Teisipäev, aprill 19, 2011

Pullerits: Kuidas teha fenomenaalne arenguhüpe?

Aeg-ajalt keegi ikka imestab, kuidas mõni ühtäkki üliheaks on saanud. Kindlasti doping, käib neil peast läbi esimene mõte, kui keegi tulemust neli-viis protsenti parandab. Aga ei pruugi nii olla. Tulemust võib lühikese aja jooksul korraga parandada ligi kümme protsenti - ja seda keelatud ainete abita.

See juhtus aastal 1983, kui mõni mees veel ilmavalgustki polnud näinud. Olin viimase klassi poiss, jooksin ilma treeninguta 800 meetrit stabiilselt 2.13-2.14 kanti. Mai lõpus sain sinnakanti joostud ajaga Tartu meistrivõistlustel A-klassis teise koha. See, tundus, et oli mu maksimum.

Siis tulid lõpueksamid, kohustuslikud kuus või seitse tükki jutti, iga nelja päeva järel uus - mitte nii nagu nüüd, et valid, mida teed, ja aega on ka palju rohkem, et valmistuda (ime siis, et noorte meeste mobiliseerimisvõime nüüdisajal soovida jätab, mis kajastub ka tulemuste keskmise taseme üldises languses) -, ja kui need läbi said, algas valmistumine ülikooli sisseastumiseksamiteks, mis olid veel kõvem katsumus kui lõpueksamid (mis nüüdispõlvkonnale on midagi sootuks tundmatut) - ainuüksi ajaloo eksami programm oli 30 lehekülge tihedas kirjas -, aga selle aja sisse mahtusid ka juuni lõpus või juuli algul Eesti noorte meistrivõistlused teatejooksudes. Jooksin Tartu meeskonnas suur-rootsi teatejooksus viimast, 800 meetri etappi. Ja seal juhtuski imelik asi.

Jooksin ootamatult välja aja 2.02. Ilma mingi trennita, ilma mingi eriettevalmistuseta, muude pingete kõrvalt ja nende kiuste parandasin isiklikku marki rohkem kui kümne sekundiga, umbes kaheksa protsenti.

Vaat see on suur küsimus: kuidas saavutada niisugune arenguhüpe kõigest ühe kuuga? (Ei, tegu ei olnud mõõtmisveaga ega muu säärase ekslikuga.)

Ja et see polnud juhuslik sähvatus, vaid tõepoolest arenguhüpe, näitasid sügisesed tulemused. Siis, taas ilma mingi treeninguta ja eriettevalmistuseta, jooksin 800 meetrit korra jahedas ja tuules 2.03 kanti ja mõni aeg hiljem tegin Kalevi A-klassi meistrivõitlustel sellise soolojooksu, et tollane välejalg Ivar Kompus ei jõudnud meeletust lõpuspurdist hoolimata mulle ikkagi järele. Võitsin teda kahe kümnendikuga, aga ikkagi võitsin. Aeg oli kusagil 2.01 ja 2.02 vahel.

Seletage ära või tehke järele!
******Horvaatia rannik. 27. juuni 2010. Foto autor: Priit Pullerits

Foto 1: David Lekuta Rudisha, 800 meetri jooksu maailmarekordimees. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 2: Tatjana Palienko, Venemaa 800 meetri jooksja, juhtimas sise-EMi poolfinaali. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix

56 Kommentaarid:

At 11:53, Blogger Madis said...

Ja maailmarekord maratonis on järgmine kõneaine.
Lausa 2 meest olid eelmisest rekordist paremad. Neid lahutas 4 sekundit. Haile poolt joostud rekord tehti 57 sekundiga tümaks.
Kahtlane on, et Boston 2011 esiduo Keeniast pärit.
Huvitav, mis imerohtu seal tarvitatakse? Või kasutatakse nõiakunsti? Äkki peaks eestlased oma tulemuste parandamiseks vanade posimiste juurde naasma?
Äkki siin ongi võidu võti?

 
At 12:04, Anonymous Anonüümne said...

Madis, millisest maailmarekordist Sa räägid? ;)

 
At 12:53, Anonymous Anonüümne said...

noormeestel täheldatakse peale esimest seksi mehistumist & enesekindluse tõusu. 2.13 jooksis poiss, 2.02 jooksis mees.

