esmaspäev, september 24, 2012

Pullerits: Miks ma olen parem kui Eesti võistlusjooksjad?

Mõne Eesti inimese aju on kahetsusväärselt komposteeritud. Üheksa päeva tagasi avaldasin Postimehe Arteris loo, milles võrdlesin valge ja musta, täpsemini Eesti ja Kenya mehe kehalisi näitajaid, et pisutki selgitada, mille poolest mustad on kesk- ja pikamaajooksus valgetest paremad – kui üldse on. Ja kujutage ette, loo kommentaariumis võtsid sõna mõned inimesed, kes kisasid, et selline kirjutis on puhas rassism.

Sellistele inimestele ei jää üle öelda muud, kui et nad on poliitkorrektsusest muutunud lausidiootseks. Kuidas saab olla Tartu Ülikooli liikumis- ja sporditeaduste doktorandi Martin Moosese, nelja aasta taguse Eesti takistusjooksu meistri kogutud andmete võrdlemine rassism? Ma ei suuda aru saada, mis organiga nood rassismisüüdistust pilduvad inimesed mõtlevad, ja kas neil üldse mingi mõtlemisorgan olemas on. Esileedi, olen äärmiselt usaldusväärsest allikast kuulnud, kasutanud vähemalt mõni aeg tagasi rumalate ja lollide inimeste kohta sõna «värdjad».

Moosese andmed on huvitavad. Esimeses tulbas: Kenya keskmaajooksjad, teises: Kenya pikamaajooksjad; kolmandas: Eesti võistlusjooksjad*.

Kehakaal (kg) 60 - 54 - 70
Pikkus (cm) 174 - 171 - 181
Kehamassiindeks** 19,8 - 18,4 - 21,4
Sääre ümbermõõt 35,1 - 32,5 - 36,8
Hüppeliigese ümbermõõt 21,2- 19,6 - 23,7
Jalgade pikkus 90,3 - 89,5 - 90,5
VO2max*** 70,0 - 68,3 - 67,1

*Eesti jooksjate puhul pole eristatud kesk- (800 ja 1500 m) ning pikamaajooksjaid.
**kehakaal jagatud pikkuse ruuduga.
***maksimaalne hapniku tarbimise võime (ml/min/kg).

Aga kõik väärt kraam ei mahtunud loosse ega tabelisse. Üht-teist huvitavat jäi üle – ja selle paljastan siin.

Kõige üllatavam oli tulemus, mille Mooses saavutas minu jalgade mõõtmisel. Minu sääre ümbermõõt kõige jämedamas kohas on 36,0 cm ehk 0,8 cm vähem kui Eesti keskmisel võistlusjooksjal ja tervelt 1,2 cm vähem kui Eesti keskmisel harrastusjooksjal. Ometi tundub mulle, et just säärelihas on mul veidi jämedam, kui võiks olla. Teiseks, minu hüppeliigese (ehk kitsaim koht sääre alaosas) ümbermõõt 21,0 cm on kogunisti 2,7 cm väiksem kui Eesti keskmisel võistlusjooksjal. Ja arvestades, et pluss/miinus vahemik võistlusjooksjate puhul Moosese andmebaasis on 2,6, tähendab see, nii palju kui aru saan, et Eestis ei ole mitte ühtegi võistlusjooksjat, kellel on sama sale sääre alaosa nagu mul. Sellegipoolest tuleb meelde, kuidas endine kümnevõistleja Jaanus Kriisk, Valter Külveti ja Fred Kudu elulooraamatu autor, mainis umbes viis aastat tagasi, kui tegin Tartu Ülikooli kergejõustikuhallis lõigutrenni, et võtta jõululaupäeval 800 meetri jooksus mõõtu olümpiavõitja Erki Noolega (kaotasin), et võrreldes noorusajaga on mu sääred ja sääremarjad ikka jämedamaks muutunud. Aga kui ma olen selliste väidetavalt jämedate jalgadega ikkagi peenem kui Eesti keskmised võistlusjooksjad, kas siis äkki ei maksa imestada, miks Eesti jooksjad Euroopa tipptasemenigi ei küüni?

Oojaa, unustasin mainida, et Moosese mõõdetud Kenya keskmaajooksjate sääre alaosa keskmine ümbermõõt on samuti suurem kui mul – 21,2 cm.

Aga veel huvitavat! Kehamassiindeksi osatähtsust ei maksa spordis, erinevalt argielust, ületähtsustada, kinnitas Mooses. Nii nagu kulturist, kelle KMI võib olla 26-28, pole ülekaaluline, nõnda ei maksa ka jooksjat, kelle KMI jääb alla 20, pidada alakaaluliseks. (Minu näitaja: 20,5.)

