reede, november 19, 2010

Pullerits: Kas kuivale trennile peaks vahelduseks tegema märga?

Siis, kui Eesti naiste suusakoondise treener Kalmer Tramm paar aastat tagasi mu suusavundamenti aitas laduda, tuletas ta ikka meelde, et vett tuleb sekka panna. Ja seda sai õige palju pandud. Nädalas korra, mõnikord isegi kaks käisin ujumas. Eelmiseks hooajaks valmistudes tahtsin samuti vahelduseks basseini minna, aga plaan jäi katki. Hakkasin kodus ujumismütsi otsima, kui leidsin, vaatasin, kuidas see vormi veel võtab - ja kärrdi läks müts katki. Sinna see ujumine jäigi.

Ega mulle ujumine tegelikult meeldigi. Seetõttu, et ma ujumises vilets olen - no ei lähe kiiresti edasi, kohe kuidagi ei lähe -, loobusin ma ka rahandusministri Jürgen Ligi pakkumisest minna temaga triatlonis kunagi mõõtu võtma.

Paljud vastupidavusalade harrastajad peavad ujumist pelgalt taastusvahendiks, kuid tegelikult on kasutegureid tunduvalt rohkem, kinnitab kümneaastase treeneristaažiga Eric Roots, Tartu Ujumisklubi asutajaid. Uurisin temalt, miks peaks üks normaalne inimene, kes tahab suusatada, rattaga sõita ja joosta, vahelduseks basseini laskuma (hüpata ju ei tohi).

1. Hea asendusala. Ujumist saab harrastada sõltumata ilmast. Paukugu akna taga kas või 20 külmakraadi, basseinivesi on ikka soe.

2. Ei nõua erivarustust. Ujumispüksid või -trikoo on enamasti igaühel olemas, nagu käterättki. Ujumismüts ei ole nüüdisajal enam kohustuslik. Harrastajale sobivad prillid saab poest 150 krooni eest.
Kui prilliklaaside alla tikub vesi kogunema, ei ole vaja pingutada niivõrd kinnituskummi, vaid sättida ninavahe õigeks.

3. Aitab tugevdada hingamislihaseid. Paljudel harrastajatel, kes noorena pole sporti teinud, on hingamislihased nõrgad. Ujudes saab väljahingamise kaudu hingamist parandada: selleks, et kopsud rohkem õhku sisse võtaksid, tuleb tugevasti välja hingata. Tugevamad hingamislihased võimaldavad tõsta rasketel koormustel hingamise sagedust ja ulatust.
Vastupidavusalade harrastajail peaks hingamissagedus olema vähemalt 40 korda minutis, ent paljudel spordiga hilisalustajatel on see kõigest 30 korda minutis. Samuti on nende kopsude ventilatsioon ehk hingamise maht minutis väike – alla saja liitri. Ujumine aitab neid puudujääke kõrvaldada, treenides hingamislihased tugevaks. Kokkuvõttes suureneb kehasse viidav hapniku kogus, mis on vastupidavusalade harrastajaile eriti oluline.

4. Suur energiakulu. Kuna vee temperatuur on madalam kui kehal ja vesi juhib hästi soojust, on ujumine energeetiliselt kulukas, sest tuleb ju ka kehatemperatuuri hoida. Ujudes on energiakulu suurem kui suusatades ja rattaga sõites ning ligikaudu sama suur nagu joostes.

5. Väike koormus südamele. Kuna ujudes on kehaasend horisontaalne, siis on keskmine südamelöögisagedus umbes kümne löögi jagu väiksem kui sama intensiivsusega jooksutrenni tehes. Seetõttu sobib ujumine hästi taastumiseks ja ületreeningu korral südamele puhkuse andmiseks.
Seega, kui jälgite ujudes pulssi, ärge üritagegi saavutada samasugust näitajat nagu joostes – sel juhul pingutate üle.

