neljapäev, veebruar 20, 2014

Pullerits: Kas hiilgevorm on lõpuks käes?

Pühapäevast vaevalist tasapaksu sõitu mäletate? Aga mis juhtus eile!

Pühapäeva hommikul liikusin raskelt, kangutades, Tähtvere spordipargi ovaali ja 1,25 km pikkuse dendropargi ringi läbisin kokku seitse korda (14,7 km) 1:08.43ga. Pärast olin nii väsinud, et isegi esmaspäeva hommikul ärgates istus rammestus organismis. Siis kaks päeva puhkust (tõsi, teisipäeval käisin Tallinnas, mis vaevalt puhkuseks liigitub) ning eile, kolmapäeva õhtul oli minek missugune: kümme eelkirjeldatud 0,85+1,25 km ringi ehk 21 km kiiremini kui pühapäeval seitse ringi – sedapuhku 1:08.33ga. See teeks 63 km pikkuse Tartu maratoni ajaks 3:25.39. Aga see pole veel kõik!

Kõnekas oli enesetunne. See oli kerge, lõtv, hoogne. Nii hästi, nii muretult ja mänglevalt polnud ma end tänavu talvel suusarajal tundnudki. Võisin teha, mida vaid tahtsin: kiirendada, tõuse raiuda, mida iganes – see ei avaldanud organismile mingit mõju. Vabalt oleks võinud veelgi kiiremini sõita. Igatahes on 1:08.33 nüüd teistele ületamiseks minunimelise ovaali ja dendropargi miniringi kümne korra läbimise maailmarekordiaeg. Jalad joonele, mehed!

Kuid tähtsam kui maailmarekord on üldistus: millest see kõik räägib? Et pühapäeval oled vaat et suremas, aga kolmapäeval lendad, nagu oleks tiivad seljas. See räägib sellest, et puhata tuleb osata. Et kõigepealt ajad end «auku», siis paned paariks päevaks jalad seinale ning seejärel tulistad, mõnuga. Täpselt sama skeemi kasutasin kaks aastat tagasi Tartu nn jooksumaratonil, kui nädal enne tegin Jaanus Laidveega Utah’s Green Riveris piki Colorado jõe kallast umbes 17 km pikkuse aeglase jooksu, mis oli vaevaline-vaevaline, aga nn jooksumaratonil purustasin oma eelmise aasta tulemuse ligi kuue minutiga ja sain 70. koha.

Järeldus: trenni oskavad teha kõik, aga puhata oskavad vähesed. Just, vähesed. Sh Eesti suusakoondislased. Vaadake nende esinemisi suurvõistlustel. Enamik räägib, et trenni on korralikult tehtud ja nüüd tuleb, kohe tuleb. Aga ei tule midagi. Kohe üldse ei tule. Sest järsku on enesetunne kehv, jaksu pole, lennukus on kadunud. Sest mehed on end «auku» treeninud ja sinna jäänudki.

Endine Eesti suusakoondislane Kaspar Kokk on mulle korduvalt rääkinud, et Eesti suusakoondislased ei teagi, milline on tõeline väljapuhanud tunne ehk võistlusvalmis olek. Nad vaatavad oma trenni aegu, et jaksavad pingutada küll, aga kui saabub adekvaatse võrdluse aeg, võistlus, siis ilmneb, et see, mis endale tundus päris hea tunne, ei kõlba teistega võrreldes koera hänna allagi.

Niisiis: kõige kõvem mees pole see, kes kõige rohkem trenni teeb, vaid kõige kõvem mees on see, kes oskab õigesti puhata, et jõuda vajalikul hetkel löögihoosse. Kahju, et enam võistlusi ei tule, paneksin nii mõnedki tüübid paika.
******
Onion Creek Road, Moab, Utah. 23. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Peeter Kümmel (maas) ja Raido Ränkel Sotši olümpia sprinditeate ajasõidus. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 2: Peeter Kümmel Sotši olümpia sprindi eelsõidus. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 3: Peeter Kümmel (vasakul) end Sotši olümpia sprinditeate ajasõidus püsti ajamas. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

34 Kommentaarid:

At 11:38, Anonymous Anonüümne said...

Tegin hommikul kell 5.30 10 km rahulikku krossi 48 min. Järgmine trenn nädalavahetusel.

 
At 11:44, Anonymous Anonüümne said...

On ju küll võistlusi! Vahur Teppan korraldab täna Lemeks suusasarja etapi Lähtel 15km uisku.
Mul oleks ka motti rohkem pingutada kui PP rajal. Kuigi nädal aega olen trenni asemel remonditolmu sissehinganud.

 
At 11:47, Blogger Priit Pullerits said...

