reede, november 03, 2017

Pullerits: Ettevaatust! Nimekas spordiarst hoiatab rumalate treenerite eest!

LÕPPU LISATUD LINGID OLULISTE ARTIKLITE JUURDE!
Gunnar Männik (fotol vasakul), Eesti jalgpallikoondise ja FC Flora kauane arst, nüüdne Lääne-Tallinna keskhaigla taastusarst-spordiarst, kuulas viisakalt ära, millega ma tema poole pöördusin. Olin temaga suhelnud mitu aastat tagasi, kui sain endiselt tippjooksjalt Rein Valdmaalt kolm magnetit, mille kinnitasin oma rinnakorvi vasakule küljele, sest tundsin, et olin seal suusatrennidega mingid lihased paigast ära venitanud. Valdmaa oli soovitanud doktor Männikult uurida, milles magnetite mõju seisneb. Dr Männik oli neid oma patsientide peal samuti kasutanud.

Ei uskunud, et doktor Männik, kellel on kindlasti kümneid ja kümneid minust tuntumaid ja hinnalisemaid patsiente, mind mäletab. Aga mäletas. Nii saime telefonitsi ilusti jutusoonele. Sain teada, et ta kirjutab järjekordset spordivigastuste raamatut, «Lülisammas ja ülekoormusvigastused». Tema eelmine, trükiarvuga 1500 ilmunud 376-leheküljeline «Spordivigastused jalgpalli näitel» on ammu läbi müüdud. Ja nii, lähtudes jututeemast, ütleski ta midagi sellist, mis peaks enamiku Eesti spordiharrastajaid üle keha värisema panema.

Enne seda, kui tema jutule tulla, soovitas doktor Männik lugeda läbi hiljuti endise kümnevõistleja Jaanus Kriiski (fotol paremal) kirjutatud raamatu «Treener» (fotol all vasakul). Ta ütles, et see on väga hea ja vajalik raamat. Teatasin, et mul on see loetud. Ja teatasin lisaks: tegin Kriiskiga raamatust lähtudes ka intervjuu, milles keskendusin just harrastajate treenimisele.

Doktor Männik teatas seepeale, et ta teab seda, ta on lugenud. Ja lisas: «Väga hea intervjuu.»

See, mis peaks enamikku harrastajaid hirmust värisema panema, oli Männiku tõdemus: kahjuks on Eestis liiga palju nn treenereid, kellel puudub elementaarseimgi treeneri ettevalmistus. Ta ütles, et vähema kui Tartu Ülikooli haridusega ei tohi kedagi teisi treenima lasta. Sel lihtsal põhjusel, et ega treenimine tähenda pelgalt treeninguplaanide koostamist. Selleks, et treenerina teisi inimesi ohtu seadmata ja neid kahjustamata tegutseda, peab teadma paljusid asju alates anatoomiast ja füsioloogiast ning lõpetades psühholoogiaga.

Aga Eestis, nii palju kui tean, on tekkinud kümneid treenereid, kellest osa on käinud ehk paarikuulistel kursustel, aga osa pole noidki läbinud. Lihtsalt arvavad, et kuna nad on ise varem Eesti tipptaseme lähedal sporti teinud, siis on nad piisavalt kvalifitseeritud, et treenida endast tükk maad madalama tasemaga harrastajaid.

Mis on doktor Männikul (fotol vasakul) ette näidata? Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna, kaitsnud bioloogiakandidaadi kraadi spordifüsioloogias, astunud seejärel uuesti Tartu Ülikooli, et õppida arstiks, ning lõpetanud TÜ spordimeditsiini erialal.

Niisiis küsige oma treenerilt, kas tal on ikka treeneri kõrgharidus!

Ja kui ei ole, siis pange juba aegsasti doktor Männiku juures aeg kirja.

Mina, muide, ei käinud doktor Männiku jutul mingi vigastuse pärast. Meil oli hoopis teistest vallast vestlus. Millest, seda saate lugeda laupäevasest Arterist (kus kirjutan lisaks mehest, kes ületas ujudes – kalipsota! – külma Catalina väina Vaikses ookeanis, ja lahkan põhjalikult, miks tekitab Eesti Rahvusringhääling enda kohta aastast aastasse skandaalseid lugusid).

Foto 1: Spordiarst Gunnar Männik ja jalgpallur Mart Poom. Foto autor: Arno Saar, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Jaanus Kriisk (vasakul) hoolealuste, kõrgushüppes 2.11-ni küündinud arstitudengi Kaarel Ernitsa (keskel) ja kaugushüppes 6.47 lennanud abituriendi Jan Erik Kriiskiga üldkehalise ettevalmistuse treeningul. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix
Foto 3: Jaanus Kriiski raamat «Treener ehk kohtumine Kogemusega». Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix
Foto 4: Spordiarst Gunnar Männik ja patsient jalgpallur Kristen Viikmäe 2006. aastal Eesti ja Makedoonia mängul. Foto autor: Mati Hiis, Õhtuleht/Scanpix

53 Kommentaarid:

At 12:22, Anonymous Anonüümne said...

Ei ole see asi nii hull midagi. Küll ja küll näiteid kus amatöör treener viinud õpilase absol tippu.

 
At 12:48, Anonymous Anonüümne said...

"Mina, muide, ei käinud doktor Männiku jutul mingi vigastuse pärast."

Kui juba spetsialisti juures käisid oleksid võinud ka selle mis sust veel järel üle vaadata lasta. Muidu lunid ainult noorte kõrendsportlaste (VT,RM,RT jne) nõuandeid, kes üks asi et ei oma vähematki ettekujutust 25 aastat vanema mehe organismist , on vaatamata oma noorele eale juba ise tervisega kimpus :)

 
At 13:57, Anonymous Anonüümne said...

Kahjuks põle mul kontot Postimehes, aga kommida tahaks, seega kommin siis siia kui Padre ja kommentaarium lahkelt lubab.
Meie hea tuttav Jelena Välbe pahandab PMi artiklis, et meestelt võeti 50km medalid ja ROK on ülekohtuselt Venemaa vastu. Kuidas selle asjaga siis on? Dopitestis said mehed puhtad paberid eks? Aga kuna tegid selgelt sisse dopitud norralastele, siis on asi kahtlane, kas nii? Steroidid võetakse dopingutestis kinni ja alates 2011 aastast ka kasvuhormoon, kas siis on leiutatud järgmise põlvkonna kasvuhormoon, mida ei osata veel kinni võtta? Sel juhul oleks vene keemikud ülikõvad. Norskid ja ehk ka rootslased on muidugi enda jaoks väga lihtsa lahenduse leidnud - tunnistatakse sportlane haigeks ja legaliseeritakse tema ravim mis muidu on kuivalt dopinimekirjas. Geniaalne! Konkurentide suhtes muidugi sigadus.

 
At 14:37, Anonymous Anonüümne said...

Vana pea enam ei mäleta, kellega Vene koondusest Pullerits Nuustakul suuska lükkas?


https://om2018.postimees.ee/4298503/jelena-valbe-viskus-raevukalt-venemaa-suusatajate-kaitsele?_ga=2.13567735.1126788745.1509712534-316727790.1487086663

 
At 15:05, Anonymous Anonüümne said...

Postimees alahindab ja kotib oma lugejat ikka täiega. Mis on meil asja portugali vutimeeskonna koosseisuga mingiks x turniiriks?
https://m.postimees.ee/section/154/4298623

 
At 15:08, Anonymous Anonüümne said...

Need olid ilusad vene naised kellega Priit mäe peal juttu tegi. Otepää on väike. Küllap sahistati neile naistele kes on kõige kõvem žurnalist ja spordimees ühes isikus.
.

 
At 18:05, Anonymous Anonüümne said...

Tartu keskse inimesena võiks ometigi teada , et Tartu pole ainus kus Kehakultuuri osakond on.

 
At 18:44, Anonymous Anonüümne said...

Siin tahaks rohkem härra Pulleritsu ja teiste spetsialistide kommentaare kuulda. Riburada võetakse Venemaa suusatajaid maha Šotsi olümpia sangareid. Aga laskesuusatajad? Kui ikka olevat neil olnud totaalne dopingutööstus, siis kuidas laskesuusatajad sellest välja jäid?

 
At 19:31, Anonymous Anonüümne said...

Sõber Nikita ka petiste listis. Võib ju sümpaatse mulje jätta, aga petis on petis.
Laskesuusatajad on kimpude viisi vahele jäänud.
Pole sealt ida piiri tagant eales midagi mõistlikku tulnud. Putin Team my ass.

P.

 
At 20:29, Anonymous Anonüümne said...

Kas lugupeetud Padre võiks seletada mida tema sõber söör S Coe plaanib? Et OM ile ei pääse enam kohalikud tähed? Ei saa aru asjast.

 
At 20:58, Blogger soul said...

Autor on selle kommentaari eemaldanud.

 
At 20:59, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits, Teil on olnud mitmeid treenereid-nõuandjaid, kelle nõu on kõige parem olnud?

 
At 22:02, Anonymous Anonüümne said...

Postimehes on Priidult järjekordne lugu. Lugu on hea, aga midagi jääb nagu puudu. Ma ei tea. Ehk ei saanud mehega head kontakti? Tegemist sedavõrd utoopilise ettevõtmisega et muidugi on ta esimene eestlane. Meid ju nii vähe ja arvata et järsku keegi enne mind sellise tükiga hakkama saanud ei ole ju mõtet.
Noh tore on teada et ujusin üle La Manche või kuskil Jaapanis, aga ikkagi. Tänase ülerahvastuse juures on need veed jälgilt saastunud. Ümber LaMance elab kümneid miljoneid inimesi, pidevalt sõidab sealt läbi tuhandeid laevu mille põhjaplekk viimseni rokane. Mered on ju maailma prügimägi.

 
At 22:13, Anonymous Anonüümne said...

Kui sa ujud meres kas ikka näed haikala 100m kauguselt? Ei usu hästi nagu. Pigem näeb seda saatemeeskond ülevalt.

 
At 00:30, Anonymous Anonüümne said...

Peremehe sulest
https://pluss.postimees.ee/4295729/eesti-mees-voitles-oo-otsa-vaikses-ookeanis?_ga=2.71886353.348166623.1509732758-1695757432.1440202127

 
At 08:22, Blogger Priit Pullerits said...

22.02, ei jäänud midagi puudu! Tahtsingi kirjutada teistmoodi, teravamalt. Vt lühemad lõigud, napimad laused, terased detailid. Pikad laused ja jutustav stiil teeks selle loo uimaseks. Aga see on terava elamuse lugu, seda ei saa teha konventsionaalselt.

 
At 10:54, Anonymous Anonüümne said...

PP kirjutab: Tõele au andes, ei viibinud ujuja pilkases pimeduses üksinda. Seda me teame, et saatjate laevuke on kaasas. Üksi sellist asja ju ei tehta.
Huvitav kuidas pimedas ja üldse merel suund õige seisab? Saatjad vist käsutavad et hoia paremale või vasakule mingi aeg? Pealkiri oleks võinud ikka sisaldada ujumist, mitte võitlemist ...

 
At 14:16, Anonymous Anonüümne said...

LA-sse ujumine 7 mehe eeskujul on küll huvitav ettevõtmine, kuid see kõnetab kordades vähem kui Alcatrazi saarelt SF-sse ujumine.

Minu esmane füüsiline kontakt Vaikse ookeaniga toimus samuti ööpimeduses. Kuna kontakti paigaks sai valitud endine rannakaitseriba japside eest, siis tegidki olemise kõhedaks militaarset päritolu ehitised. Tagasiteel hotelli tuli jagada transpordivahendit öises linnas neegritega. Vot see oli alles valgelt põhjamaalt saabunule erakordne üllatus. Imelik, et tänase päevani pole tekkinud huvi Vaikses ookeanis ujumise vastu. Kahjuks ei leidnud ka PP loost vastust küsimusele, et miks on seda vaja teha. Rekordihullus? Miks normaalne inimene hulluks läks, kas me saame teda aidata enne kui ta hukkub nagu 33 aastane magistrikraadiga progeja Jaani kiriku ees politsei kuuli läbi?

 
At 14:35, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits on kunn ja ta ei võta mütsi pihku mitte kellegi ees, olgu see või Dalai Laama.

 
At 14:53, Anonymous Anonüümne said...

Kui kašelott oma seedejäägid välja laseb siis see ongi selline hõljuv kissell-mannapuder millest põhjamaa mees aru ei saa kui ninapidi sisse kroolib.

 
At 17:48, Blogger Priit Pullerits said...

Täna hommikul sõitsin linnas MTBga 11,5 km (oli asjaajamist). Vaatasin, et kannatab sõita küll. Pärastlõunal siis juba tuulisel maanteel 55 km, väga ei kihutanud, aega läks 1:47 ja pisut peale.

 
At 20:54, Anonymous Anonüümne said...

Raggy on algkoosseisus. Eesti sport on taas tõusulainel.

 
At 21:07, Anonymous Anonüümne said...

Ma leidsin sellise ärapeidetud saladuse Priidu käikudest

https://www.youtube.com/watch?v=T8wLRU3s1CI&feature=youtu.be

 
At 11:59, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits on meile kõigile eeskujuks.

 
At 16:39, Blogger Priit Pullerits said...

Täna lõuna ajal juba märksa kiirem sõit kui eile: 55,9 km 1:40.35ga.
Vaheajad:
10 km - 17.10
20 km - 34.50
30 km - 53.23
50 km - 1:29.46

 
At 20:07, Anonymous Anonüümne said...

Kuhu kiirustad?
Hooaeg läbi

 
At 22:17, Blogger Priit Pullerits said...

Aga mis mõte on niisama uimerdada? Kui sõita, siis kiirelt. Ratas on ikka kiiruse arendamiseks. Kui tahad aeglaselt liikuda, siis uju. Või rooma.

 
At 00:05, Anonymous Anonüümne said...

Kas sel hooajal tuleb TH luuavarrest pauku?

https://sport.postimees.ee/4299937/fotod-eesti-suusatajad-said-voimeid-vorrelda-norra-suusatippudega

Pulleritsu kuldsed sõnad TH blogis.

 
At 09:44, Anonymous MargusM said...

kahjuks paneb priit 22:17 jälle mööda ehk kuhu sa mees kiirustad vastu talve!! Praegu on just hoo mahavõtmise ja rahuliku treenimise aeg.. kui sa just jaanuarikuisteks Austraalia võistlusteks ei treeni.

Kurb on kirjutise juures see et suurelt pasundatakse oluliste artiklite linkidest kuid lähemal tutvumisel leiame end ristturunduse ohvritena.. klikid loevad.
Kirjutise suhtes oluline artikkel on hoopis see: https://pluss.postimees.ee/4257889/treeneri-lollus-viib-hoolealuse-kliinikusse

 
At 11:59, Anonymous Anonüümne said...

Palun, kas oskab keegi öelda - kui pikk on Erik Roose?

 
At 12:23, Anonymous Anonüümne said...

Priit ma ei räägi siin liikumiskiirusest. Vaid mõttest pongestada treeningul kui mõtet selleks pole.
Propageerid siin teadlikult treenimist. Miks oma kere ülesse kütta kui vaim kommi ei saa. Puhkus on sama tähtis kui efektiivne treenimine. Ja veel 50+ mees ei tohiks nii vastutustundetult suhtuda ja oma hooaega ratsionaalsemalt planeerima.

Margus ütles õieti , et kui sa Tour Down Underil aasta alguses startida ei kavatse on selline pull mõttetu.

Huu

 
At 12:41, Anonymous Anonüümne said...

Hr Pullerits on kunn ja otsustab ise millal puhkab ja millal trenni lammutab.

 
At 13:36, Anonymous Anonüümne said...

Kui suuresti on meid ümbritsev maailm imagoloogia?
Keda kotivad mingid võrkpalliklubid? Palju on neil kaasaelajaid? Kümne poolkõva võrgusatsi asemel võiks ehk olla üka poolkõva kossuklubi?
Postimees aga treib järjekordse artikli mis ei ole lugemist väärt:
https://m.postimees.ee/section/3429/4300723

 
At 13:37, Anonymous Tanel said...

Priit, millega põhjendate eriti just Postimehes levivat kommet kirjeldada inimeste tundeid läbi selle, et nad "tagajalgadele" aetakse? Kirjatüki autor on oma üllitises kirja pannud sedasi ..."nad võitluslikult tagajalgele."
Tane

 
At 13:54, Anonymous Anonüümne said...

See "tagajalgadel" ja muu pask on mitte ainult PMis vaid kogu eesti meedias.
Rohkem õõvastab massiline anglitsismide kasutamine nagu ikooniline, eepiline, atraktiivne, inspireerima jne jne kasutamine kusjuures omamaine vastav on täitsa olemas. Aga ei, ikka mingi laenurõvedus peab olema.

 
At 14:38, Anonymous Anonüümne said...

Padre on suuremeelne ja lahke mees et lubab oma blogis igasugu amatööridel sõna võtta.

 
At 15:46, Blogger Priit Pullerits said...

Vaadake, mehed, kas mina olen mingi toimetuse juht või? Ei ole. Aga miks te siis minult teiste kohta aru pärite, kui ma pole kellegi ülemus ja mul ei ole alluvaid? Räägin ja vastutan oma lugude eest ja kui teil on nende kohta midagi öelda, siis andke aga teada - vastan ja seletan.

Huu jt - terve oktoobri juba puhkasin. Kas ma peaks teie arust novembris ka veel puhkama? Palju võib?!

Täna kohtusin Gerd Kanteri, Erki Noole ja Allar Levandiga - ja üldse mitte tööasjus. Kahega neist ajasin juttu? Arvake ära, kellega! Ja veel tähtsam: milliste kõvade spordimeestega kohtusite täna teie?

 
At 15:49, Blogger Priit Pullerits said...

Muide, Levandi ütles, et te võite siin blogis ju öelda, mida tahate, aga lõppude lõpuks tean ainult mina seda - pange nüüd eriti tähele! -, mis on mulle kõige parem.

 
At 16:16, Anonymous Tanel said...

Lgp Priit, Teie enda kirjutises (kui te ikka olete selle kirjatüki autor, mitte pole kasutanud variautorit), on sõnasõnalt sedasi kirjutatud: "Seda ohtu tajusid ka uudistetoimetuse liikmed seoses kavandatavate ümberkorraldustega «AKs», mis ajaski nad võitluslikult tagajalgele". Jutt käis konkreetsest Teie artiklist. Niisiis, millist lingvistilist lisaväärtust Teie silmis lisas artiklis viitamine inimese olematule jäsemele, so tagajalad?

 
At 16:27, Anonymous MargusM said...

Priit, lähtudes artiklist ja kommentaarist 15:49 siis: Kas Levandil on vastav kõrgharidus et sind nõustada? See et ta ise tipus on olnud ei loe, eksju.

Süda ei ole palgatööline et talle 1kuu puhkust on ettenähtud! Sellepärast tehaksegi kevadel ja sügisel rahulikku mahtu et koormus liiga järsult ei pendeldaks..

 
At 18:20, Anonymous Anonüümne said...

Kõvade spordimeestega ei pea kohtuma, piisab kui oled nendega ühes bloogis.

 
At 18:47, Anonymous Anonüümne said...

Labidamees või ka küsida. Mitu labidatäit sitta viskasid täna sina lödipüks?
Ta ei küsi sest see on tema töö. Tee Priit sa ka oma tööd!

Huu

 
At 18:50, Anonymous Anonüümne said...

Margus M peaks täosustama küsimust.
Kas Levadil on vastav Tartu kõrgharidus et nõustada?
Priit sa oled endale kokku vassinud liiga palju treenereid ja nõuandjaid. Piisab 1-2'st.

 
At 19:26, Anonymous Anonüümne said...

Päris õige remark. Paolo Slongo, Nibali coach tsiklismi asjus nõu andma ja Vahur Teppan ülejäänutes peaks piisama.

 
At 19:54, Anonymous Anonüümne said...

Odava populäriteedi otsingutel. K Muuli on K Kanepi eluloo raamatu kirjutanud. PM reklaamib sesa siis "avameelsete" seikade avaldamisega. No ma ei tea. Kapitalismuse ahnus. Pappi on siis igaüks võib endast raamatu lasta kirjutada. Tubli inimene muidugi aga naiste tennis, edu

 
At 20:31, Anonymous MargusM said...

Priit, kuna ainult sina tead mis on sulle kõige parem siis väike soovitus, hakka kohe MMS-i võtma. See ravib sinu põlved ja lisaks ka hambaaugud!
Kevadest saad jälle 800m joosta nagu 50a väle põder ja rattatrennide keskmine kerkib 50km/h-ni!
Kõik on sinus endas kinni, Levandi ütles..

PS. Tahan siiski kiita ka. Minuarust väga õnnestunud intervjuu Jaanus Kriiskiga.

 
At 21:56, Anonymous Anonüümne said...

Jah MargusM, lõpuks olen sinuga nõus. Padre geniaalsus ja "magic touch" ilmneb eelkõige vanade gurude intervjueerimisel. Alla 45a ei peaks Padre rohelisi juntsusid üldse intervjueerima. Ikka aastaid näinud sangarid. K Sildaru asemel Jaak Lipso, Priit Tomson, Viktor Viktorov. Legendaarne Lentsiuse Jaak on vist juba manalamees. Aga Padre oleks võinud jutu ära teha.

 
At 09:51, Anonymous Anonüümne said...

Ütleme nii, et roheliste sportlaste intervjueerimisel peab oskama esitada kõnetavaid küsimusi. Loomulikult huvitab meid, et keda magatas tennisetreenerid Karjus ja Luzgin. Tegelikult kõnetavad ka magatamise asendid, kes oli peal, kaua kestis, kas oli ka kumm kasutusel. Kas oli hea või jäi midagi puudu. Kas suur vanusevahe on OK või on endast nooremad paremad. Need on küsimused mis meid alla 45-aastaste puhul huvitavad. Kahjuks ei oska ajakirjanikud neid küsida nii, et vastuse saaks. Tegelikult on asi lihtne. Tähekese ajakirjanikud võivad teha mull mull intervjuusid, aga noortele ütled selgelt, et tahad saada lehte, siis tuleb vastata kõnetavatele küsimustele. Mitu elukaaslast, kaua suhe kestab, millal oli esimene suhe. Sellised on uue ajastu moraali väljakutsed. Ülejäänud maailmas ei häbene inimesed ennast isegi telekas paljaks koorida, meie ajakirjanikud ei suuda teha seda isegi ajalehe veergudel. Ja veel. Sportlaste puhul huvitab ka see, et kes on üldse ilma suhteta. Kellel on ainult üks suhe ja kas kellegil on ka esimene ja ainuke suhe kellega koos on pandud kogu senine elutee? Kas nt Eesti peapiiskop teeb sporti ja kas tema on saanud kogu elu jooksul hakkama ühe suhtega. Need on küsimused. Ja lõpuks ka küsimus Priidule, et mitu suhet on olnud? Kui ikka üle ühe siis võib-olla peaks kehtestama ka tõelise mehe mõõdupuu. Inimaju keemiat ja reaktsioone jälgides on neuroteadlased järeldanud, et romantiline armastus kestab keskmiselt 12-18 kuud. Seega armastusväärsel inimesele peab olema 52 eluaastaks vähemalt 23-35 aktiivset suhet. Vastasel korral on tegemist kalestuva inimesega kes mürgitab oma jutuga ühiskonda. Kas pole õigus?

 
At 10:54, Anonymous Anonüümne said...

Nagu me mäletame siis KK treenerid ei püsinud ükski kaua ametis. Ajakirjandus jättis mulje et sindrinahad tahavad üleliia tasustatud saada. Miks nad siis ikkagi mõne aja pärast koostöö lõpetasid? Kas sellest on raamatus juttu?

 
At 12:05, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav et vastav artikkel delfis oli kohe algusest peale NO COMMENTARIIBEL
???

 
At 04:02, Blogger adidas nmd said...

jordan shoes
michael kors outlet
kate spade handbags
mbt shoes outlet
uggs outlet
nike trainers
baltimore ravens jerseys
nike trainers
miami heat jersey
ugg outlet

 
At 05:26, Blogger Yaro Gabriel said...

adidas gazelle sale
prada eyeglasses
yeezy shoes
kyrie 3
air max 90
longchamp handbags
air max 95
links of london
nike dunks
nike air max 2017

 
At 08:08, Blogger Lilyh Gibsonc said...

uggs outlet
ralph lauren outlet
ed hardy
michael kors
michael kors outlet
buffalo bills jerseys
coach outlet online
canada goose
air max 2015
nike shoes

 

Postita kommentaar

<< Esileht