reede, november 04, 2016

Pullerits: Kas nii vara lähebki lahti? (Et mis?! Suusahooaeg, loomulikult.)

KÕIGE-KÕIGE LÕPUS PÜHAPÄEVASED ANDMED!
KÕIGE LÕPUS TÄIENDATUD KA LAUPÄEVASTE ANDMETEGA.
LÕPUS TÄIENDATUD VÄRSKEIMATE ANDMETEGA.
Ainult ilusad mälestused on jäänud sellest hiljutisest ajast, kui sai istuda ratta selga ning kihutada piki Emajõe kallast nii, et lõid linna kahte lehte. Näete, siin on see, mis juhtus Emajõe lõunakaldal, ja siin see, mis juhtus Emajõe põhjakaldal. Olid kaunid ajad, eks?

Vaat, jätke see meelde, sest enne kevadet sellist pilti enam ei näe.

Eile, neljapäeva õhtul sai juba Tähtvere spordipargis suusatamas käidud. Vahur Teppan isiklikult utsitas takka. Helistas mulle kolmapäeva õhtupoolikul ja kandis entusiastlikult ette, et isegi dendropargis kannatavat sõita, tõsi küll, mitte võistlussuuskadega. Aga sõita saab, kinnitas ta, ja ühel 500-meetrisel ringil koguni väga hästi, sest sinna olevat ta kaaslastega lund peale loopinud.

Neljapäeva õhtul enne kella seitset võtsin nurgast vanad sinihallid Fischeri suusad, mille ostsin kunagi ammustel aegadel umbes 900 krooni eest, ja sammusin nendega majast välja. Läksin ukseesiselt suure lambi valgusvihu alt kümme meetrit eemale ja panin suusad alla. Ega nonde põhi sile ole, lõppeks on nendega aastate vältel üle igasuguse pinnase sõidetud, isegi üle asfaldi. Eesti Ekspress avaldas tollest legendaarsest treeningusõidust isegi nädala foto. Ausalt öeldes on sinihallide Fischerite põhi väga vaoline ja karuline.

Aga lükkasin end mööda kõnni- ja sõiduteid Tähtvere spordiparki. Niipea kui kohale sain, nägin, et ühekilomeetriselt nn Lauri ringilt tuleb tuttav kuju. Vana suusahunt Kalle Kiiranen oli samuti lumele tulnud.

Kui pooljäistel tänavatel oli minek päris lustlik, siis dendropargis juba vaevalisem. Mitte ainult sellepärast, et libisemist polnud peaaegu mingisugust. Ka tasakaalust jäi vajaka. Paaristõukeid eriti uljalt teha ei saanud, sest pidin rangluumurrust taastuvat õlga hoidma. Kiiranen kadus igatahes ruttu silmist. Ja siis tuli varsti mu selja tagant üks pikk ja sihvakas noormees, kollane dressipluus seljas, joogivöö puusadel ja valge müts peas ning lendas minust mööda sellise kiirusega, nagu käiks Otepääl MK-sprindietapil ajasõit. Nagu näha, on kõvemad mehed juba paljuähvardavas vormis.

Enamik liikus siiski rahulikult jalutades, õppis suusatama. Näiteks sattusin Lauri ringi pikimal sirgel kõrvuti dendropargist tulnud viiemehelise pundiga. Nad lasid mu rahulikult ette ega teinudki katset mööda minna. Tagant kommenteerisid, et oleks pidanud ikka mobiili kaasa võtma, oleks saanud ajaloolise hetke tulevastele põlvedele salvestada. Igatahes väitsid nad, kui olid mind näinud, et päev on korda läinud.

Kokku viibisin suuskadel tunni ja üheksa minutit ning läbisin selle ajaga 11 kilomeetrit. Algus, nagu näha, ei ole just kuigi lennukas. Jalgrattaga, nagu algul vaadatud videotest kindlasti veendusite, sai palju kordi kiiremini edasi. Ei tea, kas niiviisi jätkata ongi üldse mõtet? Äkki ootaks pigem kevade ära?
***
Kuhu täna, reede õhtupoolikul kõik suusatajad jäid? Eile olid Tähtvere rajad harjutajaid täis, aga täna, kui tingimused olid hoolimata öisest lumesajust samasugused, nagu neljapäevalgi, nägin rohkem kui tunni jooksul vaid kahte-kolme suusasõitjat. Noh, kas toss juba väljas? Või ei osutunud tingimused enamikule meelepäraseks? Täna sõitsin oma kulunud-räbaldunud vanade Fischeritega rahulikult tunni ja 24 minutit, selle ajaga läbisin 14 kilomeetrit. Ei ole veel lennutunnet, üldse ei ole. Aga vara ka veel. Kiiret pole. Ent maratonide korraldajatele üks mõte/soovitus: ärge mökutage! Tehke rajapõhjad aegsasti tugevaks ja pressige jäljed sisse ning teeme juba detsembris esimesed Estoloppeti sarja sõidud ära. Et ei peaks uuel aastal, kui veed liikvele lähevad, kahetsema, et vanal aastal said head tingimused raisku lastud.

Aga teadagi, kes mind kuulab... Kuid pange tähele: eelmine aasta ennustasin juba jõulude ajal, et Tartu maraton jääb tänavu ära. Kas ma eksisin? Ei eksinud. Seega, miks peaksin eksima nüüd?
***
Kas te arvate, et laupäeval oli pilt Tähtvere spordipargis inimrikkalikum kui kahel eelmisel päeval? Oh ei... Kui keskpäeval ilusa päiksepaiste ja peaaegu tuuletusega rajale läksin, nägin seal kolme-nelja sõitjat. Ehk tuli järgmise pooleteise tunniga neli-viis juurde, kuid rohkem mitte. Kas te ei usu, et saab juba suusatada? Loomulikult saab. Täna, laupäeval, oli minekki märksa parem kui varem. Läbisin tunni ja 32 minutiga kokku 17 kilomeetrit. Rahulikult, ikka tasa ja targu end suusalainele sättides. Aga mida teised teevad? Põõnavad nädalavahetusel niisama? Ajage end diivanilt üles, mehed, ei ole te nii läbi omadega midagi, nagu tundub. Või olete juba varakult alla andnud?
***
Kuigi ööl vastu pühapäeva tundis keha eelmisest kolmest suusapäevast selget roidumust, nii et tuli öö jooksul vaat et 7-8 korda külge keerata, läksin ka pühapäeva keskpäeval välja. Kuna Tähtvere spordipargi nn Lauri ring oli tuule käes muutunud jäiseks ja mitmel pool turritas mulda välja, läksin dendropargi ligi viiekilomeetrisele ringile, kus seni polnud käinud. Avastasin, et see on pooleldi suurepäraselt suusatatav. Suusatatavad ei ole tõusud ja laskumised: neil on väljas mulda ja neile on tuul laotanud paksult lehti, mis suuski ohtlikult kinni kakuvad. Seevastu dendropargi lausik ehk tasandik oli vaat et niisuguses korras, et pane või parim suusapaar alla. Ainus häiriv tegur oli saaniga kinnitambitud lume ebatasasus, ent see harjutabki seda paremini tasakaalu hoidmist. Suusatasin pühapäeval tunni ja 37 minutiga 17,7 kilomeetrit. Nädala kilometraaž suuskadel ei tulnud küll suur, aga ka 59 kilomeetrit on palju rohkem kui tavaliselt mitte midagi samal ajal. Kui paljud on saanud juba kolmekohalise arvu suusakilomeetreid kokku?

Foto 1: Jalgrattur lumesajuse Tartu raeplatsil. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 2: Kukkumine rattaga lumesajuses Tartus. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Fotod 3 ja 6: Esimesed suusajäljed Tallinnas Nõmmel. Fotode autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 4: Jalgrattad ootamas kevadet lumises Tartus. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 5: Saanimehed neljapäeval Valgehobusemäel. Foto autor: Dmitri Kotjuh, Järva Teataja / Scanpix
Foto 7: Tartu dendropark 25. novembril 2014. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

81 Kommentaarid:

At 15:30, Anonymous Anonüümne said...

Mis õigusega TH seostab ennast Eesti Terviseradadega?

 
At 15:42, Anonymous Anonüümne said...

Terves kehas terve vaim, 15:30.

 
At 15:55, Anonymous Anonüümne said...

Tore oleks, kui lisaks videole oleks ka kaardi peal näha, kust see pilt tekib. Vingematel lahendustel jookseb kaart kohe videosse, aga piisaks ka lihtsalt Endomondo vms tehtud gps joon googlemapis vm.

 
At 17:15, Anonymous Anonüümne said...

15:30, TH sponsor, üks ehitusfirma, on nende radadega seotud.

 
At 17:22, Anonymous Anonüümne said...

Kas Pullerits on homme õhtal rajal? Kekkosel.


http://m.postimees.ee/section/674/3897523

 
At 19:31, Anonymous skankhunt42 said...

Mõnded kommentaarid värsketele videotele:
Plaažil jalutavad inimesed ei pea plaažil kõndides selja tagant lähenevale ja "Hei!" hüüdvale ratturile teed andma. Võid mujal plaažiliival ju neist mööduda.
Samuti võid hüüdmise asemel rattakella kasutada (see ju kahtlemata sul on!), olen täheldanud, et see toimib oluliselt paremini, inimesed lausa hüppavad seda kuuldes kõrvale.

"Kolli kah" tegemine... noh, nii teevad vist vaid sitako*id.

Rikkumist, mitte riivamist siiski. Ilmselgelt sa tead täpselt, kuidas sa pidevalt liiklusseadust rikud, kui oskad juhtida tähelepanu sellele ühele korrale, kui sa seda seadust ei riku.

 
At 23:25, Anonymous Vello said...

Mehed, kilba ka vahele.
Millise religiooni nimetus tähendab eesti keelde tõlgituna "teed"?
1) buddism
2) ristiusk
3) taoism
4) islam

 
At 00:25, Anonymous Anonüümne said...

Jah, see on taoism.
Ja kui mälu ei peta, siis Hiina mungad olid teel peaasjalikult suuskadel.

 
At 00:48, Anonymous Vello said...

Ei, hea 00:25, see on hoopis putinism, vene sõnast putj, Putin.
Armu poolest teile siiski punkt.

 
At 02:10, Anonymous Anonüümne said...

LÕPUS TÄIENDATUD VÄRSKEIMATE ANDMETEGA!!!

 
At 11:02, Anonymous Martin said...

Ärge mökutage!

Hea soovitus hr Pulleritsult. Kahjuks või õnneks eestlane on aga kord juba selline mökutaja tüüp. See on meil geenides. Kelk jt korraldajate vähesed ajurakud nõuavad pikka aega, et täistuurid üles võtta. Selleks ajaks võivad aga juba sulad kohal olla. Tüüpiline eestlaslik ei-saa-vedama.

Kõik see võiks olla naljakaski (see, kuidas kuidas eestlased oma suusamaratonivõimaluse maha magavad), kui see laiemas, geopoliitilises kontekstis mitte ei oleks kurb.

Ajakirjandusele on antud käsk rahvast mitte hirmutada. Seetõttu, eelkõige aga ajakirjanike ja peatoimetajate enesetsensuuri tõttu ei leia paljud teemad peavoolumeedias üldse käsitlemist.

Võtame ja võrdleme natuke Pihkvas dislotseeruva 76. õhudessantvägede diviisi (BDB -Vozdušno-dessantnõje Voiska) võimekusi. Kes neil vastas seisavad? Võrus on Kaitseväe pataljon. Ei, me ei võrdle siin soomukite arvu ega tankitõrjepüsside kaliibreid. Rauakola - ega uuemal ajal elektroonika - pole määrav, otsustav.

Mis on siis otsustav? Selleks on noorte meeste tahe, tahe võidelda ja mitte alla anda. Karta on, et Võru poistest minnakse läbi nagu võiks. Ettevalmistusi on küll tehtud, aga hoopis teises tempos. Sündmused aga võivad hakata arenema kiirelt. Väga kiirelt. Ole siis mees ja jõua püksid jalga tõmmata. Oled mökutaja - sõda on sinu jaoks lõppenud.

Kus siis kiiret reaktsiooni ja ettevõtlikust õpetatakse? Seda ei õpetata metsa mööda lontsides ega spordiplatsil oma soorituse järge oodates. Parimaid võimalusi mökutaja mõttemall endas juba eos ära tappa, on tegelda kiiret reaktsiooni, initsiatiivi ja ambitsiooni, aga samas ka vastupidavust arendavate spordialadega. 800 m jooks on rikas kiirelt arenevate taktikaliste võitluste poolest ja õpetab plahvatuslikku jõudu õigesti jaotama. Rattasport, eriti maanteeratas, on üks parimaid võitluslikkust ja vastupidavust arendavaid spordialasid. Suusatamine, seejuures eriti klassikaline suusaviis, on meie kliimas tahtekindluse ja võitlusmoraali arendamise üks alustalasid.

Siia juurde väike valik BDB (Vozdušno-dessantnõje Voiska) doktriini elemente, mis meie noorte meeste suunajatel oleks vaja teada.

* Löödi jalust maha - võitle põlvili. (Sbit s nog - sražaijsja na kolenjah)

* Ei suuda käia - tungi peale lamades. (Idti ne možes - ljöža nastupaj)

* Dessantväelane - see on kontsentreeritud tahe, tugev karakter ja oskus minna riskile.

* BDB- see on kõrgeimat klassi mehisus, esimese kategooria vaprus, lahinguline valmisolek nr 1.

* Mitte keegi peale meie (Nikto krome nas)

* See, kes kordagi pole lahkunud lennukist, nähes all mängumajadena näivaid linnu, kes pole tundnud rindu löövat õhuvoogu, vilinat kõrvus, see ei saa mõista dessantväelase au ja uhkust.

* Hüpe ei ole eesmärk, vaid ainult vahend võitlusse astumiseks.

* Suvalisest kõrgusest - ükskõik kui kuuma küttekoldesse (v samoje peklo)

jne 
At 11:34, Anonymous Martin said...

1. Tartu maraton viiakse läbi niipea, kui on tekkinud võimalus Tartu maratoni läbi viia.
2. Läbiviimise tingimuseks on püsiv lumekate, vähemalt 10 cm lumepaksusega, kahe nädala jooksul.
3. Maratoni toimumispäevast antakse teada "Postimehe" vahendusel nädal aega ette.
Kas nii?

 
At 11:50, Anonymous Martin said...

Hr Pullerits, see aitaks suurendada Postimehe läbimüüki. Mehed (ja naised) ostaksid Postimeest, et teada saada, kas Tartu maratoni toimumispäev on välja kuulutatud.
Ja Kelk saaks oma papi kiiremini kätte.
Jamajutt, et ei suuda toitu tellida või numbreid trükkida, rahaülekandeid teha jne. Nädal p.o. tänapäeval täiesti piisav.

 
At 14:25, Anonymous Anonüümne said...

11:02 räägite, et teised mökutavad, aga ise ajate mingit kartmise mula. Miks Teil jalad tudisevad?

 
At 14:34, Anonymous Anonüümne said...

Ootame ikka kannatlikult jaanuari lõpuni.

https://www.estoloppet.ee/

 
At 14:37, Anonymous Anonüümne said...

Peremees, üks kuu on jäänud Suure Mõõduvõtu nimekirjapaneku 1. vooru lõpuni.

Millal netoaja ja Tehvandi kunstlumeringide saag käima tõmmatakse?

 
At 14:49, Blogger Priit Pullerits said...

Oodake, oodake oma jaanuari. Võib-olla üks-kaks sõitu saate kuidagi teha mingitel lume jäänukitel, aga edaspidi tulevad kevadveed pealetungile ja alles jääb mulla vahelt paistev nätske lumemass, kui seegi. Ja miks Tartu maratoni jälle paindlikumalt teha ei saa? Sest TM on WL lõa otsas nagu Eesti on ELi lõa otsas, lisaks veel rikkurite tahe, nagu hr Kelk on tunnistanud, mis määrab võistluse tühistamise aja lähtudes selles, kuidas Otepääl saab Karupesade ja muude seniks veel mitte maha põlenud - aga seal on ju kaks suurt kompleksi tuleroaks langenud, mitu aastat tagasi golfiklubi - majutuskohtade bronne tühistada. See, kas veebruaris ka suure tõenäosusega ilma ja lund on, see on kaalutletavate tegurite hulgas kahjuks üks viimaseid, kuigi kaine mõistusega saame ju aru, et tegelikult see ongi peamine.

Meie aja märksõnad on paindlikkus ja kiire reageerimine muutuvatele oludele. Kui palju on seda Estoloppeti sarja korraldajail? Minu pärast võiks kas või juba järgmisel nädalal jala joonele panna. Mis siis, et treenitus on veel sant, aga vähemalt on lund. Mis kasu on veebruariks heast treenitusest, kui lund ja ilma enam ei ole. Kes seletaks?

Jätke meelde: suusatamine sõltub lumest ja ainult lumest, mitte mingist ajast aega kivisse raiutud kalendrist, et hooaeg stardib jaanuari lõpust ja varem mitte. Nii võis see olla siis, kui talved olid stabiilsed. Nüüd nad enam ei ole ja sellega tuleb arvestada. Kes muutuvate aegade ja oludega ei kohane, langeb mängust välja. Kui Estoloppet ei kohane, läheb ta peagi kogu kaduva teed. Sureb välja nagu dinosaurused.

 
At 17:04, Anonymous Anonüümne said...

Mehed, põhjaosariikides, kuda lumeolud on? Kuuldavasti päris kenad, siinkandis on asi jälle nutune, dendros sai täna küll tiirutatud aga noh see pole see. Vanasti oli ikka vastupidi - Tartu oli kenasti lume all. Pagan, Pullerits on oma looduse stiihia jutu, Otepää majade põletamise ja morbiidsete ettekuulutustega siinse kandi ära kaetanud.

 
At 18:52, Anonymous Anonüümne said...

Arumaeisaa, PP on hädaldamisveed järjekordselt peale tulnud.
See lumekirme läheb sellel aastal veel ära, metsa alla on lund hetkel päris napilt, pealegi on maa lume all täitsa sula.

 
At 20:51, Anonymous Evald said...

Veebruari lõpus on mehed juba suhteliselt tossid, mõtted juba kevadlaagrite juures (nt Dr Holden pakub 590 € eest kahenädalast rattalaagrit Hispaanias http://blogger-holden.blogspot.com.ee/).

 
At 21:51, Anonymous Leemet, kepikõndija said...

Näete, Kanks just ütles, et hooajal tuli 13500 võistluskilomeetrit.
Siinsed pedaalitallajad, palju teil vastu panna on?

 
At 22:08, Anonymous Anonüümne said...

14:49 - selline jutt oleks arusaadav, kui oleksite täna korraldatud suusamaratoni stardi suhtes ise paindlik olnud ja startinud. Ometi jäite pingile mingit jaanuari ootama, täpselt nagu Estulupsude juhatus. Hinnang tegude järgi saab ainult selline olla.

 
At 22:58, Anonymous Martin said...

"Suusatamine sõltub lumest, mitte mingist kivisse raiutud kalendrist"
Väga täpselt öeldud hr Pulleritsu poolt.

 
At 23:02, Anonymous Anonüümne said...

Täname küsimast, 17:04, meil on olud viienda talvekuupäeva kohta päris head. Nõmmel ja Harku metsas kogu trass sees ja ka trennisuusaga täiesti uisutatav.
Seega kõik see mees homme tasakaalu harjutama!

 
At 08:07, Anonymous Anonüümne said...

Käisin eile Ebaveres,hingedepäeval tuli lumi ja kohe masinaga üle.#3 päeva sadas ,2x päevas tallati ära ja nüüd võib norm. suusaga uhada.Parkla autosid täis,kuum tee,jne....

 
At 09:18, Anonymous Anonüümne said...

Kääriku eilsel öösuusavõistlusel 30 osalejat, pealambid kõigil peas, punktides lõkked ja vorstid-šmorstid, finišis vana klaver ja saunapidu. Vägev!

 
At 10:16, Anonymous Anonüümne said...

Täiesti maailmalõpu eelne olukord, juba mingid öösuusatamised ja täisrallid, novembris pea esimese lumega. Minge perse, teate!

 
At 10:29, Anonymous Anonüümne said...

Kas on väga valus, 10:16? :D
Tead mis, mine poleeri vart, see peaks liigsed pinged ja frustratsiooni maha võtma.
Aga võid muidugi ka kohe kaevu hüpata, see vabastab küllaltki kiirelt juba kõigist vaevustest.
Toimekat päeva!

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
miks hädaldad, et ei tehta nii ja ei tehta naa - võta kätte ja organiseeri üks imeodav või tasuta SUUR SUUSAMARATON detsembris. Aega ju piisavalt. Näita Kelgule ja teistele "pehmodele", kuidas asja ajada tuleb!!!

PS. Kui sa aga sellega hakkama ei saa, siis oled ise lihtsalt üks mullikesi ajav piripill ...

 
At 11:50, Anonymous Martin, spordiimagoloog said...

Hr 10:29, 10:16 väljendab üldist sentimenti. Suusatamine pole enam cool nagu veel paar aastat tagasi. Miks? Tartu maraton pole enam maratonide sarja liige.
Kas pole põhjus osalt ka suusatajate fanaatilises lumekummardamises, pidevas jutus, kas on lund või ei ole, energiakulukas ja keskkonda moonutavas, perversses kunstlume tegemises, ladustamises ja laialivedamises, suusatamise kulukuses, keskkonnasaastavuses, suusatamise teiste talveliikujate võimaluste kahandamises. Suusatajate endi "varrepoleerijalikus" olemuses... fatbike-de tulekus ja lõunalaagrite pealetungis.

 
At 11:58, Anonymous Anonüümne said...

Kas VT lubas terve hooaja tasuta suuski määrida, et siin sellist eba-adekvaatset infot jagad?
Käisin eile ja kuni oluliselt lund ei lisandu jätkan jooksuhooaega-see songermaa ei vääri suuskadega mässamast.

 
At 13:09, Anonymous Anonüümne said...

Norrakate ilmateenistus näitab stabiilset külmakraadi, aeg Tartus aslfaldipanek lõpetada ja lumekahurid käima tõmmata. Ootame täna-homse lumetuisu ära. Mehed, meil on võimalik neljakuuline suusatalv teha. Suusatame mingi pulmamänguajani, mil ta oma tobedat kurguhäälikut hakkab krudistama ja ringi tõmbama. Ilus talv tuleb!

 
At 13:23, Anonymous Anonüümne said...

Martin, tee ikka erinevatel sarjadel vahet, Tartu Maraton pole ju kunagi sinu viidatud sarja liige olnud? Sa mõtled ehk ikka FIS'i korraldatavat Worldloppetit, mille liige jätkuvalt ollakse.

 
At 13:49, Anonymous Anonüümne said...

Martin, ma ei hakka isegi küsima, kas sa suusatanud ise oled, sest vastus on ju ilmselge ei.
Ja selline profaan tuleb võhmameeste blogis seletama, et suusatamine pole enam cool.
Tead mis, noor sussilohistaja,
hahahahaaaa!!
Tõesti siiani päeva parim huumor, tänan hea klounaadi eest.

Kuid nüüd suusarajale, ees ootab 2h lumist kvaliteetaega lastega.

 
At 14:02, Anonymous Anonüümne said...

Väga õige, 13:09, aga ühe täpsustuse ma siiski teeksin, kui lubate.
Mingi pulmamänguaeg on tavaliselt meie vallas olnud teetähiseks, et talv alles täisjõus ja kenade tidrikitega (nagu PP neid hellitlevalt kutsub) saab hangedes hullata ja krudistada veel tublisti.

 
At 14:14, Anonymous Martin, Linna Priimägi School of Cultural Psychology, Tallinn City University said...

Üks veel ja saab kümme täis.
10 põhjust, miks suusatamine pole enam cool
1) suusatajate fanaatiline lumekummardamine
2) pidev jutt, kas on lund või ei ole (sh iga-aastane trall Tartu maratoni toimumise üle)
3) energiakulukas ja keskkonda moonutav, perversne kunstlume tegemine, ladustamine ja laialivedamines
4) suusatamise kulukus
5) keskkonnasaastavus
6) teiste talveliikujate võimaluste kahandamine
7) suusatajate "varrepoleerijalik" olemus
8) fatbike-de tulek
9) lõunalaagrite pealetung
10) jätkuvad jamad dopinguga nii norra kui eesti tippsuusatamises

Hr Pullerits, siin on teile hea artikli kehand tasuta ette antud. Ärge olge loll ja jätke võimalust kasutamata

 
At 14:48, Anonymous Katrin said...

Martin, kas Sina üldse kunagi suuski alla oled pannud või koostad oma kirjatükikesi üle-kolmekümneste üle-kaaluliste üle-liigsete üle-aisaluureandmete põhjal?

Pane mõni pilt endast suuskadel! Kuni selleni mina ei usu, et lahmid muud kui tühja!

 
At 15:20, Anonymous Martin said...

V. austatud Katrin!
Suusatamisega üritatakse siseriiklikult aga ka välismaale luua kuvandit Eestist kui skandinaaviamaast (ei, me ei ole põhjamaa, oleme tegelikult Soomest 4-10 korda vaesem Ida-Euroopa riik), eestlastest kui laulupeolisest spordirahvast, suusad jalas sündinud põhjamaalastest. Eriti agarad on suusatamist oma vankri ette rakendama Ansipi, Ligi jt sellised parempoolsed poliitikud.
"Charlie Hebdo" - kui selline Eestis oleks - võiks suusatamise s.t eesti rahvusliku spordiala, eestluse kultuurilise arhetüübi oma vaatevälja võtta. Eriti selles plaanis nagu see lumetootmine, Tartu maratonil enesetõestamine jms.
(Ei ole alla pannud. THI ka ei ole. Mis siis? siin Kalamajas pole kombeks suuskadega liikuda.)

 
At 15:44, Anonymous Martin said...

Valik Charlie Hebdo sporditeemalisi esikaasi.
Kordan veel, et 10:16 pole üksik dissident (kellele osaks saanud vastuvõtt näitab, et tolerantsuse ja arvamuste paljususe aktsepteerimisega on siin blogis veel probleeme), vaid väljendabki ühe osa - seni veel vaikinud osa - eesti inimeste seisukohta: suusatamise fetišeerimisest on paljudel saanud kõrini.

 
At 15:52, Anonymous Anonüümne said...

39ndal oli ka inimestel teatud, eriti esiletorkav eufooriline meeleolu. Kas öösuusatamise varjatud sõnum meile oli, et võtaks või peatäie viina?

 
At 21:41, Blogger Andres P said...

13:23 - Visma Ski Classics on Swix Ski Classic'u järeltulija (uus peasponsor)
Tartu Maraton oli 2012 selle sarja liige.

Aga hiljem mitte, pidavat kallis olema (saunajutud), ei tea.
Küll on 2017 Tartu maraton FIS Worldloppet Cup sõit.(mitte segi ajada lihtsalt Worldloppeti sõiduga)

Nii et punkt Martin'ile (tahate või mitte).

 
At 23:11, Anonymous Vello said...

Saite nüüd!
kilba ka.
Pikka suusasõitu on hakatud harrastama ka Hiinas. Üks Hiina suusamaraton on jõudnud isegi FIS Worldloppet sarja. See on:
1) Hong Kong Loppet
2) Long March Ski Loppet
3) White Panda Ski Marathon
4) Vasaloppet China

 
At 01:09, Anonymous Anonüümne said...

4)

 
At 09:36, Anonymous Vello said...

See on õige vastus. 2 punkti

 
At 09:47, Anonymous Anonüümne said...

Täna õhtul saame teada, kui palju Pullerits taas suusatanud on. Seda on huvitav teada. Tõesti huvitav.

 
At 11:14, Anonymous Rein said...

Kes Pulleritsuga võidu tahavad suusatada, neile on läbitud suusakilomeetrid (-tunnid) vägagi innustavad. Sest ega ikka muidu pauguta küll, kui baasi all pole. Jah, kohe tuleb tunde/kilomeetreid koguma hakata, hiljem kaotatut tagasi tehes tõmmatakse ennast kinni ja ongi kööga. Ise jäin pelgalt 3 päeva arvestuses 1 päevaga maha. Anname aga minna.

 
At 11:28, Anonymous Anonüümne said...

Hästi pandud, PP ja Rein. Ise jäin siis 2 päevaga maha...
Aga see nädal kindlasti aktiivsem, seda enam, et lund aina lisandub, suurepärane!

 
At 11:52, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, täna saate ühe päeva tasa teha. Ma Tallinnas, kui sealt tagasi jõuan, on paks õhtu käes. Aga pärast nelja trennipäeva peab puhkama ka ju, sest areng toimub just taastudes.

Homme, teisipäeval on kavas üldfüüsiline Vahur Teppani juhendamisel. Ei tohi trennidega ühekülgseks minna!

 
At 13:28, Anonymous Anonüümne said...

Mehed, miks te oma peaga enam ei mõtle? Miks Pullerits ütleb teile, ei tohi, peab?

 
At 13:43, Anonymous Anonüümne said...

http://sport.postimees.ee/v2/3900223/treener-saarepuu-ootab-lahti-mmilt-kohti-esikuemnes

Jõuluvanasid on sel aastal kaks tükki rohkem.

 
At 13:51, Anonymous Anonüümne said...

Kust lumeinfot jälgite?
1) Pulleritsu blogi
2) terviserajad.ee
3) ERR lumeinfo
4) EMHI lumekaart

 
At 13:56, Anonymous Anonüümne said...

Köikse rohkem lund on saare pääl.

http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/

 
At 14:00, Anonymous Anonüümne said...

Kavalalt susserdasid need tüübid ennast seoses Terviseradadega tavainimeste sekka.

 
At 14:01, Blogger Priit Pullerits said...

Lumeinfo pole oluline, 13:51, lund on igal pool. Oluline on see, kuidas keegi seda ära kasutab. Ja selle kohta saab Eestis infot ainult siit. Siin öeldakse, kui mitu tundi ja kilomeetrit ja mida muud suusklemisele sekka.

 
At 14:01, Anonymous Anonüümne said...

Kanksi 13500 km võistlustel tähendaks harrastajale 112 võistlust. Kulutades ainult osalustasudele 50.- euri oleks summa 5600.- euri. Suvekuudel tuleks võistelda iga päev.
Teet

 
At 14:15, Anonymous Anonüümne said...

to 13:51
loomulikult 3)

 
At 14:17, Anonymous Anonüümne said...

Suusatamise eelis rattaspordi ees seisneb valikute paljususes.
1. Lund ju ei ole
2. Rada pole sisse aetud
3. Klassika jälge pole
4. Lund sajab, pidamist ei ole
5. Ilm on väga külm ( vajadusel lisad juurde tuulefaktori)
6. Pime on juba
7. Ere päike hakkab räigelt silmadele
8. Ah sulaga ei tule midagi välja
9. Räigelt on igast ukerdajaid praegu
10. Ega ma mingi Pullerits ei ole

Teet

 
At 14:18, Anonymous Anonüümne said...

Tsiteerides klassikuid: "Tehke järgi s.......!"

Möödunud hooajal oli meie rattakalendris üle 200 sõidu ja
osalustasud on oluliselt väiksemad.
http://www.proklubi.ee/kalender-2016/
---
Mitu võistlussõitu tublimad harrastusratturid möödunud hooajal tegid?
Endomondo rattasõltlaste läbisõidu tabelit juhitakse 13000 km-ga.

 
At 14:21, Anonymous Anonüümne said...

14:00, kas peate silmas neid tutimütside ja pikkade habemetega mehi?

https://www.instagram.com/p/BMbJ1feDKgG/?taken-by=teamhaanja

 
At 14:37, Anonymous Anonüümne said...

Teet (14:17) on ju armetu könn. :)
Isegi natuke kahju hakkab... Mees, võta end kokku!

 
At 14:53, Anonymous Anonüümne said...

Team Haanja toob siis dopingu rahva sekka, et rahvas on edaspidi süüdi, kui keegi tippudest tarvitab.

 
At 14:55, Anonymous Anonüümne said...

Et täideti "rahva tahet" - rahvas soovis medaleid.

 
At 15:05, Anonymous Anonüümne said...

Kodeerimata mehed võivad ka ametlikult lükata millega iganes.
Kiidame heaks!

 
At 15:44, Anonymous Anonüümne said...

Erandeid ei tohiks reeglitele teha. Mis siis saab kui ilmubki välja mingi vend, kellel pole fis koodi ja sõidab esikümnesse paaristõugetega. Mina see muidugi pole vt 14:17.
Teet

 
At 15:44, Anonymous Anonüümne said...

Ma tean mõnda pensionäri, kes oleks nõus Rehemaa tulevase MM kuldmedali kohe rahaks tegema, et midagi süüa saada, muidu neid medalid ei huvita. Kui sportlane lendab lennukiga, peab ta hästi rikas olema.

 
At 16:38, Blogger Priit Pullerits said...

Mina olen teada-tuntud pikkade keppide mees, kuigi Suusavennad tegid need mullu või juba tunamullu jõuga lühemaks. No ei paranenud tulemused sellest.

Teine huvitav küsimus on see, kas Teet võtab siin kommentaariumis Martinilt initsiatiivi üle. Ehk kas selleks ajaks, kui tali käes ja vaja panema hakata, on Priimäe kooli poisil tõesti toss väljas.

Homme hommikul kell kaheksa Vahur Teppaniga siis Tartu kesklinna MyFitnessis ringtrenni, mehed!

 
At 17:24, Anonymous Anonüümne said...

Kas rattasõltlaste eeskujul teevad suusa-võhmamehed Endomondosse challenge?
Ja PP ka sinna kirja?

 
At 18:05, Anonymous Anonüümne said...

Martini saapad on liiga suured, isegi minu jaoks. Kuid jalga proovida ikka võib.
Kuldvillaku vastus kõlab: nimeta teada-tuntud pikakepi mees.

Teet

 
At 18:38, Anonymous Vello said...

Küsimusest ei saanud väga hästi aru, aga pakun, et Raul Olle. Timo Juursalu ka, ta on siinkandi mees.

 
At 19:19, Blogger Priit Pullerits said...

Aga homme on suur duell ehk mõõduvõtt hoopis Ameerikas, Trump versus Clinton. Kelle võidule panustate, mehed?

 
At 19:48, Anonymous Olku said...

Teateid põllult. Tähtveres on korralik karussell käima pandud. Silma järgi oli suusatamas oma 50 nägu: rühmadena suusaklubi ja -hullud, üksikud suusahundid ning tidrikid kah (sporditidrikid muidugi, mitte mingid kirjatuvid). Kõik rajad sõidetavad (va ovaal), Lauri ringi siseosas koguni klassikasälk saaniga sisse aetud. Kui PP peab sõna ja täna trenni ei lähe, siis olen 1:40 lähemale tulnud.

 
At 19:53, Anonymous Anonüümne said...

Maailm on jõudnud uuesti ajajärku, mis soosib hullude esiletõusu. Nagu sajand tagasi. Pakun Trump.
Teet

 
At 20:19, Anonymous Anonüümne said...

Võhmamehed, lepime nüüd kokku kas suusatades loeme tunde-minuteid, kaidide pepusid või jääme kilomeetrite juurde.

 
At 21:27, Anonymous Martin, Linna Priimägi School of Social & Cultural Psychology, Tallinn City University said...

Paul Krugman, Nobeli majanduspreemia laureaat, on arvamusel, et USA-l on oht langeda kolmanda maailma maa seisusse. Ta kasutab isegi terminit failed state. Mullistuste periood USA-s oleks kahtlemata intrigeeriv ning kindlasti mõjuks katalüsaatorina geopoliitiliste protsesside aktiviseerumisele maailma mitmeis piirkonnis.

 
At 21:37, Anonymous Anonüümne said...

Mehed, palun, ärge lõhnastage end enne suusatama minekut deodorandiga!

 
At 22:29, Anonymous Anonüümne said...

21:37, muidugi hädasti on vaja selle pede tuules suusatada?!

 
At 08:48, Anonymous Anonüümne said...

Õige, tubli suusamees paneb möödudes törtsu peeru. Nagu motivaatoriks või umbes nii ;)

 
At 09:56, Anonymous Anonüümne said...

Sõnumilehes: Blogipoeg ei peagi oma suusakeppe lühemaks saagima.

https://www.tartumaraton.ee/et/uudised/2016/11/07/

 
At 09:59, Anonymous Anonüümne said...

"Varrepoleerijalik olemus"

 
At 10:04, Anonymous Anonüümne said...

Mis siin käib nüüd arutelu selle üle, et deodorandi lõhna nuusutab luuser, sest tuleb tagant? Ja deodorandi pealemäärija on kõvamees, ainult seetõttu, et on eespool?

Tegelikult on ka heterode seas on palju meeldivaid inimesi.

 
At 11:11, Anonymous Risto M. said...

http://sport.postimees.ee/v2/3901663/video-eesti-bobikoondis-pidas-laetis-eduka-laagri

 

Postita kommentaar

<< Esileht