neljapäev, september 21, 2017

Pullerits: Kuidas ma pääsesin suurde jooksuraamatusse?

Paar päeva tagasi sain Ameerikast üheleheküljelise dokumendi, mille ülaserva oli suurte tähtedega trükitud suurt mitte midagi ütlev «RELEASE». Selle sõna kõlas ei ole ju midagi heidutavat, eks ju? Aga teksti süüvides muutus dokumendi sisu üha jõulisemaks, ütleks isegi, et kohati kurjakuulutavaks.

Kõik sai alguse sellest, et suvel oli sattunud mu pihku ameeriklanna Laura Lee Huttenbachi äsja eesti keelde tõlgitud jooksuraamat «Elu enesega võidu» (fotol vasakul ja all vasakul). Lugesin selle läbi ja tundsin hämmeldust ning olin segaduses. Mitte ükski varasem spordiraamat polnud tekitanud nii vastakaid tundeid. Seetõttu võtsingi autoriga ühendust, ütlesin talle otse, mis ma tema raamatu kangelasest ja tema käsitluse rõhuasetustest arvan, ja palusin, et äkki ta selgitab oma valikuid ja otsuseid, sest plaanis oli kirjutada raamatust arvustus.

Autor (parempoolsel fotol paremal) üllatas mind. Sellega, et vastas mulle juba järgmisel päeval, ja samuti sellega, et vastus polnud formaalne, vaid sisuline, pikk. Ta oli tõesti vaeva näinud. Kuid tema vastused tekitasid mul vaid uusi, varasemast veelgi teravamaid küsimusi. Esitasin need talle – ja sain taas pikad vastused. Sedasi arenes meil sisukas diskussioon.

Mis veelgi huvitavam: autor tunnistas, et talle meeldisid mu kriitilised küsimused. Esiteks seepärast, nagu ta märkis, et enamik lugejaid annab tühja tagasisidet stiilis «mulle meeldis su raamat», millega ei ole mitte midagi pihta hakata. Ja teiseks seepärast, nagu ta tunnistas, et mu küsimused panid teda veelgi rohkem ja sügavamalt oma loo kangelase ja tema tegude üle juurdlema.

Siis, ühel päeval, küsis autor, kas võib meie vestlusest teatud kohti kasutada raamatu kordustrükis. Mis mul sai selle vastu olla, kui olin meie vestluse teatud kohti – olgu igaks juhuks siin rõhutatud, et autor teadis algusest peale, et küsitlen teda oma plaanitavate kirjutiste tarbeks – kasutanud oma kahes raamatust rääkivas kirjutises, millest üks ilmus hiljuti Postimehe Arteris ja teine ajakirjas Jooksja. Andsin autorile nõusoleku ega hakanud kuidagi uurima, mis kohti ta me vestlustest ikkagi kasutada tahab – sest ega tema ka minult uurinud, mis kohti meie vestlustest mina kasutan.

Ja siis saabus eile pärast paari nädala pikkust vaikelu «RELEASE».

Selgus, et pean alla kirjutama dokumendile, kus olid kirjas need lõigud, mida autor meie vestlustest oli talletanud ja käsikirjas esitanud, ning allkirjaga kinnitama, et ma annan autorile, tema esindajatele ja üleüldse kõigile, kes temaga kuidagi suguluse või kirjastustegevuse kaudu on seotud, ära absoluutselt kõik õigused, mis puudutavad dokumendis tsiteeritud lõike raamatust, ja et autor ning kirjastus võivad mult saadud ja minusse puutuvat materjali kasutada nii reklaamis kui ükskõik kus iganes nad tahavad – jne, jne väga karmis ja keerulises juriidilises keeles.

Panin allkirja alla ning saatsin dokumendi teele. Ise mõtlesin, et vaat kui juriidiliselt põhjalikult Ameerikas asjad käivad, et igaüks, kellele mingis raamatus ruumi pühendatakse, peab järelikult allkirjastama samasuguse paberi. Arvestades, et Huttenbachi raamatus on kümneid ja kümneid tegelasi, on raske isegi ette kujutada, milline paberimajandus kaasnes enne, kui raamat üldse trükikotta jõudis.

Lühidalt, järeldus: nüüd olen ses osas, mida autoriga rääkisin, ilma igasuguste õigusteta ning ärgu püüdkugi millegi üle tulevikus kobiseda ja midagi nõudma hakata. Seda see sõna «release» tähendabki: et annan kõik õigused ära.

Aga vähemasti olen ma sees suures spordiraamatus, mille turg on terve USA, üle kolmesaja miljoni inimese, ja samuti teised ingliskeelsed ning tõlkimise korral ka muud maad.

Kas teid juba on mõnda suurde rahvusvahelisse spordiraamatusse talletatud?

Foto 1: Ingliskeelse raamatu «Elu enesega võidu» esikaas. Foto edastas raamatu autor
Foto 2: Raamatu «Elu enesega võidu»peategelane Kaaren ja autor Laura Lee Huttenbach Miami South Beachil. Foto autor: Laura Lee Huttenbach
Foto 3: «Elu enesega võidu» eestikeelse tõlke esikaas. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 4: Ratturid Miami Beachi, raamatu «Elu enesega võidu» peamises tegevuspaigas. Foto autor: USA Today Network / Sipa USA / Scanpix 
Foto 5: Miami Beach on koht, kus tehakse palju moefotosid. Pildil Nadeea Volianova Venemaalt Miami Beachil modellitööd tegemas. Foto autor: BuzzFoto.com/Scanpix

30 Kommentaarid:

At 12:06, Anonymous Anonüümne said...

Õnnitlused, härra Pullerits! Kahtlemata saab teist staar ja tsiteeritud spetsialist lääne poolkeral. Te jääte ju silma suurte kirjastuste poliitpomodele, kes hindavad just teksti ja mõtte sisulist poolt.

 
At 12:24, Anonymous Anonüümne said...

Näete hr Pullerits, suusablogi ustavad lugejad õnnitlevad teid esimesena ja soovivad võimsat edu. Teie aga saadate nad hooletult kukele nagu nähtub eelmisest sissekandest.

 
At 12:52, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh õnnitluste eest. Aga ei saada ma kedagi kukele. Ütlen nii palju, et kõik on seaduslik. Kuid pean ise olema ka korrektne: kuna helistasin KTMi Postimehe ajakirjanikuna, siis saadud info esmaavaldamise õigus kuulub Postimehele. Nii need asjad käivad ja neist asjadest tuleb kinni pidada.

 
At 15:51, Anonymous Anonüümne said...

Kas aeg läheb käima täpselt kl 10.00 või alles stardijoone ületamisel kiibist?

 
At 16:00, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits on kunn ja võib kukele saata keda iganes.

 
At 16:44, Anonymous Anonüümne said...

Võib olla ehk vaid härra Ansipit mitte.

 
At 16:59, Anonymous Kägu, kehakultuurlane said...

Pisut teemast mööda.http://sport.delfi.ee/news/kergejoustik/eesti/hannes-vorno-ei-suru-aafriklastel-katt-ma-ei-suuda-seda-mulle-pihku-poetatud-vedelat-nisa-mehekaeks-pidada?id=79572516.
Lugedes Võrno postitust tabasin ma ennast mõttelt, miks mulle ei meeldi neegrite kätt suruda. Tõepoolest see tundub lõtv higine ja ebameeldiv. Olen tegelenud võistkondliku spordi alaga ja elujooksul surunud vast nii paarisajal mustal mehel kätt, aga sellist mehist põhjamaist kätt pole kohanud. alati on olnud lõtv higine "nisa". Päris huvitav, kas blogiperemees või mõni isafiguur siit on elujooksul kohanud ka mõnda mehise käepigistusega musta meest ?

 
At 18:15, Blogger Priit Pullerits said...

Neid nisase käega mehi on ka eesti noorema põlvkonna mehikeste hulka ilmunud. Seeeest on noodsamad mehehakatised innuga üle võtnud selle mitteeestlasliku poolembamise kombe, teate küll, rindkered peaaegu vastakuti. Mulle see ei meeldi ja mina seda teha ei taha, eiraks. Ma tahan isiklikku distantsi. Kas siis mind tõmmataks ka selle embamistervituse tagasitõukamise eest liistule?

 
At 18:54, Anonymous Anonüümne said...

Mis nisast jutt käib? Linnamehed pole elusees kordagi nisa näppinud ja ei saa seega öelda tõeselt kas luiste näppude pigistamine meenutab nisa. Küll teab iga mees seda jätket millega urineeritakse. Seega võiks edaspidi ka täpsustada kas peetakse silmas urineerivat või ejakuleerivat nisa, et kumb siis vastumeelsem nigu onn?

 
At 19:21, Anonymous Anonüümne said...

18:54, väga asjatundlik osundus. On ikka vaks vahet pealinna žurnalistil ja sepa pojal. Üks on nokut näppinud, teine kapja keevitanud. Käepigistus on proportsioonis.

 
At 20:54, Blogger Priit Pullerits said...

Loen, et president Kaljulaid kohtus president Trumpiga, mille ûle olen uhke, äkki kadegi, ent veel rohkem muretsen, kuidas ta ikka sealt kaugelt Tartu rattamaratoni starti jõuab ja kas temast sõidunaist ka veel pärast seda kõike on. Üldiselt võiks president Kaljulaid mulle julgesti helistada, nagu ta helistas pärast Tartu jooksumaratoni, mul oleks au ja hea meel viia ta värskete rajaoludega kurssi.
Ahjaa, üks mees rääkis mulle täna AjaT Spordis, et tsüklokaga sel nädalal enam läbi polnud saanud.

 
At 21:50, Blogger snaperski said...

Lõdva nisa tülgastuses vaevlevale Võrnole võiks muidugi anda soovituse (et sõna ja tegu nii oksüümoronlikult ei lahkneks) ka ise oma keha üldises plaanis vähegi trimmi ajada, aga tervitusest: see ongi kultuuriti erinev ja tõesti, nagu mainiti eelnevalt, ragistavat pressimist võib valge mees kole tähtsaks asjaks pidada, aga andkem andeks kui teised rahvad pole teinud sellest mehelikkuse forsseeritud väljendamisest traditsiooni.

"Lõtv nisa" ja muu jutt Võrno suust, arvestades seda, et ta üritas tõsise näoga EOK presidentiks tüürida, on paras klounaad. Sisuliselt Kreisiraadio neegrikarnevali sketši remake dokumentaalis. Spordi vaim on ühtuse vaim, kus osavõtjad moodustavad võrdsetena initsieeritute ajutise communita. Võidujahis allajäänud võib küll olla kibeda näoga, aga võitja mitteõnnitlemine on märk ebasportlikkusest ja nõrkusest.
Võrno ja ka Priit Pullerits, kes Nooda käitumist ei mõista selles valguses hukka mõista (jätkem see rassismiteema korraks kõrvale, olgu vaid see fakt - ei õnnitlenud võitjat), vaatavad sündmusest enesest mööda selle meediakajastuse poole, kus tõesti ülemäära rõhutatud rassistlikku tausta.

Raivo Alla

 
At 23:25, Anonymous Anonüümne said...

Rammu mõõtmine tervitamisel on vana neandertaalaste tava. Meis on veel paaril protsendil ka seda verd soontes. Neegrid on aga sellest veresegamisest vabad ja seetõttu ei taipa ka, et miks peab käsi tervitusel erekteerunud olekus olema ning valmis vastase niiska lüpsma.

 
At 01:07, Anonymous MargusM said...

Priit, kas oli AT-s täpsemalt juttu kuskohast tsükloga läbi ei saa?
Mul on plaanis minna just tsükloga sõitma...

 
At 09:53, Anonymous Anonüümne said...

Nädala alguses olid teised olud, siis kallas täiega. Arvestades, et alates tänasest kuni pühapäevani enam vihma ei luba, siis võiks rada juba mõningal määral taheneda.

 
At 11:16, Anonymous Anonüümne said...

Ei kujuta ette seda kohta, kus cyklokaga seal rajal hätta saab jääda.
Raskemad kohad kompenseerib kruus ja kõvemad lõigud.

Tegelikult pole alates teisipäevast vihma tulnud, mõni väike sabin, ehk.

 
At 11:16, Anonymous Anonüümne said...

Postimees spordis on "uudis". Rootsi suusataja teinud Johaugile ootamatu pakkumise. Loeme siis mida imelist ta pakub ja voila! Kommiks sinna midagi mürgist aga pole pääsuluba.
http://m.postimees.ee/section/504/4252043

 
At 12:04, Anonymous Anonüümne said...

Rahvuse esimene ajaleht ja maarahva teejuht Postimees on astunud rämekapitalistide kelgule. Raha lõhn vaigistab süüme. Meil siin elab rahvusvaheliselt kuulus ajakirjanik kes on lähedalt seotud kontserniga Postimees. Saame aru et ta on kammitsetud olekus konkreetset juhtumit kommentsimeerima aga lootus elab ikka kuigi on vähe lootust.

 
At 12:17, Blogger Priit Pullerits said...

Ah et mina ei kommenteeri või, 12:04. Lugesin toda lugu ja ei leidnud sealt mingit pakkumist. Eks autoril oli ise ka häbi seda lugu sellisena teha, lubab järeldada see, et autori nime lool ei olnud.

 
At 12:35, Anonymous Anonüümne said...

Oli pakkumine koos avalikult sööma minna. Iseasi, et kas see tähendab ka arve tasumist või hoopis Johaugil võimalust teistele välja käristada.

 
At 12:55, Anonymous Neiud tuppa varjule said...

Kui on sõbrantsid, siis võib sööma minna küll, aga sellest meediale pajatada? Sel juhul klopitakse asja ümber IMAGOLOOGIA vaht. Antud juhul on need rootsi naissuuskurid väga rumalad. Võib aru saada inimlikust sümpaatiast patustaja vastu ja oma südametunnistuse rahustamiseks salaja "koos väljas käia", aga selle mõttetu loo meediasse riputamine? Sellega anti otsene signaal Johaugi rehabiliteerimisele.
Analoogses olukorras olevad Kowalchik ja Veerpalu tembeltati Hitleriga sama klassi pahategijateks ja kas kujutate ette milline mögin oleks Norrast tulnud kui mõne teise riigi sportlased oleks teatanud nendega "välja minemisest"?

 
At 13:03, Anonymous Anonüümne said...

Millise taktikaga vanameister Pullerits pühapäeval rajale läheb?

 
At 13:06, Blogger Priit Pullerits said...

Taha ei vaata, vaatan ainult ette.

 
At 13:10, Anonymous Anonüümne said...

PP on üks väga väheseid mehi vabariigis kes ei tegele maotu enesetsensuuriga ja näitab poliitkorrektsusele trääsa seal kus vaja. Mina austan teda selle eest. Mütsi võtan ka peast.

 
At 13:50, Anonymous Anonüümne said...

PP peab ette vaatama ainult tõusudel. Laskumistel pannakse talle tagant mööda. Viisakas oleks ette jalga väristama mitte jääda. Ega siin homod ei ole kes tahavad kangesti Priidule selga sõita.

 
At 04:14, Blogger Unknown said...

basketball shoes
curry 3
michael kors
michael kors outlet
timberland shoes
michael kors outlet online
converse outlet
gucci belts for men
moncler outlet
new england patriots jerseys

 
At 10:04, Blogger raybanoutlet001 said...

mont blanc outlet
nike shoes
oakley sunglasses
fitflops sale
coach outlet online
kate spade outlet
nfl jerseys wholesale
air jordan 4
los angeles lakers
cheap oakley sunglasses

 
At 03:57, Blogger adidas nmd said...

air jordan uk
instyler max
oklahoma city thunder jerseys
mont blanc pens
converse shoes
moncler outlet
michael kors handbags
jordan shoes
discount oakley sunglasses
canada goose jackets

 
At 05:24, Blogger Unknown said...

adidas eqt
tom ford glasses
calvin klein underwear
dior sunglasses
huarache shoes
lebron shoes
longchamp handbags
nike air max95
lebron 13
pandora charms

 
At 08:05, Blogger Unknown said...

cheap ray ban sunglasses
nike shoes
bengals jersey
ray ban sunglasses outlet
uggs outlet
browns jerseys
cheap nike shoes
cheap ray bans
christian louboutin outlet
kate spade handbags

 

Postita kommentaar

<< Esileht