anonüümne said...

Sõitsin ka 15tuhandese rattaga, kummid maksavad mingi300.-eek(twister), koht natuke alla 200.
Nii, et tehnika taha küll pugeda pole mõtet.

 
At 13:46, Anonymous Anonüümne said...

mees mehe vastu mõõduvõtmine on aegade algusest olnud kahevõitlus, kas siis poks (paljaste rusikatega, et varustuse eelist poleks:) või maadlus. anna nüüd minna!

 
At 14:05, Anonymous Anonüümne said...

kuna sa suure jao paksude käest RM-il ära said, siis võiksid paluda järgmisel aastal Kelgul sisse viia kaalukategooriad. et näiteks -75 kg, -100kg ja +100 kg. siis saad kaalujälgimisega rihtida, millises arvestuses on kõige lihtsam etteotsa tulla.

aga üldiselt oli laias laastus seda aimata, et sul umbes tunnine pakk võitja käest tuleb. kui ikka vähemalt pool aastat pole kahetunnist trenni olnud ja nüüd võisteldakse ligi neli tundi siis pole ju paremat tahta.

 
At 14:41, Anonymous Anonüümne said...

Miks sa Priit ennast üldse piinad, kui see rattamaraton nii hirmus asi on. Keegi ju ei sunni, jookse parem, see on palju humaansem ja mõnusam ala.

 
At 18:37, Anonymous Anonüümne said...

Tere

Ma küll ei tea täpselt, kust läheb ajakirjanikuks olemise ja mitteolemise vahel, aga Sakala uudistejuhina olen end ikka ka selle ameti tegijaks lugenud. Ka Viljandi järvejooksul sobisin Sinu enda koostatud ajakirjanike võistkonna ridadesse
Ja ehkki ma ikaldusin sel maratonil suve lõpul põetud haiguse tõttu päris kõvasti ja pidin nukralt vaatama, kuidas ka Soonetsi selg pidevalt kaugenes, jõudsin esialgse protokolli kohaselt siiski 296. kohale. See on veidi parem kui Teppanil.

 
At 19:15, Blogger Priit Pullerits said...

Vabandust, Marko! See väljajätmine ei olnud nimme tehtud. Minu viga, unustasin Sinu kohta protokollist vaadata. Tean, et oled rattasõidus väga kõva.

 
At 20:24, Anonymous Anonüümne said...

no hard feelings

Ega ma arvanudki, et mind meelega välja on jäetud. Aga hea on siin enda õiguste eest võidelda:)

Muuhulgas tekkis küsimus, kas mõni ajakirjanik ehk minust eespool sõtkus. Pärast Soonetsi möödumist igal juhul loobusin mõttest, et võiksin võidelda esikoha eest M30+ ajakirjanike klassis.

Aga kummaline on see maraton. 90 kilomeetrit küll pikk, aga kui kohe esimestest meetritest kupatama ei hakka, siis korralikku kohta ei saa. Ja mul piisas vääratusest ühel heinamaa laskumisel (poolel maal), kus ma raja asemel heina sisse sõitsin, kui 30-40 ratturit minust kohe mööda sõitis. Et kohe ei saanud rütmi kätte läks veel kümmekond konkurenti.
See, et lõpus väsimuse tõttu viimasel seitsmel kilomeetril ikaldusin, tõi palju vähem kaotust.

 
At 22:05, Anonymous Anonüümne said...

Marko ära usu teda. Sellised need staarajakirjanikud ongi. Ei tundu loogish, et proto sirvimisel PP jättis endale tuttava nime tähelepanuta.

 
At 07:44, Anonymous Anonüümne said...

Priit, sa võiksid uurida seda, et kui õpilaste nimesid ei tohi avaldada kooli kodulehel, kas maratoni protokoll on ikka legaalne või rikub inimeste õigusi:)

 
At 08:33, Blogger Priit Pullerits said...

Neetult hea point, r. Selle teema tõstatame kohe! Protokollis on ju kirjas mu sünniaeg ja elulinn, mis on ju nii delikaatsed isikuandmed, et kohe saavad marslased haisu ninna ja tulevad ja röövivad mu ära.

Aga teema on hea, kuradi hea. Mitte et ma Indrek Kelgule sekeldusi tahaks, seda mitte, aga see absurdne isikuandmete kaitse seadus - seda tuleb iga nurga pealt tögada, et näidata, kui nõme see on.

 
At 09:27, Anonymous Anonüümne said...

tjah,
kui finishiprotokoll näeks välja nii, et oleks ainult kolm tulpa:
koht; võistleja number; võistleja aeg, siis oleks ilmselt ok andmekaitsjate seisukohast. ja igaüks saaks oma koha ka teada. Vat kui lihtsad lahendused.

 
At 10:10, Anonymous Anonüümne said...

kas baaris neiuga vesteldes võib ta nime küsida, või on parem hommikul lahku minna nimesid teadmata :D

 
At 15:37, Anonymous Anonüümne said...

ja siit edasi teemat arendades ei ole sul Priit üldse õigust küsidagi, kes su blogisse oma arvamusi sikerdavad..

 
At 19:09, Blogger Priit Pullerits said...

Ei, küsida siiski vist võib, aga vastata ei tohi... ja ammugi mitte vastust avaldada.

 
At 20:22, Anonymous Anonüümne said...

top [url=http://www.001casino.com/]001casino.com[/url] coincide the latest [url=http://www.casinolasvegass.com/]online casinos[/url] manumitted no consign hand-out at the best [url=http://www.baywatchcasino.com/]loosen casino
[/url].

 
At 19:44, Anonymous Anonüümne said...

We're a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have performed an impressive process and our whole community will likely be grateful to you.

Look at my webpage :: online casinos in the united states

 
At 20:58, Anonymous Anonüümne said...

Hi there would you mind sharing which blog platform you're working with? I'm looking to start my
own blog soon but I'm having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique.

P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!


Also visit my web site - online casinos free bonus money usa

 
At 08:30, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:32, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:34, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:36, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 

Postita kommentaar

<< Esileht