Teisipäev, juuli 07, 2009

Pullerits: Miks suvel suusatamisega liialdada?

Käisin eile, nagu viimasel ajal tavaks saanud, harrastamas taas tüütussporti. (Ja ärge tehke siin nägu, et te ei tea, millest räägin.) Pedaalimine oleks tõesti väga tüütu olnud, kui ma poleks Jõgeva maantee äärsel ja Raadi kergliiklusrajal näinud kokku kaheksat rullsuusatajat. See ei ole normaalne. Kohe seletan, miks.

Kui jätta elukutselised suusatajad arvestusest välja - ja minu silma järgi polnud eile kohatud küll mingid professionaalid -, siis on suvi paslik kõigeks muuks, olgu või tüütusspordiks, ainult mitte rullsuusatamiseks. Sest see, kes vähegi sügisel-talvel korralikku suusatrenni teinud, teab hästi, et niipea, kui talve hari mööda saab (ja see möödub enamasti Tartu maratoniga, mille järel aga jagub korralikku talve korral lumikatet veel tervelt poolteist kuud), tikub võimust võtma tüdimus ja vaimne kurnatus. Suusatamist saab lihtsalt liiga pikalt liiga palju. Vähemasti mina tundsin küll eelmise talihooaja teisel poolel - ja väidan, et need, kes sama ei tundunud või seda ei tunnusta, tegelevad suurejoonelise enesepettusega -, et kihk ja hoog pole enam sama särtsakad nagu talve hakul.

Aga kujutage nüüd ette, milline tüdimus võib juba talve hakuks saabuda, kui hakata suusatama südasuvel.

Parem tõesti sõita kas või rattaga. Eelmine nädal tuli mul sadulas treeningaega 7:25, millest rohkem on sel kevadsuvel kogunenud vaid Tartu rattaralli nädalal - 7:50. Palju suurem erinevus on kilometraažis: lõppenud nädalal oli see näitaja 196, Tartu rattaralli nädalal 268,5. Vaat siis, mis vahe tekitavad võistlusolukord ja korralik võidusõiduratas.

Ent rullsuusatamine - tänan, ei! Ennemini võiks isegi ujuda. Ja üleüldse võiks Tartu nelikürituse korraldajad planeerida, et kahest rattasõidust jätta arvesse vaid üks ning teine asendada hoopis teistsuguse vastupidavusalaga, ujumisega. Mitte et ma ujumises äss oleksin - väga kaugel sellest, ma ei lähe basseinis kuidagi edasi nagu kuuldavasti Kaspar Kokkki (nii ta mulle kunagi avaldas), aga vähemasti leiaks siis motivatsiooni ettevalmistust ühe ala võrra mitmekesistada. (Lisaks pidi vesi karastama, mida ei ole keegi väitnud ühegi teise vastupidavusala kohta.)

Nelikürituse korraldajate võimalikud vastuväited, et ujumist ei saa kavva võtta, sest on raske tagada, et mõni osalejaist ära ei upu, ei pea lihtsalt vett. Panen siia juurde kaks pilti massiujumisest Šveitsis Zürichis, kus üle sealse järve ujus 1800 inimest, mis näitab, et saab küll läbi viia ujumises rahvaspordivõistlust. Ja nagunii on Tartu nelikürituse alade puhul võistlusjuhendis klausel, et osalemine omal riisikol. Sama klausli saab panna ka ujumisvõistluse juhendisse ja probleem lahendatud. Või pole?
******El Capitan, Merced River and Cathedral Rocks, Yosemite National Park, California. 17. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Eesti koondise rullsuusataja mullu septembris Tehvandi rajal. Kes teab, kes see on? Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix
Fotod 2 ja 3: Massiujumine üle Zürichi järve Šveitsis, osalejaid 1800. Fotode autor: Reuters/Scanpix

25 Kommentaarid:

At 18:17, Blogger karbonocoq said...

Rullsuusatamise osas jagan samu vaateid, küll aga on rattasõit hoopis huvitavam, kas siiamaani sõidad naise optimaga - siis see ju võibki tüütusesport olla, kuid muidu on see tüütus inimese peas kinni.

 
At 18:46, Blogger dr Holden said...

Tee see ära ja ma hakkan kohe tegijaks selles uues nelikürituses - ujumine ju mu lapsepõlvesport.

Aga jah, praeguses nelikus on ratast nagu palju, sinna kõlbaks hästi juurde näiteks ka rulluisumaraton, et siis viiest alast läheks näiteks neli väikseimat koefitsienti arvesse vms. Jooks võiks ka pikem olla, et olla teiste aladega võrdse ajalise pikkusega.

Aga selleks peaks lp blogipidaja tegema uue sissekande ning sellele järgnevaid kommentaare peaks lugema ka klubi TM esindajad.

 
At 20:17, Anonymous Anonüümne said...

Priit sa loe oma "Murdmaasuusatamise kiirkursus" uuesti läbi- seal on kirjas tarkused mida sa kunagi teadsid aga nüüd on need taas ununenud..
Ehk mis kombel sa suudad säilitada värskuse ning pääseda tüdimusest kui sa kavatsed septembri lõpuni ainult vändata ?!

 
At 20:49, Anonymous Anonüümne said...

millises meie veekogus kannataks ca 2000+ inimest võidu ujuma panna? ja vesi peaks ikka norm soe olema, et ei peaks omale miskit soojendavat trikood sebima.
muidu ujumise poolt, paras oleks vähemalt 3 km.

 
At 22:00, Anonymous Anonüümne said...

väga hea idee, ei ole suurem ujuda, kuid annaks motivatsiooni basseini rohkem sattuda. Lisaks ujula külastamine väga mugav kevad-sügisel, kui väljas ilma tõttu kehva, kuid tahaks trenni teha. Mõistan, et võiks ujulas ka niisama käia, kuid tekiks väljund.

Sven

 
At 22:25, Anonymous Anonüümne said...

nomaitea, minu arvates on jooksmine 2x rohkem tüütusala. Üle tunni joosta on juba päris raske, aga tunniga jõuab u 10-12km ehk siis max 6km kodus. Samas rattaga annab teha märksa suuremaid ringe ehk märksa rohkem kaunist kodumaad näha. Ning üleüldse - rohkem fantaasiat! Mul keelati ühel kevadel achilka pärast isegi käimine ära - sõitsin ratast, rulluiskudega, rullsuuskadega, ujusin, aerutada saab ka. A ma pole mees ka, mulle kõlbavad mugavus- ja eputusalad väga hästi;)

 
At 10:13, Anonymous Anonüümne said...

PP, parem tunnista ,et sul lihtsalt ei ole tasakaalu,et osata sõita rulluiskude;-suuskadega -seepärast parastadki kõiki ,kes seda suudavad. Olen mõningane aeg jälginud seda blogi(paljude tegijate harrastussportlaste juttude põhjal ,et seal näeb ikka täiega kui ullike võib olla Hr.Pullerits) ja pean tunnistama et see ongi nii.Aru ma ei saa,milleks toppida nina teiste inimeste harrastustesse ja seda siis isiklikust vaatenurgast "paika panna"?Kas on nooruses olnud äkki mingitsorti alandusi läbi elatud ,et pidevalt sellist parastavat alatooni kaaskodanike suhtes kirjutad??

 
At 11:25, Blogger Priit Pullerits said...

20:17 - selles trikk ongi, et kui sügiseni rattaga sõita, saab sellest niivõrd villand, et kui siis lõpuks rullsuuskadele saab, algab hoopis uus hingamine.

20:49 - Zürichi järv asub 406 meetri kõrgusel merepinnast, nii et vaevalt seal on soojem kui Eesti veekogudes.

10:13 - ärge lugege, kui ei meeldi. See on ju minu päevik ja seetõttu kirjutan siin, mida tahan. Samuti on teistel õigus seda mitte lugeda, kui ei taha. Minu elus ei muutu sellest midagi, küllap ka teie elus.
Ja rullsuuskadega, muide, saan väga suurepäraselt tasakaalu hoidmisega hakkama. Juba kaks hooaega olen saanud, ei näe põhjust, miks kolmandalgi ei peaks saama. Näete, esitate siin ise niivõrd tobedaid ja informeerimata väiteid, aga heidate mulle ette, et panen teisi paika. Ei pane mina küll kedagi nii vildakalt paika, nagu teie oma kommentaaris.

 
At 11:25, Anonymous Anonüümne said...

Sprindimehed on norrakate eeskujul hakanud aerutamist viljelema
http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=336772

Ei teeks Sullegi, Priit, paha, ülakeha arendamiseks ja kannavigastuste vältimiseks?

 
At 11:49, Blogger Priit Pullerits said...

Remargi korras: miks ma arvan, et viimasel kommenteerijal on asjalik ettepanek? Aga sellepärast, et ta lausekonstruktsioon on korrektne, üte kenasti komadega eraldatud ja muu interpunktsioon ka ilusasti paigas.

Kas olete märganud, et mida korrektsem on inimeste väljenduslaad, seda arukamad ja sisukamad ja vähem lahmivamad on ka nende kommentaarid? Näiteks võrrelge 11:25-t 10:13-ga, kellel lugesin kokku 16 viga (tühikud vales kohas, komavead, suurtähe viga, jne).

 
At 13:36, Anonymous Anonüümne said...

Eks sinu tasakaalu teemadel ole ju ka arutatud. Seega ei ole see informeerimata väide! Järgimine kord kui viitsin seda soga lugeda,püüan Sinu tegemisi ülistada ja kummardada, siis ehk herr ajakirjanik kiidab ja ei loe kiirkommentaaride komasid :)
10.13

 
At 13:50, Anonymous Anonüümne said...

Pole PP ettepaneku osas midagi kosta või lisada kuivõrd pole ise Tartu nelikürituse fänn, mis aga rull-suusatamisse puutub, siis ma arvan, et kui sellega kuskilt juuli keskelt või augustis alustada ei tohiks olla väga liig, eeldusel, et see ei ole ainuke treenimisviis. Küll aga ei saa tõesti aru neist, kes praktiliselt kohe peale lume sulamist kevadel rullsuuskadel nühkima kukuvad. Olen ka selliseid näinud.
Jagan ka PP 11:49 tähelepanekut. Vaadake õigekirja ja kommentaari sisu vahelist seost mõnes uudiseportaali kommentaariumis. On korrelatsioonis küll :)
Skiwaffe

 
At 11:28, Blogger Unknown said...

qihang0904,"toms outlet,toms wedges,toms.com,cheap toms,cheap toms shoes

"
toms outlet store
ray ban sunglasses
jordan shoes
ugg boots
pandora rings
cheap jerseys
true religion sale
coach factory outlet
michael kors handbag
michael kors outlet online
ray ban wayfarer
louis vuitton handbags
jordan retro 5
ugg boots
michael kors outlet
ray ban sunglasses
jordans for sale
christian louboutin shoes
kevin durant shoes 2015
coach factory online
coach factory outlet online
pandora bracelets
ralph lauren outlet
longchamp pas cher
louboutin
kate spade outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
coach outlet online
coach outlet
coach outlet online
michael kors outlet
jordan 8.0s
cheap oakleys
louis vuitton outlet
oakley holbrook
ugg boots cheap
instyler curling iron
q

 
At 08:51, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:54, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:57, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:02, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:02, Blogger 艾丰 said...

jianbin1124
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 06:38, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 10:47, Blogger Unknown said...

cazal sunglasses
canada goose outlet
cartier watches
coach outlet
cheap oakley sunglasses
ugg outlet store
links of london jewellery
cartier outlet store
rolex watches
beats by dre
cheap uggs
michael kors outlet online
oakley sunglasses
michael kors outlet online
michael kors outlet online
uggs outlet
nba jerseys
longchamp outlet
longchamp pas cher
cheap jordan shoes
true religion jeans
prada shoes
michael kors bags
air max 90
true religion jeans
nike tn pas cher
pandora jewelry
ugg boots clearance
ray ban sunglasses
michael kors outlet online store
mlb jerseys
ugg outlet
coach outlet clearance
converse shoes sale
hermes outlet
20160812caihuali

 
At 04:23, Blogger chenlili said...

oakley sunglasses
uggs sale
ugg boots
jordan femme pas cher
red bottom shoes
ugg boots
the north face outlet
polp ralph lauren
fit flops
uggs on sale
supra shoes
louis vuitton
timberland outlet
jordan 3 retro
lebron 11
canada goose outlet
air jordan shoes
oakley sunglasses
the north face outlet
michael kors outlet
cheap jerseys
canada goose sale
replica watches
uggs sale
ugg on sale
toms shoes uk
kate spade outlet
instyler max
hermes birkin bag
kevin durant shoes 7
montblanc
gucci outlet
canada goose jackets
cheap toms shoes
adidas boost
burberry handbags
canada goose jackets
oakley vault
michael kors outlet
chenlili20160829

 
At 03:33, Blogger chenlina said...

toms wedges
the north face
fitflops
giuseppe zanotti sneakers
coach outlet
gucci uk
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses uk
beats by dre
cleveland cavaliers jerseys
chenlina20161007

 
At 12:34, Blogger chenlili said...

toms shoes
louboutin femme
ray ban glasses
louis vuitton purses
hermes bags
cheap oakley sunglasses
louis vuitton
mlb jerseys
coach outlet
fitflop shoes
hzx20161226

 
At 11:16, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.6.22
coach outlet
giuseppe zanotti sneakers
christian louboutin shoes
ray ban eyeglasses
christian louboutin sale
red bottom shoes
skechers shoes
supreme shirt
jordans
moncler online outlet

 
At 05:17, Blogger jeje said...

air jordan 5 kite L'Halloween est basket air jordan femme bleu un bon souvenir pour beaucoup d'entre nous qui se souviennent du plaisir que nous avions asics gel lyte 5 bordeaux lorsque nous étions jeunes enfants à nous habiller et nike air jordan flyknit à planifier nos activités et, bien sûr, à air jordan 11 low georgetown retail price nous «amuser ou à traiter». Vous aurez besoin de prendre en adidas zx flux bleu clair considération le moment de votre mariage ou si vous possédez Air Jordan 12 pas cher un mariage à l'extérieur. Donc, vous avez décidé nike air jordan 1 retro mid nouveau midnight navy ice que vous aurez besoin d'un ensemble de baskets flambant neuf pour le nike basket homme basse basketball.

 

Postita kommentaar

<< Esileht