esmaspäev, november 19, 2012

Pullerits: Kas rahvuslik põlv nr 2 saab naabri?

Kõige selle üldrahvaliku huvi juures, mida äratas osalusreportaaž otse operatsioonilaualt – nii et isegi eileõhtune TV3e superstaarisaade mainis mu blogi ühes magusamas kohas, vahetult enne reklaamipausile suundumist (mille järel loetavus hüppas lakke) –, loodan, et ei läinud kaotsi üldpedagoogiline iva. Need on järgmised: esiteks, ei või kunagi teada, mida vanuse lisandumine ja sportimine kaasa toovad, ja teiseks, see, et täna terve olete – või enam-vähem terve, sest väikseid valusid esineb sporditegijail ju enam-vähem pidevalt –, ei tähenda, et te homme äkki lõikuslauale ei pea heitma.

Sellised traumad, nagu mul, tekivad sageli väga järsku, justkui ei millestki. Kevadel enne Otepää-Elva nn jooksumaratoni, pärast Ameerikast Utah’st rattaseikluselt naasmist, lõi kõvema jooksu järel põlvest allapoole sääreluu ülaserva kerge valu, mis taandus siiski kiiresti. Kuid pärast 24 km pikkust võidujooksu muutus valu selliseks, et kaks päeva ei lasknud õieti käiagi. Ei ole mingit garantiid, et teiega ei või ühel halval päeval juhtuda midagi samalaadset.

Vaadake, asja kurbloolisus peitub selles, et mida tublim sportlane te olete, seda vähem ilmselt tajute, et kuskil võib miskit viltu olla. Te organism on treenitud ning trimmis lihased hoiavad teid küllap valutult püsti isegi siis, kui tavakodanik juba ammu samasuguse hädaga kokku oleks varisenud. Mäletan, kuidas eelmise aasta sügisel katsus dr Leho Rips, kelle tegemisi ortopeedi-traumatoloogina nädal aega ajakirjanikuna jälgisin, mu põlvi, muljus neid pöidlaga ja väänas kergelt ning teatas siis, et peagi annavad need tõenäoliselt endast tunda. Sest muljudes ja väänates tekitasid põlved valu. Kuid argielus, isegi mitte joostes, rääkimata rattasõidust või suusatamisest, ei reetnud põlved tollal mingil moel, et midagi võiks nendes juba viltu olla.

Niisiis: tehke endale teene ja minge ortopeedi-traumatoloogi juurde, laske tal oma liigeseid painutada ja katsuda enne, kui on liiga hilja. Uskuge mind, räägin oma karmi kogemuse põhjal: see, et teil kuskilt veel ei valuta, ei tähenda, et teil pole kuskil midagi juba rebenemas, kulumas või katkigi. Liiati, nagu märkis dr Rips meie kolmapäevasel tagasiteel Valga haiglast Tartusse, on inimesed erineva valutundlikkusega: mõnel on veel suuremad hädad kui mul, aga ta ei tunne miskit, kuid teised virisevad juba palju väiksemate hädade korral. Olgu taas korratud: see, et teil on vähene valutundlikkus, ei ole midagi sellest, millega uhkustada, sest siis annab organism liiga hilja märku, et kuskil on miski puruks.

Arvestades, et mul on ka vasak põlv kergelt tunda andnud, ehkki palju vähem kui parem, võib oletada, et sealgi võivad peituda väiksed probleemid. Sellest, et seal praegu miski ei tuika, ei maksa luua illusioone, et kõik on ühtäkki korda saanud.

Ja samamoodi ärge looge endale illusioone, eriti, kui vanust on üle 40, et teie ajutised põlve-, puusa-, selja-, õla-, küünarnuki- jne valud on tühiasi, mis iseenesest taanduvad ja jälge ei jäta. See on suurimaid enesepettusi ehk karuteeneid, mida saate endale osutada.
******
Jaanus Laidvee biking in Mill Canyon, Moab, Utah. 17. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks kikkida piltidele.)

Foto 1: Kes oskab vastata, miks on siin sissekande konteksti arvestades Kanada mäesuusataja olümpiavõitja Ashleigh McIvori pilt, mis on tehtud eelmise nädala reedel? Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Venemaa kontinenetaalses hokiliigas septembris põlvevigastuse saanud mängija Matt Ellison. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix
Foto 3: Minnesota Timberwolvesi korvpallur Ricky Rubio toetumas aprillis pärast põlveoperatsiooni karkudele. Foto autor: AP/Scanpix

43 Kommentaarid:

At 09:19, Anonymous Anonüümne said...

