esmaspäev, jaanuar 16, 2012

Pullerits: Kas maratonideks on lootust vormi jõuda?

Kas teate, mis suusateenuste pakkujate konkurentsis järjest määravamaks saab? Vähemasti mulle tundub, et kaugus suusarajast. Ja siin, paistab, et pole küsimus mitte kilomeetrites, vaid suisa paarikümnes meetris.

Vähemasti kaks eelmist hooaega viisin nii mina kui veel kümned ja kümned oma suuski määrida ja putitada Tartu laululava tagusesse, uisulaenutuse kohal asuvasse Suusavendade katusealusesse ruumi. Sealt jäi Tähtvere spordipargi suusarajani joosta vähemalt 150 meetrit.

Ja seda on tänapäeval vist liiga palju.

Sellest hooajast kolis mu määrdetiim Kristjan Oolo ja Jaanus Kunts (mingit pidi on ka Jaak Teppan nendega veel seotud) otse spordipargi suusaradade kõrvale punastest telliskividest hoonesse, sinna, kus kaugemast parklast juhatab ülekäigurada üle sõidutee. Astud sealt hoonest välja, suusad näpus, ja võid 15 meetrit hiljem need jala otsa kinnitada. See peaks vist olema Eesti kõige rajalähedasem suusateenus. Isegi Tehvandil ei pääse minu teada ükski MK-tiim oma määrdeboksidega rajale nii lähedale.

Suusavennad, paistab, et on üksjagu suure investeeringu teinud – nende õnn, et lumi lõpuks maha tõotab tulla, ja ehk ka jääda. Kui viite suusad määrida, ei pea te enam kõrvad kikkis kuulama minu ja Kuntsi ja Oolo arutelu, kuidas keharaskust sujuvamalt jalalt jalale kanda või kuidas puusast jalga sättida nii, et tõusul suusad paremini pidama saada, või kas 9-10-sekundiliste kiirenduste asemel on 15-sekundilised liiga pikad (määrimisest ma nendega ei räägi – see on nende töö ja sinna ma ei sekku); nüüd võite nahkdiivanile end lösakile visata ja telerist spordiülekandeid vaadata, sellal kui Suusavennad kätele valu annavad.

Eelmisel nädalal sain ka lõpuks jala valgeks. Teisipäeval tegin vanade hallide Fischeritega Tähtvere ovaalil jäisel lumel 17 km. Kolmapäeval ja neljapäeval jäi trenn vesiste ilmade tõttu vahele, aga reedel pärast töönädala lõppu tegin sealsamas järgmised 20 ringi (ehk 17 km) – oi, küll oli raske. Jäise aluse ja värskelt sadava peene sulava lume tõttu oli libisemine nagu kitiga kinni. Nägin pressides-kangutades hullu vaeva, et ringe nelja minutiga läbida. Laupäeval oli sama seis, aga siis tegin tol kitisel lumel ei-tea-juba-kui-mitu-aastat määrimata vanade Fischeritega 26 ringi ehk 22,1 km. Aega kulus tervelt 1:44.

Õnneks oli ööl vastu pühapäeva lund juurde sadanud. Siis riskisin võtta oma Atomicud, palusin Kuntsil paksu suveparafiini nonde põhjalt maha lükata – ning läks! Küll algus tundus lennukas. Esimesed kümme ringi ehk 8,5 km tegin kergelt 33.26ga. Aga siis märkasin, et vana suvemääre vist hakkas kuluma ning teine kümme ringi läks juba 35.23ga. Siis vahetasin suusad jala otsas ära ning taas sain mõneks ajaks parema sõidutunde. Kolmas kümme ringi läks 34.49ga. Kuid viimase kümne ringi aegu hakkas kerget lund puistama ja mis seal salata, eks viimastel ringidel tikkus jaks ka raugema – ega ainuüksi punase sõstra mahlast, olgugi naturaalsest, ikka nii pikaks trenniks piisa –, nii et viimane neljandik läks koguni 36.46ga.

Kokku kulus 40 ringi ehk 34 km läbimiseks 2:20.24, mis teeb keskmiseks kiiruseks 14,5 km/h. Nädala nelja treeningkorraga sain kirja esimesed 90 suusakilomeetrit ja 8 jooksukilomeetrit lisaks, kokku kulus treeninguile aega seitse ja pool tundi.

Viru maratonini laupäeval, 28. jaanuaril on jäänud vähem kui kaks nädalat. Õigupoolest on treenimiseks jäänud vaid seesama alanud üks nädal. Karm värk, kas pole – tuleb kahe ja poole nädala pikkuse suusatrenni pealt hakata maratone sõitma? Sügisel on musta tööd küll hoolega tehtud, aga erialane ettevalmistus ei ole veel ühelgi aastal nii lühikeseks jäänud kui tänavu. Ainus lohutus: ilmselt on enamik teisi samasuguses seisus, ja ehk on mul isegi eelist – ei usu, et kõik massiliselt viitsisid pühendunult musta tööd rabada.
******Algodones Dunes, California. 5. aprill 2011. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Suusavendade uus hooldushoone Tähtvere spordipargi külje all. Foto autor: Priit Pullerits
Fotod 2-4: Jaanus Kunts Suusavendade hooldushoones. Fotode autor: Priit Pullerits

49 Kommentaarid:

At 12:22, Anonymous Anonüümne said...

Viru maratoni toimumise kohal ripub priske küsimärk. Ilmateade lubab alates järgmise nädala teisipäevast päeval sealkandis +5 ja vihm. Lumekiht ei pea vist vastu? http://www.gismeteo.ru/city/weekly/4070/

 
At 13:06, Anonymous Anonüümne said...

müügitöö võiks ikka suusavendadele endile jätta

 
At 13:10, Anonymous Anonüümne said...

Mina hindan hoopis seda, et kui kaugel minu töö- või elukohast suusamäärimise teenust saab... Nii et müügitöö ei läinud läbi.

 
At 13:15, Anonymous Anonüümne said...

See marcelproustilik kirjeldus Suusavendade määrdeboksist on lausa pärl! Oleks meil kõik ajakirjanikud nii hoolsad detaile tähele panema!

 
At 13:23, Anonymous Anonüümne said...

Vaat milles siis asi oli, et Priitu eelmisel nädalal loominguline kriis tabas. Hoopis suuskadele saamine pakkus emotsionaalselt vasikavaimustusliku laengu uuest karjaväravast, et enam kirjatsura ametile keskenduda ei suutnudki. Löpp hea, köik hea, muidu arvasin juba, et väljavalituna körgseltskonda veini mekkima sattumine tekitas suuresehullustusliku peapöörituse....
Maksuvusele saab tänavu talvel vaid üldfüüsiline ettevalmistus, peamine on vältida "ribadeks" suusatamist. Veteranide ikka jöudnud o-sportlastel on kombeks öelda: treenime vöisteldes ning vöistleme treenides. Kel eesmärgiks osalusröömu nautimine, selle jaoks pole kunagi midagi kadunud, aga kes tulemuse peale ja nagu Priit väidab,et maksab vaid TM tulemus, siis aega veel on. Valmis tuleb ikka olla, sest kui palju neid maratone sel aastal toimub, pole üldse kindel.
Suusamäärdeteenuse kasutamises....noh kas see 1,5 vöi 15m just rolli mängivad, Trt suht väike linn, valiku tegemisel on määravaks vast pigem muud näitajad nagu tutvused, tuttava soovitus, asukoht töö-kodu; töö-tähtvere;kodu-tähtvere jne.
Maamees

 
At 13:24, Anonymous Anonüümne said...

Põhjaosariiklastel on praegu selge eelis, Kõrvemaal oli eile lund vähemalt põlvini ning suusarajad vähemalt hindele 4. Paraku lasi rajameister suusaradasid suht vähe nautida, aeglaseim kilomeeter venis üle 20 min pikaks.

ain

 
At 13:59, Anonymous Anonüümne said...

gismeteole - kes keda usub ... norrakad ei luba mingit sula ega vihma ... http://www.yr.no/place/Estonia/L%c3%a4%c3%a4ne-Virumaa/M%c3%b5edaka~590199/long.html

 
At 14:03, Anonymous Anonüümne said...

Norra ilmateade lubab Mõedakale järgmise nädala kolmapäevaks tugevad miinuskraadid. Mis edasi saab, seda veel ei ennustata!

 
At 14:07, Anonymous Anonüümne said...

Õnneks on usaldusväärsemaid hooldemehi veelgi, kes suudavad olla loojad. Väike jalutuskäik tulebki kasuks võibolla, sest kahtlen kas kaks meest suudavad ikka pakkuda parimat sadadele...(küllap ei, mida näitas ka läinudaastane TM).

 
At 14:11, Anonymous Anonüümne said...

"oma Atomicud, palusin Kuntsil paksu suveparafiini nonde põhjalt maha lükata"

Mees ei saa enam ise suveparafiini mahalükkamisega hakkama! Või on härraks muutunud? [Pigem ei - Ajakirjanikule, kes blogis kirjutab, osutatatakse teadagi teenust tasuta - Ja ajakirjanik saab laia lehte etendada - (isiklik määrdemees!). Kasud mõlemapoolsed!!]

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

14:07 võttis sõnad suust. Suusavendade teenuse kasutamiseks pead olema kas Priit Pullerits või normaalse pidamise saamine sind ei huvita.

 
At 14:21, Anonymous Anonüümne said...

"Astud seal[Image]t hoonest välja, suusad näpus, ja võid 15 meetrit hiljem need jala otsa kinnitada."

Oleks see putka USAs, siis toodaks suusad Sulle rajale ja pandaks klambrid ka kinni.

 
At 15:17, Anonymous Anonüümne said...

14:11 Mees ei saa enam ise suveparafiini mahalükkamisega hakkama! Või on härraks muutunud?

Sõna "enam" on siin üleliigne.
Kunagi pole saanud.

 
At 16:02, Anonymous Anonüümne said...

Eriti hale kommertskirjandus. Veel haledam kui viimane Maratoni nime kandev reklaamleht. Copywriting.

 
At 18:25, Anonymous Anonüümne said...

Priit, mis toimub? Teine ämber jutti!!!

 
At 18:31, Anonymous Anonüümne said...

Palun infot Tartu suusamäärdeteenuse asukohtadest ja millised on teie lemmikud. Olen suusahuviline 1. kursuse tudeng ja ei ole kohalike oludega kursis.

Aitäh

 
At 19:00, Anonymous Anonüümne said...

kas nüüd saab lisaks PP-lea ka Scanpix (Soonets) omad suusad tasuta hooldatud?
Eelmisele: vist kõik suuski müüvad spordikauplused pakuvad ka määrimist

 
At 21:19, Blogger Andrus said...

Mina olen juba paar aastat Suusavendade määrdeteenust kasutanud va. pidamine, mida panen ise, ning olen igati rahule jäänud. Tänu sellele ei jäänud ka TM pidamisega hätta. Julgen siiski neid soovitada küll, kuid hinnad on võrreldes eelmise aastaga veidi kõrgeks läinud. Tavaline libisemine 4 euri. Samas pole ma mujalt veel uurinud, et mis hinnad on (Tartus pakuvad sama teenust veel Hawaii Express, AT Sport, Rattaring,Rademar, Nevene).Täna libisesid Kuntsi määritud suusad väga hästi.Lisaks on Suusavendadel nüüd pakkumisi ka suusavarustuse poole pealt ning seal on hinnad mõistlikud. Laupäeval tegin ka ühe selleaasta esimese Tähtvere 850m ringi treeningu ning hoolimata kehvast enesetundest tegin 22 ringi, millest umbes pooled Priidu ees või taga. Sain kohe hea tagasiside oma arengu kohta, sest sel aastal kannatas tema tempos sõita küll, kuigi tema 10 sek kiirendustega ei suutnud ma siiski kaasa minna. Täna tegin 17 ringi, millest kümmekond samuti Priidu tuules, tempo oli hea, sest üksi sõites oleks teinud ca 15% aeglasemas tempos. Priit, ära sa mõtle, et mis nad seal taga tuules passivad, sul on tempo lihtalt nii kõva, et sel aastal veel ei kannata mööda/vedama minna, mina vähemalt.

 
At 21:27, Anonymous Anonüümne said...

Määrimine on üks lihtsamaid viise oma äri alustada. Investeering on väike: vaja on pukki, sulatusrauda, mitut liiki harju, kaabitsaid, ja muidugi määrdeid. Töövõtted on päris lihtsad ja huviline saab need selgeks internetist õpetusvideoid vaadates. Suusamäärimine võib olla vägagi tulus - suusapaari tipptasemel määrimise eest ollakse välja käima isegi 500-1000 kr (vanas rahas).
Eesti määrdemehed on maailmakuulsad.

 
At 21:33, Anonymous Anonüümne said...

Mees on ikka peast hull! 10 sekundi kiirendused, 20, 30, 40 ringi! Harku-Nõmme ringil ei tee keegi kiirendusi. Ja 45+ vanuses?

 
At 22:02, Blogger Priit Pullerits said...

Andrus, ei taha siin segadust külvata, aga laupäeval oli mul vist selle aasta viletsamaid libisemisi - vanad hallid Fischerid olid kui takus kinni ja lubasid ringe hädavaevu 4 minutiga läbida. Seega keskmiselt 10 ringi 40 min kanti. Pühapäeval panin Atomicud jala otsa ja minek oli juba teine, 33 ja poole ning 35 ja poole vahel kümne ringi kohta (kokku 40 ringi). Need 10 sek kiirendused olid tegelikult pisut pikad, 14-17 sekundit, aga kogemust pole mul eriti, ei tunneta pikkust ära.

Täna, esmaspäeval, olid ühtäkki naised rajal tegijad, ja see pole ainult minu arvamus (kollases dressipluusis Rein K. ka märkis sama). Tulin välja, et teen rahulikult. Esimesed 10 ringi tegin 37.03ga, tänu tagant kannustajatele läks pisut üle plaanitu kiireks. Siis tegin joogipausi ja sain "vagunitest" lahti, aga umbes 13. ringil võtsin ise ühe punase mütsi ja punase dressipluusiga tüdruku taha, et hoian tema taga rahulikku tempot, aga minu arust hakkas ta kogu aeg tempot kruvima, vaatas veel iga ringi järel kella, ja tema tuules tuli teine kümme ringi 37.13ga. Kokkku tegin 24 ringi ehk 20,4 km pisut vähem kui 1:29ga. Ja see pidi olema taastav trenn... Hmm, teised ikka segavad mind...

 
At 22:56, Anonymous Anonüümne said...

Igasugu "hulle" on välja ilmunud, peab vist ka aidast suusad välja otsima. Tähtvere tivolisse karusellile keerutama ei tule, peab leppima tagasihoidlikemate paikadega nagu Mammaste vöi Vooremägi....
Suuski vöib määrida nii raha eest kui ise. Ise mökerdamine on kindlasti oluliselt odavam. Teenusena on hea kindlaks jääda ühele teenusepakkujale, tekkima peab vastastikune side, sest suusad on nii erinevad ja vajavad erinevat lähenemist.
Edu ja tervist ikka ka...Maamees

 
At 23:08, Anonymous Anonüümne said...

Tänane blogi küsimus: "Kas maratonideks on lootust vormi jõuda?" Minu vastus: "Ehk on." Vähemalt TM-iks, mille starti esmakordselt lähen. Kuigi vaid kolmel korral suusad sellel hooajal alla saanud.
Tänase PP sõidu ringid alates umbes 13-ndast ringist tõepoolest muutusid iga ringiga tempokamaks, ca 1-2 sek ringi kohta (vedaja kella järgi). Tempo tunnetus on järelikult ideaalne, mis omakorda viitab heale vormile!

Punane mütsike
Spordisõber

 
At 00:02, Anonymous Anonüümne said...

Ah, et endise tippsprinteri Vahur Teppani käe all harjutav Pullerits näitab võimast minekut? Ja et kas sprinteri ettevalmistuse (10 sec kiirendused!) pealt on lootust maratonideks vormi jõuda? On küll, kuid selleks tuleks tempot alla lasta ja teha korralikke 3+ h treeninguid. Aga Eestis on näiteks spinter Saarepuu ka maratone võitnud.

 
At 00:18, Anonymous Anonüümne said...

Täna panin ovaalil Priidust mööda nagu seisvast postist (ok ta jõi parajasti). Pean ütlema, et oled hakanud paaristõugetel käte asendit korrigeerima, pole enam nii laiali nagu eile. Pean silmas ka seda kui käed mööduvad tõukel puusadest. Sõitsin su tuules ka 3 ringi ning minuarust Atomice libisemine pole ka enam väga hea. Minul hakkas tsipa jahe.
Teet

 
At 01:06, Anonymous Anonüümne said...

Aivar-poiss võiks ka aega saalis efektiivsemalt kasutada, jõuaks kindlasti kauem lükata kui ainult sõidu esimesed tõusud...
http://sport.postimees.ee/704230/bj-rgen-oma-musklitest-need-pole-vaga-suured/

 
At 08:22, Anonymous Anonüümne said...

to 18:31
Kõik suuski müüvad poed müüvad ka suusamäärdeid.
Määrimine on üks osa suusamõnust mida mina näiteks kellelegi teisele loovutama ei ole nõus.
Ja "oluliselt odavam" on siinkohal väga pehmelt väljendatud . Võrdluseks- nende 4-5 raha eest mida tavaliselt pidamise paneku eest küsitakse saab ise määrides teha miinimum 50 paari,vaat et terve kehvema suusatalve..

 
At 10:35, Anonymous Nipitiri said...

Mul tekkis ka seda lugedes küsimus (nagu ka 08:22'l), et kas tõesti on (õpitud) abitus nii suureks läinud?

Ma ei vaidle vastu et esikümme, no hea kyll - esisada ja esikakssada kasutavad silmini proffesionaalide teenust. No olgu või esimene viissada.

Aga mis on teiste vabandus ?

Suuskade määrimine on ometi selline mõnus nädalavahetuse hommiku tegevus, selline kergelt meditatiivne isegi. Lisaks on hea tunne, et said oma suusad ISE hästi libisema.Ja ka pidama. Selline omamoodi zen. Ja uskuge - õnnestumisprotsent on kuradi kõrge - minuarust parem kui kuskil poes lastes määrida...

Ei ole ju seal midagi keerulist, põhitõed on lihtsad - ainus suurem mure kohaga, korteris elutoas päris ei tee. Keldris juba mõningase korraldamise juures aga teeb. Ja eramajas ei tohiks üldse koha leidmisega probleemi olla

Tõesti huvitab, et miks on mindud seda teed, et suurem osa maksab (roppu raha) et saada tihtipeale küsitavat teenust ?

Oskab keegi vastata ?

 
At 11:31, Anonymous Anonüümne said...

ega rikkus ei anna häbeneda

 
At 11:39, Blogger Tauno said...

Absoluutselt nõus, et suuskade määrimine harrastaja tasemel ei ole raketiteadus. Igaüks, kellel veidigi "töökätt" ja saab hakkama. Kui põhitõed on selgeks saanud, siis hakkab kehtima reegel, et ise tehtud - hästi tehtud. Kui ka läheb mõni harv kord veidi valesti, siis on see osa õppimise protsessist ja edaspidi jälle ühe teadmise võrra rikkam. Tgelikult see on isegi huvitav, niimoodi nokitseda ja areneda.
Üks aspekt veel. Ise niimoodi ninapidi oma suuskade kallal nokitsedes saab ka suusaaluse hingeelu oluliselt selgemaks ja küllap see aitab ka paremini mõista, mis suusad mingis olukorras käituvad nii nagu nad käituvad.
Ise juba aastaid omi suuski määrinuna ei vahetaks ma sellest kogunenud teadmist küll millegi vastu.

 
At 11:55, Anonymous Anonüümne said...

"Ilmateade lubab alates järgmise nädala teisipäevast päeval sealkandis +5 ja vihm."

NOAA lubab pehmet talveilma ja olulist lumelisa,kuni 20cm. Elame-näeme.

 
At 12:28, Anonymous Anonüümne said...

Igaüks, kellel veidigi "töökätt" ja saab hakkama.

Siia ongi koer maetud. Jala ei käi, vett ei joo ja suuski ei määri.

 
At 14:09, Anonymous Anonüümne said...

to 10.35, et miks suusatajad ei taha ise määrida.
Etteruttavalt, et asjad oleks selged siis oma suusad määrin ise.
Investeering isemäärimise alustamiseks on päris märkimisväärne (hinnad võetud ühe Tartus baseeruva firma netilehelt):
- kliistrite komplekt 48
- tahkete pidamismäärete komplekt 32
- määrde eemaldusvedelik 13
- paberteip 1
- liivapaber 1
- libisemismäärete komplekt (fluorita) 49
- alus ja hooldusparafiin 56
- kaabits 5
- soonepulk 5
- naturaalne kork 4
- sünt.kork 4
- määrderaud 70
- nailonhari 11
- messinghari 13
- määrimispukk 90
Kõik kokku 402 EURi.
Sama raha eest saab teenusena 100 korda lasta pidamist määrida või 80 korda libisemist määrida. Klassikasuusa puhul mõlemat korraga võttes (libisemine+pidamine) 57 korda.
Lisaks arvesta ka enda tööaeg ise määrides juurde. Ning ka koht kus seda teha, elutoas vaibapeal ka ei tahaks. Samuti ka vajaliku oskusteabe hankimine.
Vähe paremat libisemist/pidamist tahtes arvesta paarsada EURi määrete peale juurde.

Ning ei maksa tulla rääkima kuidas keegi ehitas suusapuki saepuruplaadist 0 EURiga ja määrderauana kasutab vana triikrauda, kaabitsana kingalusikat ja soonepulgana pastakat ning määrdena vana küünalt.

Ehk andis see jutt mingi ammendava selgituse miks kasutatakse määrimisteenust.

Siim

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

Mõnel mehel suusad on ette
määritud.
Mõnel mehel saatus on ette
määratud.
Mõni laseb teistel oma suuski
määrida.
Mõni laseb teistel oma saatust
määrata.
Tõeline mees määrib ise oma suusad.
Tõeline mees ise oma saatuse määrab!

 
At 14:53, Anonymous Anonüümne said...

2
Mõnel mehel suusk ei libise.
Sellist tunned särgist higisest.
Kuid mees sõidab, ei vigise.
Mõni ütleb: panin määrde alla!
... enam ei mäleta millise.
Mõnel mehel suusk ei pea.
Mõni on määrimisel teinud vea.
Mõnedel suusk ei libise ega pea.
Mõned on üldse kaotanud pea.

Mõne suusal on määre kulunud.
Viimasest määrimisest aastaid kulunud.
Mõnel on elus vale määre.
Mõni tunneb - on alaväärne.

 
At 15:03, Blogger Tauno said...

Einoh. Jääme huviga ootama luulekogu trükis ilmumist ;)

 
At 15:54, Anonymous Ants said...

Siim võttis asja hästi kokku. Endal küll kõik need asjad soetatud v.a. messing hari. Ja pappi kulus tõesti omajagu. Ometi ei viitsi eriti määrida suuski, ehk nii 75 km tagant. Ja ostetud on asju mitme aasta jooksul just sellel põhjusel, et tüütu on tassida suuski poodi ja tagasi ja maksta mitte millegi eest iga kord 100 eek. Ma ausalt öeldes ei näe küll mingisugust põhjust, miks treeningu jaoks peaks üldse suuski iga kord määrima. Lihtsalt põhja kaitsmiseks kui on üks paar. Pidamise määrimine on hoopis lapsemäng, seda nühid lihtsalt pulga ja korgiga peale raja ääres enne peale minekut. Libisemise vahe on ju tegelikult marginaalne ja eelkõige kinni lume struktuuris ja temperatuuris. Ütleks kohe nii, et liiga hea libisemisega tugevaks ei saa. Kui on kliistri ilm siis teen paaristõuke trenni, seda löga püüan võimalikult vältida.

 
At 16:22, Anonymous Anonüümne said...

POEEM SUUSKADE MÄÄRIMISEST

3
Mõni paneb punast, teine sinist.
(Määrdest lahtisaamiseks saab abi bensiinist.)
Kolmandate lemmikvärv on lilla.
Põhiprobleemiks: mida panna alla, millal?
Mõni ütleb: pehmet, teine - tahket.
Mõni pakub määrdeabi lahkelt.

Head libisemist otsi parafiinist.
Hea pidamisemäärde saab ka liimist.

 
At 16:27, Anonymous Anonüümne said...

Siimu nimekiri on pikk ja pöhjalik, aga siiski paljud riistad nimekirjast on suht pikaealised, aastateks. Suusapukk- jah ehitan igal hooajal käepärastest vahenditest ise; triikraud- jah kasutan vana tavalist, önneks pole siiani ühtki pöhja sulama ajanud.
Nipitiri arvamusest- eks seal teenuse kasutamisel ole omad pöhjused: kel pole aega, ööpäevas on siiski vaid 24 tundi, kel pole vöimalusi, eriti korteri elanikud, kes aga lihtsalt pöhimötteliselt käsi mustaks ei määri....ja kas köik tööd tulekski elus selgeks öppida, köike ei jöua siiski.
Vastupidiselt Nipitiri arvamusele, enamus esiotsast määrib siiski treeninguteks ise, üritustega on teine lugu, sealt soovitakse määrdeteadusest viimast vötta, aga soetada HF-paraka , pulbrite ,geelide täiskompleks, on juba suht kallis löbu. Ja eks üritusteks määrimisel tekivad ka enesekindluse vähesusest köhklused enese usaldadamisel. Üks pluss on selle juures siiski- ebaönnestumisel ei pea ennast kiruma, on kellele näpuga näidata ja sajatusi jagada....
Ants- 75km on liig mis liig...ühed "targad" väitsid et olenevalt oludest, nt. "karmides" oludes nagu kunstlumi,jäine, teraline lumi-1kiht 10-15km, "pehmemad" tingimused-1kiht 15-20km....
Maamees

 
At 19:38, Anonymous Anonüümne said...

Einoh see on nüüd küll jaanuarikuu lause: "enesekindluse vähesusest tekivad köhklused enese usaldadamisel". Sellelt baasilt ei ole üldse mõtet võidu sõitma minna. Nii kui keegi mööda paneb on päev rikutud.
Mina ehitasin küll määrdepuki ise. Puust. ostsin 50x70 hööveldatud prussi, tollise 2m lauajupi, 10 metallist nurka peotäie kruve ja valmis ta oligi. Kokku läks 150 krooni. Suuski määrin ise ka maratonideks. Triikraud on siledapõhjaline (ilma veeaukudeta) kõige odavam. Pulbriga ei ole veel määrinud, sest see kestab ainult 15 km ja on kallis. Kõrgfloor annab korraliku harjamisega (harjamine ongi kõige tähtsam) väga tigeda libisemise. Mulle igatahes määrida meeldib ja erinevaid pidamis ja libisemisvariante katsetada on huvitav. Kui te viite suusad poodi määrida vahetevahel, siis ärge arvake, et seal midagi ülimega nendega tehakse selle raha eest. Saate odava külma ilma holmenkolli alla ja kogu moos.
Teet

 
At 22:08, Anonymous Anonüümne said...

Teet, ajad paar asja segi. Lihtsalt peale höörutud ning harjatud klots kestab 10-15km. Pulbrisuusaga vöid jutti 2 TM läbi kimada...Jaanuari lausest loe edasi ka järgmist lauset ning püüa möista mida öelda taheti. Mul on tuttav määrdemees ja tean seepärast ka mida räägin, ausalt avalikult ei tunnista seda keegi, eravestluses küll ja olen toiminud samamoodi sageli, eriti keeruliste ilmaoludega jäänud oma teadmistes ja vöimetes-vöimalustes kahtlema.
Viimane lause sinu kommentaarist on küll ohtlikult "öhku visatud". Suudad seda töestada ka millegagi.
Maamees

 
At 23:05, Anonymous Anonüümne said...

Maratonide puhul, kui on keerulised ilmaolud eelistan siiski ka ise Maamehe varianti - viin suusad määrimisele. Siis hea pärast kiruda, et miks jälle esikoht saamata jäi.

Trennis ja lihtsamates ilmaoludes kui tahtmist on kannatab ise määrida küll. Libisemist nii iga 50-60 km järel (2-3 kihti) ja pidamist hõõrud metsas enne igat sõitu alla, vajadusel ka sõidu keskel. Mingi aja tagant teed põhjalikuma hoolduse.
Kliistriga ei tegele, määrib kõik kohad ära. Kliistri ilma korral sõidan paaristõuget. Kuulu järgi pidid ka mitmed endised tipud sama tegema.

Muidugi soovitatav on, et kui viid suusad määrimisele siis määrdemees võiks olla vähemalt teretuttav ehk oled juba paarkorda seal varem käinud. See tõstab kindlust hea tulemuse suhtes.

Ning Teedu väidet, et tasulise teenuse puhul määritakse kevasti ei usu. Seda saavad lubada ainult lühikese perspektiiviga määrdemehed. Info kehvast teenusest levib siiski kiiresti.

Üks fakt tuli veel meelde ise määrimise kahjuks: mitmete aladega tegeledes avastad mingi hetk, et spordikola on pool elamist täis.

Siim

 
At 23:44, Anonymous Anonüümne said...

Te võite ju unistada, aga kui te näiteks täna viite suusad (ei libise ja põhjad hallid) ja homme saate kätte, siis keskeltläbi on hoolduse hind 8.- Euri. See on siis vanast määrdest puhastamine ja uue parafiiniga määrimine. LF ja HF on juba kallim. Nii. Mida te ise siis selle 8.- Euri eest teeksite. Ah? Selle raha eest saab max 0,5 h suuskadele kulutada ainult. Oranz peale, soojalt maha, harjamine ning sinine peale, maha ja harjamine. Parakas kõige odavam, mis saada on. Põhi läigib nagu uus ja raudselt libiseb paremini kui enne libises. See et letis on müügil rex ja Swix ei tähenda, et klotsid on rex ja swix. Ma võin eksida, aga suudan ikkagi nüks majanduslikult ka mõelda.
Teet

 
At 09:54, Anonymous Nipitiri said...

Asjad ei olegi nii lootusetud, kui mulle esialgu tundus. Mis on tore.

Eelnevalt oli jäänud küll siiras mulje et keegi enam suurt ise ei oska enam.

Siimule @14:09 niipalju, et jah, kõik on õige. Samas saab kogu selle varustuse oluliselt odavamalt kätte kui kasutada kõikvõimast internetti. Kuskil 100-200$ vahele on juba täiesti arvestatavad 'kit'id, kuhu suurt midagi enam juurde pole vaja ning mis harrastustasemele piisavad täiesti. See on siis 80-150€ kanti. Oluline vahe.

Ja muide, ka siit, €400 eest ostetud kraamiga - perspektiivis tasub ka see end ära - uuendad ainult määrdeid - tööriistad kestavad. Ehk mitte kohe ühe talvega. Aga kui teed koos sõbraga ka tema suuski, või hakkad tegema kunagi laste suuski jms, siis päris kiiresti. Võta ema isa ja kaks last. Viid need poodi oled juba vähemalt 20 euri vaesem paugust..

Aga igale oma ning kõik ei ole jah alati mustvalge.
Tore et siin ikka käis läbi noot pigem ise määrimisele :)

 
At 12:16, Anonymous Anonüümne said...

Siis võiks juba kõik restoranid ja autotöökojad ka kinni panna...

 
At 12:24, Anonymous Anonüümne said...

Mina näiteks ei julge suuski ise määrida. Kardan, et vana määret ära kraapides teen suusapõhjale liiga. Kardan, et uut peale kuumutades kõrvetan suusa sootuks ära.

Nii panen ma parafiini asemel "kiirparafiin" - neid vedelaid. Öeldakse, et ei anna midagi ja kestavad paar km, aga see on jura - efekt on päris suur ja kestavad ka kindlalt kauem. Pidamist panen ka ise. Aga päris-määrimiseks viin suusad ikkagi suusapoodi.

 
At 15:33, Anonymous Anonüümne said...

Need vedelad kestavadki 3-4 km nagu lubatud. Katseta mingi lühema ringi laskumistel-siis näed kuidas ring-ringilt väljalibisemised lühemaks jäävad. Trenniks käivad küll.

 
At 06:43, Blogger raybanoutlet001 said...

armani exchange
ray ban sunglasses
ugg boots
cheap oakley sunglasses
ugg outlet
ugg boots
ugg boots
ray ban sunglasses outlet
michael kors uk
hermes belts
2017.7.19

 
At 09:14, Blogger raybanoutlet001 said...

nike shoes
ralph lauren uk
cheap nfl jerseys
coach outlet online
christian louboutin outlet
nike shoes
cheap snapbacks
canada goose outlet
canada goose uk
coach outlet online
zzzzz2018.5.14

 

Postita kommentaar

<< Esileht