Teisipäev, oktoober 20, 2009

Pullerits: Kuidas mõtlemine segab sporti?

Räägitakse, et tulemus on sageli kõrvade vahel. Ehk peas kinni. On see ilus lohutus või on sel ka tõsi taga?

On tõsi taga. Lugesin hiljuti teadustööst, kus uuriti, mida arvavad emad oma 11-kuuste laste võimekuse kohta kaldpinda mööda alla ronida. Ja teate, mis selgus? Kui poiste emade arvamus erines poiste tegelikust võimekusest vaid ühe kraadi võrra, siis tüdrukute emade arvamus erines tüdrukute võimekusest tervelt üheksa kraadi jagu. Loomulikult nad ei ülehinnanud oma tütreid, vaid ikka alahindasid. Ometi väidavad teadlased, et nii noorte laste motoorses võimekuses pole poiste ega tüdrukute vahel erinevusi.

Mis on selle kõige tagajärg? Ei pea olema raketiteadlane järeldamaks, et kuna tüdrukute suhtes on ootused väiksemad ja kartused suuremad, siis see hoiab tagasi nende füüsilise võimekuse arengut. Ehk see, nagu kirjutab Newsweeki teadustoimetaja Sharon Begley, millisena me oma lapsi võtame, määrab selle, kuidas me neid kohtleme ning mis kogemusi neile pakume. "Kuna elu jätab aju struktuurile ja funktsioonile oma jälje," kirjutab Begley, "siis erinevad kogemused tekitavad täiskasvanute käitumises ja ajus soolisi erinevusi." Ehk siis: küsimus on kasvatuses, mitte kaasasündinud võimekuses.

Enne, kui jõuame siit suurema pildini, olgu esitatud Begley ariklist veel üks lause, mille ütleb neuroteadlane Lisa Eliot: "Lapsed tõusevad või langevad vastavalt sellele, mida me neist usume."

Veidikenegi aju hallollust liigutades pole pääsu järeldusest, et küllap mõjutab see, mida me endast usume, ka meie endi sportlikke tulemusi. Mäletate, kuidas Tartu Rocki korvpallurid olid üle-eelmise hooaja lõpus omadega nii läbi, sest, nagu nad tunnistasid, tõmbas meedia kriitika nende eneseusku tugevasti alla. Selle peale võiks öelda, et mis spordimehed need on, keda ajakirjandus suudab endast välja viia - mida nad siis veel teevad, kui väljakul tõelised kollid vastu astuvad? Teevad püksi või?

Aga näete, asi on selles, mida korvpallurid endast usuvad, ja pole tähtis, kelle süül see usk on kõikuma löönud. Tähtis on see, et sportlikud tulemused on paljus kinni just mõtetes.

Kas siit võib järeldada, et kui uskuda kõigest hingest ja sisendada endale, et tuled olümpiavõitjaks, siis pääsed olümpial vähemalt esikümnesse? Ei või. Mäletate, kuidas suusasprinter Erkki Jallai kolm aastat tagasi pärast pikka haigust/traumat rääkis enne hooaja avastarti Saksamaal Düsseldorfis, et küll tahaks kihutada ja võistelda. Paistis, et ta on hirmsat tahtmist ja eneseusku täis. Ometi jäi ta 75 startija seas alles 60. kohale, kaotust 3-minutilisel distantsil kiireimale tervelt kuraditosin sekundit.

Sellegipoolest ei saa seetõttu väita, nagu poleks eneseusul mingit rolli. Arvatavasti, kui Jallai oleks arvanud, et ta on sama hea kui tühi kott, oleks ta 75 võistleja hulgas saanud alles 70. koha. Arvatavasti, kui Rock poleks eneseusku minetanud, poleks nad Riia Baronsile 17-punktilist eduseisu nii totralt käest andnud.

Või isiklikus plaanis rääkides: kui ma poleks kahel eelmisel talvel läinud iga päev trenni mõttega ja endale sisendades, et tahan Tartu maratonil sõita esisaja sisse, poleks ma eluilmas möödunud talvel 155. kohale jõudnud. Vaid jäänuks 200. ja 300. koha vahele.