6. Hea ülekaalulistele. Ujudes langeb liigestele väike koormus, mistõttu vigastuste tekke oht on võrreldes paljude teiste aladega väiksem. Kuna liigutused on ujudes aeglased, pole võimalik lihaseid niisama lihtsalt ära tõmmata – isegi siis, kui hüppate otse duši alt vette ja hakkate 50 meetrit kroolima.
Tuhande treeningtunni kohta esinevate õnnetuste ja traumade arv on ujumises nullilähedane, samas kui jalgpallis saadakse sama ajaga keskmiselt neli tõsist vigastust.

7. Sobib hästi taastumiseks. Ujumine on hea nii vigastuste kui raskete treeningute järgseks taastumiseks, samuti on veel masseeriv toime. Näiteks jooksjad Tiidrek Nurme ja Maris Mägi on kasutanud väikeste traumade ajal asendustreeninguna vees jooksmist.

8. Treenib stabiliseerivaid lihaseid. Tippsportlased teevad kere stabiliseerivate lihaste arendamiseks eriharjutusi, aga harrastajail selleks enamasti teadmisi, tahtmist ja aega ei jagu. Ujumine annab neile lihastele hea koormuse.

Ja lõpuks: harrastajad on sageli valmis tund aega jooksma ja kaks tundi rattaga sõitma, aga ujulas piirduvad tihti vaid 20-minutilise treeninguga, võttes seda pelgalt taastumisvahendina. Kuid ujumistrenn peaks samuti olema kestev, vähemalt tunnine.
Teine viga on see, et kiputakse ujuma liiga kõvasti ja kiiresti. Mõistlikum on hoida madalat pulssi ja teha pikka rahulikku tööd nagu joosteski.
Vahelduseks võiks ujuda näiteks lestadega. See tõstab edasiliikumise kiirust ning muudab trenni emotsionaalsemaks.
Need, kel vesi tikub minema kõrva ja ninna, võiksid kasutada ninaklambreid ja kõrvatroppe.

Aga ükski asi pole nii hea, nagu seda kiidetakse. Ujumisel on ka ilmselged miinused.

Basseinitasu. Maanteed ja metsarajad on rattureile, jooksjaile ja suusatajaile tasuta, ent ujulas käimise eest tuleb maksta.
Külmetusrisk. Pärast ujumistrenni ja duši all käimist peab juuksed hoolikalt kuivatama ja keha maha jahutama, et väljas jahedas ja tuule käes mitte külmetada. Hoolega peab kuivatama ka varbavahed, et need ei läheks hauduma ega tekiks jalaseeni.
Keeruline tehnika. Ujumine on tehniliselt keerukas, võrreldav tõkkejooksuga. Selleks, et ujumine poleks vaev, vaid oleks rõõm, laske treeneril näidata ette harjutusi, mis aitavad õiget tehnikat omandada.
Allergiaoht. Kemiseeritud vesi võib põhjustada allergiaid.
******Pula amfiteater, Istria poolsaar, Horvaatia. 23. juuni 2010. Pildistanud Priit Pullerits.

Foto 1: Hiina ujuja Aasia mängudel. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 2: Jaapani ujuja Aasia mängudel. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 3: Hiina ujuja Aasia mängudel. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 4: "Rannavalve" staar Pamela Anderson soojendab end enne vette minekut. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 5: Moodsa ujumisriietuse näidised Pärnu rannast. Foto autor: Karli Saul, Scanpix

31 Kommentaarid:

At 18:52, Anonymous Anonüümne said...

Vabandused, aga alustuseks täitsa teemaväline kommentaar.
Tsitaat Toomas "inimene suudab" Luhatsi blogist:
Teine asi, mis meeldib on see, et Bikila spordifilosoofia on minu omale täiesti vastupidine. Bikilaga juhtub nimelt üks õnnetus, mille tõttu on ta poolest kehast halvatud - pärast oma võite ja saavutusi siis. Tema ei suuda teha sporti lihtsalt spordi pärast, vaid ta leiab oma elu elamisväärse ainult võistluse tõttu olevat. Niisiis asub ta ratastoolis vibulaskmisega tegelema, võidab isegi paraolümpial kulla, samuti teeb ta läbi koerterakendite võistluse Norras, kus samuti peab võitma. St Bikila peab iga hinna eest võitma. Ma ei ütle et see on õige või vale. See on lihtsalt Bikila viis.