Lähtudes eeldusest, et mida peenemad ja kergemad sääred, seda kergem on joosta, küsisin Mooseselt, kas seepärast võivadki mõned ümara keskkohaga naised suuta hämmastavalt hästi joosta, kui vaid sääred on saledad. Mooses möönis, et põhimõtteliselt küll. Nii et paks tagumik, paljude inimeste mure, ei ole jooksus sugugi kõige suurem takistus.

Mooses rääkis, et enamik Kenya jooksjaid mitte ainult ei kasuta pulsikella – selle asemel hindavad nad treeningut kolmes järgus, kas easy, moderate või fast –, ei kasuta nad ka jõutreeningut. Ta rääkis mulle ühest 1.47 tasemega 800 meetri jooksjast, kes oli alles Kip Keino laagrisse sattudes näinud elus esimest korda jõusaali. Moosese sõnul asendavad kenyalastele jõutrenni 1-2 minuti pikkused mäkkejooksud.

Moosese tähelepanekuil aitab kenyalasi ka – see tuleb nüüd paljudele ilmselt üllatusena! – parem toitumine. Parem selle poolest, et nad söövad rasvavaest ja süsivesikuterikast toitu, samas kui Eesti toidulaud on võrdlemisi rasvarohke. Näiteks minuga koos jooksnud Hillary Boni rasvaprotsent on kõigest 6,4, Eesti võistlusjooksjatel keskmiselt 7,8 ja harrastajatel koguni 10,2. (Paraku pole Moosesel andmeid kõigi kenyalaste rasvaprotsendi kohta.)

Veel üks oluline komponent tippu pürgimisel on taastumine. Mooses näitas mulle ühe teadusuuringu andmeid, kust tuleb välja, et Hispaania jooksjad magavad ööpäevas 8,5 ja Eritrea tipud koguni 11 tundi. Eesti jooksjate kohta andmed seni puuduvad.

Ja mõned, kujutage ette, peavad selliste endmete kogumist ja käsitlemist meedias rassismiks. Kuidas esileedi niisuguste ogarate inimeste kohta ütelnuvatki?
******
White Wash Sand Dunes, Utah. 16. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Priit Pullerits ja Hillary Bon, Kenya keskmaajooksja, vestlemas Tartu Ülikooli kergejõustikuhallis enne seda, kui Kenya jooksja alustab hapniku tarbimise testi. Mõlemad on sündinud 30. juulil, Pullerits aastal 1965 ja Bon 1981. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 2: Priit Pullerits ja Hillary Bon jooksmas Tartu Ülikooli kergejõustikuhallis. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 3: Hillary Boni ja Priit Pulleritsu jalgade võrdlus. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 4: Tartu Ülikooli doktorand Martin Mooses sättimas Hillary Bonile testimiseks aparatuuri külge. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

64 Kommentaarid:

At 11:39, Anonymous Carl Philip Muda said...

Miks selle maa kohta kasutatakse inglise transkriptsiooni? Kenya? Milleks meile eesti keel kui kasutame inglise (Canada Colombia, Brasilia) ja prantsuse (Mikhail) transkriptsiooni?
Harry Lembergi tekstist leidsin stringi "etiooplased ja kenyalased". Mis edasi? Sweden ja Soome" ? "Rootsi ja Finland"? ühes hingetõmbes kasutatuna?

 
At 11:40, Anonymous Anonüümne said...

Rasvaprotsenrt ei sõltu sellest palju rasva sa sööd. Ülipikamaajooksjad ainult rasva söövadki energiataseme taastamiseks. Eks seda teate isegi

 
At 12:01, Anonymous Anonüümne said...

teadaolevalt sellised mehed nagu Mart Vilt, Ants Nurmekivi ja Enn Sellik olid lapsepõlves sunnitud koolis käima jalgsi või rattaga. 5 km sinna ja 5 tagasi. Analoog Keeniaga, kus just lapsepõlves igapäevane pidev mittetreenimiset tulenev koormus annab tohutu tugiaparaadi ja füsioloogilise baasi eelise. Sellest tulenevalt on Eestis ainult 1 mees, kes suutnud nende tulemusi ületada või nende lähedale joosta.

 
At 12:37, Anonymous Anonüümne said...

See tabel näitab, et Eesti jooksjatel on suhteliselt lühiksed jalad. Vadake keenialaste pikkust ja jalgade pikkust ja eesti jooksjate pikkust ja jalgade pikkust.
Huvitav on see selles mõttes, et kui mõned hindavad valget rassi ahvist kaugemale arenenuks, kui negriidset, siis tegelikult on üks väga suur vahe inimese ja inimahahvi vahel see ,et inimesel on palju pikemad jalad.
Kui veel vaadata jalgade ümbermõõtu ja kohakaale, siis saab selgeks, et mustadel meestel on selgelt rohkem jalgu, kui meie jooksjatel, kes siis peaks antud juhul valgeid esindama. Ja polegi siis ju ime, et nad kiiremini jooksevad.
Lisaks kui meenutada, Sakari Orava jutust, et neegritel on tunduvalt pikem achilleuse kõõlus kui valgetel ning jälle pole mõtet imestada, miks neile jooksurajal vastu ei saa. 
At 13:08, Anonymous Anonüümne said...

Priit, inimestel on erinevad arvamused. Enamasti tuleb see nende erinevast infost. Kellel on teistsugune arusaam, see omab teistsugust ionfot. Miks on Sinul, kes omab erinevat infot, vaja teisi ogarateks, värdjateks ja lollideks nimetada? Kas selline siltide kleepimine (demagoogiline võte) ei näita pigem seda, milline mees Sina oled?
M

 
At 13:18, Blogger Priit Pullerits said...

Lp M, siis need, kes väidavad, et minu kirjutis on rassism, tõestagu seda, esitagu argumendid - aga nad ei tee seda! Mis pagana info neil on?! Ainult PCst (political correctness) auklikuks ja püdelaks trukitud ajud - jah, nii nonde kohta ütlengi, sest lollust ei saa sallida.

 
At 13:31, Anonymous Anonüümne said...

Haile Gebreselassie kehamassiindeks oli võistlemise ajal nt 20,5. Peaaegu nagu Eesti sportlastel. Käis teine ka jõusaalis. Loputas keenialasi omajagu.

Eesti meestel vaja 10 kilo alla võtta ja nädalas 200-270 km joosta.

 
At 13:53, Blogger Tauno said...

Huvitav, kas see on juba meelest läinud? http://suusk.blogspot.com/2010/08/pullerits-mis-juhtub-kui-sportlane-teeb.html

2 aastat tagasi seda teemat juba kergelt puudutati. Aafrika jooksjatel pidid siis olema sääremarjad mõnevõrra teistsuguse kujuga ja kui nüüd vaadata ka siin postituses kolmandat pilti, siis tõepoolest. Achilleuse kõõluse ja sääremarja ehituses on tuvastatav selge erinevus. Seejuures seda erinevust ainult sääremarja ümbermõõdu võrdlemisega ei tuvasta.
Iseasi, kas praegu on käepärast biomehhaaniliselt adekvaatset seletust, kuidas taoline erinevus inimese jooksuvõimet mõjutab.

 
At 14:35, Anonymous lilleke said...

Kuulge, Priit Pullerits! Lisaks sellele, et te olete tobedalt edev, elate ka eilses päevas. Tänapäeval on hoiakud natuke teistsugused kui Teie nooruspäevil ning paljudest asjadest on hakatud aru saama. Tuletage meelde Põhiseadust: kedagi ei tohi diskrimineerida (= eristada) rassi ega rahvuse põhjal! Poliitiline korrektsus ei ole tont, vaid tal on iseseisev väärtus. Mitte muidu ei ole ta nii laialt levinud. Me ei ela enam keskajal.

 
At 14:46, Anonymous Anonüümne said...

Inimese rumalus on üüratu, aga kritiseerima on ta sündinud;)

http://www.eki.ee/knab/mmaad.htm

 
At 14:48, Anonymous Anonüümne said...

Sa ei ole eesti võistlusjooksjatest parem, sul on lihtsalt väiksemad mõõdud.

Või on suvaline Dacia parem kui sinu naise juhitav punane Chrysler Pacifica? Rehvid on ilmselt kitsamad ju küll ja kaalu on vähem.

 
At 15:36, Anonymous Anonüümne said...

Njah... Priit, leidsid ka kellega seda Keenia kutti võrrelda - enda. Ütleme ausalt, et sa ei anna mitte kuidagi välja keskmise eestlase/valge inimese esindaja parameetreid välja kehaehituse poolest.

 
At 15:40, Blogger Priit Pullerits said...

Olgu lisatud, et 14:46 viide käib 11:39 kohta: Eesti Keele Instituudi
Emakeele Seltsi keeletoimkond loeb viidatud loendis esmaõigeks just nimekuju Kenya. Aitäh, 14:46!

14:35 - teil on kummastav loogika, et kõik, mis on uus, on seepärast a priori kohe parem ja õigem. Ma ei jaga teie seisukohta. Vastupidi: põlistunud struktuure lõhkudes saavutataksegi hoopis häving ja kaos. Mis iganes on PC väärtus teie arvates, on see üks enim naeruväärustatud ilminguid roiskunud lääne (minu hinnang) mõtteviisi arengus. Mul on teile soovitus: minge ja kaevake Martin Mooses Euroopa inimõiguste kohtusse ja laske ta vangi panna, et ta julgeb mõõta eristavaid näitajaid. Mis te minu kraesse kargate? Mina ajakirjanikuna vahendan vaid seda (mis siis, et blogis, vahendaja olen ikkagi, ei enamat), mida noor teadlane teeb ja uurib.

 
At 15:42, Anonymous Anonüümne said...

-> lilleke

Kus võib pinnapealne lugeja, kes ma vist olen,leida neis kirjutistes diskrimineerimist rassi või rahvuse põhjal?
Diskrimineerima- kellegi õigusi teistega võrreldes kitsendama või kärpima; kellessegi rahvusliku või rassilise kuuluvuse, usuliste või poliitiliste tõekspidamiste või muu pärast halvustavalt suhtuma. [Võõrsõnastik 1999].

 
At 15:44, Blogger Priit Pullerits said...

Loomulikult ei anna, 15:36 - ma ei ole kuskil väitnudki, et ma seda teen. Ma võrdlen ikka õuna õunaga, mitte apelsiniga, ehk Kenya kontekstis keskpärast jooksjat Eesti keskpärase jooksjaga. Ebakorrektne oleks see võrdlus siis, kui võrdleksin Kenya jooksjat Eesti keskmise 90-kilose jõmmi või rammumehega. Kindlasti ei ole ka Hillary Bon keskmine Kenya inimene. Ma ei saa aru, mida te mulle ette heidate. Vist lihtsalt norite igavusest tüli...

 
At 16:28, Anonymous Anonüümne said...

Et siis ongi nii, et on minu arvamus ja ülejäänu, mis sellest erineb, on lollus, millega tuleb võidelda.
M

 
At 16:30, Anonymous Anonüümne said...

"auklikuks ja püdelaks trukitud ajud"
Kas oponentide kohta nii kirjutada ongi TÜ õppejõu tase?
M

 
At 17:04, Anonymous Anonüümne said...

Me teame, et Priit ei ole üheplaaniline inimene. Järelikult see, kes ta on siin, erineb sellest, kes ta on TÜ-s.

Samuti teame, et see siin on Priidu kodu. Järelikult see, kes ta on siin, kujutab tema tegelikku olemust.

 
At 17:15, Blogger Priit Pullerits said...

17:04 - esimese lõiguga ilmutate maailma asjadest suurepärast arusaama. Teise lõiguga tõestate paraku, et selline arvamus teie kohta on siiski vaid puhas illusioon ja meelepete.

 
At 17:17, Anonymous Anonüümne said...

Lähtudes eeldusest, et mida peenemad ja kergemad sääred, seda kergem on joosta, küsisin Mooseselt, kas seepärast võivadki mõned ümara keskkohaga naised suuta hämmastavalt hästi joosta, kui vaid sääred on saledad. Mooses möönis, et põhimõtteliselt küll. Nii et paks tagumik, paljude inimeste mure, ei ole jooksus sugugi kõige suurem takistus.

Rohkem pole mõtet lugeda, et kirjatöö konteksti mõista.

 
At 17:17, Anonymous Anonüümne said...

Kõik on hea, aga ühe pildi pealt on näha, et Priidu reied ( perse) on kaks korda suurem kui neegril.
Priit on eesti spordile kadumaläinud talent, mis muud.
Teet

 
At 17:54, Anonymous Anonüümne said...

Kui siin blogis antaks välja päeva kommentaari auhinda, siis selle saaks praeguse seisuga kõhklemata Priit, 17:15.
Efektne ja võiks öelda, et isegi filigraanne, kahtteist punkti väärt sooritus.

 
At 18:06, Anonymous Anonüümne said...

Hr Pulleritsust saaks hea räppari:
"Teil on auklikuks ja püdelaks trukitud ajud,
idioodid, värdjad, ogarad, ja lollid,
see on ju minu blogi, kas te ei taju,
kui palju ülbate, sõidan kohe molli!"

Soovitan ka Arteri juhtkirjas rohkem sellist vangla-stiili kasutada, see töötab!!

 
At 20:44, Blogger Andrus said...

Minu arvates on see sissekanne siia postitatud infoks spordihuvilistele inimestele.Kes siit intriigi otsivad ja mingit rassismi otsivad, need on küll vales kohas. Mis puudutab siinset keelepruuki, siis asju tulebki nimetada õigete nimedega ning mitte heietada pikka ja keerulist juttu, kus sõnum ei pruugi kohale jõuda. Jooksuhuvilistel soovitan tutvuda sellise mehega nagu Dean Karnazes(http://www.youtube.com/watch?v=XSybEPLNQ0w). See näitab, et inimeste tegelikud võimed on märksa suuremad kui me arvame.Ärge kodus järgi proovige.

 
At 20:52, Anonymous Anonüümne said...

Rassism on see, kui sa lubad neegri siia elama. See on valge rassi ahistamine ehk rassism.

 
At 22:32, Blogger Madis said...

Nojah, väikese kaaskonnaga maadeavastajad elimineeriti põliselanike poolt üsna kähku :-)

 
At 08:38, Blogger Priit Pullerits said...

Andrus, Karnazes on tõeline "hull" - tõuseb hommikul kell 3:30, olles maganud neli tundi, jookseb maratoni, siis teeb lastele hommikusööki ja seejärel alustab oma päevaga. Aga meil on siin samal ajal innukate jooksjate asemel paraku välja ilmunud hoopis PC-mullad (poliitilise korrektsuse äärmuskorravalvurid), kes püüavad näha ka mittemilleski rassismi ja muud haiglast selle asemel, et ergutada inimesi tegelema spordiga, sest kui vaatate ümberringi - ja sellele viitab ka Karnazes -, on tekkinud tohutult palju ülekaalulisi ja pakse lapsi - aga need PC-mullad ei luba kellelegi öelda, et nad on paksud ja hakaku end liigutama, sest see võib pakse solvata, nii et las nad pigem kannatavad oma paksusest tingitud terviseriskide käes, peaasi, et mitte nende tundeid puudutada - selline, ütlen otse, väärakas ja tegelikult - NB! - inimvaenulik on nüüdisaja PC-mullade hoiak ja mõtteviis (nahavärv või ülekaalulisus jne - vahet pole, peaasi, kordan siin veel kord, on see, et mitte kellelegi ei tohi öelda midagi sellist, mille peale nood võivad solvuda). Selline silmakirjalikkus on põhjus, miks ma põlgan PC-mullasid, keda on Eestis ka kahetsusväärsel kombel üha juurde tekkinud.

 
At 08:54, Anonymous Anonüümne said...

Priit, aga miks sa siis ise solvud, kui keegi sulle siin mõne ebameeldiva tõe ütleb?

 
At 09:21, Anonymous Anonüümne said...

Ebameeldiv tõde on ju jah see, et kui (neeger)jõuluvana ükskord aastas jõulukuuse all peenise välja võtab, siis see meeldib meie naistele väga. Rääkimata sellest, et jõuluvana pole olemaski, aga mulje on see, mis loeb ju, mida jäädakse uskuma.

 
At 09:29, Anonymous Anonüümne said...

Kunagi üritas kadunud Zulin tõestada seda, et naelikutes jooksmine on oluliselt raskem kui paljajalu ja mõjutab lõppkokkuvõttes tulemust.

 
At 09:35, Anonymous Anonüümne said...

PP: NB! - inimvaenulik on nüüdisaja PC-mullade hoiak ja mõtteviis (nahavärv või ülekaalulisus jne - vahet pole, peaasi, kordan siin veel kord, on see, et mitte kellelegi ei tohi öelda midagi sellist, mille peale nood võivad solvuda). Selline silmakirjalikkus on põhjus, miks ma põlgan PC-mullasid, keda on Eestis ka kahetsusväärsel kombel üha juurde tekkinud.

No see on täiesti uskumatu. Kui Priit Pullerits kirjutab olümpiaraamatusse lollusi või vassib avalikult, siis talle tehtud märkused kustutab ta ära. Aga teiste suunas on kõva mees näppu vibutama.

 
At 09:44, Anonymous Anonüümne said...

Priit Pullerits ütles...

Loomulikult ei anna, 15:36 - ma ei ole kuskil väitnudki, et ma seda teen. Ma võrdlen ikka õuna õunaga, mitte apelsiniga, ehk Kenya kontekstis keskpärast jooksjat Eesti keskpärase jooksjaga. Ebakorrektne oleks see võrdlus siis, kui võrdleksin Kenya jooksjat Eesti keskmise 90-kilose jõmmi või rammumehega. Kindlasti ei ole ka Hillary Bon keskmine Kenya inimene. Ma ei saa aru, mida te mulle ette heidate. Vist lihtsalt norite igavusest tüli...

15:44

Priit kas sa tead, kui palju jookseb nädalas kesmine Keenia jooksja ja kui palju Eesti jooksja. Kas siin on üldse midagi võrrelda.

PS! Meie "mure" on see, et "meest" (loe massi)pigem alavääristatakse tema kõrendliku olemuse poolest ja olgem ausad, kui su töö just jooksmine ei ole, siis miks peakski mees naise kaalus olema?

 
At 09:54, Anonymous Anonüümne said...

Unusta neegrirass Priit

Need on tõelised jooksumehed

http://www.youtube.com/watch?v=FnwIKZhrdt4

The Tarahumara - A Hidden Tribe of Superathletes Born to Run

 
At 09:56, Anonymous Anonüümne said...

Priit räägi parem olulisest, sa ju nimetad end pigem ajakirjanikuks, kui blogijaks. Mis toimub - Toomas Tõnise loobub EOK presidendiks kandideerimast?

Seli ju sinu linna Vinski või mis?

 
At 10:42, Blogger Priit Pullerits said...

09:54 - see on tuntud hõim, neist on olnud palju juttu, aga probleem on see, et Mehhiko narkomaffia on hakanud neid viimasel ajal muuladena kasutama - sellest lugesin Newsweekist, mille lugemist keegi siin hiljuti alavääristada püüdis. Ei tea, miks...

09:44 - minu 71-72 kilo oleks naise kohta selgelt palju! Ja ma ei tea, kui palju jooksevad Kenya jooksjad, aga Eritrea ja Hispaania jooksjad jooksevad 105-129 km nädalas (andmed rahv-vah eelretsenseeritud teadusajakirjast). Pole palju sugugi...

09:35 - võib-olla tõesti jäi mu mõte ebaselgeks. Täpsustan, milles seisneb PC-mullade inimvaenulikkus ja silmakirjalikkus. Nad arvavad, et kui tõde peita (kellegi tähelepanu ei tohi sellele juhtida, et ta on paks ja ülekaaluline), siis see on tore ja viisakas ning siis on kõik õnnelikud; aga nad ei arvesta, millised on ülekaalulisusega kaasnevad riskitegurid tervisele ja elueale - nii et igal juhul on humanistlikum inimesele öelda, et kuule, sa oled paks, võta midagi ette, sest vastasel korral võib sind tabada n+1 rasket haigust. PC-mullad aga arvavad, et kui vaikida, siis pole probleemi ja kõik on happyd. Püha lihtsameelsus! (Ja see on nende pihta veel hästi öeldud.)

Üks mõtlemapanev fakt lisaks. CBS Newsi küsitlus pisut rohkem kui 1000 ameeriklase seas (seda peetakse väga heaks valimiks, viga on minimaalne) - kui nad saaks kooliprogrammist kustutada mõne aine, siis 43 protsenti ehk ligi pooled kustutaks sealt kehalise kasvatuse.

 
At 12:51, Anonymous Anonüümne said...

Muide, ka laulmine peaks olema kehalise kasvatuse all;) Aga jah, maailm ju sinna suunas läheb, et kõik tehakse kergeks (liftid, autod jms), nii ka mobiiltelefoni sosistamine tapab ära tulevased ooperilauljad, muutes laulmise tunni koolis kohustuslikuks hääletrenniks. Enam ei ole vaja hõigata palju.

 
At 14:07, Anonymous Anonüümne said...

Andrus Veerpalu ja rahvusvahelise suusaföderatsiooni FISi vahelise kohtuasja lahendit pole esialgseks tähtajaks 30. septembriks veel oodata, sest mõlemalt poolelt nõuti täiendavaid selgitusi.

 
At 14:49, Anonymous Anonüümne said...

SEB Tartu Nelikürituse 2012 võits Priit Pullerits. Hurraa!!! Palju õnne, tubli kohaparandus.

 
At 15:02, Anonymous Anonüümne said...

Esimesel kahel oli kuni Rattamaratonini päris tihe rebimine.

 
At 15:20, Anonymous Anonüümne said...

Tõe rääkimine ei saa kuidagi rassism olla. Rassiline erinevus on lihtsalt fakt.

Kuidas saab olla valgete ja mustade jooksjate võrdlev uuring rassism? Et siis erinevused on aga nendest rääkida ei tohi? Mõni on ikka puhta lolliks läinud...

 
At 15:42, Anonymous Anonüümne said...

Looduses tõde ei eksisteeri. Tõde on inimeste kokkulepe. Kui inimesed lepivad kokku teisiti kui Priit, siis ei ole nad idioodid.
M

 
At 16:27, Anonymous Anonüümne said...

Asi ei ole siin tões või mittetões, foorumites on see tihtipeale sekundaarne, kui soovite: lame excuse. Sest: näidake tarka eestikeelset foorumit!

Aga neis paigus on olemas psühholoogidele tuntud korrapidaja-tüübid, ka siin, kes asetavad oma osava (tegelikult: lame) idiootsusega Pullekale prügikasti laua ette ja paluvad härdalt süüdistusi ninale pannes: hüppa sisse, sõber!

Igasugused argumendid on sekundaarsed.

Aavo Kokk on nt kirjutanud: http://www.rillo.ee/index.php?name=PNphpBB2&file=printview&t=940&start=20

 
At 16:29, Blogger Priit Pullerits said...

Lp M, ja milles on inimesed kokku leppinud? Leppinud kokku erinevalt kui mina? Mis inimesed?

Eesti inimesed mõtlevad enamikus asjades samamoodi nagu mina. Nad leiavad, et poliitiline korrektsus on naeruväärne ja idiootne. Nad leiavad, et rassismi sildiga vehkides on liiale mindud. Nad leiavad, et sõna "neeger" on tavaline ilus eestikeelne sõna, mitte halvustav. Nad leiavad, et homoseksuaalid ei peaks abielluma. Nad leiavad, et Eesti ei peaks igasuguseid võõraid vastu võtma ja siin poputama. Ma võin seda loetelu väga-väga pikalt jätkata kinnitamaks, et enamik mõtleb minuga samamoodi. Trikk on selles, et need, kes mõtlevad teistmoodi, suudavad ja tahavad tekitada meeletut kära (piltlikult: neid käratsejaid on kolm, aga kära on kolme tuhande eest) ning apelleerivad mingile ebamäärasele Euroopa paradigmale, unustades, et Euroopas enamik ei mõtle tegelikult sugugi nii, nagu on avalikult väljendatav ja propageeritav hoiak. Lugege minu sõnade kinnituseks näiteks A.A. Gilli kirjutist Põhjamaade topeltstandardeist ja silmakirjalikkusest (artikli viimane neljandik), kuidas seal üks moraalistandard on avalik ja hoopis teine on isiklik: http://www.vanityfair.com/culture/2012/08/scandinavian-culture-aa-gill

 
At 16:31, Anonymous Anonüümne said...

"Looduses tõde ei eksisteeri. Tõde on inimeste kokkulepe.
M"

- Inimene on looduse osa, tõde on inimeste kokkulepe: looduses eksisteerib tõde.
- Muide, ka loodus on inimeste konstruktsioon, hakake ükskord elus lugema: J.J. Rousseau jt

 
At 16:59, Anonymous Anonüümne said...

Viimase kommi puhul,Käsi sulle Priit.

 
At 17:02, Anonymous Anonüümne said...

Olümpia ajal kommenteeriti Eurospordi pealt, et Mo Farah ja siis ka tema treeningpartner Galen Rupp pidid jooksma 150 miili nädalas, ehk siis sinna 240 km kanti. Ja kui raske tempotrenn (ca 35 km selja taga), siis pidi nad sinna otsa veel sprindilõike ka jooksma. Mahud siis sellised.
See teadusajakirjast loetud 105-129km nädalas ei kõla selle kõrval küll eriti usutuvalt. Kui võtta kasvõi ntx paljud Eesti harrastusjooksjaid, siis nemadki lasevad 100 km nädalaid. Pigem on piir ikkagi 200+ km. Aga Priit, küsi hr Lembergilt järele, et mitu km nädalas Tiidrek Nurmel või teistel meie tippudel koguneb.
Matis

 
At 17:03, Anonymous Anonüümne said...

Eesti inimesed mõtlevad enamikus asjades samamoodi nagu mina - ehk sina oledki Eesti inimesed

 
At 17:10, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh, 16:59.
17:03, ma päris hästi ei taju, kas te lauses on ka mingi iroonia, aga selles mõttes on teil küllap õigus, et käin Eesti inimestega ühte jalga küsimustes, mis eristavad Eesti inimesi Euroopa avalikust propageeritavast hoiakust/paradigmast.

 
At 17:20, Anonymous Anonüümne said...

osade jooksjate milaaž on kirjas:

http://maratonitiim.ee/jooksjad/

 
At 17:24, Anonymous Anonüümne said...

PP: Eesti inimesed mõtlevad enamikus asjades samamoodi nagu mina.

Õige. Aga need üksikud lahkarvamused on väga printsipiaalsetes asjades - raha ehk majanduslik kindlustatus, tõe rääkimine ja edevus.

 
At 00:35, Anonymous Anonüümne said...

70kg kaaluv mees ei saa ometi pidada end meheks, või saab?

 
At 00:37, Anonymous Anonüümne said...

Sinu naiselikust säärejooksust tingituna tekkis küsimus - palju sa elus jõutreeningut teinud oled? Keenia jooksjad ei pidavat ju ka jõudu tegema.

 
At 01:57, Anonymous Anonüümne said...

See rassismiteooria on iseenesest huvitav probleem. Kui (minu arusaamist mööda) peaks rassism tähendama käitumist, kus inimkond jaguneb rassideks (fakt) ja need on kehalis/vaimsete võimete kohalt erinevad ja seda kasutatakse ära terve rassi (mitte indiviidi) arengu/tööhõive määramisel. Kui taolist analüüsi kasutakse rassi sees ja indiviidi tasemel siis mis asi see oleks? Sel juhul ei tohiks juba lapsest peale Marit jooksma ja Liinat aerutma panna. Seda et osa Kenya pärismaalasi on head jooksjad, ei saa kuidagi rassismiks tembeldada.Selleks peaks kõik negriidse rassi esindajad jooksuradadele pressima.
Ma ei välistaks muidugi võimalust et eurooplased on ise ennast oma mugava eluga nässu keeranud.Ehk, kui palju Kenya jooksjate kehaehitusest tuleneb genotüübist, kui palju keskonnamõjudest ja piiratud ressurssidest.

Igatahes on maailm liiga palju edasi läinud ( loe hukka ;)) ja arusaam, kes on värdjas ja mis on rassism on väga hägutunud ja erinevad inimesed räägivad sama terminit kasutades sageli aiast ja aia august.
AndresP

 
At 07:59, Blogger Priit Pullerits said...

Lp AndresP, teie viimases lauses on fantastiliselt terane tähelepanek! Tõepoolest, räägitakse, et maailm on edasi läinud - see kõlab ju, et edasi=paremaks. Te olete osutanud suurepärasele asjale, kuidas sõnadega saab manipuleerida! Sest maailm on edasi läinud, see on fakt (nagu te eespool ütlete), aga edasiminek, nagu te väga teraselt täheldate, ei tähenda sugugi tegelikult paremaks minekut, vaid võib vabalt tähendada ka hukkaminekut. Siirad tänud sellele tõsiasjale tähelepanu juhtimast, nüüd on edaspidi hea kontraargumenteerida neile, kes sõna "edasi" võrdsustavad automaatselt sõnaga "paremaks".

 
At 09:31, Anonymous Anonüümne said...

Just, just PP, Edasi ja Postimees on ju üks ja sama leht ning lehe tegemise põhimõtted pole sisuliselt ju senimaani muutunud. Aeti lehes pläma siis ja aetakse ka nüüd edasi. Nt Postimehe praegune sponss kasutab oma uue toote sloganis muretult sõna "edasi". Tegelikult aga tähendab see sisuliselt seda, et paremal juhul suudab kunde säilitada tänase elukvaliteedi ja aeglustame allakäigutrepist edasi liikumise kiirust. Kuid kas allakäigutrepp on halb? Majast kuhu lennuk on sisse sõitnud võib see olla ainuke tee ellujäämiseks, samas sellest edasi üles trügimine võib pühaklike elukommete puhul viia aga otse taeva.

 
At 09:33, Anonymous Anonüümne said...

Priit kas suusad lihvitud juba?

http://www.flgr.ru/news/video/651.html

 
At 09:33, Anonymous Anonüümne said...

"Nad leiavad, et homoseksuaalid ei peaks abielluma."
Saan aru nii, et vabas ühiskonnas on kõik lubatud, mis teisi ei sega, teistele halba ei tee.
Homoabielu on üks selliseid asju.
Kui abiellujad tahavad iseendile alba teha, siis on see nende valik ja õigus. Abielulahutus on valuline ja neid on palju, sõnaga abiellumine on endale halva tegemine. Miks me peame võitlema selle eest, et homod seda teha ei võiks?

Priit, kas sa liiga enesekindel ei ole? Sa arvad, et enamus mõtleb nagu sina, mina arvan, et enamus mõtleb nagu mina.Me mõtleme erinevalt. Kuidas see võimalik on?
Mõtle uuesti!
M

 
At 09:47, Anonymous Anonüümne said...

Samamoodi viib Reformierakond läbi reforme - loe ei vii!

 
At 12:37, Anonymous Anonüümne said...

M on vist pede,ok- abiellu,kui tahad ,aga lastest hoidke käbarad eemale.

 
At 13:40, Anonymous Anonüümne said...

Kas see on kogu sinu arusaam, milleks võimeline oled?
Ei arvanud ära, ei ole pede.
Olen õiglaste põhimõtete poolt. Kui mingi asi ei tee kellegile halba, siis peab see lubatud olema. Kõik asjad, mis kellegile lihtsalt ei meeldi, ära keelata, see on vasakpoolsete maailmavaade.
Homo oli ainult üks näide paljude seast. Kui me lähtume mingist põhimõttest, siis peame olema järjekindlad, mitte nii, et minule kehtivad ühed põhimõtted, teiste jaoks teised.
M

 
At 16:58, Blogger Priit Pullerits said...

Lp M, põhimõte on see, et abielu on mehe ja naise vaheline asi. Ei näe põhjust seda muutaega erandeid teha. Kui teha erand, et abielu on ka mehe ja mehe asi, siis miks see ei võiks meil olla mehe ja nelja naise asi (nagu islamimaades) või mehe ja kahe naise asi (nagu Prantsusmaal, kus võiks ju samuti seadustada seal levinud armukese pidamise).

 
At 02:12, Anonymous Anonüümne said...

Inimine kmi-ga 26-28 pole kindlasti kulturist. Kulturist on selgelt 30+.

 
At 02:32, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 02:48, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 

Postita kommentaar

<< Esileht