Teisipäev, detsember 28, 2010

Pullerits: Kuidas ma avastasin kadunud suusakeskuse?

Väsinud Eestimaa kisast ja kraaklemisest, otsustas endine sööstlaskuja Aare Tamme Väiksel Munamäel suusakeskuse kinni panna ning kodumaise lume sootuks jalgelt pühkida.

«Äri aetakse seal, kus on soodsamad tingimused,» rääkis Tamme mulle telefonitsi Ukrainast. «Ma ei ole esimene ega viimane, kes ära läheb.» Sellegipoolest kinnitas ta, et armastab Eestit edasi.

Aga Väikest Munamäge, kus veel eelmisel talvel käis nädalavahetustel sõidurõõmu nautimas tuhatkond mäesuusatajat ja lumelauasõitjat, ta selleks hooajaks enam ei ava. Aastate jooksul on seal Tamme arendusplaane takistanud looduskaitsjad, kes on süüdistanud teda puude ebaseaduslikus raies ja Otepää looduspargi kaitsenõuete rikkumises. Asi jõudis neli aastat tagasi koguni kriminaalmenetluseni, mis lõppes alles tänavu kevadel kokkuleppel prokuratuuriga. Tammelt ja ta firmalt keskkonnakahju eest välja mõistetud 191 000 krooni pole veel riigituludesse laekunud.

«Pikaajalise selgitustöö tulemusena jõudsime äratundmisele,» resümeerib tegevuse lõpetanud suusakeskuse kodulehekülg, «et Väike Munämagi kui üks [Otepää] looduspargi sümbolitest peaks tõepoolest olema kaetud ilusa metsaga, kus loodusesõber saaks linnulaulu nautida.» Minu küsimusele, kas tolles avalduses võib näha irooniat, vastas Tamme meilitsi: «Roheline loodus, linnulaul, avatud vaated, harivesilike sigimiskohad, linnurände jalgimine, päike, heinamaa? Ole ikka kaasaegne! Mõtleme ikka roheliselt.»

Ukrainast mobiilitsi olukorda seletades tunnistas Tamme, et Väikse Munamäe laskumisnõlvade sulgemine on ennekõike siiski majandusotsus. Ta on enda väitel Eesti Energia koridorides kuulnud, et lähiaastatel võib elektrienergia hind tõusta kuni kaks korda. Seetõttu jõudiski ta järelduseni, et pole mõtet oodata, millal hind kerkib nii palju, et suusa- ja lumelauahuvilised kunded ei jõua seda enam kinni maksta.

Tamme ütles, et eelmisel hooajal küündis tal elektriarve veerand miljoni kroonini ning selle tagasi teenimiseks tuli iga krooni hoolega lugeda.

Eesti Suusaliidu juhatuse liige ja mäesuusatamise juht Tiimar Laine kuulis uudist Väikse Munamäe saatuse kohta minult, kui ta oli jõudnud laevaga parajasti Rootsi, et siirduda sealt Eesti noorte mäesuusatajatega laagrisse Austriasse. Laine kostis uudist kuuldes: «Väga kahju. Sellest on väga kahju.» Kõige rohkem on mäe sulgemisest tema väitel kahju Eesti noortele mäesuusatajatele, kellele Munamäe nõlvad on harjutamiseks just sobiva kaldega. Otepää laste treeningrühmad käisid seal mullu nädalas vähemalt neli korda treenimas.

Kuutsemäe puhkekeskuse juhatuse liige Peeter Ilmas tunnistas, et kuigi Väike Munamägi tema keskusele konkurentsi ei pakkunud – sest Kuutsemäel on nõlvu märgatavalt rohkem –, siis vähemasti lumelauaüritusteks olid Väikse Munamäe küljed igati sobiliku profiiliga.

Tamme on lisaks Ukrainale laiendanud viimastel aastatel oma tegevust ka Venemaale ja Rumeeniasse. Kaks teineteisest sõltumatut allikat kinnitasid mulle, et Venemaal koheldakse Tammet tema asjaajamise oskuse ja võimekuse tõttu nagu kuningat. Tamme keeldus neid jutte kommenteerimast, öeldes vaid, et «härra Putin ise on mäesuusataja».

Selle kohta, mida ta välismaal teeb, lausus Tamme: «Kirjuta, et elab vaesuses, müüb rongijaamas pirukaid ja peseb Kiievis ristteel autode esiklaase.» Seejärel avaldas: «Ega ma muud ei oska kui lund teha.» Siiski täpsustas ta, et lume tegemise alla kuulub suusa- ja turismikeskuste arendamine Ida-Euroopast Siberini.