...ja mida sellise anonüümse 10 km informatsiooniga (11:38) peale hakata? Me ei tea, kes te olete, mis on teie võimed. Ehk kontekst ja konkreetsus puudub. Seega olete edastanud täiesti mõttetu ja kasutu info. See on müra.

 
At 12:09, Anonymous Anonüümne said...

Eks see anonüümne müra edevuse maiku kandis, aga see andis ainest mõtisklemiseks treenimise ilmameistritele, et puhata on ka vaja. Võimed on mul üle keskmise liikumisharrastaja või rahvasportlase, arvestades minu harjutuskordi, vanust ja muid häid ja halbu kombeid. Ehk siis ärgitada inimesi liikuma.

 
At 12:13, Anonymous Isa Toolik said...

Priit, kogu austuse juures ei maksa su jutt heast enesetundest, veelgi rohkem kõvast sõiduvormist, enne krossigi, kui pole mingigi tasemega võistlusel meestega jalga joonele pannud. See on täpselt samaväärne sinu poolt sarjatud sprinterite enesehinnangutega.

Niisiis, täna on Lähtel 15 km ja kui sa selle oled kaasa teinud, siis ma ütlen sulle, kuidas tegelikult tippvormiga lood on.
Enne seda on aga kõik üks suur sooja õhu võngutamine, ei muud! :)

 
At 12:33, Anonymous Anonüümne said...

Taolisi kiidukukki on ennegi olnud, kes ennast enne võistlusi üles haibivad ja pärast jällegi vabandavad, et seekord ei tulnud. Nende tase on maavillane ega kannata konkurentsi tippudega ja sealt ei tule ka midagi. Seda enam et suustamise OM-i puhul on tegemist sisuliselt EM-ga. Vastupidavusalana on tase kindlasti võrreldav Eesti paremate jooksjate tasemega.

 
At 12:38, Blogger Lauri said...

Avaldan suure saladuse. Libisemisolud! Mina ei puhanud vahepeal. Aga ühel päeval sadas vihma ja vettinud rajal ei liikunud üldse. Kaks päeva hiljem oli samal rajal + 3 asendunud temperatuurinäiduga -1 ja oh seda lennukust nüüd.

 
At 12:55, Anonymous Anonüümne said...

"Kahju, et enam võistlusi ei tule, paneksin nii mõnedki tüübid paika."

Priit, pärast sellist avaldust pole lihtsalt võimalik, et mees jääb oma koduõuel toimuvalt võistluselt eemale.
Lähen ka ise ja olen valmis lahingu andma. Näeme stardis!

 
At 14:39, Anonymous Anonüümne said...

Kas tasub kergesse trenni minna, kui juba üks õlu joodud, Priit, kuidas kogemus ütleb?
Teine küsimus ka, kui hilja on veel okei trenni minna? Kl 10 õhtul alustada?

 
At 15:39, Blogger Priit Pullerits said...

12:55, kahjuks täna ei jõua. Käsil on tõsine teema: miks on dopingusigaduste paljastamine Eestis nii hambutu. See ei ole siuhkat-sauhkat lugu, et teen ära 15 km suusatamise kõrvalt.

 
At 15:58, Anonymous Anonüümne said...

Priit, mida sa loodad, vaata kes on viimase Jooksja kaanepoiss...

 
At 16:05, Anonymous Anonüümne said...

Kas vanameister on hoos? Vanameister on varemgi olnud enne suurstarte hiilgehoos lausiku ovaalil, sõitnud isegi trennis, miinukraadiega suure kristalliga kunstlumel kiiremini, kui maratonilvõistlustel, kus on olnud värske looduslik lumi ja mäed, see on olnud täileik läbikukkumine, tempo aeglasem kui trennis. Siit saab ainult seda välja lugeda, et mees ei jõua sõita võistlustel, sarnane olukord on meie suusakoondise meestega, trennis nagu läheb kogu aeg hästi, aga võistlustel on nagu on.

 
At 16:32, Anonymous Anonüümne said...

Nägin unes lund ja olen hiilgehoos pelgalt mõttest.

 
At 16:59, Blogger Priit Pullerits said...

Okei, okei, teie võit...!

Aga ühes asjas võin teile küll nõu anda. Ja õppetunni ka. Nimelt, kuidas avalikult edukalt esineda. Ja vaadake, et te seda siinset järgnevat infot laialt ei levita, muidu kaotate ise seal, kus võimalus tekib, koduväljaku eelise.

Vaadake veel kord möödunud nädala saadet "Vabariigi kodanikud". Mäletate, seal sain totaaltoetust, ja palju toetust olen saanud ka pärast saadet. Miks seal läks hästi ja mida on sellest kõrva taha panna?

Nimelt, teles on tähtis pilt. Kui lähete telesse väitlussaatesse, tuleb end korralikult riidesse panna. Selliselt, mis äratab usaldust. Tume ülikond, peened kerged triibud. Seda on raske kellelgi üle trumbata - see on soliidsuse nurgakivi, alustala. Soliidsusest tuleneb paratamatult usaldusväärsus. Edasi, hele särk (aga mitte lumivalge, see on liiga rõhutatult pidulik) ja soovitavalt ere lips, mis annab jumet. Mul oli tumepunane lips ja hele vaevunähtavate siniste ruudukestega särk. Edasi, kui olla laua taga, siis tuleb teistest olla pikem. (Teate küll: pekske pikka, pikk on pealik!) Istuda sirgelt, mitte lösutada. Ka prillid, muide, annavad palju juurde (mitte päikseprillid - nood on eputrillade asi). Kui kuulad, siis aktiivselt - keera pead rääkija suunas, kalluta seda kergelt, vaata rääkijat - nii näitad ka teistest hoolimist, teistega kaasamõtlemist, arvestamist. Kui räägid, kasuta kergelt ka näomiimikat, sest see teeb väljenduse ekspressiivsemaks. Jälgi muul ajal näolihaseid - et ilme oleks n-ö avali. Ja loomulikult, kui need tingimused täidetud, siis kehtesta ennast. Eriti meeste väitluses - seal tuleb end karmilt maksma panna. Haarata initsiatiiv, dikteerida teemat, tempot. Vaatasin paar nädalat tagasi "Foorumit" ja kurat, Ligil oligi õigus: Kaja Kallasel olid suured silmad kinnise suu kohal - nii oligi! Ta oli seal võrreldes meestega (J. Parts oli ka saates) null. Või kes nägi eile "Foorumit" - kuidas Urmas Paet oma positsioonilt kohe algul pretensioonika Marianne Mikko lihtsalt paika pani, öeldes, et millest sa räägid, mis sa murrad lahtisest uksest sisse.

Vaat need oskused on tegelikult tähtsad, mitte see, kes sõidab kümme ringi kiiremini.

 
At 17:49, Anonymous Anonüümne said...

ERRi kiilakas küsib: "Kelle pilt pannakse olümpiaraamatu kaanele?"

Loodame ja panustame siis pühapäeval meie Aivari peale.

 
At 18:25, Anonymous Anonüümne said...

Ajakirjanikuhärrale tuleb tänase sissekande eest muidugi au anda.
Ei, mitte seetõttu, et ta ajab seal sisuliselt umbluud oma "hiilgevormist" ja võrdleb võrreldamatut - sõiduolusid tasapaksu panemist ajal ja eile.
(Aga blogipidaja ja tema vorm pole ka üldse mingi põhjus, miks vanameister tänase sissekande postitas.)

Kui keskendume tähelepanelikumalt postituse piltidele ja loeme kõrvale teksti ja pealkirja, kus räägitakse blogiomaniku (mis on siin loomulikult suitsukatteks) vormist ja meenutame sprinterite (eelkõige aga Kümmeli) ütluseid enne OM-i ja OM-il reaalselt saavutatut, siis kõik see kokku teeb - BRAAVO Vanameister!

 
At 18:34, Blogger Priit Pullerits said...

Ütlen otse: kurat, sellistest lugejatest, nagu 18:25, kes näevad tervikut, kes tajuvad loomingut - sellistest on puhas rõõm. Aitäh ja minu lugupidamine, 18:25! Vahepeal, aeg-ajalt, lugedes muidulahmijaid, poeb paratamatult hinge kartus ja kahetsus, et kas tõesti pillun pärleid sigade ette.

Rohkem intelligentseid lugejaid!

 
At 21:31, Anonymous Anonüümne said...

Priit, anna andeks aga sinu kaherealine "peen" ülikond viimases telesaates oli ajast ja arust. Sinusuguse sportliku kujuga sobiks ilusti kaasaegne slim-fit istuvusega ülikond. Muus osas olen päri, olid tasemel.

 
At 01:03, Anonymous Anonüümne said...

Ai-ai-ai! No mis te räägite. National TV! Prime time! Peenemad kaubamajad ostetakse kaherealistest tühjaks! Igaüks tahab ju ka uut moodi välja näha.

 
At 08:58, Anonymous Anonüümne said...

No mis ilmauudis see Priidu poolt siis oli, et Eesti sportlaste öeldu ja tehtu enne ja pärast ei lähe kuidagi kokku. Tekitada öelduga ažiotaaži ei millestki tuleneb liigsest ensekindlusest.

 
At 10:29, Anonymous Anonüümne said...

Eks see Priidu enesekindlus otse-eetris ole tõusnud mitmest kibedast kogemusest õppides. Mõned aastad tagasi väisas püüdlik Priit telesaateid kolm numbrit suuremas ülikonnas ja rääkis teemast suhteliselt mööda, seejuures kileda häälega. Kas on kodus harjutatud või on saadud nõuandeid kõrvalt, aga igal juhul on areng märkimisväärne. Tubli!

 
At 13:50, Anonymous Anonüümne said...

Julged suusakombet kanda võistlustel, julge ka otse-eetris TV-s. Ja kinnine õlu lauale, sõnadega: see on mulle pärastiseks...

 
At 13:58, Blogger Priit Pullerits said...

Äkki 10:29 täpsustab, kust tal sellised mälestused? Oma unenägudest ei maksa siin vesta.

 
At 17:25, Anonymous Anonüümne said...

ei ole küll 10:29 aga 3 numbrit suurem pintsak aegadest ammustest on sama mis nimetatud saates http://etv.err.ee/index.php?05593127&video=10795#.UwdtSuN_uOM . Aga vanasõna ütleb: Narri meest mitte mehe mütsi.

 
At 18:56, Anonymous Anonüümne said...

näit. 2008 USA presidendivalimiste arutelu teles. väga piinlik.

 
At 14:36, Anonymous Anonüümne said...

Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed
erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-pos (amaah.credit.offer@gmail.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: ( maviscalos_laen_laenamine@outlook.com ). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.

DO YOU NEED LOAN FOR PERSONAL BUSINESS? IF YES CONTACT OUR EMAIL ABOVE TO PROCEED WITH YOUR LOAN TRANSFER IMMEDIATELY OK.

 
At 03:36, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 03:45, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 03:48, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 03:51, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 20:24, Blogger Unknown said...

$$$ GENUINE LOAN WITH 3% INTEREST RATE CONTACT US FOR MORE DETAILS $$$.
Are you looking for a loan to clear off your dept and start up your own Business? have you being going all over yet not able to get a legit loan Company that will loan you? Here is your final solution, We can give you any amount you need provided you are going to pay back within the period of time given without any problem. Apply now and contact us for more details via email below.
Email: henski.john46@gmail.com

Application For loan.
First Name:
Last Name:
Date Of Birth:
Address:
Sex:
Phone No:
City:
Zip Code:
State:
Country:
Nationality:
Occupation:
Monthly Income:
Amount Needed:
Duration:
Purpose of the loan:
E-mail address:

Email: henski.john46@gmail.com

 
At 04:30, Blogger Unknown said...

20151126xiaodaige
oakley outlet store
coach handbags outlet
winter coats
ed hardy clothing
the north face outlet
ray-ban sunglasses
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags sale
coach outlet store
ugg boots
cheap ugg boots
cheap nba jerseys
ugg boots
michael kors outlet online
moncler outlet store
belstaff outlet
gucci,borse gucci,gucci sito ufficiale,gucci outlet
michael kors canada
michael kors outlet
ugg boots clearance,ugg australia,uggs on sale,ugg slippers,uggs boots,uggs outlet,ugg boots,ugg,uggs
new york knicks
canada goose jackets
ugg boots on sale
nfl jersey wholesale
polo shirts
michael kors handbags
kansas city chiefs
ray ban outlet
mbt shoes outlet
mulberry uk
juicy couture tracksuit
chicago blackhawks
barbour jackets
supra shoes
christian louboutin,louboutin,louboutin outlet,louboutin outlet italia,scarpe louboutin
beats by dre

 
At 10:24, Blogger 柯云 said...

2016-01-15keyun
celine bags
ugg outlet
canada goose outlet
cheap ugg boots
tory burch boots
ralph lauren
louis vuitton outlet stores
coach outlet store
tiffany jewelry
canada goose outlet online
ralph lauren
kids lebron shoes
uggs on sale
swarovski crystal
p90x
ray ban outlet
cheap oakley sunglasses
louis vuitton
christian louboutin outlet
kate spade outlet
louis vuitton outlet
burberry sale
ralph lauren outlet
coach outlet
michael kors outlet online
louis vuitton
timberlands
uggs boots for women
coach outlet
ugg boots
michael kors outlet
vans sneakers
chanel outlet
ugg boots
ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
michael kors handbags
oakley sunglasses cheap
air max 95
louis vuitton outlet stores

 
At 09:24, Blogger Unknown said...

montblanc pens
miami heat
versace
polo ralph lauren outlet
cheap ray ban sunglasses
cleveland cavaliers
ugg outlet
michael kors handbags
jordan 4
longchamp le pliage

 

Postita kommentaar

<< Esileht