neljapäev, oktoober 19, 2017

Pullerits: Vägev – rattavõistlustel tehtigi minu soovitatud muudatus!

Kõik, kes Eesti rattaspordis veidigi kodus on, teavad, et pärast mullust Tartu rattarallit, mis lõppes mulle kaks kilomeetrit enne lõpujoont grupikukkumisega, tegin ettepaneku, mida tutvustasin isegi suures ajakirjanduses, et selliste valusate ebameeldivuste ärahoidmiseks oleks vaja loobuda grupifinišis aegade ja kohtade eristamisest. Oi, küll oli palju neid, kes tulid endale vastu rinda taguma, et nemad ei karda ja kui mina kardan, siis ärgu tulgugi starti, aga nemad minu pakutud uuendust ei toeta.

Lubage ette kanda: uuest aastast on minu pakutud uuendus Eesti suurimas maanteesõidusarjas sisse viidud. Ja sarja peakorraldaja tunnistas, et eks too uuendus ole hoogu saanud minu pakutust. Nii et võite öelda mulle aitäh!

Niisiis ei maksa uuel aastal enam Filtri maanteesarja etappidel grupiga finišeerides end ja teisi ohtu seada ning koha pärast elu ja surma peale võitlema hakata. Kõik, kes grupis koos lõpetavad, olgu näiteks 13ndana või 73ndana, saavad sama aja ning sama koha. Erand kehtib vaid esitosinale: nende kohad lähevad lõpetamise järjekorras n-ö väljamängimisele, sest keegi peab ju ikka saama esimese, keegi teise, keegi kolmanda ja keegi kaheteistkümnenda koha. Aga järgmistel ei ole küll enam vaja pingutada, nii et veri väljas.

Sarja peakorraldaja Mihkel Reile selgitas mulle, et alates 13. lõpetajast saavad kõik grupis lõpetanud sama aja ja koha seetõttu – ja see oli ka minu argument seda ettepanekut esitades –, et siis muutuvad viimased kilomeetrid loodetavasti turvalisemaks. Ja kuna enamik kukkumisi toimub just suurtes gruppides, lisas Reile, siis arvatavasti muutuvad tänu uuendusele edaspidi grupid väiksemaks. Loodetav loogika peitub selles, et kui sa ei taha jääda jagama näiteks 83.-154. kohta, pead võtma rajal midagi ette, et enamikust lahti rebida. Sedasi loodab Reile, et sõidud muutuvad aktiivsemaks ning grupid selle tagajärjel kahanevadki.

Gruppide väiksemaks lammutamist hakkab soodustama ka järgmine asjaolu, millega peavad ennekõike arvestama need, kes jahivad kogu Filtri sarja arvestuses kõrget kohta. Kui sa lõpetad grupis, mis sõitis kohtadele 50.-70., saad keskmised ehk 60. koha punktid. Isegi siis, kui lõpetad selles grupis kõige esimesena. Aga kui lasid põhikonkurendi rajal eest ning isegi kui põhikonkurent lõpetas sulle eelnenud grupis, mis sõitis näiteks kohtadele 29.-49., kõige viimasena, saab ta keskmised ehk 39. koha punktid. Saate aru? Reaalselt võis te vahe olla vaid üks koht, vastavalt 49. ja 50., aga punktitabelis teenite 39. ja 60. koha punktid. Vahe on suur! Mis selle näilise ebaõigluse vastu aitab? Väga lihtne: loomulikult see, et tuleb võistluse ajal kõvemini sõita, mitte jääda pelgalt finišit passima, et siis teisi hoolimatult kahte lehte ja pikali lüües finišit panema hakata.

Tõsi, kahel etapil jääb siiski kehtima vana süsteem, et igaüks saab unikaalse koha ja aja. Need on Viljandi rattaralli ja tulevast aastast Võru rattarallit asendav Suure Munamäe rattaralli. Asi on selles, et need mõlemad lõpevad järsu tõusuga, kus kiirused muutuvad väikseks ning kukkumisoht koos sellega samuti. Suure Munamäe rattaralli finiš saab olema Suure Munamäe tipus. Sinna viib auto laiune vaatetorni teenindamise asfalttee, mis tõuseb vertikaalis mõõdetuna 430 meetri jooksul tervelt 60 meetrit. (Võrdluseks: vaatetorni kõrgus on 29 meetrit.) Seega, kui ma õigesti arvutan, peaks tõusuprotsent olema peaegu 14.

Nüüd tekib osadel kindlasti küsimus, kuidas selguvad uue süsteemiga vanusegruppide võitjad. Seda enam, et uuest aastast on seenioride vanusegruppe eriti palju, iga viie aasta kaupa. Seda seepärast, selgitas Reile, et pole kuigi õiglane panna 49-aastane konkureerima 41-aastasega.

Kuid see pole mingi küsimus ega probleem. Nn fotofiniš selgitab ikkagi välja, kes lõpetas enne või pärast keda, ning fotofiniši abil saab ka kindlaks teha, kes oli millises vanusegrupis kui mitmes. Ent koondprotokollis saavad nemadki ülejäänud grupiga võrdse aja ja koha.

Teine küsimus, mis ilmselt tekib, on see, et kust lõpeb eelmine grupp ja algab järgmine. Vastus on korraldajal olemas: kui sinu ja eelmise sõitja vahe on kolm ja rohkem sekundit – mida aitab taas fikseerida fotofiniš –, kuulud uude ehk sulle eelnenud sõitjast järgmisse gruppi. Mille peale mõned võivad küsida, et kuidas nad oskavad näha ja kalkuleerida, kas vahe on vähem või rohkem kui kolm sekundit. Väga lihtne! Arvestage, et tippjooksjad, kes läbivad 100 meetrit 10 sekundiga, jooksevad 36 km/h. Ilmselt on rattavõistlusel teie lõpukiirus sellest suurem. Kuid igal juhul võite loota, et kui vahe eelmise ratturiga on 30 meetrit – ilmselt heal juhul isegi kuni 40 meetrit –, siis kuulute temaga samasse gruppi.

Aga naistele on ka seekord uudiseid. Järgmisest aastast ei ole Filtri sarjas enam kavas naiste sõitu. Põhjus on selles, seletas Reile, et naiste sõidu tänavusse kavva lülitamine ei toonud naisi starti senisest rohkem, vaid hoopis vähem. Küllap oli see tingitud sellest, oletas Reile, et naiste sõitudel osales tavaliselt vaid 20-30 osalejat ning seetõttu kujunesid grupid väga väikeseks, mis omakorda tegi sõidud raskemaks ega meelitanud osa võtma. Uuest aastast sõidavad naised taas koos meestega, nagu varemgi. Alles jääb aga noortesõit ning tervisespordigrupp.

Tulevast aastast muutub ka stardigruppide koostamise põhimõte, sest seni käis see keerulise algoritmi alusel. Kuna see teema enamikku ei puuduta, siis ei hakka teid siin matemaatika finessidesse pühendama. Kutsun teid kaasa mõtlema hoopis muule – millelegi sellise, millele isegi korraldaja ei olnud veel tulnud.

Niisiis, oletame, et lõpetate grupis, mis sõitis kohtadele 37.-78. Selge, et saate kirja grupi esimesega sama aja, isegi kui lõpetasite grupis kõige viimasena, ja ka sama koha, 37.-78. Ent protokolli koostades tekib ikkagi küsimus, millisele reale 42-st teid seal paigutada. Kui jätta teid kohtadel 37.-78. viimasele reale, nagu te ka viimasena lõpetasite, siis ei saa olla kindel, et pelgalt tolle protokollist vastu vaatava visuaalse pildi meeldivamaks muutmise nimel hakkate ikka koos teistega finišit panema ning loodetud turvalisus jääb lõpuheitluses saavutamata.

Reile tunnistas, et sellele teemale pole ta mõelnud. Mõtleme siis koos ja pakume talle välja! Variandid võiks olla järgmised.

Esiteks, leiad oma nime protokollis oma grupis sellelt realt, kui mitmendana lõpetasid. Aga nagu öeldud, ei pruugi selline süsteem tuua lõpuheitluses kaasa ohutuse suurenemist.

Teiseks, las arvuti paigutab grupis lõpetajad meelevaldsesse järjekorda. Aga kõik osalejad ei pruugi sellest aru saada ning siis tuleb hulk küsimusi ja proteste, et miks on näiteks Jüri protokollis minust eespool, kuigi ta oli grupis selgelt kõige viimane.

Kolmandaks, paigutada ühes grupis lõpetanud tähestikulisse järjekorda. Aga see pole jälle seetõttu õiglane, et (järgnev näide on ainult hüpoteeiline!) Caspar Austa saab siis alati koha enne Priit Pulleritsu ja Rein Taaramäe saab alati koha pärast Priit Pulleritsu.

Millist varianti teie pooldate?

Kuni te mõtleme, püstitan veel ühe küsimuse. Turvalisuse nimel viib grupis kohtade jagamise ja ühise aja süsteemi sisse Filtri maanteesari, aga nagu mäletate, siis oma ettepaneku selliseks muudatuseks tegin ma lähtudes Tartu rattarallist. Vaat see on tõeliselt intrigeeriv küsimus: millal võtab ka Klubi Tartu Maraton juhataja Indrek Kelk mind kuulda ning läheb progressiivsete uuendustega kaasa või jätkab ta ka uuel aastal endiselt, et las osalejad pealegi tunnevad hirmu ja riskivad oma luudega, aga korraldaja probleemi ei tunnista ning midagi ette võtta ei kavatse?

Fotod 1, 2, 7, 8: Mulluse Tartu rattaralli finiš Turu tänaval. Fotode autor: Reigo Teervalt, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3-6: Mulluse Tartu rattaralli stardijärgne tõus Riia tänaval. Fotode autor: Reigo Teervalt, Õhtuleht/Scanpix

38 Kommentaarid:

At 10:21, Anonymous Anonüümne said...

Eesnime järgi tähestiku järjestuses on kõige selgem ja õiglasem ja koht tuleks märkida esimese grupiliikme kohana. Järgmine grupp on oma esimese kohaga. Sellisel juhul puudub motivatsioon ka grupis tõmblemiseks enne lõppu. Rattasõidus on igasuguseid kõrge ego ja madala intellektuaalse võimekusega kamraade. Mõni lihtsalt ei suuda protokollis lehti lapata või hiirega kerida ja soovib oma nime näha võimalikult grupi alguses. Sellistel meestel on see piisavaks motivatsiooniks, et finišis paras jama kokku keerata.

 
At 10:55, Anonymous Anonüümne said...

Võib olla mõjub.
Mina usun et 13 koha peale minna ikka finishit tegema, olgu see tulemus protokollis milises järjestikus tahes. Millal sul veel on võimalus elusa inimese vastu number seljal lõpuspurti teha?
Saab adreka ülesse ja vilistatakse Pulleritsu pehmostumise propagandale.

 
At 12:12, Anonymous Anonüümne said...

Kui ma ei eksi, siis kõik kukkumised selle aasta filtri etappidel toimusid rajal, mitte lõpusirgel.
Filtril on grupid suhteliselt väikesed, seega 13 on selgelt liiga suur number ja valdav enamus grupist püüab ikka finisit teha ja 13 hulka jõuda.

Mäefiniš on ainuke lollikindel lahendus.

 
At 17:24, Anonymous Kalmer, kohalik väikeärimees said...

On jah vägev. Padre on tegijamees nii Southwestis, Baltikumis kui kohalikus konnatiigis Tartus. Ja see on väga hea. Läppund provintsi õhustikuga Tartus peab üldse stagnatsioonile tule alla tegema. Ega meil Põlvas ka asi palju parem ole.

 
At 18:05, Anonymous Anonüümne said...

Astana liider Fabio Aru lahkus klubist. Miks? Mis edasi? Kas kunagine suurklubi Astana teeb luigelaulu? Kas Kasahhi suursponsor pole enam jalgratta manchaftist huvitatud? Mis see siis oleks mõni noor mägedemees palgalehele võtta? Või noh, hooaeg läbi ka.

 
At 19:45, Blogger Priit Pullerits said...

Täna juhtus rattatrennis selline lugu.
Läksin suvaliselt sõitma, kui sain Tartu piiril kokku ühe tumedas rattavormis mehega. Tõmbasin kõrvale ja küsisin, kuhu ta läheb. Tema osutas käega vaid Tallinna suunas, ei öelnud midagi. Võtsin talle sappa. Mõne aja pärast sõitsin kõrvale ja tegin uuesti juttu. Ta ütles inglise keeles, et ei saa hästi aru. Küsisin, kust ta on. Tema, et Itaaliast, Lombardiast. Uurisin, kui kõva sõitja ta on. Vastas, et juunioride klassis andis ikka tuld. Seda ma aimasin jah, läks lõdvalt 36ga, nagu poleks mingit pinget. Võtsin vahepeal tempo tegemise üle, sikutasin 38 kanti, arvasin, et annan väärika panuse, aga siis tuli itaallane jälle tagant, ise veel poolpüstises asendis, ja läks nagu muuseas ette. Püüdsin ikka Eesti au kaitsta ja kui vahetuse üle võtsin, siis üritasin ligi 40ga minna. Kuni itaallane jälle tuli ja kergelt ette läks. Nt 25. km tuli keskmisega 42,86. Mingi 20 km lõigu sõitsime 34.26ga. Kokku tegin 51 km 1:30.30ga.
Siis järsku ütles Lombardia mees, et kuule, sa oled kuidagi tuttav. Ütlesin, et mu nimi on Priit. Siis vaatas ta veel korra mulle otsa ja - heureka! Lombardia mees teatas, et loomulikult, nüüd, kui nime ütlesin, tunneb ta mu kiivri alt ära.
Selline üllatus siis täna, et isegi Itaalia ratturid tunnevad.

 
At 20:46, Anonymous Anonüümne said...

Eks lääne-euroopa tsiklismimaades ita hisp fra benelux ja gbr -is ikka teatakse, kes on Eesti tsiklismi father und mother. Internet on ju olemas. Vaid saksas ja kreekas ei teata, aga need ongi sellised mõttetud riigikesed.

 
At 21:27, Anonymous Anonüümne said...

Reile on nagu tuulelipp - koguaeg mingid reformid ja uuendused, vaja ju kõigile meeldida. No ma ei tea.

Kukkumistest - enda kogemus näitab, et kukutakse hajameelsusest; jäädakse magama; hooletusest ja sõidu keskmises, passiivses faasis. Alguses ja lõpus, kui täiega pannakse, on kõigile max konsentratsioon ja juhtub kukkumiso vähem.

 
At 00:20, Anonymous Anonüümne said...

Täna nägin AK-s julget ajakirjanikku. Padre samas on töörindel alati selline pehmo. Kas isand Roose metoodika tulem? Igatahes sain aru, et kes käib tööl ajakirjandust arendamas ja kes koolis ajakirjandusest lobisemas ning blogis ja maanteel väljaelamas.

 
At 09:36, Anonymous Anonüümne said...

Filter sarja hooaja esimene etapp peaks algama mäefinišiga, kui on tavaline etapp, siis lähevad esimesel etapil nimed tähestikulises järjekorras. Kui järgmisel etapil on kohad 34.-89. Siis lähevad kohad vastavalt sarja üldseisule. Kes oli eelmisel etapil ees, selle nimi on ka protkollis eespool. Teisel etapil on kindlasti paljud näod samas grupis. Aga siis läheb endiselt tähestikulises järjekorras. Kui mäefiniši etapp Viljandis vahele tuleb, siis juba ei tohiks keegi olla samal pulgal, vaid mõned üksikud jagaksid kohta. 100% õiglast lahendust pole niikuinii.

Samas grupis võib alates teisest etapist kohata ka sellist nimede järjekorda

1. Aus (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 22.-41.)
2. Austa (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 22.-41.)
3. Pullerits (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 22.-41.)
4. Kokk (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 47.-55.)
5. Kukk (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 47.-55.)
6. Lusikas (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 47.-55.)
7. Võsu (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 47.-55. või siis oli lihtsalt üksi 60-ndal kohal)
8. Nigol (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 123.-142.)
9. Uibo (Sarja üldjärjestuses/eelmisel etapil oli pundis 123.-142.)

jne jne

Loogika on selles, et protkollis eespool olija peaks siiski natuke kõvem mees olema kui tagumine mees. Aga tugevust ei selgitata konkreetsel etapil, vaid eelnevatel etappidel. Avaetapil võiks arvestada ehk ka eelmise aasta tulemusi. Keda siis polnud, need on tagapool ja saavad koha tähestikulises järjekorras.

Sellised mõtted...

 
At 09:46, Anonymous Anonüümne said...

Üks tähelepanek minu poolt veel. Priidule peaks see variant sobima. Esimesel etapil võiksid olla nimed sellises järjekorras, et kes on pundis sünnikuupäeva järgi kõige vanem, see saab parima koha/rea. (koht ju ikka sama).

 
At 10:58, Blogger Lauri said...

Grupifinišid jäävad ikka alles, sest igas grupis on tasemest sõltumata 5-6 meest, kes tahavad konkreetse grupi esimesena lõpetada. Vahet ei ole, kas see grupp on 1-48 või 237-256 lõpukohtadel. Lihtsalt kuradima hea tunne on omas grupis kõigil müts silmini tõmmata.

 
At 15:13, Anonymous Anonüümne said...

Lugesin just Samosti intekat ERR spordireformist. Kui ma ei eksi, siis tehakse padrele varsti ettepanek asuda asju paika sättima.

 
At 15:16, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits tõmbab meil kõigil mütsi silmini pähe, aga tema on kunn ja võib seda teha.

 
At 15:23, Anonymous Anonüümne said...

Kas Padrest saab ERR-i komissar spordi ja rekreatsiooni divisjonis? Poleks üldse paha. Väljamaa kommertsi sarjad välja ja eesti sport asemele!

 
At 15:26, Anonymous Anonüümne said...

to 15:16
Kas sa saad sellest mingit laadi rahulduse kui sellist joga ajad?

 
At 22:19, Anonymous Anonüümne said...

"Iga päev ei avane võimalust esitada oma küsimusi Tanel Kangertile. Kuulata loengut spordivigastustest Eesti tipp füsioterapeudilt Risto Jamnesilt"

https://www.facebook.com/rattalaat

 
At 22:35, Blogger Priit Pullerits said...

Täna lõppes trenn veidi ootamatult.
Kõigepealt tegin Cube'i MTBga Toomemäel pool tundi sooja, nii et nahk sai ikka märjaks. Siis istusin maanteeratta selga, võtsin Cube'i käe kõrvale ning sõidutasin selle A&T Sporti sügishooldust saama, et oleks ratas kevadel hea võtta. Siis läksin maanteerattaga sõitma. Algul oli minek kerge, 2. km läbisin keskmisega 40 km/h. Minek oligi kerge, kuni viimaste kilomeetriteni. Siis tundsin, et energia on otsa saamas. Toomemäe poolekilomeetrisest tõusust üles vändates ei olnud tunne, nagu tavaliselt seal. Kokku sõitsin 1:30.30ga 49 km. Siis oli kell nii kaugel, et pidin uuesti linna minema, sest ülikoolist tuli võtta punkt kl 19.00 tudengite tänased iseseisvad tööd ja saada kesklinnas kätte USA rahvusparkida 80-dollariline sissepääsukaart. Tagasi tulin ligi kolm kilomeetrit kõva temposõiduga. Ja vaat siis...
Kodus tundsin, et nõrkus tuleb peale ja süda läheb pahaks. Heitsin pikali. Vaatasin järele, et olin terve päeva peale liikunud nii jalgsi kui rattaga kokku kolm ja pool tundi, 75 km. Ju sai vist pika ja raske töönädala lõpetuseks veidi palju. Homme saate mu nädala tööd näha, see on ju avalik. Suured lood, kõvad lood. Nii tippsportlase, tipppoliitiku kui tippseiklejaga.