Aga lõpetuseks küsimus suurele ringile: miks sõitis Andrus Veerpalu täna treeningule mono- ehk nn tsirkuserattaga? Mis mõtteid see avardama peaks?
******
Tioga Lake, Inyo National Forest, California. 18. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Tartu Rocki tantsutüdruk Merili - kas temast saanuks suuremate ootuste korral publiku lõbustaja asemel korvpallur? Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Tartu Rocki tantsutüdrukud - väheseid vaatamisväärsusi Rocki hiljutises Balti liiga kaotusmängus 68:95 Kaunase Žalgirise vastu. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix
Foto 3: Erkki Jallai treenimas neli sügist tagasi Võru ja Väimela vahelisel kergliiklusteel. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

21 Kommentaarid:

At 14:15, Anonymous Anonüümne said...

Kahlematult on eneseusul ja enesekindlusel nii spordis, kui üldse elus, väga suur roll. Aga seda ei saa võtta vaid hetkelistes, näiteks võistluse, raamides - et kui ma nüüd väga usun, et suudan, siis suudangi. Kindlasti on selline hoiak kasuks, aga eneseusk ja -kindlus peavad rajanema ka millelgi. Ehk kui sa sellises usus ja eesmärgiga treenid, siis tekib võistluseks ka alus millele toetudes uskuda enda võimalustesse - seega, kinnitab eneseusku ja -kindlust ning aitab keskenduda ja endast maksimumi anda.

Kui Veerpalu tõesti üherattalise tsirkuserattaga sõita oskab, siis see räägib suurest osavusest ning väga heast tasakaalutunnetamisest, milleks ta ehk selle ära õppinud ongi.
Skiwaffe

 
At 17:02, Anonymous Anonüümne said...

Mis monoratas f? Ainuke mõte mis pähe tuleb, et kunn mängib tola. Pealegi kui keegi teine ei suuda teda lõbustada, siis peab ta seda ise tegema, mis muud.

 
At 22:13, Anonymous Anonüümne said...

Allolev uudis näitab, et kui mõtlemine segab sporti, siis probleemist rääkimine toetab sporti. Enivei usutavasti oli ka Priidust sellise taotluse tekkimise kohapealt suura abi. Tänud kaasaaitamise eest :)

"Kultuuriminister Laine Jänes teeb ettepaneku premeerida Euroopa meistrivõistlustel maastikuratta maratonis meeste eliitklassis kuldmedali võitnud Allan Orast ning tema treenerit Harald Osjametsa.

Ettepaneku kohaselt premeeritaks Allan Orast 100 000 krooniga ning tema treenerit Harald Osjametsa 50 000 krooniga.

Vastavalt valitsuskabinetis kokku lepitud kriteeriumidele võib valitsus premeerida mitteolümpiadistsipliinil saavutatud medalivõitude puhul Eestit edukalt esindanud sportlasi täiskasvanute Euroopa meistrivõistluste kuldmedali võitmise puhul kuni 100 000 krooniga ning treenereid kuni poolega sportlastele määratud summast. "

 
At 16:19, Anonymous Anonüümne said...

jess, meie võit! Arvestades maastikurattaspordi laia kandepinda Eestis on see otsus 100% OK. On eriti hea meel, et ka treener Harald Osjamets tunnustatud sai.

 
At 21:53, Blogger Madis said...

See teade ju ei tähenda veel, et ka preemia määratakse.

 
At 09:16, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:16, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:18, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:21, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 04:11, Blogger xumeiqing said...

151207meiiqng
beats by dre
ugg outlet
nike roshe run
ugg outlet store
michael kors handbags
coach outlet store online
tory burch outlet
ugg boots
ray-ban sunglasses
louis vuitton outlet
cheap nfl jerseys
hollister co
canada goose outlet
canada goose jackets
toms outlet
louis vuitton outlet
cheap oakleys
coach factory outlet
canada goose jackets
jordans
ray-ban sunglasses
louis vuitton handbags
the north face
lebron james shoes 2015
north face jacket
cheap oakley sunglasses
ugg boots for men
coach outlet online
michaek kors outlet
oakley sunglasses
coach outlet online
coach outlet
north face uk
coach outlet online
uggs on sale
ugg outlet
hollister uk
louis vuitton outlet
ugg outlet
adidas originals

 
At 04:13, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 11:12, Blogger Unknown said...