 
At 13:03, Blogger GuidoMukk said...

see Priit pole ime. Kuidas seda saavutada, vat ei tea. Kui teaks tegeleksin teise alaga.
Sama looga vastata..pimedal ajal (sealt kus Priit ka pärit ja enamus sündinud ei olnud)..oli moes trenni teha.
Kaugushüppes jäid mu tulemused ikka keskmike hulka. Saime suvevaheajal koolivendadega staadionil kokku ja hakkasime oma lõbuks paugutama liivakasti hüppeid. Suur oli mu hämming kui mõõdulindi hiljem peale panime..olin oma isikliku rekordit ületanud ligi 60 sendimeetrit ja seda korduvalt.

 
At 13:34, Anonymous Anonüümne said...

>> Ilma mingi trennita, [..] muude pingete kõrvalt ja nende kiuste parandasin isiklikku marki [..] umbes kaheksa protsenti.

Valesti treenitud varem, ei muud midagi.

P.S. Ah ja, kirjutad ju eespool, et "Olin viimase klassi poiss, jooksin ilma treeninguta 800 meetrit" -- järelikult siis oli ikka organismi iseareng. Mõelda vaid, mida korraliku treeninguga oleks võinud saavutada.

 
At 13:47, Anonymous Anonüümne said...

Maratoni jooksu rekord 2:03:02 joosti tugeva taganttuulega , ei ole kindel, et see rekordina kirja läheb.
Iseenesest hea kiirus, keskmine kilomeetri aeg 2:55. Palju on meie hulgas tegelasi, kes suudaks praegu ühe km selle tempoga läbida? Priit, sina?
T

 
At 13:52, Blogger Priit Pullerits said...

Lp 13:34, kirjutate: "Valesti treenitud varem, ei muud midagi."

Miks peab jälle niiviisi lahmima? Kuulge, kommentaatorid, te võiks ikka algteksti enne läbi lugeda, kui oma tarkust pritsima hakata. Ma ju kirjutan korduvalt ja selgelt, et ma ei treeninud ei enne, kui olin 2.13-2.14 jooksja, ega treeninud ka siis, kui tegin tollase oma arust imetulemuse 2.02. Palun, lõpetage säärane lahmimine, mul on kahju, et pean selliste rumaluste klaarimise peale oma aega kulutama.

T, 13:47 - ei, minust vist küll 2.55ga kilomeetri läbijat enam pole.

 
At 15:35, Anonymous Anonüümne said...

Rammus maatöö ja maatoit viivad edasi.

 
At 17:08, Anonymous Anonüümne said...

Mis seal ikka, palju asju on mõtlemises kinni.
Minu meelest valitseb füüsilise ja vaimse poole peal tasakaal. Näiteks, kui ma lõhun kõvasti treenida, siis läheb õppimine paremini ja kui õppimises on pingeline aeg tulevad ka sporditulemused omaarust sama pingutuse juures paremad, kui väikse vaimse koormuse korral.

P

 
At 18:13, Blogger Priit Pullerits said...

...praegu on tööl kõva mahv peal - mehed, hoidke alt, siit ma tulen! Rada vabaks! Ja ma räägin jooksust, mitte mingist hõõrutavast lumealast, millele üks ajaleht eile vastutustundetult ja mõõdutundetult ja põhjendamatult ja õigustamatult kulutas neli (sic!) veergu. Oi, ma neid eile selle eest noomisin! Aga nad ju ei kuula, ikka ajavad oma...

 
At 19:33, Anonymous Anonüümne said...

täpsustuseks Madisele ja T-le, Bostoni Maratoni rajaprofiil on allamäge ja seepärast ei lähe rekordina kirja,ilmastikuolud taganttuule näol olid ka soosivad :)
A.

 
At 20:29, Anonymous Anonüümne said...

Sellises vanuses on hüppeline areng ilma erilise treeninguta täiesti tavaline. Mida aga arvata maratonijooksjast, kes 44. aasta vanuselt parandas oma maratoniaega üle 40 minuti ja viis selle alla 3 tunni, mis vägagi korralik tulemus harrastaja kohta.

 
At 21:56, Anonymous Anonüümne said...

Vahet pole, kas allamäge või mitte. Start ja finish peavad olema ühes kohas.
Aga Eesti joostakse isegi 23 km pikkust "jooksumaratoni" 8).

 
At 23:21, Blogger Madis said...

Tegelikult oli see maratoni teema mõeldud sissejuhatuseks.
Kommentaari teises pooles proovisin pakkuda varianti fenomenaalseks arenguhüppeks posijate jms näol.

 
At 23:28, Anonymous Anonüümne said...

