esmaspäev, oktoober 29, 2012

Pullerits: Lumine salakohtumine ehk kas keegi suusatab ka või?

Eelmise nädala algul helistas mulle ootamatult Vahur Teppan, endine Eesti suusakoondislane. «We need to talk,» kõlanuks ta sõnum, kui Alaskal elanud-õppinud-treeninud Teppan kasutanuks Ameerikas käibel olevat keelt. Ehk: «Me peame rääkima.»

Küsimus oli selles, kus ja kuidas, et kõrvalised peale ei satuks. Äärepealt oleksin lasknud läbi suure vea.

Esialgne variant oli kohtuda nädalavahetuse varahommikul mõnes spordiklubis rattapukkidel. Läksin laupäeva hommikul koeraga välja, tõmbasin ninaga läbi värske õhu, päike paistis, värske lumi puudel ja põõsastel sillerdas – taipasin, et ma peaks peast soe olema, kui lähen mingisse kunstõhuga spordisaali pedaalima! Pealegi, seal võidakse meie salakõnelustele peale sattuda ja katsu siis levivaid jutte peatada.

«Change of plans!» helistasin Teppanile. Ehk: «Plaanid on muutunud.»

Tunni aja pärast võttis Teppan mind auto peale, millega tal oli eelmisel ööl kulunud Tallinnast Tartusse jõudmiseks kolm ja pool tundi ning mille hallil kerel ilutses punaste tähtedega ühe teise Eesti suusataja nimi. Viskasin oma Swixi kepid pakiruumi ja potsatasin juhi kõrvalistmele.

Kui Teppan viimaks auto kinni pidas ja me välja tulime... jäimegi koheselt vahele. Nüüd jääb vaid loota, et too tuntud suusamees, kellele Teppan oma punaseid Alpina saapaid proovida andis, hoiab nähtu-kuuldu samamoodi varjul, nagu ta peitis oma silmad tumedate prilliklaaside taha.

Kinnitasime Teppaniga alla Fischeri kõige odavamat marki suusad ja kadusime avalikust vaateväljast. Järgmised poolteist tundi toimus liikumine lumel. Valdavalt paaristõugetega, aga kohati ka vahelduvalt, sest pehmemates kohtades pakkis lumi hirmus paksult alla. Isegi mõnest laskumisest sai alla sõidetud. Teppan õpetas, kuidas seda teha: üks jalg tuleb viia ette ja keharaskus nihutada taha, sest siis, kui ees miski suusa kinni võtab, ei kuku kergelt ninuli.

Kuid peamine ei olnud suusatamine. Tähtsaim oli see, et toimus ääretult olulise informatsiooni vahetus. Eelmisest hooajast on ju möödunud palju kuid ning tuleb end taustateadmistega kurssi viia. Kes teist teab, näiteks, mida Teppan kaks kuud suvel tegi? Suusatas nii palju, et selle sügise alates oli ta ilmselt suuskadel enim kilomeetreid läbinud eestlane. Ta sai Austraalias Kangaroo Hoppetil 9. koha, alistades lõpuspurdiga Šveitsi kuulsuse Reto Burgermeisteri. Konkurents eesotsas oli kõva: Venemaa koondislased Aleksandr Legkov, Ilja Tšernoussov ja Ivan Alõpov said kolmikvõidu. Ühel Austraalia sprindivõistlusel oli Teppan saanud aga  kahe venelase järel ja Alõpovi ees koguni kolmanda koha.

Ent ka see pole peamine. Peamine infovahetus toimus ikka seoses Eesti teemadega. Pisut kannatust: peagi annan neist avalikult teada.

Pühapäeva hommikul võtsin Tartu dendropargis suusatamise üksinda ette. Lumekate oli õhem kui eelmisel hommikul, kuid kannatas sõita küll. Liikusin peamiselt paaristõugetega. Sõitsin kokku 1:41.40, kilometraaži ei oska öelda, aga kui arvestada 8 minutit kilomeetri peale, tuleb kokku ligi 13 km. Selle aja jooksul ei näinud ma mitte ühtegi teist suusatajat, ja vaevalt nad hiljem, kui ilm soojemaks ja õhuke lumekirme veelgi vesisemaks muutus, välja tulid. Huvitav, kas konkurendid kasutasid kuivemat asfalti ja sõitsid sellal hoopis rattaga? Kui laupäeva õhtul naise ja tütre restorani viisin, siis nägin, kuidas üks Paralepa rohe-valges rattavormis mees akna alt mööda pedaalis. Nagu näha, siis ega tõelistel tegijail lumi rattasõitu sega.
******

View from Bartlett Wash Road, Moab, Utah. 17. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks kikkida piltidele.)

Foto 1: Esimene lumi Tartus reedel, 26. oktoobril. Foto autor: Kalle Kiiranen
Foto 2: Vahur Teppan (vasakul) ja Priit Pullerits lõpetamas laupäeva pärastlõunal kella poole ühe ajal pooleteisetunnist suusaretke. Foto autor: Kalle Kiiranen
Foto 3: Vahur Teppan näitab, kuidas värske lumi mullasuuskade alla pakib. Foto autor: Kalle Kiiranen

36 Kommentaarid:

At 10:32, Anonymous Anonüümne said...

Auto küljel ilutses nimi, mille initsiaalid on K.E. ?

 
At 11:28, Anonymous Anonüümne said...

WTF - sa ei pidanud ju enam suusatama?

 
At 12:12, Anonymous Anonüümne said...

Tuulelipp

 
At 13:04, Anonymous Anonüümne said...

«Change of plans!» helistasin Teppanile. Ehk: «Plaanid on muutunud.»

Kindel, et tõlge on selline või? Ümardamine, üldistamine, lihtsustamine...

 
At 14:22, Anonymous Anonüümne said...

Seega kui sinu sulest tuleb suusaliidu pihta komprat, siis kõik teavad näpuga Teppani peale näidata?!

Oli ta sellega ise nõus?

 
At 14:38, Anonymous Anonüümne said...

Kirjatükk pikk, aga sisult üle pöhikooli kirjandi taseme ei küüni. Priit, sa suudad ikka enamat, olles seda juba korduvalt töestanud. Pelgalt eetriaja sisustamiseks oleks kasvöi lugu sellest, et millise kilekotiga on usaldusväärsem raha tassida, etem..
Tasahilju hakka vöi Priidule kaasa tundma. Maa valge, aga suusatada ei saa, korralikult,...kaugel see aeg taas kui kevadpäike soojendamas, köik jooksevad, jookseks ka, aga ei saa...
Tuulelipuks ei julgeks Priitu päris nimetada, surmamöistetul pidavat kah öigus viimsele pühale öhtusöömaajale ja viimasele sigaretile olevat.
Ei suusata, ei jookse, ei pedaali, ootaks paremaid aegu....Eelmisel aastal arvasin ka proovivat plaani- tasa söuad, kaugele jöuad...aga ei toiminud see kuidagi ja ei jöudnud kuhugile. Seepärast jääks vana äraproovitud taktika juurde- tao rauda seni kui see kuum. Panustades teravale kvaliteedile vöib liiga varakult alustades talvine hooaeg liiga pikaks venida. Jöudu ja treeninglusti, Maamees

 
At 15:19, Anonymous Anonüümne said...

Why write such crap? Ehk maakeeli: miks üllitada säärane oopus?

 
At 17:39, Anonymous Anonüümne said...

Teppan on vist ka Veerpalu asjus koputaja - ma mäletan, et Teppan lubas paar hooaega tagasi olla maailmakarikal esikolmikus, kuid kui hooaeg algas loobus mees võistlemisest - miks nii?

Põhiküsimus on aga see, miks Priit koos suusahulludega ei treeni?

 
At 17:49, Anonymous Anonüümne said...

Suusaklubi treeningutega tasub liituda siis kui juba suusatada saab. Enamiku ajast sügisel raha eest jooksmas käimisel ei näe mina erilist mõtet. Tubli Priit, et suusad alla panid juba nüüd. Juha Mieto treenis metsas hommikuse härmatise peal lausa.
Teet

 
At 17:59, Anonymous Anonüümne said...

Tõepoolest, Priit,
kui peatoimetaja küsib Why write such crap?, mida siis kosta? Lugu iseenesest on hea.

 
At 18:13, Blogger Priit Pullerits said...

Lugupeetud lugejad! Lubage teile alandlikult teatada, et lähenete sellele loole ehk sissekandele liiga sirgjooneliselt. (Ma parem ei ütle, et lausa lapsikult, sest muidu läheb siin mõttetuks märuliks.) Kui tekst tundub (sic!) teile lapsikult (?) sirgjooneline, siis ärge laske end petta. Siis on just õige aeg mõtet teritada: oot-oot, mis siin tegelikult peitub? Kui autor räägib meile millestki, juhib meid lausa nina pidi huvituma millestki, arvama midagi, siis tark lugeja mõtleb 1) mis tagamõttega ta seda teeb, 2) millelt ta mind kõrvale juhib ja 3) mida ta ütlemata jätab. Kui olete need küsimused endale püstitanud ja neile vastuseid otsinud, arvestades eelnavate kuude jooksul kogunenud konteksti, siis küllap hakkate jõudma lähedale ka asja tegelikule sisule. Sedasi, saate isegi aru, on lapsiku sirgjoonelisuse musternäidiseks 14:22.

Ma tahan oma headest lugejatest ikka rohkemat loota, aga praegu, tundub, et olen lootused liiga kõrgele seadnud, sest keegi ei suuda või ei oska siit nn tüvitekstist edasi ja kaugemale mõelda. Isegi lp-tud Maamees läheb seekord kolinal alt. Pole hullu, juhtub.

Aga nüüd, kus olen püüdnud teid õigele rajale juhatada, on huvitav teada, kas kellelegi hakkab siin esitatud detailide kokkupanekul ja kriitilisel analüüsil juba midagi olulist koitma. Sest fakt on see, et täna toimus asjade arengus väga oluline pööre, mis ilmselt paljusid jahmatab - keda rõõmustab, keda kurvastab. Vaevalt on reaktsioon ühene...

 
At 19:19, Anonymous Anonüümne said...

Peitust võid kodus mängida. Kui sul midagi öelda ei ole, siis ei aita enda huvitavaks tegemine miskite omast arust kavalustega.

 
At 19:31, Anonymous Anonüümne said...

Ühinen samuti mitmete eelkõnelejatega, et seekordne postitus oleks võinud olemata olla.

 
At 19:34, Anonymous Anonüümne said...

Ega siin muud ei saa olla kui et Vahur Teppan on valmis andma vande all tunnistusi.

 
At 19:35, Anonymous Anonüümne said...

Tegelikult oli arutlusel Priidu talvised plaanid, sest vahepeal on selgunud, et "rahvuslik pölv 2" on imepäraselt paranenud...röömustab see neid, kes saavad siiski taas mees-mehe vastu vöidelda ning pärast kraagelda, et kes siis ikka on Liivimaa parim...kurvastab neid, kes lootsid löpuks Pulleritsule koha kätte näidata.....

 
At 19:44, Anonymous Anonüümne said...

Vahur Teppan pani Legkovi, Tšernoussovi ja Alõpiniga Austraalias saunas kärakat ja Vene koondislased rääkisid kuidas Otepääl need dopinguasjad käisid?

 
At 20:01, Anonymous Anonüümne said...

Homme on etv-2 päris intrigeeriv dok-film sportimisest ja selle mõjust kerele. 21.30 hakkab pihta

 
At 20:25, Anonymous Voldemar K said...

Vahur Teppan pani Legkovi, Tšernoussovi ja Alõpiniga Austraalias saunas kärakat ja Vene koondislased rääkisid kuidas Otepääl need dopinguasjad käisid?
-----------------------

arvan et see põlvkond seda ei tea, Smirnovi aegsed mehed ja mõned järgmised,
aga kas Venemaa koondis enam Otepääl pentagonis laagreid peab? Kes teab?

 
At 21:37, Anonymous Anonüümne said...

Vahur Teppan pakkus Pulleritsule taastusfarmat müüa. Austraaliast toodud, top kaup, Venemaa koondise mehed kasutavad sama. Pulleritsule kui harrastajale küll ainult 1:40 lahjendatult. Pulleritsul muidugi silmad põlema, anna ilma rahata, ma ajakirjanik ja puha. Sinna see kaup jäi. Vahur rääkis veel, et ta nüüd Otepää piirkonna dealer. Aasta tagasi vana kett lagunes ära.

 
At 21:39, Anonymous Anonüümne said...

Lihtsam on otsida kes oli puhas, kuid vägisi tundub, et enamusel olid võrdsed võimalused.
http://sport.postimees.ee/1022900/mis-toimub-jarjekordne-rattaass-tunnistas-dopingutarvitamist

 
At 21:48, Anonymous Anonüümne said...

Miljon kärbest s..ahunnikul ei saa ometi eksida! Kui kanne on kräpp mis kräpp, siis nii ongi! Selgitused asja sügavast sisust ei veena. Ehk asi paraneb....

 
At 22:14, Anonymous Anonüümne said...

Pärast õuna näsimist leiab ka aita seest seemneid!

Milleks rääkida salajuttu metsas? Tark nimene räägib seda avalikult ja kasutab ära kõlakate leviku kaja oma sõnumi edastamiseks rahvale.

 
At 02:12, Anonymous Anonüümne said...

«What the fuck is this shit»

 
At 07:43, Blogger Priit Pullerits said...

Naljakaima ja originaalseima vastuse preemiapunktid 21:37-le!

Aga keele järgi autorlust tuvastada püüdes ilmneb taas, et lp-tud Maamees oma kaine ja erapooletu mõistusega on teistest palju terasem.

 
At 08:59, Anonymous Anonüümne said...

Seega võime formuleerida reegli: kes Priidule kõige rohkem mett moka peale määrib, see on kõige erapooletum ja terasem.

 
At 09:27, Anonymous Anonüümne said...

Täiskasvanud mees mängib peitust ja salatseb. Eks ta püüab end huvitavamaks teha kui ta tegelikult on. Õige mees on sirgjooneline mees. Sellised AV jne sugused ei ole in.

 
At 09:39, Anonymous Anonüümne said...

Üha huvitavamaks läheb:
http://sport.postimees.ee/1023162/tennisest-voib-saada-dopinguskandaali-jargmine-ohver

 
At 10:00, Blogger Madis said...

Suur kehaline aktiivsus võib olla halva vaimse tervise tunnusmärk

http://uudised.err.ee/index.php?06264693

Nagu ikka "Take with a grain of salt"

 
At 10:04, Anonymous Anonüümne said...

Kogudustele veetakse sularaha ja pannakse vaikselt kasti, nii, et keegi ei tea, kes selle tõi ja kust see raha pärit on, maksude maksmisest rääkimata.
Priit oskad sa öelda, mis kiriku kogudusel ja partei kogul vahet on?
Miks ühel puhul on must raha lubatud teisel puhul mitte?

 
At 10:11, Anonymous Anonüümne said...

Tean millest Priit ja Teppan rääkisid aga ei ütle. Tean veel üht teist huvitavat aga ei ütle. Varsti võite küll aga seda lehest lugeda.

Retsept

 
At 10:12, Anonymous Anonüümne said...

http://uudised.err.ee/index.php?06264693
Huvitav nägemus teadusuuringust või on selle kajastamisega ajakirjaniku poolt midagi mäda
"Teadlased analüüsisid 7600 inimese enese kohta antud hinnangut. "
Kas see on miski nali?
Mismoodi saab vaimselt haige enda vaimse tervise kohta anda adekvaatset hinnangut? Reeglina ei saa nad ise oma probleemist aru, liiatigi pole nad arstid, et diagnoosi panna. Sellega muutub kogu uuringu väidetav tulemus jamaks.

 
At 10:31, Anonymous Anonüümne said...

Tour de France 1999

http://en.wikipedia.org/wiki/1999_Tour_de_France#Classification_leadership

Ainuke kollase särgi kandja Jaan Kirsipuu

 
At 11:53, Anonymous Anonüümne said...

Teemaväline info: maraton on popp.

SOLD OUT: 40,000 runners registered for the 2013 BMW BERLIN MARATHON within three and a half hours

2012-10-25

Registration for the 2013 BMW BERLIN MARATHON is closed. The participation limit of 40,000 was reached after three and a half hours.

 
At 02:32, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 02:48, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 02:53, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 

Postita kommentaar

<< Esileht