Minule jällegi on spordis oluline see, teekond. Ma saan joosta ja midagi läbida - ma saan sõpradega kokku ja teeme rattatiiru, ujun 2 km ja tunnen ennast hästi. Sportides näen ma sageli, väga sageli aga näiteks 30+ amatööre - kes tahavad olla ka nagu Abebe Bikila. Suusarajal tingimata rada röökides sust mööda minna, et siis kilomeetri pärast puu najal köhida. Või siis rattureid, kes teevad meeletuid ponnistusi, et Sulle koht maastikurattaga kätte näidata, kui Sina sõidad rahulikult oma maantekaga kolmandat tundi kiirusega 30 km/h. See kõik käib spordi juurde. Kuid oluline erinevus, mis on ja jääb Abebe Bikila ja eelpool kirjeldatud 30+ amatööri vahele on see, et üks oli olümpiavõitja, teine selleks ei saa. Ning kui on selge, et OM medalile asja ei ole - siis sama hästi võiks ju mõelda ka oma tervisele ning protsessi nautida...
Aga lugege ise, äkki keegi tundis iseenda ära...www.luhats.blogspot.com

 
At 20:22, Anonymous Anonüümne said...

Ehhh?
* Paljud vastupidavusalade harrastajad peavad ujumist pelgalt taastusvahendiks - kust see väide? Ma ei tea ühtegi sellist inimest, pole isegi lugenud selliseid arvamusi.
* Basseinitasu - ja jooksule riiete-jalatsite kulusid pole muidugi
* Külmetusrisk - mnjaa, joostes jms aladega külmetatakse ennast kordades rohkem ära. Varbad võiks kodus peale jooksmast tulekut duši all käies kah ära kuivatada äkki?

 
At 21:01, Anonymous Anonüümne said...

20:22. *Kui aus olla, siis mina just väga palju harrastussportlasi küll ei tea, kes vabatahtlikult ujumisega naljalt tegeleks. *Õhtusel ajal maksab näiteks Tartus Aura keskuses basseinipääse 70.- krooni. Julgen VÄGA sügavalt kahelda, kas ühe jooksukorra ajal jalatsid ning riided selles väärtuses amortiseeruvad.
Raiko, naudib ujumist.

 
At 21:22, Blogger dr Holden said...

Kas ajakirjanikuhärra on rullid Tähtveres põõsasse visanud ja prillid kloori kaitseks ette pannud? Ei usu! Seda meest teades kujutaks teda ette paraja veepõlgurina. Aga noh, mine sa hullu tea!

Ise võtan ujumist kui mõnusat treeninguosa, kus kunagi ei sega tuul, vihm, lumi ja muud jamad. Lisaks saab ujudes veeta kindel tund kindlas pulsialas, ei jooksu, ei imika, ei rattaga ole see võimalik, lihtsalt - ujulas ei ole mägesid.

Ise üritan ujuda ca 2 korda nädalas ca 3-3,5km korraga ja jätan selle trenni tavaliselt neljapäevase treeningtsükli viimaseks tegevuseks, saab pärast ujulas korraliku sauna teha jne....

 
At 21:28, Anonymous Anonüümne said...

20.22, to raiko - ma mõtlesin rohkem seda, et kui palju üks jooksja kokkuvõttes ikka ujumas käib sügisel-talvel, ta ei tee seda 5x nädalas.
Ning õhtul 70 eeki pileti ajal pole nagunii Aura ujulas ruumi, lähed ju pigem siis kui pilet 50 ;)

 
At 21:46, Anonymous Anonüümne said...

Priit, spordihuvilised ei oota Sinult analüütilist lugu ujumise plussidest-miinustest. Kus on karakter ja intriig, faabula ja puänt? Kirjuta nt "Kuidas ma ujumistrenni minnes püksid maha unustasin" jms

 
At 22:23, Anonymous Anonüümne said...

