teisipäev, august 25, 2009

Pullerits: Miks mõnel sportlasel on pöörane nimi?

Sellal kui kogu maailma progressiivne spordiüldsus ootab hinge kinni pidades testitulemusi, kui palju on LAVi 800 meetri jooksjal Caster Semenyal ikkagi Y-kromosoome, lubage mul tutvustada veel ühte Y-müsteeriumi. See tuleb Kuubalt, kuid on pälvinud õigustamatult vähe tähelepanu.

Kas panite Berliini MMil tähele Kuuba sportlaste nimesid? Näiteks: Yargeris Savigne, Yaniuvis Lopez, Yainelis Ribiaux, Yanet Cruz, Yoandris Betanzos, Yordani Garcia, Yarelis Barrios, Yania Ferrales, Yunior Diaz, Yarislei Collado, Yeimer Lopez, Yarianny Argüelles, jne, jne. No vabandust, mis nimed need sellised on?! Lisaks veel mitmed kentsakad, mitte-Y-eesnimed: Misleydis ja Olisdeilys, Zulia ja Mabel, Anay ja Dayron, jne, jne.

Ärge nüüd seda viga küll tehke, et tõttate kuulutama, et küllap kuubalastele tunduvad eesti nimed nagu Mikk ja Mihkel ja Kaire jms sama kentsakad. See paralleel siia ei kõlba. Sest need eelloetletud kuuba nimed pole sugugi nii iidsed nagu enamik eesti (või läti või leedu...) nimesid, vaid on viimaste aegade vaimusünnitised. Vaadake Kuuba ajalugu enne Fidel Castro võimule tulekut ja te veendute ise, et inimestel olid siis igati korralikud ja mõistlikud hispaania nimed.

Mis on kuubalastega lahti, et nad annavad oma lastele konstrueeritud kentsakaid nimesid, millest suurem jagu algab liiati keeruliselt hääldatava Y-ga? Kuuba legendaarne spordireporter Eddy Martin oli kunagi lugenud saareriigis kokku koguni 400 pesapallurit, kelle eesnimi algab Y-ga, ja kuna need olid üksteisega niivõrd sarnased (Ynieski ja Yulieski, Yuniel ja Yumiel ja Yinier), olla ta reportaažides öelnud nii: "Ja nüüd astub areenile järjekordne võimatu nimega mängija."

Siin on teooriad, miks kuubalastel on sellised kummalised nimed:
1. Imelike nimede väljamõtlemine on maailma ühes viimases stalinistlikus riigis väheseid loomingulise väljendusvabaduse võimalusi ilma, et võimudega pahuksisse satuks. Teisisõnu: mittetraditsiooniline nimi on vastuhaku väljendus.
2. Paljud Kuuba keskealised inimesed on pidanud sõdima Etioopias ja Angolas ning on andnud sealt innustust saades oma lastele pisut aafrika-pärased nimed.
3. Y-ga algavate eesnimede levik on seletatav pikka aega Kuubal tegutsenud vene nõustajatega, kelle nimed Yuri ja Yevgeni ärgitasid kuubalasigi Y-ga algavaid nimesid välja mõtlema.
4. Ebatavaliste nimede panek pärast Castro võimule tulekut võib olla seletatav teatava protestina Kuubal varem mõju omanud rooma-katoliku kiriku vastu. Ehk teisisõnu: need nimed märgivad lahtiütlemist Hispaania möödanikust, seda enam, et 62 protsenti kuubalastest on tumedanahalised; pool sajandit tagasi oli see protsent 40.

Ja nüüd minu küsimus teile: mis te arvate, kust ma seda kõike tean? Vihje nagu Pauligi vanameestega reklaamist: "I read a lot."
******Hommik Lauka külas Hiiumaal. 6. august 2009. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto1: Odaviskaja Guillermo Martinez on üks normaalsema nimega Kuuba kergejõustiklasi. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto2: Kettaheitja Yarelis Barrios, tüüpilisi Y-nimelisi Kuuba kergejõustiklasi. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 3: Kuuba tõkkejooksja Dayron Robles oli sunnitud Berliini MMil võistlemise katki jätma. Foto autor: Reuters/Scanpix

15 Kommentaarid:

At 20:00, Anonymous Anonüümne said...

Päris intrigeeriv lugu. Nimed on tõesti kummalised, just see Y maania. Äkki on tegu tulnukatega?
Samas ega's ainult kuubakatel imelikud nimed pole. Ka väga paljudel teistel on. Eurooplaste jaoks just aafriklastel. Ühe meesmaratoonari eesnimi oli näiteks Coolboy. :) Eestlaste kõrvale ja suule on ju päris naljakad-kummalised ka mitte nii eksootiliste sporlaste nimed. Näiteks Kumbernuss, Witt, Ylipulli. Ka Bolti eesnimi Usain ei ole ju tavaline. Vähemasti varem ma sellist nime küll ei teadnud.
Usun, et kuubalaste nimede panekul võivad esineda kõik need motiivid mida PP välja pakub. Ja inimestega on ikka nii, et kui mingi asi moodi läheb, kerib see järjest suuremaks ja kaasab üha rohkem inimesi. Lühidalt maania ja massipsühhoos. Eesis läks ju peale taasiseseisvumist kangesti moodi kahe eesnime panemine. Isiklikult mulle meeldib kui inimese nimi on kordumatu, mitte näiteks, et kõik eestlastest poisslapsed on jürid või jaanid, perekonnanimedega Kask, Tamm, Lepp jms. üldlevinut. See ei tähenda, et nimi peaks olema veider, naljakas või kummaline, ehkki kellegi jaoks on ta seda nagunii.
Skiwaffe

 
At 00:33, Anonymous Anonüümne said...

Tüüpiline Pullekas. Õigesti on täheldatud, et Y-nimed pandi lastele Kuubas 1970ndatel ja 1980ndatel. Kuid targu on jäetud mainimata, et antud nähtus taandus eelmisel kümnendil. Tänavustel noorte MM-võistlustel kergejõustikus ei olnud Kuuba koondislastel mitte ühtegi igrekiga algavat eesnime! Kahju, et vanemtoimetajal pole hommikul kell 10 targemat teemat käsitlemiseks võtta...

Nii nagu Skiwaffe nutikalt märkis, võis olla tegemist teatud lumepalliefektiga. Ka Eestis kasvas Brežnevi valitsemisajal hüppeliselt Priidu-nimeliste poisslaste arv. Siis oli tavaline, et igas klassikomplektis oli 1-2 Priitu. Aga 2008.a. leidis terve riigi peale ainult 6 (kuus!) peret, et Priit sobiks nende pojale nimeks - meeste nimedest ei kuulunud isegi 200 populaarsema hulka...

 
At 09:20, Anonymous Anonüümne said...

Hahaa! Tore, et ka huumorinurk alles on.

 
At 10:00, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits jälle oma võttest selili

 
At 15:31, Anonymous Anonüümne said...

Priit kas Hiiumaal magasid heina rõugus? idülli täis pildid

 
At 17:16, Blogger Priit Pullerits said...

Ei, magasin nn lambamajas Lauka külas.

 
At 11:39, Anonymous Anonüümne said...

Miks peaks kuubalasi kottima, kas üldse või kuidas mingi eestlane kuskil suudab nende nime hääldada?
Mina näiteks ei teagi kuidas nad seda Y tähte seal hääldavad. Soomlastel algab ka ju omajagu nimesid Y tähega, hääldavad seda Ü-täheks.

 
At 05:32, Blogger Dongdong Weng said...

20156.9dongdong
chanel handbags
michael kors
black timberland boots
louis vuitton purses
abercrombie
michael kors outlet
coach outlet store online
toms outlet
coach factory outlet
mont blanc pens
christian louboutin sale
coach factory outlet
michael kors outlet
toms shoes
michael kors outlet online
jordan 11 gamma blue
michael kors handbags
adidas outlet store
prada
louis vuitton outlet
mulberry uk
prada outlet
beats solo
coach outlet online
pandora charms
gucci handbags
oakley sunglasses cheap
christian louboutin
coach factory outlet online
christian louboutin shoes
coach factory outlet
abercrombie store
gucci outlet
michael kors
fendi
coach outlet store online

 
At 08:51, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:54, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:58, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:03, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 07:53, Blogger Laural Anthonyh said...

hermes handbags
brady jersey
balenciaga sneakers
yeezy shoes
goyard handbags
nike sneakers for men
af1
adidas nmd
michael kors handbags
golden goose sneakers

 
At 04:10, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.4.27
coach outlet online
bottega veneta
kate spade outlet online
true religion jeans
colts jerseys
coach factory outlet
red bottom shoes
coach outlet
jordan shoes
salomom shoes

 
At 05:22, Blogger dongua xie said...

cheap jordans
russell westbrook shoes
oakleys sunglasses
converse shoes
adidas ultra boost
yeezy boost 350 v2
air max 90
michael jordan shoes
kyrie 4
curry 4

 

Postita kommentaar

<< Esileht