kolmapäev, mai 24, 2017

Pullerits: Kuhu küll kaovad Tartu rattarallilt võidusõitjad?

Midagi on tänavusel Tartu rattarallil tõsiselt murdumas. Saabumas on suur pöördepunkt.

Jõgeva rattaralli järel supilauas teatas minust veidi vanem mees, väga kõva sportlane, et on Tartu rattarallil juba kolm korda sattunud kukkumisse ning sel aastal enam starti ei lähe – talle aitab. Raio Piiroja, Eesti jalgpallikoondise kauane kapten, endale viimastel aastatel vastupidavusaladel kõva nime teinud võitleja, kes niisama kergelt ei murdu, ütles mulle, et tema ka enam Tartu rattarallile ei lähe, sest tal on suvel vaja terveid käsi ja jalgu. Juba aastaid varem, nagu ajakirjandus on vahendanud, on Tartu rattarallil kogetud kukkumiste tõttu loobunud seal osalemast maailma tippultratriatleet Rait Ratasepp ja Nõo reaalgümnaasiumi direktor Jaanus Järveoja. Stardinimekirjast ei leia tänavu ka mind.

Kes pole suisa loobunud, on teinud Tartu rattaralli kohta riskianalüüsi ning eesmärgid sellest tulenevalt ümber seadnud. Trismile’i klubi kuulutab avalikult, et neil on palju Tartu rattarallil osaleda soovijaid, kes ei soovi sõita võidu peale, aga tahavad üritusest osa saada, mistõttu nad otsustasid teha oma grupi. «Stardime kuskilt tagantpoolt, sõidame omaette, üldisesse massi sekkumata,» teatab Trismile.

Scanpixi Baltimaade juht Art Soonets on koos Eesti tunnustatud ortopeedi-traumatoloogi Leho Ripsiga pannud kokku samuti oma grupi, kuhu pidavat kuuluma ka Ripsi kuulus kolleeg Madis Rahu ja Võrumaa kõva eraldistardisõitja Olavi Mõts. Nad on lasknud teistest eristumiseks teha endale koguni kollase vesti - vaata veste fotol paremal!

Minu andmeil soovib Ripsi-Soonetsi rong hoida kiirust 30-35 km/h, Trismile on kuulutanud, et nende soovkiirus on 33-35 km/h (olenevalt osalejate võimekusest). Ka Trismile on lubanud selleks, et nad üksteist ära tunneks ja kokku saaks hoida, kanda Trismile’i vormi või Gran Fondo särki/vesti.

Seega on oodata huvitavat duelli, kas enne jõuab Tartusse tagasi Ripsi-Soonetsi või Trismile’i rong.

Huviga ootaks teateid, kas on organiseerumas veel mõni grupp, kes ei taha verepulmas kaasa lüüa, vaid eelistab kulgeda omasoodu, võistlusest hoolimata?

Ja mis veelgi huvitavam: kas peale spetsiaalvestidega nn soomusrongide on formeerumas ka mõni partisanirong? Mul on tunne, et sellises põhjalike muutuste pöörises, mis on Tartu rattarallil pärast aastaid kestnud verepulmi isetekkeliselt toimumas, ei saa seda võimalust sugugi välistada.

Foto 1: Tom Dumoulin ja Vincenzo Nibali Giro d'Italia järjekordse etapi stardi eel. Foto autor: GodingImages / PA Images / Scanpix
Foto 3: Ripsi-Soonetsi grupi vestid Tartu rattaralliks. Foto autor: Art Soonets
Fotod 2, 4 ja 5: Giro d'Italia 17. etapp. Fotode autor: LaPresse/Scanpix

63 Kommentaarid:

At 22:16, Anonymous Anonüümne said...

Jep, tuleb ka kohapeal improviseeritud partisanirong. Võtan oma selja taha teisedki kukkumisest tüdinenud karvajalad ning vean neid peagrupist eest ära. Viimased 10km on igaüks loomulikult enda eest. Mu grupiliikmed tunneb kergesti ära. Neil on numbrid ratastel ja tagumikel.

 
At 23:13, Anonymous Anonüümne said...

Eakamad kaasteelised on tuttu läinud. Sadulakoti juttude aeg?

 
At 00:12, Anonymous Martin said...

Taas väga hea, lausa kevadiselt orgastiline [kes teab, mida see sõna tähendab?] kirjutis. Telliskivi Creative City (Telliskivi Loomelinnak) ühes F-hoone vegan kohvikus kuulsin muide frappuccinode taga täna üht meest kurtmas, et "Saan ainult paar korda nädalas sadulasse. Seda on vähe!"
Näete, kuidas velopeditism levib!
Mihail Korb olevat oma sõnad tagasi võtnud. Väga õige, sest ainult NATOs saame olla tõeliselt vabad. Tegelikult esimene vabaduseaeg oli Anno 1224 kuni 1710. Siis olime kindlalt lääne tsivilisatsiooni rüpes, kuhu me kahtlemata kuulume. Pärtel Piirimäe võib seda seletada.

 
At 00:24, Anonymous Anonüümne said...

Ei midagi uut. Priit jätkab sopa-sita loopimist Kelgu ja team Haanja suunas.
Ma loodan et tõesti keegi ei tuleks ilma numbrita sõitjate vahele ülbama.
Kui tahad hirmsasti ilma numbrita seda rada sõita tee seda kas enne või peale võistlust.

Eks ma ise vaata õunte pealt. Kas läheb uhamiseks või naudin ilusat pikka trennipäeva.

Lauri

 
At 00:42, Anonymous Anonüümne said...

Mis eesmärgil PP siin teiste kinni makstud üritusele nn. partisanironge propageerib, reklaamib?

 
At 00:48, Anonymous Anonüümne said...

Kui vaadata osalejate numbrit ja raskeid matse on viimane Ülenurme-Haaslava Rattaralli kordi rohkem verepulm, kui TRR. Aga sellest PP targu vaikib.

 
At 01:01, Anonymous Anonüümne said...

The 'Michele bottle' arrived also to our rider Tanel Kangert. The surgery went well and now is time to rest and recover! Stay strong Tanel!

https://twitter.com/AstanaTeam/status/867113666906394624

 
At 02:09, Anonymous Anonüümne said...

Priidu toetusgrupp loobujatest pole teab mis rattasõitjat mõjutav ja esinduslik
Vanem kogenud jalgrattur
Pärnu jalpallur/ kalur
Ultra triatlonistl

Pööratud postitus oleks, et rääkisin mehega kes TRR mitu korda lõpetanud, ta ütes et läheb järgmine aasta jälle peale. Võimas ehh!

 
At 03:09, Anonymous Paul said...

Priit palun ära häma. Trismile ühisel grupil pole midagi pistmist protestiga mida sina leida soovid. Vastupidi, soovime sellel üritusel osaleda ja propageerime jalgrattavõistlusi. Mingi enne jõudmid Ripsi ja Soonetsi grupist me taga ei aga. Erinevalt Sinust kes ka olematu vormi korral soovib naabrist parem olla, soovime meie sõita ühiselt ja MEESKONNANA. Nagu Elva sõit näitas hakkab ka sulle õrnalt kohale jõudma jalgrattaspordi tegelik sõnum.

 
At 07:11, Blogger Priit Pullerits said...

Nael kummi sinu meeskonnale, Paul! Ma tean, et ega te Soonetsi-Ripsi meeskonnaga võidu sõida, aga pealtvaatajana on ikkagi huvitav näha, kumb enne kohale jõuab, nagu on huvitav näha, kui kaua läheb aega viimastel, mis siis et nemadki võidu ei sõida. Aga õiget asja ajate, toetan Trismile'i ettevõtmist kahel käel. Võib-olla saavadki Trismile'i ja Soonetsi-Ripsi rongist need murrangu tekitajad, kellest hakatakse tulevikus rääkima kui neist, kes hakkasid Tartu rattarallil tekitama liikumist senistest verepulmadest irdumiseks ja rahuliku ühissõidu peale üleminekuks. Vaat see on tõesti jalgrattasõidu propageerimine! Verepulm - vaat see on küll pesueht rattasõidu antipropaganda. Langenuid ja loobunuid on rohkem, kui siin loetletud, aga eks uut kahuriliha tule ikka peale ka. Mitte siiski nii palju, kui korraldaja sooviks, sest osalejate arv (v.a lastesõidud) on näidanud viimastel aastatel kahanemist. (Sellest kirjutasin paar numbrit tagasi pikemalt ajakirjas Jooksja.)

Aga Lauri, kus siin Team Haanjat mainitud on??

 
At 08:50, Anonymous Martin, geobiopolitoloogia tudeng said...

Pehmod olete! TRR on individuaalvõistlus, kus võideldakse kõrgemale kohale finišiprotokollis. Teie aga tahate sõita lambakarjana. Olete vist kõvasti maratonide läbimisega tegelenud, seal õhupallimehe järel higise karjana vantsinud (mitte jooksnud!). Nüüd tahate seda rattarallile üle tuua. Ühtsetes särkides sõitmine on tobe! TRR pole gran fondo. Grupis võideldakse positsiooni pärast!
Kahetsusväärne, et hr Pullerits on samuti kõikuma löönud.

P.S. Loodate, et suures grupis olete kaitstud. Panete veel kollased särgid, et kõik kaugelt näeksid, et rahulikud ratturid. Miski ei saa kaugem tõest olla. Teie kollastes särkides grupp tuuseldataktse armutult laiali. Nagu Jäälahingus 1942, s.o. kui eestlased nagu ikka liitlastega koos Venemaa agressiooni tõkestama läksid. Mehi olevat seal nii palju hukka saanud, et langenud eestlaste arvu kroonikad ei märgigi.

 
At 08:56, Anonymous Anonüümne said...

Kas juulikuus on lund oodata, et pressiüritus juba tulekul?

https://www.instagram.com/p/BUed9vHhuv_/?taken-by=teamhaanja

 
At 09:56, Anonymous Anonüümne said...

Geopolitoloogia tudeng Martin osundab valusat tõde, eestlased ei oska üheskoos võidelda. Liitlassuhted ka veel na toored.

 
At 11:08, Anonymous Anonüümne said...

Aga Priit ei kuula, mis siis et talle öeldakse, et Trismile klubi üritus Rattaralli raames ei ole see millena ta seda näidata püüab. Viha on sind pimestanud nii hullusti, et sa isegi ei saa aru mis sulle kirjutatakse vaid jorutad ikka edasi oma jonni.
Mina lähen küll Rattarallile olgu siis kasvõi pulma, võtan lilled ja napsu kaasa ja - igatahes. 20 korda pole midagi juhtunud miks peaks nüüdki?

Tegelikult vähem ongi parem, kvantiteet ei lisa kunagi kvaliteeti. Ehk jäävad jooksjad, suusatajad jms "jõuan ja tahan panna aga ei oska" kontingent rohkem koju.
Selles mõttes võib Priidu eesmärk isegi õige olla.
Terv. Tom

 
At 11:42, Blogger Priit Pullerits said...

Huvitav küsimus, Tom, kas see, et 20 korda pole midagi juhtunud, suurendab tõenäosust, et ei juhtu ka 21. korral, või vastupidi, suurendab tõenäosust, et 21. korral just õnnetus juhtubki?
Lisaks tasub meeles pidada, ja kõigil, et õnnetus ei hüüa tulles.

 
At 11:43, Anonymous Anonüümne said...

Tervist on vaja terviseradadel teha, hea psoe 08:56.

Üleskutse oli juba siin http://terviserajad.ee/2017/05/eesti-terviseradadel-algas-rajavallutaja-valjakutse/ ja viisakatele inimestele on ka kutsed saadetud.

 
At 11:47, Anonymous Anonüümne said...

Kuule Tom, Priidy eesmärk on alati õige.

 
At 12:05, Anonymous Evald, Alam-Kolkaküla said...

Jean-Claude Junckeri ja kompanii ehk Euroopa Komisjoni välja pakutud mitmekiiruseline EL on mõeldud hoidmaks ära Euroopa edasist lagunemist, osad riigid liiguvad suurema koostöö hooga edasi (euroala, Schengeni viisaruum), osad liiguvad n.-ö omas tempos. Kuid kas see tugevdab ELi? Väga kahtlane, pigem vastupidi – see loob eeldused osade iseliikurite väljapudenemiseks: nad ei jõua tuumikule enam järele, kui nad seda millalgi tulevikus teha soovivad. Loomulikult, siin on vahe, kes pudeneb. Itaalia kaotus oleks ELi kaotus, teda tuleb hoida juhtgrupis, Ungari lahkumine, kogu lugupidamise juures madjaritesse, on teisejärguline sündmus, nende isiklik probleem – üksi läks atrõõvi, üksi ka pudeneb. Nii et ka siin on tegemist atõõvi minejate, peagrupi ja jälitajate grupiga. Soov TRRi erinevate gruppettodega ohutumaks teha võib tähendada sama - asi läheb hullemaks. Sõites kasvab isu ja millalgi kohtuvad erinevate kiirustega kollased vestid ja mustad särgid, lisaks veel partisanid, kes pera peale püüavad saada, ja keda grupid püüavad hea sõna, kurja sõna ja lõpuks jõuga eemale suruda. Milline näeb välja siis suurem, ühisgrupp, kus koordineeritakse väiksemate sisemist tööd, gruppidevahelist tööd ja partisaniliiklust – see näeb üsna kaootiline välja. Miks siis ühist asja ajada, võtke oma vestid ja traksid ning nautige isekeskis sõitmist kuskil kaunis kodumaa paigas. Head kavatsused sillutavad tee...

 
At 12:06, Blogger Andres P said...

Tõenäosusteoorias on õnnetuse juhtumise kord eelmistest kordades sõltumatu. Ehk, see kas eelmine(stel) aastatel juhtus Sinuga õnnetus või mitte, ei muuda kuidagi selle aasta tõenäosust. Ei suurenda ega vähenda.
Aga Priit on kõva troll küll. Ühes postituses kiidab, et panna on vaja ja et TRR tuleb läbida keskmise kiirusega mitte alla 30 km/h ja siis järgmises,et verepulm ja kõik loobuvad.


 
At 12:13, Anonymous Anonüümne said...

Võhmamehed, preili Vonn annab teada, et OMini on 260 päeva.

https://www.instagram.com/p/BUe9uOWhvNh/?taken-by=lindseyvonn

 
At 12:53, Anonymous Anonüümne said...

"Ehk jäävad jooksjad, suusatajad jms "jõuan ja tahan panna aga ei oska" kontingent rohkem koju."

Probleem on siiski Pulleritsu masti rattaspetsialistides-lõunalaagrid ja mitmed võistlused on seljataga-vorm on tipus ja minnakse aasta tähtsaimale võistlusele tulemust tegema. Jooksjad-suusatajad teavad oma kohta -kes kuipalju (kui üldse) ratta selga on saanud -neile on see üks võistlus paljudest ja kindlasti mitte kõige olulisem.

Mullu sai 2/3 rallist sõidetud Prorunneri grupiga-sõitsid kindlas formatsioonis, kedagi vahele ei lastud-viisid oma klubi tüdrukuid turvaliselt finishisse. Ühtlases tempos, mäefinishiteta ja vahespurtideta.. turvaliselt ja TARGALT.
Konkurentsitult kõigi aegade mõnusaim ralli üldse.

 
At 12:58, Anonymous Anonüümne said...

Gh

 
At 13:04, Anonymous Anonüümne said...

- Viisid oma klubi tüdrukuid turvaliselt finišisse. - vaat siin on tõeline patriotism, isamaalisus ja spordimehelikkus!! Rüütellikkus ja omakasu püüdmatus. Loodetavasti pole ka geopatoloogia tudeng Martinil sellise kohta vigisemist.

 
At 13:33, Anonymous Anonüümne said...

Kui teha sporti, siis kire ja passiooniga. Kas pole nii? Vaatame Leedu spordi uudiseid - Lietuvos Rytas paneb kolmele ameeriklasele sule sappa. Politsei peksis Lietuvos Rytase fännilaagri karmide võtetega laiali.
Samal ajal Eesti spordi uudised - Tänaku blogi: rehvid kuluvad liiga ruttu.

