Pullerits: Miks Eesti suusatase vajub allamäge?
Liiga lihtsalt lasevad paljud, sealhulgas mõnikord mu kolleegidki, end suusatreener Mati Alaveril teinekord ära rääkida. Ja rääkida see mees oskab! Tal on alati varuks igasuguseid võrdlusi, mis peavad näitama, justkui oleks kõik hästi ja läheks plaanipäraselt - ja isegi paremini, kui väliselt paistab. Üks klassikalisi võtteid on rääkida, kuidas Eesti nüüdsed distantsisõitjad on oma vanuse kohta paremad kui Jaak Mae ja Andrus Veerpalu sama vanalt.
Mind see jutt ei veena. Esiteks, kui nad ongi paremad - mis on küsitav ja vaieldav -, siis loogiline, et nad peavadki olema paremad. Sest kui Alaver Mae ja Veerpaluga alustas, olid nad kõik algajad, kel kogemusi napilt. Nüüd on aga Alaveril kogemusi kamaluga, mis tähendab, et nende põhjal võiks loomulikult loota paremaid tulemusi.
Aga oleks need tulemused head. Ei ole ju! Seda on viimastel nädalatel näidanud mitmed suusatamisest kirjutavad ajakirjanikud, ja selle kohta on oma seisukoha öelnud ka nii mõnigi sporti, treeningprotsessi ja spordimeditsiini jagavat isikut. Üks Eestis väga lugupeetud mees ütles mulle kohe õige karmilt, kui lahkas suusaakadeemikuks ja suusaprofessoriks tituleeritud Alaveri viimase aja vigu. Ta ütles sõna-sõnalt nii: "Mati Alaveri professori tiitel langeb sellega lasteaia tasemele!" Ta viitas ennekõike neile lapiskuile vigadele, mis Alaver on teinud seoses suusatajate hemoglobiinitaseme ootamatute kõikumistega ja piirnormide ületamisega.
Need on karmid sõnad, liiga karmid, ja siin pean asuma inimlikult Alaveri kaitsele. Professor ega ammugi akadeemik pole ta nagunii, aga lasteaia tase ka mitte. Vigu juhtub, eriti tegijail, selge see. Samas on neid vigu olnud tõesti ülemäära palju ja elementaarseid.
Kuid ühte ma Alaveri suust ei usu, kohe üldse mitte: nagu oleks Eesti suusatajate areng n-ö kontrolli all ja ootuspäraselt kulgemas.
Selleks tegin analüüsi: vaatasin Eesti suusatajate viimaste aastate arengukõveraid ja kõrvutasin neid konkurentidega. Võtsin aluseks FIS-punktid kui kõige üldisemad näitajad, kus ei tule liiga reljeefselt mängu ei ilmastikuolud ega muud välised tegurid. Ja tulemus on siin - vaadake seda!
Nagu näete, on peaaegu kõik Eesti suusatajad läinud sel hooajal kehvemaks.
Ja nagu viidatud artiklist lugeda saite, pakkusin selleks ka ühe võimaliku seletuse. Kindlasti ei ole see ainus seletus. Huvitav, milliseid võiks veel leida?
******Campo Road (Highway 94), California. 6. aprill 2011. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida kaks korda pildile.)
Foto 1: Mati Alaver Otepää MK-etapi eelsel treeningul. Foto autor: Tairo Lutter, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Mati Alaver (vasakul) ja ärimees Neinar Seli TÜ ja BC Kalev/Cramo korvpallimängu ajal tribüünil. Foto autor: Tairo Lutter, Õhtuleht/Scanpix
29 Kommentaarid:
Priit!
Ilus ja tore analüüs. Mulle ka meeldib konreetsete numbirtega ikkagi võrdlusi seada. Kahjuks selle artikli puhul soovitan sul natuke FIS punktide tausta ka selgitada. Ei pea end üldse spordi (rääkimata suustamisest) kaugeks inimeseks, kui pole õrna aimu kuidas neid punkte arvutatakse ja milline on skaala. Poole artikli pealt sain alles aru (loodan, et ka nii on), et mida väiksem number seda parem. Seega kokkuvõtvalt ilusad numbrid aga kui ikka ei oska pelgalt nende põhjal mingeid järeldusi teha, siis kehitan ainult õlgu.
Jõudu!
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
"Tõeline oht saabub siis, kui poliitik hakkab iseennast ja oma ideid traagilise tõsidusega võtma."
Mart Kadastik: kollektiivsed hallutsinatsioonid,
PM 26.03.2012 12:27.
Kehtib ka siis, kui sõna "poliitik" asemel "ajakirjanik" või minu poolest ka "inimene".
Alaveri võrdlus Mae ja Veerpalu omaaegsete tulemustega on samaväärne Alaver jutuga pioneeride paraadist Balti jaamas.
Tegelikuses on võimatu hinnata V ja M omaaegset taset kasvõi juba seepärast, et kummalgi oli piltlikult öeldes 1 paar suuski, mida Alaver ise määris. Tingimuste vahe ( raha, laagrid, varustus, teadmised ) on sedavõrd erinevad, et kahjuks tolleaegsed 30 kohad oleksid vabalt paremate tingimuste olemasolu korral võinud olla esikümnes.
Saamaks aru, miks suusatamine, aga ka Eesti sport on allakäigul ( paljukiidetud jalgpallimeeskonna liikmetest on ainult paaril mängijal võimalus oma koduklubis väljakule saada ) lugege veelkord üle õhtulehes avaldatud intervjuu Katrin Smiguniga. Eelkõige see osa, mis puudutab väikelaste liikumisharrastuse korraldust Norras. Tuletan meelde - min 4 tundi iga päev õues, lisaks uisutamine ja ujumine 3 aastase lapse puhul. Ja see on selles riigis norm, mitte üksikute valitute tegevus.
See annab vastuse, miks on Norrast tulnud maailma tippatleete pea igal, mitte ainult talialadel ( jalgratas, kergejõustik,jalgpall, suusk, mäesuusk jne ). Rootsis on ekstra programm - Rootsi lapsed, maailma kõige tervemad lapsed. Päädib see algatus kohustusliku mägijõgedel süstaga sõitmise programmi läbimises.
Kokkuvõtvalt jääb meie lastel ja ka meil puudu lapsepõlves kogutud loomulikul aeroobsel põhjal. Seda ei ole võimalik treeningul kuidagi kompenseerida.
Kergejõustiku treenerid väidavad, et tänapäeval tuleb last kahjuks 3 aastat treenida, et ta suudaks üldse erialast treeningut taluda
On ka selline seaduspära:
Ants Antson tuli O-võitjaks, kiiruisutamine suri välja.
Jaan Talts tuli O-võitjaks, tõstmine suri välja.
Erika Salumäe... (täienda loetelu ise)
Eelnevat vaadates olekski kõik nagu kontrolli all :)
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Jah, 14:55, ma kustutasin teie kommentaari ära, nagu te ettepaneku tegite, sest nagu te ilmselt ka ise taipasite, ei sisaldunud seal peale halvustava sõnavõtu minu kirjutise aadressil mitte ühtegi argumenti, millega oleksite püüdnud, kas või pisut-pisutki, põhjendada oma seisukoha tõstatatud küsimuses.
-> 14:00
Salumäe puhul küll ei saa öelda,et rattasport on välja surnud, meil on siiski igal kümnendil (ka enne Salumäed) vähemalt 1 maailma tipp või tipu lähedal olev rattur olemas olnud.
Antsonist: kiiruisutajad saavad tulla meil ikka jäähallidest. Palju meil neid ongi siin (rääkimata kiiruisutamiseks sobilikke)? Soomes näitkes on jäähalle (ei tea küll paljud kiiruisutamiseks sobilikud on) üle 220, sealt ka kõvad hokimängijad siis.
P1
Priit kus sul endal need argumendid on? Kas peaks kustutama?
See, et dopingu vähema tarbimise tõttu meie suusatamise tase langenud on, on puhas oletus. Pahatahtlik kusjuures. Vaimselt terve inimene kahtlustab head, mitte halba.
Meie suusatajate tase on selletõttu tagasihoidlik, et lapsed vähe liiguvad. See on "hea elu" tagajärg. Alaver ei saa teiste lapsi liikuma panna.
Kui palju näiteks sinu laps päevas liigub?
"See, et dopingu vähema tarbimise tõttu meie suusatamise tase langenud on, on puhas oletus. Pahatahtlik kusjuures."
Hee dopingut kahtlustati meie meeste juures juba Lake Placid 2002 alates. Kuna võideti tippusid liiga suure marginaaliga.
Meie muidigi keeldusime uskumast.
Kohe kui Alaveri süstid ära jäid ei jõudnud keegi enam 30 sekka.
Dopingu ärajäämisest tingitud langusel on 80% osa, võta või jäta.
Tähendab, jalgpall on ajaraisk, tennis on ajaraisk, aga suusatamine on OK?
Lihtne vastus, kui Norras, Venemaal, Saksas tuleb igal aastal uut materjali, siis meil seda pole ja seega peame leppima praegust suusakoondislastega. Ma pole küll suur Alaveri austaja, kuid usun, et mönest hetkekoondislasest tuleb "vast" esikümnemees/naine küll. Ei maksa teha ennatlikke järeldusi, ajalugu on kahjuks Alaveri poolt.
Terv
Ain V
Priit, sulle siin ainest kaevumiseks:
http://sport.postimees.ee/790782/kaia-kanepi-lopetas-koostoo-silver-karjusega/
suusatamise allakäigu põhjused:
-noorte üldine suuutmatus tegeleda järjepidevalt mahualadega-liiga palju tööd...
