teisipäev, mai 14, 2013

Pullerits: Millega lõppes kentsakas võistlus?

Kas see siis pole kentsakas, kui Tartu nn jooksumaratoni jooksmise asemel kiirel kõnnil läbides hakkavad esimesena tunda andma... aga pakkuge! Vean kihla, et enamik ei tuleks selle pealegi, mis tunda hakkasid andma ja valusaks jäid.

Või oskas keegi tõepoolest pakkuda, et... triitsepsid ehk küünarvarre tegevust reguleerivad lihased? See oli täielik müstika.

Ei, asi polnud põrmugi selles, nagu oleks ma kasutanud küünarnukist kõverdatud kiirkäija asendist. Kõndisin enamasti täiesti tavaliselt, vabalt rippuvate kätega (selle tõestuseks on eelmise sissekande juurde pandud foto). Ja lõppudes lõpuks sai neid triitsepseid talvel suusatades ju küllaga treenitud – kuid nüüd äkki kanged, ja juba enne 10. kilomeetrit!

Sama ootamatu on see, et hoolimata pealtnäha süütust kõndimisest jäid reielihased valusaks. Nii täna kui eile, esmaspäeva hommikul voodist tõustes pidin end ikka ettevaatlikult liigutama, et kangete, mitteelastsete lihastega mitte ümber kukkuda. Ja tasapisi liikuma saada. Tõsi, trepist saan enam-vähem normaalselt alla tulla, aga kui tükk aega staatilises asendis viibin, siis nõuab ikka väikest pingutust ja ettevõtmist, et jalad korralikult alla saada.

Ometi panin niipea, kui pühapäeval kella nelja ajal koju jõudsin, kohe kompressionsukad jalga ning võtsin need ära alles täna, teisipäeva hommikul enne tööle minekut. Küllap need mõnevõrra vaevusi ikka leevendasid, ent ikkagi on kummaline, kuidas pealtnäha vähekoormav kõndimine võib jalalihastele panna peaaegu samasuguse põõna nagu jooksmine. Vahe on vaid selles, et säärelihastel ei ole midagi viga.

Kolmandaks üllatas, et kui pühapäeval Elvast koju jõudsin, haaras organismi pöörane väsimus ja rammestus, nii et pidin pooleks tunniks lausa pikali heitma. Ei mäletagi, et oleksin end nii tühjaks kurnatuna tundnud, isegi mitte pärast Tartu suusamaratoni, mis on ikka tõsine kolme ja poole tunni pikkune pingutus. Ega ka mitte pärast Tartu rattamaratoni, mis on ajaliselt suusamaratoniga võrreldav. Art Soonets, kellega koos nn jooksumaratoni läbisime, vaatas aeg-ajalt oma pulssi – see näitas stabiilselt 130. Ju oli mu südamelöögisagedus laias laastus samasugune. Ehk meie liikumine toimus aeroobse läve lähedal. Kuid võta näpust: ligi kolm tundi sellist südant mittekoormavat tegevust jättis ikka hämmastavalt tuntava jälje.

Ja neljandaks: eile, esmaspäeva õhtul tundsin, et kangeks ja valusaks hakkavad jääma ka biitsepsid. Vabandust, aga ma ei kasutanud ju keppe ega kiirkäija kätehoidu. Milles ikkagi asi?
******
Amasa Back Trail, mountainbiker on the right on Cliffhanger Road, Moab, Utah. 20. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Priit Pullerits paar minutit enne Tartu nn jooksumaratoni starti. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics
Foto 2: Priit Pullerits (vasakul) ja Art Soonets lähenemas Tartu nn jooksumaratoni finišile. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics
Foto 3: Priit Pullerits (vasakul) ja Art Soonets pärast Tartu nn jooksumaratoni lõpetamist. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics

42 Kommentaarid:

At 09:24, Anonymous Anonüümne said...

Loe nüüd kokku mitu 3 ja enamtunnist trenni sa viimase aasta ajal oled teinud, seal ongi vastus.

 
At 09:38, Anonymous Anonüümne said...

Kallis, kallis Priit, kas nüüd saad aru, kuidas aeroobne treening mõjub? Ei ole see niisama tiksumine midagi rajal tolgendamine vaid ikka tõsine koormus ja seda vaatamata väiksemale südame koormusele. Käte lihaste valud on aga tingitud sellest, et sa treenitud lihaseid ei pingutanud üldse ja koormus langes seni treenimata ja suusatamise ajal lõtvadel lihasgruppidel ning need said nüüd kogu käte inertsist tuleneva koormuse nüüd endale. Sealt ka valud.

 
At 09:48, Anonymous Anonüümne said...

Sellistel puhkudel on ju Ripsi-nimeline selgeltnägija öelnud jalustrabava tõe. Või põhjatute eelduste-teadmistega suusatreener Teppan. Miks seekord oma promoartistide poole ei pöördu?

 
At 10:09, Anonymous Lembitu, Vana-Pärsti said...

130 viitab sellele, et rattatrenn ei anna piisavalt aeroobset koormust. Käigul ei tohiks pulss minna üle 110.

 
At 10:22, Anonymous Anonüümne said...

Hea Lembitu, käigul ja käigul on suur vahe. Tempol nimelt. Kui kõnnitehnika on hea ja suudad hoida nt.6.50 min/km kohta, siis mina ei usu, et 110 või isegi 130 bpm pulsisagedusega seda enamik teha saab. Ülesmäge saab keppidega kõndides suisa maksimumpulsigi kätte, kui tarvis. Siit hakkab vaikselt kumama arusaam, et ega see kepikõnd nii väga mõtetu penskarite "toksimine" polegi;)))

 
At 11:46, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits ei käinud tempoga 6.50 min/km. Liikus aeglasemalt.

 
At 12:42, Anonymous Anonüümne said...

Kui varem on Priit flirtinud korduvalt mõttega, et ta on üks meie tuntumaid suusatajaid, siis käijana see väide ilmselt varsti on fakt, kui ta samas vaimus jätkab. Kristjan Jaak Peterson, Margus Luik ja Lelumees - hoitke alt!:))
Martti

 
At 12:51, Blogger Ain Veemees said...

Kas põlv pidas vastu?

 
At 12:59, Anonymous Anonüümne said...

7 km/h ja 130 bpm? Treenitud mehed? Aeroobne treening on olematu. Anaeroobses vehkimine tundub olevat maailmakuulsate tartlaste hälve. Ansip, Pullerits...

 
At 13:05, Blogger Priit Pullerits said...

Pidas, Ain, pidas. Ei ole miskit häda. Kuigi 5-6 km enne lõppu hakkas põlv ühel laskumisel imelikult krõka-krõka tegema - lasin tempo alla ja krõka-krõka kadus. Ka laskumine sai otsa.

 
At 13:13, Anonymous Anonüümne said...

Krõka-krõka=logisevad laagri tükid nügisid ennase pesast välja.

 
At 13:35, Anonymous Anonüümne said...

Priit, oled teinud erineval tasemel sporti juba mitu aastakümmet ning peaksid olema omandanud mingidki teadmised treeningmetoodikatest ja spordifüsioloogia alustest. Püüa rohkem oma peaga mõelda. Ära looda überarstide või übertreenerite tarkusele. Oma organismi peaksid sa ise kõige paremini tundma.
Naljakas lugeda, kuidas ühel aastal kiidad kõrge pulsiga (sinu keeles kiiret) treenimist, järgmisel aastal jällegi aeglast jne.

 
At 13:38, Anonymous Anonüümne said...

Trennid on lühikesed. Mitu kolme tunnist treeningut on viimas pooleaasta jooksul olnud? Rattas ja suusatamises on võimalik tirri lasta, nii, et seisma ei jää, samas lihased saavad puhkust, kõndimises paraku mitte. Ja kõndimisel töötasid ka sellised lihased, mis muidu sellist koormust ei ole saanud.

 
At 13:46, Blogger Madis said...

Enamus on siin juba arvatava tõe välja öelnud. Priit, Su treeningud pole olnud piisavalt pikad ning aeroobsed. Sealt ka need lihaste tundmused.

 
At 14:00, Anonymous Anonüümne said...

Mis? Kas ei olegi nii, et kui jaksad sõita 4 dendropargi ringi paaristõugetega punases, siis jaksad ilma, et reied ja triitsepsid valusaks läheks jalutada kolm tundi?

 
At 14:25, Anonymous Anonüümne said...

Soovitan teha samasugune pikk trenn/võistlus madala pulsil, mis ulatub 7-8 tunnini, vot siis tuleb õhtul hea uni. Väga hea variant oleks sügisene Haanja 100, eriti kui juhtub olema väga porine rada.

 
At 14:41, Anonymous Suusahunt said...

Kas mõni nupukas mees oskab ütelda kust veebist tänast Giro Itaaliat näitab?

 
At 14:45, Anonymous Nupukas mees said...

Aga palun: http://www.wiziwig.tv/broadcast.php?matchid=204199&part=sports

 
At 15:08, Blogger Priit said...

Soojendus jäi tegemata!

 
At 15:15, Anonymous Anonüümne said...

Vaatasin, et blogi peremees reklaamib paremas servas kiirlinkide all Postimehe Torino erilehte. Nostalgia? Või viitsimatus asjaga tegeleda?

 
At 15:41, Anonymous Anonüümne said...

Kas Priidust saab nüüd kepikunn või?

 
At 15:41, Blogger Tauno said...

14:41
sisestad Googlesse otsingusõnad "giro d`italia live stream" ja linke tuleb kui muda.
Lihtne. Esimestest saad juba töötava striimi kätte.

 
At 15:41, Anonymous Anonüümne said...

Sry mitte ropusti mõelda kepikõnni kunn ikka

 
At 15:54, Anonymous Anonüümne said...

kas kepikönni kunn vöi kepikunni könn?

 
At 17:17, Blogger Mihkel said...

Suure ekspertiisi kommentaariks peaks ütlema, et teksti kirjutaja kehalist seisu hinnatakse liiga lihtsalt põgusa kommentaari "Ju oli mu südamelöögisagedus laias laastus samasugune" põhjal. Niiet tuleks väiteid ja nende kuuluvust suti kõhkluse alla seada. Kuid tõepoolest - 130 viitaks justkui baasvastupidavuse vähesele arendamisele (treeningute pikkus pole ainuke osaline - ka 3-tunniseks venitatud tempotrennist on raske südamel kasu lõigata, kui ta kogu selle aja jooksul hapnikurikka verega varustatud pole) või mitmele ööõllele eelmisel päeval.

Aga kas lihasvalu ei ole mitte tõõvõit?

 
At 17:17, Anonymous Anonüümne said...

niisuguse tempoga kõndides 130 s.t. ,kas on eelnnenud ületreening või pole seda üldse tehtud,paneb kohe jahmatama.Ise jooksen maastikul 5-st ringi 24-25min. vahele pulssiga 120-126.

 
At 17:29, Anonymous Anonüümne said...

Mihkel, kui aeroobne lävi on nt. 154 juures, mis siis sinu arvates 130-ga liikumine on???? Kuskohas , teil, mehepojad, see anaeroobne lävi siis on?
Seda kangelast tahaks oma silmaga kaeda, kes väidab end 23km maastikul alla 3h kepikōnniga läbides keskmise pulsi alla 120 olevat. Unistamine on meil tasuta! Ega KK pole mingi lönta-lönta sörk!

 
At 18:14, Anonymous Anonüümne said...

Jooksin eelmine suvi palavaga 20+ km, pärast käisin kiirkõnnil tagasi. Pulss 90-95-100.
Kuidas te, mehed küll kõnniga 130 kätte saate, ei saa aru mitte.

 
At 18:14, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 20:01, Anonymous Anonüümne said...

Jah, nüüd polnud enam mingit kahtlust.
Tiba-tilluke kivike. Kamuška!
Soki ja jooksusussi sisetalla vahel.
Väike graniidikilluke nagu neid sellel talvel eriti palju
kõnni- ja kergliiklusteedele külvati.
Veel praegugi palistasid kivipuru veerud suurte
magistraalide ääri. Korrumpeerunud linnavalitsustel
ei jätkunud selle peene killustiku ärakoristamiseks raha.
Sergo heitis kiire pilgu kellale.
Vana, kuid töökindla Polari sihverplaadil jooksid
kibekiiresti tillukesed numbrid. 17:30!
Kas algustempo sai valitud liiga kiire?
Kerge oli joosta. Väga kerge. Kui vasakus tossus
olev kivike välja arvata.
Sergo tegi paar galopeerivat-kalpsavat sammu,
üritades kivikest paremasse kohta,
võib-olla jalakaare õnarusse loksutada.
Ei andnud tulemust. Kivike liikus ringi ega
jäänud ühte kohta püsima. Pidi see just nüüd
juhtuma! Tiitlivõistlusele pääsemiseks tuli
kilomeetreid läbida 3:30-3:20-ga. See oli
kiire tempo. Sergo jaoks väga kiire.
Tee ääres oli näha väheseid jalutaid ja muidu
uudistajaid, põhiliselt vanemaid inimesi.
Vanematel inimestel pole eriti midagi teha,
seetõttu võibki neid pühapäeva hommikupoolikul
arvukalt liikumas näha. Inimesed jälgisid
apaatsevõitu ilmel võitlejaid. Sergo manas
tahtmatult näole kerge grimassi, sest graniitkõva
kivike (neetud teedeliivatajad!) liikus nüüd
jalatalla all ettepoole, otse pöia alla ja tekitas
pärit tugevat ja ebameeldivat valu.
Kuramus, vaatavad, et grimassitab, kuna tempo
on üle jõu, käis Sergo peast mõte läbi.
Mõnel muul ajal oleks selline mõnus tallamassaaž
ainult meeldinud. Kuid mitte võistluse ajal.
Kui teha peatus, võtta toss jalast ära ja koputada
kivi välja? Treeningul oli Sergo lahtiste kividega
kruusateid vältinud.
Kinga jalast äravõtmiseks kuluks aega, oma 40-50
sekundit kindlasti. Need ei olnud ju Salomoni
QuickLace süsteemiga maastikutossud. Sergo
ülikerged Adidas Adios 2-d, maratonijooksjate
tippmudel, käisid kinni paeltega.
Paelad olid hoolikalt kinni tõmmatud ja topeltsõlmega
kinnitatud. Mida teha?
Tavalisel jooksul oleks Sergo ehk lihtsalt
rajalt kõrvale astunud. Selleks jooksuks oli ta aga
palju kuid harjutanud. Niigi oli ta tiitlivõistluste
normi graafikus juba päris piiri peal. Ees aga olid
ootamas rasked tõusud.
Kuidas oli üldse kivike sussi sisse sattunud?
Mis põhjusel ja miks just nüüd, hooaja tähtsaimal
võistlusel? Milline põhjuste ja tagajärgede ahel
viis praeguse totra olukorrani? Oli siin Jumala
käsi mängus? Aga Sergo ei olnud mingi usuhuviline
jooksumees, kaugeltki mitte. Ega isegi mitte füüsik.
Sergol oli lihtsalt kivike sussis.

 
At 00:39, Anonymous Anonüümne said...

Kõndisin ka põlveprobleemi pärast 23 kilti ja täiega tuld andes sain samuti lihased väga haigeks. Keskmine pulss tuli muide 160 ja maksimaalne finišisirgel 190+. Koormustestil on on saadud max pulss 202 ja VO2max tabeli järgi tsipa alla väga hea. Lihased jäävad haigeks lihtsalt seepärast, et ma ei ole sellist stiili kõndimisega harjunud, muidu teen rahulikke üldvastupidavusttsooni 3h+ rattasõite iganädalaselt.

 
At 10:10, Anonymous Jooksja said...

Vaatan, et pulsiteemadel on kõik jube targad. Fakt on see, et südame löögisagedus on sügavalt individuaalne. Teadmata indiviidi aeroobset ja anaeroobset läve on järeldusi võimatu teha. Toon näite enda ja tuttava näol. Aeroobne treenitus on laias laastus sama, temal mahud ~1,3x suuremad. Puhkeoleku pulss langeb ka kokku, ~45 lööki. Ometigi on aeglast pikka otsa (4.45-4.50) joostes on minu pulss 10-15 lööki madalam. Anaeroobse läve all tempokrossi joostes oleks vahe suuremgi, aga tal on läve kiirus tsipa madalam, seega selline 15 lööki püsib.
Kui nüüd pelgalt kiirusi ja pulsse vaadata võiks ju öelda, et teine mees on vähe aeroobset teinud. Tegelikult sprindist kuni 10km jooksudeni olen mina kiirem ja mida pikem distants, seda rohkem on asjad vastupidi.
Selle pika jutuga tahan sinna jõuda, et järelduste tegemiseks peab olema piisavalt teadmisi ja algandmeid ning see, mis kehtib ühe inimese puhul, ei pruugi nii olla kõigil.

 
At 11:21, Anonymous Anonüümne said...

Kaks viimast kannet on hästi teemasse! Jumal tänatud, et nendele 110-pulsi-kiirkõnni avaldustele ka vähe laiemat pilti selgitati!

 
At 12:05, Blogger Xianjun Ranqin said...

qihang0904,michael kors
louis vuitton handbags
michael kors outlet online
vans shoes sale
ray ban outlet
toms outlet
soccer shoes
michael kors handbags
hollister jeans
louis vuitton handbags
true religion outlet
tommy hilfiger outlet stores
swarovski jewelry
adidas
ray ban sunglasses
coach factory outlet
nike huarache
michael kors handbags
nike roshe runs uk
louis vuitton handbags
toms shoes
michael kors bags
michael kors
coach outlet store online
oakley vault
ray ban sunglasses
lebron james shoes 2015
true religion outlet
louis vuitton
kate spade handbags
jordan 11
michael kors
michael kors outlet
jordan retro 11
ray ban sunglasses
louis vuitton bags
timberland outlet
coach outlet
q

 
At 05:13, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 04:56, Blogger Gege Dai said...

20151127xiaodaige
swarovski crystal
air max 2014
wellensteyn outlet
ed hardy clothing
abercrombie and fitch
ghd uk
longchamp handbags
louis vuitton bags cheap
the north face outlet
ugg boots on sale
lululemon pants
black friday 2015
winter coats
fred perry polo shirts
nike outlet store
uggs outlet
tiffany and co
air jordan 11
michael kors uk outlet
herve leger dresses
chanel outlet store
michael kors handbags outlet
oakley outlet store
hermes outlet
michael kors uk
oakley sunglasses wholesale
coach handbags outlet
swarovski outlet
rolex watches
chanel handbags outlet
barbour jackets
coach outlet store
cheap ray ban sunglasses
coach outlet store
longchamp outlet
adidas outlet

 
At 06:39, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 11:30, Blogger Gege Dai said...

JIANBIN0704
adidas wings
iphone case uk
coach outlet
ralph lauren uk
ray ban sunglasses
christian louboutin online
air max 90
louis vuitton pas cher
fitflop clearance
links of london
beats by dr dre
jordan shoes 2015
calvin klein underwear
prada outlet online
beats by dre
swarovski crystal
replica watches
coach outlet
ray-ban sunglasses
ferragamo shoes
michael kors handbags
ralph lauren polo shirts
futbol baratas
fitflops sale
michael kors handbags
juicy couture tracksuit
lululemon outlet
asics
kate spade handbags
air max 2015
longchamp outlet online
tiffany and co
polo ralph lauren
ferragamo shoes

 
At 10:55, Blogger Hua Cai said...

hollister shirts
fitflops sale clearance
coach outlet
longchamp outlet
coach outlet
michael kors handbags
hollister canada
herve leger dresses
burberry sunglasses
swarovski outlet
ugg boots uk
air force 1 shoes
lululemon uk
polo pas cher
coach outlet online
jordan pas cher
supra shoes sale
coach outlet online
ugg outlet
true religion outlet
ralph lauren polo shirts
adidas uk store
ray-ban sunglasses
chrome hearts outlet
true religion sale
cheap jordans
ugg boots
pandora outlet
abercrombie and fitch
oakley sunglasses sale
coach outlet online
michael kors outlet
hollister uk
cheap mlb jerseys
christian louboutin uk
20160812caihuali

 
At 04:35, Blogger chenlili said...

true religion sale
ugg outlet online
cheap jordan shoes
ugg australia
michael kors handbags
montblanc pens
adidas yeezy
coach factory outlet
rolex submariner price
cheap air jordans
louis vuitton canada
miami heat jerseys
louis vuitton bags
ugg boot uk
adidas factory outlet
coach outlet online
ed hardy clothing
michael kors outlet online
true religion jeans
louis vuitton handbags
tory burch outlet online
michael kors outlet clearance
ugg boots
vans sneakers
ugg outlet online
michael kors purses
coach outlet
coach canada
celine handbags
nike outlet store
adidas nmd
michael kors outlet clearance
tods outlet online
coach outlet store online clearances
gucci outlet
adidas superstar trainers
polo ralph lauren
oakley sunglasses
ugg boots
chenlili20160829

 
At 11:35, Blogger Unknown said...

hermes belt
oakley sunglasses
michael kors handbags outlet
carolina panthers jersey
los angeles clippers
ray ban sunglasses
broncos jerseys
oakley sunglasses
new england patriots jerseys
nike air huarache
20170317

 
At 06:52, Anonymous Pengobatan Flek Paru-Paru said...

Nice, have the motivation for everything

Pengobatan Ampuh Jantung Lemah
Obat Jantung Bocor
Cara Cepat Menyembuhkan Kanker Tenggorokan
Pengobatan Limpa Bengkak Tanpa Operasi
Pengobatan Jantung Bengkak
Inilah Khasiat Kulit Manggis Untuk Kanker Payudara

 

Postita kommentaar

<< Esileht