neljapäev, juuli 17, 2014

Pullerits: Kui kaua tuleb taluda rattaspordis seksismi?

Ma ei näe sellele mingit loogilist seletust: naised jooksevad maratoni, naised osalevad täispikal triatlonil, naised tõstavad ja poksivad ja maadlevad, hüppavad teibaga kõrgustesse ja suuskadega kaugusesse nagu mehedki, rääkimata sellest, et mängivad meeste kombel täismõõtudega platsil 90 minutit jalgpalli, aga niipea, kui nad lastakse karjaga maanteele sõitma, ütlevad mehed – sest nende käes on rattaspordis otsustamisel jäme ots –, et aitab teile 140 kilomeetrist küll, nagu näiteks Londoni olümpial, samal ajal kui mehed sõidavad 180-190 km ja sageli üle 200, mõnikord isegi üle 230 km.

Kas tõesti on jalgrattanaised nii allaheitlikud, et sellise alavääristava ja alahindava suhtumisega lepivad?

Samas pole kahtlust, et spordivõistluste korraldajad näevadki naisi pigem lillekeste rollis. Küllap olete näinud Tour de France’il etappide järel autasustamisi. Kui õnnitleja number üks on enamasti mees, siis need, kes värvilise särgi saajale lillekimbu ja parimale pehme lõvi ulatavad, on eranditult naised. Kusjuures, pange tähele, mitte suvalised naised, vaid noored, saledad ja ilusad naised. Niisiis ei toimu siin kogu maailma silme all – ja üdini poliitkorrektne läänemaailm vaatab seda üllatavalt tuima ja lepliku pilguga pealt – ainult sooline eelistamine, vaid eelistus käib ka vanuse ja seksapiili põhjal. Ja see ei ole ainult rattaspordis nii. Usutavasti nägite hiljuti, kuidas rallisõitja Ott Tänak poseeris oma uue autoga, kõrval samuti kaks neidist.

Londoni olümpial, ehk mäletate, toimus siin väike murrang. Inglased tõid autasustamistseremooniale medaleid kandma ka mehed. Peab tunnistama, et pilt ei olnud meeliülendav ega midagi kaunist. Pigem robustne. Või pedelik. Tõepoolest, iga normaalne mees saab aru, et mees ei sobi kaunistuseks. Miks, selle on väga tabavalt kokku võtnud üks mu kolleeg Postimehes, kui nentis, meeste-naiste looduslikku-loomulikku ilu hinnates, et paljas naine on ilus, aga paljas mees on naeruväärne. Sotši olümpial sai asi õnneks taas õigele rajale tagasi keeratud: seal kandsid medaleid ja lillekimpe jälle naised.

Ma ei ole näinud naiste võidusõitude autasustamisi. Huvitav, kas seal on need, kes lilli ulatavad, samuti naised, nagu Tour de France’il ja teistelgi velotuuridel (ja spordivõistlustel), või siiski mehed, arvestades, et autasustatakse naisi? Kui on naised, tekib küsimus, et kui naised sobivad musitama ja embama naisi, siis miks ei peaks meeste võidusõidul sobima mehed musitama ja embama mehi.

Üks seletus on see, et sport on maskuliinne ning meestele üldiselt meeldivad naiste omavahelised õrnused, aga ühelegi normaalsele mehele ei meeldi, kui omavahel peaks hakkama õrnutsema mehed. See on lihtsalt disgusting, tülgastav. Ent seesugune seletus tähendab lihtsa asja liiga keeruliseks ajamist. Lihtne ja loogiline seletus peitub hoopis selles, et naine on looduse kroon, ilu kehastus – ja kogu lugu, jutul lõpp. Keegi peab ju karme-karuseid spordimehi kaunistama. Mõni nn ilusmees võitja kõrval vaid naeruvääristaks (vt üle-eelmise lõigu teine pool) võitjat – ja kogu sporti.
*
PS: Jalgpalliteema lõpetuseks: ma ei olnudki ainus, kes ei vaadanud jalgpalli MMil ühtegi mängu (mille eest Aivar Pohlak mind hurjutas). Ühtegi mängu ei vaadanud ka Argentina president.
******
La Sal Loop Road, Moab, Utah, 24. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Kaunitar aitab itaallasele Vincenzo Nibalile Tour de France'i kümnenda etapi järel selga kollase liidrisärgi. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 2: Särasilmsed noored naised saabuvad pärast Tour de France'i 11. etappi ümmardama parimat noorratturit prantslast Romain Bardet'd. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 3: Inglased on pannud Londoni olümpial kreeka-rooma maadluse autasustmisel mehed lilleneiuks. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix
Foto 4: Venemaal osatakse endiselt naiste ilu hinnata. Vene suusataja Aleksandr Legkov Sotši olümpial 50 km suusatamise võitjana autasustamisel. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix
Foto 5: Eleonora van Dijk (paremal) Hollandist, Ameerika naiskonna Specialized-Lululemon sõitja, embab tiimikaaslast võidu puhul mullusel MMil Itaalias. Foto autor: AP/Scanpix

22 Kommentaarid:

At 13:18, Anonymous Anonüümne said...

[...]Ühtegi mängu ei vaadanud ka Argentina president.[...]

Aga ta on ju naine.

 
At 13:44, Anonymous Anonüümne said...

No väga õrn ja pehmo oled, kui mingi naisega end võrdled... disqusting lausa, üks normaalne heteromees vaatab ikka vutti. Ainult naised ja peded mitte.

 
At 17:31, Anonymous Anonüümne said...

Värske Eesti Ekspress avaldab loo Eesti suusakoondislaste - tuuakse ära nelja mehe - Jaak Mae, Priit Naruski, Raul Olle - näopildid headest aastatepikkusest suhetest Eesti kuritegeliku maailma ühe võtmeisikuga. Mehega, kes "märja töö" eest praegu vanglas päevi mööda saadab. Teadupärast on Priit Pullerits - kelle paturegister piirdub küll pigem eetikanormide rikkumisega (kommentaaride meelevaldne kustutamine oma blogist) - kui Avaliku Sõma Nõukogu määratud karistus (mis nüüdseks juba ammu kantud), aga samuti võistlusmääruste rikkumine kestvusspordiüritustel (kõrvalise abi kasutamine selleks mitte ettenähtud kohas, numbri peitmine) - mis ei ole Eesti üldist õiguskuulekuse taset arvestades ju kesteab suured ega olulised rikkumised - tekib küsimus, kui võrdleme Pulleritsu Eesti Ekspressi artiklis toodud viie mehe (üks neist proff kuritegevused ja harrastaja kestvusspordis, teised neli profid kestvusspordis ja "harrastajad" - kui võtame arvesse Bernadski ütlused ja artiklis nimetamata (miks?) Eesti kõige kuulsama suusamehe dopinguloo - elu varjuküljel - fotod, siis, tekib küsimus - ei, ainult teoreetilises, mitte praktilises plaanis, et kas Priit Pullerits - see, kellena ta end välja pakub võiks välimuse järgi olla suli või pätt? Pakuksin, et mitte.

 
At 17:46, Anonymous Anonüümne said...

17:31 Kasvage juba ükskord mähkmetest välja. Väga mage.

Rein Valdmaa

 
At 17:50, Anonymous Anonüümne said...

17:31, too lugu on just suusablogi lugu, paraku ravimifirmas toimub midagi kummalist, enesetsensuuri sarnast - PP loobub Vaderile helistamast, sosistades midagi ähmast, et sporditoimetus hoiab teems ohje; millal PP enne Risto Mehist kuulanud on. Vaevalt, kui Mikk Salu sealt lesta tõmbas, hakkas sulg jooksma. Vaat nii on lood.

 
At 18:07, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits peaks Taaramäele kõne võtma ja aitama Writer's block-st jagu saada.

 
At 18:07, Anonymous Anonüümne said...

"ning meestele üldiselt meeldivad naiste omavahelised õrnused" - Millest jutt käib, Priit?

 
At 18:37, Anonymous Anonüümne said...

Priit, las lollil olla. Me saame ju kõik aru, kui nõme ta on. Lolliga ei maksa võidelda.

 
At 09:48, Anonymous Albert Sveitser said...

Asjad otsustab visuaalne pilt. Naiste jalgpall oli mingi aasta-kaks tagasi populaarne. Eurosport näitas naiste EM-i MM-i. Aga siiski, tõstke käsi kes vaatab näiteks Eesti naiste koondise mängu kogu pikkuses? Naiste korvpall? Naiste võrkpalli vaatab rahvas vaid siis, kui kasutatakse nö. vana stiili dresse?
Mis imelikust moetrendist lähtuvalt kasutatakse meeste korvpallis (ja jalgpallis) karjapoisi põlvpükse? Mõned mängijad näevad neis kalifoonides lausa naeruväärsed välja. Meeste tennis - sama asi. Kes oli viimane kes sai toksida sportlikes pükstes? Becker?

Meeste TdF näitab ka Eurosport kui sõita jääb 100+ kilomeetrit. See ju puhta reklaami üritus. Kui mehed jaksavad viimasel 200m meetril spurtida nagu vihased herilased, siis mida tehakse see 180km? TdF-il peaks olema vaid mägede etapid (kus tuules istumisest pole kasu) ja TT.

 
At 14:49, Anonymous Osmo-Petri said...

That's exactly the point. Why send two men to Tour, if they have no say in finish battle?
We in Finland have no time for such nonsense. On daytime, we program world-class mobile games like Angry Birds. Cause we like fun. Nighttime, we drink Koskenkorva. Because we like even more fun. Now, it takes brains to program world-class app games. And it takes balls to drink Koskenkorva.
Don't mess with Koskenkorva, ya'll know. ;

 
At 03:44, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 03:47, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 03:50, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 03:52, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 05:16, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 05:03, Blogger 小 Gg said...

cheap oakley sunglasses
ray ban sale
nike outlet
prada outlet
nike sneakers
swarovski crystal
ralph lauren polo shirts
cheap oakley sunglasses
michael kors usa
wellensteyn coats
true religion jeans
air force one shoes
lululemon outlet
michael kors handbags
ray ban sunglasses
ralph lauren
true religion sale
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
canada goose outlet
instyler ionic styler,instyler,instyler ionic styler pro
cheap ugg boots
air jordan 11 free shipping
swarovski outlet
hollister pas cher
cleveland cavaliers
cheng1203

 
At 03:44, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 03:44, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 17:22, Blogger 03 Yang said...

true religion uk outlet
tiffany jewellery
barbour coats
wellensteyn jackets
michael kors factory outlet
nobis outlet
ugg boots outlet,ugg outlet
winter coats
fitflops clearance
louis vuitton bags
fitflops clearance
discount ugg boots
oakley sunglasses
coach outlet store
mulberry outlet,mulberry handbags outlet
ugg outlet
tory burch outlet
ugg outlet
moncler jackets
ugg sale
black friday deals
true religion outlet uk
oakley sunglasses sale
tiffany jewelry
louis vuitton outlet
tory burch sale
hollister shirts
canada goose jackets
woolrich outlet
michael kors uk outlet
ferragamo outlet
ugg outlet
ray ban sunglasses
swarovski outlet
fitflops clearance
belstaff jackets
moncler outlet
ray-ban sunglasses
tory burch outlet online
snow boots

 
At 10:25, Blogger 柯云 said...

2016-01-15keyun
celine bags
ugg outlet
canada goose outlet
cheap ugg boots
tory burch boots
ralph lauren
louis vuitton outlet stores
coach outlet store
tiffany jewelry
canada goose outlet online
ralph lauren
kids lebron shoes
uggs on sale
swarovski crystal
p90x
ray ban outlet
cheap oakley sunglasses
louis vuitton
christian louboutin outlet
kate spade outlet
louis vuitton outlet
burberry sale
ralph lauren outlet
coach outlet
michael kors outlet online
louis vuitton
timberlands
uggs boots for women
coach outlet
ugg boots
michael kors outlet
vans sneakers
chanel outlet
ugg boots
ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
michael kors handbags
oakley sunglasses cheap
air max 95
louis vuitton outlet stores

 
At 08:25, Blogger jing dong said...

moncler outlet
yeezys
yeezy boost
yeezy boost
cheap jordans
nike roshe
golden goose sneakers
adidas tubular shadow
curry 4
nike lebron soldier 10

 
At 11:25, Blogger Stjsrty Xtjsrty said...

zzzzz2018.6.22
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
moncler online
salomom shoes
ed hardy uk
kate spade outlet
coach outlet online
nike huarache femme
coach outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht