reede, juuni 29, 2012

Pullerits: Kes avastab Eesti põnevaima ratta- ja matkaraja?

Nüüd palun küll teie abi. Aga mitte omakasupüüdlikult, vaid teiste tarbeks samuti. Käivitasin Postimehe Arteris suveks rubriigi «Suveretk», kus tutvustada Eesti ilusamaid ja sisukamaid matka- ja rattaradasid. Tingimuseks on see, et need rajad ei tohi olla liiga pikad ehk kahepäevast või isegi kümnetunnist ühepäevast pingutust nõudvad, et need ei tohi olla liiga rasked, kurnavad ja tehnilised, et need oleksid jõukohased ka võrdlemisi spordikaugetele inimestele, sealhulgas teismelistele.

Esimese retke tutvustuse – kaart, fotod, kohtade kirjeldused, marsruudi juhised, üldinfo (raja pikkus, tõusude ja languste kogusumma, raja läbimiseks kuluv aeg, reljeefi iseloomustus jms) tegin 22. juuni Arteris Palamuse-Elistvere loomapargi-Palamuse 34,4 km pikkusest rattaringist, mille läbimiseks kulus mul mõõduka tempoga 1:47 (paraku on see külg veebis tasuline). Teise raja tutvustus tuleb selle nädala Arteris Piusa jõe ürgorust, mille ühe suuna pikkuseks on 12,6 km ja mille läbimiseks kulus rattaga rahulikus tempos 1:15. Kui Palamuse ümbruse rada on pikkuse tõttu paslik rattureile, siis Piusa jõe ürgoru rada on pigem matkajaile. Rattaga seal sõitmine vajab mõningast maastikusõidukogemust ning paar lõiku seal, näiteks lõunast lähenedes enne Nakri müüri, võivad algajaile olla liiga rasked.

Küllap saate nende tuntud kohtade põhjal aimu, milliseid matka- ja rattaradu pean paslikuks lugejaile tutvustada.

Kindlasti teate ilusaid ja huvitavaid radu, mida tasuks proovida ja siis teistele soovitada. Olge head ja andke siin teada, millistele ratta- ja matkaradadele Eestis võiks Arteri vahendusel Eesti inimesi kutsuda. (Needless to say, see on teie võimalus mõjutada Eesti ajakirjanduses kajastatavat.)

Neid, kes eelistavad vaidklemist, kutsun lugema kolmapäeval Tartu Postimehes ilmunud sporditeemalist kuukommentaari, kus arutlen ja põhjendan, miks vähemalt kolmandikul Eesti olümpiakoondisest ei tasuks Londoni olümpiale sõita. Igaks juhuks juhin tähelepanu, et kolumn ilmus enne kergejõustiku EM-võistluste algust.
San Diego, California. 8. aprill 2011. Pildistanud Priit Pullerits.

Fotod 1-3: Palamuse-Elistvere loomapargi-Palamuse rattaring, keskmisel pildil Raigastvere järv. Fotode autor: Priit Pullerits

31 Kommentaarid:

At 11:08, Anonymous Anonüümne said...

Kõrvemaal Valgehobusemäe-Jäneda-Nelijärve-Aegviidu metsaradadel annab kombineerida väga huvitavaid matkaradu nii jalgrattal kui ka joostes läbimiseks. Ise käin seal jooksmas,sest maastik on vahelduv, on tõuse ja langusi, on oosipealseid ja rabamaastikku. Ning maailma parim sookailu lõhn ning metsmaasikad raja äärest võtta. Ka värskendus metsaõest palaval päeval.

 
At 11:08, Anonymous Anonüümne said...

ikka metsajõest, mitte õest :)

 
At 11:14, Anonymous Anonüümne said...

Priit, Sa võiksid ajakirjanikuna välja uurida, mis värk on selle Tartus Emajõe kaldal kulgeva Jäneserajaga ja mis temast üldse saab.

 
At 11:15, Anonymous Anonüümne said...

Linnarahvale soovitan heakorrastatud trassi Tallinnas suure tehistiigi serval.

 
At 11:27, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh, esimene soovitus on tõesti hea, olen selle peale mõelnud, et just sinna peaks minema. Jäneserajaga on lood sandid, sest see kulgeb üle eramaa ja eramaa omanikud hävitasid minu teada ka sealsed matkaraja sillad. Kindlasti tahaks inimesi kaugemale linnast välja kutusda, kui Tallinna Lasnamäe tehistiigi äärne.

 
At 11:52, Anonymous Anonüümne said...

Ma ei mõista, et millal kutsuakse linnast kaugemale kui ise tiirutatakse Tähtvere ovaalil, mis on lühem isegi rebaserajast?

 
At 11:57, Anonymous Anonüümne said...

P kutsub linnast välja sportima ja siis ütleb: väga hea , et sa sinna lähed, võta mind ka oma auto peale :)

 
At 12:17, Blogger Madis said...

Tallinnas on Harku mets ja Pääsküla raba nii ratturite kui ka jalgsimatkajate päralt. Tõusumeetreid seal väga palju pole, aga kilomeetreid saab parajalt. Lisaks Pakri poolsaare matka-terviserada, mis on jätk Tabasalust alguse saavale terviserajale mööda rannikut.

 
At 13:16, Anonymous Anonüümne said...

Pakun välja raja, mida Tartus Santiagosse matkav Maarika Traat läbis esimesel päeval (Tartu-Otepää) ja mida ta oma Facebooki lehel http://www.facebook.com/maarika.traat väga kiitis (vt 31. mai sissekande kommentaaride alt).

 
At 13:18, Anonymous Anonüümne said...

Madis osundab alateadlikult sellele, et need rajad on täis pikitud Peeter I Merkindluse kaitserajatiste ja kindlusraudteede võrguga. Mahajäetud objektide külastamine on kahtlemata põnev. Eriti veel selliste puhul kus on vaja akvalangisti või mägironimisvarustust. Kes soovib tutvuda kindluse staabihoonega, see saab seda teha puhaste riietega ka praegu Pikal tänaval. Sealt ja sellega galerii abil ühendatud elumaja ülemistelt korrustelt avaneb miljonivaade merele. Keldrid aga on täis nõukaaegseid represseeritute vangikonge. See ansambel on kahtlemata põnevaim ja igale vöimekuse tasemele kohandatav. Ausalt olen imestunud kui PP ei nimeta neid rajatisi Eesti põnevaimateks.

 
At 21:26, Anonymous Anonüümne said...

ühel päeval sõimame lugejaid dolbojoobideks. teisel päeval palume lugejate abi. ühest küljest on mul hea meel, et huumorinurk jätkab ka suvel. teisest küljest oleks blogimehel paslik puhkusele minna. lubatud spordijutte pole siin juba ammu olnud, tagatoasahinatest rääkimata.

 
At 21:27, Anonymous Anonüümne said...

Oandu-Võsu-Nõmmeveski-Liiapeksi-Aegviidu matkarada, ca 90 km uskumatuid vaateid, hingematvat loodust, rabasid ületavaid laudteid jne) sa oled Moabis käinud, aga sellel rajal ei ole. Võta see rada kindlasti ette.

 
At 14:01, Anonymous Anonüümne said...

Soovitaks minagi seda, mida eelkõnelejad, aga tiba turunduslikuma pealkirjaga: Paldiski-Tallinn ehk sini-valge tähistuseda matkarada (E9 vist).

Nauditav on ka Rakke RM trass.

 
At 16:53, Anonymous Anonüümne said...

Verivärske matkarada jõe põhjas!
Rebala muuseumi juurest (Jõelähtmes, kalmete kõrval)saab nüüd mööda Kostivere jõe põhja matkata mööda Eestimaa suurimat karstiala. Tõesti ilus. Rada, mis muidu kohati väga nõgeseses keskkonnas, sisse aetud. Järgmisel nädalal püstitame ka infotahvli. Raja läbimine ca 1,5 h. Muuseumis uus põnev ekspositsioon.
Tervitusi Rebala muuseumist!

 
At 17:17, Anonymous Anonüümne said...

Küsimus eelmise postituse kohta: mis siis ikkagi oli selles purgis?

Olümpiasportlaste artiklist: nimekirjas on nii neid, kes teevad sporti sellepärast, et pole veel jõudnud välja selgitada, mida nad elus teha tahaksid, kui ka neid, kes püüdlevad professionaalse taseme suunas. Nõustun sellega, et kui telekast spordiuudised vaatav inimene kuuleb mõnda nime esimest korda alles olümpiasportlaste nimekirjas, siis neil sportlastel on ilmselgelt vara olümpiale minna.

 
At 17:27, Blogger Madis said...

"Paldiski/Pakri <-> Tallinn" on veel selle poolest hea, et saab rongiga sinna või tagasi Tallinnasse. Ratta saab samuti rongi võtta. Siiani lisatasuta. Kui soov ühe päevaga joonele saada, siis peab kindlasti rattaga selle läbima. Puhtalt Murastest mööda mereranda on juba ca 60-70 km Paldiskisse. Mere ääres on vaated päris vägevad. Eriti Türisalu panga all.

 
At 10:02, Anonymous Anonüümne said...

Tere! Vabandan teemavälise küsimuse eest, kas end rattameheks pidav blogija kavatseb Prantsusmaa velotuuri kajastada? Ma ei pea silmas, et tuleks suisa Vaderi blogiga võistlema asuda, aga oma buffi ja päikseprilli kõverpeeglist lähtuvalt oleks taoline lugemine väga huvitav ja tore.

 
At 20:24, Anonymous Anonüümne said...

Kohe tuleb. RMK kuulutab paari nädala pärast avatuks nn ühendatud matkaraja, mis algab Virumaalt ja lõpeb Iklas, kokku 370 km.

 
At 11:31, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh kõigile nõuannete eest!

 
At 23:25, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 05:29, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
jordan 11 low
true religion outlet
mont blanc
replica watches
michael kors
juicy couture
jordan 11s
cheap jerseys
coach factory outlet
concords 11
fitflops clearance
ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
fitflops
oakley sunglasses
ghd hair straighteners
michael kors outlet online
christian louboutin outlet
coach factorty outlet
louis vuitton outlet
kate spade handbags
cheap jordans
abercrombie kids
fendi bags
michael kors outlet
ralph lauren polo shirts
toms shoes
oakley sunglasses wholesale
toms outlet
michael kors outlet online
polo ralph lauren
michael kors outlet
true religion outlet
christian louboutin outlet
timberlands
ray bans

 
At 04:18, Blogger Unknown said...

qihang0630louboutin
jordan uk
pandora jewelry
oakley sunglasses
pandora jewelry
pandora rings
pandora outlet
oakley sunglasses wholesale
snabacks wholesale
true religion jeans
soccer jerseys
chanel handbags
ray ban sunglass
soccer jerseys wholesale
kate spade uk
ray ban outlet
polo ralph lauren
abercrombie
oakley sunglass
ray ban glasses
toms outlet
mcm handbags
ralph lauren outlet
michael kors outlet
tory burch handbags
oakley store
oakley sunglasses outlet
kate spade bags
cheap jerseys
michael kors outlet
borse gucci
air jordan
ralph lauren outlet
tory burch outlet
gucci outlet
ralph lauren uk
michael kors
nike air force 1
coach factory outlet
ray ban sunglasses
q

 
At 10:31, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 10:31, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 10:31, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 10:32, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:28, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 04:34, Blogger chenlina said...

fitflop sandals
michael kors handbags
michael kors outlet
oakley sunglasses outlet
louis vuitton outlet
giuseppe zanotti sandals
adidas nmd
coach outlet
fitflops
coach factory outlet
juicy couture
fitflops sale clearance
ray ban wayfarer
timberland boots
adidas running shoes
coach outlet store online clearances
christian louboutin outlet
michael kors outlet
longchamp handbags
celine handbags
nike air max 90
coach outlet
polo ralph lauren
air jordan pas cher
adidas superstar
louis vuitton outlet
replica watches
adidas outlet
coach factory outlet
ralph lauren polo
ralph lauren outlet
timberland outlet
kate spade handbags
louis vuitton
louis vuitton
toms shoes
michael kors outlet clearance
coach outlet
christian louboutin sale
gucci handbags
chenlina20160729

 
At 09:20, Blogger Unknown said...

ecco shoes outlet
saints jerseys
jerseys wholesale
true religion outlet
mbt shoes
christian louboutin outlet
michael kors outlet online
michael kors outlet online
ugg boots
cleveland cavaliers jersey

 
At 06:09, Blogger Unknown said...

adidas neo
true religion
nike air zoom structure 19
nike air max95
kyrie irving shoes
kobe 9
prada sunglasses
led light up shoes
cartier love bracelet
cheap nfl jerseys

 
At 05:47, Blogger giaonhan247 said...

Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

An Thái Sơn chia sẻ trẻ sơ sinh nằm nôi điện có tốt không hay võng điện có tốt không và giải đáp cục điện đưa võng giá bao nhiêu cũng như mua máy đưa võng ở tphcm địa chỉ ở đâu uy tín.

 

Postita kommentaar

<< Esileht