Mäesuusataja teatas hiljuti karjääri lõpetamisest. 2011. aastal oli tal põlveliigese eesmise ristatisideme vigastus, kuid ta suutis 2012. aastal siiski spordi juurde naasta.

Selle sissekande konteksti arvestades on mul järgmised mõtted:
1. Pealkirja arvesse võttes oleks tore, kui põlvehädaga meespatsient omale sellise palatinaabri saab.

2. Loodame, et Priit tuleb samuti spordi juurde tagasi.

3. Loodame, et Priit ei valmista meid ette karjääri lõpetamisest teatamiseks.

 
At 09:23, Anonymous Anonüümne said...

Mäesuusatajate põlvede kohta veel niipalju, et Alberto Tombal olid rahvajuttude põhjal põlvede sisse amortisaatorid opereeritud.

09:19

 
At 09:24, Anonymous Anonüümne said...

superstaarisaade nimetas PP kodu internetis keskpäraste sportlike saavutustega keskpärase mehe blogiks ;)

 
At 09:38, Anonymous Anonüümne said...

Nagu näha on põlvetrauma põhjus Utahis. Pärast seda üritust läks kõik allamäge. Järelikult Utahis oli midagi mis mõjus laastavalt.

Võhikuna (traumatoloogia alal)jäi silma ülisuur matkakoormus vale rattavalikuga. Selle asemel, et investeerida FS rattasse võeti poolik põlveväristamise säästuvariant. Teisisõnu maksis tolle koonerdamise tehnika arvelt nüüd kinni Haigekassea ja seega Eesti maksumaksja ehk meie kõik. Samas teavad nüüd sellest õppetunnist kõik kes Utahi ründama kipuvad, et põlvevigastuse vältimiseks on kasulik kohapeal maksta parema ratta eest ja seetõttu ehk enam sellisest fopaast tingitud jama Haigekassa kinni taguma ei pea.

Kui PP kah seda nüüd tunnistaks, siis olekski case closed

 
At 09:51, Blogger Priit Pullerits said...

09:38 - jälle üks, kes paneb diagnoosi telefoni teel. Efektne ju: kuulutame kõik Ameerika süüks. Ja kõik on rahul, noogutavad kaasa. Hästi primitiivne lähenemine. Millegipärast ei taha isehakanud diagnoosija sugugi arvestada seda, millest kirjutasin mulluse sügise kohta. Aga nii lihtne on võtta üks detail ja kõik järeldused selle põhjal teha.

 
At 10:04, Anonymous Anonüümne said...

Priit-Priit, võtke vaiksemalt. Teie ise olite ju see pioneer, kes suvaliste detailide järgi primitiivsete järelduste tegemise tõi Eesti spordiajakirjandusse 4 a tagasi.

 
At 10:06, Anonymous Anonüümne said...

Tubli Priit, seda ma just ootasingi, et blogipidaja suskab sandistumise stoorile hagu juurde sest just sellise valemiga tehakse kaasaegses meedias nutsu.

Alles artiklis oli kirjas: "...loodan, et ei läinud kaotsi üldpedagoogiline iva. Need on järgmised: esiteks, ei või kunagi teada, mida vanuse lisandumine ja sportimine kaasa toovad, ja teiseks, see, et täna terve olete – või enam-vähem terve, sest väikseid valusid esineb sporditegijail ju enam-vähem pidevalt –, ei tähenda, et te homme äkki lõikuslauale ei pea heitma."

Seega oli PP jaoks blogi juttu kirjutades põhjus teadmata, kuid nüüd järsku kehva rattavalikut meenutades saabus valgus talle pähe ja meenus, et miski jama oli isegi mullu ja tunamullu selle põlvega ning, et ta ei olnudki viimased aastad enam tänu põlvi lõhkuvatele treeningutele enam päris terve. Mulle meeldib, et Priidu seisukohad nii dünaamiliselt muutuvad - seekord siis lausa 50 minutiga. Igatahes on dünaamilisus parem kui jäigalt ühe stoori tagumine.

9:38

 
At 10:18, Anonymous Nipi Tiri said...

lp. 09:38

Mis vahet on põlvele kas full susser, hardtail või suisa kõvakahvliga velo. Kui üldse velotamist meerikas süüks panna (mis on paras voodoo niiehknaa), siis äärmisel juhul võiks küsida, et kas äkki kangutas liiga raske rauaga mägedest üles võtta ja võibolla ei olnud ka sõiduasend ideaalne. Aga kindlasti ei mõjuta siin ratta olemus amortidega vs ilma.

 
At 10:49, Blogger Madis said...

