teisipäev, märts 24, 2015

Pullerits: Miks jooksmine külvab õudu ja hirmu?

See on nüüd hästi suur küsimus, võib-olla enamiku jaoks liigagi suur, ent olgu pealegi: kas peame selle üle rõõmu tundma, kui jooksu populaarsus Eesti suureneb?

«Jaa, muidugi, jooks on ju kõigi spordialade ema ja see on kasulik, kui inimesed end liigutavad!»

Ohh õudust, milline lihtsameelsus ja sinisilmsus! Kui jooksmine muutub liiga populaarseks, on see ohumärk. Mitte sellepärast, et inimesed jooksevad end vigaseks (mis varem või hiljem juhtub igaühega, kes jookseb regulaarselt, sportlike eesmärkidega ja liiga palju). Asi on veelgi hullem.

«Me jookseme siis, kui oleme hirmul, me jookseme siis, kui oleme ekstaasis, me jookseme oma probleemide eest ära ja me jookseme ringi lihtsalt lõbu pärast,» kirjutab Christopher McDougall rahvusvahelises bestselleris «Jooksjana sündinud». Aga lugege edasi. McDougall jätkab:

«Ja kui asjad on väga halvasti, jookseme me kõige rohkem. Ameerika on näinud kolm korda pikamaajooksu populaarsuse plahvatuslikku kasvu ning see toimus alati üleriigilise kriisi ajal.» Esimene buum leidis aset 1930. aastatel suure depressiooni aegu, teine buum 1970. aastate alguses, mida ilmestasid Vietnami sõda ja külm sõda, Watergate ja poliitilised mõrvad. Kolmas buum puhkes pärast 9/11 katastroofi.

«Võib-olla on see kõik kokkusattumus,» möönab McDougall. «Ent võib-olla on inimpsüühikas mingi päästik, sisse kodeeritud reaktsioon, mis raisakotkaste lähenedes käivitab meie esimese ja kõige olulisema ellujäämisoskuse.» Selleks on jooksmine.

Kuidas on lood Eestis? Kui vaatate raamatut «Eesti jooksjate lood», siis näete, et suurem jagu Eesti suuri jooksjaid elas nõukogude ajal, mil asjad olid ilmselgelt väga halvasti. Siis, mäletan endagi kogemustest, kui asjad läksid 1970.-1980. aastatel eriti hulluks, läks jooksuharrastus kõige massilisemaks. Olid ju liikumised JoTe (Jookse terviseks), rajati tervisespordiradu, «Spordiprisma» telesaates käivitati jooksukool või midagi säärast jne. Seejärel, pärast taasiseseisvumist, kui asjad läksid elus paremaks, vaibus ka jooksuhuvi. Tipptasemel jooksjaid jäi vähemaks ning ega ka rahva seas olnud jooksuvõistlused enam kaugeltki nii popid ja osavõturohkem nagu nõukaajal.

Nüüd on jooks taas populaarsust kogumas. Tallinnas tuleb sügiseti starti juba kümneid tuhandeid, luuakse üha uusi treeningugruppe, järjest rohkem inimesi on võtnud sihiks maratoni läbimise, joostakse ümber järvede ja läbi metsade, maanteel ja kruusal. Kuid nagu eeskujuliku lugemusega inimesed küllap mäletavad, siis tõdesime eelmise laupäeva Arteri intervjuus mõtleja ja kirjaniku Valdur Mikitaga (kes, muide, armastab mõtteid koguda jalgrattaga metsas sõites ja osaleb MTB-võistlustel), et mitte kunagi taasiseseisvuse ajal ei ole Eestis olukord olnud veel nii ärev kui praegu.

Ei, ärevas olukorras pole süüdi need, kes jooksevad. Küll aga on jooksu populaarsuse suurenemine Eestis indikaator, et meil on põhjust praeguste aegade pärast tõsist ärevust tunda. Kriis on õhus, tunnete?

Seega tuleb loota, et jooksu populaarsus võimalikult kiiresti vaibuks. Küllap oleks see märk, et üldine olukord hakkaks taas normaliseeruma.

Mina olen oma panuse jooksu populaarsuse vähendamisse juba andnud. Üle kahe ja poole aasta pole kordagi jooksutrennis käinud ega ühelgi jooksuvõistlusel osalenud.

