neljapäev, jaanuar 21, 2010

Pullerits: Kuidas suusakraakluses korda luua?

Eile õhtul tegin mõtlemapaneva treeningu. Selle tarvis valmistas mu suusad ette igipõline rivaal Art Soonets, Scanpixi fotoagentuuri juht Baltimaades, sest ta oli üleeile näinud, kuidas ta minust laskumistel mööda lendas. Ja peab ütlema, et ta sai oma tööga suurepäraselt hakkama, nii et resultaat kannatas võrdlust ükskõik millise professionaalse määrdemehe meistriteosega.

Aga mis trenni sa 19 külmakraadiga teed? Mahtu ju mitte, sest pikapeale võivad sõrmed või varbad või nina või põsed külmetama hakata. Lõike samuti mitte, kui ei taha pärast kopsudest verd köhida. Nii jäi sõelale vaid erialane jõuvastupidavus ehk sammuta paaristõuketöö dendropargi seitsme tõusuga ringil. Liiati tundus see ainsa arendava treeningu variandina.

Ma ei tea, kuidas teistele, aga mulle on see kõige raskem trenn. Sest tõusudel tuleb ikka maksimum välja panna. Kuid millise efekti see pingutus annab, seda saab tunda kohe laugetel lõikudel - küll on seal kerge tõugata!

Kui mõned konkurendid on pingsalt mind jälginud, siis nüüd soovitan neil jälgida ka Soonetsit. Ja mitte üksnes seepärast, et tema klassika-Fischerid, mis on samast seeriast nagu Andrus Veerpalu võidukad suusad, libisevad nii hästi, et ta võtab suure hooga kõik laskumiste järgsed kaared, samal ajal kui mina juba tükk maad enne kaarte algust tööle pean hakkama. Teisel ringil, mida alustasime koos - esimese läbis ta minu tuules, küll mitte paaristõugetega, vaid n-ö normaalses segatehnikas napilt alla 17 minuti -, tegi ta mulle, kes ma ikka vaid paaristõukeid pruukisin, rohkem kui kaks minutit sisse. Ta läbis selle kiiremini kui 16 minutiga! Ja mitte ainult: kui läksin eelviimasele laskumisele, nägin, mismoodi Soonets viimasest tõusust üles sõitis, ja tema samm ei olnud millegi poolest vähemtehniline kui Otepää MK-etapil nähtud.

Kokku läbisin paaristõugete jõul kolm ringi ehk umbes 13,5 km - sedapuhku, erinevalt eelmisest samasugusest trennist, ka neljanda tõusu püstloodis paistva väikse nuki. Igatahes tundsin, et trenn on läinud asja ette.

Aga mõtlema pani mind hoopis muu. Konkurent Soonetsi abivalmidus ja viisakus ja rahulikkus on nii kontrastses vastuolus siin blogis sel nädalal teatud tegelas(t)e kultiveeritud sõjakuse, pahatahtlikkuse, norivuse, õeluse, kurjuse jms-ga. Kui see mõttes üle kanda treeningolukorda, oleks pilt järgmine: mingi tumeda maski ja mustade prillide taha varjunud tüüp karjub põõsa tagant iga mu ringi järel: "Sa oled jälle siin trennis. Eelmine päev olid ka, samuti terve eelmine nädal. Huvitav, et sa ise aru ei saa, et see on rumal. Lausa arulage. Selles puudub igasugune loogika. Ja selline tegelane peab end suusatajaks ning arvab, et ta midagi üldse jagab. Hämmastav, et sa ikka üldse midagi ei õpi. Räägi või ära räägi. Eriti kurb, et mõned sinuga veel mõõtu võtavad. Kõige kohutavam on muidugi see, et sa minu objektiivset arvamust kuuldagi ei taha."

Pean kahetsusega nentima, et sel nädalal on mõned kommenteerijad suutnud oma süstemaatilise norimisega ja sapi pritsimisega muuta mu spordiblogi kommentaariosa tõeliseks läbuks. Asjaliku, ja puhuti ka vaimuka mõttevahetuse asemel on võtnud maad anonüümne tigetsemine ja õelutsemine ja arvete klaarimine. Ma ei kavatse lasta sel enam jätkuda.

Sel nädalal mõne kommenteerija õhutatud kultuuritus peab lõppema. Nüüdsest kustutan oma spordiblogi kommentaariosas ära kõik sõnavõtud, mis on teisi sõnavõtjaid halvustavad ja solvavad, mis kiirgavad tigedust ja õelust ja pahatahtlikkust jms. Nii on ja nii jääb ja selle üle siin diskussiooni ei toimu.

Enne kui siin lastakse jälle käiku õõnsad väited inimõigustest ja sõnavabadusest, siis olgu ennetavalt öeldud, et seda ei piira ma kellelegi. Aga minge ja realiseerige neid õigusi ja vabadusi kusagil mujal. Kuid selleks, et antud loogilist ettepanekut ei tembeldataks demagoogiaks, siis tulen nii palju veel vastu ja jätan eelmise lõigu omadussõnadega kirjeldatud kommentaarid kõik alles juhul, kui nende all on kirjas kommenteerija ees- ja perekonnanimi. (Kui mul on nime õigsuses ja ehtsuses põhjust kahelda ja see ei ole kontrollitav, siis äsjanimetatud vastutulek kommenteerijale ei kehti.) Kui õigustest rääkida, siis neil, keda rünnatakse, peab olema õigus teada, kes seda teeb.

Jõuate kurjusest kantud kommentaari kirjutada, jõuate ka oma nime alla tippida. Ja kui ei jõua ehk kui käed jäävad nõrgaks, siis minge ja harjutage tõusudel paaristõuketööd.
******
Artist's Drive, Death Valley National Park, California. 19. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Andrus Veerpalu paaristõuketöö stiilinäide Otepää MK-etapil. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Tähtvere spordiparki (vasakul) dendropargist eraldav allee. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 3: Priit Pullerits (vasakul, suus energiat andev batoon) ja Art Soonets enne eelmise Tartu maratoni starti. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 4: Jaak Mae paaristõuketöö stiilinäide enne Salt Lake City taliolümpiat Otepääl. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
Foto 5: Suusatajad Tähtvere spordipargis. Foto autor: Priit Pullerits

65 Kommentaarid:

At 09:41, Anonymous Anonüümne said...

Soonetsi parem libisemine tuleneb teil ka mõningasest kaaluvahest (pakun, et 15 kilo tema kasuks).

 
At 10:54, Anonymous Anonüümne said...

"Sel nädalal mõne kommenteerija õhutatud kultuuritus peab lõppema. Nüüdsest kustutan oma spordiblogi kommentaariosas ära kõik sõnavõtud, mis on teisi sõnavõtjaid halvustavad ja solvavad, mis kiirgavad tigedust ja õelust ja pahatahtlikkust jms. Nii on ja nii jääb ja selle üle siin diskussiooni ei toimu."

Priit, kas see tähendab, et Miket lahmivalt süüdistavad kommentaarid kustutatakse?

 
At 10:59, Anonymous Anonüümne said...

Minu arust on saanud see Mike ebanormaalselt suure tähelepanu nii blogi autori kui ka teiste komenteerijate poolt. No las ta trambib jalgu siin ühes nurgas, ärge tehke tast lihsalt välja. Temaga tegelemine annab talle veel põhjust kõvemini jalgu trampida.

 
At 11:02, Blogger Priit Pullerits said...

Kehtestatud reeglid kehtivad edaspidi kõigi kommenteerijate kohta.

 
At 11:12, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 11:13, Blogger Madis said...

Minul on ju vaid eesnimi. Aga pilt on ka :-)
Loodetavasti holden ja sull jpt sarnase profiiliga ei satu kustutamise ohvrite nimekirja ;-)

 
At 11:28, Blogger Madis said...

Mis aga puutub libisemisse, siis olen oma Visu Victory Cap suusad suutnud olemasolevate vahendite raames alati libisemise osas tippvormi viia. Ja materjalidest on mul HF parafiin kõrgeim. Maratonile lasin eelmine aasta teha tippmäärimise spetsialisti käe läbi ja kõik oli SUPER. Oli pidamist ja libisemist. Ise vaid olin tagasihoidlik.

 
At 11:39, Blogger Priit Pullerits said...

Lp 11:12 kommenteerinu: Teie esimene lause "Lugege üleelmise postituse 103. kommentaari" oli neutraalne. Aga teise lausega solvasite küll ühte selle blogi stammkommentaatorit. Palun lugege reeglid läbi ja arvestage nendega.

Jah, Madise ja Holdeni ja Sulli pilt ajab asja ära - kui nad ikka tahavad kedagi sõimata... -, sest nendel piltidel on nemad ise. Aga mingi koera või kassi pildi enda asemele panemine küll sõimamiseks erandit ei anna.

 
At 11:51, Blogger Priit Pullerits said...

Soovitan kõigil, kes uute reegliste vastu vaielda tahavad, lugeda teisipäevases Eesti Päevalehes Sirbi peatoimetaja Kaarel Tarandi kommentaari "Halb nali hakkab läbi saama".

 
At 12:11, Anonymous Anonüümne said...

Ülemäärane tsensuur üldiselt foorumitele ja listidele hästi ei mõju. Veidi korda hoida on muidugi normaalne.
Seda blogi hoiab paljuski elus fakt, et ühtegi teist aktiivset suusajutu puhumise kohta peale espordi kinni panekut ei ole asemele tulnud. Suusaportaal ja foorum on, aga seal kirjutatakse veel suht vähe ning lumeinfo ja sportinfo lehted on veidi teise suunitlusega.

Lisaks oleks lugejate suhtes aus kui Priit seletaks ära, miks ta ühes postituses väitis ennast Mike kirjade kirjutaja olevat?

Ühesõnaga nn opositsioon, kriitika ja teistsuguste arvamuste avaldamine peaks siiski olema soositud. Eriti kui see on teemakohane. Muidu võib seegi koht vaikselt hingusele minna.
Erki

 
At 12:12, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kui kirjutatakse, et keegi ei olnud trennis kui mõistust jagati, siis see on kompliment sellele kellest räägitakse.
Kas püüad tõesti kõiges halba näha?

 
At 12:40, Anonymous Anonüümne said...

"Jõuate kurjusest kantud kommentaari kirjutada, jõuate ka oma nime alla tippida."

Siinseid hinnanguid jälgides, jääb arusaamatuks, kes ja mille alusel, hindab mingi kommentaari kurjaks? Seni on täiesti neutraalseid kommentaare kurjadeks peetud ja vastupidi, sõimavaid kommentaare normaalseks peetud.

 
At 12:42, Anonymous Anonüümne said...

Ma ei mõista - kas Priit tegeleb selle blogitsirkusega oma tööajast?

 
At 13:06, Blogger Priit Pullerits said...

Erki - opositsioon, kriitika ja teistsuguste arvamuste avaldamine on ka edaspidi soositud - kui see ei ole kedagi solvavas vormis tehtud.

12:12 - omast vaatepunktist võib teil õigus olla, aga teie kommentaariga kostitatu vaatevinklist ei pruugi.

12:40 - et kes hindab? - mina kui blogi pidaja; ja mille alusel? - kogemuse ja kaine mõistuse põhjal.

12:42 - mis tööajast te räägite? mul on normeerimata tööaeg.

 
At 13:13, Anonymous Kops üle maksa said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 13:24, Anonymous Anonüümne said...

Braavo maestro, viimane postitus oli mul üleval täpselt 8 minutit. See mees küll tööd ei tee...

 
At 13:27, Anonymous Anonüümne said...

ups ainult 5 minutit, sry. kuhu me nii jõuame?

 
At 13:37, Anonymous Imbetsiil said...

"Imbecile" was once applied to people with an IQ of 26-50, between "moron" (IQ of 51-70) and "idiot" (IQ of 0-25).

Eei midagi solvavat ju. Just IQ level

 
At 14:00, Anonymous Anonüümne said...

"et kes hindab? - mina kui blogi pidaja; ja mille alusel? - kogemuse ja kaine mõistuse põhjal."

Aga kui kogemused ja kaine mõistuse põhi on madal?

 
At 14:03, Anonymous Anonüümne said...

Priit, Sa võiksid oma lugejatele seletada, mis kamm Sul selle Mike nime kasutamisega on. Sa ju ise väitsid, et kirjutad ise Mike nime alt.
??

 
At 14:09, Anonymous Anonüümne said...

Priit, tõid siin näiteks Tarandi artikli ja soovid seda eeskujuks võtta. See ei ole hea eeskuju, see on näide sellest kui ajakirjanik saab kirjutada ükskõik mida ja kui keegi oponeerida ei saa, siis asjatundmatutele võib jääda mulje, et autoril on õigus.
Et artikkelist mingit kasu tõuseks ja jama ei kirjutataks on abiks kommentaarid. Loe viidatud artikli kommentaare http://www.epl.ee/artikkel/486486&kommentaarid=0

 
At 14:11, Anonymous Anonüümne said...

See kustutamine on paljudel juhtudel õigustatud, aga kui sellega liiale minnakse ja mõnel kupli alt täitsa ära viskab võib kuhugi mujale tekkida selle blogi peegeldus kus kõik kommid lubatud ja kustutamise võimalust pole, kuna käed jäävad lühikeseks. Nii on juhtunud mõne kohaliku blogiga kes hiljem oma blogides kommid uuesti lubasid ja ei kustuta neid enam.

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

Tänase tsensuuri ja nõiajahi põhjal otsustades tundub ,et see blogi ei ole elujõuline. Kui Priit hakkad kiivalt omale sobimatuid kommentaare kustutama,ei pruugi siit enam tõde selguda(nt. kui sa suusatamise jutuga täiesti puusse paned)Mina pigem suhtuks solvavatesse avaldustesse ükskõikselt-liigse tähelepanuta.
RVW

 
At 14:23, Blogger Priit Pullerits said...

Rein, ma suhtungi edaspidi solvavatesse kommentaaridesse liigse tähelepanuta - kustutan nad lihtsalt ära.

Esiteks sellepärast, mõtle, palun, kas sulle meeldiks, kui sinu pool tuleks keegi su sõprade-tuttavate juuresolekul sind anonüümselt ja avalikult solvama? Mulle küll see ei meeldi. Ja teiseks sellepärast, et solvavad kommentaarid mürgitavad õhustikku ja segavad asist keskustelu. Selle tõestuseks on üle-eelmise sissekande 103 kommentaari, millest vaid tühine osa oli asjakohane.

 
At 14:24, Blogger Kidra said...

Teatud külmakraadidest (EMHI) ei soovitata õues viibida kauem kui just vaja, sest näo nahk, silmad ja hingamisteed ei pidavat siiski taluma seda ("heast" riietusest sõltumatult). Ei tea kas nädalavahetuse pakane jõuab kah sinna, aga kas kellelgil on infot nende kraadide kohta suusatamise osas. Või siis kogemusi -20 laskumised näiteks. Mul silmavalged punetavad ja silmad kipitavad peale 1,5 tunnist -14 trenni mõndaaega.

 
At 14:25, Anonymous Anonüümne said...

Priit, miks väldid küsimust, mille esitasin?

Sa võiksid oma lugejatele seletada, mis kamm Sul selle Mike nime kasutamisega on. Sa ju ise väitsid, et kirjutad ise Mike nime alt.
??

 
At 14:29, Blogger Priit Pullerits said...

14:03 ja teised - olgu veel kord öeldud - mul ei ole tolle pseudonüümi all esineva isikuga mitte midagi pistmist.

 
At 14:35, Anonymous Anonüümne said...

Näo saab maski-bufi ja sirmiga nii ära katta, et külm ei pääse ka laskumistel ligi. Täna hommikul Dendros oli sinna -20C kanti ja 6 ringi oli täitsa talutav, ei tohi ennast muidugi väga higiseks sõita.

 
At 14:45, Anonymous Anonüümne said...

"12:12 - omast vaatepunktist võib teil õigus olla, aga teie kommentaariga kostitatu vaatevinklist ei pruugi."

Toimetaja tase või selle puudumine on siis see, mille alusel kommentaare kustutatakse.

Kui ei ole kuulnud ütlust - sportlased olid trennis kui mõistust jagati või ei saa sellest aru, siis ei saa ka aru ütlusest- tema ei olnud trennis kui mõistust jagati. Siis ei jäägi muud üle kui teda tunnustav lause ära kustutada.
Eks see vist natuke keeruline ole.
Aga kas alati peab just kõik, millest ise aru ei saa, sõimuks pidama ja ära kustutama?

 
At 14:58, Anonymous Anonüümne said...

Kidrale, eks see ole nagu enamus asjadega, treenituse küsimus. Mida rohkem külmakäes viibid, seda rohkem sellega kohaned. Järsud üleminekud on ohtlikud. Pidevalt väljas viibivale (treenivale) inimesele ei tee paarkümmend kraadi midagi.
Olen kuni -36C jooksmas käinud, probleeme ei tekkinud. Seda tänu sellele, et eelnevalt olid 25-30 kraadised külmad.
See on suhtumise küsimus, ettekäände, mitte välja minna, leiab alati.

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

Eile alustasid tudengid suusamatka Eesti lõunatipust põhjatippu. Sõidavad küsimata ilmast ja vähe sellest, ööbivad telgis. Matk peaks kestma 16 päeva. Meie siin üritame probleemi tekitadaprobleemi kui on vaja tunnikeseks välja suusatama minna.

 
At 15:08, Anonymous Anonüümne said...

Teile ei meeldi, et Teid avalikult solvatakse. Arusaadav. Samas - Teie väljakutsuv ja kohati terve mõistusega vastuollu minev kirjutamisstiil on taolist reaktsiooni viimasel ajal pidevalt ise produtseerinud. Pole mõtet kogu aeg ahju kütta, kui hiljem liigpalavusega vaevalda tuleb.

JJ

 
At 15:29, Anonymous Anonüümne said...

Kahju et mul pole linki netikommentaaride uurimuse kohta, kus jõuti järeldusele et:
1. Tark inimene enne mõtleb, kui midagi kirjutab
2. Mõtlemise käigus ei näe ta põhjust oma arvamust keset lauslollust avaldada.
3. 95% kommentaaridest on kirjutatud nö "pritsides"
4. "Rumalatest kommentaaridest" omavad mingit mõju vaid need, mis solvavad kedagi.


Tehke ise järeldused :)

 
At 15:44, Blogger Kidra said...

Mul ei ole probleeme minna suusatama senise 11 aasta jooksul esinenud. Ei otsi ma selleks ka vabandusi. Eriti veel siit. Neid leian ma ka ise - uskuge mind! Ma ei kavatse ka oma treeningplaane muutma hakata. Küsisin vaid kogemuste kohta.

Aga nohh ... tänan vastamast!

 
At 15:55, Blogger Madis said...

Silmade kaitsekt olgu spordiprillid. Need, mis kaarduvad näo järgi. Endal on Rudy Project ja ei mingit silmaprobleemi.

 
At 16:03, Anonymous Anonüümne said...

"Hoolimata suurest seltskondlikkusest olete ülimalt enesekeskne. Vestluse käigus viite Te harilikult jutu ikka enda isikule, oma plaanidele, ettevõtmistele ja oma viimastele saavutustele. See aga teeb Teist võrdlemisi halva kuulaja. Te tahate näida tähtsamana, kui tegelikult olete. Pole välistatud, et endast kaasvestlejale suurema mulje avaldamiseks kipute isegi kiitlema kuulsate isikutega, keda juhtumisi tunnete. Te peate oma arvamusi kõige õigemaks, seetõttu ei vaevu Te pahatihti teiste seisukohti ära kuulamagi. Samuti ei võta Te kuulda teiste nõuandeid ja õpetusi. Teil ei teki niisugust mõtetki, et keegi teine võiks midagi Teist rohkem teada või paremini osata. Sellega teete aga suure vea, sest alati on kelleltki midagi juurde õppida. Püüdke oma iseteadvust pisut kärpida ja kuulake kannatlikult ära, mida Teie vestluspartneril on öelda. Olete õige pea sunnitud endale tunnistama, et olete siiani suure hulga väärtuslikku infot ära põlanud."

SL Õhtulehe sünnihoroskoop PP-le.
hra Pastelli

 
At 16:15, Anonymous Anonüümne said...

Kidra alustatule.
Sel talvel olen käinud väljas -19/-20 kraadiga - võrreldes -13 kraadiga vahetan ainult riietuse teise kihi särgilt fliisi vastu. Näonaha jaoks, nagu juttu oli, peaks aitama suusamask. -20 kraadi puhul pole prille vaja läinud (üle 2-tunniseid trenne pole sattunud tegema, ka tuul on olnud üsna leebe) - ilmselt hoiab mask näo piisavalt soojas, et ka silmadesse sooja verd voolaks. Mask ulatugu üle nina, et hingamine toimuks läbi riide - isegi kui läheb hingamisel jäässe, on õhk soem. vt http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5c/20070102_per_erik_strandberg_balaclava_arranged.jpg/250px-20070102_per_erik_strandberg_balaclava_arranged.jpg

 
At 16:16, Anonymous Anonüümne said...

Kas on ka rohkem infot selle tudengite suusamatka kohta Eesti lõunatipust põhjatippu? Karm katsumus selle ilmaga.

 
At 16:36, Anonymous Anonüümne said...

16:03 Kümme punkti!
Oled täpselt ära tabanud siinses keskonnas toimuva kraaklemise põhjused. Tea kas peeglist abi ka on, või hakatakse peeglit kõveraks sõimama?

 
At 22:28, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 23:55, Anonymous Anonüümne said...

Äkki leiad aja ja hakkad ise suuski ka määrima, siis lippavad võibolla veel rohkem profi moodi?

P

 
At 06:56, Blogger Erkki Ehasalu said...

Kõige lihtsam: ebakohastele kommentaaridele lihtsalt tähelepanu mitte pöörata. Kahju et asjalikku blogi läbustatakse. Varem oli mõnus nõuandeid ja nippe kõrva taha panna, nüüd kulub 70% ajast selle õige ülesse leidmiseks.

Arutelu võiks jääda ikka blogi teema piiresse, sellest võidaksid kõik kes aktiivselt trenni teevad, konkurents ju suureneb :)

Terv.

 
At 07:42, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 08:08, Blogger Priit Pullerits said...

22:28 ja 07:42 - unustasite oma argumentum ad hominem sõnavõtule nime alla panemata. Palun lugege uuesti nüüdsest kehtivaid reegleid, mille eesmärk on siinset läbuks ja mürgiseks kiskunud õhkkonda tervendada ning hoida keskustelu teemakesksena.

 
At 08:58, Anonymous Anonüümne said...

Ma arvan, et parem mitte neist lollidest välja teha ja nende provokatsioonidele lihtsalt mitte vastata. Lolle on hju palju ilmas, ei jõua ju kõigiga sõdida.
Priidule jõudu ja jaksu.
Marek

 
At 09:24, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh, Marek.

 
At 11:26, Blogger Rain said...

Priit, kuidas sa ikkagi ilma treeningplaanita treenida saad?

Alles see oli kui tegid maha kõiki kellel on kodus suusapukk ja pole treeningplaani. Nüüd tuleb välja et sul endal pole ei suusapukki, ega ka treeningplaani.

 
At 11:30, Blogger Priit Pullerits said...

Rain, võtan suusad ja treenin - ni lihtne see ongi.

Aga tõsisemalt: treeningplaanide kasutamine õpetas mulle selgeks, milles üldse seisneb suusatreening. Nüüd seda üldjoontes tean ja kasutan saadud kogemusi. Liiati ei ole ma mingi tippsportlane, kellel on vaja plaani järgi kusagile areneda. Minu vanuses ja minu taseme pealt enam areng suurt võimalik pole, seetõttu ei ole mõtet ka end plaani orjaks muuta. Kuid see ei tähenda, nagu oleks harjutamine süsteemitu.

 
At 14:03, Anonymous Anonüümne said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 15:40, Blogger Priit Pullerits said...

To 14:03 - teie jäetud kommentaar sisaldas vähemalt nelja halvustavat ja argumentum ad hominem väljendit, kuid ei sisaldanud teie ees- ja perekonnanime.

 
At 11:33, Blogger Martin Suuroja said...

mina soovitan pp-l veidi vähem suusatrennis treeninguvälise jura peale mõelda ning tegeleda rohkem suusatamise ja sellega seonduvaga.
on endal parem ja teised ümberringi rõõmsamad. Ära ise virise, siis ei õelutse ka teised artiklitejärgsetes kommentaarides.

suusataja kõrvalt

 
At 04:01, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
michael kors handbags
michael kors outlet
cheap ray bans
louis vuitton
louboutin
louis vuitton handbags
louis vuitton
christian louboutin shoes
christian louboutin
michael kors watches
timberland boots
gucci outlet online
ray ban outlet
ray ban sunglasses
jordan 4
tory burch sale
caoch outlet
christian louboutin outlet
jrodan retro
replica watches
michael kors outlet online
ray ban uk
oakley sunglasses
hollister clothing
jordan 8s
prescription sunglasses
louis vuitton outlet
burberry outlet
michael kors outlet
pandara jewelry
abercrombie
pandora charms
cheap air max
louis vuitton handbags
coach outlet store online

 
At 03:48, Blogger Unknown said...

qihang0630louboutin pas cher
true religion sale
true religion
burberry scarf
jordan pas cher
michael kors handbags
air max 90
coach outlet store online
hollister clothing store
michael kors handbag
coach outlet
chaussure louboutin
coach outlet online
nike blazer low
cheap oakleys
kate spade
air max shoes
kate spade handbags
michael kors
longchamp soldes
oakley sunglasses
ed hardy clothing
michael kors outlet online
cheap beats
longchamp outlet
ralph lauren
soccer shoes
tory burch outlet online
rolex watches
polo ralph lauren outlet
cheap jordans for sale
ray bans
replica watches
chanel online shop
coach outlet online
christian louboutin outlet
q

 
At 12:09, Blogger Unknown said...

fangyanting20150708
tory burch shoes
ray-ban sunglasse
coach outlet
pandora bracelets
michael kors
ray bans
burberry handbags
rolex watches for sale
chanel outlet
chanel bags
gucci handbags
nike air max uk
replica watches for sale
longchamp sale
true religion jeans outlet
louboutin pas cher
cheap jordans uk
true religion outlet
fitflops shoes
michael kors bags
louis vuitton sito ufficiale
burberry scarf
gucci handbags
michael kors purse
football jerseys
michael kors handbags
soccer jerseys for sale
coach outlet store online
tory burch outlet
michael kors outlet
true religion
kate spade new york
jorda femme pas cher
michael kors bags
prada outlet

 
At 12:18, Blogger Unknown said...

qihang0904,coach outlet online
michael kors bags
jordan 3 infrared
discount oakley sunglasses
ralph lauren
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet
louis vuitton outlet
ncaa jerseys
air jordan 11
louis vuitton purses
oakley sunglasses
hollister uk
adidas trainers
uggs australia
abercrombie fitch,abercrombie and kent,abercrombie & fitch,abercrombie outlet,abercrombie kids
gucci shoes
michael kors uk
michael kors outlet online
louis vuitton outlet
louis vuitton
ray ban wayfarer
"hollister,hollister co,hollister jeans,hollister.com,hollister ca,hollister clothing
"
abercrombie and kent,abercrombie fitch,www.abercrombie.com,abercrombie fitch,joe abercrombie,abercrombie uk
louis vuitton
coach factory outlet
louis vuitton outlet
uggs for women
louis vuitton outlet
ray ban aviators
timberland uk
mcm bags
michael kors handbags
michael kors handbags
michael kors
michael kors handbags
nike free runs
q

 
At 09:14, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:17, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:19, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:22, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:20, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 05:39, Blogger Unknown said...

20151127xiaodaige
ralph lauren outlet
beats by dre
air jordan 4
michael kors outlet online
cheap jordan shoes
tory burch outlet online
abercrombie and fitch
ray-ban sunglasses
cheap jordans
louis vuitton outlet store
prada sneakers
canada goose outlet
canada goose jackets
uggs outlet
ray ban,rayban,occhiali ray ban,ray-ban,ray ban occhiali,ray ban sunglasses
nike free 5
prada outlet online
oakley sunglasses
valentino outlet
cheap oakley sunglasses
longchamp outlet
ugg boots
ugg clearance
tods outlet
louis vuitton outlet store
ugg boots
michael kors handbags
pandora outlet
ugg boots sale
michael kors handbags clearance
true religion jeans
ugg boots uk
coach factory outlet
ray-ban sunglasses
true religion outlet
michael kors factory online

 
At 09:03, Blogger Unknown said...

www1006
christmas presents
coach factory outlet
skechers shoes
canada goose
off white shoes
ecco shoes

christian louboutin
canada goose outlet
stussy

 
At 21:50, Blogger blogger said...

طريقة استخدام زيت الحشيش للذقن
زيت الحشيش الافغاني
ماهي رائحة زيت الحشيش الاصلي
زيت الحشيش للشنب
تجربتي زيت الحشيش للذقن
زيت الحشيش الاصلي للشعر
كم سعر زيت الحشيش
سعر زيت الحشيش
زيت الحشيش الافغاني الاصلي
لون زيت الحشيش الاصلي
تجارب زيت الحشيش

 
At 21:51, Blogger blogger said...

زيت الحشيش طول شعري بسرعه
زيت الحشيش لتطويل الشعر
فوائد زيت الحشيش الافغاني
فوائد زيت الحشيش
فوائد زيت الحشيش للشعر الخفيف
فوائد زيت الحشيش للشعر
الفرق بين زيت الحشيش الاصلي والمغشوش
فوائد زيت الحشيش للذقن
فوائد زيت الحشيش للشنب
فوائد زيت الحشيش الافغاني للشعر

 
At 21:21, Blogger Mai said...

خدمات دبي
بناء الشبرات وبراكن بدبي
بناء الشبرات بدبي

 

Postita kommentaar

<< Esileht