esmaspäev, august 27, 2007

Pullerits: Mu sõber tegi kõva sõidu. Tegi või?

Selleks ajaks, kui Andrus Ansip, peaminister, ja Art Soonets, sõber-konkurent, end Tartu rulluisumaratoni starti seadsid, oli mul 20 km jooksutrenn juba tehtud. Kerges ja rahulikus tempos, nii et Tartu nelikürituse kevadisel jooksu(pool+)maratonil oleks selle tempoga jõudnud 300. koha piirimaile, sinna, kuhu suutsid näiteks talviste suusavõistluste üks konkurente Roman Kattai ja Soonetsi õpilane rattasõidus Viljar Kannimäe.

Aga mis 20 km jooksuots ikka inimesele teeb - tunni pärast ratta selga ja vaatama, mis rulluisumaratonil ka juhtub.

Alustasin koos juhtgrupiga ja seetõttu pidi ikka üksjagu kaua ootama, millal Soonets 86 meetri kõrguse Inglimäe tippu jõuab. Tal oli oma eesmärk: ta oli lubanud... no ma parem ei ütle, mida ta tahtis vaatama minna, las ta ise kirjutab sellest, kui ikka julge mees on (ta andis lubaduse, et paneb siin oma elamused kirja - oodakem siis). Samal ajal käis minust kümmekonna meetri kaugusel tee keskjoonel hirmus plärakas: üks võistleja lendas asfaldile uperkuuti, peaaegu oleks vastasrajal sõitnud rivvi sisse lennanud. Küsisin, kas viga said. Ta raputas pead. Õnneks olid tal kõik kaitsed olemas. Aga tema silmavaade tundus mulle küll seejärel üksjagu hägune, nagu oleks ta koomast välja tulnud. Ja see, kuidas ta kartlikult ja kobades edasi allamäge veeres, tekitas kergelt õudu. Vähemasti oli kiirabi mäe all ootamas.

Nägin ühte noormeest laskumisel passimas ja küsisin, kas on ka palju kukkumisi olnud. Ta ütles, et lühema raja sõidul oli ikka kümmekond käblat juhtunud.

Inglimäest üles tuli Soonets juba tõsisema spordimehe sammuga. Sõitis oma grupil eest ära. Keerasin ratta Tartu suunas tagasi ja ergutasin mahajääjaid ning aitasin vähemalt ühel sinivalges dressis pikal noormehel eesoleva grupi kinni püüda. Aga Inglimäe laskumisel pidin taas nägema, kuidas üks sõitja müraki! istmikul teepervele maandus.

Teisel ringil oli näha, et Soonets on korralikult liikuma saanud. Püüdis järjest mehi kinni. Küll aga üllatas mind see, kui viimast korda Inglimäe tõusu võeti, et Soonets on Ansipist tervelt kaks minutit maas. Sellegipoolest liikus ta minu meelest väga ilusasti. Eriti, kui ta käed ka selja pealt ära võttis ja oma pikad tõuked nende abil maksma pani. Vastutuuleotsal andis rattasadulas kohe punnida, et tal kõrval püsida.

Soonetsit kõrvalt piitsutades ja ärgitades ja ähvardades ja ergutades sai ta viimasel üheksal kilomeetril umbes kümnest eessõitjast mööda. Sõpra peab ju aitama - ei saa alati nii egoistlikult, et paned ise ka igal võistlusel numbri selga ja kukud enda eest individualistlikult lahmima. Üksteise aitamist ja ühistunnet on meie ühiskonnas niigi väheks jäänud, keegi ei ole niisama naljalt valmis end pisutki ohverdama ega teiste heaks tasuta midagi tegema.

Pingutamine tasus ära. Soonets murdis end saja sisse. 1:24.30,7 andis 92. koha.

Kui mul naine kodus küsis, kuidas sõbral läks, pidin siiski tunnistama, et Ansipile jäi ta alla. Naine oli sellest tõsiselt jahmunud - ta ei saanud aru, mis moodi see on võimalik. Soonets teeb ju kogu aeg trenni, imestas ta, aga Ansip juhib kogu aeg valitsust - umbes nii ta lausus.

Inglimäe viimase tõusu lõpus fikseeritud Soonetsi kaheminutiline kaotus Ansipile venis lõpuks 3.40-le. Ansip oli 62., lõpetades kaks kümnendikku enne oma ihukaitsjat Alar Ridamäed.

Ma parem ei öelnud naisele, kui mitu naist Soonetsist rulluisumaratonil eespool oli. Kui ta kuulnuks, et tervelt 11, siis ma ei tea, mida ta küll Soonetsist kui (spordi)mehest oleks arvanud.

Aga ma ju kirjutasin, et rulluisutamine on naiste ala.

Foto 1: Art Soonets Tartu rulluisumaratonil. Foto autor: Kalev Saar, Postimees / Scanpix
Foto 2: Peaminister Andrus Ansip Tartu rulluisumaratoni stardis. Foto autor: Kalev Saar, Postimees / Scanpix
Foto 3: Võistlejad Tartu rulluisumaratonil. Foto autor: Kalev Saar, Postimees / Scanpix
Foto 4: Epp Paal (paremalt), Merike Õun ja Helen Virro, inglitiibadega osalejad Tartu rulluisumaratonil. Foto autor: Kalev Saar, Postimees / Scanpix

11 Kommentaarid:

At 13:16, Anonymous Anonüümne said...

Igatahes Ansip kasutas korralikke 100mm rulluiske, kuid pildi järgi on raske öelda aga Soonetsil tunduvad olema jalas mingid 92 mm kalossid. Sinna need minutid läksidki. Muide see ei ole nali.

 
At 13:47, Anonymous Anonüümne said...

suusatamine ja rulluisutamine on tehnika poolest väga erinevad!

ma ei mõista miks su tekstid kõik ühest vaatevinklist naeruvääristavalt kirjutatud on?

 
At 14:38, Blogger Priit Pullerits said...

Madis, meil on naljast vist erinev arusaamine. Kus on siin rulluisu rajakõrvases reportaažis rulluisutamise naeruvääristamine? Konkurendi sõbralik tögamine - seda on küll. Kuid ega Art Soonets võrdu rulluisutamisega!
Aga see on õige - rulluisutamine ja suusatamine on ikka kaks väga eri asja. Mulle tundub, et rulluisutamine on rohkem rattureile sobiv ala. Miks muidu mõned ratturid, nagu nood Erika Salumäe kunagised konkurendid vist USAst ja Saksamaalt, olid ka kõvad uisutajad.
Olen kuulnud, et rulluisutamine ei sobivat kuigi hästi suusatreeningu asendamiseks - kiirused pidid liiga erinevad olema ja siit siis ka erinevad liigutused.

 
At 01:05, Anonymous Anonüümne said...

pole sellel rattal midagi viga, selliste uiskudega ja 90 mm ratastega sõideti esi-50 sisse ka. Ma pakun et rull on lihtsalt nii intensiivne ala, et Soonets sõitis oma lihased piimhapet kohe alguses täis

 
At 05:52, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 05:54, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 
At 02:51, Blogger raybanoutlet001 said...

gucci borse
giants jersey
new orleans saints jerseys
new york giants jerseys
omega watches for sale
san antonio spurs jerseys
salvatore ferragamo
bengals jersey
boston celtics jersey

 
At 19:59, Blogger المتوكل على الله said...

شركة تنظيف موكيت بالرياض
شركة تنظيف كنب بالرياض
متخصصهشركة تنظيف فلل بالرياض في أعمال التنظيف للفلل والمنازل والبيوت والشقق والمجالس والموكيت والكنب والاثاث والخزانات وايضا فى مجال الكشف والعزل ونقل الاثاث بالمملكه العربيةالسعوديه تخصصنا أيضا في جميع الخدمات.
شركة تنظيف خزانات بالرياض
شركة تنظيف مساجد بالرياض
شركة تسليك مجارى بالرياض

 
At 08:14, Blogger yanmaneee said...

moncler jackets
james harden shoes
nike air max 2018
lebron shoes
yeezy boost 350 v2
jordan 4
yeezy 500
nike max
nike shoes
off white clothing

 
At 15:22, Blogger Samuel Badree said...

Mobile Prices Bangladesh really perfect web

 
At 14:14, Anonymous Anonüümne said...

This is such a nice idea. Your time and effort is really worth it and I want to say a big thank you to you for giving out this great piece of writing out to the masses.
Okash Loan App Download For Android And iPhone

Our Platform to know more about how to get some money loans from apps and other platforms and then pay later.

 

Postita kommentaar

<< Esileht