-enamus meie noortest on läinud sprindi peale (vt esimene punkt), kuid ka siin on edukaks esinemiseks vaja tegelikult mahtu teha
-ilmastiku ebastabiilsus
-ilmselt 10-15 a pärast on pöhilised talialad meil freestyle jne,mis ei vaja mahutreeningut
priit
to waterman:
või et ajalugu on Alaveri poolt? Pigem vastu. Ega siis Veerpalulue 2011 jaanuaris esimest korda hormooni ei süstitud. 1999 Ramsaus olid esimesed 2 dopingumehed - Myllylä ja Veerpalu.
2002 Lake Placidis panid Veerpalu ja Mae pika puuga rootslasstele ja norrrakatele. Tippvormis Estil sai vahele. Sa vaata youtube videot sellest võistlusest. Veerpalu võidab estilit 39 sekundiga. Mae võidab Elofssoni ja teisi norrakaid peaaegu 30 sekundiga. Meie, eestlaste arvamuse kohaselt on norrakadd alati doopitud. Nüüd tulevad järsku olümpial tervelt 2 meest Otepäält ja võidavad 15km teisi tubli marginaaliga. Andekad poisid ja andekas treener? Aeg läheb edasi tulevad uued noored võistlejad aga teatud tunnil ei saa keegi neist Veerpalust jagu? Kui oled ise kestvusaladega tegelenud, siis ehk tead, et kui oled vormis, siis mitmeid kuid, mitte nagu Veerpalu 2 nädalat olümpia ajal.
Usun, et Veerpalu sai lisaks kasvuhormoonile ka veredopingut (manipulatsiooni), kui see lõppkokkuvõttes üks ja sama ei ole. Veerpalu oma naiivsuses arvas, et tegu mingi taastumisega, samas ei usu ka seda. Kui paar nädalat peale süstimist tuli ikka TURBO sisse, siis midagi peaks ju aimama
Eduard Kull, sa vaata FIS lehe pealt statistikat ja siis näed Veerpalu ja Mae klassikasõitude tulemusi ja näed et nad on ka varem ja hiljem väga head.
Eduard Kulli peamine argument dopingutarvitamise süüdistuses on see et Mae ja Veerpalu ei saanud lihtsalt nii head olla nagu olid.
Selline usku toetab selgelt meie Homo Sovieticuse minevik, mis ei lase uskuda et meie sportlased võiksid olla maailmamastaabis teistest peajagu paremad.
Alaväärsuskompleks ilmselt lapsepõlvest: Ära tee, ära roni, ära erine teistest, ole teiste sarnane.
Selle loogika järgi ei saanuks Skype looja ka olla eestlane.
Kull võiks ajaviiteks ennast harida ja lugeda nt kasvuhormooni toimet organismile. Kas saadud võimalik efekt toetab üksikuid sähvatusi hooajal või annab võimaluse olla pikema aja vältel vormis.
sellel kullil võiks natuke tiibu kärpida,eriline ninatark.
to Eduard Kull
Nii otsest süüdistust mina sinu asemel küll ei teeks, rääkimatta sinu arusaamisest vastupidavusaladest... Kui avalikult laimad, siis võib sind ju ka avalikult karistada (vastavad jul.organid). Kuid eks Eestlased on ikka üksteisepeale kadedad...
Ain V
Ükski organ ei karista laimamise eest. Seda teeb ainult kohus kannataja hagi alusel.
Pole nagu kuulnud, et kohus uurimistööga tegeleks, ikka politsei.
Kõige huvitavam siin blogis on piiride kompamine. Piir on PP peas. Kui sinu kommentaar ära kustutatakse, siis oled selle piiri, mis peas on, ületanud.
Teeks "keegi hea mees" nüüd analüüsi ja võrdleks paari eelnenud hooaja, selle hooaja ja kolme järgmise hooaja tähtsust. Näeks ehk nigelate tulemuste põhjust?
Kas PP teab mõnda suusatreenerit piiri tagant, kel ette näidata tipptegijaid ridamisi, läbi aegade. Tihti on nii, et tippsuusataja teeb kuulsaks ka treeneri ehk suures osas sõltub kõik ikka andest.
Lake Placid 2002???
balenciaga
air force 1
cat boots
kyrie 4
adidas ultra boost uncaged
oakley sunglasses
yeezy 500
ray ban sunglasses
cheap jordans
michael kors outlet
goyard handbags
michael jordan shoes
nike shoes for men
nike sneakers for men
nike dunk shoes
crazy explosive
christian louboutin shoes
yeezy boost 350
pandora charms
birkin bag
balenciaga shoes
timberland
kd shoes
air max 2019
adidas yeezy boost
jordan shoes
yeezy boost 350
calvin klein underwear
curry 6 shoes
nike air vapormax
Postita kommentaar
<< Esileht