Millega oled sina andnud oma panuse Eesti elu paremuse poole nihutamisse?
******
Jaanus Laidvee between sandstone walls on Joint Trail to Chesler Park, Needles District, Canyonlands National Park, Utah. 28. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Tara Reid jookseb Marina Del Ray rannas Californias. Foto autor: Jason Mitchell / Buzzfoto.com / Scanpix
Foto 2: Naised jooksmas 1950. aastal Inglismaal Essexi rannas vette. Foto autor: TopFoto/Scanpix
Foto 3: Jooksuvormis Rootsi naine aastast 1980. Foto autor: Lynn McAfee / ArenaPAL / Scanpix
Foto 4: Inglismaa meistrivõistlused krossijooksus aastal 1985. Foto autor: TopFoto/Scanpix

63 Kommentaarid:

At 23:54, Anonymous Martin, tudeng (kultuurilugu) said...

> "näete, et suurem jagu Eesti suuri jooksjaid elas nõukogude ajal, mil asjad olid ilmselgelt väga halvasti."

Ärge valetage, härra Pullerits! Isegi teie võtsite Nõukogude Armees teenistuses kümme kilo juurde.

 
At 00:35, Anonymous Jüri, Tabivere said...

Krt, Paneks kohe paugu ära?

 
At 07:46, Anonymous Anonüümne said...

Selle asemel, et siia blogisse nii ebahuvitavat ja vôiks öelda, et lausa rumalat lugu kirjutada oleksid sa vôinud oma daami teatrisse vôi kohvikusse kutsuda vôi midagi muud toredat teha- see oleks maailma kôvasti paremaks teinud, kui see lugu.

 
At 08:46, Anonymous Kehakultuurlane Kägu said...

Tundub , et härra Pulleritsul on teemad otsa saanud. Kogu lugupidamise juures peaks mainima,et kaks viimast teemat (või õigemine see kuidas neid käsitletakse) on puhas p*sk. Selline haltuura, mis hädapärast sobiks ehk kuhugi naiste lehe viimasesse veergu vms , ei kutsu isegi kaasa diskuteerima. Loodan südamest, et Pullerits, ei ole Savisaart külastades saanud mingit nakkust, sest ka viimane kippus viimases otsas ajama sisutühja mula.

 
At 09:08, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsi-Keskerakonna blogis ju jooksmine üldse tabu all apuujala tõttu.

 
At 10:22, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits, kui sa viskad mündi purskkaevu, kas selle põhjal saab teha dogmaatilise järelduse, et laevad ei uju. Nad ju rauast..

Kui aga jabura teemaga kaasa minna, siis jusr tattasõitjaid kasvab nagu seeni pärast vihma. Suht. odava tossupaari asemel igal mehel MTB ja MNT ratas elutoas. Tuhandete (ka kümnete tuhandete ) eest kallist kama. Lõunalaagrid ja min. 10 000 km hooajal on tegijale suisa kohustuslik.
Ehk kui see on kriis, siis selles tahakski elada...;))))

 
At 10:43, Anonymous Jooksuga elan(ud), jätkuvalt said...

Vanameister provotseerib seekord ikka täie raha eest! :)

 
At 10:45, Anonymous Anonüümne said...

Ärge siis jookske, jääge pingesse - kõlab soovitus teiste sõnadega. Koguge 100 tuh. eurot sõprade asemele.

 
At 11:03, Anonymous Anonüümne said...

Jooks kui liikumisvorm on vabade inimeste viljeleda. Need, kes on heaoluühiskonna poolt nüristatud ja lisaks ebaloomuliku kontrolitöö istumisasendile ka pärast tööpäeva jalgu kõhu alt välja ei saa - rattasadula istumispoos ju sulaselgelt seda on - need ei saa lihtsalt oma kehaga (sh vigastustega) hakkama ja on mugandunud lihtsalt tänapäeva asendustegevustesse (rattasport). Simuleeritud keskkonnas tehtud pingutus ei anna kõikidest nendest keskmistest kiiirustest ja EMS-idest kõva mehe mõõtu välja.

 
At 11:09, Blogger Priit Pullerits said...

Siim Nestor kirjutab tänases Ekspressis, miks ajakirjanikud, kes ei jaga liberaalide ja liberastide ja homofiilide vaateid, ausalt sõna ei võta, et selgitada, kuidas ajakirjandus toimib ja et keegi ei kirjuta kuskilt kõrgelt kellelegi midagi ette. Üldiselt on kõik õige, mida Nestor kirjutab, mõne erandiga, mille kohta ma ei hakka siin näiteid tooma, et mitte end tarbetult löögi alla seada - aga ühele asjale ta ei pööra tähelepanu või ei suuda seda näha: nimelt, miks need, kes ei jaga liberaalide ja liberastide ja homofiilide (Nestori sõnastus ja määratlus) vaateid, ei taha teatud teemadel sõna võtta. Seal on üks lihtne põhjus: isegi kui keegi ei takista noil sõna võtmast, siis ei soovi nad oma sõnavõttudega seada end liberaalide ja liberastide ja homofiilide massiivsete vasturünnakute alla ja märklauaks. Kuna jäme ots Eesti meedias kuulub liberaalidele ja liberastidele ja homofiilidele (kasutan jätkuvalt Nestori määratlust), siis oleks nendega avalikult meedias vastuollu minek kontraproduktiivne ehk iseenda löögi alla seadmine. Sind tambitaks konkureerivas meedias, sotsiaalmeedias ja igal pool mujal igasuguste isehakanud nn arvamusliidrite ja kisakõride poolt maa põhja, sind demoniseeritaks ja marginaliseeritaks, solvataks ja alandataks kuni selleni välja, et asutakse nõudma sinu vallandamist. Tulemuseks ongi see, millest Nestor pinnapealselt kirjutab, süvitisi minemata - tagajärjeks on vaikiv ajastu ja diskussiooni surm, see, mida Nestor tõdeb. Aga miks selline ajastu on tekkinud, selle käsitluse pidin tema tänase EE loo pinnalt siin lõpuni viima.

 
At 11:38, Anonymous Anonüümne said...

Härra Kägu, kas Te olete jooksja?

 
At 11:40, Anonymous Anonüümne said...

Väga hea ja sisukas kommentaar, 11:09.
Tuleb nõustuda.

 
At 11:56, Anonymous Anonüümne said...

Aga miks selline ajastu on tekkinud, selle käsitluse pidin tema tänase EE loo pinnalt siin lõpuni viima.

Aga miks siis selline ajastu on tekkinud? Sellele ootan vastust. See, et mõned inimesed vastu kirjutada ei julge (nagu Nestor) on siiski tagajärg, mitte põhjus.

 
At 12:14, Anonymous Anonüümne said...

Nõukogude ajal said kõik usinad jooksumehed lõunalaagrisse, oli see Kislovodsk või Armeninakan, mis seal siis ikka. Nüüd käi firmade ukse taga raha lunimas. Kui saad, oled õnnega koos. See jätab ka jälje psüühikale.

 
At 12:17, Blogger Coger said...

Autor on selle kommentaari eemaldanud.

 
At 12:33, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits vältis Mikitaga kohtudes OLULISI küsimusi, esitas vaid neid, mis mahuvad ära tema kui linnapreili KASUMLIKKUSE raamidesse.

 
At 12:40, Anonymous Anonüümne said...

Puujalaga Savisaar võib veelgi sõjakamaks minna, selles ju tume vaikus seisneb, et me ei näe inimese sisse, kas ta teeb vaenlasega vajalikku koostööd või on tegu puhtatõulise äraandjaga. See, mis näib tema puhul turvaline, tuleneb üldisest unarusse vajuvast selle-aja-meeste kultuurikihist.

 
At 13:03, Blogger Priit Pullerits said...

Mina - ja provotseerin?! Ärge ajage naerma! Enne võiks ikka kodutööd teha ja asjaolusid, mille välja käin, pisut oma peaga ja abimaterjalide najal analüüsida, veidi juurelda, enne kui mind taas kord provokatsioonis süüdistama tulla. See läheb juba klišeeks.

 
At 13:04, Anonymous Anonüümne said...

Ongi Kolja dopsi pannud. Võtaks nüüd ette need valetajad, kes valetasid. Teigamägi ja kes seal veel olid.

 
At 13:06, Anonymous Eduard, eilne mees said...

Kas tuleb siis SELLE AJA kriitika, või ei? Et miks on pilt selline et liberalistide vastu ei julge ükski puupea sõna võtta?
Mina kui vanem tehnilise ala inimene, meile ei räägitud suurtest humanistidest, reformistidest, valgustajatest, vabastajatest, frankfurdi koolkonna kavalpeadest, Durkheimist ega Horkheimerist ega ammugi Habermasist. Ega ammugi 1968 Pariisi möllust. See kõik oli lääne rämps ja ersats. Tänase päeva noored ja mitte ka nii noored humanitaarid (P Pullerits etc.) peaksid aga sellest teadma ja läbi nägema, ning oskama puupeadele lahti rääkida.

 
At 13:09, Anonymous Anonüümne said...

Toits, vägev plakat.
Kas jooksed ikka metsas või lõhud jalgu asfaldil?

 
At 13:16, Anonymous Larry said...

Eks jooksmine on ühest küljest ju suur äri. Spordivarustuse tootjatele ja suurte jooksuürituste korraldajatele jookseb ilmselt kena kopikas (kas siis otse või skeemitades) ning minu arvates on see üks buumi põhjustajaid. Maailma äreva olukorraga, nagu autor kirjeldas, ma seost ei näe.
Aga lisaks ärile ja suurele rahale on teine pool. Inimeste töö on muutunud istuvaks, palju füüsilist ja rutiinset tööd teevad ära robotid ja arvutid. Selle arvelt on inimestele tekkinud vaba aega ja raha ning jooksmine on lihtne ja mõnus vahend enda liigutamiseks. See, et tekib teeninggruppe on ju hea, et inimesed saaksid juhendaja näpunäidete järgi harjutada ja ei hakkaks üle pingutama. Ning kogu selle protsessi tulemusena tekib harrastajate kasvu najal ka neid tegeleasi, kes saavad ühildada meeldiva kasulikuga (nagu treenerid, massöörid, väiksemate ürituste korraldajad jne) ning nende puhul ei ole tegemist mitte suure raha teenimisega, vaid see on üks osa masinavärgist, mis on tekkinud seoses jooksu populaarsuse kasvuga. Ehk mis ma pika jutuga tahan öelda, siis mündil on kaks külge. Üks pool on äripool ning buumis osalevad jooksuhullud, kes oma peaga ei mõtle ja võivad ennast ka vigaseks joosta. Teine pool on igatepidi loogiline jooksuharrastuse levik ning teadlikud harrastajad, kes leiavad jooksust enda "iva" ning keda ei liiguta buum ja mass. Kui jooksuga tegeleja valib koormuse vastavalt võimetele, hoiab enda lihased/liigesed vormis ka muude harjutustega jooksule lisaks ning ei pane kilomeetritega hullu, siis ei näe, et jooks oleks väga ohtlik. Lõpuks võib ju näha iga asja juures mõne ohtliku momendi leida, näit rattasõit ei lõhu jalgu, aga on keset liiklust tegijale ohtlikum. Seega las igaüks leiab oma ning ennast mis iganes moel liigutav rahvas on ilmselt tegusam ja tervem, kui diivanil lösutajad. Mind häirib pigem viimase aja trend, mida nimetaksin hüsteeriaks. Paljud uudised, nähtused ja sündmused keeratakse üle võlli ja mõeldakse üle. Kas mitte selles blogi sissekandes polnud ka hüsteerianooti sees?

 
At 13:41, Anonymous Arst said...

Ja ongi prognoositud tulem käes: http://sport.postimees.ee/3134469/vedehini-kasutatud-dopingaine-on-uhele-eesti-sportlasele-juba-karistuse-toonud

 
At 13:58, Anonymous Anonüümne said...

13.09-le

Nii seda kui teist. Maraton tähendab tahes-tahtmata reeglina asfaldijooksu. Aga tänapäeva jooksujalatsite (korralike põrutust leevendavate jalatsite) puhul kipub see "asfaldil jalgade lõhkumine" pigem endisaegne stamp olema. Ei ole vigastusi seni veel täheldanud enda juures.

Toits

 
At 13:59, Anonymous Anonüümne said...

" ... Mina olen oma panuse jooksu populaarsuse vähendamisse juba andnud. Üle kahe ja poole aasta pole kordagi jooksutrennis käinud ega ühelgi jooksuvõistlusel osalenud..."

Priit, ära enam peale võta!

Mitte sina ei teinud panust, vaid põlve lõiganud doktor tegi panuse. Sina siin blogis hoopis kurtsid, et ei saagi enam joosta, muud alad tundusid ju mõttetud ...

Tagantjärele võiks vabandada siis, kui vanad blogi sissekanded oled juba ennem eemaldanud. Jõudu vastuoluliste tekstide eemaldamisel!

 
At 14:06, Blogger Priit Pullerits said...

No nii, tõmbame jälle joone vahele ja paneme skoori kehtima - järjekordselt on kõik need, kes on mind süüdistanud sündmustest ette tormamises, tühjade juttude levitamises, kahtluste külvamises, asjatus provotseerimises, ennatlikes järeldustes, valedes tõekspidamistes jne jne, suhkamit saanud.

Järjekordselt olen tõestanud, et mul on õigus, et mu allikad peavad, et ma ei aja niisama tühja juttu.

Kirjutasin juba 13. märtsil, et Kolja Vedehin on dopingupatusena kahtlusalune - ja kuna selle kohta ametlikku kinnitust ei olnud (aga mulle oli teada, et fakt on õige ja nii see on - allikas oli kivikõva!), siis rüütasin selle sissekande sellesse rüüsse, mis ei luba mitte kellelgi minu vastu kohtusse minna, kuid kus sai siiski väga otse ära öeldud, kuidas asi on:

Nikolai Vedehin dopinguga plindris!

Aga te muidugi jätkake vanaviisi, et PP ajab jama ja provotseerib ja teda ei saa uskuda - laske aga käia! Eks jõuate pärast oma sõnu süüa.

 
At 14:24, Anonymous Anonüümne said...

Toits, kas "Jooksjana sündinud" oled lugenud? Küsimus tekkis ajendatuna tossujutust.

 
At 14:26, Anonymous Eduard, vana rott said...

Ei kõige vähematki Priit! Keegi ei süüdistanud sind tühjade juttude levitamises, sest eks need dopiasjad on spetsidele ikka teada, enne kui need ametlikult meedias välja ilmuvad. Isiklikult arvan, et Vedehhini teema võiks maha võtta. Kõik on niigi selge mida siin enam spekuleerida.
Seda ta on selle jooksuga (ja asfaldijooksuga). Kes ikka lapsepõvest alates aktiivne olnud ja tänapäevase tehnoloogia tossud all, siis pole küsimust. Hädas on keskealised, kes paugust jooksma hakkavad. Loomulikult neil põlved pöiad ei pea vastu äkilisele koormuse kasvule. Asfalt muideks pole üldse kõva materjal. Maailma suurlinnades kus betoon maas, tundkem kaasa inimestele, kes betoonil jooksma sunnitud. Vaat see on kõva.
Kuidas siis selle liberalismiga jääb? Kuidas oleme jõudnud olukorda, kus poliitkorrektsus on veel suurem totalitarism kui kunagine nõukogude ühepartei süsteem?
Meie telefonid ja e-postid ja pangakaardi transaktsioonid on pealt kuulatavad. Tänane eletrooniline totalitarism on palju karmim kui mingid halli palituga kgb vennikesed 1979.

 
At 15:25, Anonymous Anonüümne said...

Vaid härra Pulleritsul on piisavalt autoriteeti ütelda kuidas asjad on ja kuidas nad olema peavad.

 
At 17:11, Anonymous Ants said...

Kõik, kes ei suuda joosta 10 KM alla 40 min on lödipüksid.

 
At 17:21, Anonymous Anonüümne said...

Olen Pulleritsuga ühel meelel.Jooksu promovad endised jooksjad kes nüüd koolitavad või nõustavad raha eest inimesi,kes ei suuda ise metsa minna ja jooksma hakata.Olen ka ise jooksuga tegelenud,ytleme et üle keskmise tasemel ja ei soovita oma lapsele või kellelegi teisele hakata tegelema jooksmisega.Varem või hiljem hakkavad sul erinevad liigese probleemid.

 
At 18:09, Anonymous Anonüümne said...

Mina olen oma panuse andnud sellega ,et käin iga päev jooksmas nagu paljud teised. See on üks mõttetuimaid ja ebausutavaid kommentaare, mis iial kirjutatud.

 
At 18:16, Anonymous Anonüümne said...

Rumal joosta raiuja on mõistagi hukatuseks nii enesele kui tervishoiusüsteemile. Kuid rahulikult sörkijad ja samuti teadlikult tasakaalustatud psüühikaga tugevad tegijad leiavad jooksmisest endale väga palju.

PP kaldub rohkem seda tüüpi olevat, kes lihtsalt trenni lõhub teha. Temale on rattasadul kindlasti turvalisem koht. Suurte koormustega treenimine nõuab teatavat meeleseisundit. Loodan, et PP kunagi selleni jõuab.

 
At 18:46, Anonymous Anonüümne said...

Vale on järeldada, et saabunud on vaikiv ajastu ja diskussiooni surm. Tegelikult on need "mullikesed", milles inimesed suhtlevad, oluliselt väiksemaks. Võtame kasvõi sellesama kommentaariumi. sisuliselt asjalikud postitused puuuduvad, ükskõik kui palju Priit ka ei ponnistaks. Samal ajal spetsiifilistes foorumites analüüsitakse PP sõnavõtte küll ja veel. Baskin on surnud, ainult PP blogis tehaksegi veel sõnaosavat tsirkust.

Tõsi on siiski see, et inimesed ei soovi endale "lipikut" külge saada. Mis näoga ma järgmisel korral semudele otsa vaatan, kui siin praegu oma nime alt kirjutaks? Peab omama artsoonetslikku ellusuhtumist, et tögajatega kaasa irvitada.

 
At 18:57, Anonymous Martin, kultuuriteooria (TLÜ) said...

Härra Pullerits, kui võtta skaala, et Aleksandr Dugin, vene rahvuslik mõtleja, Euraasia geopoliitilise koolkonna looja on 100, kuhu sellel skaalal Teie arvates paigutuks Valdur Mikita? Aitäh!

 
At 19:13, Anonymous Voldemar said...

Ei ole nõus et asjalikke postitusi pole. Ikka on. Rohkem julgust ja ettevõtlikust peaks olema. Ei tohiks lasta end ära hirmutada "sitakotiklaköörlusest". Vaid ikka vapralt oma rida edasi ajada. Seletada vaikselt oma asja et jooksmine kui seda arukalt ja regulaarselt teha väga hea rohi on.

Ja sina Martin vastad rohkem kui küsid. Küsimiste jaoks oled sa liiga noor ja loll. Lubasid juba ammu vepsalaste vabaduspüüetest essee kirjutada. Kus see on? Isafiguurid on sinu käest liberalismi/poliitkorrektsuse paradigma lahtiseletamist küsinud. Sinu asi on vanemate inimeste küsimustele vastata, mitte siin ninake püsti härra Pulleritsu küsitleda. Pullerits peaks sulle niikaua bänni panema kuniks vastama hakkad. Sulle kehtestada režiim et 40 vastuse kohta võid esitada 1 küsimuse. Koerpoiss! Sul tuleks kõrvad tuliseks teha!
ps.
Ise tead küll, et Mikita on Leito kõrval poisiklutt

 
At 19:49, Anonymous Kägu said...

To 11:38. Ei ole eriline jooksja.Ratas ja suusk istuvad paremini, aga paar korda nädalas ikka sörgin. Paar aastat tagasi jooksin ka maratoni läbi. Antsu skaala (17:11)
järgi olen lödipüks.

 
At 21:47, Anonymous Anonüümne said...

http://www.postimees.ee/3135319/hispaanias-hukkus-onnetul-kombel-eestist-parit-kaheaastane-laps
Kas see kohutav õnnetus juhtus rattalaagris?

 
At 21:57, Blogger Priit Pullerits said...

Väga kurb ja traagiline juhtum. Kaastunne vanematele. Jah, Denias on rattureid laagris ja nad on renditud pindadel ja seal on paljudel ka pered kaasas...

 
At 22:00, Anonymous Anonüümne said...

Kägu sa oled lödipüks, aga kirjutad hästi. Anna tuld. Ära halasta.

 
At 22:04, Anonymous Anonüümne said...

Jooksmine on hea,parem kui rattasõit ka vanemast peast. Ainuke häda,et Antsu skaala järgi lödipüks sel alal.Aga ehk annab vanemapoolsetele(Priidu vanustele) mingit pidi alenust teha?Maraton alla 3.20 näiteks?Päris jooksjatest rääkides tahaks näha ka dopingutarvitajate treenerite,spordijuhtide vastutuse võtmist.See jutt,et treenib kuskil mujal-ei tea kus ei tundu eriti usutav.Vahelejäämiseni oli ju täitsa olemas koos teiste sportlastega.Nii et jõudu Priidule,äkki õnnestub mõnel tegelasel jalgealune tuliseks ajada.Muidu loeme mõne aja pärast jälle sarnaseid uudiseid ja kõik läheb vanaviisi edasi.

 
At 22:14, Anonymous Anonüümne said...

Aaaaa et sellel aastal jäi vahele veebruaris ja 1.1.2015 hakkas kehtima see uus aine. Millest tuli 1:03 eelmisel aasta talvel juba? Miks kadus mees seejärel kohe nagu tina tuhka? Vigastus? Nii pikk? Priit see asi vajaks veel uurimist.

 
At 22:49, Anonymous Martin, kultuuriteooria, II kursus said...

Õige, 22:04. Kes on Eesti Dr Fuentes?
Ja millal ometi algab meilgi Operación "Puerto"?
- -
Lugu vepsadest on tulemas. Väikese soome-ugri rahvakillu imelisest tõusust ja... aga ärme rutta sündmustest ette.
Vepsade lühikeseks jäänud hiilgeajal oli neil isegi partei, kelle sloganiks "Kui ei ole vepsa, anna peksa!"

 
At 08:54, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pullerits! Ootame edasisi juhtnööre.

 
At 12:38, Anonymous Anonüümne said...

Juhtnööri pidi käimiseks - ärgake tund varem ja tehke üks korralik hommikujooks, et saaks kohvilauas ikka midagi särgist välja väänata. Tulemuseks tugevam tunne läbi päeva. Jääb kestma isegi siis, kui pärast jalgratta otsas teiste sabas natuke tillerdada.

 
At 12:52, Anonymous Anonüümne said...

Miks see noorhärra M. siin pada ajamas käib?
Käigu koolis ja olgu vait.

 
At 13:05, Anonymous Anonüümne said...

12.38-le
jumalast õige jutt! Läksin isegi täna varahommikul kella poole 6-st 10-kildist ringi jooksma- purakas sees terveks päevaks.

Toits

 
At 14:24, Anonymous Anonüümne said...

Priit, hea vändavaevaja, kas selle hullu ettevalmistuse pealt astute nüüd lõpuks julgena stardinimekirja? Premium-7 Temposõidu Karikasari 2015 stardipäevad:I etapp – 29.04.2015
II etapp – 13.05.2015
III etapp – 10.06.2015
IV etapp – 22.07.2015

 
At 14:32, Anonymous Anonüümne said...

huvitav huvitav mida rohkem räägitakse seda rohkem sisse räägitakse. Nüüd saadi kätte "kogemata südamerohu" kasutamine, kuid kommides sosistatakse ikka pikemaajalist ja ehk siiski mitte nii süütut tarvitamist? Kus on tõde? T Nurmegi hüppas barrikaadile ilusa ümmarguse jutuga. Kas jäänegi sosistama? Priit ehk mäletad seda juttu Augeiase tallidest? Kes meil selle töö ära teeb?

 
At 14:36, Anonymous Karvajalg Harku Vallast said...

Priit on rohkem tuules libistaja tüüp ei tule ta kuhugi temposõidule.

 
At 14:49, Anonymous Anonüümne said...

Vaid härra Pulleritsul on piisavalt pauerit, pealehakkamist ja terasest muna (balls of steel), et räpastele mängudele piir panna.

 
At 15:34, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav miks viidatud artiklil kolm autorit on? Kas tõesti vajab lühike spekuleering kohalikus nišilehes kodusest dopingust tervelt kolme meest kirjutama? Või kujutavad otid ette et elavad Londonis? Moskvas?
Mr.Pullerits kirjutab küll üksi.

 
At 16:38, Anonymous Anonüümne said...

Shokeerivad uudised:

https://www.tartumaraton.ee/et/uudised/2015/03/26/

 
At 17:09, Blogger Priit Pullerits said...

Pole siin midagi üllatavat - lugege mu uut sissekannet!

 
At 12:53, Anonymous Vanatoi said...

no vot milleni viib jooksmine!
http://maailm.postimees.ee/3136793/valjaanded-politsei-leidis-onnetuslennuki-kaaspiloodi-kodust-toendusmaterjali
Õudsed lood!

 
At 19:04, Anonymous Anonüümne said...

Priit Pulleritsu suhtumist jooksmisse võrdleksin Mihkel Raua suhtumisega joomisse. Mihkel alkohoolikuna teab, et sellest pahest tuleb eemale hoida ja teeb kõik, et tilkagi alkot tema kõrisõlmest alla ei voolaks.
Martin

 
At 04:55, Blogger Dongdong Weng said...

20156.9dongdong
chanel outlet
michael kors handbags
ralph lauren outlet
cheap nfl jerseys
jordan 9
fitflops sale clearance
oakley vault
jordan 6
jordan 11s
timberland boots
coach outlet
nike air max
tods outlet
jeremy scott adidas
coach factory outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
abercrombie and fitch new york
mulberry handbags
chanel handbags
jordan 11
lululemon
coach outlet
chanel handbags
jordan 4
adidas outlet
michael kors
toms outlet
coach outlet
michael kors
ray ban outlet
michael kors outlet
hollister clothing store
coach outlet store online
jordan shoes

 
At 04:45, Blogger Gege Dai said...

20151127xiaodaige
swarovski crystal
air max 2014
wellensteyn outlet
ed hardy clothing
abercrombie and fitch
ghd uk
longchamp handbags
louis vuitton bags cheap
the north face outlet
ugg boots on sale
lululemon pants
black friday 2015
winter coats
fred perry polo shirts
nike outlet store
uggs outlet
tiffany and co
air jordan 11
michael kors uk outlet
herve leger dresses
chanel outlet store
michael kors handbags outlet
oakley outlet store
hermes outlet
michael kors uk
oakley sunglasses wholesale
coach handbags outlet
swarovski outlet
rolex watches
chanel handbags outlet
barbour jackets
coach outlet store
cheap ray ban sunglasses
coach outlet store
longchamp outlet
adidas outlet

 
At 02:50, Blogger Minko Chen said...

mbt shoes outlet
beats by dre
ed hardy clothing
longchamp outlet
ugg boots sale
nike air max uk
oakley outlet store
prada outlet online
coach outlet online
air jordan shoes for sale
fitflops sale
longchamp handbags
louis vuitton bags cheap
rolex uk
winter jackets
cyber monday deals
oakley sunglasses wholesale
ray ban,rayban,occhiali ray ban,ray-ban,ray ban occhiali,ray ban sunglasses
michael kors handbags sale
1205minko

 
At 02:50, Blogger Minko Chen said...

mbt shoes outlet
beats by dre
ed hardy clothing
longchamp outlet
ugg boots sale
nike air max uk
oakley outlet store
prada outlet online
coach outlet online
air jordan shoes for sale
fitflops sale
longchamp handbags
louis vuitton bags cheap
rolex uk
winter jackets
cyber monday deals
oakley sunglasses wholesale
ray ban,rayban,occhiali ray ban,ray-ban,ray ban occhiali,ray ban sunglasses
michael kors handbags sale
1205minko

 
At 02:51, Blogger Minko Chen said...

mbt shoes outlet
beats by dre
ed hardy clothing
longchamp outlet
ugg boots sale
nike air max uk
oakley outlet store
prada outlet online
coach outlet online
air jordan shoes for sale
fitflops sale
longchamp handbags
louis vuitton bags cheap
rolex uk
winter jackets
cyber monday deals
oakley sunglasses wholesale
ray ban,rayban,occhiali ray ban,ray-ban,ray ban occhiali,ray ban sunglasses
michael kors handbags sale
1205minko

 
At 04:09, Blogger xumeiqing said...

151207meiqing
canada goose
cheap ugg boots
canada goose outlet
ugg boots
michael kors outlet
abercrombie and fitch
christian louboutin
ugg boots on sale
canada goose
ugg boots
michael kors handbags
p90x workouts
louis vuitton handbags
polo ralph lauren
lebron james shoes
ugg slippers
concords 11
christian louboutin outlet
the north face
louis vuitton
tods shoes
vans shoes
louis vuitton
hollister clothing
coach outlet
uggs sale
air max 95
uggs clearance sale outlet
cheap soccer shoes
uggs clearance
ugg boots clearance
prada uk
louis vuitton outlet
the north face jackets
cheap toms shoes
coach factory outlet
abercrombie
louis vuitton handbags
louis vuitton
michael kors outlet online

 
At 05:52, Blogger chenminghui said...

kate spade outlet store
coach outlet online
pandora charms
kate spade outlet
coach outlet
pandora outlet
kate spade outlet
nike shoes outlet
snapbacks wholesale
canada goose outlet store
chenminghui20180322

 

Postita kommentaar

<< Esileht