 
At 03:39, Anonymous MargusM said...

Priit, milleks vastu talve selline rapsimine trennides? Peaks just südamelt koormust maha võtma ja aeroobset tegema..
Cyclos sa ei võistle ju..

 
At 09:14, Anonymous Anonüümne said...

Jumal tänatud, et Padre ei lasknud siin korra kõlanud kutsest Haanja100-le end kaasa haarata!
Seal oli Martin Loo võiduaeg ~4:26. Kui juba tund lühem trenn võtab hingetuks, siis mis oleks juhtunud pikema aja jooksul XC maratonil võisteldes?

Mul oleks peaaegu süda seisma jäänud ainuüksi SELLISELE variandile mõeldes...

 
At 09:36, Blogger Priit Pullerits said...

Ärge ülbake! Sõitsin Tartu rattamaratoni 3:06ga ja polnud häda ühtigi, oleks veel võinud rattaga Tartussegi sõita, aga sõbrad surusid auto peale, et hull oled või, ei lähe kuhugi.

 
At 13:00, Anonymous Anonüümne said...

Tõsi ta on. Ülbavad raisad.

 
At 13:19, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, ruttu sõitma. Ilus sügis! Itaallane Lombardiast ütles üleeile, et neil pole kunagi sellist pilti, nagu meil Eestis. Näete siis! Ja mõned teist ronivad kevadel Itaaliasse - kui itaallane ise ütleb, et Eesti sügis on palju ilusam kui neil millal iganes aastaajal.

 
At 13:34, Anonymous Anonüümne said...

Tänases Arteris vanameistri intervjuu noore meistriga.

 
At 18:32, Anonymous Kristofer said...

Härra Pullerits, teie kui ameerika spetsialist ja salaseltside sisemees. Kesse kurivaim tellis vana JFK mõrva? Eks see ikka kõvem organisatsioon pidi olema. Muu hulgas sahistatakse Kuuba emigrantidest ja kgb-st, aga me saame aru küll et see on teravikku kõrvale juhtiv pullisitt.

 
At 20:05, Anonymous Anonüümne said...

75km ja nõrkus.
Lihtne..energia sai otsa. Jäi lõuna söömata?
Ka minul see olnud et linnast koju sõites ühel hetkel kõik..enrgia 0. Pidin korra seisma jääma. Nõrkus oli suur peal.

Praegu ilusad ilmad jah, samuti pole see argument et mitte minna kevadel soojale maale ja tõelisi mägesid vaatama ja iseloomu treenimise asemel kilomeetreid nautima.

 
At 00:02, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kas teile ei tundu, et oma soovitustega hr Riidele unustasite ära selle, et ta oleks võinud olla sama julge nagu Ameerika President. Teatavasti on ajakirjandusest lipsanud läbi viimase soovitus murda naisi võimuka mehe poolt keskmise sõrmega süütuse testi tehes. Teisisõnu oleks ka meie kangelane võinud spetsifitseerida oma erinippi. Loodetavasti ei olnud selleks labane liputamine. Nädalavahetuse EPL pani siinkohal Arterile pika puuga ära. Ma neelaks selle punktikaotuse rahulikult alla kui Arteris poleks selle teema kallal südant vaevanud meie padre.

 
At 11:06, Blogger Priit Pullerits said...

Thank you for bringing it up, 00:02.
Vaadake, on üks asi, mille sa pead ajakirjanikuna säilitama. See on väärikus. Kui kerkib mingi skandaal, siis tasub alati mõelda, kas sina oled see, kes läheb sinna seeliku alla piiluma ja raporteerima, mis seal toimus. Minu arvates ei pea. Seetõttu valisin palju väärikama tee: lahkasin juhtumist sellest vaatepunktist, kuidas seesuguseid kriise lahendatakse ja kuidas oleks võinud lahendada (https://pluss.postimees.ee/4282397/taavi-roivase-paastmine). Ses suhtes, usun, on minu kirjutis palju väärikam ja harivam ja silmiavavam sellest, kui vahendada kellegi läbielamisi kuskil külmikute vahel.
Thank you for allowing me to explain it to you and others. Have a nice Sunday!

