reede, juuli 25, 2014

Andras Laugamets: Kuidas kuumaga sportides ellu jääda?

Tuleb kurvastusega tõdeda, et kõik spordisündmused, mis toimuvad rohkem kui 25 soojakraadiga ja kestavad üle 45 minuti, toovad kaasa rohkelt osavõtjate kuumarabandusi. Mitmed spordisõbrad on lõpetanud intensiivravis ja nende ellujäämine on olnud omamoodi ime. Palavus provotseerib ka südamelihase infarkti ja insuldi teket.

Kuumarabandus on eluohtlik seisund, mis võib lõppeda surmaga. Organismis toimunud muutused võivad kahjustada organeid ja peaaju nii, et inimene jääb küll elama, aga on invaliid.

Kuumarabanduse tunnused: teadvisehäired, desorientatsioon («peast segi»), sageli agressiivsus kuni koomani, intensiivne higistamine ja rasketel juhtudel higistamise lakkamine, oksendamine.

Seoses erakordselt palavate ilmadega mõned soovitused rattamaratoni meditsiiniteenistuselt.

* Hinnake oma tervist! Juhul kui kannatate mõne krooniline tervishäda käes, mis täna ja praegu küll tunda ei anna või olete eile ohtralt alkoholi tarvitanud, oleks mõistlik täna rajale mitte minna.
* Sõitke tavapärasest rahulikumalt, pigem matkake. Te ei tunne hästi oma organismi käitumist nii ekstreemses kuumuses.
* Võtke kaasa töökorras mobiiltelefon.
* Jooge enne janu teket, soovitavalt vähemalt üks liiter tunnis ja kindlasti ka enne starti. Selleks, et higistada ja kaotatud mineraale taastada, on vaja juua õiget jooki.
* Rajal olles aitavad teid kiirabitöötajad ATV-del ja kiirabiautod, igas toitlustuspunktis on Punase Risti esmaabiandjad.
* Tundes rajal pearinglust, peavalu, iiveldust, minestustunnet, lihaskrampe või üldist suurt nõrkust, lõpetage koheselt liikumine ja hakake jooma, seisundi mitteparanedes helistage 112.
* Juhul, kui teil või mõnel kaasvõistlejal on halb olla – desorienteeritud/teadvuseta, oksendab, ei suuda seista –, jääge tema juurde kuni kiirabi saabumiseni. Proovige jahutada: eemaldage riided, katke päikese eest, lehvitage tuult, kastke veega, kui võimalik jne.
* Olles terviserikke või trauma tunnistajaks või ise sellesse sattudes ning eeldades, et seisund vajab meditsiinilist sekkumist, helistage hädaabinumbril 112 – teid ühendatakse rattamaratoni meditsiiniteenistusega. Oluline on siinjuures edastada abivajaja asukoht ja põhikaebus. Tähelapanu: rajatähistus näitab, kui palju on jäänud lõpuni! Hea oleks peale abi kutsumist jääda kannatanu juurde kuni kiirabi või ATV saabumiseni.

Korraldajad on tellinud kolm kiirabi, varunud ohtralt juua, aga ellujäämine sõltub ikka igaühest endast.

Omamoodi ilus on surra oma lemmikharrastuse käigus või sellest saadud kahjustustesse, aga kas seda peab just tegema parimas eas, sadulas ning Elvas?!

Autor töötab SA-s Tartu Kiirabi ning on Klubi Tartu Maraton paljude ürituste meditsiiniteenistuse pealik.
******
Moab seen from Hell's Revenge jeep road, Moab, Utah, 25. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Itaallane Vincenzo Nibali Tour de France'i 18. etapil päikse käes mäest üles pressimas. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 2: Hispaanlane Haimar Zubeldia Tour de France'i 18. etapil päikse käes mäest üles kihutamas. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 3: Joomine on kuuma ilmaga pedaalides väga tähtis. Pildil Mikel Nieve Iturralde Hispaaniast Tour de France'i 18. etapilkuumust trotsimas. Foto autor: AFP/Scanpix

45 Kommentaarid:

At 15:20, Anonymous Anonüümne said...

Jajah
Elu peab tõesti mage olema kui kuumailma rattamaraton lemmiktegevuseks osutub. Sellist põrgukatlas koolemist ei sooviks ühelegi sõbrale.

30 kraadise kuumaga on lemmikkoht kelder, konditud elamine, rand, bassein või vann. Isiklikult soovitaksin korraldajatel kuumailmaga kuulutada välja erakorraline palavus ning võistlus ära jätta ning trha ajavõtuta rahvamatk.

 
At 15:23, Anonymous Anonüümne said...

Kas jõuame ka juurpõhjuseni? Miks inimesed end jooksu- ja rattaüritustel koomasse sõidavad-jooksevad?

 
At 15:34, Anonymous Anonüümne said...

Ise küsin, ise vastan.
Taaramäe teab, et täna on tal viimane võimalus käesoleval Touril mingi märk maha saada. Motivatsiooni jagub ja vajadusel sõidetakse end päeva lõpuks pildituks. -- Delfi 25.07.2014

Kas pole see "Eesti kõigi aegade parim sportlane" Cofidese profimeeskonnas leiba teeniv rattur Taaramäe ja teda õhinal propageerinud ajakirjanikud nagu Pullerits need, "tänu" kellele enda pildituks sõitmise kultuur on Eesti harrastajate hulka imporditud?

 
At 15:50, Anonymous Anonüümne said...

Taaramäe osas paneb meie kirjutav meedia ikka jätkuvalt puusse. Etapp on üle 200km pikk ja Taaramäe läks kohe alguses atrõõvi. Isegi Nibali ei saaks sellise taktikaga võitu. Taaramäe ei ole ju mingis etapivõidu vormis. Kuskil Türgis või Sarmaatias võib mees etapivõidu saada. TdF on liiga nimekas võistlus, et seal nõrgemal mehel etapp võita lastaks. Olgu ta või 5 tundi taga. Kui palju on tdf-il kõvasid mehi kes pole kunagi etappi võitnud? Pakun et 100+. Miks peaksid nad mokk töllakil vahtima ja laskma Taaramäel etapp võita?

 
At 15:55, Anonymous Anonüümne said...

Andras Laugamets on väga mõistlik mees. Kahju, et nüüd seostatakse ka teda Pulleritsuga.

 
At 15:57, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav kes seal Delfi artiklis luuletab? Jurtšenko või? "Üritab märki maha saada". TdF etapivõit on 95% ratturitest siiski karjääri säravaim tipp, mille järel võib naelkingad varna riputada, mitte mingi märgi maha saamine.

 
At 15:57, Anonymous Anonüümne said...

"Taaramäe tuli üksi tagant järgi" -- Delfi 25.07.2014
Aga meil on ju parimas pulleritslikus stiilis kirjutav meedia, kus kõik on võimalik - ka TdFi etapil tulla, 3,5 tunnine pakk kukil, üksi tagant järgi ja - nagu eelkommentaator õigesti kirjutab - 100+ võidunäljas tipp-profi ees etapivõit lõdvalt ära tuua. 8))))

 
At 16:06, Anonymous Trampoliino Victor said...

Vana teema juurde tagasi tulles. Kui varasematel aastatel panid vanemad oma lastele koerte ja kasside nimesid, siis nüüd on asutud ülemeremaade getode asukate nimesid panema. Kahju lastest. Ja eesti rahvast. Huvitav miks soomlased ei karda et nende lapsi ei oska "välismaalased hääldada" ja panevad ikka oma nimesid?

Ausad Joosep Karl Eedi ja Lemps on nüüd peenutsevalt Joseph Carl Edward Christian

 
At 16:33, Anonymous Anonüümne said...

Utah, Moab... Siion (Zion), kivikõrb. Mormoonidel on produktiivsed naised. Palju naisi, palju lapsi.
Holland.. tuulikud, majad üksteised otsas, kergliiklusteed, võrktarad. Ülerahvastatus, pederastia.
Ukrainas on avarad mustmullaga stepid. Sinna saab laieneda. Kui senised asukad ära kolivad. Või üksteist ära hävitavad.
Eesti, Läti.. iive negatiivne, väljaränne. Viljakas maa, palju metsa. Aga rahvas ütleb lahti oma nimedest..

 
At 16:41, Anonymous Anonüümne said...

16:33 oled asjalik filosoof

 
At 17:56, Anonymous Gustav, your gruppetto buddie from Rio said...

Kuna eestlased on maailma jaoks väga unikaalne rahvas, siis maailma teiste rahvaste huvides tuleks rahvusnihilistlikku mõtlemist (siia alla kuulub ka neegrigeto nimede panek eesti lastele) siiski vältida!

 
At 17:56, Anonymous Gustav, your gruppetto buddie from Rio said...

Kuna eestlased on maailma jaoks väga unikaalne rahvas, siis maailma teiste rahvaste huvides tuleks rahvusnihilistlikku mõtlemist (siia alla kuulub ka neegrigeto nimede panek eesti lastele) siiski vältida!

 
At 18:01, Anonymous Anonüümne said...

Cofidisel taktikat pole ollagi. Viimasel 10km oleks pidanud jooksik olema. Alguse jooksikud on nagu varesed elektriliinil. Neist pole kellelegi tolku.

 
At 18:56, Anonymous Anonüümne said...

Meie mehel nagu kirjutati, motti oli, aga sai otsa enne lõppu

 
At 22:53, Anonymous Anonüümne said...

Taarakas on võitja - iga perserakk.
Etapil Maubourguet Pays du Val d'Adour
- Bergerac
tuli aga taaskord pakk.
Mis sa teed kui mõistus napp!

 
At 23:57, Anonymous Anonüümne said...

http://sport.postimees.ee/2868327/piltuudis-vormeliassa-kaunis-kallim-tegi-omaparase-selfie

Nii kuum, et põletab huuled....

 
At 05:50, Anonymous Anonüümne said...

Ei, 23:57,
siin blogis käivad natuke teistsuguse orientatsiooniga mehed.

 
At 15:01, Anonymous Anonüümne said...

Siin blogis on homoseksuaalsus täesti lubatud! Blogger kuulub Googlele ja Google on suur homo fänn! Nagu ka ülejäänud internetifirmad... huvitav, kas Priit ei ole mõelnud blogi kolimisele?

 
At 17:18, Anonymous Kuimet, informeeritud mees said...

Olge rahulikud mehed!
Homoseksualistide tähelend on lühike ja peagi igavikku vajuv. Katoliiklus tõuseb taas au sisse ja kveerikuningad tõmmatakse rattale või pannakse lihtsalt kuusehalud alla. Siis hakkme meie teiega rõõmust tantsu lööma ja laulma oi-jaa-jaaa

 
At 18:59, Anonymous Kõrvad pihus said...

Meie poisid sõitsid täna päris hästi, kuigi oleks võinud esikümnesse trügida.

 
At 19:57, Anonymous Kalmer, tsiklist ja kaitseliitlane said...

Kodueestis on ka kõvad tsiklistid. Nad vaid ei ülbitse ega tiku esile.

 
At 20:03, Anonymous Peeter, naiste lemmik ja kaitseliitlane said...

Tsiklistid!
Leidke endas hingelist jõudu ja moraalset vaprust mitte ülbitseda. Uskuge, see pole väga raske. Vaadake suusatajaid või orienteerujaid. Mehed ajavad vaikselt eesti asja ega kelgi vahetpidamata oma olematute saavutustega (nagu teie).

 
At 20:34, Anonymous Ain said...

Vara ülbitsete mehed. Homoseksualistidel on kõva seljatagune. Nii lihtsalt sa neist suppi ei keeda. Vaata lansseerivad üleriigilise meedia-rünnaku, siis oled plindris mis plindris. Töölt lastakse lahti ja plogi pannakse kinni, sest sinul seljatagust ei ole (peale kohalike Jakupite ja Muna Endlite kes siin niisama sooja õhku puhuvad).

 
At 21:00, Anonymous Endel Muna said...

Ütle veel ja ma tulen kallan sulle kuuma sousti krae vahele sa väike värdjas. Siis tunned "seljatagust".

 
At 21:08, Anonymous Anonüümne said...

PP tunneb Ansipit Kallast Coed ja Kissingeeri. Seljatagune missugune.

 
At 22:53, Anonymous Anonüümne said...

Kõik, kes homosid solvavad, solvavad ka PP ja tema lähedasi isiklikult.. lödipüksid, minge öelge seda talle näkku ja vaadake, mis teist alles jääb!

 
At 02:10, Anonymous Anonüümne said...

Kuum on juba manalamees. Muide, kui Eestil on olemas välisminister, siis peab olema ka välisilm. See, et alla miljonilisel rahval on välisminister, on tähelepanuväärne.

 
At 10:47, Anonymous Anonüümne said...

02:10, öösel oleks targem ikkagi puhata. :)

 
At 11:35, Anonymous Anonüümne said...

See, et alla miljonilisel rahval on välisminister, on tähelepanuväärne.

ega kaua sellist porri lasta sündida

 
At 11:47, Anonymous Luimu, õnnetuse hunnik said...

Kuidas selle virtsahvtiga nüüd on? Kangert läheb Vueltale, aga Nibali ei lähe?

 
At 15:50, Anonymous Anonüümne said...

Eesti-Gibraltar 2018. Stepanov, Vassiljev, Prihodko, Zadevaijko, Žukov, Terehhov, Beljajev, Dorogovitsin, Žemjakin, Govoruhhin, Pjatnitski. Varus Kask, Mets, Saar.

Eesti-Kiribati 2026 (Kontinentidevaheline liiga). Mokruškin, Bunga, Rodriguez, Kemboi, Diribaba, van Mulderheer, Sikorski, Belaševitš, Martinez, Kim Sung, Tombese. Varus Põld.

 
At 16:08, Anonymous Anonüümne said...

Kus sa seda Saart Kaske ja Metsa näed? Varus on Kerber-Williams, Schmidt-Korhonen ja Macherano-Randveer

 
At 20:33, Anonymous Punase Pulli karjak said...

Mida kommenteerivad blogi autoriteedid ja spetsialistid? Kas tuleb pidu ka meie õuele? Kangerts näiteks Vueltal kapteniks ja mõni noor Lõuna-Eesti talent toetusmeheks?

 
At 20:42, Anonymous Anonüümne said...

Rattasport on nn pseudo-sport - selle harrastajad istuvad - kuid isegi rattaspordis on vaja teataval määral ajusid. (Reaalsuse taju, põhjus-tagajärg seostest arusaamist, plaanide tegemist ja nende elluviimist jms). Lõuna-Eesti mölakas (või ka Põhja-Eesti), olgu tal ükskõik milline VOmax, ei tee nende omadusteta rattaspordis ilma.

 
At 20:48, Anonymous Anonüümne said...

Kui tänased tõsised tsiklistid õla alla paneks siis ehk 20 aastaga kasvataks Eesti (lõuna-eesti) kamaralt näiteks tdf-i kolmanda koha mehe. Peab ainult uskuma ja muidugi nagu öeldakse kõvasti tööd teha.

 
At 20:57, Anonymous Kamratov, kolonel said...

Noh aga pange tiim kokku. Priit kui organisaator, innustaja, sidemete looja, filantroop oleks tiimi juht ja siis leidke teised võtmeisikud ja treeneritarkuse ostke kuskilt euroopast sisse kuigi omalgi kindlasti on ja hakkavadki rattad pöörlema. 2025 lendame siis Pariisi õlale patsutama ja loodame et pöidlahoidjad ka tunnustatud saavad.

 
At 21:44, Blogger Indrek Sarapuu said...

kiirelt käib asi, vaevalt käib keegi siin komöjantaariumis mõtte välja kui juba ongi http://www.vandamehed.ee/et/

 
At 00:22, Anonymous Anonüümne said...

See Mandre on päris sileda näoga sell ja tema IT-firma kutid on kena veebilehe valmis nikeranud. Et siis nagu Hooandja? Kas "Eesti jooksu kullafondi" suurteos on muide valmis? Häid vändamehi on aga kuuldavasti Aafrikas.

 
At 03:03, Anonymous Anonüümne said...

Austatud härra Pullerits

Mida arvates Kangertist ja Taaramäest? Just professionaalse suhtumise ja tarkuse poole pealt.

Mõttealgatuseks kaks arvamust delfi-st (jutt käib siis meie meestest äsjalõppenud Tuuri valguses):


Blogi
28.07.2014 02:43
No juba kukub seletama, et vasti jälle paneb nii,et maa must!!! Mida seletad soida ja kõik näevad siis ise ka kui kõva sa oled!!! Mida sa lubad ja jutustad, tee tegusi !!!


taaramäe on selle ise põhjustanud - algul ülearuse kelkimisega ja nüüd tundub, et isegi seda ei võta ta kuulda, mis talle targad ja kogenud ütlevad. polnuks vaja tourile minnagi kui ettevalmistus kehva. aga ikka ei saa - ei tea kust - sõitis türgis paar päeva kõvat sõitu ning .... panen jälle trenni, teen 2 nädalaga selle ära, mis 3 aastat tegemata. loomulikult jälle ületreening nagu korduvalt varem.
kangert vaatas, et eesti mv aeg ilm külm ja astus kõrvale. no teadis ju, et alpidest laagrist tulles pole tast nii kõva meest, et eesti gonkal rabelda ülearu. eks tase võimaldanuks, aga see pingutus olnuks vale. ju astanas ikka asjad on selgeks tehtud - kas, kus, kuidas ja millal.

 
At 03:43, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 03:47, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 03:50, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 03:52, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 04:15, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 13:56, Blogger Mie Helal said...


I really like all the points you have made
http://www.prokr.net/2016/09/pest-control-companies-22.html
http://www.prokr.net/2016/09/pest-control-companies-21.html
http://www.prokr.net/2016/09/pest-control-companies-19.html
http://www.prokr.net/2016/09/pest-control-companies-18.html

 

Postita kommentaar

<< Esileht