Eesti mees läheb (viiakse) arsti juurde vaid kiirabiga...

 
At 10:50, Anonymous Anonüümne said...

Nipi Tiri tekitab huvitava diskussiooni. Jah juhul kui kõik meerikamägede augukesed ja trepikesed sõita sadulal istudes ja sabakonti põrutades läbi, siis loomulikult pole sellest põlvedel sooja ega külma. Isiklikult mina tagumikku põrutamist ei kannata ja hüppan keerulistes oludes pedaalidele püsti nagu nö trikiratturid. Samas kui püsti olles ka põlved sirgeks ajada, siis läheb põrutamise laks otse põlve ilma amortimata. Nt võib selline jama juhtuda pika ja väsitava matka teises pooles kui kordinatsioon on juba väsimusest häiritud. Suspekaga kaovad sellised riskifaktorid ära. Piisab aga mõnes ebaõnnestunud auguläbimisest ja liiges hakkab vanusest tingitud asjaolude tõttu murenenma ja kestendama. Muidu elaks ja jokkseks rahulikult veeel senini aga pärast korduvaid põrutusimpulsse juhtus see mis juhtus. Selline on minu voodoo hüpotees. Eks edasi on asi usus.

 
At 11:31, Anonymous Anonüümne said...

Tipptasemel töötamine ja tipptasemel sportimine on ilma halbade tagajärgeteta võimatu. Priidu õnnetuse või õnn on see, et tahtejõud ja närvikava liiguvad ees ja alles paariaastase hilinemisega tuleb lõhutud keha koormustele järgi.
Tallinnas on registreeritud MTÜ jalgpallihaigla, Tartus oleks viimane aeg moodustada MTÜ nelikürituse haigla, Viimane juba Maarjamõisa osakonnana

 
At 11:54, Anonymous Nicastro said...

//Niisiis: tehke endale teene ja minge ortopeedi-traumatoloogi juurde, laske tal oma liigeseid painutada ja katsuda enne, kui on liiga hilja. Uskuge mind, räägin oma karmi kogemuse põhjal: see, et teil kuskilt veel ei valuta, ei tähenda, et teil pole kuskil midagi juba rebenemas, kulumas või katkigi.//

Ja siis imestame, miks poliitikud ei tea tavaliste inimeste elust mitte midagi...
Isegi kui perearst annab sellise jutu peale saatekirja (vabalt võib ta hakata kahtlustama ka ärevushäiret), siis saadab ortopeed-traumatoloog sellise igaks juhuks kontrolli tulnud patsiendi kuu peale.
Erahaiglasse võib minna, aga paljud sedea endale lubada saavad?
Omad kogemused on olemas, kus tunustatud ortopeed konkreetsete kaebuste korral spordiinimesele nõrku lihaseid ette heidab ja harjutusi teha soovitab, aga pärast erasse läinud inimesel põlvest suured tükid välja urgitsetakse ja noomitakse, et ikka õigel ajal tuleb arsti juurde minna, sest et see põlv on omadega õhtul.

 
At 14:48, Anonymous Anonüümne said...

9:38 toob tõenäolise põhjuse ilusasti välja ja avab ka skeemi: Isikliku hüve (sõidunaudingu) egoistlik tagaajamine oma raha säästes. Et kui tekivad probleemid, siis las solidaarne tervisekindlustus Haigekassa maksab. Väga huvitav strateegia ennast järjekindlalt parempoolseks kuulutavalt mehelt. Üldse on kogu tänane blogikanne kantud kuidagi sotsialistlikust vaimust. Varem oli läbiv teema ikka ju et tugevam võidab, see on loodusseadus, nõrgad peavad taanduma. Pulleritsust saab veel sotsialist?

 
At 15:51, Anonymous Anonüümne said...

Ega see põlv üleöö nn halvaks ei läinud, see on pikem protsess. Vaadake mis ajal esimesed kaebused olid. Vaevalt see Usas käimine seda mõjutas. Aga kui tahate nii mõelda, siis ehk juba ettemääratud lõikus nihkus imevähe varajasemaks.

 
At 16:21, Anonymous Anonüümne said...

Ortopeedi vastuvōtule saamiseks tuleb 3 kuud jārjekprras oodata....
Kōik kontrolli!
Tubli, Priit! Leidsid kōige pakilisema probleemi.

 
At 18:16, Anonymous Anonüümne said...

to: PP 09:51

Aga tegelikult ongi ju Ameerikamaa kõigis maailma hädades süüdi:)
r.

 
At 19:47, Blogger dr Holden said...

Nüüd äsja sama jama käes (loodan, et ainult korraks) kannatanuna võin öelda, et eks meievanustel wannabe'del on tegelikult kogu aeg midagi viga, aga kui hoolikas olla, siis ei löö välja.

Priidu rattasõidud Ameerikamaal ja hilisem Tartu nn "JooksuMaratoni" põlvejama kõlab samuti minu eilse jamaga Valencia maratonil, kus 30km peal lihtsalt enam ei lasknud põlv joosta. Ja sellele eelnes nädala sees 300km Mallorca mägesid koos 3,5km vertikaalse ronimisega, rendiratas (ilmselt valed nurgad) ja veel midagi muudki.

Kuigi üritan peale homset pikemat rattsõitu veidi aimu saada põlve(de) seisukorrast ja seda eelneva koormuse baasil ka analüüsida, siis kel on huvi eilse maratoni ja põlvejama kohta, siis seda saab lugeda minu blogist. Üritan hiljemalt kolma-neljapäevaks, kui olen veel veidi testinud, ka põhjalikuma analüüsi teha, just nimelt ootamatuid koormusi ja sellele järgnevat silmas pidades!

 
At 20:04, Anonymous Anonüümne said...

See on küll hea soovitus et minge laske ortopeedil igaks juhuks kontrollida.... 40+ spordihuvilisena läksin tasulisse vastuvõttu "tunnustatud" Kaidu Meiterni juurde kes vaatas näkku, katsus põlve ja ütles et söö diklofenakki. Läks palju aega ja vaeva et jõud aortopeedini, kes vaevuks tegema pildid ja mRI et tuvastada korralik liigesekulumine ja menisiki vigastus. Perearst soovitas lihtsalt jooksujalanõusid vahetada...

 
At 20:53, Anonymous Anonüümne said...

3 kuud järekorda ortopeedi juurde on pikk aeg, aga 1 aasta Tartu Maratoni oodata ning selle nimel trenni teha ei ole pikk?
Teet

 
At 22:14, Anonymous Anonüümne said...

Tervist, Dr Holden!

See on ju ABC, aksioom, üldtunnustatud dogma, et ratas ei tee jooksule head - hoopis vastupidi, keerab untsu. Palju ratast tehes valguvat veri alakehasse, mõjuvat pärssivalt potentsile. Vat nii!

 
At 22:29, Anonymous Anonüümne said...

Hüpotees: Maraton on kahjulik. Täpsemalt öeldes, igasugune üle 2 tunni kestev sportlik pingutus on kahjulik. Vältige suusa-, jooksu- ja rattamaratone - ja võite oma tunniseid trenne kasvõi iga päev probleemideta teha.

 
At 22:45, Anonymous Anonüümne said...

Palju ratast tehes valguvat veri alakehasse, mõjuvat pärssivalt potentsile. Vat nii!

Äkki oskad öelda ka mitme kilomeetri järel kogu veri on alakehasse kogunenud ja aju puhta ilma vereta jääb? Ning minu teadmist mööda on just veri see, mis oma hüdraulist funktsiooni täites väiksed mehed kõvaks teeb, seega peaks ju vere alakehasse valgumine väikestele meestele hästi mõjuma kui just mõnel mehel see väikene mees ülakeha küljes ei ole.
Uskumatud teadjamehed siin kommentaariumis.

ain

 
At 22:55, Anonymous Anonüümne said...

miks peaks kommentaarium olema kõrgema tasemega kui blogi ise?

 
At 23:08, Blogger dr Holden said...

Braavo, Ain!
Arst teab, mis räägib! Mõni mees vändaku endal kogu kuus liitrit verd alakehasse, siis pole Viagrat vajagi. Ja mõelda pole ka vaja, aind vänta..ja veri voolab....

TTA!

 
At 00:29, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
Venemaal kuuldavasti valmistatavat ette Jalgpalliseadust. Kas meil võiks olla näiteks Tartu Maratoni seadus? Tartu Ülikooli seadus ju on.

 
At 07:54, Blogger Priit Pullerits said...

Õige, 22:55, kommentaarium ei ole mitte kunagi kõrgema tasemega kui blogi, sh ei ole seda ka teie kommentaar.

Aga aitäh Ainile ja Teedule, et sünge teema juures vaheda huumoriga lõigata oskate!

Dr Holdenile: ettevaatust, see põlvetrauma ei ole nali! 22:29 viitab õiges suunas, et üle kahe tunni pingutus ei ole enam tervislik, eriti 40+ meestele (naistest me siinjuures ei räägigi).

 
At 09:03, Anonymous Anonüümne said...

Tere hommikust!
Minu kommentaar ERR Sport uudise "Tähelaevas on külaliseks Aivar Pohlak" kustutati. Kommentaar oli "Kas seesama Pohlak, kes paljudele võlgu olevat?". Meil on ikka päris jõhker meedia enese-tsensuur, kellegi karvane käsi lükkab viimastel päevadel jõuliselt AP positiivset kuvandit. Mitte, et mul AP vastu midagi oleks. Kõige vähimatki. Aga point on selles, et sellistes kõrgetes ja vastutusrikastes ametites peab olema laitmatu reputatsiooniga. See sisaldab ka reputatsiooni ärisuhetes. Ma imestan kuidas saab pärast varade arestimist veel Tähelaevades lusti lüüa. Aga tuleb välja, et Eestis saab!
Lugupidamisega Teie,
"AA"

 
At 14:54, Anonymous Anonüümne said...

väga nõus AA kommentaariga Pohlaku kohta,
aga see on Eesti, kus Pohlaku sugune on "isake", seega on talle lubatud see mis muidu inimesele ei ole.

 
At 12:08, Blogger Yanting Fang said...

fangyanting20150708
tory burch shoes
ray-ban sunglasse
coach outlet
pandora bracelets
michael kors
ray bans
burberry handbags
rolex watches for sale
chanel outlet
chanel bags
gucci handbags
nike air max uk
replica watches for sale
longchamp sale
true religion jeans outlet
louboutin pas cher
cheap jordans uk
true religion outlet
fitflops shoes
michael kors bags
louis vuitton sito ufficiale
burberry scarf
gucci handbags
michael kors purse
football jerseys
michael kors handbags
soccer jerseys for sale
coach outlet store online
tory burch outlet
michael kors outlet
true religion
kate spade new york
jorda femme pas cher
michael kors bags
prada outlet

 
At 02:34, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 02:37, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 02:49, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 02:55, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 05:37, Blogger raybanoutlet001 said...

tiffany and co outlet online
ray ban sunglasses
skechers go walk
michael kors outlet
nike roshe run
nike huarache
cheap air jordan
hermes belt
toms outlet store
oakley sunglasses,oakley outlet sunglasses

 
At 03:17, Blogger 姚嘉 said...

ray ban sunglasses
christian louboutin outlet
yeezy boost 350 black
ray ban sunglasses
san francisco 49ers jerseys
canada goose outlet
uggs outlet
nhl jerseys
ghd flat iron
salomon boots

 
At 11:26, Blogger Unknown said...

philadelphia eagles jerseys
pandora jewelry
cheap nike shoes sale
cheap nhl jerseys
miami heat jersey
abercrombie and fitch
cheap jordans
michael kors outlet store
michael kors handbags outlet
oakley sunglasses

 
At 05:05, Blogger liyunyun liyunyun said...

jordan shoes
michael kors factory outlet
michael kors handbags
yeezy boost 350
cheap jordans
michael kors
nike polo
timberland outlet
adidas tubular runner
lacoste polo shirts
320

 
At 10:15, Blogger raybanoutlet001 said...

michael kors outlet online
nike free 5
new balance outlet
seattle seahawks jerseys
titans jersey
oakley sunglasses
cheap ray bans
michael kors handbags
philadelphia eagles jerseys
michael kors handbags outlet
2017.3.29

 
At 07:21, Blogger Laural Anthonyh said...

nike air max 90
jordan 11
yeezy boost 350
nike free
kobe 11
yeezy boost
nike air max
lebron 13 shoes
nike cortez men
jordan shoes

 
At 10:03, Blogger Yaro Gabriel said...

www0416fitflops sale clearance
ray ban sunglasses
salomon shoes
ray ban sunglasses outlet
converse trainers
new york knicks jersey
mbt shoes outlet
cheap nike shoes
ferragamo shoes
polo ralph lauren outlet

 
At 12:11, Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0419
christian louboutin shoes
chicago bears jerseys
michael kors outlet
true religion jeans
tn pas cher
dsquared clothing
air jordan shoes
coach outlet online
adidas outlet store
louboutin outlet

 
At 04:07, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.4.27
coach outlet online
adidas nmd
jordan shoes
moncler jackets
mbt shoes
kate spade handbags
tory burch outlet
michael kors uk
polo ralph lauren outlet
pandora jewelry

 
At 08:12, Blogger jing dong said...

chrome hearts online
golden goose
nike sneakers
nike lebron soldier 11
yeezy boost
goyard handbags
100% real jordans for cheap
yeezy shoes
nike air max 90
kobe 11

 

Postita kommentaar

<< Esileht