Reede, oktoober 30, 2009

Pullerits: Kas Eesti koondislased on võidetavad?

Tütar tegi mulle paar päeva tagasi ootamatu kingituse: andis mp3-mängija. Mille, tõsi küll, olin talle omal ajal kinkinud. Aga ta ostis endale uue ja väiksema ja loodetavasti parema. Kuid vana mängib siiamaani ilusasti, nii et mulle käib küll. Iseasi - ja see on suur küsimus -, kas muusika kõrvades aitab tulemust paremaks teha?

Kindlasti, nagu olla minu teada märkinud Jaan Kirsipuu, ei tohi klappe kõrva panna siis, kui rattaga maanteele sõitma lähed. Aga rullirajal ei tohiks need küll ohte suurendada. Näiteks Tiit Tali, kes lükkab taas nagu mullugi Tähtvere spordipargi ringil sellise hooga, et kõik kaugele maha jäävad, kasutab samuti trenni ajal suuri kõrvaklappe. Ilmselt mitte kõrvade soojendamiseks.

Lasin tütrel laadida mängijasse kokku 30 peamiselt Queeni ja Beach Boysi lugu (raske on leida midagi paremat mitmehäälsest meestelaulust), sekka mõned ABBA hitid ja hea rütmiga "Uptown Girl" Westlife'i esituses. Peab ütlema, et trenn läks seetõttu tõesti kergemini. Tõsi, osalt oli kerguse põhjus ka see, et poole trenniajast sõitsin keppideta, kuigi ma pole päris kindel, milleks see hea ja vajalik on, aga igal juhul viis see pulsi oluliselt alla.

Küsimus on selles, kas muusika häirib treeningule keskendumist. Ja kui see on häiritud, siis pole lootust, et võiks kunagi Eesti koondislastele vastu saada.

Seni on mul õnnestunud võita viit Eesti suusakoondise liiget, ja seda mitte males või kabes, vaid nende põhialal või sellele väga lähedasel alal, kus maksab ikkagi vastupidavus. Ilmselt olen viimasest kümnest aastast ainus, kes on Eestis suutnud võita korraga nii Andrus Veerpalu kui Jaak Maed. See juhtus 2004. aasta mais Tartus raekoja platsil suusavahetusega sõidus. Ehkki esimesel ringil kukkusin ja lõin põlve üpris valusalt ära, tegin kolmanda ringi alguses spurdi ja suutsin edumaad hoida lõpuni, ehkki Mae pingutas lõpus raevukalt, aga napilt jäi tal siiski mu püüdmisest puudu. Lisaks Veeralule jäi tol võistlusel selja taha ka Vasaloppeti võitja Raul Olle.

Aivar Rehemaast sain jagu eelmise aasta kevadel Tartu nn jooksumaratonil. Teisel kilomeetril koputas Rehemaa mu paremale õlale ja tuiskas seejärel lennukalt mööda. 15,6 km märgis olin temast 37 sekundit maas, kuid juba 19,6 km märgis olin temast 14 sekundit ees. Finišis edestasin teda 55 sekundiga. Rehemaa tunnistas, et tema algus oli liiga kiire.

Laskesuusatajaks hakanud Priit Naruskist sain jagu tänavu hilistalvel Haanjas lasketeatesuusatamises. Kuigi mul õnnestus paaristeatesõidus, kus tiimikaaslaseks oli Scanpixi fotoagentuuri juht Art Soonets, tabada kümnest märgist vaid kaks - kiire avavahetuse eest tuli kõva lõivu maksta -, õnnestus meil ikkagi edestada Naruski meeskonda ja teenida lõpuks auhinnaline kolmas koht.

Paraku pole paljude teiste Eesti suusakoondislastega, nagu Kaspar Kokk või Anti Saarepuu või Peeter Kümmel, õnnestunud mõõtu võtta. Mis loomulikult ei tähenda, et kui see õnnestuks, oleks võit garanteeritud. Aga kui võistlust hoolega valida ja oma võimalust luurata, siis, nagu näete, pole Eestis ka kõige kõvemad mehed alistamatud.
******
Convict Lake, Sherwin Range, Sierra Nevada, California. 18. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Raul Olle (nr 4731) ja Jaak Mae (nr 4729) vedamas 2004. aastal suusavahetusega sõitu Tartus Raekoja platsil, nende taga valges dressis Priit Pullerits, taamal sinises dressis Andrus Veerpalu. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 2: Priit Pullerits andmas Tartus Raekoja platsil võitjaintervjuud Madis Millingule. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 3: Aivar Rehemaa lõpetamas 2008. aastal Tartu jooksumaratoni 73. kohaga. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix

25 Kommentaarid:

At 13:48, Anonymous Anonüümne said...

Priit tabab pointi, nii kui saab ühe ämbriga maha, teeb kõrvale teise pange, et esimest ämbrit päris lapikuks ei tallutaks ja auru teise pange kolkimisele kah kulutataks. Täpselt nagu Eesti poliitikud. Suureks paisunud jama on võimalik summutada ainult järgmise suure jamaga. See on kesikute kuldtõde, mida teised erakonnad ja nagu näha ka ajakirjanikud on väga edukalt omaks võtnud.

 
At 14:03, Anonymous Anonüümne said...

huvitav, kas Mae ise ka teab, et tookord "raevukalt pingutas"?

 
At 14:34, Blogger Madis said...

Mitte sellest ei taha ma kirjutada, et koondislased on võidetavad või mitte.

Tahan suunata tähelepanu pigem asjale, nagu autorikaitse ja kõrvaklapid sporditegemisel või niisama lustiliikumisel.

1. Kas Su pleieris olev muusika on legaalne?

2. Kui keegi tuleb väitma, et kõrvaklappidega liikuja suudab hoomata kõike enda ümber, siis võiks talle füüsilise noomituse teha. Sellised 'tuimuseorjad' on ohtlikud nii teistele kui ka endale. ERITI rullitajad. Nad ei kuule, kui keegi läheneb või mööda tahaks saada. Sama nagu de facto liikluses näeme autojuhte, kes mobiiliga linnaliikluses hõivatud on, kuigi see on seadusevastane.

 
At 15:03, Anonymous Anonüümne said...

Muusika mõjust treenimisele kirjutas alles hiljuti Novaator.ee http://tinyurl.com/yzzfyxf . Mis puutub treenimisel muusika kuulamise ohtlikkusse ohutuse mõttes, siis ma usun, et teistega arvestaja oskab liigelda ka siis kui ta muusikat kuulab. Muidugi on tark muusikat mitte ka kõige valjumalt kuulata. Ikka nii, et ka ümbruskaudseid helisid on mingil määral kosta. Lisaks, kui sa oma ühe meele (kuulmise) naudingule reserveerid, peavad teised meeled (nägemine, taju) seda kompenseerima.
Üldiselt ise treeningu ajal muusikat ei kuula, aga samas korra-paar olen seda teinud ja kogemus on positiivne. Peaks ütlema olenevalt repertuaarist, mida kuulad, võib see koguni olla meeliülendav ja transentaalne kogemus.
Skiwaffe

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

Arvasingi olid Sina kes 19 paiku rullitasid keppideta.
Oli suht hämar ja riiete järgi ära ei tundnud, tehnika nii ladus valdamine pani mõtlema kes seal sõidab. Paar stiili paljastust siiski reetsid isiku.
Võib öelda et tehnika valdamine väiksel kiirusel pole paha.

Priit

 
At 15:06, Anonymous Anonüümne said...

1. see muusika legaalsus ei ole asjassepuutuv, seda võid ka kodus kuulata, jutt käib trenni ja kõrvaklappide kokkuviimisest.
2. ka ilma kõrvaklappidetta liikuja ei suuda hoomata kõike enda ümber.
Klappide mõte ei ole tuimuse orjus, vastupidi, see teeb treeningu huvitavamaks ja emotsionaalsemaks ning seeläbi kergemini talutavamaks.Miks ei võiks endale treeningut meeldivamaks teha? Halb oleks see kui oma musat üle staadioni lasta.
Rütmiline muusika tõstab ka tempot ja lihtsustab kiirema tempo hoidmist. Kindlasti ei ole see negatiivne.
Mis puutub ohutusse, siis siin on palju tegureid. Tähelepanematu olla ja teistel jalus võib koperdada ka ilma kõrvaklappidetta (kõrvaklappidega treenijad on valdavalt kogenud ja teisi ei ohusta, ilma klappidetta ohustajaid on liiga palju) Klappidest tulev heli tugevus on selline, et võimaldab kuulda ka ümberingi toimuvat. Suured klapid on mõistlikumad kui kõrva sisse käivad, viimased mõjuvad kuulmisele halvasti (oht kuulmist kahjustada).
Mina kuulan klappidest raadiot, treeningu ajal tuleb piisavalt huvitavaid ja harivaid saateid, vahel võib isegi isegi PP kuulda.'
Miks mitte keha koormamise ajal ka vaimu koormata, saab rohkem korraga .


Tiit

 
At 15:08, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh, Priit, julgustavate sõnade eest. Aga mida veel parandada annaks?

 
At 16:50, Blogger Madis said...

Andke andeks, aga ju ma olen siis erandlik inimene, kes ei suuda kuidagi muusikat kuulates treeningut läbi viia. Ei noh, suudan küll aga see, mis siis treeninguga juhtuma hakkab on hirmus. Samal põhjusel ei kuula autoraadiot ka, kui roolis olen. Võib-olla aga inimesed ei oska enam ilma 'mürata' olla? Mina soovin tegevuse enda keskel olla.

Analyze this!

 
At 17:05, Anonymous Anonüümne said...

Pole Sind eriti sõitmas näinud ja ei oska midagi tehnika kohta öelda, kuid keppideta sõitmine on hea harjutus just tehinka valdamise seisukohast. Samuti on see hea tasakaalu harjutamiseks liikuval toel.

Seda pole kunagi liiast.

Priit

 
At 19:46, Anonymous Anonüümne said...

Madis, ära muretse, on võimekamaid ja vähem võimekamaid. Tee nii, kuidas sul paremini välja tuleb. Tõepoolest autoraadio häirib, mingi uuring oli, mille tulemustes väideti, et enamik juhte keerab mingit maja numbrit otsides või parkimiskohale manööverdades raadio kinni. Eks ta nii ole, et kui on ebamugav ja harjumatu olukord, siis tuleb keskendumiseks endast kõik anda ning ühte meelt meeldivatele helidele ei saa raisata ning iga väiksemgi kõrvalmõju saab väga häirivaks. See võib väga ohtlikus osutuda ja parem oleks vahtralehega sõita ja harjutada hõredama liikluse olukorras, kuini hirm ära läheb.

 
At 20:18, Blogger Madis said...

Vahest on hirmus motikaga tipptunnil Tallinnas autode vahel liigelda, kui mobiiliga rääkivad või millegi muu, kui juhtimisega tegelevad otsustavad sulle küljepealt sisse kupatada. Vot see moment on hirmus.

 
At 21:09, Anonymous Anonüümne said...

Klappe on hea kasutada. kui motivatsioon vähe nõrgem on, saab kergemini muusikaga surnust punktist üle.
Nädalavahetustel pikematel treeningutel on hea jutusaateid kuulata, näiteks Kuku audioarhiivist, nii on mõnigi treening hulga pikemaks läinud.
Olen igati pidi proovinud, ega leia küll, et rattaga sõites ja just vaikselt muusika kuulamine kuidagi segaks või vähendaks ümbritseva kuulmist.

 
At 09:06, Anonymous Anonüümne said...

Kas see esimene pilt on kivilihvi tegemine suuskadele või on need mehed nii lambad, et sõidavad kivide peal Fisheritega ja need tähed RSC, googeldasin, need on ju kallid suusad. Imelikud mehed.

 
At 11:03, Anonymous Anonüümne said...

Mitte RSC (need on odavad suusad), vaid RCS, mis on tõesti kallid võistlussuusad.
No aga vaatame, mis aastal see pilt tehtud on, 2006, 2007? Siis ju Eestis elu õitses, sposorid plekkisid kõik veidrusedki kinni ja masust ei nähtud isegi und...

 
At 12:36, Anonymous Anonüümne said...

Need suusad olid ehk juba varem tuksis ja miks siis mitte mööda kive sõita.

 
At 14:00, Blogger Madis said...

26. mai 2004 ütleb pildi info.
Tartu Postimehe Päev.

 
At 05:32, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
chanel handbags
michael kors
black timberland boots
louis vuitton purses
abercrombie
michael kors outlet
coach outlet store online
toms outlet
coach factory outlet
mont blanc pens
christian louboutin sale
coach factory outlet
michael kors outlet
toms shoes
michael kors outlet online
jordan 11 gamma blue
michael kors handbags
adidas outlet store
prada
louis vuitton outlet
mulberry uk
prada outlet
beats solo
coach outlet online
pandora charms
gucci handbags
oakley sunglasses cheap
christian louboutin
coach factory outlet online
christian louboutin shoes
coach factory outlet
abercrombie store
gucci outlet
michael kors
fendi
coach outlet store online

 
At 09:13, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:16, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:18, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:21, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 06:40, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.6.12
ralph lauren outlet
michael kors outlet online
nike soldes
ray ban eyeglasses
golden goose
oklahoma city thunder jerseys
coach outlet
canada goose uk
nike tn
ralph lauren outlet

 
At 06:44, Blogger Unknown said...

www0803

jordan 4
ray ban sunglasses
pandora charms
mbt shoes
christian louboutin shoes
dsquared
golden goose shoes
nike outlet store
christian louboutin shoes
ugg boots clearance


 
At 05:04, Blogger jeje said...

basket adidas zx flux femme soldes Les sandales air jordan 5 noir Nike sont très légères, l'empeigne en air jordan 1 flyknit cuir est assez lisse et air jordan basketbol ayakkab?lar? confortable. seront les asics baskets gel lyte iii heren rouges applications de la bioélectronique. Donc, vous asics chaussures badminton avez pris goût à nike air jordan blanche et rouge l'environnement incroyable de grands cigares. acheter asics gel lyte v femme

 
At 05:41, Blogger Unknown said...

www0912golden goose
ugg outlet boots
bottega veneta
kate spade outlet
canada goose outlet
pandora charms
superdry uk
ralph lauren polo
off white shoes
mlb jerseys

 

Postita kommentaar

<< Esileht