Madis,
vägagi ajakohane mõte. 8) Inimesed ju usuvad, tahavad uskuda. Dr Laasiku tõus spordiavalikkuse huviorbiiti on Priitugi pannud oma spordimeheteelt seletamatuid jõnkse ja hüppeid tagantjärele üles otsima, nagu siinne blogikanne osutab. 8)
Aga ärgem unustagem selle kõrval ka kahte vana ja tuntud J-i: Järjepidavust ja Jõukohasust. Mul on kahtlus, et Priit teeb jooksuga praegu endale liiga. Järjepidavus on hea, kuid kas kevadised koormused on ka jõukohased?

 
At 08:33, Anonymous Anonüümne said...

Tead Priit, mu postkasti jõudis Tartu Maratoni protokollivihik. Ilus, pildid sees ja puha. Ja vihiku lõpus, vist suisa viimasel lehel, on Indrek Kelk sõna võtnud, et mida võiks paremini ja mida järgmistel aastatel muuta ning need alatised tänusõnad. Ja siis oli juttu ka ühest paanikat külvanud ajakirjanikust. Miks see mulle meelde tuli? Seepärast, et siinsamas, mõni kommentaar kõrgemal riidleb üks lugupeetud, ilmeksimatu ja lahmimist tauniv ajakirjanik.... ah... said isegi aru. Mõni võib ja mõni ei või. No ikka seesama ürgvana pinnu ja palgi lugu. Jõudu sellegipoolest.
Janno

 
At 08:56, Anonymous Anonüümne said...

Räägime nüüd teemast "fenomenaalne arenguhüpe". Sellist asja antud kontekstis pole olemas. Pole mingit tähtsust kui palju täna hüppab see, kes eile hüppas ühe meetri.
Spordis on oluline kuhu keegi välja jõuab, mitte see, milliseid hüppeid keegi vahepeal teeb. Oluline on iga sportlase max tulemus, mitte see kui kiiresti ta selleni jõudis. Oluline on kui kaugele keegi jõudis. Kõik muu on tühi eputamine, mis ei maksa midagi.
T

 
At 09:47, Anonymous Siimeon said...

Priit, peaksid vist oma blogi kommentaariumi jagama kahte tulpa: esimesse need, kellel huumorimeel olemas ja teise, kel seda teps pole jagunud.. Aga paar teemakohast küsimust ka: kelle soovitusel sa nüüd, vanuigi, hakkasid pikki jooksukrosse tegema?.. ja kas hooaja avad Viljandis?

 
At 12:02, Anonymous Anonüümne said...

Kui pidevalt üht ja sama nalja tehakse, siis peab ikka eriline huumorimeel olema, et see naljakas tunduks.

 
At 12:47, Blogger Priit Pullerits said...

Siimeon, ohh, mis pikad need krossid ikka on. Tosin kilomeetrit ja pisut alla selle keskmiselt. Soovitajad? Ei mäleta, et neid oleks olnud. Ja Viljandisse ei lähe - ei taastu ära.

 
At 13:26, Anonymous Anonüümne said...

Üks õnnestunud üksi joostud treening on rohkem väärt kui kõik need rahvamaratonid kokku. Ja praegu on pikemateks jooksutreeningutest ideaalne aeg.

 
At 14:06, Anonymous Anonüümne said...

Ei taastu ära või ei tasu ära?
Muide, sellest saaks ilusa artikli "Pullerits: Ei lähe Viljandi järvejooksule! Ei taastu ära"

 
At 17:46, Blogger Priit Pullerits said...

Lohutuseks väike suusauudis, et ka Norra sangaril läheb sandisti: http://sport.postimees.ee/?id=421617

 
At 23:39, Anonymous Anonüümne said...

et lingiga Postimehesse meelitama? Ei lähe läbi, kavalpead.

 
At 23:44, Anonymous Anonüümne said...

1. 17-18a. areneb inimene üsna kiiresti. Mitte, et paari nädalaga ja 10s maas aga ilmselt peale tugevamat treenimist tuli puhkus kasuks. Nii noored inimesed taastuvad ja arenevad lihtsalt kiiremini. Vorm läks paremaks. (3-4s)
2. Suur-Rootsit joostakse lendlähtest (va esimene vahetus muidgi). Kuidas iganes seda aega seal võetakse aga päris paigalt sa ei lähe. (1-2s)
3. Teatejooksudes joostakse üsna tihti paremaid aegu kui individuaalselt (oma kogemused ja ka nt Marek Niit just hiljuti). Emotsioon on lihtsalt teine. (1s)
4. Pea spordist tühi mõnda aega võib ka head teha. Tulles tagasi lihtsalt ei ole nii kinnistunud enam oma piiridesse. (2-3s)

 
At 02:49, Anonymous Anonüümne said...

suur-rootsi teatejooks ei ole EKI keelespetside arvates õige väljend. http://keeleabi.eki.ee/index.php?leht=4&act=2&vld=72

 
At 07:34, Anonymous Anonüümne said...

