esmaspäev, märts 07, 2016

Pullerits: Kuidas ma tegin Haanjas comebacki esisajasse?

Kommentaaridesse lisatud minu seletus kolme võistleja diskvalifitseerimise kohta!
REPORTAAŽI JÄRELE LISATUD EKSKLUSIIVNE VESTLUS RAIO PIIROJAGA!
 
No ei pidanud. Absoluutselt ei pidanud. Lootusetu.

Ometi oli asi paanikast kaugel.

Teadsin, et tuleb säilitada rahu. Teadsin tänu sellele, et Haanja maratoni eelsel õhtul kell pool kümme, kui olin naasnud bussiga Tallinnast ning Jaak Teppan, Suusavendade hooldemeeskonna liige mulle järgmise päeva võistluseks ettevalmistatud suusad otse ukse ette tõi – kes veel saab sellist täisteenindust? –, oli ta maininud: «Ma loodan, et sa oled juba nii kogenud, et kui lähed suuski proovima ja need ei pea, siis ei lähe sellest närvi.» Ta seletas, milles asi: nimelt hõõruvad kõik suuskade katsetajad Haanja staadioni lähedased nõlvad läikima ja siis pole imestada, et seal pidamist pole.

Täpselt nii läkski. Vaatasin staadioni ümbritsevatel nõlvadel paanikat peitvaid mehi, kes olid suusad alt võtnud ning neile kibekähku järjekordset pidamismääret alla tõmbasid. Ja muigasin suunurgast. Sõitsin kaugemale, kus rada ei läikinud, ning tõdesin: pole sel pidamisel häda midagi.

Kui enne starti ringi sõitsin, küsisid nii mitmedki rivaalid, kes vist lootsid, et minuga rinda pistma ei pea, milline mu vorm on. Vastasin enesekindlalt, et mul on Eesti koondise vorm. Mõni arvas vist, et ülbitsen, teised ilmselt oletasid, et proovin nalja teha.

Tõsi on see, et ega ma valetanud. Targemad ja kogenumad juba küllap teavad, et kui tulen võistlustele vormiga, milles Eesti koondis sõitis Salt Lake City olümpial (fotol ülal vasakul), tähendab see, et olen valmis tõepoolest võistlema.

Aga stardis sai kino. Kui esimene sajapealine grupp teele läks, sööstis teisest grupist, kus seisin esireas, ka Jevgeni Vološin (nr 449) noile kollase lindi alt järele. Oi, see oli maru, milline kõvahäälne protest lahti läks: kuhu sa lähed, mees!?! Ta ilmselt ei teadnud, et kavas oli viitstart. Tuleb ikka reeglid enne selgeks teha, et endale mitte teiste pahameelt tõmmata. Vološin sai lõpuks aru, et oli kiirustanud, ja pöördus tagasi. Siis tõmmati teisel grupil aegamisi lint eest, aga mida ei järgnenud – see oli stardikorraldus. Kõik hakkasid rahulikult ettepoole nihkuma, ootuses, et teise grupi start antakse esimese grupi stardijoonelt. Aga siis öeldi, et minge nüüd, võib sõita.

Kilomeetri-kahega täheldasin, et teise grupi esimesed kümme, mina nende hulgas, olid ülejäänuist lahti rebinud. Aga võtsin alguses rahulikult, sest olin veidi enne starti «Aktuaalsele kaamerale» antud intervjuus ju nentinud, et esimesed kümme kilomeetrit on Haanjas tavaliselt rasked ja salakavalad ning ülepingutada ei tasu.

Juba enne esimest korda staadionile naasmist said esimese grupi tagumised riismed kinni püütud. See sisendas lootust, et seekordsest sõidust võib isegi asja saada. Neljandal kilomeetril möödusin ka telemees Hannes Hermakülast (nr 100), kes oli juba enne starti mulle tunnistanud, et klassikas jääb ta raskel rajal hätta.

Viienda-kuuenda kilomeetri kandis juhtus esimene õnnetus. Metsavahelisel kurvilisel laskumisel, kus kohati oli sahka pidurdatud, läks hoog liiga suureks. Silmasin järjekordse kurvi välisküljel jäljepaari ning selleks, et sinna mitte sisse «supsata», mis oleks lõppenud kindlasti kukkumisega, astusin sellest üle, kuid ei võtnud siis kitsal välisserval kurvi välja. Metsatööjäänukid vaatasid vastu ning nii ei jäänudki midagi muud üle, kui külili heita. Esimene kukkumine kirjas.

Teist kukkumist ei andnud samuti kaua oodata. Too juhtus tos legendaarses kohas, kus pärast pikemat tõusu järgneb metsa vahel küllaltki järsk ja kiire laskumine, mis toob korraks all lagedamale kohale, et keerata siis uuesti paremale metsa vahele. Jälge oli liiga pikalt maha tõmmatud, nii te kurviasendi võtmiseks ei jäänud suure hoo pealt piisavalt aega, mistõttu sain kähku selgeks, et sõidan kurvi otse, kui ise end ei kukuta. Mida ma siis ka tegin. Kohe minu taga sõitis kollase dressipluusiga mees (Margus Kaur?) otse padrikusse. Haanja maratoni eripära...

Ent tähtsam oli, et seks ajaks olin märganud midagi mulle positiivset. Nimelt seda, et olin tõusudel hea. Kohe tuli meelde, et ju see on rattasõidust saadud spetsiifiline treenitus. Kui oli rivis mäest üles minek, siis tõdesin, et oleksin võinud teistest palju kiiremini astuda. Ja kui oli laugem tõus, siis hüppasin rajast välja ning jooksin kergel tihedal sammul mäest üles. Olukorda analüüsides sain kiiresti selgeks, et ei ole mõtet jäljes kangutada, kogu keha strammi tõmmata, vaid lihtsam on joosta, nii et enamik kehast saab samal ajal lõdvestuda. Huvitav, et teised mehed seda ära ei tabanud...

Seekordsel sõidul rakendasin hästi palju ratsionaalset mõistust. Näiteks ei hakanud järsematel tõusudel rapsima ja rügama. Mäletan, kui lähenesime pärast kaheksandat kilomeetrit teist korda staadionile, ütlesin ühele sinises vormis mehele, et mis mõttega ta kangutab, ta ei võida suurt midagi, parem taastugu tõusul nagu mina, lasku pulss 90 peale, küll näeb, et siis on palju parem edasi sõita.

Tolleks ajaks, kui teist korda staadioni juurest läbi olin läinud, sain aru, et kartus esimese kahesaja hulgast välja kukkuda on ilmselt asjatu. Läksin laial valgustatud rajal laskumistele, kui minuga võrreldavate rinnanumbritega mehed teisel pool alles mäest üles vastu tulid. Edu nende ees oli veenev ning hoog mul hea. Ja kui tunned, et hoog on hea, annab see uut hoogu ainult juurde – olete märganud?

Pärast Kurgjärve TP-d, umbes 14. kilomeetril, saime Kuldar Aavikuga (nr 106) algul tõusudel ja seejärel laskumistel viiest-kuuest mehest lahti ning püüdsime eespool kinni mereväe esindaja Urmas Rajaveri (nr 53, fotol paremal). Keegi lugas kõrvalt meile Aavikuga kohaks 102. ja 103.  Paraku pidime tõdema, et eespoolt ei paistnud kedagi, keda kinni püüda ja nii oma kohta parandada. Aavik vaatas selja taha ja nentis, et ega sealt ole ka kedagi tulemas. Sedasi oli veidi keeruline edasiseks tegutsemiseks parimat varianti leida. Nii lülitusimegi mitmeks kilomeetriks juturežiimile. Näiteks rääkis Rajaver, et peab homme presidendi juures valves seisma, mille peale laususin, et olgu siin metsa vahel riigisaladuse levitamisega ettevaatlik.

Tegelikult üllatas mind veel üks tõsiasi. Nimelt see, et jõudsin ka paaristõugetega sõita. Ma ei olnud ju sel talvel teinud mitte ainsatki paaristõuketrenni, samuti polnud kordagi käinud jõusaalis. Klassikatrenne olin teinud üleüldse ainult kolm (kui jätta arvestamata kaks laupäevast sõitu tükk aega tagasi jaanuari keskel), needki Haanja maratoni nädalal. Aga tundus, et negatiivset mõju see puudujääk ei avaldanud.

Enne Villa TP-d, kus pigistasin suhu teise tuubi SIS-i geeli, hüüdsid raja ääres ergutavad Haanja rattaklubi (?) mehed, et olen 90. kohal. Küsisin, ega nad eksi, sest enda arust polnud küll vahepealse ajaga eriti kellestki mööda sõitnud. Nemad kinnitasid, et kõik on õige, ei nad eksi. Siinkohal tahan tänada siiralt kogu oma fännklubi, kes mind raja ääres nimeliselt ergutas – neid ergutajaid oli üllatavalt palju ning nende ergutamisest oli palju kasu. Ei saa ju oma pöidlahoidjaid alt vedada...

Eks mul oli vedanud ka, muidugi. Sest paar kilomeetrit enne Villa TP-d pikal laskumisel, kus marsruut keeras tuntud laiale paaristõukepõllule, tegi rada all käänaku paremale, kus etendasin ilmselt oma elu ühe paeluvama suusaballeti. Haistsin, et ei võta kurvi välja, vaid põrutan kurvi välisserval lumehange, ja olin juba valmis taas end kukutama – sest parem on langeda isetahtsi külili, kui lennata inertsi jõul nina ees lumme –, suusad triikisid juba lumevalli, kui mingi nõksuga suutsin end, keha juba selgelt tahapoole kaldus, nii et kohe-kohe lendan selili, keerata vallist eemale, üle suusaradade teisele poole, kus pidin nägema vaeva ja vehkima kätega, et mitte seal lahtises lumes maoli panna. Igatahes jäin kuidagi püsti, hingasin kergendatult ja hakkasin siis paaristõukeid kühveldama.

Pärast Villa TP-d läks rajal inimasustus ühtäkki tihedamaks. Ilmselt jõudsid paljud järele, kui geeliga mässasin. Järgnevail avatud väljadel suutsin hoida igati konkurentsivõimelist tempot, kuid metsa vahel enne Vaskna TP-d andsin ära õige mitu kohta. Põhjus oli selles, et rada oli läikvel ja pidamine polnud enam nii hea, nagu seni, ning jooksmisest polnuks kasu, sest tõusunurgad olid väga väiksed. Seal pidi suusatama. Otsustasin, et kellelegi otseselt ja jäärapäiselt vastu ei hakka, sest viimasel viiel kilomeetril on Haanjas nii mitugi üllatust varuks.

Kaks joogitopsi Vaskna TP-s andsid nii palju energiat, et tundsin end taas palju värskemana. Ka rada läks ses mõttes paremaks, et enam polnud läikivas jäljest kangutamist, vaid sai normaalsemalt sõita. Minu ees läks Allan-Peeter Jaaska (nr 96), tema ees oli rohkelt tühja maad, aga sellest, mis toimub selja taga, polnud mul aimugi. Esmalt tuli üles saada Mõrtsukatõusust, millest, nagu mulle on rääkinud usaldusväärsed allikad, on Vahur Teppan suutnud paaristõugetega üles sõita.

Otsustasin Mõrtsukatõusu võtta rahulikult astudes (vaata sellest Raul Soome, Masteri videot!). Loogika oli lihtne: võid küll teha paar kiiremat sammu ja ehk võita kaks-kolm meetrit, kuid ilmselt tuleb üleval selle eest valusalt lõivu maksta. Teisisõnu: see olnuks Pyrrhose võit. Uurisin tõusul seisnuilt, kes mind ergutasid, kui kaugel on järgmised, ning sain teada, et neli tükki on umbes kümme meetrit maas.

Jõudsin üles vist parimas seisus, mida Mõrtsukatõusu järel mäletan. Nüüd tuli üksinda tööle hakata, õnneks oli Jaaska eespool heaks tempoorientiiriks – tema järgi sain selgemini tunnetada, kas liigun ikka piisavalt kiiresti. Veidi rohkem kui kaks kilomeetrit enne lõppu, kui rada tegi põllul laia vasakkaare, piilusin selja taha ning nägin vilksamisi, et järgmised on ilmselt pikemalt maha jäänud. Siis tekkis tunne, et enam keegi vist mööda ei lähe.

Kummalisel kombel oli kõige viimane tõus kilomeeter enne finišit täiesti inimtühi – varasematel aastatel on sinna alati jagunud palju ergutajaid –, nii et polnud kelleltki küsida, kui kaugel on lähimad jälitajad. Siiski kuulsin, kui poolel tõusul paremale keerasin, tõusu alt kellegi ähkimist ja suuskadega klõbistamist, ent polnud välistatud, et see võis olla üks kahest lühema raja sõitjast, kellest olin paarsada meetrit varem möödunud.

Viimaste kilomeetrite individuaalne sihikindel töö kandis vilja. Protokoll kinnitab, et üle mitme aasta tegin taas sellise sõidu, nagu parimatel päevadel. Lõpetasin jälle esisaja hulgas, 93. kohal. Aeg 2:31.46,5. (Minu sõitu lõpusirgel näeb selles videos alates 2:33.50.) Esisajast väljakukkumiseks piisanuks vaid vähem kui minut aeglasemast ajast.

Minu selline tulemus ajas loomulikult paljud närvi. Nood, nagu te ilmselt juba teate, käisid oma sappi ja kibestumist välja valamas eelmise sissekande järel kommentaariumis. Arusaadav: ma ju näitasin neile, et vara, veel on vara mind maha kanda. Et kui mul ühel päeval kõik enam-vähem normaalselt klapib, on esisaja koht täiesti saavutatav.

Ja ei saa öelda, et konkurente polnud. Oli küll, piisavalt. Minu selja taha jäi näiteks tervelt 14 esimeses grupis startinut. Vaatame siis, kelle leiame minust tagantpoolt: tuntud orienteeruja Olle Kärner (95. koht), sel hooajal jube kõva superveteran Kaarel Toss (96.), Tamsalu maratonil mind veerand tunniga võitnud Marko Lamp (97., fotol vasakul nr 87), Tallinna maratonil mind ligi üheksa minutiga edestanud Margus Kaur (102.), kolm esimese grupi meest Kaupo Jalasto (105.), Indrek Lepiksaar (106.) ja Lars Riisalu (107.), endine Eesti koondislane Kaija Vahtra (110.), kõva vastupidavusalade mees Tiit Kollo (112.), mind Tallinna maratonil ligi nelja minutiga võitnud Raivo Terve (117.), tänavu naiste arvestuses meeletu arenguhüppe teinud ning mind uisumaratonidel kindlalt edestanud endine kolleeg Postimehes Sille Rell (119.), lõpus ära vajunud vahepealne sõidukaaslane Urmas Rajaver (121.) jne. Tallinna maratonil naiste arvestuses teise koha saanud Ene Aigro kaotas mulle Haanjas näiteks ligi 11 minutit (157.) ning Hannes Hermaküla jäi maha 12 ja pool minutit (167.).

Igati kõva lõppakord hooajale, kas pole? Sai löödud parastajail suu lund täis. Muidugi, ega ma ole sinisilme ja ei arva, et nood nüüd vait jääks. Üks juba tuli eelmises kommentaariumis «statistikuna» sõna võtma. Hakkas eri aastate tulemusi võrdlema ja protsente arvutama. Tule, taevas, appi, nagu ütles Ansip. Võrrelge siis: 2012 sain Haanjas aja 2:39.29 ja 95. koha, aasta hiljem olin ligi neliteist minutit kiirem, sain aja 2:25.34, kuid koht oli 121. Mida see näitab? Ei midagi muud kui seda, et suusatamine ei ole 800 meetri jooks.

Õhtul, kui suur osa Eesti rahvast vaatas Eesti Laulu kontserdi ülekannet, arutasime Haanja maratoni Raio Piirojaga (fotol vasakul).

Piiroja: Ma sind stardis ei näinud ja nüüd vaatan, et saja sees. Tubli sõit.

Pullerits: Hoopis sina olid jälle hullu pannud! Jaanus Laidvee ütles, et läksid lõpu eel tal eest ära. Olid 50 sees?

Piiroja: 49. Ei saa rahul olla. 2. km-l läks kepp. Suusa määrisin ka puusse. Esimesed 11 km ilma pidamiseta. Siis tegin pausi ja kohalikud poisid, Timo Palo ja Co, panid kolm kihti tahket juurde. Ühesõnaga, üle kivide ja kändude. Õiget pidamist ma ei leidnud. Ilmselt mehes viga. Haanja rada muidagi mega. Olin esimest korda sellel rajal ja pean ütlema, et mul on nüüd uus lemmik.

Pullerits: Jah, Haanja rada on super. Ise jõudsin ka viimaks ometi sõita. Midagigi positiivset. Aga su jamade peale ikka megavägev sõit!!!

Piiroja: Määrisin oma suusad ise – ise tehtud, hästi tehtud. Paistis, et Laidveel pidas nagu kännu taga.

Pullerits: Miks sa ise mökerdad, kui selleks on kogemustega spetsid?

Piiroja: Omad vitsad peksavad. Esimest ja viimast korda. Vahur Teppan lubas Alutaguse maratoniks mulle hea suusa tuua.

Pullerits: Sul võis siis vast mingi 15 kohta kaotsi minna? Alutagusele lähed? Ma ei lähe, kui tuleb sula, mul pole nowax suuski ja kliistriga pole ma oma suuski kunagi pidama saanud.

Piiroja: Ma lähen kindlasti, kui toimub. Mul kliistriga ainult head kogemused. Tule ikka, Tartust pole ju nii kaugel. Sul ju vorm järjest paremaks läinud. Alutagusel teed tulemuse.

Pullerits: Alutaguse on paaristõuke maraton, mu randmed ja küünarnukid ei pea seda tampi vist vastu, tänagi teipisin randme ära, õnneks paaristõukeosa liiga palju polnud. Sa peaks võtma järgmise sihi 25 sisse, sitkust on sul kuramuse palju!

Piiroja: Ma tahtsin täna 30 parema hulka ja see oli kehas olemas. Mis sitasti, see uuesti.

Pullerits: Anna tuld! Hoian pöialt. Mis arvad, kui palju aega oma jamadega kokku kaotasid?

Piiroja: Mul oli GPS peal. Suusakepp 1.02 ja määrimine natuke üle kahe minuti pluss 11 km nullpidamisega.

Pullerits: No siis mingi neli minta?...

Piiroja: Umbes nii.

Aga mis koha ja aja said need mehed, kes pärast Haanja maratoni mu blogi kommentaariumis kõvasti sõna võtsid?
******
A road in San Rafael Swell, Utah. 2. mai 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Priit Pullerits Haanja maratonil umbes tosin kilomeetrit enne lõppu, meel rõõmus. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 2: Kiiremaid sõitjaid Haanja maratonil maanteeületusel. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 3: Rait Pallo (nr 19) vedamas Haanja maratonil konkurente. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 4: Kes see sõidab Haanja maratonil liidrisärgis? Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 5: Urmas Rajaver Haanja maratonil, teda jälitamas Priit Pullerits. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 6: Priit Pullerits Haanja maratonil umbes tosin kilomeetrit enne lõppu, tuju hea. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 7: Raio Piiroja Haanja maratoni Mõrtsukatõusul. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 8: Priit Pullerits alustamas Haanja maratonil Allan-Peeter Jaaska (nr 96) järel Mõrtsukatõusu ründamist. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 9: Jaanus Laidvee (nr 74) Haanja maratoni Mõrtsukatõusul. Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 10: Haanja maratonil 97. koha saanud Marko Lamp (nr 87). Foto autor: Raul Soome, Master
Foto 11: Raio Piiroja Haanja maratonil, geelipakk suus. Foto autor: Raul Soome, Master

59 Kommentaarid:

At 11:54, Anonymous Anonüümne said...

"Kas Te tunnete selle mehe ära?"

Ajaribalt 2:33:50


https://www.youtube.com/watch?v=KHUwTjJ2qhc

 
At 13:00, Anonymous Anonüümne said...

Kõva sõit ja reportaaž, vanameister.
Jaa, seekord ei pääse kuskile ning tuleb au anda!
Tifoosid on rahul, et El Capitano jätkuvalt teravas vormis püsib.

 
At 13:14, Anonymous Anonüümne said...

Minu koht oli DNS

 
At 14:17, Anonymous Anonüümne said...

Mulle PP blogi meeldib. Kohe päris tõsiselt meeldib. Eelkõige just äärmuseni viidud emotsioonide tõttu. Võtame kas või PP seisukoha 22.veebruarist - "Nii, nüüd on kõik, mulle aitab. Olite ajaloolise hetke tunnistajaks. Teile vedas. Nägite mu kõige viimast sõitu ja kõige viimast finišit Eesti suusamaratonidel."

29.veebruarist mäletame kõik, et PP lausus järjekordsed ajaloolised sõnad "Suusatamisega, vähemalt klassikatehnikas, tuleb pidada paus."

Ning nüüd nädal hiljem saame kaasaelada vanameistri esisaja rõõmupeole.

Mõni ju võib arvata, et PP vahetab põhimõtteid kiiremini kui mõni teine mees pükse, kuid neile ilkujatele ma soovitan siis tihedamini pükse vahetada.

Väga tõsiselt ei maksa muidugi vaadata mida ajakirjanik kirjutab, eks ta kirjutab seda, mis sülg suhu toob ja mis müüb. Ja see sitt müüb hästi. Pead ei julge anda, kuid PP blogi on ilmselt Eesti mõjukate blogide seas väga kõrgel kohal. Nii hoida ja jätkata!

 
At 14:56, Blogger Andres P said...

Läksin starti, testisin suuska metsavahel - pidamine kehv. Tõmbasin kihi pooltahket juurde. Sellest jätkus umbes esimeseks 10ks kilomeetriks. Peale Kurgjärve TP'd läks Raio mööda, pani endamisi vanduma, kui pidava määrdega mehed mäest üles sõita said ja ise pidin paaristõuget punnitama. Järsema koha peal võis ju joosta, aga paljud laugemad tõusud (mis iseenesest on just maasikad) tulid ikka raskelt. Ise määrisin - ise süüdi, ei saa mitte rahul olla.

 
At 16:34, Anonymous No aga... said...

Andke au ära, ja jääge siis vait.

 
At 17:24, Anonymous Taevas Tuli Appi said...

Alati kohal TOP150 (28 osalejat) arvestus 2011-2016
keskmine koht (osalejate arv); keskmine aeg; PP koht;PP aeg; aja vahe
2016- 78(446); 2:26:29; PP- 93; 2:31:46; +0:05:17;
2013- 139(850); 2:22:52; PP-121; 2:25:34; +0:02:42;
2012- 120(612); 2:43:23; PP- 95; 2:39:29; -0:03:54;
2011-198(1051); 2:46:48; PP- 80; 2:34:57; -0:11:51.

Kommentaarid on nagu öeldakse liigsed. Alates 2011 on toimunud sujuv langus mööda allakäigutreppi võrreldes alati kohal grupiga.

Aga olge valvel. Numbrid räägivad veel kurvemaid lugusid Priidust. Tuleb lisa...

 
At 18:22, Anonymous Martin, TLÜ said...

"No ei pidanud. Absoluutselt ei pidanud. Lootusetu.
Ometi oli asi paanikast kaugel."

Aga kuidas oleks Linnar Priimägi alustanud? Jõulisemalt. Palju jõulisemalt.
Mehed, proovige välja mõelda, kuidas Pulleritsu blogikanne oleks alanud, kui
selle oleks kirjutanud Linnar Priimägi?
Ütlete, et Priimägi ju ei käinud suusatamas. Õige, Linnar Priimägi on spordikauge inimene, kuid tema vanem vend oli ujuja ning õde sai NSV Liidu meistrikandiaadiks iluuisutamises. Seda on rohkem, kui enamusel teil ette näidata.
Ma ei taha õiget vastust teile anda. Nuputage! Pange ajud tööle.
Eile öösel sai kl 5-ni kursavendadega bridži mängitud, praegu peas undab. Magan veidike. Aga pakkuge välja. Kui tulen, kes õigesti vastab saab auhinna.

 
At 19:03, Anonymous Sa näed ja ei mürista... said...

Sellised mehed mulle ei meeldi nagu Taevas Tuli Appi 17.24. Et miks? Aga sellepärast et ta kelgib teiste tulemustega. õige mees ei kelgi kunagi teiste tulemustega, et näidata enda kellestki üleolekut. Õige mees räägib ainult iseenda eest.

Ainus, mida ma siin lisaks ootan on see, et 17:24 paneks siia kõrvale ka enda tulemused PPga võrreldes. Muu plära hoia endale!

 
At 19:39, Anonymous Anonüümne said...

Demagoogidel ja kintsu kaapijatel suu vett täis. Ajavad naiselikku hala miskist mürinast ja meestest. Tahab teada nime ja tulemust aga ei suuda enda omast silpigi esile tuua. Mis könn vingud?

 
At 20:35, Anonymous Anonüümne said...

Ennast kiitmast ma ei väsi ...

 
At 21:05, Anonymous Anonüümne said...

Priimägi ilmselt oleks suuteline Pulleritsu grokkima. Vastupidises kahtlen.

 
At 21:52, Blogger Priit Pullerits said...

Sissekande lõpus ootab kõige viimane küsimus endiselt vastust. Ja usun, et jääbki ootama. Ei ole veel kordagi noist, kes kõvad mölamehed, olnud keskpärastki sõidumeest. Selle näeb juba ju nende sõnavõttude stiilist ära. Olete sama märganud?

 
At 21:58, Anonymous 13:14 said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 00:14, Anonymous Kärna Ärni said...

Mis oli Haanjas Pulleritsu suusa all ja Piirojal pidamiseks pandud? VR65?

 
At 02:31, Anonymous Anonüümne said...

Uhke sõit Priidult eesti raskeimal suusarajal. Ka mina külastasin seda rada paar aastat tagasi..ime et püsti jäin laskumistel. Äkki ei võtnud viimast ja ka aeg tund aeglasem. Hämmastab et Priit iga aasta kui seal sõidetakse ka korra põõsas käib.
Uhke sõidu rikkus aga ära jälle 13 aastase kekkamise, parastamise, lällamise, lund suud täis toppimisega.
Nagu klassikud ütlevad:"Sõida ..aga ära mölise!"

 
At 09:02, Anonymous 13:14 said...

Mis juhtus Priit, miks kustutad täiesti õige diagnoosiga kommentaari?

 
At 09:14, Anonymous Martin said...

""No ei pidanud. Absoluutselt ei pidanud. Lootusetu."

Teil mingi pidamatus või, hr Pullerits?

"KURADI M*NN!!! ehmatusega tõmbasin küüru selga, päevinäinud Oneway kepid veel tugevamini pihku ja jolksasin soonest välja, raja kõrvale kinnitrambitud lumme, mida juba sajad suusapaarid enne mind olid hellitanud. Kes võis olla see peale kärkija? Lõpeks ma olen Postimehe ajakirjanik!..."

Vaat nii oleks Linnar Priimägi alustanud.
Vahet tunnete, mehed?

 
At 09:19, Anonymous Mei said...

21:52
Millisest Haanjast te räägite? Te pidanuks diskl. saama ju.

 
At 09:20, Anonymous Anonüümne said...

P.S. Aja- ja muidu kirjanikud, Päevalehest, Ekspressist, ERRst, kust iganest - jah, on teada, et te siin käite, piilumas ja ideid varastamas - õppige, kuidas tuleb kirjutada, et teie laused saaksid klassikaks, et koolilapsed teie teose algusridu peast suudaksid tsiteerida, et need algusread saaksid rahvalikuks käibefraasiks.. Krdi kirjatolkanid! Õppige Linnar Priimäelt! Oma TRÜ paberiga võite aga vetsus käia.

Martin

 
At 09:30, Anonymous Anonüümne said...

Oi Martin, selles on sul õigus. Näha kohe, et haridus pole mööda külgi maha jooksnud. Samas arenguruumi on veel küllaga. Nii jätkata, huisosidele tulebki koht selgeks teha.

 
At 10:02, Anonymous Anonüümne said...

Kooma on üldine või koldeline kesknärvisüsteemi kahjustus (tavaliselt raske trauma tagajärjel), millega kaasneb teadvuse ja reflekside kadu ning elutähtsate funktsioonide häire.

Lugesin veel mitu korda reportaazi läbi aga ei avastanud, et kus kohas Priit koomat tegi. Milline kukkumine ta kooma viis?

 
At 10:19, Blogger Priit Pullerits said...

...lõpuks ka üks tähelepanelik lugeja, kes asjasse süüvis. Kiitus! Ise märkasin seda naljakat apsu täna hommikul, nüüd parandasin ära. Teistele ka teadmiseks: algul oli mul pealkirjas sõna comaback, kuigi soovisin kirjutada comeback. Sellest tekkis ka 10:02 segadus ja küsimus.

 
At 11:04, Anonymous Juuniorsemiootik said...

Ja seda peab keegi M. Linnari tasemeks!?? See on mingi klisheedest kubisev ja stiililt kõmisev lääge ja imal jaur, mis ta siin Linnari nime all kirja on pannud. Jummal tänatud, et peremees sellist odavat ja ülepingutatud saasta ei tooda.

 
At 11:10, Anonymous Anonüümne said...

Tamsalus olevat Priit oma suusa otsa komistanud, ja kohe "peapõrutus".

On naistepäev ja Kimil pole midagi selga panna...
http://www.ohtuleht.ee/721635/kim-kardashian-postitas-instagrami-aktifoto-mul-pole-midagi-selga-panna-#2

 
At 13:14, Anonymous Arbiiter said...

Kõva sõit, Priit, ja väga hea sissekanne!

Aga hea suusarahvas, võhmamehed, mehed, ka muidumehed, kuid kindlasti kohtunikud.
Vaadake uuesti seda Raul Soome poolt Priidust Mõrtsukatõusul tehtud head videot.
Mida me näeme?
Üks seltsimees, just Priidust järgmine, hakkab tõusu alla jõudes kohe usinalt uisku sõitma ja teeb seda laia sammuga kogu see aeg kuni kaadrist välja kukub, ajavahemikul 0:02 - 0:06...
Kui siin juba klassikute tsiteerimiseks on läinud, siis võiks ka hüüda, et
no mida m***i!!?

Selline asi on äärmine ülbus kõigi kaasteeliste suhtes, eriti aga nende suhtes, kes antud seltsimehega vahetult kohtadele konkureerisid.
Kui maailmas valitseks õiglus, siis sellise seltsimehe nime taga protokollis seisaks DQ.

 
At 13:45, Anonymous Seenior semiootik said...

Täiendaks Juuniorsemiootiku kriitikat, et lp Linnar ei saaks kindlasti mingit suusateksti luua, ammugi mitte see "suur" M., sest neil pole algmaterjali. Nad ei käi ju suusa- ega muudel võistlustel ning seega oleks kõik, mida nad sporditeemal reportaažlikku looks, üks kohutav p/baskvill, mil tegelikkusega pole mingit pistmist. Head kolleegid, üks suur L ja teine väike M, unustavad ära, et ajakirjanduses on kõige aluseks ikkagi faktid, tõsiasjad. Ja neid tuleb vere ja higi hinnaga koguda, nagu kogub Eesti spordireportaažide lipukandja. Lühidalt: hr Priimägi ei alusta siin midagi (ja aumehena ei ole ta siin üritanud seda ka teha) ning ammugi ei maksa siin laialt sõna võtta tudengihakatisel, kel näib küll jaguvat bravuuri, elutarkust aga mitte.

 
At 14:17, Anonymous Anonüümne said...

13:14 täienduseks.
Kusjuures viidatud seltsimehest tõusul kohe järgmine mees, paistab, ongi maha võetud. Vähemalt on tema nime taga protokollis DQ.
Nähtud videolõigus uisutab BL küll märksa vähem (lükkab 2 libistavat sammu enne kui astumisele üle läheb) kui TK, aga ju ta siis paistis ka mujal silma...

 
At 14:36, Blogger Priit Pullerits said...

Ahah, selge, ma ka vaatasin, et kuhu, pagan, see nr 99, Bruno Lippur jäi, et on piltidel minu taga ja on finišis minu järel, nüüd siis näen, et on DQ, null. Uurin, mis värk. Kaks meest on veel DQ saanud.

 
At 15:45, Anonymous Anonüümne said...

see juba,nii kui vene ajal-------varjust päevavalgele.

 
At 17:32, Anonymous Anonüümne said...

Alutagusele kaaa kaamerad!!!

 
At 17:53, Blogger Priit Pullerits said...

Nagu lubasin, tegin reporteritööd ja uurisin asja.
Kõigil kolmel, kes diskvalifitseeriti, oli mahavõtmise põhjuseks uisustiili kasutamine. Võistlustel oli kahes kohas videokaamera väljas. Üks kaamera oli tõusul, kus on just paras uisku sõita (sain teada, kus täpsemalt, aga ei ütle), teine kaamera pidas valvet staadionil.
Üks diskvalifitseeritu oli tulnud pärast protestima, et keegi oli juhtinud ta tähelepanu sellele, et ärgu uisutagu, ja arvas, et ta võeti maha konkurendi kaebuse peale; ei, asi ei olnud selles tähelepanujuhtijas, vaid asi oli selles, et tema uisutamine oli jäänud teises kohas selgelt kaamerasse.
Üks eneseõigustus, mida veel kasutati, oli, et vahetasin rada, aga korraldajad kinnitavad, et video näitab, et nukil hakati selgelt uisutama.
Uisutajate vahele võtmiseks oli n-ö mobiilne kaamera, mis lülitati tööle niipea, kui oli näha, et kellegi sõidustiil on kahtlane; liiati olid korraldajaile teada kohad, kus võidakse uisutada.
Kes mind ei usu, siis videopildid uisutamisest on ka Haanja maratoni tehnilisel delegaadil Vahur Leemetsal.
Tähelepanu: ka järgmisel aastal on Haanjas plaanis teha kaameratega tehnikakontrolli.

 
At 18:00, Anonymous Anonüümne said...

Ma ei saa aru. Priidik ei pidavat ju enam suusatama. Nüüd jälle suusatab. Nagu selles nunna ja kepimehe anekdoodis.

 
At 19:41, Anonymous Anonüümne said...

Mida pekki, sellele sellile tõusu alguse kolme uisusammu eest disklaff? Jaburavõitu lugu, peab ütlema, no ikka täitsa ebaproportsionaalne karistus. Palju see iga samm siis väärt ka on? Samaväärne karistus liikluses oleks ühe ületatud km/tunnis eest auto ära võtta.

Teine naljakas mõte tekkis seoses selle Läti dopinguga. Kas ma võiksin ainet tarvitanuna rahvaspordiüritusele tulla, kui teatan eelnevalt (EAA-le?, korraldajale), et palun pange mulle kohe DSQ ära, aga ma tahaks ikkagi osaleda ??? Et nagu nohu oli ja tegin nina lahti, aga ilmselt on ravim veel keres, nii et olen patune-patune, kui vaikselt lihtsalt osalema tulen (süükoorem rõhub hirmsasti). Või võetakse sellise jutu peale kohe stardist maha ja viiakse minema kui tohutusuur pettur?

 
At 20:58, Anonymous Ülo, 53, suusaharrastaja, insener said...

Need disklahvi saanud mehed võiksid pakkuda huvi ka Politseile ja samuti Maksu- ja Tolliametile. Nagu 19:41 viitab, on tõenäoliselt tegu ka liikluseeskirja rikkujatega. Otse loomulikult sellised mehed on tegevad äris ja "lõikavad nurki" ka maksude maksmisel. Korraldajad loodetavasti edastavad vastavad nimekirjad.

 
At 21:07, Blogger Priit Pullerits said...

19:41, disklaff EI ole nonde kolme uisusammu eest. Kaamerad olid mujal, mitte Mõrvari all. Kõik kolm uisutasid ilmselgelt, väidab võistlustega seotud isik, kes on videot näinud, ja ka TD pole seda vaidlustanud. Teie kriitika ei ole asjakohane.

 
At 21:08, Anonymous Ülo said...

Pulleritsu nimetatud Bruno Lippurit on mainitud Indrek Sarapuu blogis:
"Peale Palamust kukkus minu kõrval tulist kurja vanduma Bruno Lippur. Raja ainukeses joogipunktis oli mingi isehakanud vürst-valitseja, kes keelas jookide igasuguse ulatamise ja olevat sõnu peale lugenud et keegi seal midagi segi ei ajaks. Niipalju kui mina nägin, oli laud nagu näituseks kaetud ja püsis puutumata. Mis selle mõte oli, huvitav palju jooki kodu tagasi veeti? Pakun et suurem osa. Igatahes kargas mul pähe et Bruno on janusse kõngemas ja pakkusin talle oma teist pudelit mis oli ikka veel peaaegu täis. Bruno pidi imestusest kraavi sõitma, et kuidas saab veel nii palju järgi olla. Seletasin et nii ongi, et mida aeg edasi seda vähem janunen rajal. Tema arvates oli see veider, sest suure kerega mehed ikka vajavad pigem just rohkem vett. Aus mees oli vähemalt."
Tegu on siis Pulleritsule endale hästi tuntud võistlusmääruste rikkumise liigist - kõrvalise abi kasutamisest. Anekdoot nunnast ja kepimehest vääriks tõesti siin blogis tutvustamist.

 
At 21:45, Anonymous Anonüümne said...

Ma pakuks Eesti eelmise nädala sporditeo peakandidaadiks - vanameister Priit Pullerits Haanja maratonil uuesti esi100s.
Mis arvate semiootikud, Välekid, Martinid, Karvajalad, Harku ässad, Pirta paugutajad.

 
At 22:20, Anonymous Anonüümne said...

Oleks ma žürii esimees ma paneks seenior semiootiku vooru võitjaks, igatahes lugupidamine.

Klassikasõidul uisutamine on olemuselt mehaanilise dopingu kasutamine. 0-tolerants suhtumisele, et natuke võib. Ei või!

Kõik oleneb suusamehe tahtelis-moraalsetest omadusetest. Seda on teinekord hea märgata treeningsõidul, kus reegleid pole, ja kui mõni mees, kes justkui oleks klassikat harjutamas, läheb valesti määritud suuskade tõttu tõusudel uisu peale üle, et siis sobivamatel hetkedel arendada jälle klassikat. Ei, kui läksid tegema klassikasõitu ja läksid määrdega alt, kannata ära, pane hambad ristis paaristõuget. Kehvemal juhul, mine täielikult uisule üle, aga ära sega erinevaid distsipliine!

 
At 22:30, Anonymous HAVES said...

Väga õige, 21:45, Hästitreenitud Austusväärsete Võhmameeste Eesrindliku Seltsi kindel ja vankumatu tugi on nädalahääletusel Teie väljapakutud meile hästi teada ja tuntud kandidaadi, et mitte öelda võhmamehe, taga pöördumatult olemas!

Meil on siis 37,5 häält, kuna meid on kokku ju 25.

 
At 00:44, Anonymous Anonüümne said...

Ootate statistikat kannatlikult? Te saate seda kui hästi kannatate.

Täna aga vaatasin just statistika kokkuvõtte valmistamise hetkel "Vabariigi kodanikke" ja tundsin kuidas anuse taga olev fæx hakkas keema, et PP on Rannamäe kõrval lausa pühak. Aarne kutsus Viru Maratoni radade asemele maardla tegemise saatesse inimesed, keda teema absoluutselt ei huvitanud, kes kas haigutasid, ringutasid või vaatasid otse kaamerasse ja lehvitasid sinna stiilis, et oi mina ka teles, nii tore. Teisisõnu sülitas ETV suusasportlastele otse näkku nende nö kaalukat sõna omavate alaealiste valijatega suusaradade buldooseriga läbikaevamise otsustamise saatesse konvoeerimisega.

Nagu suusaõiguslaste eest seisja Marek Strandberg seal tabavalt ütles - refereerin mõtet, et otsustamine on viidud staadiumisse kus sa enam ei saagi aru mis hetkel on trikk juba ära tehtudp, Pandora laeka lukk avatud ja käib veel vaid vaataja lollitamine, kuni kaas lahti lendab. Antud hetkel siis seda, et millal on Viru Maratonile igavese kabelimatsu otsus langetatud. Teisisõnu andis ERR teada, et mulisege mis tahate aga nüüd on nii nagu vaja ja geoloogidele on vaja teha eraldi teenistus. Keegi ei iitsatanud kust tuleb raha. Strandberg küll poetas korra, et just geoloogid olid need kes aitasid oma uurimistega raha Utah'i kühveldada ja kujutate ette, et sellele osundamisele ei tulnudki ühtegi vastuargumenti ning ka demagoogiat mitte. Võite ainult arvata, et ühel päeval ütleb valitsus, et raha ei ole ja vaja on müüa kaevelubasid, geoloogidele palkade maksmiseks.

Millest selline trikitamine siis. Mängus on 60 miljardit tonni hinnaga ca 10€ kaevanduse väravas. Seega jutt käib 600 miljardi € käibest mis on 30 Eesti SKP-d ja seda on võimalik pärast Mõedaku raja maamunalt kaotamist kehvemate varude kasutusele võtuga suurendada veel lisaks 3000 miljardi € käibeni. Mis on 600 Eesti SKP-d. Mis te arvate, kas nende numbrite juures kedagi huvitab rahva arvamus ja kas keegi kavatseb seda arvestada? Isegi siin blogis on piisavalt demagooge ja kintsukaapijaid kes neid numbreid nähes suusaradadele suure kaarega lasevad. Selliste numbrite valguses on vaja paari PP-d kes suudavad hävitada igasuguse suusatamise kihu rahva seas. Nagu näeme on PP sooloesinemisega suutnud 5 aasta jooksul juba ainuüksi Haanja maratoni osalejate arvu pea 60% vähendada. Eks see suusatajate halvustamine on ju mõeldudki suusatamise tahte väljajuurimiseks, et igasugused Mõedaku kaitsjad ei jääks fosforiidile ette ja ei hakkaks punnitama. Kui veel lisada nendele numbritele diktoneema kilda ümbertöötlemise tehased ning käibed, siis tekib vaid küsimus, et kust tuleb vananevas ja kahaneva rahvaarvuga Eestis nendele objektidele tööjõud. Pakkuda on Süüria, Eritrea ja ISIS-e liikmetega majanduspõgenike tööjõudu.

Oh jah, hüvasti IT-tiiger ja tere tulemast Karjääri-Eestisse!

PS Kas põhjavee ärasolkimise puhul suudame oma tarbevee saada kui hakkame katustelt vihmavett koguma või jääb sellest väheks ja peame hakkama ka WC asemel põõsa all käima? Võimalik on muidugi teha torujuhe Võrtsjärvest Emajõe väljavoolu juurest Ardusse. Siis vähemalt ei tekiks Harjumaal vee defitsiiti.

 
At 07:37, Anonymous Karvajalg Harku Vallast said...

21:45 kiidame heaks. Aga mida suudab El Capitano Alutagusel? Karvajalg teeb seal hooaja esimese stardi ja seda uute ülimalt kiirete suuskadega. Kas üldse PP annab ennast näole ja kas õnnestub Alutagusel ka 100 sisse sõita? Need on küsimused mida kõik vabariigi ohhootad oma peades hetkel ketravad.

 
At 09:16, Anonymous žürii esimees said...

Jaa, eile on olnud väga produktiivne ja armuline päev. Žürii arutelu kiskus seetõttu tuliseks ja vältas kogu öö.
Aga otsus olemas.
Nagu siin juba ka asjatundlikult välja pakuti, siis vooru võitja on Seenior semiootik.
Palju õnne! Võitjaga ei võeta ühendust.

Aga eriauhind on meil ka. Tahtelis-moraalsete omaduste poolest väärib tunnustust 22:20.
Nii hoida ja mõtteviisi levitada!

 
At 09:16, Anonymous Anonüümne said...

Priit,Alutagusel näita nendele statistikutele,semiootikutele,jm.dolbajoobidele,et su õlavöö ei ole veel 50-ne aastaga hävinenud,panna on vaja,tervist ja jõudu......Pazdravljaet trjohletni raketsik zaporljrnava flota.

 
At 09:58, Anonymous History repeats itself said...

Õigustamata reeglite rikkumist on võib-olla huvitav lugeda, kuidas klassikast sai uisutamine ja kuidas see oli kaua lubatud.

https://www.skiinghistory.org/history/cross-country-skating-how-it-started

 
At 10:39, Anonymous Anonüümne said...

9:58 väga hea link. Tubli töö! noorus tuleb seda lugedes kohe meelde.

 
At 13:28, Anonymous Anonüümne said...

Lugesin, et Priidu kamraad teatemaratonil on Eesti Võlausaldajate liidu TOP10 tanktistide seas. Priit, kas ei peaks vältima selliseid asju?

 
At 14:04, Anonymous Anonüümne said...