 
At 11:56, Anonymous Anonüümne said...

Kahtlemata väga hea lugu see Rõivase päästmine. Seletada meile, inimestele tänavalt kogu see PR rumba. Tüübil nõuandjaid hulga ning väljamaa knõu haudki on võimalik omandada, aga ikka panevad puusse. Eesti värk. Aga küll annavad andeks. Taavi ju nii popp poiss meil.

 
At 14:22, Anonymous Anonüümne said...

Ärge sõbrad palun kirjutage selles haiges mereröövlikeeles!

 
At 15:29, Anonymous Anonüümne said...

Lugesin artiklit 2 korda hoolikalt. Padre jättis siiski palju tarkust ja kavalust rääkimata. Ta ei usalda meid enam. Eks ta ole. Populaarset blogi loevad ka poliitilised vastased. Ei saa kõike sensitiivset avaldada. Suures maailmas oleks selline tõusik poisike juba poliitiliseks laibaks tehtud. Eesti konnatiigis korraldatakse pehme maandumine. Ringkäendus-tänuvõlglus.

 
At 16:26, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsu lood eilsest ajalehest.

https://pluss.postimees.ee/4280791/kelly-sildaru-ei-maleta-et-mul-oleks-kunagi-hirmu-olnud

https://pluss.postimees.ee/4282397/taavi-roivase-paastmine

https://www.postimees.ee/4278259/karmi-looduse-elulised-oppetunnid

 
At 22:38, Anonymous Anonüümne said...

Miks kardetakse finiseerimist,mis on rattasõidu osa.Kes kardab istugu grupi lõpus või sõitku atrõõvi.Selliste süsteemide aretamine rattasõidu arengule kaasa ei aita.Tuleb järelikult minna Lätti võistlema,seal kusikuid vähem ja odavam alkohol.Loodan et Kelk ei allu sellistele lollidele ettepanekutele.Kas nüüd finiseerujast 15-25 rattur saab aru et tema just ei saa 12 kohta(vaevalt rattur sellele mõtleb).Käesoleval aastal Filtri sarjas polnud ühtegi kukkumist finisis(oleksin näinud,osalenud) peapundis.Tartu rattarallil peapundis oli närviline algul kuni Otepääni,sealt edasi üks kukkumine kuna üks rattur põrutas vastu autot tõmmates endaga kaasa 4-5 meest(olin üks,ei kurda).Kui noored trennis käivad siis rattatreenerid õpetavad, et alati tuleb finisis ees olla,mida tehakse ka hilisemas eas.

 
At 10:08, Blogger raybanoutlet001 said...

fitflops
true religion outlet store
dolphins jerseys
cheap basketball shoes
true religion outlet
converse shoes
snapbacks wholesale
coach factory outlet
ralph lauren outlet
michael kors outlet

 
At 04:01, Blogger adidas nmd said...

ravens jerseys
los angeles lakers jerseys
true religion outlet store
houston texans jerseys
ralph lauren outlet
true religion jeans
cardinals jersey
denver broncos jerseys
polo ralph lauren
mont blanc outlet

 
At 03:02, Blogger Unknown said...

شركة تنظيف أفران بجدة
شركة تنظيف كنب بجدة
شركة تنظيف موكيت بجدة
شركة تنظيف سجاد بجدة
شركة تنظيف مطابخ بجدة
شركة تنظيف مكيفات بجدة

 
At 05:34, Blogger Unknown said...

michael kors
adidas tubular
kate spade outlet
cheap jordans
kobe 11
balenciaga shoes
foamposites
vanvan cleef and arpels
links of london sale
ultra boost

 
At 08:29, Blogger Unknown said...

cheap oakley sunglasses
nike outlet
nike outlet store
ugg outlet
ugg outlet
coach outlet online
hugo boss outlet
nike trainers
ralph lauren outlet
steelers jerseys

 

Postita kommentaar

<< Esileht