 
At 15:07, Anonymous Anonüümne said...

Miks PP sissekande pealkirja muutis?

 
At 15:11, Anonymous Anonüümne said...

Mis on partisaani grupi mõte, pāäseda osavõtumaksust ja osaleda nn verepulmas?

 
At 15:25, Anonymous Anonüümne said...

Aga mis on verepulma eest maksmise mõte???

 
At 16:03, Anonymous Anonüümne said...

Te sõbrad olete ikka noored ja rohelised. Partisaanid võitlesid oma vabaduse eest juba muinas-kreeka oliivipuusalude varjus. Hiljem keskaegsetes ususõdades ja moodsal ajastul Serbia mägedes Joosep Bros Tito juhtimisel fašistlike vallutajate vastu. Partisanlus on ka tänasel päeval aktuaalne. See on vastupanu inimväärikuse röövimise katsete vastu bürokraatia poolt. Seega igati tervitatav nähtus.

 
At 16:56, Anonymous Anonüümne said...

TRR pole veel toimunud aga blogis juba tulemused teada - 50x kirjas, et verepulm toimub.

 
At 17:09, Anonymous Anonüümne said...

Isegi kui kõik läheb õnnelikult, elame me VP läbi oma fantaasiates. Ning näeme unes kui sublimatsiooni nimega Sadulakottide Kättemaks. Volüüm 7.

 
At 17:40, Anonymous Anonüümne said...

PP:"Verepulm - vaat see on küll pesueht rattasõidu antipropaganda."
Goolge'i päringus sõna "verepulm" järele on Härra Pulleritsu Artikkel Alfaisaste verepulmast auhinnalisel 2. kohal (edestades lausa Norra viikingi tehtut)
Head propagandat olete teinud rattaspordile.

 
At 18:13, Anonymous Anonüümne said...

Verepulm tuleb, üle-üle-eelmine. See on kindel alati ja seni, kuni Tartu rattaralli toimub. Küsimus on vaid selles, et kui paljud saavad verepulma ja kas verepulm toimub ka teiega. Seda keegi ei tea ja see külvabki hirmu, pelga, ängi ja ärevust.

 
At 18:33, Anonymous Martin, tudeng said...

Kulla harrastajad, keerlete ja sumisete siin... pidage meeles hr Pulleritsu tähtsaim nõuanne. Panna on vaja.
Aasta tähtsaimal võistlusel eriti.
Väljas on kevad + täiskuu faas. Panna on vaja. Josh kirjutas eile öösel 20 luuletust. Praegu magab.
Tüdrukud turvaliselt finišisse - see on hoopis teine teema, pärastine..

 
At 18:36, Anonymous Anonüümne said...

Olge rõõmsad ei juhtu seal midagi peale paari süütu sutsaka. Pullerits, The Shark of Tartu District hoiab sündmust oma kontrolli all. Saate näha argpüksid!

 
At 18:46, Anonymous Anonüümne said...

Tüdrukud turvaliselt finišisse eskorteerida - siin on ainest palju enamaks kui pelgaks remargiks. Kes võtab ette ja teeb ära? Literatuurselt andekaid spordimehi siin blogis jätkub. Või Josh kui ta ärkab? Aga kas tal on kogemust valgete tüdrukutega? Me ei tea.

 
At 19:10, Blogger Priit Pullerits said...