«Iga päev paneb keegi oma ettevõtmise Eestis kinni või viib välja, mis seal siis uut?» seletas Tamme oma tegemisi. «Ükskõik kellele helistan, vastuseks kuulen oma sõpradelt ikka:
«Olen Hiinas. Olen Singapuris. Olen Ameerikas. Olen Moskvas. Olen Siberi tuuril...» - «Millal tuled?» - «No kuu-kaks läheb ikka.» See on tänane reaalsus.»

Tamme lubas, et kevadel ajab ta Väikse Munamäe alla paar rekkat, laseb tükkideks võetud tõstukid nende peale tõsta ning sõidutab need Ukrainasse või Venemaale. Senistele mäesuusa- ja lumelauanõlvadele kasvab mets. «Nii on seda tahetud,» sõnas ta. Ja soovitas kõigile: «Tule sinagi nautima linnulaulu meie rahulikku ja rohelisse loodusesse.»
******Plitvice rahvuspark, Horvaatia. 25. juuni 2010. Pildistanud Priit Pullerits.

Foto 1: Peeter Kümmel juhtimas tänavu märtsis Väiksel Munamäel murdmaasuusakrossi võistlust. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix
Foto 2: Väikse Munamäe laskumisnõlv. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: EK-etapp Väiksel Munamäel lumelauahüpetes 2009. aasta veebruaris. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 4: Murdmaasuusakrossi võistlus tänavu märtsis Väiksel Munamäel. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix

24 Kommentaarid:

At 15:49, Anonymous Anonüümne said...

"Asi jõudis neli aastat tagasi koguni kriminaalmenetluseni, mis lõppes alles tänavu kevadel kokkuleppel prokuratuuriga. Tammelt ja ta firmalt keskkonnakahju eest välja mõistetud 191 000 krooni pole veel riigituludesse laekunud". Sellega peaks kõik öeldud olema. Kurb, et PP püüab Munamäe lagastajat igati õigustada.
r.

 
At 16:14, Anonymous Anonüümne said...

Ega siin muud öelda ei ole kui В добрый путь! või nagu Ukrainas öeldas - У добру путь!. Kahju Karpaatide kaunist loodusest. Samuti A.H. Tammsaarega seotud Punasest Lagendikust..

 
At 16:51, Anonymous Anonüümne said...

Tamme alustas mäesuusakeskuse äriga. Levandi müüb suusavarustust. Mael on vist juba spordikool. Mida hakkab tegema veerpalu? Laskesuusatajatest rääkides, karjääri lõpetades on nii mõnigi Venemaa-Ukraina ruumis valinud killer'i ameti..

 
At 18:10, Anonymous Anonüümne said...

Sellise suhtumisega seadustesse on tõesti ainuõige otsus siit minema kolida. Kui suhtumisne ei muutu siis pole ka mõtet tagasi tulla. Eks idas saab raha paremini määrimiseks kasutada.

 
At 18:52, Anonymous Anonüümne said...

Blogisse oleks võinud lisada ikka, et mees tagasi V-Munamäe puhkekeskuses ja tõrjub lund.

Kaasa ei tunne ja hukka ei mõista, kuid elektrihinna kuulujuttude avaldamine ilma suusasõbrast Sandori kommentaarita on PP poolt kuritahtlik hoolimatus. Riigikohus vast venitaks kokkuleppe menetlusena 200000 trahvi kõlaka levitamisega suurfirma maine kahjustamise eest päevalehe blogirubriigis selle vastutavale väljaandjale ära?!

 
At 00:47, Anonymous Anonüümne said...

Ei saa pihta, miks selline pealkiri sellel tekstil.

 
At 10:49, Anonymous Anonüümne said...

No ma ei tea.
Metsa ja metsaseid mägesid on lõuna-eestis ikka piisavalt palju, et kõik eestlased sinna nautima ära mahuks.

Mäest alla pole praktiliselt kuskil sõita...

 
At 11:28, Anonymous Anonüümne said...

to 16:51
Vaadates aknast lumist loodust kangastub silme ette pilt, kuidas meie tublid laskesuusatajad püss seljas ja suusad all Otepää küngastel oma ohvreid jälitavad;)

 
At 11:48, Anonymous Anonüümne said...

Olen kahjuks sama meelt, et Eestlastest ametnike arvates ei ole Eesti see koht kuhu midagi ehitada ja arendada,pigem koht kus linnulaulu kuulata.
Vällamäel oli sama jama, et asuti mingeit kahesajaastaseid puid kaitsma, kuigi sada aastat tagasi oli mägi lage, kasvas vaid rohi.
Suusakeskus jäigi ehitamata. "Linnulaulukuulajad", kes enamasti (erinevalt spordiga tegelejatest) toas viibivad, said oma tahtmise.