cleveland cavaliers
ysl outlet online
browns jerseys
new balance outlet
chiefs jersey
philadelphia eagles jerseys
seattle seahawks jerseys
mizuno shoes
san antonio spurs
san diego chargers jersey
new york giants jerseys
supra shoes
green bay packers jersey
arizona cardinals jerseys
oklahoma city thunder jersey
nike outlet store
tennessee titans jerseys
miami heat jerseys
miami dolphins jerseys
boston celtics jersey
miami heat jersey
instyler ionic styler
pittsburgh steelers jerseys
pittsburgh steelers jersey
ferragamo outlet
cheap nike shoes
colts jerseys
seahawks jersey
saints jerseys
air jordan 4
nike mercurial
puma outlet
los angeles clippers jersey
cincinnati bengals jerseys
steelers jerseys
linyuan0520

 
At 03:52, Blogger Unknown said...

abercrombie outlet
mcm outlet
ralph lauren outlet
nike huarache
adidas uk store
puma shoes
ugg boots sale
canada goose jackets
nike soccer shoes
yeezy boost
mulberry handbags
beats headphones
louis vuitton outlet store
louis vuitton sunglasses
nike uk store
coach outlet
nba jerseys
toms outlet
mulberry handbags sale
instyler ionic styler
tiffany outlet
longchamp pas cher
michael kors handbags
christian louboutin outlet
montblanc pens
fitflop clearance
ferragamo shoes
michael kors outlet
ferragamo shoes
swarovski crystal
louis vuitton
coach outlet
ugg outlet online
nike blazer pas cher
michael kors outlet clearance
czq20160908

 
At 09:03, Blogger Unknown said...

adidas nmd r1
ravens jerseys
nike shoes
michael kors handbags
ugg outlet
michael kors uk
ray ban sunglasses
lions jerseys
michael kors outlet store
armani exchange

 
At 08:07, Blogger yanmaneee said...

ray ban
adidas pure boost
vans shoes
kate spade handbags
nmd
authentic jordans
nike sneakers for women
cheap jordans
nike air zoom
longchamp bags

 
At 11:24, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.6.22
moncler jackets
true religion outlet
canada goose uk
pandora charms outlet
adidas superstar
tory burch handbags
ralph lauren uk
off-white clothing
golden goose shoes
nike air max 95 ultra

 
At 06:44, Blogger Unknown said...

www0803

jordan 4
ray ban sunglasses
pandora charms
mbt shoes
christian louboutin shoes
dsquared
golden goose shoes
nike outlet store
christian louboutin shoes
ugg boots clearance


 
At 10:06, Blogger miki said...

0814jejeLa semelle affiche chaussure nike femme 2017 air max 95 des lignes modernes et lisses, en plus d'une disposition de couleur noire / rouge / asics chaussures de ville argentée, mais la finition noire et douce de la couronne en forme de nike air jordan 1 mid nouveau deep burgundy poire fournit une adresse conventionnelle. Après la Grande Dépression, quand la asics gel lyte pas cher femme Seconde Guerre mondiale a commencé, de nombreux appels ont été adidas zx 750 moins cher faits à Dickie et Williamson pour faire des uniformes pour les soldats outre-mer. basket nike garon air max 2017 La chaussure Nike Air Force 1-Air Jordan 12 en haricot asics gel noosa tri 10 Baskets vert noir a été lancée le 2 janvier 2008 et vendue au prix de 160 $.

 
At 05:32, Blogger Unknown said...

www0820


uggs outlet
vibram five fingers
pandora jewelry
ray ban eyeglasses
christian louboutin shoes
canada goose uk
supreme clothing
oakley sunglasses wholesale
ray ban sunglasses
moncler outlet

 
At 06:02, Blogger Unknown said...

www0912asics shoes
kate spade
canada goose outlet
ray ban sunglasses
coach outlet
hugo boss
ugg boots outlet
ralph lauren polo
coach outlet online
moncler outlet

 
At 04:32, Blogger Unknown said...

jinyi921
mlb jerseys
michael kors outlet
red bottom shoes
jordan uk
coach outlet
jordan shoes
ed hardy uk
pandora jewelry
valentino shoes
golden goose

 

Postita kommentaar

<< Esileht