reede, august 21, 2009

Pullerits: Kas sugude sõda on jõudnud sporti?

Tõesõna, aga niipea, kui nägin LAVi esindavat Caster Semenyat Berliini MMil naiste 800 meetri jooksu stardis, tuli iseeneslikult hüüatus: "See ei ole ju naisterahvas!" Nagu nüüd näha ja kuulda, ei jäänud mu hüüatus sugugi ainsaks siin maamunal.

Ma ei taha ega saagi siin väita, et Caster Semenya on meessoost (ja küsimus pole selles, kas tal n**u on püksis või mitte, vaid pigem ikka kromosoomides), aga igatahes on küsitav, kas ta kuulub naissoo hulka või on ta hoopis midagi kolmandat. Vaatame seda asja pelgalt puhtsportlikust vaatevinklist, kuna need andmed on meil ainsad, mis on kindlad.

IAAFi ametlikul koduleheküljel näeme, et eelmise aasta oktoobris jooksis tollal veel 17-aastane Semenya oma 800 meetri tippmargiks 2.04,23. Sama aasta juunis jäi ta Poolas juunioride MM-võistlustel oma eeljooksus nii kesise ajaga nagu 2.11,98 üheksa startinu seas seitsmendaks (seda jooksu saab näha ka YouTube'is). Mõni päev tagasi tuli ta 18 ja poole aastasena Berliinis maailmameistriks nii vägeva ajaga nagu 1.55,45.

Nüüd mu küsimus: kas keegi teab veel naissportlast, kes on suutnud ühe hooajaga parandada oma isiklikku rekordit 800 meetris 16 ja poole sekundiga? (Ja ärge siin rääkige nendest, kes on rekordi nihutamist alustanud kolme minuti piirist - sel juhul on võimalik rekordit kärpida ka 30 sekundi võrra aastas; siin räägime ikka maailma tipptasemel rekordi nihutamisest. Järelikult saab nii suurt rekordiparandust teha ainult mittenaine, kellel on meeste maailmatasemeni 1.42-1.43 veel jupp maad varu - nagu 3.00 naisjooksjal 2.30ni.)

Vestlesin telefonitsi ühe kergejõustiku asjatundjaga, kes märkis, et igasugune rekordiparandus keskmaajooksus, mis on aastaga suurem kui poolteist protsenti, on küsitav. Huvilistel soovitan teema asjalikku arendust jälgida veebiküljel www.sportsscientists.com.

Minu arvamus on, et igal juhul tuleb Semenyale teha soo kindlaksmääramise põhjalik test. Ent ikkagi on küsitav, mille alusel siis väita, kas ta on mees või naine. Kas IAAFil on selged kriteeriumid, mille alusel keegi liigitub meheks või naiseks? Või on siin tegu viimastel aastatel maailma üha amorfsemaks muutuva soo- ja soorollide määratluse pahaaimamatu edasiarendusega, kus meeste ja naiste vahel on püütud vahesid maksku mis maksab vähendada ja kaotada ning koguni hägustada? Mille tulemusena oleme nüüd jõudnud olukorda, kus kaob ka piir mees- ja naissportlaste vahel.

Mehi selle piiri kadumine vaevalt häirib, sest 1.55 800 meetris on maailmas mitte midagi ütlev (minu mark: 1.55,9), küll aga naisi, sest mittenaiste võistlema lubamine naiste klassis on ebaõiglane teiste naiste suhtes. Seda Semenya konkurendid pärast finišit ka väljendasid, kui mitte ükski neist teda ei õnnitlenud.

Esialgne resümee: sugudevahelise piiri hägustamine muus elus võib küll mõne arvates vahva ja tore ja isegi edumeelne olla, aga spordis oleks selle piiri kadumise lubamine kuritegelik. Eriti naiste suhtes.
******Olmsted Point, Yosemite National Park, California. 18. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Naiste 800 meetri jooksu maailmameister Caster Semenya (vasakul) LAVist. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 2: Naiste 800 meetri jooksu maailmameister Caster Semenya (vasakul) LAVist ja pronksivõitja Jennifer Meadows Suurbritanniast. Foto autor: PA Wire / Scanpix
Foto 3: Naiste 800 meetri jooksu maailmameister Caster Semenya (vasakul). Foto autor: PA Wire / Scanpix

30 Kommentaarid:

At 15:38, Anonymous Anonüümne said...

soeng ka mehe oma...

 
At 18:37, Anonymous Anonüümne said...

Kratochvilova oli isegi veidi hullem.

 
At 21:06, Anonymous Anonüümne said...

Ma saan aru, et PP on teemat mõnevõrra uurinud. Kas IAAF-il siis sportlaste soo määramise reglementi polegi? Ei taha hästi uskuda, et neil selles küsimuses ühest lähenemist pole.
PS: Berliini MM medalid on lahedad.
Skiwaffe

 
At 21:39, Anonymous Anonüümne said...

esineb ka vastupidiseid näiteid. kui ma paar talve tagasi laululava taga ühte olendit uisku nägin sõitmas, siis mõtlesin küll, et mees niimoodi ei kakerda.

 
At 15:05, Blogger Mirko S said...

Geid, lesbid, biseksuaalid, transseksuaalid ja hermafrodiidid spordis
http://www.kalev.ee/est/?news=915043&category=2
01.02.2007 Autor: Tiit Kuningas

 
At 10:35, Anonymous Anonüümne said...

15 aastat tagasi bioloogia õpetaja väitis, et kõigile naissportlastele tehakse soomääramise test, mis pidi käima väga lihtsalt. Piisab kui võtta keelelt veidi kattu ja vaadata mikroskoobiga. Kõigi eelduste kohaselt on antud tegelase sugu korduvalt kontrollitud.

Lisaks mees olemisele võib selle preili kiiret arengut mõjutada ka muud tegurid: noorus, hormonaalsed eripärad, doping jne.
Erki

 
At 05:05, Blogger Dongdong Weng said...

20156.9dongdong
ray ban sunglasses uk
michael kors outlet
true religion jeans
louis vuitton
ralph lauren sale
hollister
louis vuitton outlet
michael kors
air max 2015
gucci outlet
coach outlet
michael kors handbags
celine outlet
christian louboutin sale
ray ban outlet
louis vuitton handbags
chi flat irons
ray ban glasses
oakley sunglasses wholesale
timberland boots
jordan 3
cheap jordans
insanity workout
ray ban sunglasses outlet
prada shoes
michael kors outlet online
ray ban sungalsses
hollister
coco chanel
beats by dr dre

 
At 11:47, Blogger Lin Shijun said...

shijun 7.9
ray ban glasses
michael kors outlet
cheap oakley sunglasses
p90x
pandora rings
louis vuitton
hollister
air jordans
oakley sunglasses
burberry outlet
burberry outlet online
nfl jerseys
louis vuitton outlet
coach outlet
ray ban glasses
louis vuitton
coach outlet stores online
michael kors outlet
beats headphones
michael kors handbags
jordan 11
ray ban sungalsses
louis vuitton handbags
pandora bracelets
louis vuitton handbags
burberry handbags
jordan 11s
coach outlet store online
gucci bags
louis vuitton handbags
michael kors outlet
kate spade outlet
michael kors outlet online
ray ban sunglasses
michael kors outlet
cheap nfl jerseys
jordan retro 11
louis vuitton handbags
oakley sunglasses
michael kors

 
At 08:51, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:54, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:58, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:03, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:29, Blogger Gege Dai said...

20151127xiaodaige
camisetas futbol baratas
tiffany outlet
swarovski crystal
oakley sunglasses
ferragamo shoes
moncler outlet
discount oakley sunglasses
michael kors outlet online
cheap ray ban sunglasses
longchamp handbags outlet
nike air max
cheap ugg boots
rolex watches
gucci,borse gucci,gucci sito ufficiale,gucci outlet
black friday deals
christian louboutin outlet
nike air huarache
michael kors handbags sale
new balance shoes
oakley sunglasses wholesale
north face outlet store
michael kors outlet sale
cyber monday 2015
michael kors handbags wholesale
hollister canada
mbt shoes outlet
canada goose outelt
tiffany and co
tods shoes
pandora outlet
ferragamo outlet
coach outlet online
ray ban outlet
tory burch outlet online
chanel handbags outlet
cheap nba jerseys

 
At 12:33, Blogger dong dong23 said...

michael kors purses
marc jacobs
toms outlet
adidas yeezy
toms
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors outlet
michael kors canada
christian louboutin outlet
tods outlet
louis vuitton
coach outlet
coach outlet
nike trainers
adidas shoes
coach outlet
celine
michael kors outlet online
coach outlet online
oakley vault
cheap jordan shoes
nike roshe run
supra sneakers
true religion outlet
cheap ray ban sunglasses
oakley outlet
michael kors outlet
michael kors uk
cheap oakleys
louis vuitton outlet
adidas originals
christian louboutin outlet
adidas superstar
coach outlet
michael kors handbags
lebron james shoes
ralph lauren outlet
nike air force 1
michael kors uk
20165.13wengdongdong

 
At 10:48, Blogger Hua Cai said...

cazal sunglasses
canada goose outlet
cartier watches
coach outlet
cheap oakley sunglasses
ugg outlet store
links of london jewellery
cartier outlet store
rolex watches
beats by dre
cheap uggs
michael kors outlet online
oakley sunglasses
michael kors outlet online
michael kors outlet online
uggs outlet
nba jerseys
longchamp outlet
longchamp pas cher
cheap jordan shoes
true religion jeans
prada shoes
michael kors bags
air max 90
true religion jeans
nike tn pas cher
pandora jewelry
ugg boots clearance
ray ban sunglasses
michael kors outlet online store
mlb jerseys
ugg outlet
coach outlet clearance
converse shoes sale
hermes outlet
20160812caihuali

 
At 04:26, Blogger chenlili said...

denver broncos jerseys
ugg slippers
kobe shoes
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
louis vuitton handbags
michael kors outlet
mont blanc pens cheap
louis vuitton purses
burberry outlet online
ray ban sunglasses
true religion outlet
air jordan 11
michael kors outlet
michael kors purses
uggs outlet
canada goose sale
lebron 12
polo outlet
polo ralph lauren
concord 11
ugg outlet
the north face
cartier watches
air jordans
louis vuitton outlet
oakley sunglasses outlet
beats solo 2
tiffany jewelry
michael kors outlet clearance
ghd hair straighteners
washington wizards jerseys
insanity workout
toms wedges
uggs outlet
toms shoes
louis vuitton outlet
coach outlet store online
longchamp outlet
chenlili20160829

 
At 09:08, Blogger GIL BERT said...

ralph lauren outlet
armani outlet
new balance shoes
eagles jerseys
ugg outlet
packers jerseys
hugo boss
ralph lauren pas cher
colts jerseys
michael kors handbags sale

 
At 05:51, Blogger 郑佳颖 said...

links of london sale
chrome hearts online
true religion outlet
kobe basketball shoes
adidas gazelle sale
adidas nmd
yeezy sneakers
yeezy boost
nike polo

 
At 06:29, Blogger raybanoutlet001 said...

cleveland cavaliers jerseys
michael kors outlet
ray ban sunglasses outlet
yeezy boost 350 white
michael kors handbags
rolex replica watches
hugo boss sale
replica watches
michael kors handbags
cheap basketball shoes

 
At 11:25, Blogger raybanoutlet001 said...

cheap nike shoes
yeezy boost 350
cleveland cavaliers jerseys
coach outlet online
seattle seahawks jerseys
montblanc pens
true religion outlet
nike free run
coach outlet
nike shoes

 
At 07:50, Blogger ninest123 said...

michael kors handbags
coach outlet online
jordan shoes
longchamp outlet online
uggs canada
christian louboutin outlet
canada goose outlet
ugg boots
coach canada
ray ban sunglasses
mt0202

 
At 07:16, Blogger Laural Anthonyh said...

nike air huarache
kyrie 3 shoes
adidas crazy explosive
roshe run
retro jordans
kyrie 4
hermes belt
yeezy
jordan retro 12
yeezy shoes

 
At 08:04, Blogger 风骚污男 said...

20180328 xiaoou
ugg boots
longchamp bags
michael kors outlet stores
cartier outlet
fitflops sale clearance
coach outlet
supra shoes sale
coach outlet online
pandora charms
longchamp outlet

 
At 10:08, Blogger Yaro Gabriel said...

www0416ray ban sunglasses
denver broncos jerseys
new orleans saints jerseys
coach factory outlet
new york giants jerseys
coach outlet
ralph lauren uk
los angeles lakers jerseys
boston celtics
coach outlet store online

 
At 12:10, Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0419
moncler outlet
coach handbags
michael kors bags
coach factory outlet
fitflops sale clearance
snapbacks
hermes belt
ralph lauren shirts
ugg uk
ray ban sunglasses

 
At 03:57, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.4.27
nike outlet store
boston celtics jersey
oakley sunglasses
nike huarache
air max 90
ralph lauren outlet
nike shoes
christian louboutin shoes
bengals jersey
mulberry uk

 
At 08:48, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.5.14
pandora outlet
ralph lauren uk
pandora jewelry
mbt shoes
air max 90
pandora charms
ralph lauren uk
ralph lauren uk
dsquared2
michael kors outlet online

 
At 05:06, Blogger dongua xie said...

mlb jerseys
falcons jersey
nike air max 90
longchamp
lacoste polo
nike air huarache
michael kors factory outlet
true religion
prada glasses
yeezy boost

 
At 10:30, Blogger xjd7410@gmail.com said...

20180518 xiaoou
uggs outlet
nike foamposite
cheap jordans
true religion jeans
ugg outlet online
tods outlet
michael kors outlet
longchamp outlet store
cheap jerseys
ferragamo shoes

 
At 08:07, Blogger jing dong said...

ray ban
adidas pure boost
vans shoes
kate spade handbags
nmd
authentic jordans
nike sneakers for women
cheap jordans
nike air zoom
longchamp bags

 

Postita kommentaar

<< Esileht