Teisipäev, oktoober 03, 2017

Pullerits: Kuidas pururikkad sportlased end lühinägelikult ise vaeseks teevad?

Mida pole teha, ma pean täna kirjutama ameerika jalgpallist, aga uskuge, kui selle siin läbi loete – ja ma teen hästi lühidalt, selle lugemine ei võta teil minutitki –, siis te ei kahetse. Maailm muutub te silme ees avaramaks.

Oleme saanud juba nädalaid lugeda, kuidas enamasti mustanahalised mängijad on Donald Trumpi vastu protestimiseks USA hümni mängimise ajal loobunud seismast ja laskunud ühele põlvele (fotol ülal paremal). Pärast seda, kui neile jõudis kohale, et see tegu on häbitu, sest milles on USA hümn süüdi, et selle vastu niiviisi protestida, võtsid nad üle Mexico City olümpialt tuntud 200 meetri jooksu kahe mustast ameeriklasest medalimehe protesti, käsi rusikas sirutatud taeva poole ja pilk langetatud (fotol all paremal), mille eest – noor ja sinisilmne põlvkond seda muidugi ei tea – löödi nad USA koondisest ja olümpialt pikema jututa minema.

Siinkohal jookseb ülesvõetud teema kokku minu kolumniga «Võidukad kaotajad» tänases Postimehes.

Me oleme saanud lugeda mustanahaliste protestist, seda on kajastatud kui suurt sammu ja võidukat tegu, aga hoopis vähe on kajastatud, mis on nende protestide tegelikud tagajärjed ehk kes on kaotajad. Veel kord: siin on haakumine minu tänase kolumniga (kas pole ettenägelik, mis?).

Teen selle asja teile lihtsaks.

Kes on NFLi peamised vaatajad? Valged. Nemad moodustavad 77%. Mustad moodustavad ainult 15%.

Kes on Trumpi valijad? Kui te olete lugenud USA juuraprofessorit ja feministi (!) Joan Williamsit, nagu olen lugenud mina, siis need ei ole mingid vaesed ja lollid (nim hillbillies), nagu meedia on püüdnud sugereerida. Need on valged tavainimesed, valge keskklass.

Kuidas reageerivad Trumpi valijad, kes moodustavad suure enamiku NFLi vaatajaskonnast, sellele, kui need mustad, kes NFLis platsile jooksevad ja selle eest miljoneid teenivad, näitavad oma žestidega lugupidamatust mehe vastu – kasutades selleks liiati USA hümni (nagu fotol paremal Oakland Raidersi mängijad, kes istusid hümni ajal pingil!), mis ei puutu otseselt kuidagi Trumpi, kuid on väga väärtuslik kõigile, kes on oma maa patrioodid –, kelle nad on valinud presidendiks? Nad ei vaata enam NFLi.

See, et NFLi reitingud kukuvad, on fakt. Vahe on selles, et vasakliberaalne meedia üritab tõlgendada ja seletada reitingute kukkumist kõige muu kui Trumpi-vastaste protestidega. Loomulikult, olgem ausad ja õiglased, eks neid põhjusi või olla mitmeid, sest NFLi reitingud on kukkunud juba aastaid. Aga fakt on ka see, et protestid ei ole reitingute kukkumist peatanud, vaid on neid hoopis pigem kiirendanud.

Kokkuvõtvalt: oma protestidega ei saavuta Trumpi-vastased mängijad muud, kui oma mängude vaadatavuse vähenemist. Nad saevad oksa, millel nad ise istuvad, ükskõik kui kõvasti maailma vasakliberaalne meedia neile aplodeerib. Nagu ütles Mati Alaver ühel puhul, aga mis sobib ka siia: see, mis nad teevad, on lapsik, naiivne ja ebaprofessionaalne.

Ja selliseid lihtsaid asju, mehed, saate lugeda vaid siit, sest siin räägin ma asjadest nii, nagu need tegelikult on, räägin ausalt ja otsekoheselt ja ebalobjakalikult arusaadavalt, keerutamata, ning panen asjad laiemasse konteksti ja pikemasse perspektiivi. Kus ja kes veel seda siinmail suudaks?

Kui närv sellest teemaks samuti mustaks läks ja pulss punasesse tõusis, siis maandage end, tehes koos minuga üks rattasõit! Aga kes tahab veel adrenaliini, vaadaku siin minu jäädvustust sellest, kus tegutses Las Vegases massimõrvar.

Foto 1: Houston Texansi mustad mängijad on laskunud USA hümni ajal põlvele. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 2: USA sprinterid Tommie Smith ja John Carlos protestimas Mexico City olümpial. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 3: Oakland Raidersi mängijad istuvad USA hümni mängimise ajal varumeeste pingil ega tõuse püsti. Foto autor: Ron Sachs / CNP / AdMedia / SIPA / Scanpix
Foto 4: Trumpi-vastaste aktsioonide vastu protestijad Clevelandi staadionil. Foto autor: AP/Scanpix

44 Kommentaarid:

At 18:25, Anonymous Anonüümne said...

Järelikult on neil ideaalid?
Tegelt ei jää nad vaesemaks midagi. Valgete asemel hakkavad seda tsirkust vaatama neegud. Vaadake nba mängude saali publikut. Puha öö ja öö.

 
At 18:48, Blogger Priit Pullerits said...

Lp 18:25, ei ole selles sugugi kindel, mida väidate. Palun vaadake mu viidatud tabeleid, seal näete, et mustanahaliste meeste seas on vaadatavus kõigis kolmes vanusesegmendis viimasel neljal hooajal samuti vähenenud.

 
At 18:56, Blogger Priit Pullerits said...

Martin Johnsrud Sundby pani täiega maoka, nimetades Põhja-Korea diktaatorit härra Kimiks ja Ameerika presidenti kauboiks. Tema tsitaat: "Ma ei muretse nii palju Lõuna-Korea ja olümpia pärast kui härra Kimi ja tema ameeriklasest kauboi pärast."

Kui Kim on Sundby hinnangul lugupeetav härra ja USA president on temaga võrdluses halvustamist vääriv kauboi, siis on Sundby peas küll kõik sassis. "Libedat" suuska astmaatikust norrakale!

 
At 19:11, Anonymous Anonüümne said...

Peaks vähem tähelepanu pöörama igast suuskuritele. Aastaid higises laagris istunute arvamused ei ole paljundamist väärt. Kõik nad ju soovisid "vaesele" Johaugile kiiret paranemist. Oma tsunft nagu näha.

Antud juhul küll ei ole Trumpi poolt soliidne laskuda otseste ähvardusteni.

 
At 21:03, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits! Nagu me hästi teame et Alabama farmeri poeg on meie sõber ja vend, samuti neegrid on meie vennad. Paljud ameeriklased on meie vennad. Kuid ja kuid - aga Putin? Minu arvates on Putin meile rohkem vend kui ameerika neegrid? Muidugi te kindlasti oskate argumenteerida vastupidist.

 
At 21:54, Blogger Priit Pullerits said...

Tuli taas ära: nagu eile, nii ka täna AK spordisaate esiuudis jalgpall. No kaua võib?!

 
At 22:21, Anonymous Anonüümne said...

http://www.ohtuleht.ee/831787/marek-tiits-savist-moogaga-ristikaik-kodumaise-jalgpalli-vastu

 
At 22:47, Anonymous Anonüümne said...

Jalgpall on kuningas, te võite siin peapea seista.))

 
At 00:43, Anonymous Anonüümne said...

Mõlemad pooled lällavad valel teemal ja järjest segasemaks läheb.
Sporti ja poliitikat ei tohi kunagi segada. Seda esimese põlvitajale õpetekuseks (Kapernick vist oli)
President ei ütle kellegi kohta lita poeg. Kus on kodune kasvatus, isegi sellise rikka ja kaltsu peas kandva mehe puhul on see piiride ületamine. Mine ütle lõunamaal kongusninale mehele joptvuju..jne..lastakse soolikad kohe välja. Ema juba ei solvata.

