kolmapäev, september 17, 2008

Pullerits: Raha hukutav jõud

Ratta- ja jooksujutule vahelduseks küsin, nagu tänase Postimehe teisel küljel, mida teeksite, kui võidate kuuekohalise summa? Stuttgardis kergejõustiku GP-sarja lõppvõistlusel teenis Ksenija Balta teise koha eest üle 200 000 krooni ning teatas, et kavatseb võiduraha kasutada treeninglaagrites. «Tuleb veel tugevamaks ja kiiremaks saada,» ütles ta.

Eestis võitis tänavu BIGi Kuldliigas paljudele üllatuseks 100 000-kroonise peaauhinna tõkkesprinter Rene Oruman. «Raha kulub korteriostuks,» teatas ta.

Ei pea olema ajugeenius, et siit järeldada, kumma sportlase puhul on lootust, et ta kunagi maailma tiitlivõistlustel medaleid hakkab noolima, ja kumma puhul seda lootust ei tekigi. Kes vastuses kahtleb, meenutagu sõudeliidu juhti Rein Kilki, kes on jälginud väga täpselt, milleks sportlased tema sponsorraha kulutavad – ikka enda arenguks, mitte parema auto ostmiseks. Ja tulemus: tervelt kolm Eesti paati jõudis Pekingi olümpiale.

Aga väär, väga väär oleks arvata, et ennekõike raha on see, mis aitab tulemust paremaks teha. Eesti korvpallikoondise liikmed teenivad Eesti koduklubides laias laastus 70 000 krooni kuus. Selle eest näitavad nad tahtetut mängu, mis isegi rahumeelse Üllar Kerde koondise tüüri juures endast nii välja viib, et ta ähvardab mõned mehed minema lüüa.

Eesti klubides pallivad Eesti võrkpallikoondislased teenivad pisut üle 20 000 krooni kuus. Ja mis on tulemus? Võrkpallurid pääsesid tuleva aasta EM-finaalturniirile, aga korvpallurid peavad pingutama selle nimel, et Euroopas mitte päris viimaste hulka ehk nn mudaliigasse kukkuda.

Võtame võrdluseks veel ühe Eesti sportlase. Pekingi olümpial sai kolmikhüppes kümnenda koha Kaire Leibak, juunioride maailmameister. Tema saavutusi korv- ja võrkpallurite omadega kõrvutades peaks ta lausa rahas suplema, kas pole nii? Aga vaa
t, ei ole. Kergejõustikuliidult saab ta keskmiselt 13 000 krooni kuus (aga selle sisse mahub ka tasu tema treenerile ning kulutused laagritele), millele lisandub sponsor Estikolt pisut üle 5000 krooni, mis ju tegelikult koristaja palk.

Mis on siin tulemus? Leibak ütles pärast olümpia 10. kohta, mis ei toonud talle mingit preemiat, et sai maailma tippu pürgimiseks indu juurde. Ei tule meelde, et mõni Eesti korvpallur räägiks NBAsse pääsemise unistusest.

Küllap on tuline õigus Leibaku treeneril Mehis Virul, kes nendib: «Raha ei tohi spordis su tegevust juhtida – siis oled omadega audis.» Korvpallurid tõestavad, et Viru ei eksi.


Neil, kes korvpallureid rahaga üle kullates neile karuteene teevad, tasub oma firma töötajaile otsa vaadates endalt küsida: kui paljud mu headest spetsialistidest alluvad saavad sellist tasu, nagu minu firma nime trööpavad korvpallurid?
******
The Castle, Capitol Reef National Park, Utah. 28. juuni 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Ksenija Balta BIG Kuldliiga etapil Tallinnas. Foto autor: Mati Hiis, SL Õhtuleht / Scanpix
Foto 2: Rene Oruman BIG Kuldliiga võidutšekiga. Foto autor: Toomas Huik, Postimees / Scanpix
Foto 3: Kaire Leibak on Pekingi olümpial saanud just teada, et pääseb kolmikhüppe lõppvõistlusele. Foto autor: Jarek Jõepera,
SL Õhtuleht / Scanpix

15 Kommentaarid:

At 18:36, Anonymous Anonüümne said...

Aga ole mees või leia see mees kes komplekteeriks Eesti korvpallikoondise, makstes 15-20K kuus. Võid kasvõi peapeal käia, aga avatud turu puhul ei saa me siin ääres lahjemat suppi keeta.

 
At 18:54, Anonymous Anonüümne said...

Kodutu sportlase tulemused on tõesti tõenäoliselt paremad, kuna ta peab enamus aega veetma trennis või spordilaagris. Seal saab ka pesta ja süüa. Selles osas on blogipidajal õigus, et sportlasel pole mõtet raha kodu soetamiseks raisata. Kunstiga paralleele tõmmates, tuleb möönda, et on ju ka aegumatud kunstiteosed enamasti sündinud vaesuses ja viletsuses virelenud kunstnike käe läbi. :)

 
At 20:48, Anonymous Anonüümne said...

a võibolla on asi lihtsalt selles, et ühel on juba eluase ja teisel pole? no ja näiteks pool "wannabe" suusakoondisest on endale Otepääle korterid ostnud/üürinud, et paremini treenida. Võibolla Oruman ostab ka endale korteri treeninghalli kõrvale, hea igal ajal seal käia, ei pea pool tundi ühistranspordil rappuma (sest auto on ka liigne luksus ju)?

 
At 09:52, Anonymous Anonüümne said...

To 18:36

Ära aja sassi Eesti korpallikoondist ning klubikorvpalli. Kuidagi imelik on, et kõik Eesti parimad korvpallurid mängivad kodus. Siin on hea mugav elu, eriti arenema ei pea, palka saab hästi, miks peakski. Kui palgad oleks 15-20k, siis ehk oleks palluritel huvi end arendada ja paremaks saada, et pääseda välisklubidesse korralikesse klubidesse õige korvpalli juurde.

 
At 11:08, Anonymous Anonüümne said...

OLgem ausad Eestis ei ole ja ei saagi olema mingit pallimängu taset. Eestlastel lihtsalt ei ole sellist kambavaimu sees ,mis tagaks meeskondliku küünarnukitunde.Kõik mis vahepeal on sähvatanud on,olgem ausad, siiski koba ja teiste hetkelisest nõrkusest tulnud edu,mis juba järgmises mängus ära tõestatakse.Aga mütsi peab maha võtma meie manageride ees, kes oskavad magusa jutuga, firmajuhid ümber näpu keerates ,suured rahad välja võluda.

 
At 14:16, Anonymous Anonüümne said...

Äärmiselt küüniline artikkel härra Pulleritsu poolt.

Oruman peaks teie arust vist ainult spordiga tegelema ja oma lapse ning naise võsa alla ajama?!
Baltat ja Leibakut ei saa võrrelda Orumaniga- Kuna ühel on pere toita ja teistel Mitte (tundub, et inimene ei saa olla sportlane kui ta oma perest hoolib...)
Oruman on aastaid võistelnud praktiliselt oma kuludega- Härra Pullerits näitab oma äärmist kultuuritust ja matslust sellise artikliga.

Elagu rongaisad!!

 
At 22:37, Anonymous Anonüümne said...

kas selline probleem on vaid mul?
spordiblogi avades algab kõik ilusasti selle Orase artikliga aga peale esimest lõiku läheb järsku üle sellele raha teemale...?!

 
At 10:29, Anonymous Anonüümne said...

Mul sama probleem.
Peab vist Postimehe ostma!

 
At 10:48, Anonymous Anonüümne said...

kasutage spordiplogi lugemiseks Mozillat. mõnel mehel jääb itiharidusest vajaka, et kõigile lugemisrõõmu pakkuda.

 
At 16:14, Anonymous Anonüümne said...

mettler broadband salesperson intensity naive promoting contacted fofuekz tarp wondering nutrition
masimundus semikonecolori

 
At 08:30, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:32, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:34, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:37, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 02:43, Blogger raybanoutlet001 said...

birkenstock sandals
lions jerseys
armani exchange
san antonio spurs
hugo boss sale
miami heat jersey
cheap nfl jerseys wholesale
saints jerseys
toms shoes
michael kors handbags

 

Postita kommentaar

<< Esileht