Mäletate filmi "Gladiaator"?
Tartu rattarallile minek -- see on nagu gladiaatorina areenile minek. Sa oled selleks teiste meestega pikka aega ühiselt harjutanud ja valmistunud. Oled hankinud võitluseks parima varustuse, mis saada on. Astud areenile, kus keiser ja verist vaatemängu janunev rahvas tervitavad sind, surmaminejat - nagu Tartu rattaralli stardis tervitavad sind kõnega linnapea ja pärast piirde, linnatänava piirde taga, võtab vastu publik, kes teab, kus saab näha dramaatilisemaid, ettearvamatuid lahendusi.
Oled alguses ootusärevalt valmis, pilk suunatud ette, justkui oma tulevikku - mis seal küll ootab? Süda pumpab ja lööb, tugevasti. Adrenaliin tõuseb. Kõik on veel õlg õla kõrval, aga igaüks endasse keskendunult, endaga ametis, endasse vaatamas. Kõik on tõsised. Ootad korraldust, et tõsta mõõk - haarata lenksust. Ja siis lahingusse, kohe stardist kogu täiega, tagasi vaatamata!
Aga sa ei tea, kust ja kellelt tuleb saatuslik pauk. Seda ei saagi teada. See pauk võib tulla kohe paari sekundi pärast, see pauk võib tulla siis, kui arvad, et oled esimesest ohust pääsenud kaugele, see pauk võib tulla siis, kui ei oska seda hingepõhjaski kahtlustadagi. Kellel veab, see jääb ellu. Aga mitu ehmatust elab igal juhul läbi igaüks.
Kui õnn peaks naeratama ning ühes tükis lahingust tagasi jõuad, naeratad ja tänad saatust, et jõudsid tervena pärale. Tervena pärale jõuda, mitte langeda - see on kõigi osalejate ülim unelm. Kõik muud eesmärgid - need on teisejärgulised ja tühised.
Kuulake pärast finišialas, mille üle mehed, pealtnäha kõik karmid alfaisased, nagu gladiaatorid, kõige rohkem rõõmustavad! Rõõmustavad selle üle, et eluga lõpuni jõudsid. Umbes nii võisid rõõmustada ka gladiaatorid, kes areenilt eluga tulema said.
Aga ükskord, kunagi tulevikus, olgu lähemas või kaugemas, langesid nad niikuinii...

Okei, kui seda nüüd viimistelda, kas sellest saaks laupäevasesse lehte kolumni? Pakute ideid juurde?

 
At 19:16, Anonymous Anonüümne said...

Nõrgaks jääb. Samuti on teema juba ära leierdatud.

Rõõmustatakse kõvasti naabrimehele ära tegemise üle, vahet pole, kas naabrimehel on lülisammas veel terve või ei. Kui endal on põlved verised ja jooksud kõveras, aga naabrimees jäi selja taha, ei huvita finišisse elusalt jõudmine vaid see, mitu sekundit samas grupis lõpetanud naabrimees selja taga on.
Võibolla paar meest võrdleksid end Pulleritsuga ja rõõmustaksid ka talle ära tegemise üle.

 
At 19:33, Anonymous Anonüümne said...

Mis te patrate, hr Pullerits! Ühes teises filmis, pulsikella filmis oli üks gladiaator, kes stardis vabiseval häälel meestelt nõu küsis, kas panna valged retuusid jalga või hakkab nendega palav.

 
At 20:08, Anonymous Anonüümne said...

Hoopis see naabrimehe jutt on ära leierdatud! Võrdlus gladiaatoritega sellisel kujul on küll uus ja tabav. Aga kuulata jälle, et naabrimehele tuleb ära panna... Kas seda mitte 20 aastat pole juba padratud?

 
At 20:46, Anonymous Anonüümne said...

to 19.33
See sama võbisev mees käis nagu Jõgevalgi oma pulsikella filmis mehe juurest mehe juurde ja pinnis , et mis taktikaga täna lähme.
Kui miski on ebakindlus siis just selline käitumine.
Mees Jõgeva koridoris ütles õigesti. Rahu Priit, rahu.

Nu see "Gladiaatori" jura on ikka juba klišeede kuningas. Õudne kuidas kehaliselt üsna võimekas mees rattaspordist täiesti valesti aru saanud on.

 
At 20:48, Anonymous Anonüümne said...

Ära leierdatud pole mitte see nõrgalt esitatud gladiaatori teema vaid just see verepulm-siin-verepulm-seal-mina-ei-julge-see-kalur-ka-ei-julge.

Panna on vaja! See on aegumatu loosung, mis kehtib eriti TRR-l. Kui üldesikohta ei saa, siis vähemalt naabrimehele saab ikka ära panna. Ja see ongi põhiline. Panemine. Kõvasti panemine. Panemine nii, et tükid on taga. Nii, et maa on must. Nii, nagu homset poleks.

Panna on vaja!

 
At 21:00, Anonymous Anonüümne said...

http://arhiiv.err.ee/vaata/eesti-lood-kellele-luuakse-pulsikella

Gladiaator ajateljel alates 5:05.

 
At 21:01, Anonymous Anonüümne said...

Ärge jamage mehed. Teil püksid sõeluvad püüli ja siis kõvatate. Ettevaatlik peab olema. Ja väga õige, just sellest blogiperemees kirjutab. Ma ka veidi kardan pean tunnistama.

 
At 22:06, Anonymous Martin said...

Tüdrukud keskele. Ette raskete MTB-ga pikad mehed. Maanteeratastega mehed külgedele. Rivi tihedaks. Kõigile vestid üll. Kergete triatloniratastega mehed kiirreageerimissalgana reservi. Ja lõppu samuti vähemalt paar tugevat meest.
Jäälahingus 1941. a kasutasid orduväed tuntut "seanina" ülesehitust. Ees valgete hõlstidega raskete soomusrüüdega rüütlid piikide, raudkilpide ja rüütlimõõkadega, nende järel relvakandjad, kerge jalaväena suurel arvul eestlasi odade, vibude ja puust nuiadega. Rüütllitel õnnestus venelaste väeliini tsentrist läbi murda. Vürst Aleksander oli aga ühe polgu varuks jätnud, see ründas ristiväge ootamatult küljelt. Orduväe ülesehitus läks sassi, hobused paanikasse, tekkis suurem käbla ja üleüldine kaos. Peipsi järve jää andis järele ja raudrüütlid hakkasid läbi jää vajuma. Vene vägi nottis 400 sakslast maha, 50 rüütlit aga võttis vangi. (Letopisse ja saksa kroonikaid uurinud ajaloolased hindavad neid arve siiski ülepakutuiks, Liivimaa ordus polevad olnud rohkem kui 60 orduvenda, võib-olla sai neist 8 lahingus surma.) Eestlasi olevat surma saanud nii palju, et keegi ei üritanudki neid kokku lugeda.

 
At 22:25, Anonymous Anonüümne said...

Väga hea senjöör Martin summeerib eestlaste faalanksi kokku ja annab emotsionaalse viite ajalukku. Õppige mehed kuidas peab kommentaari kirjutama koos algallikate käsitlusega. Ma loodan et ta vaid TOHUTU arvu surmasaanud eestlaste faktiga ei viita TRR suunas.

 
At 22:45, Blogger Priit Pullerits said...

Martini viidatud 8 surma saanud orduvenda on täpselt sama palju, nagu mullu TRRil murtud rangluid. Lisaks hr Ligi kaelaluud - kelle kontosse need Jäälahingus võisid minna?

 
At 22:48, Anonymous Anonüümne said...

Tüdrukud keskele, laiaõlgsed sokud esiritta ...
Martin, L Priimäe nimelise sotsioloogilise eksperimendi toode kommib kulda. Kas auhind on talle eraldatud?

 
At 22:55, Anonymous Anonüümne said...

Olen ma üksi loll või, Jäälahing 1941, 1942?

 
At 23:12, Anonymous Anonüümne said...

Jäälahing oli 1242
Härra Pullerits, ärge jätke meid üksi sel raskel hetkel. Andestage Martinile ja andestage meile kui tihti p*ska oleme komminud. Me ei teind seda meelega vaid oma sõgedas meeletuses. With very much sorrow nagu ameerikamaal öeldakse.

 
At 23:14, Anonymous Anonüümne said...

Ei ole, 22:55, ma olen ka.
See on ikka tase, Jäälahing 1941, gladiaatorid, verepulm! Mis järgmiseks, küsin? Vennatapp, vist!

 
At 10:08, Anonymous Anonüümne said...

Võid peale minna kuhu iganes,
kui all on korralik cohones.
Aga vaata mehi - nagu sõidavad -
paljudel see koju ununes.

 
At 10:17, Anonymous Anonüümne said...

Põikame korraks träk and fiildi radadele. Kuuldavasti katsub vanameister Pahapill veel jala koondise ukse vahele saada.
Vanameister Pullerits ja tema sõbrad on aga kogu aeg eliitgrupis ega kavatsegi kellelegi niisama kohta loovutada. Võtke eeskuju

 
At 10:29, Anonymous Anonüümne said...

http://sport.delfi.ee/news/jalgrattasport/uudised/otse-delfi-tv-s-estonian-cycling-weekendi-avab-tour-of-estonia?id=78339850

 
At 11:05, Anonymous Anonüümne said...

Aga kuhu on kadunud eliitkommentaatorid Kägu, Roobert, Heiks ja paljud teised?

 
At 11:16, Anonymous Isafiguur Roobert said...

Kes on Heiks, 11:05?
Aga üldiselt on nii, et nii gei nimega tegelast palun (hetkel kasutusel viisakas ja lugupidav kõneviis) siinses ideoloogilises ning ka muidu puhtas blogis ja seltskonnas mitte mainida.

Kui kasutada tuntud ja head väljendit, siis käsi kohe haarab kabuuri järele...
Aga loodetavasti meil sinuga rohkem probleeme ei teki.

 
At 11:32, Anonymous Anonüümne said...

Väga hea, IF Roobert ütles tõsise kommentaari igastsugu delfi linkidele vastukaaluks. Heiks on vist tegelikult Kalmer, kommib sinder mingit pede aliast kasutades.

 
At 11:46, Blogger Priit Pullerits said...

Väga kiire ja jõuline vastulöök Isafiguur Robertilt! Nagu näete, ei maksa suvalistel siia ütlema tulla, siin tuleb vastupauk välgukiirusel.

 
At 12:20, Anonymous Anonüümne said...

Nii see on. Kohe hea turvaline tunne tuleb peale kui karmi silmavaatega mehed mandrossijatele kiire vastulöögi annavad. Siinne blogi peab kindlates, rahvuslikku väärikust austavate meeste kätes olema.

 
At 18:40, Anonymous Anonüümne said...

Olen ka vahel mõnel rattamaratonil osalenud. Jaksan sõita vähemalt kaks korda kauem, kui esimesena lõpetajad. Meenub seik mõne aasta taguselt Tartu Rattamaratonilt. Olin just läbinud Matu TP, kui tagant tulid kaks kahekohalise stardinumbriga meest. Sõitsid sellisel rahulikus poeskäigu tempos (tundus, et ju olid starti lootusetult hiljaks jäänud) ja lobisesid. Kuulsin niipalju, et ''küll siin tagaotsas on mõnus sõita, keegi ei trügi ja tehakse nalja''. Tundub, et sportlasetel või nn tippharrastajatel on asjast mõnu tundmine kuidagi kaduma läinud... Nad ei tule selle pealegi, et kulgemisest võib mõnu ka tunda.

 
At 11:37, Anonymous Anonüümne said...

Alati jääb võimalus valida teine spordiala,näiteks male.Pole vaja karta verepulma TRR-il.Ei tea mida soovitada Kangertile.Endal on juba kõht lahti lugedes verepulmast,lähen poodi ostan turvalise male laua.

 
At 05:48, Blogger 郑佳颖 said...

michael kors outlet online
nike air force 1 high
tom ford glasses
led light up shoes
basketball shoes
michael kors handbags
michael kors outlet
curry 3
harden shoes
air jordan shoes

 
At 06:22, Blogger raybanoutlet001 said...

nike tn
ugg boots
nike huarache
kate spade sale
michael kors purses
mont blanc outlet
christian louboutin shoes
fitflops sale
hermes belts
true religion outlet store
2017.8.26

 
At 11:23, Blogger raybanoutlet001 said...

nike tn pas cher
oakley sunglasses wholesale
tennessee titans jersey
jaguars jersey
jordan 4
nike outlet
dolce and gabbana shoes
ecco shoes
san francisco 49ers jerseys
san antonio spurs jerseys

 

Postita kommentaar

<< Esileht