Järel reaktsioonina rusikas taesa susata? What, kus siin loogika on?

Murjanid ise küll midagi ei kaota midagi. NFL oma sama elujõuline kui jalgpall euroopas. Nemad saavad ikka -10 aastat mega palka. Iseaasi kas sellega midagi peale osatakse hakata.

 
At 01:06, Anonymous MargusM said...

Pullerits hulbib järellainetuses ja tegeleb suvaanalüüsiga. See häma mida siin patriotismiks nimetatakse on tähelepanu hajutamiseks, peaks ju aru saama küll.
Lähtudes põhjus-tagajärg loogikast siis kas on tulemas süvaanalüüs põhjuste kohta ehk mis viis mehemürakad protestideni? ..ei hakanud nad protestima hümni ega Trumpi vastu, arvan et pinget oli õhus pikemalt.

 
At 08:07, Blogger Priit Pullerits said...

Et protestid ei maksa mängijaile kätte? Colin Kaepernick, mulatt, kes seda jama alustas, kui keeldus USA hümni ajal püsti seismast, on nüüd vabaagent ja ükski meeskond ei taha teda oma rivistusse võtta - ja see ei ole sellest tulenev, nagu ta oleks kehv mängija. Tsiteerin autoriteetset NFLi statistikaallikat:

By August 2017, the statistics website FiveThirtyEight concluded that "it’s obvious Kaepernick is being frozen out for his political opinions", calling it "extraordinary ... that a player like him can't find a team", after finding that "no above-average quarterback [measured by the total quarterback rating] has been unemployed nearly as long as Kaepernick this offseason".

Kokkuvõttes: sa võid ju oma protesti teha, aga kokkuvõttes ei muuda see midagi - Trump on president edasi - peale selle, et võid ise tööta jääda, sest NFL on äri ja ükski äriomanik ei taha, et tal oleks meeskonnas probleemide tekitajad, kes osasid kliente (antud juhul televaatajaid) tema ärist eemale peletavad. Seetõttu ongi NFLi protestid lühinägelikud ja tulutud - ei, pigem kontraproduktiivsed.

 
At 08:38, Anonymous Anonüümne said...

Seega, PP ütles, et lakkuge parem panni. Raha on kunn.

 
At 09:28, Anonymous Anonüümne said...

Püramiid on raha mägi, mille otsas hiilgab Priidu silm

 
At 10:04, Anonymous MargusM said...

Priit, sa nagu üldse lugeda ei oska? ..või loed diagonaali..
Kas protestiti Trumpi presidendiks olemise vastu? Pigem on Trump see lammas kes määgib iga teema peale, ka NBA pallurid saatsid ta pikalt. Ei käi need asjad nii et pane mats presidendiks ja kõik kummardavad! See on orjameelsusest jäänud käitumismuster mis levib tänu rumalusele!
Kaepernick jäi tööta.. kas elu lõpuni? Ehk tal ikka on vara niipalju et elab paremini kui meie ja ei suregi homme nälga?
Veel parem, võta ta telefoni otsa ja tee temaga persoonilugu Arterisse, saad kõik tähtsa info otse selmet puusalt tulistada...

 
At 10:22, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, kuidagi nõrgalt esinete. Vaadake, ma käivitasin täna hommikul FBs oma küljel suure jalgpallisõja. Seal käivad alles lahingud, osalevad nii Ligi kui Remsu ja Plaser ja šmutov jt! Oleks oodanud teist ikkagi rohkemat, et teis on ka kirge ja suudate siin samuti diskussiooni elus hoida, aga ei tuhkagi... istute vaikselt ja ootate vaid juhiseid...

 
At 11:07, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
tee uuriva ajakirjanikuna intervjuu "meie mehega Havannas" - Margus Hunt.
Viimane liitus ainsa valgena oma Colts-mooramaa-meeste protestiaktsiooniga.

Kas poliiitika, raha või survestamine? Näita meile vaimuvaestele tegelikku elu!

 
At 12:21, Blogger Priit Pullerits said...

Huntidega koos pead karjas ulguma.

 
At 12:22, Anonymous Anonüümne said...

Meie peaks siin ainult naerma ja oma tiriljumpat silitama selle loo peale. Kah nüüd asi - ameerika hümn. See ei kuulu meile. Mina seisan püsti ainult siis kui urineerin või kui NSVL hümni mängitakse.

 
At 12:48, Anonymous Anonüümne said...

"12:21 Huntidega koos pead karjas ulguma." --> aga karjas ulgumise lugu ju PP-l ongi kirja pandud. Maksab kätte, maksab kätte - kas oma põhimõtete eest ei peagi seisma?

 
At 12:59, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits on kunn ja jutul lõpp. See Õhtulehe lugu oli hale vingumine. 90 l alustati nullist. Normaalne, Eestil nsvl koosseisus polnud mingit mõtet vutti arendada. Venelased ja ukrainlased grusiinid on juba loomulikust väledamad, ning sellel suuresti jalgpall põhineb. Vabanedes tuli UEFA oma suurte rahadega. Lüpsilehm tuli Eestis käima panna. UEFA rahade peal kogu see aktiivne jalka propaganda käib.
Aga oodake kättemaksu. Mõne aasta pärast hakkavad PPP blogi pealt tuule tiibadesse saanud ratturid kaela kandma.

 
At 13:05, Blogger Priit Pullerits said...

Mis see põhimõte on? Ameerika hümni ajal, mis pole kuidagi rassistlik ega rassiviha õhutav jne, istuda pingil või vehkida rusikaga taeva poole!?? Kena vahend küll mingite ei-tea-mis põhimõtete nimel seismiseks? Mis te arvate, mis juhtuks, kui ma ka avalikus kohas suure rahvamassi ees ja seas Eesti hümni ajal istuks, et väljendada protesti multikulti ja immigrantide pealetungile? Kas siis ka avalikult mõistjaid leiduks, kes ütleks, et tubli mees, vähemalt seisis oma põhimõtete eest? Vihakõne ja rassism, kisaks kõik.

Saage aru, rumalukesed, Ameerika ega Eesti hümnil pole neegrite ega immigrantide küsimusega mitte kuradi vähimatki pistmist.

 
At 13:17, Anonymous Anonüümne said...

Õige härra Pullerits! Aga asi on selles, et oma protesti saad hümni juures nähtavale tuua. Ületab lõpuks meediakünnise. Mis mõtet on oma protest esitada delfi kommentaariumi? Keegi ju ei näe.

 
At 15:51, Anonymous Anonüümne said...

Priidu rumaluke saa aru hümni ajal istumine mõjub. Isegi sinusugune kollektiivmängude vihkaja on sunnitud veidi NFL kohta uurima ja lugema.
Patriotism?
Telli küsitlus, paljud on nõus kodumaa eest sõtta minema ja surema. Surema Jüri Ratase vm. poliitilise tegelase tegemata jäetud töö eest?
Usu see vastus objektiivsel kujul hämmastab sind. EKRE mehed kes kõige rohkem vahtu pritsivad liduvad eelis järjekorras. Käis ju ka Võrno sõda nuusutamas. Nägid mis mehest järgi jäi.

 
At 17:31, Anonymous Anonüümne said...

Euro-osariigi eest ei lähe tõesti keegi sõtta. Küll aga au eest. Eesti tsikliste ei tee maha keegi. Nii mõnedki tublid tsiklistid on ekrekad ja nad on suutelised palja käsi lahingusse astuma. Sinusuguse argpüksi rebivad väikesteks tükkideks.

 
At 18:32, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
eespool ütlesid mustadega kaasa läinud Margus Hundi kohta, et huntidega peabki koos ulguma. Selgita palun miks pidi ta ainukese valge mehena seda tegema? Teised meeskonnas olnud valged ju ei teinud nii!
Või oli ta pehmo ja kartis mustade ketukat?

 
At 19:16, Anonymous Anonüümne said...

Senjöör Pulleritsul nagu alati ülekaalukalt õige jutt, kuid see Ameerika millest eeskuju võtta, mille järgu joonduda lõppes aastal 1959. Elvis oli veel noor mees, ametkondades istusid iirlaste ja sakslaste järeltulijad ja ülikoolid ei õpetanud veel multikultit, kuigi suitsu tõusis lääneranniku homode initsiatiivil. Mis edasi sai on moraali krahh ja kõlbluse pankrott ja maailma esidemokraatia muundumine šaakallikuks egoismiks. Härra Pullerits, teile näidati seal ameerikas kristlike väärtuste asemel klaashelmeid, aga teid ei saa süüdistada sest olite nõnda noor alles.

 
At 19:21, Blogger Priit Pullerits said...

18:32, kes seda meeskonnasisest dünaamikat teab. Seal on ikka poolsada meest, kõik härjad, eri iseloomud, eks seal ole palju selliseid jõujooni, mida me tsiklistidena ja suusatajate ja jooksjatena ei kujuta ettegi. Ja lõppude lõpuks ei tea meist keegi, mida Hunt arvab, sest ta on tabamatu ka kutselistele spordiajakirjanikele.

 
At 19:28, Anonymous Kalmer, rohelised niidud said...

Moraal võib ju nullis olla, aga ameerikalikud väärtused on ajas püsivad ja nende vaimus PP meid kasvatab. Ütelge aitäh, sitakotid.

 
At 20:17, Anonymous Paul, sitakott said...

Aitäh

 
At 21:03, Anonymous Anonüümne said...

Paul sulle selline soovitus. Võta jupp nööri, üks ots seo toekama oksa külge, teise otsa tee silmus selline ilus ümmargune. Siis pista pea silmusesse ja tõmba põlved konksu.

 
At 21:57, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, rahu, ärge üksteise kõri kallale minge! Suur ühisvaenlane on jalgpall, mis laiutab Pohlaku miljoni soosingus üle ERRi ekraani. Minge ja elage mu FB küljel kaasa jalgpalli pealetungi tagasilöömisele, seal on tänane peamine võitlustanner, karm andmine. Teist, nagu näha, pole siin mingit andjat.

 
At 22:15, Anonymous Mustamäe-Volli said...

Ei saa kaasa elada, kuna pole mingit võitlustandrit näha seal FB küljel

 
At 22:46, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, selleks peab mu sõbraks saama, et seal midagi näha. Aga mingeid tundmatuid ma sõbraks ei võta. Seal neetud FBs räägib igaüks ikka oma nime all, seal pole mingit anonüümitsemist ega vollitamist. Ses mõttes, kurb küll tõdeda, on FB kirju kari palju julgem kui siinne omast arust kõvade meeste kamp.

 
At 23:35, Anonymous Volts said...

Aga miks siis üldse austatud Padre meid, hädiseid sitakotte, FB lehele minema (ja kaasa elama) suunab, kui meist pole asja tegudeks? Eputamiseks?

 
At 00:13, Anonymous Anonüümne said...

Pagana argpüksid, käivad ajakirjaniku FB lehel sõbrana kaitsva varju all pugemas. Siin blogis räägitakse maailmaga, seal pugejate lehel harjutavad 665 tüüpi demagoogiat. Kui nende jutust seal midagi siin maailmas muutuks peale alkoholi koguse vähenemise, siis võiks neile andestada, aga kardavad raip oma nime all avalikult kõigi ees sõna võtta.

Ja tulles rusikas kinnastatud käe juurde, siis on see originaalis solidaarsus avaldus kõigile kes võitlevad inimõiguste eest üle ilma. Põhimõtteliselt tähendas 1968 aastal see must käsi ka toetust Eesti vabastamiseks tiblade võimust. Ei midagi konkreetselt ühe riigi piires, vaid konkreetselt toetusavaldus kogu maailma hüvanguks. Klikimeedia kelle kunn on papp, otsib selles aga kõike muud aga mitte inimõigusi.

Tahaks näha, kes neist "julgetest" PP FB seina ilustajatest julgeb siia tulla oma nime all käe teemat materdama. Nad on ju argpüksid, ei tule neist keegi siia.

Palju olulisem teema on siiski Kataloonias. Eestis puudub pädev ning õiglane Kataloonia ajaloo ja rahvusvahelise õiguse käsitlus, mille alusel selget seisukohta võtta Kataloonia või Hispaania toetamiseks, samas on tohutult palju poliitilisi arvamusi ning seisukohti. Jätaks korraks need tüübid omapead ja püüaks esmalt selgeks rääkida, et kas peame võtma seisukohta teemal, mida keegi Eestis ei jaga? Oletame, et tahame pugeda Brüsselile, kuid kas me ei lase siis jalga Laulvale Revolutsioonile ja ei anna nii venelastele õigust Põhjasõja järgseid piire taastada. Teatavasti on kataloonid oma isesesvusest loobunud juba samuti 18 sajandil. Siiani oli neil vagusi hea ja isegi 90-aastatel kui toimus suur piiride muutmine istusid nad mõnusalt Hispaania nisa otsas. Nad istusid 25 aastat vagusi ja hakkasid tõsisemalt käärima ja oma valitsejaid kiruma alles nüüd. See jätab mulje, et EL on karmide riikide ühendus, mille siseelu on hullem kui NL-s. Sellises ühenduses soovib olla Eestist militaarse suunitluseg aadel, kes soovib elada orjade kukil mõnusat elu ning on selle nimel maksma kinni Toompea veidrikud.

 
At 09:39, Anonymous Anonüümne said...

Ei tule FB.
Ei huvita su järjekordne radikaalne ja tüli noriv ristikäik jalgpalli vastu

 
At 10:14, Anonymous Anonüümne said...

00:13 on suure südamega julge mees. Tore et olemas ja siin sõna võtavad.

 
At 19:59, Anonymous Tanel said...

Priit, palun siis selgitada, mida peaks ja mida ei tohiks ERR spordiuudistes näidata. te võitlete jalgpalli vastu kuid ei argumenteeri, et mis ja miks seal siis olema peaks?
Jalgrattasport, curling, võrkpall? Kui taandada uudiste esitatavus pelgalt rahvusvahelisele edule, siis nüüd pole peale rahvuslik põlv vol 3 enam midagi rääkida. Ja kas mingi nišiala edu õigustab pääsu ERR eetrise pääsemiseks? Oo, isehakanud guru, palun valgusta meid rumalukesi

 
At 04:30, Blogger Unknown said...

chrome hearts
adidas outlet
nmd
kobe byrant shoes
moncler outlet
yeezy shoes
air max 95
cheap nhl jerseys
irving shoes
light up shoes

 
At 10:08, Blogger raybanoutlet001 said...

pandora outlet
kate spade outlet
polo outlet
oklahoma city thunder jerseys
gucci outlet
polo ralph lauren
oklahoma city thunder
new york knicks jersey
pandora outlet
cheap nhl jerseys

 
At 04:02, Blogger adidas nmd said...

ravens jerseys
los angeles lakers jerseys
true religion outlet store
houston texans jerseys
ralph lauren outlet
true religion jeans
cardinals jersey
denver broncos jerseys
polo ralph lauren
mont blanc outlet

 
At 05:34, Blogger Unknown said...

michael kors
adidas tubular
kate spade outlet
cheap jordans
kobe 11
balenciaga shoes
foamposites
vanvan cleef and arpels
links of london sale
ultra boost

 
At 08:30, Blogger Unknown said...

cheap oakley sunglasses
nike outlet
nike outlet store
ugg outlet
ugg outlet
coach outlet online
hugo boss outlet
nike trainers
ralph lauren outlet
steelers jerseys

 
At 09:35, Blogger chenlili said...

ugg canada
nike jordans
ugg boots
scarpe mbt
louboutin
coach handbags
nhl jerseys
ugg boots
supreme uk
polo ralph lauren
20171.2chenjinyan

 

Postita kommentaar

<< Esileht