Oi-Oi kui märg on praegu joosta ning rullitada pole ujuda vajagi! Õnneks jääb 70 krooni alles kuid stabiliseerivad lihased nõrgaks.
:-)

Priit

 
At 01:31, Anonymous Anonüümne said...

to 21:46
pean ennast ka spordihuviliseks ja pidasin ka seda kirjutist huvitavaks. oli huvitav ja julgustav lugemine PP intriigitsemiste vahele!
tundub, et paljude siinsete lugejate/kommenteerijate põhiprobleemiks on see, et kui PP postitab neutraalse postituse, siis ikka peab kuskilt varasemast postitusest saanud emotsioonist kinni hakkama ja põhjendamatult kritiseerima hakkama. kommentaarid võiksid jääda ikka postituse põhiseks.
tunnistan, et PP ei meeldi mulle ka, aga samas ei saa ma tunnistamata ka jätta, et tegemist on kõva spordimehega. mitmed kommenteerijad võiksid seda endale tunnistada ja sisutu kommenteerimise lõpetada.

tervitades,

heikki

 
At 01:37, Anonymous Anonüümne said...

Et kõik ausalt ära rääkida, siis pean alustama sellest, et Emajõe plaaž on jätkuvalt populaarne.

Läinud kord noormees peale väsitavat novembrikuist rullsuusatreeningut - 1:40.30ga 22,1 km (26 supika ringi), siis 2,5 min joogipaus (manustatud 850 ml õunamahla) ja seejärel 1:51.50ga 25,5 km (30 supika ringi) - Emajõkke suplema.

Jätab kõik riided kaldale ja astub kartmatult jõkke. On juba nabast saati vees, kui pomiseb omaette: "Üle mõistuse külm vesi." Aga ujub siiski vastaskaldale ja tagasi.

Kui tahab veest välja tulla, siis näeb, et tema riiete juures istub väga noor naine ja sirvib ühest reisikirjast pilte Ameerika kohta. Noormees leiab veepõhjast roostes anuma ja varjab sellega teatud koha.

Kõnetab neiut: "Mida te siin loete?"
"Filosoofiat."
Noormehe vereringe on pärast jahedat kümblust taastumas ka väljaulatuvates kehaosades - pean silmas pead, mis teie siis mõtlesite! - ja välja löövad õppejõule omased refleksid.
Nii päribki: "Aga mida te arvate, mida ma siis praegu mõtlen?"
Neiu teab, et tema karjäär spordiajakirjanikuna sõltub järgnevast vastusest. Kas pretendeerida Põldoja Antsust vabaks jäänud kohale Õhtulehes ja viidata vereringe taastumisele eenduvates kehaosades? Või pürgida Postimehesse ja reageerida läbi lillede? Kvaliteetlehe võlud jäävad peale. "Te mõtlete, et sellel kastrulil on põhi all, kuid tegelikult pole," vastab neiu.

Noormees võtab telefoni ja helistab Pahvile.
"Peep, kas võrdõiguslikkuse volinik jättis sind juba rahule. Ei jätnud vä? Meie salaplaan toimib endiselt edukalt, värbasin järjekordse naisspordiajakirjaniku, kes armastab käia sündmuskohal reportaaže tegemas ja ei eksi faktidega."

Noormees sörgib rõõmsalt kodu poole. Emajõe äärsest võsast vaatavad talle järele Heikki kurvad silmad.

Agu Sihvka

 
At 10:24, Blogger Priit Pullerits said...

Kes on rohkem võistleja-mees, sellel, mäletan nooremast ajast, pole kasulik liiga palju ujuda. Asi on selles, et ujumine teeb lihased pehmeks. Nõus, olen seda omal nahal tunnetanud, kui tegelesin 20ndate eluaastate alguses jooksuga. Tajusin selgelt, et toonus kadus ära, lihased olid nagu vedel sült.

Mulle on selgeks miinuseks ka vee kurku, ninna ja kõrvadesse minek. Pärast on selline tunne, et kohe läheb kurk kähedaks ja nina hakkab tilkuma. Seepärast ujumine mulle ei meeldi, aga ma ei tee seda maha. Lõppeks oli ka Veerpalu Andrus noorpõlves sitke ujuja.

 
At 11:50, Anonymous Anonüümne said...

Punktid 4 ja 5 räägivad üksteisele vastu.
Väiksem pulsisagedus = väiksem kalorikulu.Samuti on suusatades pulsisagedus keskmiselt tunduvalt kõrgem(ja kalorikulugi kõrgem) kui joostes,ujumisest rääkimatta - see on eelnevatega võrreldes mugavussport(tsiteerin- "ujumine sobib hästi taastumiseks ja ületreeningu korral südamele puhkuse andmiseks").
Ka selle ,et jahe vesi tõstab sutike kalorikulu nullib täielikult vee toetav mõju-suur hulk lihaseid mis "kuival" peavad keha toetama on veekeskkonnas jõude. Aga tegelasele kes joostes,suusatades või ratast vändates iial stopperist ei loobu,kes seni pole aru saanud et treenida tuleb ka allpool mugavustsooni,(PP), on ujumine täiesti asendamatu.

 
At 15:54, Anonymous Anonüümne said...

Agu saa vaata ette, et lehti riisuma ei satu. Pulleritsul on lihtne tõestada, et ta pole suuteline üle Emajõe ja tagasi ujuma. Vool on nii suur, et kui teiselt kaldalt tagasi jõuab, on kõvasti allavoolu kandunud. Nõnda palju, et riideid ja neiut pole nähagi.

 
At 18:28, Anonymous Anonüümne said...

Artikkel tuletas meelde igapäevast reklaami, kus igaüks kiidab oma toodet. Siin kiidab ujumistreener ujumist. See ei ole kuigi erapooletu tegevus. Ta ei tea näiteks kuidas see jooksjatele mõjub? Siingi oli kirjas, et Nurme ja Mägi ei ujunud vigastuse ajal vaid jooksid vees.

 
At 13:29, Anonymous Anonüümne said...

No Jürgen Ligiga võiksid vabalt võidu teha.See mees on üks vähestest,kellele õpetus ei anna midagi.Tema ujumistehnika ja kätetöö on ikka sama kõver ja äraarvamatu,kui aastaid tagasi.Selle mehega võid ka sina võidu panna.

 
At 15:01, Anonymous Anonüümne said...

"Seetõttu, et ma ujumises vilets olen -loobusin ma ka rahandusministri Jürgen Ligi pakkumisest minna temaga triatlonis kunagi mõõtu võtma."

IMHO ,et näidata mis mees sa tegelikult oled, võiksid end näidata justnimelt seal kus sinu kehalised eeldused nii erakordselt silmapaistvad ei ole- tulla veteranide meistriks sumos,vasaraheites või eestimaa rammumeheks, või teha Ligile konnaujumises pähe.

 
At 05:16, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
coach outlet stores
kate spade outlet
louis vuitton handbags
hollister clothing
dior handbags
kate spade
michael kors handbags
abercrombie
abercrombie store
www.louisvuitton.com
ray ban sungalss
jordan 6 cigar
copy watches
abercrombie
michael kors uk
burberry outlet
michael kors
lebron james shoes
burberry sale
louis vuitton handbags
michael kors bag
louis vuitton
ralph lauren outlet
louis vuitton
louis vuitton outlet
gucci shoes
jordan 13
oakley sunglasses
oakley sunglasses
coach factory outlet online
cheap louis vuitton handbags
michael kors outlet
christian louboutin
polo ralph lauren home

 
At 04:33, Blogger Unknown said...

qihang0630louboutin
jordan uk
pandora jewelry
oakley sunglasses
pandora jewelry
pandora rings
pandora outlet
oakley sunglasses wholesale
snabacks wholesale
true religion jeans
soccer jerseys
chanel handbags
ray ban sunglass
soccer jerseys wholesale
kate spade uk
ray ban outlet
polo ralph lauren
abercrombie
oakley sunglass
ray ban glasses
toms outlet
mcm handbags
ralph lauren outlet
michael kors outlet
tory burch handbags
oakley store
oakley sunglasses outlet
kate spade bags
cheap jerseys
michael kors outlet
borse gucci
air jordan
ralph lauren outlet
tory burch outlet
gucci outlet
ralph lauren uk
michael kors
nike air force 1
coach factory outlet
ray ban sunglasses
q

 
At 09:40, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:45, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:48, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:51, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:49, Blogger Unknown said...

20151127xiaodaige
ralph lauren outlet
beats by dre
air jordan 4
michael kors outlet online
cheap jordan shoes
tory burch outlet online
abercrombie and fitch
ray-ban sunglasses
cheap jordans
louis vuitton outlet store
prada sneakers
canada goose outlet
canada goose jackets
uggs outlet
ray ban,rayban,occhiali ray ban,ray-ban,ray ban occhiali,ray ban sunglasses
nike free 5
prada outlet online
oakley sunglasses
valentino outlet
cheap oakley sunglasses
longchamp outlet
ugg boots
ugg clearance
tods outlet
louis vuitton outlet store
ugg boots
michael kors handbags
pandora outlet
ugg boots sale
michael kors handbags clearance
true religion jeans
ugg boots uk
coach factory outlet
ray-ban sunglasses
true religion outlet
michael kors factory online

 
At 11:03, Blogger Unknown said...
I definitely love this site
http://www.prokr.net/2016/09/cleaning-company-villas-and-houses-hasa.html
http://www.prokr.net/2016/09/cleaning-company-jubail.html
http://www.prokr.net/2016/09/cleaning-company-khobar.html
http://www.prokr.net/2016/09/cleaning-company-dammam.html

 
At 04:37, Blogger adidas nmd said...

coach outlet online
nike huarache
polo ralph lauren
coach outlet store
polo ralph lauren
cheap snapbacks
ugg outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses wholesale
true religion jeans

 
At 10:56, Blogger Unknown said...

www0525

lacoste soldes
nike shoes
longchamp handbags
coach outlet
cazal sunglasses
mulberry handbags
ugg outlet
hermes belt
manolo blahnik outlet
tory burch outlet

 
At 05:32, Blogger Unknown said...

qzz0606
coach handbags
michael kors handbags
moncler outlet
oakley sunglasses
bulgari jewelry
dior outlet
visvim shoes
nba jerseys
knicks jerseys
coach outlet

 
At 05:21, Blogger Unknown said...

www0705

fitflops
mulberry handbags
kate spade outlet
oakley sunglasses
kevin durant jerseys
ralph lauren pas cher
moncler outlet
true religion jeans
air jordan shoes
jazz jerseys

 
At 05:31, Blogger jeje said...

pandora
golden goose shoes
supreme shirt
nike soldes
moncler jackets
christian louboutin shoes
ecco shoes
jordan 4
christian louboutin shoes
yeezy

 
At 06:09, Blogger 5689 said...

zzzzz2018.8.6
kate spade outlet online
canada goose outlet
yeezy boost 350 v2
jordan shoes
football pas cher
michael kors outlet online sale
nike requin pas cher
pandora outlet
ugg boots on sale 70% off
basket nike

 
At 10:23, Blogger miki said...

0815jeje1990 a été adidas zx 750 bleu blanc rouge une excellente année pour la star, et une année encore meilleure pour lui de air max jordan femme pas cher présenter ses nouvelles baskets au grand public. En examinant nike homme air force les défis rencontrés par les équipes virtuelles multiculturelles, Vinaja a chaussure nike femme rosh run observé que ces problèmes incluent des pannes de communication, des air max 95 blanche nike conflits possibles entre les membres, des retards dans les réponses, nike air jordan 1 retro high og clover celtics pride des heures limitées de fonctionnement de votre équipe, un manque de synergie asics gel lyte 5 coral reef dans les équipes multiculturelles et des vacances différentes. chaussure nike blazer low bleu Ces cicatrices surélevées sont grandes et irrégulières, se développant souvent très bien blazer nike homme au-delà des limites initiales de la plaie et se résorbant asics gel lyte v homme grise rarement seules.

 
At 00:09, Blogger Unknown said...


Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was definitely informative.

http://tbeby.com/oily-skin/


http://tbeby.com/dry-hair/


http://tbeby.com/colon-cancer/

 

Postita kommentaar

<< Esileht