esmaspäev, veebruar 27, 2017

Pullerits: Mida öelda Tartu alternatiivmaratoni kohta?

«Kas tuleb jälle magamata öö?» küsis mu kauane määrdemees Jaanus Kunts päev enne Tartu alternatiivmaratoni Tähtvere spordipargi külje all SuusaAkadeemia hoones, kus käisin koos Morgensilber Eye Candyga, kääbusšnautseriga, inspekteerimas, kuidas suuskade ettevalmistamine edeneb. Just siis, kui saabusin, rääkis Kunts telefonitsi Kein Einastega.

«Ei, seekord küll mitte,» vastasin. Sest järgmisel päeval ei oodanud ees mingi õige, täispikk maraton, kus vahekordi klaaritakse. Ees ootas rohkem pühapäevane suusasõit. Mu hooaja tähtsaim võistlus, Jaak Mae korraldatud MK-etapp Otepääl, oli jäänud eelmisse nädalavahetusse.

Kunts mäletas õigesti: viimase Tartu maratoni olin sõitnud totaalse unetuse pealt. Ja veel ühe maratoni eelmise kümnendi keskel, kui sain 212. koha, sõitsin vähem kui neljatunnise une järel.
***
Parkisin oma suure Ameerika auto Tehvandi tribüüni taha, sinna, kus seisid ka martoni korraldajate ja tiimide masinad. Sealt oli hea otse raudtrepist alla stardikoridori astuda. Naabrimehed parklas tulid imestunud nägudega küsima, kuidas ma küll sinna sain ja kes mu siia lasi. Lõin neile, nagu öeldakse, vastava sildi otsa ette. Rohkem neil imestavaid küsimusi polnud. Nad naasesid oma tegemiste juurde.
***
Stardist minema saamisega oli grupis 301-500 tegu (fotol vasakul). Alatihti tuli sahka pidurdada. Sealt, kus paremal ootasid toitlustuslauad, kostis hüüdeid: «Kukkumine! Kukkumine!» Rohkem tuli pühenduda pidurdamisele kui suusatamisele. Tiigi juures raja pikendusele keerates – nimetan toda edasi-tagasi lõiku ussjätkeks – karjus Allar Kivil mäe otsas kõva häälega, et ei lähe vastassuunavööndisse, ei lähe vastassuunavööndisse. Kuigi just vasakul ääres olid parimad kohad, kus tõusul kuhjunud tropist mööduda.

Sain just nn lasketiiru tõusust üles, kui esimesed vastu sõitsid. Minu nii aeglase alguse järel noil nii väike edumaa, imestasin. Ei tea, kas neil jääbki mulle ring sisse tegemata. Enne starti olin pakkunud, et kiiremad jõuavad järele neljandal minu ringil.
***
Aimasin varakult, mis võib sel sõidul saada trumbiks. Tõusud. Kunimäest (fotol paremal) üles rühkides - ehk seal, kus maratonirada ühtis mõneks ajaks MK-etapi rajaga (vt sellest videot!) - veendusin, et polnud eksinud. Paljude minek oli päris aeglane ja vaevaline. Hüppasin rajast välja kõige paremale ning jooksin mitmetest mööda. Suusad pidasid ilusasti.

Tehvandi hüppetorni juurde viival laugel tõusul tabasin ära, et keskmised jäljed on liiga läikivad ning võtsin kõige vasakpoolsemale rajale. Seal pidasid suusad kindlalt.

Ootamatus tekkis aga laskumistel. Nii palju nagu sel maratonil pole mind vist eales keppidest lükatud. Hooldemees Jaak Teppan ütles pärast, et mu suuskadele läks alla sama lippemääre, mis neljast parimast eestlasest kolmele – Kein Einastele, Mart Kevin Põllustele ja Vahur Teppanile –, kuid tuletas meelde, et oli pärast mu suuskade puhtaks tegemist kaks päeva enne maratoni öelnud, et kui tahan konkurentsis püsida, pean need tingimata välja vahetama.
***
«Härra Pullerits, pange tempot juurde!» ergutas Rutt Šmigun teise ringi viimase lauge ja lühikese tõusu otsas enne, kui rada suusastaadionile laskus.

Üldse oli ergutajaid palju, mis tegi selle ringil tiirutamise emotsionaalsemaks, kui oleks olnud üksinda või mõne üksiku kaaslasega üle põldude või metsade vahel lükata. Ainuüksi Kunimäe tõusul jagus kolm-neli ergutajat, kes mulle nimeliselt hoogu andsid. Suur aitäh neile kõigile! Jah, ma kuulsin; jah, see tegi südame soojaks.
***
Libisemisega polnud lood tõesti kõige paremad. Kõige rohkem kaotasin kohti just laugetel lõikudel (fotol vasakul nr 307). Kes teab, võib-olla andis tunda ka suvine rangluu ja viie roide murd, mis nõudis detsembrini taastusravi, et vasak käsi õlast üldse vähegi normaalselt liikuma hakkaks. Mingisugust jõu- ega õlavöötmetrenni polnud ma sel sügistalvel teinud. Ka paaristõuketrenni mitte. Eks seetõttu hakkaski lõpupoole parema käe küünarnukk pisut valutama. Vasaku randme, mis varasemail aastal oli paaristõukeid tampides samuti valusaks ja hellaks muutunud, tõmbasin enne starti toetava teibiga kinni. Nii jäid sel ka probleemid tekkimata. Ja selja ümber panin samuti krõpsudega kinnitavatava laia toe, sest mäletan väga hästi, kui paar aastat tagasi Tartu maratonil paaristõukeid lükates juba kaheksandal kilomeetril selja ootamatult ära tõmbasin ning seejärel ettevaatlikult sõitma pidin.

Samas ei saa ma aru neist, keda kuulsin hädaldamas, et pidid vastutuult üksi lükkama ja tööd rabama. Mõni asi! Ma tegin seda alates teisest ringist kogu aeg ja ei näe kurtmiseks mingit põhjust. Ega suusatamine ole rattasõit.
***
Nii nagu olin oletanud, jõudsidki liidrid järele neljandal ringil. Ometi tulid nad kuidagi äkitse. Möödusid minust just ussjätke tagasi keeramise kohas. See oli tavaharrastajatega võrreldes ikka hoopis teistsugune kiirus. Nad kadusid eest ja silmist juba enne, kui tagasi tiigi juurde jõudsin laskuda.
***
Neljanda ringi lõpus oleksin pahaaimamatult tekitanud avarii. Õigemini, tekitasingi. Staadionil tuli otsida jälge, kus kõige paremini libiseks. Tundus, et minust vasakpoolne rada libises paremini. Lükkasin end sinna. Ja otse tagant tulnud Mart Kevin Põllustele ette. Ta ajas koos ühe teise mehega liidreid taga, mitte kaugel Kein Einastest. Põlluste sõitis mulle tagant sisse nii, et vasak suusk liugles minust mööda, aga parem jäi minu taha kinni ning keeras seal peaaegu risti. «Priit, mis teed!» ütles ta. Juhtunu juures hämmastas mind kõige rohkem see, kui rahulikuks ta jäi. Tema ütlemises ei kõlanud pahameelt, sõimust rääkimata, vaid pigem imestus, et mis lolluse ma nüüd korraldasin. Õnneks jäi ta püsti ja kihutas siis oma paarimehega minust lõplikult mööda ja edasi.

«Tuhat vabandust!» hüüdsin talle järele. «Tuhat vabandust!»

Vaat, mis juhtub, kui ring on liiga väike ning kiiremad ülejäänutele ringi sisse teevad. Einaste rääkis hiljem teleintervjuus, et jäi liidergrupist maha just siis, kui nad jõudsid aeglasematele kannule ning ta nonde taha takerdus.

See oli vist kolmanda ringi Tehvandi tõusul, kui mulle jõudis järele Tatjana Mannima – eliitnaised startisid ju kümme minutit enne mehi. Kuulsin tagant hõikeid «Hei! Hei!», aga saad sa siis aru, kes kust tuleb ja millisele rajale sa pead tõmbama. Hakkad veel üle õla vaatama ning kukud hoopis siruli üle radade.
***
Alates neljandast ringist tikkus jälgede kvaliteet lagedates kohtades märgatavalt lagunema. Viiendale ning kuuendale, nn lisaringile minnes jooksid Tartu maratoni esimese kilomeetri rajal klassikajäljed juba sedavõrd lippadi-lappadi, et keeruline oli isegi ühesammulist paaristõuget sõita, rääkimata vahelduvtõugetest. Hämmastav, et isegi laugetel laskumistel oli jäljepaar muutunud sinka-vonkaliseks, loopides jalgu all vasakule-paremale. Ei kujuta hästi ettegi, mis moodi said sel rajal hakkama kahe tagumise sõidu osavõtjad, kel oskusi kahtlemata vähem kui ellitsõidus startinuil.

Siiski pani mind kui tagasihoidliku laskumisoskusega sõitjat imestama - ettevaatlikkus on terveks jäämise ema -, kuidas paljud kurvides väga kramplikult ja pinges liigutasid. Pean silmas just ussjätkelt väljuvat kurvi tiigi äärde ning lasketiiru tulemüüri taguse laskumise pööret tulejoonele. Need olid täiesti muretud kohad, kus sai ilusasti ja ohutult madalat asendit hoida ning jalgadega töötades hoogu säilitada. Kuid nii mitmedki ajasid kere hirmutundest püsti. Mis nad küll teeks, kui korraldaja otsustaks ikkagi sõidu ilu ja põnevuse nimel ka Tehvandi tõusu ja laskumise järgmisel korral vähemalt viimasel ringil programmi lülitada?

Kunimäe tõus oli jäljes ilusti sõidetav neli ringi. Viiendal ringil olid igatahes kaks sisekurvi jäljepaari pudruks trambitud. Selge märk, et distantsi pikkus hakkas mõju avaldama.
***
Esimesest kahekümnest mehest (fotol vasakul liidrid Kunimäe tõusul) läksid vaid kolm rajale pidamismäärdega, kinnitas mulle pärast võistlust Vahur Teppan. Nood kolm olid tema ja kaks soomlast. Ülejäänud parimate hulgast olid kõik sõitnud raja läbi paaristõugetega. Niisiis tuleb siit tagasi tulla minu ettepaneku juurde, et kindlasti oleks rajal pidanud vähemalt korra sees olema ka Tehvandi ja Püksisääre tõus, näiteks viiendal ringil, kui osalejad piisavalt hajunud, ja vähemasti eliidi sõidus. (Nõus, et muudes sõitudes on mõistlik need tõusud välja jätta.) Siis oleks lootust, et Tartu maraton oleks jätkuvalt ikkagi klassikatehnikas peetav maraton, mitte paaristõugetega ja uisusuuskadega läbitav maraton.

Teppan mõtles korraks mu ettepaneku peale ning lisas siis, et ega tea, võib-olla ei aitaks seegi – uisusuuskadega mehed jookseksid Tehvandi tõusust lihtsalt kääri üles.
***
Staadionil enne finišit, pärituulesirgel, sõitsin kõrvuti endast 15 aastat noorema Madis Mägiga. No ei olnud libisemist, kuidagi ei olnud. Meile oli üks mees taha jõudnud ning otsustas siis meie vahelt läbi suruda, kuigi vabu jäljepaare oli kõrval, vasakul, küll. Ja mis sellistel puhkudel juhtub – no loomulikult astus ta mu kepi kulbi peale, nii et takerdusin. Hea, et varustus terveks jäi. «Lükake kõvemini!» kurjustas ta minu ja Mägiga.

Palun väga, valigu ükskõik kumb rada kahest vabast ning sõitku mööda, ruumi jagub, ei ole vaja kõige kitsamast kohast hakata läbi pressima.

Pärast finišit astusin möödapressija juurde ja ütlesin, et «lepime ära», ehkki viisaks olnuks, et selle ettepaneku teinuks tema, sest taganttulijana tekitas ohtliku olukorra just tema.
***
Diplomeid trükiti, kuidas kellelegi. Näiteks Indrek Pak ja Priit Rooden, kes mõlemad lõpetasid enne mind, Rooden lausa rohkem kui kümme minutit, näitasid oma paberi mulle ette ning seal polnud kohta märgitudki. Minu diplomile siiski oli – 340. Aga nagu õhtul protokollist uurides selgus, oli seegi arv vale – õige olnuks 337. Kaotust võitjale kogunes 31.53,5, mis teeb kilomeetri kohta vähem kui minuti. Arvestades ütlemist, et harrastaja tase on tippudega võrreldes kilt ja mint, jäin napilt, aga kindlalt pluss- ehk võidupoolele. Asi seegi.

Tartu maratoni 2017 eliidi sõidu fotode autor: Arvo Meeks, Valgamaalane/Scanpix

65 Kommentaarid:

At 10:31, Blogger margus Kivirüüt said...

Ussjätke lõigu kirjeldus on natuke lihtsustatud. Ei olnud seal tõusu peal ei vasakul ega paremal kohta kus mööduda sai kõik kohad olid paksult mehi täis. Variandid olid lihtsalt kaasa tammuda sõltumata positisioonist raja suhtes või siis olla ebaviisaks ja minna "vastassuunavööndisse", teisele poole radasid eraldavat kuuski kus oli puhas rada. Ainuke keda minu silm seda teist võimalust kasutamas nägi oli hr. Pullerits.

 
At 10:38, Anonymous Anonüümne said...

Toni Livers (4. koht) sõitis ka pidava suusaga.

 
At 11:01, Anonymous Anonüümne said...

Kurb on lehest lugeda, et rahvale asendusmaraton valdavalt meeldis. IK sõnul inimesed tänasid ja kallistasid teda tänutäheks.
Kas nn suusaakadeemial on õnnestunud teie suusad mõneks Tartu maratoniks oivaliseks kah määrida?
Üldiselt saab sedastada - Priit Pullerits ja Ivo Oberschneider said lutti.

 
At 11:04, Blogger Andres P said...

Paaristõuke vastu ei aita lühikesed järsud tõusud. Seal jooksevad mõlemid kääri. Pigem väga pikad ja paraja tõusunurgaga, mis käed piima täis tõmbaks aga vahelduvamehed veel kiirelt sõita saaks. A la Rongamäe tõus, ainult paar km järjest. Selle järgnev laskumine (igale tõusule järgneb kunagi laskumine?) peab samas olema selline, mis uisus eelist ei anna.

 
At 11:19, Anonymous Anonüümne said...

Tubli sõit. Telepildis tõusul teid nähes naiste liidrite pildis püsis sõit ilusti koos (palju parem tehnika kui uisus).
Hämmastab kui palju peate kinni teipima , et suusatada saaks. Millist sidet seljale kasutate? Endal ka nõrk -väsiv selg nuhtluseks.

Asjast ka:
Formaadist endast. Kas selline variant oli vastuvõetav?

Mina näen küll et parem nii kui mitte midagi. Mida oleks pidanud tegema ja mis pildis silma hakkas. Oleks pidanud eliidi sõidu 5km ringil tegema väiksema sõitjate arvuga. Paraku otsustas siin liidergrupi kooseisu osavus aeglasemast möödumisel.
Kindlasti suudab tugevam suusataja ka seda kergemalt teha, kuid siiski. Näiteks Marti Himma sinna liidritest jäigi. Selle 2h vast leiab kahe päeva graafikus.

 
At 11:39, Blogger Priit Pullerits said...

Lp 11:19:
seljale kasutan McDavidi Universal Back Supporti. Profülaktika mõttes, nagu ka randmetuge. Olen varemalt kasutanud ka küünarnuki elastiksidemega kinni teipimist - see aitab -, sel aastal polnud küünarnukk häda teinud, seetõttu ei hakanud seda ka teipima. Mõnikord, kui opereeritud põlv on valulik olnud, olen ka põlvele kerge valge "elastiktoru" peal tõmmanud, aga seda on vaja olnud haruharva.

 
At 11:50, Anonymous Anonüümne said...

Kas sõit käis Jaanus Laidvee numbri alt?

 
At 12:16, Anonymous Anonüümne said...

11:50 looda sa seda, et Priit seda üles tunnistab. Samas on selge, et Laidvee on oma numbri kellegile loovutanud. Detuktiivselt siinse blogi PP poolseid väljaütlemisi jälgides, pole aga kahtlustki, et tegemist on Jaanus Laidvee poolt loovutamisega Priidu osaluse sponsoreerimisega. Igatahes on see Jaanuse poolt tänuväärne ja austust vääriv tegu, et suutis Priidu sedasi ära rääkida ning tagas blogilugejatele kirjaliku olukirjelduse otse rajalt, mis on vaba ERR-likust pugemisest Kelgu ja tema meeskonna ees. Miks peab ERR tegelema kallutatud uudiste tekitamisega kus kiidetakse hädavariandi korraldust mis tegelikult oli tehtud koolipoisi 3 peale? See näitab, et ERR noorreporteritest edevkahurilihad ei jaga matsu. Tegemist oli ERR-i käsitluses ehtsa fakenjuusiga. Aga anname siiski Kelgule au. TEGI ÄRA!

 
At 12:29, Anonymous Anonüümne said...

Siit blogist millegi adekvaatset kajastust on ikka paljuvōitu loota.

 
At 13:09, Anonymous Anonüümne said...

Põlv, küünarnukk, selg, ranne. Tubli on töö mõne aastaga ära tehtud.

 
At 14:39, Anonymous Anonüümne said...

küünarnuki elastiksidemega kinni teipimine... õppige, füsiod!

 
At 15:02, Anonymous Martin said...

"Alates neljandast ringist tikkus jälgede kvaliteet lagedates kohtades märgatavalt lagunema."
Kas tegu ei olnud siiski mitte mehe kvaliteediga? Kuhu jäi tempo lisamine? Lõpuponnistus? Hr Pullerits, kas te võistlete või kulgete niisama? Treeningute kirjeldused on teil küll äksi täis. Sarjate Eesti tippsuusatajaid. Õpetate ja seletate. Miks see teie enda treenitus siis võistlustel tulemusteks ei taha realiseeruda?

 
At 15:15, Anonymous Anonüümne said...

11:04:
Missugusest Rongamäest on jutt?

 
At 15:57, Anonymous Anonüümne said...

Martin, ära nori. PP tegi oma ära. Võrreldes 2 aasta taguse sõiduga on kiirus veidi väiksem - kaotus km peale vaid 7 sekundit. Pärast kontide murdmist on tegu silmapaistva enesekordamisega. Pealegi pole ju varasematel aastatel pidanud esiotsas sõites ta kannatama ka lipa-lopa rajakvaliteeti. Väikeste kogemustega harrastajal annab selline nüanss koheselt ka tagasilöögi tulemuses. Meenutame, et Otepää MK-l põrusid eestlased minuteid samuti harjumatute rajaolude pärast. Meestel puudus piisav ettevalmistus niisuguste olude tarbeks. Nii on. Imetlusväärne on PP puhul see, et kui tema senised sõidutulemused olid kehvad, siis vormi ajastus oli just TM ajaks. Võrreldes ta tulemust muradi kunniga MK rajal, suutis PP siiski kaotada Raitile 30 sekundit vähem, kui MK raja tulemus seda eeldanuks. pool minutit pole küll miski näitaja kuid näitab, et mees pingutas sutsu rohkem kui MK ajal. MK ajal sai eeldatud, et õige treeningu puhul oleks pidanud minuti võrra kiiremini rada läbida. Mis olekski andnud Raitiga võrdluses selle müstilise 7 sekundit km peale kiiremat aega kui ta tegelikult näitas. Seega PP vorm oli paigas juba nädal tagasi. Juba siis tõdesime mõningat kaotust, mida oleksime tema klassi mehelt eeldanud. Juba siis jättis PP vastamata küsimusele, et miks ta nii lödi oli. Ei tulnud vastust. Tuli häma. Seega oleme rahul, tema nõrga langeva vormiga ja nendime, et tema parim on möödas. Tema treeningmetoodika on alla käinud. Eelkõige paistab see allakäik silma vähenenud mahus. PP on oluliselt vähendanud suusatunde ja asendanud neid kodus perega viitmisega. Kas meil on õigus kellegile sellist valikut etteheita? Ei ole!

 
At 16:02, Anonymous Ivo, jurist said...

Murtud kepp? Suusaleastumine?Rada osutus lühemaks? Kuradi m_nn. Kõrvetav kov TP-s.
Paneme nad maksma!

teie
Ivo Oberschneider
Korrektsus. Kiirus. Kohusetunne.

 
At 16:03, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed 11:50 ja 12:16, üksainus pilk lõpuprotokollile oleks teid veennud, et Jaanus L ei olnud mulle oma numbri loovutaja, sest ta osales ise (nr 113) ja sai igati korraliku 153. koha, edestades mind kümne ja poole minutiga. Seega ei ole mõeldav, et ta tegi oma sõidu ära ja siis andis kähku oma numbri mulle, liiati teada ju on, et minu number oli 307.

13:09, kas teie siis polegi kuulnud ütelust, et kui oled juba 50 ja kuskilt ei valuta, oled tõenäoliselt surnud. Mul valutab aeg-ajalt - ja näete, elan! Enamgi veel: isegi maratone jõuan kaasa sõita, ja mitte kuskil pühapäevasuusatajate grupis, vaid ikka eliitsõitjate seas.

15:02, pidage nüüd bravuuril hoogu. Andrus Veerpalu ei sõida ka kaugeltki enam nii kiiresti, nagu SLC olümpial. Jaak Mae samuti mitte. Nii nagu neil on oma tipptulemused ära tehtud, on ka mul. Loota ja nõuda, et pealt viiekümnesena hakkad paugutama, on sama hea kui... absurdne ja eluvõõras.

Täna keskpäeval tegin Tähtvere spordipargis 1:19ga 21,8 km vabatehnikas lõdvestuseks peale. Keskmine kiirus oli veidi üle 16,5 km/h.

 
At 16:17, Anonymous Anonüümne said...

Ahhahaa, lõdvestuseks täiega hooaja tippmargi, mees, su tippvorm jäi päev hiljaks.

 
At 16:21, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh, 15:57, väga huvitava ja sisuka analüüsi eest. Viimaste päevade kommentaaride pingereas olete haaranud selge juhtpositsiooni. Tak deržat! Teie sisukas analüüs väärib igal juhul reageerimist ehk järelkommentaari.

See on õige, et mahud on vähenenud võrreldes parimate aastatega. Parimail hooaegadel läksin Tartu maratonile rohkem kui 1000 suusakilomeetriga. Nüüd tuli jaanuarist alates kokku vaid 585 km. Ka intensiivsus on vähenenud, mis ilmselgelt on viga. Olen liiga palju kuulanud nn tarku nõuandjaid, kes on muudkui rääkinud, et treenin liiga kiiresti, mis on väide, mis pole ajaproovile vastu pidanud ega end õigustanud. Kui treenisin intensiivselt, olid ka tulemused paremad, 2 a järjest TMil teise saja keskel. Kui hakkasin treeningtempot alandama, hakkasid ka tulemused alla käima. Tulemuste allakäik saavutas sügaviku mullu, kui Estoloppetil tuli mitut puhku leppida kohtadega teise saja teises pooles. Siis tuli appi Vahur Teppan.

Teppan ütles mullu talve lõpus, et tuleb osaleda lähematel Lemeksi suusatalve võistlustel, sest neil saab kiirust timmida ja õppida pingutama. Tõsi, olin vahepeal need väiksed kolmapäevased võistlused unarusse jätnud. Võtsin Teppanit kuulda ning sel aastal olin taas Lemeksi võistlustel stardis. Ja see andis kohe tunda - Alutagusel jõudsin sõita küll.

Olen ise ka pead murdnud, miks sedapuhku TMil ei tulnud siiski selline tulemus, nagu võinuks tulla. Ilmselt on siin tegu mitte ühe, vaid terve rea põhjustega, mis on: väsinud ja vanad suusad; paaristõuketöö puudulikkus, mis on tingitud õlavöötme ja üldfüüsilise trenni mittetegemisest, mis omakorda on tingitud suvistest luumurdudest; lisandunud aastad, mis toovad paratamatult kaasa kõikide füsioloogiliste näitajate taandumise; mitte just kõige paremini lipanud suusad.

 
At 16:24, Anonymous Anonüümne said...

Koht on ikka kaugelt üle 500. Kui teisi starte arvestada. Ja neid peab arvestama.
Tase on vaatamata lumeoludele asjalik ning hea seegi.

Ise sai laupäeval kinnist suuska nauditud ning hulga minuteid lõivu makstud.
Prantslased tegid laupäeval pool päeva erinevatel rajalõikudel testimist. Eestlasi ei näinud...

Olud muutusid palju, aga ikkagi.

 
At 16:31, Anonymous Anonüümne said...

Muidugi on 15:57 su lemmik , sest ta ülistab sind taevani ja oleks nagu su enda kirjutatud.

 
At 16:36, Anonymous Anonüümne said...

Sama mis Teppan suusatamises soovitan mina rattaseljas..hooaeg ei tohi piirduda 3 võistlusega. Paugutada tuleb igal võistlustel nädalavahetus või vähemalt üle 1 nädala. siis võid nädala sees tiksudes trenne teha kui isu ja nädalavahetusel taas tulistada.

 
At 16:37, Blogger Priit Pullerits said...

...jajaa, 16:31, ja üldse on pooled anonüümsed kommentaarid minu enda kirjutatud, et pinget hoida ja jätta muljet, et küll käib siin vilgas arutelu. Huvitav ainult, et teie alles nüüd selle avastausega välja tulete.... What took you so long?

 
At 17:00, Anonymous Anonüümne said...

Loen 16:21 järeldustest välja mugandumist ja eesmärkide puudumist. Tavaharrastajana tuleb nentida, et tegemist on kahetsusväärsete põhjustega, mis röövivad meie ridadest tublisid liikumisharrastajaid. Loodetavasti te siiski ei anna alla. Millises blogis siis veel saab, liikumisblogi prisma abil, lahata Eesti elu värdnähte?

15:57

 
At 17:20, Anonymous Kägu, kehakultuurlane said...

Hr Pullerits, ärge ajage patu juttu, te olete ju alles puhta noor mees. Vähemalt 15 aastat võite te veel samamoodi paugutada ja isegi paremaks minna, kui ihuliikmed keha külges püsivad

 
At 19:03, Blogger Priit Pullerits said...

Rahu, mehed, ei anna ma niisama alla midagi! Paneme edasi, tagasilöökide kiuste.

 
At 19:14, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 19:42, Blogger Priit Pullerits said...

Lp 19.14, see on karm küsimus, tulin ise ka hommikul selle peale, uurin maad ja annan teada, aga ei ole mõtet siin teemat reeta, seepärast, vabandust, tegin diliidi, et ideed keegi pihta ei paneks. Aga luban teile ja teistele ka vastuse. Õigemini, tean vastust, aga tahan lauapõhjalisema reporteritöö teha.

 
At 20:05, Anonymous Anonüümne said...

Kahe päeva peale kahel distantsil 2800 lõpetajat. Kui arvestada, et katkestajaid oli ca paarsada ja registreerunuid ca 4000, siis 1000 nägu jättis tulemata. Iga neljas maksis, aga kohale ei tulnud.

 
At 20:14, Blogger Priit Pullerits said...

...huvitav, kas nad kahetsevad? Ja miks tulemata jätsid? Ja mis kõige tähtsam: on see signaal, et neljandikku potentsiaalseid osalejaid lühem ringitamise variant ei koti ja starti ei too? Kui nii, on see korraldajale tõsine mõttekoht, sest osalejate arvu vähenemine tähendab ka palju vähem korraldusraha.

 
At 20:17, Anonymous Anonüümne said...

Hr Pullerits, kirjutate, et pealtvaatajad elasid teile kaasa, ergutasid. Ebaloogiline. Kuidas teid ergutati, mida hüüti?

 
At 23:13, Anonymous Martin said...

Eh, hr Pullerits, makromajanduslikes asjus olete nagu kodanlik ajaloolane Piirimäe. Kogute fakte, kuid ei suuda näha nende taga sotsiaal-majanduslikke süvapõhjusi.
Analüüsime. 80 000 eurot. Tundub nagu suur summa. Vanas rahas 1,2 miljonit.
Kunstlumerada pole vaja aastaringi hooldada. Klubi töötajaid pole vaja aasta ringi ülal pidada - nad tegelevad klubi teiste ürituste korraldamisega. Rahvusvahelist müügi tööd (kuuldavasti Abu Dhabi tahab Kelgu kogemusi Abu Dhabi 1. suusamaratoni korraldamiseks) rahastab EAS. Kui aga leidub harrastajaid, kes maksavad, siis palun väga. Mida see tähendab? Seda, et raha on rahva käes palju. Teiegi viskate mõne Lemeksi sõidu suusamäärimise eest Kuntsile 50-eurose. Veel 3-4 aastat tagasi mõtlematu. Brüsseli rahamasinad huugavad nagu Kelgu lumekahurid. Kui raha saab palju, siis raha väärtus langeb. Kui rahva käes olevat rahamassi ei suudeta vähendada.
Täismaratoni osavõtutasu peaks olema 100-120 €, hilise registreerimisega kuni 200 €. See oleks majanduslikult optimaalne hind, mis aitaks maratoni mitmes mõttes tervendada ja mainet taastada.

 
At 23:26, Anonymous Vello, Järvamaa Kilvaklubide Liit said...

Maratonist kosunud, mehed? Kilba!

Rattameeste hulgas ei olevat homosid. Siiski on mõnel seljas vikerkaarevärvides rattasärk. Mida see sümboliseerib?

Kiirem õigesti vastanu sõidab Strade Bianchele Itaaliasse.

 
At 23:52, Anonymous Rõivo, Rikkaküla said...

Vello, see sümboliseerib ühte f-tähega kultuurinähtust. Vastuse leiate selle lehekülje pealkirjast: https://www.facebook.com/Bestspandexsite/

Kas Strade Bianchel on kah liha kontamineerunud, kas klenbuterool on hotelli hommikulaua menüüs?

 
At 00:00, Anonymous Sergei said...

See särk on ikkagi aasta homoratturi maika, atleet valitakse rahvusvahelise žürii poolt, mis koostatud tõmbluku meetodil – mees, naine, gei, hetero, kristlane, moslem...

 
At 00:31, Anonymous Vello said...

Rõiva ja Sergei. Head vastused! Kahjuks peab Strade Biancele saamiseks (juba sel laupäeval Siena ümbruses 175 km) veel üritama. Abiks vihje: vikerkaaresärgis on märgatud ka üht tuntud Kesk-Euroopa ratturit, kes Rio mängudel võistles MTB-l (vikerkaaremehed sealgi!), kuulsust on aga kogunud eelkõige road bike-il.

 
At 07:58, Anonymous Anonüümne said...

Täismaratoni 120€ on selge overkill.
Ei pea Finlandial peale saamiseks sedavõrd maksma ning selle raha eest (kui võtta kohalesõit ja määrimine) saab Hispaanias käia ning jooksumaratoni joosta.

 
At 09:58, Anonymous Anonüümne said...

Siin korrutatakse maraton ja maraton. Mehed, tehke omale selgeks mis see maraton on. Herr Pullerits võiks küsimuse üles tõstatada miks Kelk nimetab 34 km suusasõitu maratoniks. Vähe sellest, ta nimetab kevadist 23 km jooksu Jooksumaratoniks ?

 
At 10:03, Anonymous Anonüümne said...

Tohoo tollivalitsust, kui nüüd selliste hindadega meie palkade juures maratoni pääsmeid müüma hakatakse, siis jääb küll Eestis igasugune suusatamine ära, tasubki edaspidi ainult välismaratonide poole vaadata.

 
At 10:26, Blogger soul said...

See, miks midagi maratoniks nimetatakse on ammu läbi nämmutatud teema, ka Kelgu poolt.

 
At 10:37, Anonymous Anonüümne said...

Kuidas on võimalik, et Finlandia Hiihtol tehakse viitestardid, tiirutatakse mitu tiiru Lahti ümber ja saadakse WL sarjas kenasti kõik osalejad ka ühte ametlikku (sic!) protokolli ära mahutada? Eestis käib ainult üks kebens ja mämmutamine, et kõik mis uuendused mujal ettevõetakse muutunud oludes on porr. Sooja verd on vaja.

 
At 10:41, Anonymous Anonüümne said...

Suure Mõõduvõtu asemel oli sel aastal Tartu Miniton.
PP, kas PM on koondprotokollid avaldanud?

 
At 10:51, Anonymous Kusta, Kadjaste külavanema nõunik. said...

Hr Pullerits, kas tunnete nüüd kus olete selle Kelgu nn "maratoni" läbinud, et olete parem inimene. Selles mõttes, et peeglisse vaadates saate endale öelda, et talitasite õigesti ja jäite oma põhimõtetele truuks? Oli see üritus kõike seda väärt? Lõpetuseks küsiks, et kes kellele siis ikkagi ära tegi? Kui see pole veel läbi, siis kas hetkel on peal Kelk või hoopis Pullerits?

 
At 11:26, Anonymous Anonüümne said...

vikerkaaresärgis on ratta maailmameister
https://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow_jersey
mp

 
At 11:42, Anonymous Anonüümne said...

Kuule Kusta, Kadjase külal pole külavanematki (lk 12), mis nõuga sa tegeled? Vähe sellest, see on ju puhas magala, jah sõna otseses mõttes, kui kasutada linnaterminoloogiat. Kas pead oma peal olemise küsimuses silmas kohta voodis või? Meile teada olevate andmete järgi pole aga kumbki neist pede.

 
At 13:46, Anonymous Anonüümne said...

11.42 Lugege klassikuid, eelkõige Vildet ja ärge ajage pedejuttu!

 
At 13:55, Anonymous Risto Mehine said...

Head vastlapäeva! Pikka liugu, võhmamehed ja - naised!

http://elu24.postimees.ee/4028783/hittvideo-tasakaalumeister-tauri-vahesaar-tutvustab-eestit-maailmale-omamoodi

 
At 14:20, Anonymous Vello, Järvamaa Kilvaklubide Liit said...

mp 11:26, see on õige vastus!

Astuge Postimehe Tartu toimetusest läbi. Pullerits annab teile diplomi ja lähetuse Itaaliasse Strade Bianche 2017 rattasõitu jälgima. Osaleb ka valitsev maailmameister Peter Sagan - kes, arvake ära - kannab vikerkaaresärki!

 
At 15:28, Anonymous Anonüümne said...

Kas rattahooaeg ja lõunalaagrid on käima tõmmatud?
Kuhu läheb laagerdama Pullerits? Moabi?

http://e2.365dm.com/16/10/16-9/20/lizzie-armitstead-peter-sagan-tour-of-flanders_3803035.jpg?20161007151041

 
At 16:14, Anonymous Anonüümne said...

On millest tipptasemel suusaturismi edendada.

http://majandus24.postimees.ee/4029303/miljonisadu-vaata-kui-palju-boersifirmade-suuromanikud-dividende-saavad?_ga=1.183835311.843130174.1486026330

 
At 19:24, Anonymous MargusM said...

tervitusi Järvamaa mehile!

 
At 20:28, Anonymous Anonüümne said...

Lõpuks ometi koheldakse Rehemaad väärikalt, Tiim Haanja liider ja tulevikulootus on seda igati väärt - ta on nimelt homses sõidus nr.1.

16:14 "õigete" sportlaste ning treenerite jaoks on raha olnud kogu aeg olemas. Aja ainult ajakirjanikele tarka juttu, sõida uute autodega ja ehita maju. Kui raha põletada, siis ikka stiilselt.

 
At 20:51, Anonymous Anonüümne said...

Seda maratoni teemat on võibolla juba nämmutatud aga kuhugile pole jõutud. Mujal maailmas ja isegi Worldloppeti sarja suusasõite pole nimetatud maratonideks. Ainult üks Eesti klubi nimetab suusasõite maratonideks ja see on kandunud ka Estoloppeti üritustele. Ega see Eesti mainele hästi mõju. Ja siis me räägime inimeste harimisest spordi valdkonnas kui haritud kehakultuurlane Kägu ja jurist Ivo ei tea mis on Maraton :)

 
At 22:00, Anonymous MargusM said...

Vasarloppet, Lilleampel, Kehvandi.. Mis neid omavahel seob : )

 
At 23:02, Anonymous Martin, Linna Priimägi Institute of Semiotics, TLÜ said...

Minu uus sõber, vahetusüliõpilasena Eestis viibiv poliitikateaduste sophomore Josh Ameerikast, tutvus ka Pulleritsu blogiga. Tema arvamus: "The guy's unquestionably a talented writer. At the same time, what as waste! Most time, he's in egomanic mode, sprawling rants he publicizes thrice a week in his popular blog resemble a biker with a dropped chain... And he still manages to hold his job at that crappy newspaper."

 
At 23:35, Anonymous Anonüümne said...

"Ringvaade" uuris, kuidas Tartu maratonil ringe loeti.

 
At 23:45, Anonymous Anonüümne said...

Suurepärane fotoreportaaž - kiitus tegijatele!

 
At 23:45, Anonymous Anonüümne said...

Josh tabab biiti. PP valis vale suuna ajal, mil Heldur Tõnisson investeeris Luupi ja koondas selleks parimaid päid, et teha ajakiri mõtlevale inimesele. PP kaalutles, nagu võib Kadastiku elulooraamatust välja lugeda, et sellisel ajakirjal pole Eestis turgu ja loobus eest vedamast. Hoopis põnevamaks ja edukamaks pidas PP kergemat, meelelahutuslikumat, laiemat ja, paraku ka, rumalamat lugejaskonda köitvat Favoriiti, Extrat, Arterit. Paraku need väljaanded toetuvad keskmisele Eesti pereemale, kes NB! on nõus selle eest maksma. Mida aga teeb seal valge sportlik hetero mees? Mitte midagi. Sealt ka pettumus, konfrontatsioon, üksilduseihalus. Järgmist sammu ei ole raske ette aimata. Peagi liitub ta Burke'i seltsiga, kus teda juba ees ootavad perssekukkunud mehed, wannabe intellektuaalid, kainetena ka sporti harrastavad sitakotid. Kurb.

 
At 00:15, Anonymous Anonüümne said...

Mehed, täna on siis meie Poltoranini ja MA ja AV tõetund.
15km klassikat eraldistardist. Crème de la crème!

Kas saame esimese kulla? Või noo, vähemalt medali.
Mida parimad analüütikud ja mõttemeistrid arvavad.

 
At 00:35, Anonymous Anonüümne said...

Ajalugu näitab, et PP tegi Luubi pikalt saatmisega õige otsuse. Kergemeelne Arter sõi Luubi. Olari Koppel, Peep Kala, Peeter Ernits, Aivar Reinap, Raivo Palmaru, Virkko Lepassalu ja Peeter Kaldre on ju nimed kes oskavad teha head asja. Kahjuks ikkagi eelistab tarbija süvakäsitluse asemel seepi. PP oma jänki koolitusega sai kohe aru, et turg paneb kõik paika ja Eesti on süvitsi sehkendamiseks liiga väike ja kõik tegelased ka omavahel mõjukate sidemetega seotud, mistõttu iga lendu lastud kaigas lendab kärmelt rikošetiga bumerangi moodi tagasi. Seetõttu ei saa kunagi lasta lendu teravaid nooli, sest ajakirjanikul ei ole rõngassärki, mis need kahjutuks teeks. Pealegi pere vajab toitmist, Ameerikas vaja kah kooserdamas käia ja nii neid valikuid ju tehakse. Vaevalt, et keegi meist Raivo Palmaru karjääri kadestab. Kas keegi kujutaks ette Priitu kultuuriministrina, olenemata parteist?

 
At 07:43, Anonymous Anonüümne said...

Väga selektiivne ja vildakas kokkuvõte! Surusid ennast pressi kaardiga Team' i parklasse?! Lõin otsaette!? Tõsiselt, kunagi pidasin sind spordi entusiastisk ja propageeriaks. Ja oh õudu, keegi astus sulle kepi kulbile! Arno Bachaus

 
At 09:07, Anonymous Anonüümne said...

Olen mõnel korral austet ajakirjaniku hinge- ja kehahädadest lugenud. Mingi kummaline poolik äratundmistunne enamasti kummitanud sealjuures. Praegu lõi selgeks - meenutab kangesti meie tähtsuusataja Kevin Uljaste tegemisi. Taustsüsteem tutvusringkonna näol sarnane. Aga tulemuste poolest on siin asjad palju premad. Tervikuna mõnus lugemismaterjal. Täiesti uus "kirjanduslik" žanr, millel klikke kokku lugedes, on päris palju austajaid. Soovin edu ja jaään ootama uusi paljastusi.
Üks asi siiski veel - pealkirjades võiks olla vähem küsimusi.

 
At 09:17, Blogger Priit Pullerits said...

07:43 - pressi parklakaardiga sai samasse parklasse, kus olid ka teamide autod. Kõik oli nii, nagu korraldajad ette näinud, nemad mulle isiklikult pressi parklakaardi andsidki, kuskile polnud vaja suruda.

 
At 14:24, Blogger LCc 03 said...

michael jordan shoes
michael kors outlet
hermes belts for men
nike air huarache
adidas tubular runner
kyrie shoes
yeezy boost 350 v2
air jordan
air max
nike polo shirts

 
At 08:00, Blogger Unknown said...

coach outlet
louis vuitton outlet stores
louis vuitton outlet
lebron james shoes
pandora jewelry
nike foamposite
polo outlet
nike shoes
christian louboutin shoes
coach outlet online
chanyuan2017.03.27

 
At 09:59, Blogger raybanoutlet001 said...

pandora charms
saics running shoes
green bay packers jerseys
longchamps
michael kors outlet
supra shoes
rolex replica watches
ray bans
tiffany and co outlet
polo ralph lauren outlet
2017.3.29

 

Postita kommentaar

<< Esileht