And so?... See lugu ÄLis on pudru ja kapsad, seal on kõrvuti igasugused, muu hulgas ka need, kes tegelevad igati ametlikult ja seaduslikult firmade likvideerimisega, sest lõppeks peab ju keegi ka pankrotipesad kõrvaldama. Priidu tiimikaaslane kuulub nonde hulka, kellele tankisti-nimetus on ülekohtuselt külge poogitud nii, et loo autor peab nüüd palvetama, et talle kohtuasja kraesse ei tule. Sloppy ja hoolimatu lugu Erik Randilt, noormees on nüüd oma jutuga sügaval p*sas. Minu kaastunne.

 
At 15:24, Anonymous Anonüümne said...

Tahad öelda, et pasandavad seal ja ajakirjdanust pole mõtet uskuda. Hea kuulda seda.

 
At 16:38, Anonymous Anonüümne said...

To 15.24

Kui Te usute ajakirjandust, siis kas Te usute ka kõike seda, mida kirjutab Priit Pullerits?

 
At 16:46, Blogger Priit Pullerits said...

Tänases Eesti Ekspressis on mu blogi jõudnud juba päris lehe etteotsa, lausa kuuendale küljele. Vaat see on progress!
Kellel Eestis on oma blogiga midagi ligilähedastki vastu panna? Palun lahkelt teada anda.
(Ahjaa, teemaks oli minu Rehemaa-teemaline sõnavõtt mu blogis.)

 
At 19:26, Anonymous Canmore, CAN said...

Tänaõhtune maiuspala algab siis kl 21:20 Eurospordi kanalilt.
Suusavahetus, 15km C + 15km F.

Tuuri üldseis pärast 5. etappi on vägagi - võiks isegi öelda, et intrigeeriv - ja toodud siin.

 
At 21:41, Anonymous Anonüümne said...

Kas Pullerits hakkab tuleval velohooajal mõnda sarja sõitma?


http://sport.postimees.ee/3609847/suur-vaidlus-popid-rattasoidud-jaid-eesti-kalendrist-valja

 
At 00:06, Anonymous Viljo, Rakke vald, Lääne-Virumaa said...

Raketiväelane ja Tankist. Esimene sõidab siiamaani vist NSV Liidust pärit raketikütusega.
Pullerits, teie tulemused aastast 1989 vms on kahtluse all!

 
At 11:51, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsu artiklid on puhas kuld ja kui mees räägib, siis voolab suust puhast hõbedat.

 
At 11:58, Anonymous Anonüümne said...

Krt, vaat kus lops nüüd!
Jäta või sportimine maha...
Sportlased hakkavad järjest rohkem surema.

Või trotsime ikkagi surma edasi, mis, võhmamehed?

 
At 15:43, Anonymous Martin said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 16:09, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 22:31, Blogger قمم التميز said...

شركة مكافحة حشرات
تهتم شركة قمم التميز باعمال الرش والقضاء على الحشرات المنزلية فمهما كانت المعاناة ومهما كانت كمية الحشرات التى تعانى منها فتعاون مع افضل شركة تهتم بهذه الخدمة الان شركة مكافحة حشرات بالخبر
الحشرات المنزلية من المشكلات التى تعانى منها البيوت ، وخصوص فى المناطق المرتفعة فيها الحرارة ، وحيث تنشر الحشرات فى المنزل وقد تسبب متاعب كثيرة وأمراض خطيرة .
وللحماية منزلك من الحشرات ومنع دخولها ويمكن ان نطرح بعض النصائح :
*الحرص على النظافة الدائمة للمنزل ،
*التهوية الجيدة لغرف المنزل ودخول أشعة الشمس لقتل الحشرات التى لا ترى إلا بالعين المجردة .
*التخلص من القمامة أول بأول حتى لا تكون عرضه للأنتشار الحشرات .
نتظيف خزانات الطعام وتهويتها جيدة، والتخلص من الفضلات ، وغلق المحكم للبرطمانات للطعام التى تواجد فى خزانة حتى لا تكون مصدر لتسرب الحشرات .
*وضع سلك شبكة صغير الحجم على النوافذ والأبواب ، وسد الثقوب والشقوق بالأسمنت اوجبس ،لكى لا تتسرب الحشرات منها . مكافحة النمل الابيض بالخبر
*تنظيف الأطباق وأوانى الطعام بعد استعمالها مباشرة ، لأنها قد تسبب فى خروج الحشرات من المكان التى تعيش فيه .
*عدم ترك فضلات الطعام على مائدة الطعام ، وتنظيف بصفة دورية تمنع من أنتشار الحشرات والوقاية منها .
وهناك حشرات متعددة قد تسبب للأنسان أزعاج دائم ومنها : النمل والصراصير والبق والذباب والناموس والفئران .
النمل نوعان * النمل عادى مصدر غذائه فضلات الطعام ويعيش فى ثقوب وشقوق المنزل .
والنمل الأبيض يسمى ( العتة) وهو يحتاج إلى طعام الدائم لكى يبقى على قيد الحياة ، مصدر غذائه السكر (الجلكوز) الموجود فى الخشب ، و المتواجد فى الأبواب والنوافذ والأثاث ، وقد يسبب خطر كبير على منزلك فالنمل الأبيض يعمل ممرات ويقوم بتأسيس بيت له أسفل المنزل ، ويكون دمار بمرور الوقت وأضرار فادحة لايمكن اصلاحها إلا بعد فوات الآوان . شركة رش مبيدات بالخبر
ويمكن التخلص من النمل الأبيض برش مبيدات كيمائية مخصص لها أثناء بناء الأثاث فى الأرض ، وعند تركيب الأبواب التأكيد من أغلاق جميع الفتحات فى جوانب الباب وألأفضل تركيب الأبواب بالمفاصل وليس بالمواد اللزقة ، وعند شراء الأثاث الضغط على الخشب وتأكد مدى قوتها وعدم أصابتها بالنمل الأبيض .
أما النمل العادى التى يتواجد المطبخ يمكن التخلص منه بقليل من الصودا المخلوطة بالسكر وضعها فى الثقوب والفتحات التى تخرج منها فالنمل يموت فى الحال .
فى خزانة الطعام نضع فيها قليل من القهوة المرة أو الفلفل غير المطحون فهو يخلصك من النمل نهائيا وكذلك الحشرات الأخرى . شركة تخزين عفش بالخبر
والصراصير لمنعها من أنتشارها فى المنزل يمكن سد البالوعات والمراحيض فى الليل ، صب المحاليل السامة أو مشتقات البترول القتلة فى فتحات المراحيض والبالوعات ثم صب ماء عليها فى الصباح.
ممكن عمل كرات من الدقيق بها مواد سامة أى معجونة بالمبيدات الحشرية ووضعها فى المكان الذى تكثر فيه الصراصير .... وتكون بعيده عن منتاول الأطفال

 

Postita kommentaar

<< Esileht