"Jooksin ootamatult välja aja 2.02. Ilma mingi trennita, ilma mingi eriettevalmistuseta,"

ILMA MINGI TRENNITA!!!

Kordan: ILMA MINGI TRENNITA!!!

Võiks lõpuks meelde jätta-võitjaks sünnitakse!
Korrelatsioon tehtud treeningute ja tulemuste vahel on väga nõrk-seda oled sa Priit ka ise korduvalt tõestanud!
Tartu maratonil on tuldud 10 sekka 50 trennikilomeetriga ja lõpetatud viimaste seas 20 korda enam vaeva näinuna.

 
At 09:04, Anonymous Anonüümne said...

Aastate eest, kui ma veel noor ja andekas olin, ütles mu treener lause, mis mind siiani kummitab:
"Annaks jumal teile tarkust hooaega vaikselt ja rahulikult alustada." See meenub mulle alati, kui ma kuulen, et keegi on esimesel lumel juba 150 km kolme päevaga läbi sõitnud, või veel hullem: nagu vasikas kevadel oma sisu tühjaks jooksnud. Sellest need südasuvised alavormid, motivatsioonikriisid ja vigastused. Aga eks P teab, mis P teeb. Suur mees juba.
Janno

 
At 10:10, Anonymous Anonüümne said...

[url]http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/seitse-eestlast-koos-pildil-kes-pildistas-reisiseltskonda-enne-roovimist.d?id=44454865[/url]
Priit kas sellistel juhtudel on ka allika kaitsmine õigustatud, kus see piir jookseb?
Emeri

 
At 21:26, Anonymous Anonüümne said...

Saarepuu ei teinud üldse trenni aga võitis ühe Estoloppeti maratoni. AV oma parematel aegadel tegi enne tippvõistlusi ainult ühe tugeva treeningu - sellest piisas täiesti.

 
At 22:18, Blogger Madis said...

Mina olen kuulnud sellist juttu, et trenni teevad vaid tugevad :-)
Nõrgad lihtsalt ei jaksa trenni teha, nemad naudivad protsesse.

 
At 11:40, Blogger Priit Pullerits said...

Hästi öeldud, Madis!

 
At 21:05, Anonymous Anonüümne said...

Trenn on nõrkadele!

 
At 12:04, Blogger Unknown said...

fangyanting20150708
tory burch shoes
ray-ban sunglasse
coach outlet
pandora bracelets
michael kors
ray bans
burberry handbags
rolex watches for sale
chanel outlet
chanel bags
gucci handbags
nike air max uk
replica watches for sale
longchamp sale
true religion jeans outlet
louboutin pas cher
cheap jordans uk
true religion outlet
fitflops shoes
michael kors bags
louis vuitton sito ufficiale
burberry scarf
gucci handbags
michael kors purse
football jerseys
michael kors handbags
soccer jerseys for sale
coach outlet store online
tory burch outlet
michael kors outlet
true religion
kate spade new york
jorda femme pas cher
michael kors bags
prada outlet

 
At 12:05, Blogger Unknown said...

qihang0904,michael kors
louis vuitton handbags
michael kors outlet online
vans shoes sale
ray ban outlet
toms outlet
soccer shoes
michael kors handbags
hollister jeans
louis vuitton handbags
true religion outlet
tommy hilfiger outlet stores
swarovski jewelry
adidas
ray ban sunglasses
coach factory outlet
nike huarache
michael kors handbags
nike roshe runs uk
louis vuitton handbags
toms shoes
michael kors bags
michael kors
coach outlet store online
oakley vault
ray ban sunglasses
lebron james shoes 2015
true religion outlet
louis vuitton
kate spade handbags
jordan 11
michael kors
michael kors outlet
jordan retro 11
ray ban sunglasses
louis vuitton bags
timberland outlet
coach outlet
q

