Pullerits: Miks mulle meeldib Andrus Veerpalu?
Eile õhtul läks Andrus Veerpalu teemaga taas kuumaks. Mõned on ütelnud, et teema tuleks unustada. Aga mis ma teha saan, kui mitu asjaga tegelevat inimest pöördub minu poole, et valusat küsimust arutada ja vaagida, kuidas edasi toimida. Siit on kõrvalseisjail muidugi lihtne tekkima igasugu järeldusi, mida mõned on tõlgendanud kui vimma Veerpalu vastu. Raske on leida midagi, mis oleks sellest tõlgendusest veelgi ekslikum.
Vaadake, kümme aastat tagasi, kui Veerpalu oli tulnud Lahtis maailmameistriks, kirjutasin sellise loo, mis nüüdseks oli ajaloo prügikastidesse kadunud. Postimehe IT-mehe abil kaevasin selle sealt välja, lugesin uuesti läbi ja leidsin, et kirjutaks sellele jätkuvalt alla. Loo pealkiri oli "Kuidas võita rahva süda" ja selle alapealkiri teatas: "Nii Erki Noolel kui Kristina Šmigunil leidub palju, mida Andrus Veerpalult õppida. Ja spordiga pole sel midagi pistmist." Lugege ja mõelge - ja öelge, mis arvate! Või ütlete nüüd, et olid ikka ajad... Muide, selle loo hindas Eesti Spordiajakirjanike Liidu ajakirjanduskonkursi žürii tol aastal Eesti parimaks.
*
Erki Noole olümpiavõitu ja Andrus Veerpalu maailmameistritiitlit võrreldes unustasid Eesti ajakirjanikud võidurõõmus omanäolise sarnasuse. Mõlema mehe kuldmedal rippus nimelt juuksekarva, täpsemini, komakohtade otsas. Tšehhi eksperdid kinnitasid jaanuaris Noole otsustava kettaheitekatse määrustepäraseks 0,9 sentimeetriga – mis on vaid kaks millimeetrit rohkem kui tema liignime pikkus siinses kirjapildis. Lahti kellasüsteem mõõtis Veerpalu võiduks 0,2 sekundit – mitu korda vähem, kui kulub aega tema perekonnanime hääldamiseks.
Aga see on ka peaaegu kogu sarnasus, mida Eesti kahe esimeessportlase vahel õnnestub täheldada. (Meenutagem: meedia jäi kimpu isegi mõlema mehe medali väärtuse võrdlemisel.) Mis siis, et ajakirjandus – see ainus kanal, kelle vahendusel Eesti rahvas Noolt ja Veerpalu tunneb –, on pühendanud mõlema suurtegudele kümnete külgede kaupa tähelepanu, pole need ometi üksnes resultaadid, mille järgi publik sportlasi hindab. Neil, ja samuti Eesti parimal naissuusatajal Kristina Šmigunil tuleb leppida, et peale tulemuste kajastamise kujundab meedia ka nende avalikku nägu.
Õigemini, Eesti tippsportlaste nägu ehk imagot ei kujunda üksnes meedia. Seda kujundavad meedia kaudu endast sportlased ise. Mis tõestab, et rahva silmis pole sportlast ilma meediata sama hästi kui olemaski. Ja mis omakorda annab ajakirjandusele litsentsi sportlaste vastu, olgu nad võidu harjal või vormi madalseisus, alati huvi tunda.
Sellest on nii mõnelgi sportlasel, sealhulgas Šmigunil ja Noolel, olnud aegade jooksul raske aru saada. Kaks aastat tagasi, mil Šmigun saabus pärast esimest MK-etapi võitu Tallinna lennujaama, pööras ta ära tervitajaist ja istus pikema jututa autosse. Ajakirjanikud jäid tulutult intervjuud noolima. «Tüdrukud olid väsinud,» põhjendas hiljem ema Rutt Šmigun. «Nad ei olnud terve öö maganud, ees oli pikk kojusõit ja järgmisel päeval taas võistlused.»
Vaevalt tahtnuks meedia noorelt suusatajalt lennujaamas seitset nahka koorida. Piisanuks neljast-viiest lühivastusest, kasvõi kõige triviaalsemast ja formaalsemast, lisaks mõned naeratused piltnikele – ja Šmigun oleks rahulikult minekule lastud. Ent tookordsest sõnatust vastuvõtust söövisid tuhandete poolehoidjate mällu dramaatilised telekaadrid sellest, kuidas pika ninaga jäänud fotograafid püüdsid õhtupimeduses läbi autoakna Šmiguni kaadrisse saada. Need olid kaadrid, mille üle ajakirjandus arutles veel kolm kuud hiljemgi.
Liiati tuletas see intsident meelde napilt aasta eest Šmiguni tabanud mootorsaaniõnnetust, milles eestlaste Nagano olümpialootus murdis rangluu. Toogi kord jäi meedia ukse, nimelt palatiukse taha. Ajakirjanikud, avalikkuse huvide kaitsjad ja rahuldajad, protestisid. «Šmigun on ikkagi avaliku elu tegelane ja peaks ajakirjandusega suhtlema,» lausus toonane Postimehe peatoimetaja Vahur Kalmre.
Meeldigu see tippsportlastele või mitte, neil tuleb Kalmre tõdemusega nõustuda. Kasvõi sellepärast, et ei Noole ega Šmiguni nimi ilmu eales tabloole ilma lühendita EST, Eesti. Kasvõi sellepärast, et nii MM-idel kui olümpial esinevad nad rahvusvärvides ja riigilipu all. Kasvõi sellepärast, et iga sportlase unelmvõistlusele, olümpiamängudele, ei kutsu ROK personaalselt teda, vaid kutsub rahvuslikke olümpiakomiteesid. Kasvõi sellepärast – ja see on siin kõige kulunum argument –, et sportlane ei sõida tiitlivõistlusele mitte oma, vaid rahva raha eest.
Nool, kellega meedia on aegade jooksul rohkelt piike murdnud, peaks värskelt mäletama põhjusi, miks sporti ei saa taandada üksnes tema isiklikuks vaevaks ja lõbuks. Sest mis lippu mähkis ta end Sydneys auringi sooritades? Mis hümni mängiti talle olümpiastaadionil pärast kuldmedali kaelariputamist? Kas samasugune kummaline tundeklõnks käinuks tal pjedestaalil kurgust läbi ka siis, kui tol võidul polnuks miljonile kaasmaalasele mingit tähtsust ja tähendust?
Vastustes neile lihtsatele küsimustele peitubki ajakirjanduse – ja ei maksa unustada, et ka üldsuse – kõrgendatud huvi põhjus sportlaste vastu. Ent see ei tähenda, et ajakirjanikud oleksid šmigunide ja noolte suhtes pahatahtlikult häälestatud. Vastupidi, ajakirjandus tunnistab sportlasi Eesti rahvusliku varana ja on neid enamasti kaitsnud, isegi kätel kandnud.
Näiteks pole ükski väljaanne tõstnud lärmi selle üle, et sportlaste esinemisi kajastades käib paratamatult kaasas kõige häbematum nn varjatud reklaam. Keegi ei protesti, kui Šmigun seab oma Fischeri suusad suurelt pildile. Või kui ta palub, et lehed ei avaldaks temast eelmise hooaja pilte, sest noil pole uute toetajate logosid. Või kui ta kirjutab BMW punase maasturi taustal alla järjekordsele sponsorlepingule. Ja keegi pole õieti huvigi tundnud, mis raha eest soetas Nool endale kalli Mercedese ning mis summade eest püstitasid Jaak Mae ja Andrus Veerpalu Otepääle uhked eramud.
Ajakirjanike heatahtlik suhtumine kumab läbi sellestki, mida nad ei ole Lääne kolleegide kombel pikalt-laialt kirjutanud, või on sootuks kirjutamata jätnud. Paljud Eesti toimetused, alates Luubist ja lõpetades Kroonikaga, on põrganud probleemile, kuidas Nool on nendelt intervjuu ja pildistamise eest raha nõudnud. Ning on solvunud, kui neile nõudmistele mittealistuvad väljaanded on ikkagi temast kirjutise ja fotod trükki paisanud. Kuid keegi pole Noole rahapressimiste küsimust suures meedias suure kella külge pannud.
Samamoodi on ajakirjandus vapralt alla neelanud mõrud pillid, kui Šmigunide tiim on ta korduvalt pika ninaga jätnud. Seda juba alates 1997. aasta Trondheimi MM-ist, kus Šmigun pärast finišeerimist lehemeeste eest üle võistlusrada ümbritseva piirdeaia ronis. Tunamulluse Ramsau MM-i eel hoidsid õed Šmigunid Eesti ajakirjanikke kuude kaupa infovaeguses, ehkki võtsid samal ajal jutule Soome sulerüütleid.
Tänavuse hooaja künnisel käis Postimees põhjanaabrite juures Olosel Kristina Šmiguni ettevalmistust kaemas, kuid tiimi mänedžer, Šmiguni elukaaslane Kristjan-Thor Vähi ei lasknud ajakirjanikke üle uksegi. Samas treeninud meeste koondise peatreener Mati Alaver ei keelanud midagi. Tulge, räägime, kutsus ta, ja tehke pilti, palju kulub – meeste köögist, magamistubadest, määrdetallist.
Põhjus, miks meedia neid tagasilööke on talunud, peitub asjaolus, et Šmiguni ja Noolega tuleb paratamatult hästi läbi saada. Muidu võib kaduda lootus neilt järgmise võistluse järel või järgmisel hooajal intervjuud saada. Ent see on kahe teraga mõõk, mida tippsportlased ajakirjanduse suunas viibutavad. Sest piisab neil vaid korra-kaks võistlustel ebaõnnestuda, kui seesama mõõk võib lõigata neid endid. Ajakirjandus ei allu enam nende vaikivale kontrollile.
Järelikult on see ka sportlaste endi elulistes huvides, et nad meediaga hästi läbi saaksid. Juhul, kui nad hoolivad, mis pildi ajakirjandus neist rahvale maalib. Ja nad hoolivad sellest. Seda tõendavad kasvõi Noole mitmed etteheited meedia aadressil. Kulus tal ju tükk aega, et vabaneda 1992. aastal Spordipeegli (kes üldse mäletab sellist ajakirja?) antud kõige lollima sportlase tiitlist. Ja Sydney olümpia kümnevõistluse järel keskendus üldsus meedia kaasaaitamisel eeskätt tema kettaheite tulemuse seaduslikkuse arutamisele. Nende kahe sündmuse vahele jäävad Saksa kergejõustikuväljaandes avaldatud dopingusüüdistused, mille ilmumise järel meedia sugugi ennastsalgavalt Noole kaitseks dzotile ei viskunud.
Mida Nool ka ei arvaks, kuid kõik need detailid – ja tema valulised vastureaktsioonid neile – on kujundanud tema avalikku imagot rohkemgi kui ta tulemused. Nagu on Šmigunide meediaapsud, millest möödunud nädalal esitas kokkuvõtte Seltskond, tekitanud publikus arusaamatust, kes on nad tegelikkuses. Pole ime, et need vastuseta küsimused andsid eelmisel sügisel pinnast alusetutele kuuldustele, nagu tahaks nad emigreeruda Ameerikasse.
Tõsi, Noolega suhtlevad Eesti ajakirjanikud möönavad, et aastate jooksul on tema lävimine meediaga muutunud vastutulelikumaks. Ehkki endiselt kumab aegajalt läbi «vana» Nool, kes kõike ainult rahas mõõdab. Kasvõi sügiseses teleintervjuus, kus ta keeldus nimetamast poolelioleva raamatu pealkirja kartuses, et äkki suurendab see mõne kaupluse läbimüüki.
Šmiguni kohta on nentinud eri põlvkondade kommentaatorid, alates manalateed läinud Toomas Ubast ja lõpetades SL Õhtulehe toimetaja Urmo Soonvaldiga, et sportlikult on ta ümbritsetud professionaalidega, ent avalikud suhted on usaldatud vähepädevate ja otsustusvõimetute vaagida. Seevastu need, kel on õnnestunud Šmiguni kaitsevallist läbi murda, kiidavad teda meeldiva, asjaliku, isegi teravmeelse vestluspartnerina. Paraku on neid läbimurdnuid liiga vähe, et nende loodav kuvand meediaareenil maksma pääseks.
Seni, kuni Nool tundub endiselt paljudele ülemäära enesekindla, ehk arrogantsenagi, ja Šmiguni tõeline olemus jääb sadadele kirjutistele vaatamata jätkuvalt mõistatuseks, on nii ajakirjandus kui rahvas valmis pikemalt vaagimata kuulutama uueks rahvussangariks Andrus Veerpalu. Malbe naeratuse ja tagasihoidliku olekuga suusamehe. Mehe, kes reageerib maailmameistritiitlile ehteestlasliku tagasihoidlikkusega: «Ei noh, hea võistlus oli.» Mehe, kes ei ärple startide eel suurte lubadustega. Mehe, kelle vaat et ainus emotsionaalne purse pärineb tänavuste Eesti meistrivõistluste tagaajamisdistantsilt, kus ta pärast allajäämist Jaak Maele suusakepi vastu põlve pooleks lõi. Pereisa, kes, nagu fotodelt näha, hoiab oma naist ja hoiab oma lapsi.
Pealegi pole Veerpalu mees, kes küsiks intervjuude eest raha või põgeneks pärast võistlust üle piirdeaia. Tema kutsub ajakirjanikud nonde intervjuusoovi peale endale Otepääle külla. Ja kui sulemeestel seal kusagil ööbida pole, lubab ulualustki anda.
******
Dubrovniku vanalinn, Horvaatia. 26. juuni 2010. Pildistanud Priit Pullerits.
Fotod 1 ja 2: Andrus Veerpalu esmaspäeval Mõedakul Eesti noorte meistrivõistlustel. Fotode autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 3: Andrus Veerpalu Otepää MK-etapil 2011. aastal. Foto autor: Raigo Pajula, Postimees/Scanpix
Foto 4: Andrus Veerpalu Otepää MK-etapil 2011. aastal. Foto autor: Priit Simson, Postimees/Scanpix
Fotod 5 ja 6: Andrus Veerpalu Otepää MK-etapil 2011. aastal. Fotode autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix
Foto 7: Andrus Veerpalu jääb 2003. aasta MMil Val di Fiemmes 30 km ühisstardist sõidus kolme norralase järel neljandaks. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
42 Kommentaarid:
Täitsa kobe jutt. Selle peale polegi midagi rohkem lisada. Väga head võrdlused,. Põhjalik töö. Tubli Priit, hinne 5.
"Paipoisid" ei saagi olümpiavõitjateks või maailmameistriteks. Ka Veerpalu pole tegelikus elus nii malbe ja rahulik kui meediapildis tunduda võib. Veerpalu oskab seda varjata, aga paratamatult lööb see kuskil välja: näiteks tema autosõidu näol...
Eespool räägitakse, et ajakirjandus on tore ja hea, kui sportlane ajakirjandusega hästi läbi saab ja ajakirjaniku uksest sisse laseb. Lõpus jutt, et Veerpalu igati suurepärane sportlane. Laseb ajakirjaniku uksest sisse ja pakub veel ulualustki.
Samas siinsamas blogis antakse talle igatepidi vastu hambaid. Küll autosõidu, küll võistlussituatsioonis rahmeldamisega ja värskes õhus viibimisega.
Järeldaks, et mingi jutt siin ei klapi ja väide, et vimma ei ole, ei päde. Priidul pole ju jätkuvalt Veerpalu kirjadega suuski ;-).
Artiklist selgub, et Priit pole vahepeal arenenud. Jutt on väga demakoogiline ja sisu on selles, et ajakirjanikud on nigu lapseed, kes abitute argumentidega nuiavad tipsportlastelt osa oma töö ärategemist. Raha võtavad selle eest ise ja leiavad, et see on õiglane. Kui Nool osa raha (oma tehtud töö eest) endale küsib, siis see on nagu surmapatt, mida pidevalt korrata.
Priit, tänasel päeval on nii Nool kui Smigun andnud välja raamatu, kust saad teada, mida nad ajakirjanikest arvavad ja miks nad nii toimisid. Samas on arusaamatu ja lapsik sinu käitumine: Mida sa kirjutad AV-st , keda kümneaastataguses artiklis teistele eeskujuks tood, nüüd.
Tõesti nagu laps, kui midagi ei meeldi, hakkad ajakirjanduse jõudu oma emotsioonide väljaelamiseks kasutama. Mis see Veerpalu sulle halba teinud on? See mida sina talle teed ja teinud oled teame me kõik. Häbi tunnet sul ka ei ole.
Ära poe ajakirjanduse ja Eesti rahva taha kui sigatsed. Käitu nagu mees.
11:44 on näide inimesest kes ei mõtle loogiliselt. Kui seda teeksid, siis saaksid aru, et sinu kiidetud jutt on halb. See, et sul midagi rohkem lisada ei ole, näitab seda, et sa ei suudagi piisavalt loogiliselt mõelda.
See, et selle loo eest auhind anti, ei ole argument. Pigem näitab see ajakirjanike ja auhinnaandjate taset ja erapoolikust. Auhind antakse selle loo eest, mis demagoogiliste väidetega kaitseb ja õigustab ajakirjanikke.
Milleks üldse see jutt siin, seda enam, et tegemist paljude aastate taguste sündmustega. Priit, alustama uuesti "eilsest". AV tänane kiitmine ei tee olematuks pooleli jäänud dopinguteemat. Kas tuleb juba moidagi konkreetsemat?
Priit, mida oma kommentaaris toodud viitega öelda tahad, kas seda et see ongi see koodeks, mida WADA rikub jättes AV (sinupoolt väidetava) dopingukasutuse avalikustamata ja karistamata?
Kommentaariumist on sissekandeid kustutatud. Hr. Priit Pullerits, SA Eesti Antidoping on asutus, millega nalja ei tehta.
Üks teine Postimehe ajakirjanik, nimeks tal Tuuli, ei ärbelnud enda raske seisu üle kui midagi nagu oleks kuulnud aga kindlat midagi polnud, silmas on peetud Kremlist raha küsimist ja selle hilisemat maskeerimist kirikule rahaküsimiseks. Kui ta mingitel arusaamatutel põhjustel sai enda valdusesse, näiteks leidis liftist või kõnniteelt ühe aruande, alles peale seda avaldas artikli. Priidul on vaid kõhklused ja kahtlused ja on äärmiselt ebaprofessionaalne nende najal hakata ühte meie viimaste aastate suurimat sangarit laimama hakata. Kui sul midagi on, siis lao letti või lõpeta kahtlustuste levitamine. Apelleerimine, et teised ka nii teevad, on omane demagoog Savisaarele mitte ennast tõsiseks ajakirjanikuks pidavale kodanikule.
Tanel
Kirjuta AV dopingu temast ka. Ega õige mees jäta selliseid teemasid oma pea kohale rippuma.
Kas allikad on endiselt usaldusväärsed?
Suusk, millele antud hea tõuge, libiseb pikalt. Vahel kohe päris kaua. Ja kaugele. Kui on hea rada - selline kevadine, kus päeval sulatanud, aga pärast päikeseloojangud on miinuskraadi raja jäässe tõmmanud. Palju sõltub seejuures jäljest. Kui jälg on õigesti aetud, siis püsib suusk ka kenasti jäljest. Ainult võbeleb vahel. Ja muidugi on tõuge ülioluline. Jõuline, lõpuni tugev tõuge. Ja suusk libiseb. Eriti veel kui allamäge. Siis kiirus isegi kasvab.
Korra juba kirjutati, et AV looga PP lihtsalt lollitati ja ta läks õnge.
Kui te nüüd arvate, et PP seda tunnistab, siis ei tunne te teda üldse. Ta pigem sureb kui midagu sellist omaks võtab.
Lollitati? Üleeelmise blogikande viimases kommentaaris kirjutab küsib lugeja (oma sõnul - AV pettunud pöidlahoidja), miks väidetavalt raske haigusega kimpus AV-d eelmine nädalavahetus perekonnaga Mõedakul suusatamas näha võis?
Jah, terve nagu purikas! - kes keda lollitas(ab)?
Ilusti kirjutatud lugu.
Samas tahaks ka vastu vaielda..kõige lihtsam on teha seda kergejõustiku näol..kus viimastel tiitlivõistluste Kanteri sabas sörgiti ja püüdlik Kanter proovis menüü ette lugeda et mis ta hommikul sõi ja rääkida mida unes nägi. Lubas ikka väljapressitud reporteri kuldmeldali ka ära tuua. Hiljem mees kõrbes..ja pean oaliseks selle süüks ka tüütud meediat.
Teine hea näide raja..kes jalutas otseeetris meie spordireporterist mööda ja tegi enda kohta hiljem väga hea tulemuse.
Iga inimene peab saama keskenduda nii nagu ta vajab ja oskab.
Et avaliku elu tegelane peab kasvõi wc potilt kohale lendama ja kirjeldama oma väljalaske kuju ja värvi on tobe.
Kui Šmigun suhtleb vaid soome meediaga siis on selleks omad põhjused..kui tal vastas istub arukaid küsimusi ja professionaalne ajakirjanik. YLE ei saada tulle naiivitare ja nokkivaid ajakirjanikke. Nagu ütlesid et igaüks Kikule ligi ei saanud..ju ei olnud seda ära teeninud. Eesti spordimeedia on mõned erandid välajajäetuna tüütu -kollane - ebaprofesionaalne.
Julmalt öeldud aga kahjuks nii see on..kahjuks on meile võrdlsueks soome televisioon ja meeida. Meeletu vahe.
Rumal jutt suhu tagasi...ajakirjanikud, eriti need kes kollasesse kalduvad, on kui körilöikajalikud hagijad, roniks vöi voodi kui midagi intrigeerivat teada saaks...nool ja kiku on möneti ka öieti käitunud - nii nagu küla koerale, nii ka koer külale....ja kui need proffid topivad sulle peale finisit mikri otsapidi suhu, küsimusega - noh kuis läits vöi siis ma kaesin, et sul suusk kippus tagasi lipsama....noo mis sa sihukse pärimise peale kostad........
...kui nüüd möelda selle peale, et jah lipp ja hümn....aga kus see lipp ja hümn siis olid kui oma sportlaskarjääri alustasid nii nool, andrus, jaak ja teised ,....siis on küsimise peale vastus vaid - enne tulemus, siis saab...
...kas ja kes on avaliku elu tegelane üleüldiselt...vast siiski köik need, kes mingil pöhjusel varjendisse vöi koopasse peitu pole pugenud, on köik avalikult elavad tegelased, kes sportlane, kes arst, kes öpetaja, kes koristaja....
Pikk jutt, aga isegi ridade vahelt ei suutnud välja lugeda, et miks see AV siis PP-le meeldib....aga teema selline, lugesin just et meie tubli staarveteran suusataja vöitis 3 kulda, lisaks tuli Eestile veel möned medalid...tahaks näha , et mitu neid spordiajakirjanikke siis lennujaama vastu läheb, et intervjuud teha maailmameistriga....vöi on ajakirjanike poolt need väljavalitud valikuliselt?...Eestis on peale suusatajate ja kergejöustiklaste teisigi tublised sportlasi, alates noortest, löpetades veteranidega, aga ei pälvi köik tähelepanu...küsiks siis ajakirjaniku käest, et miks see niimoodi on....
Kuidas Priidul siis tänavu spordiajakirjanike konkursil läks ka?
Priit sai stabiilseima spordiajakirjaniku auhinna.
PP on huvitav tyyp. kirjutab enda blogisse kommentaari mille hiljem ise kustutab. soovitan 5 sek mõtlemist ja alles siis klaviatuuri kallale.
20:38 "miks väidetavalt raske haigusega kimpus AV-d eelmine nädalavahetus perekonnaga Mõedakul suusatamas näha võis?
Jah, terve nagu purikas! - kes keda lollitas(ab)?"
Defineeri palun raske haigus. Oled tema raviarst, et seda väidad. AV jäi enne MM haigeks(külmetushaigus)ja ei taastunud haigusest nii kiiresti, et MM tippkonkurensis startida. Üritas aga ei paranenud piisavalt kiiresti. MM ammu läbi, kas AV peab nüüd igaveseks raskesti haigeks jääma ja ei tohi enam kunagi välja minna?
Sama "konkreetsed" on sinu sõnad "väidetavalt" ja "terve nagu purikas". Keda sa lollitad?
Kuidas õnnestus nn usaldusväärsel allikal PP selle AV dopingu looga haneks tõmmata? Ja lausa veel nii kõvasti, et sellest mitu lugu ilmus, lisaks hulk kommentaare PP poolt veel lisak?
See väärib lausa uut uurivat lugudue seerjat. Ei ole mugav PP nahas olla.
Hea näide, et äsja põetud külmetushaigus mõjub tervisele nõrgestavalt. Eveli Saue suussõit oli eile ikka haigusest mõjutatud. Seega ei olnud ka AV mõtet MM teise kümne sõitu tegema minna.
Eelnevale kommentaarile kommentaar: suusatamise mõte seisneb suusatamises ja tippsportlase "töö" ongi võistlemine. Kui sportlane valmistub treeningutega võistluseks ja sinna ei lähe, kulutab ära kogu eelarve, siis minu küsimus oleks: mis on "töö" tulemus? A - majanduskasv või B- pankrot.
Mina suusatan oma lõbuks oma rahade eest - tulemuseks hea enesetunne, parem tervis jne. Tippsportlane suusatab minu maksudest laekuvate rahade ( Suusaliidu stipendium ), sponsorrahade - EMT ( olen ise EMT klient ), jne. eest. Suusad ostan oma rahade eest, millelt on makstud üksikisiku tulumaks, pole saanud mitte ühtegi paari suuski saanud tasuta suusafirmadelt. Jne. jne. Ühes kommentaaris oli nimetatud, et autasustamisel näidatakse sini-must-valget lippu, see panebki veelkord tippsportlasele oma "töö" tulemusi näidata, mitte viidata töövõimetuslehele, mille lõpust me saame teada töölepingu ülesütlemisega.JOKK
10.10
Olulisimat vahet sinu ja AV vahel sa välja ei toonud. 20 aastat Eestile kuulsust toonud meest teavad kõik ja ilma temata oleks Eesti ja maailma suusasport palju vaesem. See kas sa maksad makse või mitte, tegeled sa suusatamise harrastusega või mitte, see ei huvita peale sinu iriseva ego kedagi.
10:10
...ja head enesetunnet sa suusatamisest ka ei ole saanud - miks muidu nii kibe kommentaar.
Erinevalt Elu24 staaridest (Baari, Bussi, Tissi jmt staarid) ei saa meedia spordistaare ise teha. Seega ei maksaks meedia rolli sportlaste edus üle tähtsustada. Poleks paha, kui meedia end üles töötanud sportlase edu pealt teenimisel miskit neile tagasi maksaks.
10:10 Sa ei tea ikka üldse kuidas asjad käivad. Väga naiivne oled kui arvad et ise oma suusaamise kinni maksad. Selleks et sa üldse suusatada saaksid on vaja tervet süsteemi. Kes teeb suusarajad? Kes ja miks valmistab suusad, mida poest ostad? Kes annab eeskuju ja teadmise, et sa üldse selle peale tuleksid, et suuski osta ja suusatama minna?
Isegi kui üks tippsuusataja jääb enne tähtsat võistlust haigeks (ta on ka ainult inimene, mitte sinu omandis olev robot), ei muuda see selles süsteemis midagi. Ta on oma panuse sinna juba andnud.
Lahmid pooltõdedega, nagu siin blogis kohane.
Mõtle uuesti!
09:24 paneb räigelt puusse, väites et "Seega ei olnud ka AV mõtet MM teise kümne sõitu tegema minna." -- AV oli maksumaksja toetusi taodeldes ja vastu võttes kohustunud MM-l esinema. Seejuures ei olnud juttu alt ära hüppamises sellise naeruväärse põhjendusega. Ka teise kümne koht oleks igati vääriline olnud. Järelikult AV on lepingut rikkunud ja tal tuleks toetused tagasi maksta ja tarbitud hüved riigile hüvitada!
Viimaste blogi sissekannete puhul meenudvad mulle millegipärast kogu aeg "Rehepapi" Imbi ja Ärni. Ei tea miks?
Palavikuga MM-il teises kümnes koht oleks olnud utoopia. Kas te pole haiged olnud, et selliseid lapse jutte siin ajate. Kas AV peaks teie arvates surnult ka veel võistelema, sest muidu rikuks lepingut?
Priit teab tegeliku põhjust, aga sindrinahk ei avalda siin seda.
"Oleksite vähemalt õhkugi tulistanud" (aga nüüd räägite, et ei olnud vabatahtlik liitumine), mäletate sellist ütlust? Poleks täit distantsi kannatanud, sõitnud siis pool. Pannud üldse suusad alla ja ilmunud starti. Aga ei! Miks? Kas seepärast, et stardis dopingukontrolli oht?
16:09
See on nii imal jutt, sest kõigest, millest PP kirjutab on mannetu manipulatsioon. Eriti see teistega võrdlemine ja seeläbi AV esiletõstmine. Veerpalule endale on seda lugeda kindlalt vastumeelne. Ei taha ka mina PP nina kunagistesse hurjutamiste haisu sisse toppida , aga PP oleks võinud kõigepealt ise oma kunagised lood läbi lugeda ja küllap oleks ta siis ka ise veendudnud, et on suusatamise suurkuju kallal uskumatult palju ja lollilt sõna võtnud. Aga PP on PP, ta kirjutab taas, olles kunagi hoopis muud juttu ajanud.
Ta on selline ja see tuleb talle lihtsalt andeks anda.
Veerpalu aga jätku rahule !
reebok shoes
michael kors uk
michael kors handbags wholesale
nike trainers uk
denver broncos jerseys
kobe 9 elite
ralph lauren pas cher
michael kors handbags outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
20170317
fitflops sale clearance
golden goose
nike basketball shoes
lebron soldier 10
balenciaga shoes
converse shoes
curry 3 shoes
lebron shoes
kyrie 3
nike air max
www0416ray ban sunglasses
fitflops sale
coach outlet online
nike air huarache
true religion outlet store
michael kors outlet
adidas yeezy
nike outlet
polo ralph lauren
christian louboutin outlet
qzz0419
michael kors handbags
kate spade outlet
ecco shoes
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
fitflops sale
air huarache
fitflop shoes
true religion outlet store
coach outlet
qzz0606
jordan shoes
pelicans jerseys
ray ban sunglasses
coach outlet
bape clothing
true religion outlet
adidas nmd
barcelona jersey
raptors jerseys
real madrid jersey
www0705
chrome hearts outlet
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses
under armour outlet
columbia sportswear
ugg outlet
le coq sportif shoes
polo outlet
san antonio spurs jerseys
canada goose outlet
adidas outlet online
nike chaussure
ugg boots clearance
ugg boots uk
adidas nmd
moncler online
coach outlet
kate spade
louboutin shoes
canada goose outlet
golden goose
converse outlet
longchamp handbags
michael kors outlet online
basketball shoes
adidas yeezy boost
kyrie irving shoes
golden goose
kevin durant shoes
lebron shoes
0815jeje1990 a été adidas zx 750 bleu blanc rouge une excellente année pour la star, et une année encore meilleure pour lui de air max jordan femme pas cher présenter ses nouvelles baskets au grand public. En examinant nike homme air force les défis rencontrés par les équipes virtuelles multiculturelles, Vinaja a chaussure nike femme rosh run observé que ces problèmes incluent des pannes de communication, des air max 95 blanche nike conflits possibles entre les membres, des retards dans les réponses, nike air jordan 1 retro high og clover celtics pride des heures limitées de fonctionnement de votre équipe, un manque de synergie asics gel lyte 5 coral reef dans les équipes multiculturelles et des vacances différentes. chaussure nike blazer low bleu Ces cicatrices surélevées sont grandes et irrégulières, se développant souvent très bien blazer nike homme au-delà des limites initiales de la plaie et se résorbant asics gel lyte v homme grise rarement seules.
Postita kommentaar
<< Esileht