kolmapäev, september 13, 2017

Pullerits: Miks «minu najal vaid seisab see terve tsirkus koos»?

Kui me vaatame nüüd fakte – ma rõhutan: ainult fakte! –, siis näeme, et mitte keegi – ma rõhutan: mitte keegi! – ei küüni mulle harrastusspordi massilisel propageerimisel isegi ligilähedale. Vaatame siin näiteks mu eelmise nädala panust sellesse.

Nädala alguses ilmus ajakiri Ma Olen jalgrattur, kus kirjutan Jetoili juhatuse liikme Hannes Kägu rattaharrastusest ning rattaseiklusest Lõuna-Aafrikas. Lugu oleks võinud saada märksa pikem, aga toimetaja eraldas mu isiklikule rubriigile «Pullerits tutvustab kõvasid harrastajaid» kaks lehekülge (fotol all paremal), nii et lubage, et räägin teile ühe põneva loo lisaks.

Tänavusel Tartu rattarallil, kui sõidetud oli juba üle saja kilomeetri ja peagrupp lähenes vastuküljetuules Nõole ning kiirus ulatus 60 km/h ligi ja ratturid kaldusid vasakusse teeäärde ning järgnes kurv paremale, sõitis grupile vastu auto. Kui Kägu ees sõitnu grupist autot nägi, põikas ta paremale, ning Kägu tema tuules üritas teha sama. Kuid riivas ikkagi auto esinurka ning tegi õhus kukerpalli ja maandus asfaldile. Vaatas: vasak käsi katki, sõrmenukid verised – ja rattal kahvel puruks. Sinna ta sõit lõppeski. Kiirabi tuli appi. Kui ma sõltumatu sõitjana õnnetuskohast möödusin, nägin, kuidas parajasti Kägu katkist ratast tee äärest ühe auto peale tõsteti. (See on ilmselt lugu, mille publitseerimine oleks toonud kaasa mu nn võistluskeelu veelgi pikemaks pikendamise Klubi Tartu Maraton üritustel; aga avaldamata ei jäänud too lugu selle tõttu, vaid seepärast, et loo fookusest tulenevalt ei olnud tol õnnetusel kirjutises lihtsalt kohta.)

Nädala keskel ilmus ajakiri Jooksja. Seal on mul lausa kaks lugu. Esiteks traditsiooniline kolmeleheküljeline kolumn (fotol vasakul), mille juurde juhatab suur nimeline viide ajakirja esikaanel. Tegin kolumni jaoks statistilise analüüsi, millest koorus välja tõsiasi, mis peaks enamikule harrastajaist hirmu nahka ajama. Jutt on sellest, kuidas pidev ja lõputu ühe ala treenimine – eriti puudutab see jooksjaid ja jalgrattureid, kes just tihti ala ei vaheta – võib lõpuks väga valusalt kätte maksta.

Selle kohta, kui ohtlik on kogu aeg näiteks joosta ja muudkui joosta, annab head kinnitust äsja eesti keeleski ilmunud jooksuraamat «Elu enesega võidu» (fotol paremal), mis räägib mehest, kes on alates aastast 1975 jooksnud igal kui viimsel päeval, sealhulgas Florida kurikuulsate orkaanide ajal, Miamis South Beachi liivarannal kaheksa miili ehk 13 kilomeetrit. See teeb 42 aastaga rohkem kui 15 000 jooksupäeva, mille vältel on Kaarnaks kutsutud 62-aastane jooksumees läbinud üle 200 000 kilomeetri. See võrdub viie tiiruga ümber maakera. Ja tagajärg? Lugege raamatust, mille sõnumit ma Jooksja loos arvustan (all parempoolsel fotol).

«Elu enesega võidu» on eriline spordiraamat seetõttu, et mitte ükski sporditeos pole minus tekitanud nii segaseid ja vastakaid tundeid, nagu too. Seetõttu võtsin ühendust raamatu endisest mitmekülgsest tugevast ülikoolisportlasest autori ameeriklanna Laura Lee Huttenbachiga (vasakpoolsel fotol paremal), kellega pidasin maha mitu pikka vestlust, miks ta pani kirja nii kummalise jooksumehe eluloo ning mida ta sellega taotles. Osa mu vestluse järelmitest ilmus eelmisel nädalal mu neljandas harrastusspordiloos Arteri kehakultuurirubriigis, kus teema laiendamiseks rääkisin ka elujooksja Kristjan Puusilla ja igahommikuse jooksja Maret Suklesega.

Eelmise nädala viiendaks harrastusspordilooks oli Arteri suur intervjuu ultramehe ja üliinimese Rait Ratasepaga (alumistel fotodel). Olgu siin toodud tollest usutlusest mõned küsimused-vastused, mis lehte ei mahtunud, sest, nagu öeldakse, ega leht ole kummist.

Millele sa nende pikkade tundide jooksul kulgedes mõtled?

Ma ei mäleta enam, mida mõtlesin. Aga seal on tõesti aega kõigest mõelda. Eks ma hoidsin oma mõtted ennekõike kalkuleerimas, kui palju on veel mingi distantsi lõpuni jäänud. Keha töötab ja liigub automaatselt.

Pärast lühikese unega puhkepause on ju eriti raske maast lahti saada!

Jah, see oligi kõige keerulisem. Kui keegi ütles, et nüüd on vaja tõusta, tegin silmad lahti ja mõtlesin, et kurat, pean veel jooksma. Aga tõusin rahulikult üles ja hakkasin jälle pihta. Mõne pausi ajal ei läinudki seepärast magama, et ilma magamata oli kergem jätkata. Tukkusin lihtsalt natuke massaažilaual. 

Mis moodi end laed, et nii pikka katsumust üldse vastu pidada?

Ratta peal saad süüa kõike, sest kõht ei rapu, või teed selleks minutilise pausi. Sõin palju puuvilja, samuti pannkooke, pastat, omletti. Joostes aga häirib, kui süüa palju tahket. Sõin mangot, viinamarju, arbuusi, maasikaid, vahepeal võtsin mõned spordigeelid ka. Jõin kokakoolat ja valgupõhiseid taastusjooke.

Läksid maailmarekordit püstitama. Miks see ei õnnestunud?
Isegi võitja jäi maailmarekordist, kaheksa ööpäeva ja kaheksa minutit, päris kaugele. Ta sai aja nõksa alla üheksa ööpäeva.
Kui ujumises poleks raskust tekkinud, oleks kõik tehtav olnud. Selle järel tuli seitse tundi pausi. Ka rattaga ei saanud algul õlgade tõttu liikuda kiirusega, millega tahtsin. Eeldasin, et oleks pidanud rattasõidu lõpetama koos esimestega ehk ööpäev varem. Kui mina läksin jooksma, oli Davidil juba 130 km joostud. Olin algul temast 102 ringi maas, lõpuks kaotasin 50 ringiga. Ta ütles, et kui ma oleks teinud jooksus väiksemad pausid, 3-4 tunni asemel kaks tundi, oleksin ta kätte saanud. Aga see jääb oletuseks.

Mulle jääb mulje, et see polnud mingi sport, vaid pigem ellujäämiskursus.

Selles mõttes kindlasti, et võistlus oli väga ekstreemne. Aga järgmisel korral juba kindlasti tean, millega arvestada, ja oskan märke tähele panna.

Kas arsti juures ka ikka käid, et kontrollida, ega sa endale liiga tee?

Kontrollin ennekõike D-vitamiini taset, mis kipub Eestis alla minema, ja raua taset. Vereanalüüse teen selleks, et õppida tundma, mis jälje katsumus kehasse jätab ja kui kiiresti see jälg kaob; ja samuti kindluse mõttes, et ei tekiks mingit defitsiiti, mida sa ise ei pane tähele, sest enesetunne petab. Kui midagi on organismis puudu, on 5-6 kuud aega, et asja muuta ja siis uuesti tulemust kontrollida. Näiteks taimetoitlastel ja veganitel tasub kindlasti lasta end aastas kaks korda kontrollida.

Mis on maailmas kõige pikem katsumus, mida tehakse?


Minu teada on kõige pikem olnud 20-kordne katkematu triatlon: 76 km ujumist jutti, siis sõidad 3600 km rattaga ja siis jooksed 844 km. 

Pole kahtlust, Rait, et oled hirmkõva mees, aga sul jääb kroon ikkagi pähe saamata – sest see ala ei ole olümpiaala. Ja ainult olümpiamedaliga jääd ajalukku.

Olümpiasportlasele on muidugi medal oluline, aga see medal on talle ka sissetulek – sport on tema töö.
Aga jah, olümpiaalaks ei saa mitmekordne triatlon kunagi, sest keegi ei suudaks seda jälgida. (Naerame.)
*
Ja nüüd ma siis küsin, et kellel on midagi ligilähedastki minu panusele vastu panna? Kusjuures ärge tulge väitma, et see, mis teen, on minu töö. Jah, kaks Arteri lugu on töö. Aga ülejäänud kolm, ratta- ja jooksuajakirja lood, on puhas kõrvaltegevus, hobi ja harrastus. Miks ei võiks teie anda omalt poolt samasugust panust teilegi tähtsa ja elulise harrastusspordi propageerimisse? Miks, nagu laulusalm ütleb, on nii, et «minu najal vaid seisab see terve tsirkus koos»?

Foto 1: Priit Pullerits võtab maanteeratta, et minna trenni. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 2: Ajakirjas Ma Olen Jalgrattur ilmunud lugu Hannes Kägust. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 3: Priit Pulleritsu kolumn ajakirjas Jooksja. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 4: Jooksuraamat «Elu enesega võidu». Kelle tossud? Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 5. Raamatu «Elu enesega võidu» autor Laura Lee Huttenbach (paremal) koos raamatu peategelase Robert Kraftiga. Foto autor: Laura Lee Huttenbach
Foto 6: Priit Pulleritsu arvustus raamatu «Elu enesega võidu» kohta ajakirjas Jooksja. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 7: Ultratriatleet Rait Ratasepp oma eraldistardirattaga. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Fotod 8 ja 11: Rait Ratasepp Tartu A&T Spordi kauplusest laenatud naisteratta seljas. Fotode autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Fotod 9 ja 10: Rait Ratasepp Tartu A&T Spordi kaupluses. Fotode autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

58 Kommentaarid:

At 11:21, Anonymous Anonüümne said...

1) Palun kirjutage tekstis nimi õigesti - korrektne on Rait Ratasepp, mitte aga Rait Rattasepp

2) Kuidas aitab intervjuu Ratasepaga harrastussporti propageerida? Kas Ratasepa treeningud ja võistlused kvalifitseeruvad harrastusspordi alla?

 
At 11:26, Blogger Priit Pullerits said...

Tänan ühele veale tähelepanu juhtimast. Foto allkirjades oli vähemalt läbivalt õigesti. Eks ta nimi keeruline ole, seda juba kuulmise järgi kirja ei pane, seetõttu tuleb tema nime õigekirja tõesti eriti paranoiliselt kontrollida. Seega polnud ma korra piisavalt paranoiline.
Jah, see on ikka harrastussport, sest nagu ta isegi usutluses ütleb, ega ta palka selle eest saa ja raha teeni. Küll on see äärmuslik harrastussport.

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

11:21 te olete vastik profaan. Nimi on kirjaveaga, üks m ees või taga who cares? Mind mõnitati nädalake ühes tippettevõttes kümne molli poolt emase lõukoera nimega kui pidin olude sunnil frontdeskil silma peal hoidma. Ikka veel elan ja ei mölise iga m-ga kes mu nime ei vaevu kasutama.

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

Sest härra Pulleritsu tarkus, kogemus, ettenägelikkus ja charisma teevad temast ületamatu, - kordan, ületamatu propagandisti, pedagoogi ja vaieldamatu liidri rahva vaimse ja füüsilise tervise arendamisel ja parendamisel. Tema kirjutatu kostub kõminal üle terve maalaotuse ja kajab vastu rahva tänulikust hingest. Senjöör Pulleritsu tekstide näol ei ole tegemist tsirkuse vaid olulise panusega paljukannatanud eesti rahva kultuurilukku.

 
At 11:52, Anonymous Anonüümne said...

Oujee harrastusportlane Ratasepp. Palju selline nädal koos 10 abilisega Sveitsis maksma läks? Ainuüksi osavõtumaks oli mitmeid tonne. Kas on rikas isa või leiad lahkeid sponsoreid? Sellise "ekstreemi" korral läheb ju toetus hukka. Teed guinnessi rekordi alal mida harrastab 10 inimest maailmas? So what?
Lahketele sponsoritele võiks midagi tagasi tuua. Ultrajooksud 100 200 300 500 1000km saavad maailmas vastukaja, isegi ajakirjad Ultrarunner on olemas. Mõnel võistlusel võitma joppad oled naksti ajaloos. 8 päevane triatlon on vaid hea õllelauas meenutada.

 
At 11:52, Anonymous Säinas, taluperemees ja eestlane said...

Hirmuga mõtlen harrastusspordi tulevikule. Kui PP peaks kunagi ära kaduma, ja mingi hetk juhtub see paratamatult, siis mis saab meist, mis saab üldse Eesti harrastusspordist? Kes veel peale Teie suudaks seda hiiglaselegi ülejõukäivat koormat kanda. Ei ole selliseid suurmehi nagu Teie. Teie kirjutised, rääkimata isiklikust eeskujust on andnud innustust kõigile eestlastele. Teie nimi huulil minnakse starti ja võisteldakse au, kuulsuse ja Teie blogis äramärkimise pärast. Peale võistlust kogunevad meeste seltskonnad ja korraldatakse arutelusid, et kuidas Teie ühe või teise olukorra oleksite lahendanud. Kas ja kuidas küll saaks see kõik ilma Teieta kestma jääda.
Karta on, et kui PP lõpetab kaob ka harrastussport Eestis minevikku. Mõned üksikud, nagu näiteks kehakultuurlane Kägu, vanad truda mehed ja paar teistki ehk veel inertsist proovivad jätkata, kuid nende ponnistustes pole seda väge ja jõudu. Nutt tuleb peale kui sellele mõelda. Tulevik paistab ikka väga mustades toonides, kus maailmakuulsa SEB Tallinna maratoni asemel on stardis vaid mõni üksik jooksja. Ja ega seal õiget startigi enam anta. Vanadusest nõtradel jalgadel komberdavad nad läbi sügisvihmast märgade tänavate oma lõpu poole. Neid saatmas katekamatu vihaste spordivihkajatest autojuhtide signaalitamine. Need viimased harrastussportlased saavad sõidukitelt hoop ja juhtidel vihast sõimu ning nii nad vaaruvadki vaevaliselt oma surma poole, justkui sümbol kadunud harrastusspordist, mis algas ja lõppes PP sünni ning surmaga.

 
At 12:09, Anonymous Anonüümne said...

Kunagine Martin, kultuurantropoloogia magister oleks osanud õige hinnangu anda.

 
At 12:27, Anonymous Anonüümne said...

Säinaselt hea ülevaade, kuid loodame et pärast PP-d ikka keegi tuleb. PP läheb aga ajalukku kui Founding Father.

 
At 12:40, Anonymous Anonüümne said...

Ei tea miks Priit halab? Eestis on hulk igatsorti blogisid kus kirjameeste tase näha. Ega võrreldava produktiivsuse ja seisukohtade muutumisega silmahakkavaid talente lihtsalt ei olegi. On ainult üks tuulelipp mis näitab kust parasjagu rahalaev meediaärisse oma laadungit poetab. Oli juttu hasartmängudest ja ennäe PP on essee konkursi päälikuks mida kuldavad üle totalisaatori kunnid. Kas pole ilmekas? Selliste tunnustega mehi rohkem polegi. On üks ja ainus. Naudime teda siis edasi.

 
At 12:58, Anonymous Anonüümne said...

Otseselt ei puuduta blogija küsimust panuse kohta rahvasporti, kuid siiski oluline tekst tema sissekandes -
"... peagrupp lähenes vastuküljetuules Nõole ning kiirus ulatus 60 km/h ligi ja ratturid kaldusid vasakusse teeäärde ning järgnes kurv paremale, sõitis grupile vastu auto. Kui Kägu ees sõitnu grupist autot nägi, põikas ta paremale, ning Kägu tema tuules üritas teha sama. Kuid riivas ikkagi auto esinurka ning tegi õhus kukerpalli ja maandus asfaldile..."
Kui Priit süüdistab ohtlikes olukordades korraldajaid, siis siin on selgelt näha, et kukkumise põhjustajad olid sõitjad ise. Ratturid sõitsid vastassuunas, kuigi TRR üldjuhendis on selgelt kirjas - " 10.Osavõtjad on kohustatud täitma liikluseeskirju, juhinduma liiklusmärkidest ja liikluskorraldajate märguannetest. Võistluste trass on liikluseks avatud."

Hala, et "...See on ilmselt lugu, mille publitseerimine oleks toonud kaasa mu nn võistluskeelu veelgi pikemaks pikendamise Klubi Tartu Maraton üritustel..." on järjekordne punnitus Kelgu kohta, sest vaevalt oleks korraldajal midagi selle vastu, kui keegi ausalt seletaks, et kuidas sõitjad ise juhendist hoolimata mõttetult oma tervist ohtu seavad!

Aga sellist ausat analüüsi oleks Priidult asjatu loota olnud...

 
At 14:20, Blogger Priit Pullerits said...

12:40 jt ka! Võtke hoogu maha väidetel, et mu seisukohad muutuvad! Ei muutu.
Olen rääkinud, et pulsikella pole vaja, sest see ei tee kedagi paremaks. Seisukoht pole muutunud.
Olen rääkinud, et rulluisutamine on naiste ala. Seisukoht pole muutunud.
Olen rääkinud, et ainus ja õige tõelise mehe jooks on 800 meetri jooks. Seisukoht pole muutunud.
Olen rääkinud, et maratonijooks on mõttetu haip ja enda upitamine ja tervise tapmine. Seisukoht pole muutunud.
Olen rääkinud, et nelja tunniga maratoni läbimine pole jooks, vaid kulgemine. Seisukoht pole muutunud.
Olen rääkinud, et jalgpall on lolli pööbli mäng. Seisukoht pole muutunud.
Mis kuradi seisukohtade tuuleliputamisest te räägite???
*
Aga jah, ülikoolis olin marksist. Vaat see seisukoht on küll muutunud, lausa 180 kraadi.
Kuid hull ja loll ongi inimene, kes on 52-aastaselt sama, mis oli 21-aastaselt ehk kes kohe üldse ei muutu ega arene.

 
At 14:30, Anonymous Anonüümne said...

küsimata jäi, et miks olid maratonide vahel just 5 h pikkused pausid, mitte 4 või 3h?
mis imeasi see tagumikusõbralik "pehme sadul" on?
mis sorti jalanõudega ta jooksis ja miks ta just sellised valis?

 
At 14:35, Anonymous Anonüümne said...

- treenima peab intensiivselt, "kulgejad" on lollid
- treenima peab aeglaselt, "panijad" on lollid
- treenima peab intensiivselt, "kulgejad" on lollid
- jalgrattasport pole sport, on mugavusala
Ei hakka blogist viiteid otsima, eks ise tead, kuna ja mida Sa kirjutasid

 
At 14:51, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits võiks oma tarmu ja autoriteeti kasutades lisaks harrastusspordile ka suurele spordile õla alla panna.
Hea näide on korvpall. Kuidas on nii et kui meie lähimad naabrid möllavad tipus, siis eesti korvpall kümbleb mudas juba pikemat aega?
Kas pole mitte uuriva spordiajakirjanduse ülesanne esitada raskeid küsimusi? Kuidas lätlased saavad ja meie mitte? Kas saab süüdistada käpuli majandust mis ei suuda vääriliselt sponssida või on asi siiski tahtmise ja patriotismi puuduse taga? Leedu koss õitseb juba aastaid. Meie nössid žurnalistid kägisevad midagi religioonist. Puhta lolliks läinud. Edu taga on konkreetne töö ja eesmärgipärane pingutus. Mis täpsemalt? Kuidas töötab nende noorte talentide peibutamise süsteem? Vaevalt neil mingit varjatavat saladust on mida nad väikevend eestlastele rääkida ei tihkaks. Seda enam et korvpallis on meil traditsioonid ajalugu ja isiksused ja isegi mingid vanad võidud ette näidata.
Kui euroopa riikides on spordisündmuseks nr1 mingi aafriklase pogba resultatiivne pealelöök, siis meil, eestlastel on kõigi aegade spordisündmuseks number 1 Tammiste ja Taltsi vaheline tennisematš. Väga kõnekas igatahes. See meem on sööbinud meie geneetilisse mällu.
Vaeste briti dokitööliste leiutatud jalgpall jääb meil alati nö. venelaste mänguks. Meie esimesel ja viimasel jalgpallijumalal Pohlakul on rahva seas autoriteeti vähem kui ketsipaelal. Seega, millal lõpetame naabrite juures naerualuseks olemise oma äpukese kossu ja olematu jalgpalliga? Kui kaua muneme jäävadki meie ainukesteks "maailmakuulsusteks" Ott, Kelly ja Raggy.

 
At 15:01, Blogger Priit Pullerits said...

Ja mis rahvasport ainult? Ma vist unustasin teile rääkimast, mehed, et eelmisel laupäeval osalesin Rootsi tunamulluse jalgpallimeistermeeskonna IFK Norrköping nõukogu kinnisel koosolekul, kus mul oli pooleteisetunnine PowerPointiga ingliskeelne ettekanne. Nii et vahepeal tuleb ka vähemalt Eesti vastava ala tasemega võrreldes veidi tippspordiga tegelda ning seda isegi Eesti piirest kaugemal tegutsevates spordiüksustes.

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

14:30, lugege ka originaali kas delfist või pm-ist, ei mäleta. Pehme sadula sai meie triatleet vanema naisterahva käest. Tossudega on praegu lihtne. Tänapäeva jooksusussi valmistamise tehnoloogia on suurepärane. Tossud on pehmed ja imelised kohe uuena, mingit sissekandmist nagu vanasti tartu botased nad ei vaja. Vahet pole adidas asics nike puma, kõik on head. Ka traditsiooniliselt kõva new balance sobib täna jalga. Muidugi talla ja varbaalused saab hõõrutud ikka, selle vaeva vähendamiseks on nn.jooksusokid, millel paksendused põhjas ja ümber varvaste.

 
At 15:26, Anonymous Anonüümne said...

Vaatame siis fakte.
Mitte keegi teine eestis pole harrastuspordile rohkem kaikaid kodaratsse loopinud , kui loo autor.
Vaielda pole mõtet, sest minul on alati õigus!

 
At 15:29, Anonymous Anonüümne said...

Mis hõõrumised ja paksendused? Koonerdate 15:04! Tuleb valida mudel mis jalga sobib ja ei hõõru. Erineva laiuse ja pronantsiooniga tossud käituvad kriitilistes sõlmedes vastavalt jalale ka erinevalt. Sellest ongi tingitud mudelite rohkus. Pöörduge alustuseks spetsialisti poole kes jala üle môõdistab ja sobilikud mudelid aitab välja sõeluda. Toss on kallis ja ei ole môtet ennast vaevata valede mudelitega ning rahakotti ilmaasjata tuulutada.

 
At 15:55, Anonymous Anonüümne said...

Kui joosta maratoni kiirusega alla 2:30 õhukese tallaga võistlussuss jalas, siis varbaalused hõõrub ära küll. Sellise tempo juures läheb tõuge üle varba, mitte talla.
Sinusugust pronatsiooni telliskividega ümbertatsajat tolereeritakse siinses keskmaakunnidega mehitatud blogis väga pika hambaga.

 
At 16:16, Anonymous Anonüümne said...

maraton = keskmaa wtf, olete oma pikkade hammastega seemneid tarbinud? Millal on Ratasepp maratoni alla 2:30 jooksnud? Senine parim tulemus oli tal 2015 oli 2:35:40! Rahune maha 15:55.

 
At 16:17, Anonymous Toits, Pärnumaa meister said...

Sul on õigus vana. Siinse blogi harrastajadki on tegelikult tippuniversaalid. Jooksevad keskmaad ja maratoni ja vajadusel pigistavad oma Colnagost Tartu-Otepää trassil 38km/h. Sellised mehed siis. Mitte nannipunnid.

 
At 16:40, Anonymous Anonüümne said...

Mis see Ratasepp siia puutub? Kes temast on rääkinud?

 
At 16:51, Anonymous Anissimov said...

Mehed ärge vaielge tühja. Vaat tuleb härra Pullerits ja keerab teil ninad selja taha aga paras siis!

 
At 16:55, Anonymous Anonüümne said...

Keskmaakunnid on siin minuteada vaid senjöörid Pullerits ja Valdmaa. Kindlasti on ka multitalent Teppan kõva 1500m jooksnud aga ma täpselt ei tea.

 
At 16:55, Anonymous Anonüümne said...

16:40 loe jutud läbi, siis näed kes kellest rääkis. Ära ole oma anonüümses egos nii kinni. Kui sul mingi arusaadav seisukoht või alla 2:30 tulemus on letti laduda, siis võid julgelt seda oma nime all siin teha ja ei pea sokifirmasid promoma.

 
At 17:35, Anonymous Anonüümne said...

Jutt tossudest ja sokkidest oli ÜLDINE, see ei puudutanud konkreetselt Rataseppa keissi.
Küsimus Ratasepale tossudest oleks üleliigne. Ei ole olemas spets pikamaa tossu. Joostakse sellega mis meeldib ja kaval on kasutada eri valmistajate tossu, jalg saab puhkust mingi aja.
Ülimaratonis peakski kohe vahetuse tegema nii sokid ja tossud kui jalg märg kas vihmast või enda higist. Vaidlus läks üles sellest et Rstasepalt oleks pidanud küsima tossude kohta. No vastab sulle näiteks et Adidas Aztech. Mida sa selle infoga teed?

 
At 17:59, Anonymous Anonüümne said...

17:35 - su jutt oli konkreetne 2:30 , ei midagi üldist. Sokid siin niisama. Võta vabalt. PAlju su aeg siis maratonis on, kas 6 tunniga ikka saad hakkama?

 
At 18:34, Anonymous Kalmer said...

Postimees on nagu vana Pravda - propageerib suuršovinismi.
Õige eestlaste leht lisaks omapoolse kommentaari ja mürgise sellise.
http://m.postimees.ee/section/293/4242613

 
At 19:13, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, teil on siin vaidluses kõik segi nagu puder ja kapsad. Teie arulageda paugutamisega võrreldes on minu atrõõvid lausa kirurgiliselt läbimõeldud ja põhjendatud täpsustöö. Sõida siin nagu algajatega, igaüks vänderdab sinna-sänna. Meenub viimane Võru rattaralli. Seal püüdis ka üks umbes minuvanune mees teisel ringil karusselli orgunnida, aga ei saanud asja. Peale kolme-nelja mehe ei saanud ülejäänud gruppettos asjale pihta või lihtsalt viilisid või, nagu ma orgunnijale mainisin, ilmselt olid mehed eri tasemega ning erinevate eesmärkidega - kes tahab kiiremini ühiselt edasi liikuda, kes tahab teiste varjus luuslanki lasta, kellel hing paelaga kaelas, kes aga imestab, et miks nii aeglaselt kulgetakse.
Siinne seltskond näib tolle gruppetto kaootikaga samasugune olema.
Kui tempo kellelegi üle jõu käib, ei ole keelatud maha jääda ja ära boksi keerata.

 
At 20:45, Anonymous Arnold - Eesti Rahvusliku Liikumise Front said...

... tahtsid teiste varjus luuslanki lasta ...

Küsite et miks on hr Pullerits harrastus- ja saavutusspordi propageerimise ja juhtimise kroonimata kuningas? Aga sellepärast et ta lajatab välkkiirelt kõige täpsema diagnoosi. Olukorra hindamine otse kümnesse!

... tahtsid teiste varjus luuslanki lasta ...

 
At 21:08, Anonymous Anonüümne said...

Ületuleval pühapäeval on PP stardis. Koonduse nime vanameistri järgi polegi?

https://www.tartumaraton.ee/et/yritused/rattamaraton/20/maraton/osalejad/

 
At 21:11, Anonymous Anonüümne said...

Viimasel ajal on hakanud klassikat tulema. Nii see tõesti on et Eesti spordisündmuste läbi ajaloo tipp on Tamma ja Taltsi tennisematš. Siis on tükk tühja maad mille järel on Erki Noole olümpiavõit, seejärel Vaderi Vuelta etapivõit ja siis Kanepi veerandfinaal. Soh!

 
At 23:41, Anonymous Anonüümne said...

https://www.tartumaraton.ee/et/yritused/rattamaraton/20/maraton/osalejad/

Priit Pullertitslikult peaks nüüd ülesse tõstma vingu, miks siuke "supi sisse tatistaja" asetati 2. gruppi, kui tal eelmisest aastast ette näidata 0. Talvise suusamaratoni tulemuse põhjal? Polnud see ka teab mis.
Või siis viimase kuulsusrikka laenatud rattal uhamise tulemusena?
Rattarallil numbrita tuijamise eest?

 
At 08:19, Anonymous Anonüümne said...

"Jutt on sellest, kuidas pidev ja lõputu ühe ala treenimine – eriti puudutab see jooksjaid ja jalgrattureid, kes just tihti ala ei vaheta – võib lõpuks väga valusalt kätte maksta."

Ja seda räägib mees kes kui jookseb (või väntab või suusatab) siis ainult seda ka teeb, ühel kindlal trassil, rutiinselt päevast päeva, nädalast nädalasse :)
Millised olid su enese sellesuvised treeningud, mis takistas vahelduseks kasvõi paar korda kuus ovaali nuusutamas käia-talihooaeg tuleb ju niikuinii ?

 
At 09:00, Blogger Priit Pullerits said...

Ei, eelmine, talihooaega ei tule. Ei maksa end higiseks ajadagi. Tuleb samasugune vesine ja tatine talv nagu mullugi - vaadake suve ja pange ükskord ometi 1+1 kokku.

Üle-eelmine, kade olete või? Ja juhendit ei tunne või? Ma sain tunamullu 300. koha ja isegi kui seda kõva koefitsiendiga läbi arvutada, siis teine grupp on kindel kui raudpolt.

 
At 09:58, Anonymous Toits Pärnumaalt said...

See Tartu Rattaralli kontekstis endiselt enese "sõltumatuks sõitjaks" tituleerimine ei kõlba mitte kuhugi. Jään selle juurde, et loll lüke oli sellele üritusele tasuta peale lennata ja endiselt seejuures ka Kelgu tegemisi maha teha.
Muud ei viitsi kommenteerida.

 
At 10:35, Anonymous Anonüümne said...

Naised saunas küsivad, kas PP on Kelgu maastikurallil oma pappi eest stardis?

 
At 11:22, Blogger Priit Pullerits said...

Ja mis te neile siis vastasite, 10:35?
Ja mis tähtsus sel üldse on? Ma olen sõltumatu ajakirjanik nagunii, vaatamata sellele, kas ma ise maksan või maksab keegi minu eest, karmi tõde kirjutan nii või naa, keegi mind ära osta küll ei saa.

 
At 11:38, Anonymous Anonüümne said...

PP 11:22
Väga hästi öeldud, väga hästi.

 
At 12:11, Anonymous Anonüümne said...

Sõltumatu?

Kui Pullerits kirjutas, et "hüsteeriline eit", siis läks paar tundi mööda ja see sõltumatu sõnakasutus saadeti prügikasti. Pulleritsu sõltumatus on ainult nendes piirides, mida ülemused tolereerivad.

Kui keegi spordiajakirjanikest sõltumatu on, siis ehk Pahv - julges Nuutmanni purjetamispropaganda kohta ausalt seisukohta avaldada.

 
At 12:57, Anonymous Anonüümne said...

Reeturliku Postimehe palgal olles peab hr Pullerits kirjutama konjunktuurlikult. Muudel juhtudel on asi aus ja sõltumatu.

 
At 14:03, Anonymous Anonüümne said...

Meedia koondis on pika distantsi stardiprotokollis esindatud. Kas PP on eratalli sõitja?

 
At 16:06, Anonymous Anonüümne said...

Pilt 1, kas Pulleritsul on oma kastikas?

 
At 21:51, Anonymous Anonüümne said...

16:06, kas sa oled lammas?
Mister Pulleritsust ja tema kastikast teab iga endast vähegi lugupidav spordimees.
Aga olgu, anname sulle täiendava aja ennast tüvitekstidega kurssi viia.
Tahaks muidugi loota, et kõigele vaatamata pole tegu sitakotiga.
Neid liigub ikka liiga palju ringi...

 
At 14:33, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits on kunn ja mitte keegi, kordan: mitte keegi ei loobi talle kaikaid kodaratesse. Kes seda üritavad, neil tuleb tee Liivahannuse juurde ette võtta.

 
At 16:40, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, kas ma teile Eesti presidendist peaks kirjutama? Nägin huvitavat unenägu, mõni ütleks lausa, et jumalikku ilmutust, ja mõte läks liikvele ja hakkasin riigipeaga seoses asju hoopis värske, uue ja sisuka ning mis seal salata, ka kriitilise nurga alt nägema. Interested?

 
At 16:47, Anonymous Anonüümne said...

Legendaarne Roosa Udu dekonstrueerib FB-s meie presidenti juba pikemalt. Väga asjalikud analüüsid.
Ega keegi ju presidendi uusmarksistlikku sokkimisse süveneda ei viitsi.

 
At 16:49, Anonymous Anonüümne said...

Absoluutselt härra Pullerits! Oleme huvitatud ja ootame pikisilmi!

 
At 01:01, Anonymous Anonüümne said...

PP, kas Arteris spordijuttu tuleb, ons mõtet kioskisse minna?

 
At 07:16, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, Arteris kaks sporditüdrukut, mõlemad blondid.

 
At 11:32, Anonymous Anonüümne said...

Paljud kuiva Arterit ostma ei pääse. Seega ootaks täpsustust et kes ja mida nad Isale rääkisid.

 
At 12:11, Anonymous Anonüümne said...

http://pluss.postimees.ee/4243049/orkaanipaanika-paanikast-saab-kasu-loigata

http://pluss.postimees.ee/4243043/orkaanipaanika-vanad-hirmud-kerkivad-pinnale

 
At 11:12, Blogger raybanoutlet001 said...

cheap oakley sunglasses
polo ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
michael kors bags
cheap jordans
snapbacks wholesale
nike factory store
jordan shoes
nike huarache
cheap ray bans

 
At 13:27, Blogger عبده العمراوى said...

شركة رش مبيدات بالدمام

 
At 04:37, Blogger 吥離吥棄 said...

nike air max95
nike air max 90
cheap jordans
cheap nfl jerseys
adidas online shop
adidas tubular UK
yeezys
vans outlet
pandora charms
asics sneakers

 
At 10:11, Blogger raybanoutlet001 said...

true religion jeans
nike outlet
nike store
ray ban sunglasses outlet
michael kors handbags
ralph lauren outlet
salomon boots
golden state warriors jerseys
michael kors handbags sale
jets jersey

 
At 04:32, Blogger adidas nmd said...

jets jersey
ugg outlet
nike air huarache
cleveland browns jerseys
pandora outlet
kate spade outlet
coach outlet
nike huarache
coach factory outlet
coach outlet online

 
At 05:32, Blogger Yaro Gabriel said...

www0525

canada goose
ugg outlet
prada sunglasses
michael kors outlet online
cleveland cavaliers jersey
christian louboutin outlet
coach factory outlet
canada goose outlet
michael kors handbags
coach handbags

 

Postita kommentaar

<< Esileht