 
At 09:42, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:46, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:49, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:54, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 06:52, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 12:47, Blogger Unknown said...
I really like reading through an article that can make people think
https://decor-ksa.com/
http://mchaabaty.com/luxurious/
http://mchaabaty.com/red-bricks/
http://mchaabaty.com/factory/
http://mchaabaty.com/new/
http://mchaabaty.com/marble/

 
At 06:40, Blogger raybanoutlet001 said...

ugg boots
michael kors outlet
green bay packers jerseys
ugg boots
nike outlet
arizona cardinals jerseys
michael kors bags
ugg boots
coach outlet store
michael kors outlet
2017.7.19

 
At 10:19, Blogger Unknown said...

www0416nike shoes
michael kors uk
lions jerseys
clippers jersey
nike huarache
cheap jordan shoes
cleveland browns jerseys
clippers jersey for sale
giuseppe zanotti outlet
coach outlet online

 
At 12:14, Blogger Unknown said...

qzz0419
coach outlet store online
carolina panthers jersey
miami heat
air max 90
raiders jerseys
philadelphia eagles jerseys
kate spade sale
cheap oakley sunglasses
air jordan shoes
true religion outlet store
coach outlet store online
carolina panthers jersey
miami heat
air max 90
raiders jerseys
philadelphia eagles jerseys
kate spade sale
cheap oakley sunglasses
air jordan shoes
true religion outlet store

 
At 08:48, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.5.14
dolphins jerseys
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
pandora outlet
nike requin
pandora charms outlet
true religion jeans
canada goose jackets
ralph lauren outlet
giants jersey

 
At 10:30, Blogger xjd7410@gmail.com said...

20180518 xiaoou
uggs outlet
nike foamposite
cheap jordans
true religion jeans
ugg outlet online
tods outlet
michael kors outlet
longchamp outlet store
cheap jerseys
ferragamo shoes

 
At 10:42, Blogger Unknown said...

www0525cheap jordans
michael kors outlet
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
fitflops sale
fred perry polo shirts
canada goose jackets
air jordan retro
clippers jerseys
michael kors outlet


 
At 05:09, Blogger Unknown said...

qzz0606
kate spade outlet
oakley sunglasses
polo ralph lauren
mbt shoes
jordan shoes
michael kors outlet
minnetonka outlet
fila shoes
coach factory outlet
jeep shoes

 
At 04:36, Blogger Unknown said...

www0705
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
adidas outlet
coach outlet online
coach outlet online
coach outlet
audemars piguet watches
moncler outlet
oakley sunglasses
kate spade outlet

 
At 08:50, Blogger Unknown said...

ray ban eyeglasses
longchamp outlet
yeezy
christian louboutin shoes
nhl jerseys
nike factory outlet
basket nike femme
louboutin shoes
jordans
nike blazer
zzzzz2018.7.13

 
At 07:03, Blogger 520abc said...

0718jejeugg boots
pandora jewelry
ralph lauren uk
fitflops shoes
yeezy
louboutin shoes
pandora charms outlet
ecco outlet
huaraches
ecco shoes
adidas yeezy
oakley sunglasses
true religion outlet
adidas shoes
mbt shoes
coach outlet
coach outlet
fitflops sale clearance
superdry clothing
pandora charms
cheap jordans

 
At 05:18, Blogger jeje said...

christian louboutin outlet
ralph lauren uk
pandora charms outlet
ralph lauren uk
cheap ray bans
nhl jerseys wholesale
nike shoes for women
christian louboutin shoes
ralph lauren uk
canada goose outlet

 
At 10:02, Blogger Unknown said...

qzz0725
nike air max 2015
ugg outlet
nhl jerseys
nike roshe one
pandora charms
mulberry handbags
nike store
nba jerseys
michael kors outlet
ferragamo shoes

 
At 06:58, Blogger Unknown said...

www0803


canada goose jackets
mlb jerseys
moncler jackets
air jordan 8
michael kors handbags
asics shoes
pandora jewelry
moncler online
polo ralph lauren

 
At 05:44, Blogger 5689 said...

zzzzz2018.8.6
giuseppe zanotti
coach outlet online
nike shoes for women
pandora
louboutin shoes
dsquared2
canada goose jackets
mbt shoes outlet
coach outlet
ralph lauren uk

 
At 05:43, Blogger Unknown said...

ultra boost 3.0
longchamp longchamps
ray ban aviator sunglasses
james harden shoes
timberland outlet
air force ones
hermes belt
kobe byrant shoes
golden goose
converse outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht