neljapäev, jaanuar 19, 2012

Pullerits: Oi-oi-oi, mis see nüüd eile oli?!

Mis see siis nüüd on?!

Mingi petekas või?

Suusad sõitsid peaaegu et ise.

Midagi sellist polnud ma elus veel kunagi kogenud.

Olin need just hiljuti saanud. Ja eile õhtul otsustasin esimest korda alla panna. Lund oli juba piisavalt, et veatuid põhjasid ära ei kriibiks.

Endine sprinter Kristjan Oolo, Suusavendade tiimi liige, lükkas kaitseparafiini maha ja pani kiiruga, nelja-viie minutiga, uue kihi alla. Siis läksime koos rajale. Palusin, et ta mu logisevat vabatehnikat normaalsemaks timmiks.

Võtsin talle sappa ega jõudnud ära imestada, kuidas mustad Fischer RCSid ise sõitsid. Olin nende eest andnud sügisel 320 eurot. Vastu sain tollal vaid lubaduse, et talve alguseks saan Euroopast tuliuued Fischerid. Saingi. Hiljuti vaatasin Hawaii Expressis, et seal küsib kauplus samasuguste eest 500 eurot ehk ligi 7900 krooni.

Kui Oolo mind ette lasi, et vaatab mu tehnikat, kuulsin teda varsti hüüdmas, et ta ei jõua mulle eriti järele. Kuidas ei jõua, olin hämmelduses, sest ma ei pingutanud ju üldse.

Läksime sprindiringi künkale. Oolo tõmbas selle alumise nõlva lähedale juti maha ja ütles, et nüüd laseme siit kõrvuti alla. Libisesin mööda ja kaugemale. Mis sest, et mul on kaalu 7-8 kilo vähem.

Siis vahetasime suusad ära.

Mis see siis nüüd on?!

Mul oli tunne, et keegi on Oolo suusad liivapaberiga karedaks kratsinud. Ometi olid need samad suusad, millega olin mullusel Viru maratonil tundnud erakordset lennutunnet ja lõpus nii mitmelgi mehel, sealhulgas Jaanus Laidveel, lihtsalt eest libisenud.

Mõni minut hiljem olin juba mina see, kes tagant hüüdis: "Võta hoogu vähemaks, ma ei jõua kuidagi järele!"

Sain oma uued suusad tagasi.

Vvuuhhhhh! Ššaahhhh!

Juba häälest on kuulda, kuidas mu suusad mõnuga libisevad, kiitis Oolo.

"Raketid," mäletan ühte ta kasutatud sõna.

Aga siis asusime tööle.

Kõigepealt, kuidas kanda keharaskust puusale ja jalale. Milline peab olema jala- ja puusahoid. Kuidas tuleb justkui ettepoole langeda. Kuidas tuled keppidega lüüa: mis faasis kui tugevalt, kui pikalt, kui kaugel kehast, millise käteasendiga.

Lisaks mitmed eriharjutused.

Ma polnud kunagi saanud suusatamise kohta korraga nii palju uut ja kasulikku informatsiooni.

Indrek Kelk, Klubi Tartu Maraton juht, sõitis klassikat ja uuris, kas mul on uus treener. Et kas eelmised on lahti lastud? Et nüüd ta näeb, et treener on tulnud ikka hoolealusega ise rajale.

Ja siis takkaotsa sain õpetust klassikatehnika paaristõuke nõksude kohta tõusudel. Kuidas panna seejuures jalad tööle, õigemini - reied. Kui pikalt keppidega tõugata ja muud sellised trikid.

Õhtu lõpuks tekkis tunne, justkui hakkaksin suuskadel ümber sündima. Ja üldse mitte üksnes tänu suuskadele. Aga nonde rolli ei maksa ka alahinnata.
***
Üle-eelmise postituse kommentaaride seast leidsin vahva luuletuse - see väärib siin taastrükki:

Mõnel mehel suusk ei libise.
Sellist tunned särgist higisest.
Kuid mees sõidab, ei vigise.
Mõni ütleb: panin määrde alla!
... enam ei mäleta millise.
Mõnel mehel suusk ei pea.
Mõni on määrimisel teinud vea.
Mõnedel suusk ei libise ega pea.
Mõned on üldse kaotanud pea.

Mõne suusal on määre kulunud.
Viimasest määrimisest aastaid kulunud.
Mõnel on elus vale määre.
Mõni tunneb - on alaväärne.
******Imperial Highway, Anza-Borrego Desert, California. 5. aprill 2011. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Fotod 1, 3 ja 4: Priit Pulleritsu uued Fischeri uisutehnikasuusad. Fotode autor: Priit Pullerits
Foto 2: Jaanus Kunts Tähtvere spordipargi külje all Suusavendade hoolderuumis kundesid teenindamas. Foto autor: Priit Pullerits

50 Kommentaarid:

At 10:16, Blogger Madis said...

No nii, Priit, kas Sa NÜÜD saad aru, mis vahe on suusal ja suusal? Kui saad, siis kujuta nüüd ette, kui saaksid täpse paindekarakteristiku ja põhjamustriga suusa endale alla. Sinu rakettide ja nende vahe võib olla sama suur.

 
At 10:24, Anonymous Anonüümne said...

Ütle veel, et vana koer uusi trikke ei õpi!

Aga üldiselt - hämmastav sissekanne. Mitmes mõttes. Ma olen aru saanud, et sul on treenerid ja nõuandjad kogu aeg sabas ja karjas ja ümber. Aga tegelt selgub, et see on su elu esimene suusatrenn üldse. Ja et senised treenerid on olnud pigem õllelaua-sõbrad või "allikad", mitte treenerid. Vot kus on võimalik blogi lugedes inimesest vale mulje saada!!!

 
At 10:31, Anonymous ÄN said...

http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/eestiuudised/suusataja-spondeerimine-polnud-kuritegu.d?id=63707780#

Keegi juba kevadel vihjas sellele loole siinses kommentaariumis. Nüüd on asi ka trükimustaga paberile pandud.

 
At 10:34, Anonymous Anonüümne said...

No kurat kui nüüd sellised suusad ka veel all on, mis ise, ok mitte päris ise, aga peaaegu ise sõidavad, ei teagi kas jaksan sulle Virus tuulde võtta või saa nringiga sisse :). Kanepi vahetas ka palju treenerid enne kui selle õige leidis.
Emeri

 
At 10:39, Anonymous Anonüümne said...

Ja-ja-jaa.
Paar päeva varem oli ülimalt mõnus neile 500 eurostele kalameestele kodumaise vana mullasuusaga kandu näidata..

 
At 10:40, Anonymous Anonüümne said...

Kuidas tuleb justkui ettepoole langeda.

Sul on jah see vana viga (võib-olla sellest et üritad prille ninal hoida) aga pea kipub ülakeha tööle paaristõugetel vastu töötama (keha vajudes jääb üles kuklasse ja tõustes tuleb hilinemisega järgi).

Klassikatehnika paaristõuked tõusudel?! Suusataja arsenalis on mitukümmend erinevat sõidutehnikat(Hans Grossi järgi) millest valitakse kõige optimaalsem,paaristõugetega tõusude läbimine nende hulka ei kuulu.

 
At 10:45, Anonymous Anonüümne said...

PP kavatseb ilmselt määrdeta suusaga maratonile minna, seetõttu ka paaristõuked tõusul.

 
At 10:46, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits raising the game, nagu Ameerikas öeldakse.

Kes konkurentsis tahab püsida peab nüüd tõsiselt mõtlema mis ressursse kellelgi kasutada on.

 
At 10:52, Anonymous Anonüümne said...

BARUTO

Eestis on öö veel.
Eestis pole alanud töö veel.
Kui eestlane Kaido Höövelson
Jaapanis Hatsu-Bashol juba võidukas on.
Juba on Harumafujile tehtud yorikiri. (Japs teeb vist kodus harakiri).
Kyokushuho, Sagatsukasa,Nionoumi, Tenkaiho, Yoshiazuma, Kaisei, Asasekiryu, Tosayutaka, Takanoyama, Sadanofuji, Chiyonokuni, Gagamaru, Tochinoshin, Fujiazuma, Shohozan, Tokitenku, Daido, Tochiozan, Myogiryu, Aran, Aoiyama, Toyohibiki, Homasho, Kyokutenho, Yoshikaze, Tochinowaka, Okinoumi, Takayasu, Miyabiyama, Kitataiki, Takekaze, Kisenosato, Kakuryu, Harumafuji, Kotooshu, Wakakoyu, Toyonoshima, Kotoshogiku, Aminishiki, Hakuho, Goeido...
Jah, eestlane Baruto-san tõesti võidukas on!

 
At 11:02, Anonymous Anonüümne said...

Ettevaatust selles tagasipöördega U-kurvis Viru maratoni lõpumägedes! Kui Sa Priit seal juba eelmine aasta otse panid, siis nende suuskadega teed "Nurmsalut". Millest lähtuvalt harjuta mõned korrad telemarki:)

Ehk siis jutu mõte selles, et kui tehnika Sinu all muutub liiga kiireks, siis motoorika, lihased-kõõlused ja kesknärvisüsteem jõuavad sellele oluliselt hiljem järgi. Kindlasti ette sportläätsed... Sest prillid on väärtus ja maratone tuleb veel. Mina tahan alati füüsiliselt terve Sinuga võidu sõita!

Sulev

 
At 11:16, Anonymous Anonüümne said...

Noo see on küll sihilik löök allapoole vööd. Ainuke vöimalus Priiduga konkureerida on vist sabotaaz korraldada...
Sulevi jutus on iva sees. Siit tulebki leida tarkusetera, et miks ei tohiks treenida kehva suusaga ja halvasti libiseva suusaga.
Klassikas paaristöuked ja eriti töusudel- suusatamine on muutunud suht jöualaks, paaristöugete osakaal on märgatavalt suurenenud. Vöime ja oskus teostada head paaris- ja sammuga paaristöuget, annavad eelise. Juba selle arvelt et pidamismäärde ala saab lühendada ja see tagab ka pikema liu. Söltuvalt muidugi ka raja kvaliteedist, profiilist ning ilmast. Maamees

 
At 11:28, Blogger Madis said...

Ca 70 kg kaaluvale tugeva jalatõukega suusatajale võin Priidu vastu saamiseks klassikadistantsidel laenutada väga heade libisemisomadustega tipp-Fischerid. Rottefella sidemega. Pehmema ninaosa paindega. Need suusad eeldavad väga head suusavalitsemisoskust.

 
At 12:21, Blogger Pärtel said...

Tormihoiatus, Priit? Selline võidurelvastumine läheb kõikidele kalliks maksma, aga kohad jäävad kokkuvõttes samaks :)

Samas vaatan, et uued suusad on soojale ilmale. Kui Virus on -10C, pead kiiresti ühe paari veel hankima...

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

Tubli, paistab, et "naise vana Optima" ja "ajaleht püksi" ajajärk hakkab lõppema. Mida järgmiseks? Saame kuulda kui hea ja kasulik on kanda "memmerätti" ja kui kavalalt saab oma treeninguid pulsikella abil juhtida? Edu arengus!

 
At 15:20, Anonymous Anonüümne said...

Sport tapab:
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/harku-rabas-suri-terviserikke-tagajarjel-suusataja.d?id=63799432

Hea on selle artikli 4. kommentaar:"Kahjuka on tervisekontroll harrastussportlasele tasuline ja maksab pea 100€.
Rahalistel põhjustel ka minul tegemata."

Priit, kuidas Sinu tervisekontrolliga on?
Miks seda küsin? Selleks, et võiksid selle teema üles võtta. Nimelt ei anna sport juurde elule aastaid, küll aga aastatele elu (A.Viru)
See tähendab ka seda, et vanas eas sporti tegevad inimesed on oluliselt tervemad kui mittetegevad kodanikud. Nad kulutavad oluliselt vähem haigekassa raviraha, nad on riigieelarvele ja riigile (suurem töövõime) kasulikumad. Oleks tore kui neile kompenseeritakse osagi nende poolt terviseheaks tehtud töö ja seeläbi kokkuhoitud maksuraha. Tehes seda näiteks kord aastas või kahe aasta tagant tasuta dispanseeringu (spordiarstliku uuringu näol).
See oleks riigi poolt ilus sõnum oma rahvale, mis näitab, et riik toetab tervislikke eluviise ja hoolib oma rahvast.
Priit kuna oled ka ise huvigrupi liige, siis võiksid selle tänuväärse töö, selle eest seismise, oma südameasjaks võtta.

Edu!
M

 
At 15:41, Blogger Tauno said...

Kurb uudis tõepoolest.
Täna harku rajale minejatel oleks ehk kena 11. kilmomeetril metsa poole üks kerge kummardus teha. Või vähemalt mõttes lahkunud vanahärrat meeles pidada.
Aga mis tervisekontrolli puutub, siis lihtsamad EKG koormustestid maksavad tunduvalt alla 100 EUR. Olen näinud Magdaleena haiglas kuulutusi maksumusega mingi 4-500 EEK. Tõsi ega seal ilmselt peale südame töö kontrollimise suurt vast ka tehta aga siiski pumba saab üle kontrollitud.
Vomaxi ja Spodimetditsiini sihtasutuse testid on juba suunatud ka toetama sportliku saavutusvõime arendamist ja eks selle eest on ka põhjendatud rohkem raha küsida.
Mitte et mul heameel oleks 100 Eur hinna üle.......

 
At 16:04, Anonymous Anonüümne said...

Olid kord tutikad suusad mul,
nendega sõita oli päris pull.
Kiirelt liikusid nad all,
kuid kahjuks määre kadus alt.

Pole määret pole vunki
ja vette käisin lupsti.
Võtsin suusad välja veest
need müüsin viie kümpi eest.

Vat see oli paras ümbersünd,
nägin suuski mis käivad küll.
Nüüd pole enam sihukest vunki,
see eest annan kõvasti trukki.

Lasen nii, et silme eest must,
mis sest, et suusad pole puust.
Lipe pole küll neil nõnda karm,
kuid just sellel ongi oma sarm.

Alati võib laudadest targutada
kuid mitte neid laudu katsetada.
Vanasõnagi meil siin lisab tuure-
kingsepp jäägu oma liistu juurde.

 
At 16:28, Anonymous Anonüümne said...

Selleks, et kiiresti võidu sõita peab seda treeningul mõnikord ka harjutama.
Mäletan, et kui sain elus esimest korda korralikud pulbriga määritud suusad võistlusteks alla siis mõned meetrit peale starti olin pikali maas. Suusad kurivaimud libisesid alt ära. Ülejäänud võistlus kuluski hästi libiseva suusaga sõitma õppimisele.

Siim

 
At 16:35, Anonymous Anonüümne said...

Ma vaatan, et kommentaariumist on mingi luulenurk nüüd saanud...

 
At 17:03, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kas nüüd, augusuusa ajastul, on suusatamine ka mugavussport?

Martti

 
At 17:23, Blogger Priit Pullerits said...

Väge õiged mõtted, M. 15:20. Kunagi tegin ettepaneku, et harrastussportlased, kel nelikürituselt miskit ette näidata, saaks mingi maksusoodustuse. Aga tasuta tervisekontroll aastas - see oleks küll palju reaalsem vist.

Kes ära teeb? Mina olen ajakirjanik, ma ei saa poliitikat aktiivselt teha - selline on minu kutse eetika.

 
At 17:31, Blogger Madis said...

Priit, PM arvamuse rubriigis saad ehk ikka sõna võtta.

 
At 17:42, Anonymous Anonüümne said...

Möistes hetkelist majandusseisu nii Maarjamaal kui ka mujal maailmas, siis on vastus ette teada: raha pole ega tule..... Iseenesest vöiks niipaljukestki vastu tulla riik, et vabastada nt. tööandja kinnimakstud tervislike eluviisidega seonduvad kulud erimaksust, mis polegi nii väike.
Maamees

 
At 18:36, Anonymous Anonüümne said...

Sensatsiooniline uudis:
on paremaid ja halvemaid suuski!

 
At 19:06, Anonymous Anonüümne said...

Palju õnne uue "lapsukese" sünni puhul Priit! Kas on ka uhke tunne?

 
At 19:08, Blogger René said...

Autor on selle kommentaari eemaldanud.

 
At 19:12, Blogger letsanalysethis said...

PS! Kes tahab võidurelvastuda, siis ma võin samasugused raketid müüa 350€

letsanalysethis ät gmail.com

 
At 20:43, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
Olen seda teemat üritanud siin blogis üles võtta, aga eks on tähtsamaid. Nüüd on ERR Sport üllitanud vägeva intervjuu Urmas Välbega "Täiega paneme igast asendist!" http://sport.err.ee/suusatamine/8a26aca8-7057-4c4f-8f68-090d76024ebd
See ei haaku ju Vene koondise proval'iga Tour de Ski otsustaval, eelviimasel etapil! Klassikaetapil tuli Legkovil ja Tsernousovil määre maha! Legkovil läks Tour'i poodiumikoht! (Asi ei olnud mehes, lõpuetapi tõusul tegi ta parima aja). Et asi oli suuskade vales määrimises, ütles intervjuus välja ka Vene koondise peatreener Juri Kaminski. Venelased läksid üle Rossignolidele ja neid ei suudetud õigesti määrida. Skirun.ru on seda kajastanud. Vene koondis on praegu Otepääl. Hea võimalus oleks uurida kui head Eesti määrdemehed siis tegelikult on. Tundub, et meie reitingutes maailma üks vabamaid, kuid muust maailmast isoleeritud meedias on kerge laiata, et oi kui hea mees ma olen...

 
At 21:15, Anonymous Anonüümne said...

Äkki koondises on mõni koht vaba? Verenäidujamad või muidu tõbine. Otepääl võib Pulleritsu vaja minna.

 
At 22:43, Anonymous Anonüümne said...

hm, millal sa, Priit, avastad, et oi kui hea on õige pikkusega keppidega eri stiile sõita? mitte, et "ma saanühtede keppidega hakkama küll" kas kahju ei hakka "mõttetult elatud aastate" pärast? vanad suusad, universaalkepid, kombisaapad, korvpallipüksid jne...

 
At 23:23, Anonymous Anonüümne said...

Ei saa me ilma auguta ...

 
At 23:36, Anonymous Anonüümne said...

Pärtel ütles...

Samas vaatan, et uued suusad on soojale ilmale. Kui Virus on -10C, pead kiiresti ühe paari veel hankima...

Miks siis Priidu suusad -10C libisema ei peaks? Sest kiri on PLUS ?

 
At 00:20, Anonymous Anonüümne said...

23.36....vaat seepärast, et need on möeldud ideaalis libisema kuni 5 külmakraadini, mida külmemaks, seda kehvemaks libisemine....Maamees

 
At 00:33, Anonymous Anonüümne said...

Maamees - mitut paari suuski sa testinud oled või sa lihtsalt arvad, et paar miinuskraadi muudavad Priidu suguse mehe all suusa libisemist oluliselt? Plus suusaga sõideti eelmisel TM väga kõrgeid kohti.

Kas sa tõsimeeli arvad et Plus suusk lõpetab -5 libisemise ja cold suusk võtab selle -6 pealt üle? Milles on Plus ja Cold suusa vahe - põhjamaterjalis, struktuuris, suusapõhja alla lastud mustris...?

Priit ära veel poodi uue paari järele mine, mehed siin tahavad sind rahast lagedaks teha, et sul pulbri peale enam sääste ei jaguks!

Määrdemees

 
At 01:04, Anonymous Anonüümne said...

Kui keegi senini veel arvas, et Eestis leidub määrdemehi, kes pole ülbikud, siis nende jaoks oli tänane õhtu küll pettumust valmistav.

 
At 02:55, Anonymous Anonüümne said...

Uisusuusaga pole väga kursis aga Fischer RCS klassikasuusa puhul on PLUS suusk kulp suurem, põhjamaterjal on pehmem (ptex 2000, COLDil 3000) ja hoiab paremini määret, põhjamuster pakub paremaid libisemistingimusi soojemate ilmadega ja märjema lumekatte puhul, samas saab määrderauaga lasta sobiva mustri ka külmema ilma ja kuiva lume jaoks. PLUS on sobivam ka kliistri jaoks. Huvitav oleks tõesti teada kas ja kui suured on libisemiserinevused PLUS ja COLD vahel kui suusad ühtemoodi määritud. On keegi seda testinud?

 
At 04:04, Anonymous Anonüümne said...

02.55 le

lasin zero ja coldi ühtmoodi määrida ja testisin eelmise aasta Alutaguse ees. Cold oli oluliselt etem.

Määrija määris ka ühe võitja suusad.

Küll aga väideti, et plus võiks olla -15 juures samuti väga tegija. Mine võta kinni.

 
At 07:03, Anonymous Anonüümne said...

Mehed,meiesugustele sellidele läheb see üsna raskeks pidada mitmeid paare sooje-külmi,jäigemaid- pehmemaid---testimine võtab tohutu aja,lõpuks katus sõidab.Omal oli mõni aeg tagasi 4paari klassika suuski,lõpuks pea uugas ja jätsin ainult ühed alles ,sama mudeli,millega a. v. kunagi mehetegusid hakkas tegema.Neid olen nüüd viimasel ajal säästnud ja soovitan teil ülakeha treenida,tänu millele olen TM ja ka Vasa ilma pidamiseta läbi põrutanud.Tõsi,nüüd sain kõige uuema mudeli-tutikad,aga need peab kõigepealt sisse sõitma-määrima. HD

 
At 08:55, Anonymous Anonüümne said...

kuna asjalikku foorumit meil endiselt ei ole (tegelikult foorumit TEHA oleks lihtne, kõik vajalik olemas - aga kriitilise massi kohaletoimetamine, et seal yle kolme inimese huikaks on iseasi ) siis küsime siit.

On suusad. uisusuusad, kuna kogu oma teadliku suusatamise aja pigem vabatehnikat teinud. ja mitte halvasti. aga see selleks.
Vahepeal on palju vett merre voolanud, 15a pausi sees, kehakaal on teinud rekordeid ja vormist on saanud ringvorm. Mälestuste baasil hangitud uisusuusad aga näitasid et ringvorm pole suusavorm. Võtab nii kähku võhma ära et jube ja ilusast uisusammust ei tule enam midagi välja.

Küsimus, mis juhtub uisusuusaga kui ta määrida klassikaks ( jah ma tean paine ei pruugi päriselt sobida ja saabas klamber pole ka päris see mis klassikal, aga ikkagi)
Kas on ohtu et alla pandud pidamine hakkab hiljem mäkra mängima libisemise määrimisel, kui võhm parem ja jätkaks uisusammuga ?
Üldiselt kipun arvama et ei tohiks juhtuda midagi. Aga äkki siiski? Suusad pole odav lõbu ja lihtsalt pekki keerata ka ei tahaks.

 
At 09:39, Blogger Priit Pullerits said...

Mina pole siin mingi spetsialist, 08:55, aga targad mehed on öelnud, et pärast sellist "manöövrit" ei libise uisusuusad enam mitte kunagi nii nagu varem. Nii et ärge seda küll tehke!

 
At 10:34, Anonymous Anonüümne said...

8.55-Hd ütles mida teha,ssiis võid ka uisusuusaga kl.maratoni sõita.

 
At 10:51, Anonymous Anonüümne said...

08:55 - jälgi kuulutusi ja osta kasuatud suusk. "Ringvormi" puhul on probleem küll see, et kasutatud suusad on enamasti kaalule ~80 kg, aga sul võib seda rohkem olla. Kuid näiteks http://suusafoorum.err.ee/viewtopic.php?t=1878 müüb 105 kg kaalule klassikasuuska, 100 euroga.

 
At 11:38, Anonymous Anonüümne said...

tänud PP'le ja 10:51'le

Sellele baseerudes ilmselt ei hakka igaks juhuks suuski ikkagi rikkuma.

Risk on liiga suur.

Tuleb järgida 10:34 ja paaristõuget :)) -- noh mitte veel, aga eks ka sinna jõuab.

Eks näis mis järelturul pakkuda on... :)

 
At 11:44, Anonymous Anonüümne said...

PP:"Kes ära teeb? Mina olen ajakirjanik, ma ei saa poliitikat aktiivselt teha - selline on minu kutse eetika."

???
See on nüüd küll imelik ettekääne
(kõik kodanikud peaksid meil võrdselt vabad olema ja millegi eest seismine või millegi ärategemine ei ole veel poliitika, samas on poliitika nii lai mõiste, et me teeme seda kõik ja igapäevaselt näiteks sebime naisi jne.)
Mitte ei saa "poliitikat aktiivselt teha"(kes sind kinni hoiab?) vaid ei taha, ei viitsi, ei oska jne.

 
At 23:45, Anonymous Anonüümne said...

Kui TM on Priidu nö hooaja tippsündmus, siis miks oli vaja investeerida auguga suuskadesse?

 
At 10:18, Anonymous Anonüümne said...

....Mõnel on elus vale määre.
Mõni tunneb - on alaväärne....
Mõnel kõhus õige määre,
talle nõu on andnud Alavere.

Virukad hoidke alt Pullerits tuleb oma lendavate "mustade ronkadega".

 
At 14:48, Anonymous Anonüümne said...

Aga äkki plaanib mees hoopis paaristõukega TM läbida?

 
At 06:40, Blogger raybanoutlet001 said...

michael kors outlet
kobe 9
coach factory outlet
ugg outlet
polo ralph lauren
nike shoes
coach outlet
michael kors handbags
coach outlet
michael kors bags
2017.7.19

 
At 06:00, Blogger Unknown said...

www0912kate spade outlet
pandora
kate spade outlet
manolo blahnik
moncler outlet
golden goose
christian louboutin
salomon shoes
ugg boots clearance
nike huarache

 
At 04:32, Blogger Unknown said...

jinyi921
mlb jerseys
michael kors outlet
red bottom shoes
jordan uk
coach outlet
jordan shoes
ed hardy uk
pandora jewelry
valentino shoes
golden goose

 

Postita kommentaar

<< Esileht