 
At 12:19, Anonymous Anonüümne said...

to 11:48
Oskad sa oma fantastilist väidet Vällamäe varasemast lagedusest ka mingite andmetega tõendada? .. Muide, tegemist on Postimehes juba mõni aeg ilmunud loo laiendatud versiooniga. Kas Priidul kipub huvitavatest teemadest nappus kätte tulema? 8)

 
At 12:25, Blogger Priit Pullerits said...

Ei, ei ole huvitavatest teemadest nappust! Vaadake näiteks tänast sissekannet mõjuagentide, Alaveri ja Veerpalu kohta. Seda ka teadsite või?

 
At 13:09, Anonymous Anonüümne said...

keda see prügiliiga madin ja jutt kotib? mõistlikud inimesed ei võta ammu enam eestlaste suusatamist tõsisemalt kui naljablogi.

 
At 15:44, Anonymous Anonüümne said...

Miks Eesti ametnikud on nii negatiivsed köige suhtes.Eestis asju ajades tuleb ausalt öeldes sita maitse suhu. Hoidke oma kuradi puud ja pervertne kunst.

( Anonüümne ütles...
No ma ei tea.
Metsa ja metsaseid mägesid on lõuna-eestis ikka piisavalt palju, et kõik eestlased sinna nautima ära mahuks.

Mäest alla pole praktiliselt kuskil sõita...

10:49 ) Jumala öige jutt. Aga lähme siis kuskile mujale suusatama! Kas riik ei peaks sellele kuidagi moodi reageerima ,et Eestlased tassivad välja kümneid tuhandeid eurosid seda vähest raha mis Eestis yleyltse on. Jahuge oma 200 aastaste puudega siis edasi mis löpuks püsti mädanevad kuna mingid Rohelised onud keelavad nende raie.
Sellise liiga rohelise suhtumisega Eesti majandus ei töuse mitte kunagi.Löpuks meile ei jää midagi muud kui sitased trussikud!!!

Tervitusi
Väino

 
At 04:55, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
chanel outlet
michael kors handbags
ralph lauren outlet
cheap nfl jerseys
jordan 9
fitflops sale clearance
oakley vault
jordan 6
jordan 11s
timberland boots
coach outlet
nike air max
tods outlet
jeremy scott adidas
coach factory outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
abercrombie and fitch new york
mulberry handbags
chanel handbags
jordan 11
lululemon
coach outlet
chanel handbags
jordan 4
adidas outlet
michael kors
toms outlet
coach outlet
michael kors
ray ban outlet
michael kors outlet
hollister clothing store
coach outlet store online
jordan shoes

 
At 04:41, Blogger Unknown said...

qihang0630ray ban outlet
polo ralph lauren
abercrombie
oakley sunglass
ray ban glasses
toms outlet
mcm handbags
ralph lauren outlet
michael kors outlet
tory burch handbags
oakley store
oakley sunglasses outlet
kate spade bags
cheap jerseys
michael kors outlet
borse gucci
air jordan
ralph lauren outlet
tory burch outlet
gucci outlet
ralph lauren uk
michael kors
nike air force 1
coach factory outlet
ray ban sunglasses
louis vuitton
sac longchamp
true religion jeans
borse louis vuitton
tory burch shoes
fitflops sale clearance
michael kors handbags
coach factory outlet
cheap jordans
burberry outlet
q

 
At 09:41, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:45, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:48, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:51, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 04:00, Blogger xumeiqing said...

20161028meiqing
ugg outlet
rolex replica watches
louis vuitton bags
polo ralph lauren men
borse gucci
louis vuitton outlet
cheap jordans
canada goose jackets
kevin durant shoes
louis vuitton outlet

 
At 09:01, Blogger Unknown said...

ugg boots
christian louboutin
ray ban sunglasses
michael kors handbags outlet
green bay packers jerseys
oakley sunglasses wholesale
adidas yeezy
polo ralph lauren
rolex replica
ralph lauren
ugg boots
christian louboutin
ray ban sunglasses
michael kors handbags outlet
green bay packers jerseys
oakley sunglasses wholesale
adidas yeezy
polo ralph lauren
rolex replica
ralph lauren

 
At 04:05, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.4.27
true religion outlet
adidas shoes
yeezy boost 350
jimmy choo shoes
coach outlet
oakley sunglasses
coach factory outlet
ralph lauren outlet
nike tn pas cher
michael kors handbags sale

 
At 04:38, Blogger Unknown said...

20180607 xiaoou
canada goose jackets outlet
michael kors outlet online
ralph lauren polo
valentino shoes
cheap jerseys wholesale
true religion outlet
pandora charms
mcm backpacks
ralph lauren shirts
pandora jewelry

 
At 09:02, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.7.13
ugg boots
ed hardy uk
moncler online
ugg boots clearance
red bottom shoes
hugo boss outlet
ed hardy clothing
nike presto femme
louboutin shoes
louboutin outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht